LEIDEN OMGEVING oormalig Ico-Athibu-pand allicht eerder gesloopt n £cidóc(2ouïcwit Sproetenbuscampagne tegen huidkanker heeft nut bewezen burgemeester Goekoop moet minder joviaal zijn Twaalf jaar cel geëist voor cocainesmokkel Zwaar gewonde bij aanrijding filmdag laat zien hoe snel Leiden verandert Huisartsen trekken in leegstaand pand aan Zwartemeerlaan Persoonlijk cadeau ïaidóvQounaMt WOENSDAG 13 MEI 1992 Ex-werknemer moet verpleeghuis spullen meteen teruggeven DEN HAAG/LEIDEN - Een 24-jarige ex-verpleegkundige van het verpleeghuis Sint Elisabeth Gasthuishof die bij zijn ontslag onder andere een geldkistje en vergader notulen meenam, moet die on- middellijk teruggeven. De vice-president van de Haagse recht- bank, mr J. Holtrop, heeft de man daartoe gisteren bij verstek ver- i oordeeld. De man had de spullen, nadat hij ontslag had genomen, achtergehouden. De oud-werknemer was drie en half jaar penning- imeester van de personeel vereniging en secretaris van de onderne- Rningsraad. Nadat hem een bijbaantje als receptionist geweigerd p was. zou hij in september 1991 in een kwade bui ontslag hebben ge nomen en de spullen uit wTaak in zijn bezit hebben gehouden. Vol gens de advocaat van het verpleeghuis was het mogelijk dat de man er ook met het geld van de personeelvereniging, zo'n 8000 gulden, I; vandoor is. Als de ex-verpleger nog langer weigert de spullen terug i te geven, moet hij een dwangsom van 250 gulden per dag betalen. DEN HAAG - Officier van jus titie F. Slits heeft gisteren bij de rechtbank in Den Haag twaa l f jaar cel geëist tegen een 23-jarige man uit Amersfoort, wegens zijn betrokkenheid bij cocaïnesmokkel. Hij werd, sa men met andere verdachten, op 31 januari bij een inval in het Holiday Inn in Leiden aan gehouden. Er werd tien kilo co caïne gevonden, die vanuit Cu racao via koeriersbedrijf DHL naar Nederland was verstuurd. Volgens Slits heeft S- nog drie van dergelijke zendingen, waarvan de grootste, zes kilo, in Nederland is ontvangen en afgezet. Bij het hotel in Leiden stond volgens Slits een overval tussen criminelen stapel, die door de politie is voorkomen. De officier van justitie eiste wegens poging tot diefstal met geweld tegen twee andere ver dachten uit Rotterdam drie en vijf jaar cel. Eén van hen moet nog zeven jaar zitten wegens moord. Ten tijde van de cocaï nezaak was hij ontsnapt. De twee werden bij het station Leiden na een wilde achtervol ging klemgereden door de po litie. Er1 werden machinepisto len en andere vuurwapens aangetroffen. Slits schetste een beeld van twee elkaar be concurrerende vanuit de Antil len opererende organisaties, die elkaar naar het leven ston den. „Het gaat om een strijd om de macht, om drugsgeld." Hij zet het onderzoek hiernaar voort. Mr. M. Moszkowicz stelde het optreden van de politie ter dis cussie. De Leidse politie kreeg via de CID een anonieme tip dat er bij het hotel een drugs deal en overval zou plaats vin den, aldus de officier. De advo caat vermoedt dat er underco ver is gewerkt, wat met in het proces verbaal is vermeld. Hij stelt ook dat er op basis van de informatie geen redelijk ver moeden van schuld kon be staan en dat het bewijsmateri aal bij de inval onrechtmatig is verkregen. De twee verdach ten van de op handen zijnde overval zeiden dat er geen sprake van een plan voor een overval op S. was. Volgens een van hen beschermde hij op af stand de koper van de coke. De ander verklaarde nergens van af te weten. Uitspraak 26 mei. LEIDEN - Een 36-jarige Leidse vrouw is gisterochtend zwaar gewond geraakt toen zij fietsend op de Hooigracht ter hoogte van de Kaasmarkt door een vrachtwagen werd overreden. De bestuurder, een 27-ja- rige man uit Assendelft, zegt de vrouw niet te hebben gezien. De vrouw liep een ver brijzeld been op en brak haar andere been. Ook heeft ze een heupfractuur. Ze is met spoed naar het AZL gebracht. De Leidse politie is op zoek naar getuigen van het on geval Zij kunnen zich melden via 071- EIDEN - Het voormalig and van Ico-Athibu, ook fel bekend als het Par- lentiercomplex, aan de ammermarkt wordt mis kien eerder gesloopt an was voorzien. De ge- ïeente wilde aanvanke- jk een sloopvergunning afgeven als ook een ïwvergunning was af- »even. Maar de Kat- kse projectontwikke- r Van der Plas wil der aan de slag. verlening van de bouwver- nning is echter vertraagd or een uitspraak van de ad van State. Volgens wet houder Van Rij (ruimtelijke or dening) heeft de projectont wikkelaar goede papieren om eerder een sloopvergunning te krijgen dan de bedoeling van de gemeente was. „Als Van der Plas in beroep gaat tegen een fictieve weigering van ons om een sloopvergunning te verle nen, en aannemelijk maakt dat hij die vervroeging nodig heeft om de grond te saneren, maakt hij goede kans". Die kans wordt nog groter nu buurtbewoners' zich beklagen over overlast van de krakers die onderdak hebben in het Ico-Athibupand. Omdat in het pand geen werkende WC's zijn, doen de krakers hun be hoefte tegen de achtergevel van woningen aan de Nieuwe Mare. De bewoners hebben hun nood al geklaagd bij de po litie. De GGD is eveneens inge schakeld om de situatie te on derzoeken. Vertraging Tijdens de raadsvergadering gisteravond vroeg SP-raadslid C. Vergeer of de Koets-o-theek niet kon worden onderge bracht op het Schuttersveld, tussen de spoorlijn en de Schipholweg. Door de uit spraak van de Raad van State om eerst de bodemprocedure af te wachten voordat het be stemmingsplan wordt gewij zigd, loopt verhuizing van de discotheek naar de Lammer markt een jaar vertraging op. De Raad van State wil eerst on derzoeken wat de gevolgen van verhuizing zijn voor om wonenden van de Lammer markt. Ook de monumentale waarde van het pand komt daarin aan de orde. Vergeer probeerde de vertra ging op te lossen door de Koets naar het Schuttersveld te ver plaatsen. Volgens wethouder Van Rij levert dat echter nog meer vertraging op. „Die loka- tie is de komende vijf jaar niet beschikbaar omdat die wordt gebruikt voor opslag tijdens de werkzaamheden op het Schut tersveld". In zijn ogen bete kent de uitspraak van de Raad van State overigens geen ver traging „maar vooral geen be spoediging". rl( el stadhuis, gehuld in ijspegels, na de grote brand van 1929, is onder andere te zien in de historische films die de Dirk van Eck-stichting iterdag vertoont. ltL REPRODUKTIE: WIM VAN.NOORT EIDEN In Leiden zijn oor de jaren heen Veel tadsdelen afgebroken en eer opgebouwd. Veel id lm-amateurs en profes- ,|jj ionals hebben dit veran- erende stadsbeeld vast- elegd. Uit dit historische lm-aanbod zal de Leidse irk van Eck-stichting "'l instaande zaterdag de looiste films vertonen. Qor deze studiedag heeft de ichting met opzet gekozen >or het thema 'stadsbeeld in weging'. „Want als je die J] 'de films ziet, valt op hoeveel is verdwenen", zegt voorzit- |r Jaap Moes. „Sommige stra in en grachten herken je niet - eer". et name de film die de ama teurfilmer Rubingh in de jaren zestig maakte, is het kijken waard. De film zit vol met sfeervolle straatbeelden van de verpauperde Waard- en Oranjegracht. Ook zijn ec beel den van het dempen van de Langegracht te zien. Voorts worden er beelden van het bevrijdingsfeest en de brand in de textielfabriek Krantz aan de Langegracht vertoond. De film '100 jaar 3 oktober Vereeniging' is een compilatie van films van de feesten rond het Leidens ont zet die door de jaren heen zijn gemaakt. „Ik vind ook de film die H. Kleibrink in 1948 van Leiden maakte, de moeite waard", zegt Anjo Roos. „Dit is een met een filmcamera geschreven brief aan de Leidse militairen in Nederlands Indië. Het is een heel nostalgische film". Deze films worden vooral voor het amusement vertoond, maar het ochtendprogramma is wat serieuzer van aard. Dan worden er twee lezingen ge houden over het belang van historisch beeld- en geluidma teriaal. Tijdens de lezing van M. Schwegman worden ook bandopnames van interviews met leden van het Leidse ver zet in de Tweede Wereldoorlog afgespeeld. Voorts worden er zeven workshops gehouden waarin kennis kan worden ge maakt met Leidse instellingen die zich bezighouden met au diovisuele geschiedschrijving. De studiedag zal worden aan gegrepen om een catalogus met meer dan 400 titels van Leidse historische films te pre senteren. Met deze catalogus wil de Dirk van Eck-stichting voor belangstellenden aange ven wat ér aan Leids filmmate riaal voor handen is. „Met deze studiedag willen we aandacht vragen voor het Leids cultureel erfgoed", zegt secretaris Kees Walle. „Daar voor blijkt de laatste jaren steeds meer belangstelling te zijn. Films en geluidsbanden zijn nogal kwetsbaar. Daarom willen we ook een signaal afge ven, want het Leids cultuurbe leid zou zich best op behoud van dit brokje culturele histo rie mogen richten". Deze studiedag met het thema 'stadsbeeld in beweging' wordt op zaterdag in het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33a) gehouden. De dag begint om 9.30 uur. Kaarten kosten 25 gulden en bijwoning van het middaggedeelte (14.15 uur) kost 15 gulden. Het is raad zaam de kaarten van te voren te kopen bij de informatiebalie van het stadhuis, de Stichting Welzijn (Breestraat 117) of het Leids gemeentearchief (Boisot- kade 2a). Beëdigd Willem Egels is gisteravond beëdigd als nieuw lid van de D66-fractie in de Leidse gemeenteraad. Egels, in het dagelijks leven hoofdredacteur van Cobouw, dagblad voor de bouwnijverheid, is een nieuweling in het politiek bedrijf. Wel zegt hij veel te hebben geleerd van de vijfjaar dat hij in Delft gemeentelijk voorlichter was. In die zin is hij de huidige gemeentesecretaris Klaas de Vries achterna gereisd. Voordat De Vries in Leiden aantrad, was hij namelijk wethouder in Delft Egels krijgt de portefeuilles algemene bestuurlijke aangelegenheden, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, en financiën, automatisering en welzijn toebedeeld. Hij volgt Patricia Verzantvoort op, die twee maanden geleden te kennen gaf haar baan als fractiemedewerker in de Tweede Kamer en baar moederschap niet meer te kunnen combineren met het raadswerk Egels kreeg bij zijn aantreden van fractiegenoot Steven Blok een bos peentjes overhandigd. Blok herinnerde daarmee aan het verwijt bij de collegevorming dat D66 geen wortels in de stad zou hebben. Egels heeft ze volgens hem nu in ieder geval wel FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN/REGIO - De Sproetenbuscampagne te gen huidkanker heeft de afgelopen jaren zijn nut bewezen. Zo werden in 1989 31 gevallen van huid kanker ontdekt tijdens de campagne. Het Integraal Kankercentrum West (IKW) voert daarom deze maand opnieuw een soort gelijke actie. Er worden folders verspreid, er komt een dagelijks telefonisch vragenuur en op 31 mei, de slotdag van de campagne, staan er Sproetenbussen bij aan de stranden van Katwijk. Noordwijk, Scheveningen en Kijkduin. Badgasten kunnen in de bus dan huidafwijkingen laten onderzoeken. De campagne is vooral bedoeld om mensen bewust te maken van de gevaren van huidkan ker. Een ziekte die jaarlijks bij 15.000 Nederlanders wordt ge constateerd en die als ze in een vroeg stadium wordt ontdekt goed is te genezen. Overmati ge blootstelling aan de zon is de belangrijkste oorzaak van de ziekte. Plekje De meeste mensen bij wie tij dens de eerdere campagnes iwewaarbij huidkanker werd geconstateerd hadden bij zich zelf al een 'verdacht plekje' op de huid opgemerkt. Zij stapten meestal niet naar de huisarts omdat ze die niet met zo'n klein plekje wilden lastigval len. Enkelen twijfelden aan de deskundigheid van de huisarts op het gebied van huidkanker. Mede daarom wil het IKW het imago van de huisarts opvijze len. Zo zal de sproetenbus niet alleen door huidspecialisten maar ook door huisartsen wor den bemand. Verder heeft een groot aantal huisartsen in het kader van de campagne dertig scholingsbijeenkomsten ge volgd waarin werd geleerd hoe zij huidkanker in een vroeg stadium kunnen ontdekken Voorts moet het publiek zich bewust worden van de gevaren van huidkanker. Daarom wor den in de wachtkamers van huisartsen folders verspreid. Daarnaast wordt de aandacht getrokken met advertenties in dagbladen. Om vragen van het publiek te beantwoorden is er een specia le sproetenbuslijn ingesteld. Mensen met vragen kunnen tot 28 mei bellen met 071- 259759. Hier kunnen bijvoor beeld vragen over het gebruik van bruiningsapparaten wor den gesteld. Ook worden on duidelijkheden over het ge vaar van in de zon liggen be sproken. „Ons eerste advies is: ga maar lekker in de zon liggen", zegt arts K. Welvaart. „Men moet er wel voor zorgen niet te ver branden", vult H. van der Rhee aan. „Ook is het belang rijk kinderen niet te lang in de zon te laten zitten". LEIDEN - Het voormalige pand van de Spar aan de Zwar temeerlaan gaat een nieuwe huisartsenpraktijk herbergen. Daarnaast nemen een Mensen- dieck-therapeute en wellicht een verloskundige of keu ringsarts hun intrek in het pand. In de resterende helft van het gebouw wordt een apo theek ondergebracht. Drie we ken geleden stelde D66 de leegstand van het gebouw aan de orde, dat door de slechte staat waarin het zich bevindt, vandalisme aantrekt. De frac tie stelde toen voor om er een horecagelegenheid in te huis vesten. Voor de komst van de artsenpraktijk wordt het pand wel veranderd: de entree wordt verbeterd, in de blinde muren worden ramen gemaakt en de bestaande overkappingen met de belendende gebouwen wor den verwijderd. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe aboifliccRngaandc: door MONIQUE R0S0 'EIDEN Cees Goekoop een goede burgemees- ir. hij is een perfecte am- Bssadeur van de stad en i 'eet vooral in informale J ontacten Leiden goed te erkopen. Hij zou alleen e vergaderingen wat penger mogen leiden en minder joviaal l0eten doen. eel bezwaren konden de le- en van de commissie herbe- oeming voor de burgemees ter niet noteren tegen de her benoeming van Goekoop in zijn functie. Gisteren werd het voorstel om Goekoop voor te dragen voor herbenoeming dan ook unaniem aangenomen in de Leidse gemeenteraad. De ambtstermijn van Leidens eer ste burger loopt op 16 augustus van dit jaar af. Toch wilden en kele raadsleden wel enige kanttekeningen plaatsen bij het gedrag van de burgemees ter. T. de Graaf (D66) had het niet zo op de amicale manier waarop de 'eerste man' de raadsvergaderingen pleegt voor te zitten. „Het is een goe de beoordeling van een goede burgemeester. Maar toch zou hij er goed aan doen het raads voorzitterschap niet te laten domineren door zijn jarenlan ge ervaring en een zekere bon homie, die hem juist door die ervaring eigen is geworden". 'Buitengewoon moeilijk' Fundamenteler was de kritiek op de burgervader over zijn op treden in de regionalisering van de politie. Al in eerdere vergaderingen over de politie was het 'dubbele petten-pro bleem' van Goekoop naar vo ren gekomen. Goekoop is be halve hoofd van de gemeente politie Leiden, ook korpsbe heerder van het toekomstig re gionaal korps. De belangrijk ste kritiek die hij enige tijd ge leden over zich heen kreeg be trof de toebedeling van het aantal agenten voor Leiden. Als korpsbeheerder van het re giokorps moet hij het aantal agenten per eenheid verdelen. Daarbij had hij echter volgens de gemeenteraad verzuimd voor zijn eigen stad een rede lijk aantal agenten te reserver en. De Graaff bracht dat giste ren nogmaals naar voren: „Hij zou moeten proberen die posi ties beter van elkaar te schei den en beter de Leidse belan gen naar voren moeten bren gen". Goekoop erkende opnieuw dat hij door die dubbele taak - die hij bij de wet heeft gekregen - in een 'buitèngewoon moeilij ke' positie zit. „Maar in de In- terimwet Politie zoals die nu van kracht is, heeft de korps beheerder een heel specifieke positie. Hij is in feite project leider en moet het proces ge heel zelfstandig trekken. Dat is buitengewoon moeilijk. Pas als op 1 april volgend jaar de gewone Politiewet in werking treedt, komt het beleid meer bij de raden en burgemeesters te liggen. Ik hoop dat U enig begrip heeft voor deze dwaze periode bij een buitengewoon door elkaar geschudde politie organisatie". Ook werd Goekoop verweten dat hij de collegepartijen be voordeelt bij het verstrekken van informatie naar de raad. De burgemeester beloofde wat dat betreft beterschap en was van mening dat de informatie voorziening structureel moet worden geregeld. Het advies tot herbenoeming gaat naar de Commissaris van de Koningin, die Goekoop ver volgens bij de minister voor draagt. De burgemeester voor ziet echter dat hij zijn volgen de ambtstermijn van zes jaar niet zal volmaken „gezien de grote waarde die de overheid hecht aan het vroegtijdig met de vut sturen van haar ambte naren". Dhr./Mevr.: Voorl.: 1 Straat: Postcode/plaats: 4 Telefoon: 1 Deze ontvangt de krant do eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f27,00 O kwartaal (automatische betaling) f 79,80 kwartaal via acceptgiro f82.80 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Straat: Postcode/plaats: 1 Op de pen moet staan: 1 Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ I

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9