Arbeidsonrust in Duitsland blijft Twee Riva's kosten Athlon hoofdbrekens Heathrow wil Schiphol stapje voorblijven k jam wil greep op •kten versterken ECONOMIE Winst Hollandia Kloos gehalveerd perjumbo's lijken op luxe oceaanstomers i^iidAcSouaant ;HEN - Dc Duitse lampenfa- Osram wil zijn greep op de >n verstevigen en de marktaan- omhoogschroeven. In Neder- deze dochter van het Sie- •oncern nu tien jaar met een ?n'J C ndige vestiging actief is, is het L iandeel in deze periode ver- Vn 3,5 naar 20 procent. Over L moet dat 25 procent zijn, al- ,J. Bruines van Osram Neder ig isteren tijdens een bijeenkomst %chen. De absolute marktleider' erland is Philips met 60 pro- ^oor Osram nagestreefde Y' houi WOENSDAG 13 MEI 1992 KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Het staalconstructiebe drijf Hollandia Kloos heeft vorig jaar een nettowinst ge boekt van 1,8 miljoen, een daling van vijftig procent ten opzichte van het resultaat over 1990. Aandeelhouders wordt voorgesteld het dividend te verlagen van 15 tot 10 per aandeel en de rest van de winst (f 1,2 miljoen) aan de reserves toe te voegen. De daling van het resultaat weerspiegelt de moeilijke economische situatie in 1991. 'Voor het lopende jaar wordt een verbetering verwacht, niet alleen bij Hollandia Kloos zelf, maar ook bij de niet- geconsolideerde deelnemingen. Aan de op 3 juni te hou den jaarvergadering zal behalve de jaarrekening en het dividendvoorstel wijziging van de statuten worden voor gelegd. Die houdt in dat de naam wordt veranderd van Hollandia Kloos Holding in Hollandia Industriële Maat schappij en dat de aandelen van 100 nominaal in tienen worden gesplitst. Transavia boekt zes procent meer winst AMSTERDAM - Luchtvaartmaatschap pij Transavia heeft over 1991 een be drijfsresultaat behaald van 27,8 mil joen. Na aftrek van rentelaten resteert een winst vóór belasting van 18,4 mil joen, zes procent meer dan over 1990. Dat staat in'het vandaag gepubliceerde jaar verslag van Transavia. Omdat de onder neming is gegoten in de vorm van een commanditaire vennootschap wordt geen gegeven over de winst na belasting bekendgemaakt. De vennoten betalen belasting over de winst uit Transavia: vennoten zijn de KLM (met 80 procent) alsmede Noro, Van Kempen Beheer en Amev. Het bedrijf verwacht dat over het boek jaar 1992 de winst niet verder zal stijgen. Verlies voor Van Berkel RIJSWIJK De leverancier van weegscha len en snijmachines Van Berkel's Patent heeft vorig jaar opnieuw verlies geleden. Wel was het verlies lager dan in 1990. Het kwam uit op 5,8 miljoen over 1991 tegen 7,2 miljoen over 1990. Daarmee heeft Van Berkel voor het zesde achtereenvolgende jaar een negatief resultaat behaald. De Brit se onderneming GEC heeft 58,3 procent van de verliesgevende Van Berkel in handen. De omzet daalde met ruim 13 procent van ƒ351,2 miljoen tot 304,9 miljoen; wissel koerseffecten hadden een positieve uitwer king van 1.5 miljoen, terwijl desinvesterin gen zorgden voor een daling van 39 mil joen. De rest van de terugval ontstond door de zwakke economische situatie in verschei dene landen, het effect van het faillissement van de Duitse leverancier Geminus en de brand in de fabriek in Rotterdam. Olivetti lijdt voor het eerst verlies MILAAN - Het Italiaanse compu terconcern Olivetti heeft vorig jaar voor het eerst in zijn geschiedenis verlies geleden. Het concern boekte een negatief saldo van 459,8 miljard lire 676 miljoen) tegen een winst van 60,4 miljard lire 89 miljoen) in '1990, zo is gisteren bekendgemaakt. De omzet daalde met bijna vijf pro cent tot 8.6 biljoen lire 12,6 mil jard). Het dividend over 1991 wordt gepasseerd. Olivetti sprak geen winstverwachting uit voor het lo pende boekjaar. In het eerste kwar taal is de omzet met 4.4 procent af genomen, maar dati was volgens de verwachting, aldus de bekendma king. Costa Rica zet export van koffiebonen stop SAN JOSE De grootste Costari- caanse koffieproducenten hebben gisteren besloten de export van kof fiebonen stop te zetten, in verband met de prijsval van de koffiebonen. Zij hopen dat de Colombiaanse en Brazilië producenten zich bij hun besluit aansluiten, meldde het Cos- taricaanse koffie-instituut ICAFE. Costa Rica levert 13 procent van de koffie in de wereld en heeft voor dit jaar al 55 procent van de oogst ver kocht, aldus een ICAFE-woordvoer- der. De prijsval begon nadat de orga nisatie van producenten en consu menten, de ÓIC in Londen, het quo tasysteem afschafte. zet stijging ild ook in jerika hoger lijke ?r faj je igl ?r ec jo). TERDAM Het de- ndelsconcern Ahold in de eerste zestien van dit jaar een behaald van 6,7 wat 22 procent is dan in hetzelfde van vorig jaar. In land steeg de omzet ■uim 8 procent tot miljard. Dit heeft •president drs. P.J. ert gisteren in de trgadering gezegd. iefd t di< ?s a riem e OUl ekê Verenigde Staten was van een sterke omzet- net 34 procent tot 1,9 dollar. Daar lijkt het van de recessie voorbij. de in het tweede al van vorig jaar verwor- upermarktketen Tops buiten beschouwing gelaten, is nog altijd van een omzetstijging procent. m; nlai ntwi et eerste kwartaal ver- oev Ihold voor zowel Neder- de Verenigde Staten tertJging van het bedrijfsre- terwijl ook het resul- belastingen hoger zal over de vergelijkbare van 1991. Een verdere DDOit'n§ van omzet en winst 1 nno ingen van Ahold om in slovakije een keten ikels en distributiecen- zetten vorderen lang- laar gestadig. De thans ide vijf winkels in eigen (Mana-zaken) vormen ste begin van een win- n in dit Oosteuropese i eerste instantie moet :ten uitgroeien tot zes- cen. In de Mana-super- n worden circa 4000 ar- verkocht, allemaal af- g uit het land zelf. BONN De Duitse me taalvakbond IG Metall heeft een ultimatum ge steld. Of de werkgevers leggen nog voor het week einde een acceptabel bod op tafel, of pal daarna wordt besloten om te gaan staken. IG Metall-chef Franz Stein- kühler deelde dit na een be stuursvergadering in Frank furt mee. Onder een redelijk bod verstaan de metaalwerk nemers een loonsverhoging van zes procent of meer. De werkgevers hebben tot nu toe 3,3 procent geboden. Volgens de werkgevers is dat weliswaar niet het eindbod, maar veel hoop op een voor de bonden acceptabel bod gaven zij niet. Als de metaalbranche de on langs bereikte 5,4 procent loonsverhoging in de openbare dienst als uitgangspunt neemt, dan staan binnenkort zo'n honderdduizend arbeids plaatsen in de metaalbranche op de tocht. Kranten De nieuwe cao-onderhandelin gen in de grafische sector zijn mislukt. Het vierde achtereen volgende overleg gisteren in München leverde niets op. De werkgevers willen nu een be middelaar inschakelen, maai de vakbond IG Medien heeft al aangekondigd dat stakingen onvermijdelijk zijn. Ook in deze branche bieden de werk gevers 3,3 procent. Dat bod steekt ogenschijnlijk onover brugbaar schril af tegen de eis van elf procent. Ten gevolge van de aanhoudende prikac- Bundesbahn akkoord met loonbod FRANKFURT - Duitse spoorarbeiders hebben vandaag inge stemd met het loonbod van de regering waardoor er een defini tief einde kan komen aan de gedeeltelijke spoorwegstaking, maakte de Duitse vakbond GdED bekend. Het loonbod was 5,4 procent loonsverhoging vanaf 1 mei en uitbetaling van een be drag van enkele honderden DM in één keer voor de eerste maan den van het jaar. De vakbond zei dat 49,4 van de arbeiders achter het principe-akkoord met de regering stond. De bond had min stens 25 procent nodig om de nieuwe CAO te mogen tekenen. Uitslagen van andere stemmingen onder overheidspersoneel worden morgen rond het middaguur verwacht. ties in de grafische sector zijn gisteren enkele kranten, voor namelijk in Noord-Duitsland, in sterk afgeslankte vorm ver schenen. Eerder overkwam dat al enkele Zuidduitse bla den. Ook de komende dagen zullen kranten te lijden heb ben van waarschuwingsacties van het druktechnisch en gra fisch personeel. Duitsland houdt intussen de adem in over de afloop van de stemming onder de werkne mers in overheidsdienst. Zij moeten volgens voorschrift het door de bonden bereikte en geaccepteerde loonakkoord van 5,4 procent nog goedkeu ren. Bijna een miljoen werkne mers zijn opgeroepen hun stem daarover uit te brengen. Wat de grootste bond, de ÖTV, betreft, moet het akkoord met minstens vijftig procent van de stemmen worden goedge keurd; voor de kleinere bon den ligt dat instemmingsper centage beduidend lager. Mager In kringen van ambtenaren en andere werknemers in open bare dienst is sinds het ak koord luid protest te horen. Men vindt het bereikte resul taat veel te mager: voor die paar mark meer was al die sta kingsheisa niet nodig geweest, is de mening van velen. Er is een onverflauwde stakingsbe reidheid te bespeuren. Terwijl normaal de instemmingspro cedure een formaliteit is, kan het dit keer bijzonder span nend worden. Donderdag wordt bekend hoe de achter ban van de ÖTV over het nieu we cao-akkoord denkt. Het bestuur rekent op instem ming, zij het met krappe meer derheid. Als de werknemers het akkoord evenwel verwer pen dreigen nieuwe stakingen in de openbare sector en moet de voorzitster, mevrouw Moni- ka Wulf-Mathies, er ernstig re- kening mee houden dat zij op de eerstkomende algemene vergadering in juni niet herko zen wordt. Intussen is ook in de voormali ge DDR in de openbare sector onrust op til. Vakbondsbe stuurders hebben daar op een snelle gelijkschakeling van de lonen tussen Oost en West aan gedrongen. De werkgevers en de overheid vinden dat streven bedenkelijk omdat daardoor de loonkosten onevenredig snel zullen stijgen. Daardoor neemt het risico van grote werkloosheid toe. us A350, één van de superjumbo's die in ontwikkeling is. chtóg GE TIBBITS PLE Restaurants, plbars, conferentie slaapvertrekken een fitnessruimte, i plaats voor 800 i. Dat zijn de be- jkste kenmerken e nieuwe generatie üiersvliegtuigen, de umbo's die het ndeluchtverkeer in igin van de volgende moeten gaan opvan- imbo's met de moge- en en luxe van een stomer. Boeing, nell Douglas en Airbus vliegtuigen in gedach- arin de passagiers op drie dekken zitten. Uit rentieo verwegi n gen toeing en Airbus nog ver hun plannen, maar nell Douglas stelde vo- land de gewijzigde MD- het publiek voor. Het toestel zal in 1997 leverbaar zijn. Het gaat om een viermo torig toestel met twee vloeren, dat meer dan 600 passagiers kan vervoeren. Aanpassingen De introductie van de Boeing 747 eind jaren zestig nood zaakte luchthavens over de hele wereld tot kostbare aan passingen om de toestellen te kunnen ontvangen. Boeing bouwde later de 747-400, het grootste toestel in de burger luchtvaart. Daarin kunnen 412 passagiers 13.000 kilometer af leggen. De superjumbo's die momenteel op de tekentafel liggen zullen de buitenmaten van de 747-400 niet veel geweld aandoen, zodat niet gerekend hoeft te worden met te kleine vliegvelden. De 747 maakte intercontinen taal reizen aanmerkelijk be taalbaarder, maar de revolutie die nu moet plaatsvinden zal maatschappijen kostenbespa ring opleveren, terwijl tegelij kertijd meer mensen, baggage en vracht kunnen worden ver voerd. Dat zegt Rod Muddle, die de superjumbo's bestu deert voor British Airways (BA). Muddie zegt verder dat de superjumbo's zoveel ruimte bieden, dat de meest uiteenlo pende ideeeh worden geop perd voor de inrichting van de toestellen. Met zijn team neemt Muddie een kijkje bij passagiersschepen, waar grote aantallen reizigers worden ver voerd met een zo groot moge lijke persoonlijke service. Wel licht neemt de passagier van de superjumbo straks een dou che, tien kilometer boven de oceaan. Muddie geeft toe dat dat geen noodzakelijke voor ziening is, maar hij vindt dat zulke ideeën de discussie wel ten goede komen. „Wat de mensen uiteindelijk willen is stipt, betrouwbaar vervoer te gen een gunstige prijs", aldus Muddie. Goedkoper British Airways vindt dat een superjumbo zeker 20 procent goedkoper moet zijn in be drijfskosten dan de 747 en an dere grote toestellen. De toe stellen moeten- daarnaast stil ler en minder vervuilend zijn en gemakkelijker te onderhou den. Passagiers moeten sneller verwerkt kunnen worden, wat mogelijk tot aanpassingen zal leiden bij incheckbalies, doua ne, voedselvoorziening en vei ligheidsprocedures op vlieg velden. Muddie zegt dat BA de superjumbo's goed zou kun nen gebruiken op de thuisba sis, de zwaar belaste Londense luchthaven Heathrow. BA zoekt het niet alleen bij de tra ditionele leveranciers, maar ook bij de Oekraïnse vliegtuig bouwer Antonov. De Antonov An-225 is het grootste toestel ter wereld. Het zesmotorige vrachtvliegtuig is 14 meter lan ger dan de 747, maar is langza mer en heeft een kleinere ac tieradius. BA heeft Antonov gevraagd te onderzoeken of de An-225 gewijzigd kan worden, of eventueel een nieuw toestel te ontwikkelen. De gesprek ken worden later dit jaar voort gezet. Boeing, dat al miljarden dollars heeft gespendeerd om in 1994 de 777 uit te brengen, zal net als Airbus pas over en kele jaren besluiten of de bouw van een superjumbo loont. De Riva Den Haag aan de Binckhorstlaan, één van de twee 'megadealers' van Opel die de dealerdivisie van de Athlongroep het afgelopen jaar negatieve cijfers hebben bezorgd. FOTO: HOOFDDORP De twee 'megadealers' van Opel, de Riva in Den Haag en Amsterdam kosten At hlon, de groep waartoe deze bedrijven behoren, de nodige hoofdbrekens. De specifieke problemen bij deze grootste autodea lers van Nederland heb ben vorig jaar al geleid tot een negatief resultaat bij de dealerdivisie. Dankzij de de goede resultaten van de kleinere dealerbedrij- ven kon het verlies beperkt worden. Dit heeft de raad van bestuur van Athlon gisteren in Hoofddorp meegedeeld in een toelichting bij de presentatie van het jaarverslag. „Hoewel het marktaandeel van de Opel in Nederland van 14 naar 16 procent is gestegen blijkt het toch voor bijvoor beeld de Riva Den Haag alle maal niet zo eenvoudig te zijn", vertelde vanmorgen de heer J.E. Demper, secretaris van de Athlongroep. „Bij dit bedrijf, dat zich onlangs ves tigde in een geheel nieuw en relatief groot pand aan de Binkhorstlaan, werken zo'n 150 mensen en worden op jaar basis rond 2000 auto's ver kocht. Hoewel we de indruk hebben dat we hier te maken hebben met redelijk tevreden klanten is het natuurlijk wel zo dat het er bij de kleinere dea lers flexibeler aan toegaat. De voeling met de klant, voor wie in veel gevallen een auto nu eenmaal een fors bezit bete kent, vormt voor de Riva's één van de grootste problemen", aldus Demper. De twee 'megadealers' zijn sa men goed voor een omzet van meer dan 200 miljoen op een totale divisie-omzet van 332 miljoen. Inmiddels zijn daar de nodige maatregelen geno men ter verbetering van de ef- ficiëncy, maar die hebben in het eerste kwartaal dit jaar nog niet geleid tot een positief re sultaat. De leasedivisie leverde' vorig jaar een bevredigende winst stijging. Het aandeel in de groepsomzet nam toe tot 53 procent. Dat betekent dat de balans steeds meer het beeld gaat vertonen van een finan ciële instelling waarbij het aandeel van het eigen vermo gen op het totale vermogen be perkt kan zijn. Topman J.W. Verouden zei dat de leasemarkt in Nederland de komende jaren met vijf tot tien procent kan groeien van 300.000 tot 400.000 auto's. In België, waar Athlon ook op lea- segebied actief is. zijn de mo gelijkheden veel groter. Door de meer op bezit gerichte cul tuur van de zuiderburen be- draag het aantal leasewagens daar nu slechts 70.000. Athlon wil in België, waar Nederland se bedrijven de leasemarkt momenteel opbouwen, een marktaandeel van 10 procent bereiken. TNO agressiever de markt op DELFT - De onderzoekorga nisatie TNO streeft naar een versteviging van haar order portefeuille. Daarom zal het verwerven van opdrachten agressiever worden aange pakt, zo staat in het zojuist ver schenen Middellange-Ter- mijnplan 1992-1996 van TNO. Nog meer dan voorheen zal de organisatie zich op de markt richten, zowel in Nederland als daarbuiten. Opdrachten uit het buitenland moeten in 1996 een kwart van de marktomzet bedragen. De organisatie ver wacht dat de financiering van het onderzoek de komende vijf jaar in de vorm van opdrach ten en bijdragen uit de markt zal toenemen van 54 tot 59 pro cent. In de industrieel-techno- logische divisies voorspelt TNO zelfs een stijging naar 75 procent. Als gevolg hiervan zal het aan deel van de overheidsfinancie ring in het onderzoek daardoor relatief dalen van 30 naar 25 procent. De subsidie van de overheid is bedoeld om het kennisniveau van TNO op peil te houden. De onderzoekorganisatie vraagt zich wel af of huidige fi nancieringsverhouding opti maal is. LONDEN De capaciteit van het Londense vlieg veld Heathrow zal de ko mende jaren worden ver dubbeld. De geprivati seerde Britse luchthaven instantie (BAA) heeft gis teren plannen bekend ge maakt voor de mega-ter- minal 'Heathrow 5'. Dit drie miljard gulden kos tende complex is bere kend op 30 miljoen passa giers. Met aanvullende uitbouw van de vier bestaande terminals zal de totale capaciteit van Heath row straks 80 miljoen reizigers per jaar worden. In 2002 moet de eerste nieuwbouwfase zijn afgerond. Londen vreest voor zijn leidende positie in het in ternationale luchtverkeer. Uit breidingsplannen van met name Schiphol en het Parijse Charles de Gaulle-vliegveld zetten de reputatie van 'deur van Europa' op het spel. „Am- sterdam en Parijs willen Euro pa's eerste luchthaven hebben. De keuze voor Heathrow is simpel: of we breiden uit of we worden straks' ingehaald", al dus BAA-een woordvoerder. Het ontwerp voor 'Heathrow 5' is van de Britse architect Sir Ricard Rogers. Het transpa rante complex heeft onder grondse verbindingen tussen de verschillende pieren. Een volledig automatische metro verbindt vliegveld, hotels en immense parkeerplaats met een nieuwe exprestreinverbin ding naar het Londense sta tion Paddington.' Heathrow 5' zal 's werelds eerste terminal worden, speciaal toegerust voor de ontvangst van de nieu we generatie dubbeldeks 'su per-jumbo's'. De grootschalige uitbreiding is een kolfje naar de hand van grootgebruiker British Air ways dat al zijn vluchten wil concentreren op een complex. Met nieuwe capaciteit is de be hoefte om - via een eventuele fusie met KLM - meer ge bruik te maken van Schiphol kleiner geworden. Door voort gaande automatisering en daaruit voortvloeiende kosten beheersing zal de nieuwe ter minal nauwelijks werkgele genheid scheppen, maar wel zo'n 10.000 banen behouden. Volgens BAA-baas Sir John Egan is de uitbouw van Heath row hoofdzakelijk klantge richt. Ondanks uitstekende fa ciliteiten op de andere Lon dense vliegvelden Gatwick en het hypermoderne Stansted houden passagiers toch een voorkeur voor Heathrow. „Daar ligt nu eenmaal de vraag. Tegen de tijd dat de vijf de terminal in gebruik wordt genomen zullen de beide ande re vliegvelden bovendien aan hun maximale capaciteit zit ten. Meest logische uitbouw was dus Heathrow". MARKTEN EN VEILINGEN VEEMARKT LEIDEN - (12-05-92) Prijzen slachtrunderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PW): Aanvoer slacht runderen 70 waarvan mannelijk 7. Man nelijk Super, mannelijk extra kwal., mannelijk 1e kwal. geen notering. Man nelijk 2e kwal 6,70-7.50. Mannelijk 3e kwal 6.00-6.70. Handel redelijk en prij zen iets hoger Vrouwelijk Super, vrou welijk extra kwal .vrouwelijk 1e kwal geen notering. Vrouwelijk 2e kwal 5,90-6,50. 3e kwal 5,45-5,90 en worst kwal 5,15-5,80. Handel goed en prijzen Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 105, waarvan 20 graskalveren Melk- en kalf- koeien 1e soort 1950-2350, 2e soort 1600-1950. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Melkvaarzen 1e soort 1900- 2250 en 2e soort 1550-1900. Handel re delijk en prijzen iets hoger. Kalfvaarzen 1e soort 1950-2350 en 2e soort 1550- 1950. hjandel redelijk en prijzen gelijk. Guste koeien 1 e soort 1600-2050 en 2e soort 1200-1600 Handel goed en prij zen hoger Enterstieren 1100-1900 Handel redelijk en prijzen gelijk. Pinken 800-1300 Handel redelijk en prijzen gelijk Graskalveren 625-1125. Handel redelijk en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de mesterij, in klusief BTW: Aanvoer roodbont 1000. Stierkalveren extra kwaliteit 750-875,1 e kwaliteit 575-725 en 2e kwaliteit 350- 550. Handel rustig en prijzen iets lager Vaarskalveren extra kwaliteit 435-585, 1 e kwaliteit 335-410 en 2e kwaliteit 210- 310. Handel redelijk en prijzen gelijk. Aanvoer zwartbont 1384. Stierkalveren extra kwaliteit 580-635, 1 e kwaliteit 380- 580, 2e kwaliteit 225-325. Handel rustig en prijzen iets lager. Vaarskalveren ex tra kwaliteit 295-395, 1e kwaliteit 235- 285 en 2e kwaliteit 185-225. Handel re delijk en prijzen gelijk. Aanvoer vlees rassen 150. Vleesrassen 1e kwaliteit 500-800 en 2e kwaliteit 260-460. Han del rustig en prijzen iets lager. Varkens per kg levend gewicht Geen aanvoer slachtvarkens. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 630 waarvan lammeren 500. Slachtschapen 4,00-5,00. Handel rustig en prijzen iets lager Ooien tot 20 kg geen notering. Ooien boven 20 kq 6,50- 7,00. Handel redelijk en prijzen gelijk Rammen tot 22 kg geen notering Ram men 22-25 kg 8,50-9.25 Handel goed en prijzen gelijk Rammen boven 25 kg 6,75-7,75. Handel goed en prijzen ge lijk. Zuiglammeren 8,50-9,75. Handel slecht en prijzen lager Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 125-190 Ooien tot 20 kg geen notering Ooien boven 20 kg 160-170. Rammen tot 22 kg geen notering. Rammen 22-25 kg 210-235 en rammen boven 25 kg 225- 275 Zuiglammeren 130-165 Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW Aanvoer 233. Wei- delammeren 100-135 Handel rustig. Schaap met 2 lammeren 275-375, schaap met 1 lam 210-250 Handel rus tig en prijzen gelijk.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7