mptfAAT meamkam 8 ush en Democraten eens over anpak verpauperde steden China schaft langzaam voedselbonnen af BUITENLAND eer doden in vangenis Lima Tchad gaat af op meerpartijenstelsel Bush toch naar milieutop Bemiddeling EG als vuurpauze standhoudt VN-commissie naar N agorno-Karabach idóaQoundnt WOENSDAG 13 MEI 1992 5 ,nj, Het aantal doden dat vorige week viel bij e« politieactie in de gevangenis Canto Grande in kir is gf0ter ^an aangenomen. ASan de lijst zijn Vn negen namen toegevoegd. In totaal zijn r hf 'rel 1 []g mensen omgekomen bij de gevechten tussen ieagenten en gevangenen van de guerrillabewe- IS| Lichtend Pad. Enkele gevangenen zijn in zelf aven tunnels om het leven gekomen. Volgens politiewoordvoerder hebben ze mijnen in de ie)s gelegd, ofschoon enkele lijken kogelgaten 'k* jonden. Een hoge delegatie van de Organisatie eni Amerikaanse Staten (OAS) werd gisteren tegen fto jwoonte in niet toegelaten tot de gevangenis jaai president Fujimori. Volgens de advocaten van ^ei evangenen zijn ongeveer 100 gedetineerden ge- vet |of verdwenen. Veel gevangenen werden zonder es in Lima vastgehouden. Winst voor Clinton en Bush in West-Virginia WASHINGTON - Bill Clinton heeft gisteren op nieuw een slag gewonnen in zijn streven de De mocratische presidentskandidaat te worden. Hij won de voorverkiezingen van zijn partij in de sta ten West-Virginia en Nebraska. Blijkbaar over tuigd dat hij nu de beste kansen heeft, benoemde Clinton een adviseursgroep die hem moet helpen bij het kiezen van een „running mate" die vice- president zou kunnen worden. Clinton versloeg in West-Virginia Jerry Brown, volgens een voorlo pige uitslag met 74 tegen 13 procent van de partij- stemmen. In Nebraska leidde Clinton volgens een niet-definitieve telling met 58 procent tegen 28 procent voor Brown en 13 procent voor andere De mocratische kandidaten. De Republikein George Bush versloeg moeiteloos zijn rivaal Pat Bucha nan met 80 procent van de stemmen in West-Vir ginia en 85 procent in Nebraska. Santiago voorlopig op kop in verkiezingen Filipijnen MANILA - De voormalige rechter Miriam De fensor Santiago ligt volgens de eerste voorlopi ge uitslagen op kop in de Filipijnse presidents verkiezingen die maandag werden gehouden. Nadat een deel van de stemmen was geteld stond Santiago met 27 procent aan de leiding, gevolgd door ex-minister van defensie Fidel Ramos met 23 procent en de zakenman Eduar- do Cojuangco met 15,5 procent. Imelda Marcos, de weduwe van de in 1986 verdreven dictator Ferdinand Marcos, stond op de zesde plaats. De 46-jarige Santiago zei verheugd te zijn dat blijkbaar zoveel Filipijnen haar steunen in de strijd tegen de corruptie, het centrale thema van haar campagne. Santiago was vol vertrou wen en verklaarde dat zij haar regering zou mo delleren naar het voorbeeld van de Britse pre mier Margaret Thatcher. De definitieve uitslag is pas over een week bekend. KHARTOUM De regering van Tchad gaat een meer partijenstelsel invoeren. De premier van Tchad, Jean Alingué Bawoyeu, kondigde dat gisteren aan tijdens een bezoek aan de Sudanese hoofdstad Khartoum. Hij noemde geen datum voor de invoering. Het politieke systeem in Tchad is bezig moeizaam zijn weg te vinden na de verdrijving van de christelijke Hissein Habré. Met de Sudanese regering en vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN bereikte Bawoyeu overeenstemming over repatrië ring van Tchadiërs die naar het westen van Sudan ge vlucht zijn. Voor 21 mei zullen tussen tien- en twaalf duizend Tchadiërs teruggebracht worden, op een totaal van 20.000 in kampen geregistreerde vluchtelingen in de uitgehongerde provincie Darfur. Er zouden 137.000 niet-geregistreerde vluchtelingen in diverse steden en dorpen in Sudan zitten. Eerste ruimtewandeling van drie astronauten HOUSTON - Drie astronauten verlaten vandaag te gelijk de veiligheid van hun ruimteschip voor een laatste poging om een satelliet te redden. De drie moeten met hun handen een communicatiesatelliet van Intelsat ter grootte van een autobus trachten te pakken, die in een te lage baan om de aarde zit. Twee eerdere pogingen van Thuot om de satelliet te pakken met behulp van een speciale stang mislukten. Nu gaan er drie astronauten buiten staan, twee op het ruimteveer Endeavour zelf en een op de robotarm van het veer. Vervolgens wordt het veer vanaf de grond tot op een paar meter van de satelliet gemanoeuvreerd. De bedoeling is om het draaien van de satelliet te stoppen en de satelliet met behulp van de robotarm in de laadruimte van het veer te brengen. Daar wordt er een raketmotor op aangebracht die de satelliet tot de gewenste baan van krap 36.000 kilometer boven Bra zilië moet opstuwen. IHINGTON - De rikaanse president en de Democrati- meerderheid in het rres zijn het gisteren geworden over de zaak van stimule- smaatregelen voor de auperde binnenste besprekingen vonden ks naar aanleiding van de n in Los Angeles en ande- Irote Amerikaanse steden, wil meer geld beschik- lellen voor een program- at concreet inhoudt dat Nyi-acties in wijken waar de shandel wordt aangepakt nbineerd worden met Jj programma's. Daarnaast ij ondernemingszones in- n waarin geprobeerd an tbedrijven met belasting- leeltjes over te halen te iteren in armere buurten, er stelt de president pro- ima's voor om de eigen van huizen en flats van tafihuisvesting over te dra- aan de huurders, onder en welzijnsvoorzieningen WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren aangekondigd dat hij persoonlijk aanwezig zal zijn op de milieutop in Rio volgende maand. Hij zei dat hij de boodschap zal meenemen dat vraagstukken als het broeikasef fect kunnen worden opgelost zonder dat dit ten koste hoeft te gaan van de economische groei. Dit wordt door milieudeskundi gen afgedaan als „volslagen ontoereikend". Presidentiele advi seurs hebben zich weken druk gemaakt over de vraag of Bush al dan niet aanwezig diende te zijn op de conferentie. Zij vreesden dat hij in Rio de Janeiro zou worden gemanoeuvreerd in een po sitie waarin hij zich als enige zou verzetten tegen een mondiaal akkoord waarin sprake zou zijn van specifieke limieten. Was hington slaagde er evenwel vorige week op het allerlaatste mo ment toch in de instemming van de andere landen te krijgen voor een ontwerpdocument waarin van de ondertekenaars slechts wordt gevraagd zich „te bezinnen" op de uitstoot van koolstofdioxidegassen. De vraag hoeveel geld voor de steden moet worden uitgetrok ken en waar het vandaan moet komen blijft echter een bron van meningsverschil. Sommi ge Democraten opperden dat welicht hogere belastingen zullen moeten worden gehe ven, maar dat werd door Bush verworpen. Met steun van Bush gaf de toewijzingscom missie van het Huis van Afge vaardigden goedkeuring aan een noodhulppakket van acht honderd miljoen dollar voor Los Angeles en het door over stromingen geteisterde Chica go. De Democratische leiders zeiden dat de maatregel nodig was om de belofte van Bush in te lossen dat Los Angeles kan rekenen op zeshonderd mil joen dollar hulp. Zij drongen erop aan dat het voorstel over morgen in het voltallige Huis in stemming zou worden ge bracht. Arrestaties De politie van Los Angeles heeft gisteren drie mannen ge arresteerd die betrokken zou den zijn geweest bij de mis handeling van een blanke vrachtwagenchauffeur in de eerste uren van de rellen. De drie verdachten, allen zwarten, werden gisterochtend door de politie en de FBI opgepakt om dat zij op 29 april truckchauf feur Reginald Denny in elkaar geslagen zouden hebben. De scène werd vanuit een helikop ter opgenomen en in heel de Verenigde Staten op de televi sie uitgezonden als toonbeeld van de drie dagen durende rel len. Daarin was duidelijk te zien hoe zij Denny (36) uit zijn cabine sleurden, met een bak steen en ander zware voorwer pen op het hoofd sloegen en hem in elkaar schopten toen hij probeerde op te staan. Den- FfOntciBl maar'zou^r"rectend-faan^toe Fteddingswerkers bekijken de resten van een personentrein die gisteren betrokkken was bij een treinbotsing in de buurt van Arezzo in het Italiaanse Toscane. Twee personentreinen botsten frontaal op elkaar, waarbij zeker drie doden en 60 gewonden vielen zijnfoto: ap GUANGHAN - Er ont breekt iets in de portemo- nees van de mensen in deze kleine stad in het zuidwesten van China: be halve in de speciale econo mische zones is het de eni ge plaats waar burgers geen voedeselbonnen no dig hebben om eten te ko pen. Terwijl de wereld de ogen ge richt houdt op de grote econo mische hervormingen zoals het opzetten van aandelen- beurzen zijn de onopvallende veranderingen in Guanghan minstens zo revolutionair. Door vorig jaar de laatste bon kaart af te schaffen heeft de stad gebroken met een cen traal element uit het commu nistische economische sy steem: overheidsverdeling van eerste levensbehoeften. Boeren kunnen hun graan, het belangrijkste gerantsoeneerde goed, direct aan winkels en consumenten verkopen tegen prijzen die bepaald worden door vraag en aanbod. In te genstelling tot de door over heidssubsidies kunstmatig laag gehouden prijzen in de staatswinkels weerspiegelen die prijzen ook de werkelijke produktiekosten. Tofu Het nieuwe systeem is popu lair bij de 5Ö0.000 bewoners van het in de provincie Sichu an gelegen Guanghan. De overheid wil het systeem gra- dueel in het hele land invoe- In de zuidelijke provincie Gu angdong, een van de rijkste ge bieden van China, werden de graanbonnen 1 april afge schaft. De graanprijzen zijn vooruitlopend op de uiteinde lijke totale afschaffing van het systeem door de overheid licht verhoogd. Ye Wenzhi, partijsecretaris in Guanghan, beschreef het oude bonsysteem voor de 300 mil joen Chinezen die in steden wonen: „Voor 1979 hadden wij honderd tot tweehonderd bon nen. Om tofu te kopen had je een bon nodig. Voor gedroogde tofu een andere. Er was niets waar geen bon voor nodig was. Als je alleen geld had, kon je niets kopen. En er waren ook andere regels: waar je iets mocht kopen, wanneer je het kon kopen, hoeveel je kon ko pen. Sommige oude mensen raakten daar behoorlijk van in de war". De communisten hebben het bonsysteem ingevoerd nadat zij in 1949 de burgeroorlog hadden gewonnen en de macht hadden overgenomen. De economie lag in puin en overal waren goederen schaars. De rantsoenering werd na enige jaren overbodig, maar bleef bestaan als een middel om de bevolking te controleren. Iedereen die zonder permissie naar een andere plaats ging was niet in staat om voedsel te kopen. Boeren, de meerder heid van de Chinese bevol king, kon op die manier ver hinderd worden naar de ste den te gaan. Zij moesten op het land blijven en werden geacht zichzelf te voeden. De overheid hield de prijzen ook al stegen die in werke lijkheid op het niveau van de jaren '50 omdat de leiders bang waren dat prijsstijgingen tot sociale onrust zouden lei den. Een-derde van de natio nale begroting (ongeveer 40 miljard gulden) wordt uitgege ven aan prijssubsidies. Guanghan, een plaats die voor op liep bij de hervormingen en waar al in 1979 de communes werden afgeschaft, begon de bonnen en kunstmatige prij zen vanaf 1983 af te schaffen. De vleesprijs werd het eerst losgelaten; de graanprijs het Makkelijker „Het is een stuk makkelijker", zei de 62-jarige gepensioneer de Wang Yiren. „Je kunt ko pen wat je nodig hebt en het enige wat je nodig hebt is geld". In Guanghan betaalt men nu een gemiddelde van 10 tot 15 yuan per maand voor rijst in plaats van 6 tot 9 yuan ten tijde van het bonsysteem. Het inko men per hoofd van de bevol king is in Guanghan 2235 yuan perjaar. Boeren rond de stad produce ren nu veel betere kwaliteit graan, de verspilling is afgeno men door de hogere prijzen en de overheid bespaart 3,6 mil joen gulden aan graansubsi- dies. Een goed voorbeeld is de boer Liang Kaiquan, die bijna 150 kilo graan naar de stad bracht en binnen een uur kwijt was. De enige mensen in Guanghan die het nieuwe systeem niks vinden zijn de bedienden van de staatsgraanwinkels. die plotseling concurrentie heb ben. De verkoop daalde in deze winkels zo. dat er niet genoeg geld was om de lonen te beta len. Om klanten te behouden zijn de staatswinkels, die be kend staan om hun slechte ser vice, nu zelfs overgegaan tot het thuisbezorgen van de pro- du kten. 0 zenden artsen en verzorgers protesteren in Moskou veer tienduizend werkers in de Russische gezondheidszorg hebben gisteren in het centrum van ou gedemonstreerd voor hogere beloning en betere arbeidsomstandigheden. „Een hongerige ris gevaarlijker dan een Bolsjeviek", luidde de tekst op een spandoek. Artsen en verplegers in de loskouse ziekenhuizen en klinieken houden al bijna drie weken stakingen uit protest tegen'de abo- )ele toestand van de gezondheidszorg. De betogers in Moskou kregen steun van collega's in St. sburg, van wie enkelen het stadscentrum met hun ambulances blokkeerden. Artsen en verplegers, Js leraren, staan in Rusland onderaan de salarisladder Hoewel de regering heeft beloofd hun sala- J1!jn te verdubbelen, blijven zij ook daarna nog behoren tot de slechtstbetaalde groepen in het land. (Vervolg van de voorpagina) SARAJEVO De speciale gezant van de Europese Gemeenschap, Colm Doy le, zei dat de EG de bemid deling zou hervatten als een staakt-het-vuren in Bosnië standhoudt. Dit was ook de boodschap die EG-onderhandelaar Jose Cutileiro aan de Bosni sche partijleiders had ge geven, zei Doyle. De Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) besloot gisteren alsnog de nieuwe federale republiek Joegoslavië (Servië plus Mon tenegro) te schorsen, waardoor eventuele CVSE-besluiten niet meer getroffen kunnen wor den door een Joegoslavisch veto. De laatste maanden is het idee geopperd om de CVSE de hulp van NAVO-troepen te la ten inroepen. Daarvoor moeten echter de statuten van de NAVO veranderd worden, die formeel een verbod op in terventies buiten het verdrags- gebied van de organisatie be- EG waarnemers De EG heeft gisteren de laatste twaalf EG-waarnemers uit Bosnië-Hercegovina terugge trokken omdat hun missie vanwege de aanhoudende ge vechten in de republiek te ge vaarlijk is geworden. De Vere nigde Staten hebben gisteren aangekondigd hun ambassa deur uit Belgrado terug te roe pen uit protest tegen de agres sie in Bosnië-Hercegovina. Speciaal gezant van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen Jose-Maria Mendilu- ce zei dat de VN-vredestroepen en functionarissen in Bosnië blijven, ondanks het feit dat de burgeroorlog volgens hem af schuwwekkende vormen heeft aangenomen. „Het is de gru welijkste oorlog die ik en mijn collega's ooit hebben meege maakt". Hij zei verder dat de VN proberen een humanitair staakt-het-vuren te bewerk stelligen om hulpgoederen te kunnen brengen naar Saraje vo, waar door de belegering een tekort heerst aan medicij nen en voedsel. De hulptran sporten kunnen alleen plaats vinden als alle betrokken par tijen ze niets in de weg leggen. Tegenhouden Een politieman probeert een automobilist tegen te houden die de 'binnenstad' van Athene wil inrijden. Vanwege de luchtverontreini ging sloot de Griekse regering gisteren het stadscentrum voor alle voertuigen, behalve taxi's. foto: epa UTTEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI Veiligheidsraad: f Ondertussen heerst onder de bewoners van het eiland grote v"stover het verdwijnen van de vijf mannen Wat kan er toch ge- t 2iin? Er wordt een vergadering belegd in het kerkje om te be- stagen wat kan worden ondernomen om de mannen terug te io 'n- Ze kunnen immers niet zijn verdwenen? Daarvoor is het Of/00'te k'e"n Of hebben ze zich in de krater van de vulkaan ge- 9d en zijn ze verrast door een plotselinge eruptie van lava? Ein delijk doet de oudste bewoner een voorstel. 'Wij mannen', zegt hij, 'moeten allen systematisch het gehele eiland gaan afzoeken. Wij mo gen geen enkel stukje overslaan. Niemand blijft thuis. Wij mogen onze vrienden, die waarschijnlijk in grote gevaren verkeren, niet in de steek laten'. Het voorstel wordt met algemene stemmen aangeno men en de mannen maken zich gereed voor de tocht. NEW YORK - De Veilig heidsraad van de Verenig de Naties (VN) heeft zowel Armenie als Azerbajdjan veroordeeld voor het uit de hand laten lopen van het geweld in Nagorno- Karabach. In een verklaring die met alge mene stemmen tot stand was gekomen sprak de raad ook goedkeuring uit voor een nieu we missie naar het gebied. De nieuwe delegatie naar Nagor- no-Karabach zal volgens een westerse diplomaat worden aangevoerd door Francesc Vendrell, een Spaanse VN- functionaris met ruime erva ring in de vredesmissies van de VN in Midden-Amerika. Half maart heeft VN-gezant Cyrus Vance al een bezoek aan de enclave gebracht. Het zenden van vredestroepen naar Nagorno-Karabach, zoals door Armenie is gevraagd, wordt kennelijk voorlopig niet overwogen. Geldgebrek ver hindert de VN nog langer op grote schaal vredestroepen uit te rusten. In plaats daarvan wordt geprobeerd deze taak te laten overnemen door regiona le organisaties. De VN steunen de vredesin spanningen van de Conferen tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa. De VN- commissie moet de situatie ter plaatse bestuderen en bekij ken hoe de vredesonderhande lingen van de CVSE kunnen worden bevorderd. In de ver klaring herinnerde de V-raad Armenie en Azerbajdjan eraan dat zij eerder dit jaar bij hun toetreding tot de VN door- de raad waren gewezen op de in het handvest vastgelegde prin cipes van „vreedzaame rege ling van geschillen en niet-ge- bruik van geweld". Azerbajdjan beschuldigde de Armeniërs ervan alle Azeri's uit Nagorno-Karabach te heb ben verjaagd. „Met de inname van Sjoesja en de vlucht van de Azerische bevolking uit de stad", zei VN-ambassadeur Hassan Hassanov van Azer bajdjan, „zijn de laatste Azeri's uit de enclave verdwenen". Hassanov weigerde zich aan te sluiten bij een Armeens ver zoek om VN-vredessoldaten naar de enclave te sturen. Hij zei dat het nu om een breder conflict ging, een „oorlog" tus sen de twee republieken. Het sturen van een onder zoekscommissie naar Nagor no-Karabach was gevraagd door Azerbajdjan en Turkije, wiens bevolking met de Azeri's verwant is. Armenie heeft de vrees uitgesproken dat Turkije zich ten behoeve van Azerbajd jan in het conflict zal mengen. Turkije heeft dit overigens te gengesproken.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5