Landbouw bezorgd over tanend Holland-imago AVR getergd door overval Greenpeace CPB wil sociaal innoverend beleid op wereldschaal Zakken stapelen niet langer zwaar karwei BINNENLAND Gabor wil keurmerk agrarische produkten L Ciidae (Soman! WOENSDAG 13 MEI 1992 hfM Hirsch Ballin tegen niet-aidsverklaring DEN HAAG - Aruba handelt in strijd met een aantal internationale afspraken door van buitenlanders een niet-aidsverklaring te ei sen. Minister Hirsch Ballin zal de Arubaanse regering er zeer nadrukkelijk op wijzen dat zij zich aan deze afspraken moet houden. Dat antwoordt de bewindsman op Kamervragen van D66. Uit die antwoorden blijkt dat Aruba al sinds 1 februari vorig jaar een niet-aidsver- klaring verlangt van mensen die zich voor een periode van minimaal drie maanden op het eiland willen vestigen. Op aandringen van de Nederlandse regering wordt die ver klaring al enige tijd niet meer geëist van per sonen met de Nederlandse nationaliteit. Maar niet-Nederlanders moeten de verkla ring nog steeds overleggen, ook al komen zij uit Nederland of de Nederlandse Antillen. Kamervragen over inzet in Rio DEN HAAG De Tweede Kamer wil uiterlijk zaterdag van het kabi net uitgebreide informatie hebben over de Nederlandse inzet op de Wereld Milieu Conferentie (Unced), die volgende maand in Rio de Ja neiro gehouden wordt. Woordvoer ders van vrijwel alle fracties dron gen er gisteren bij het kabinet met klem op aan om te zorgen dat de Kamer ruim voor maandag, als de Kamer debatteert over de nota kli maatverandering van minister Al ders van milieu, geïnformeerd is over het regeringsstandpunt met betrekking tot Rio. Volgens diverse kamerleden is de Nederlandse in zet nog niet exact vastgesteld. Andriessen nu gefeliciteerd met resultaten China-missie Idoor RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - De regeringspartijen CDA en PvdA zijn vooralsnog dik te vreden met de orders die minister Andriessen op zijn recente missie naar China heeft geboekt. Het CDA, dat zich aanvankelijk bij monde van het kamerlid Mateman zeer negatief had uitgelaten, bood de eigen minister nu, bij monde van Van Iersel, zelfs felicitaties aan. De PvdA- 'er Lonink was iets ingetogener maar uitte toch ook veel waardering. Kritiek kwam er van de oppositiepar tijen. Vooral de WD'er Blaauw vond niet dat de resultaten van minister Andriessen opwegen tegen de 50.000 manjaren werk die naar zijn mening gemoeid zijn geweest met de bouw van onderzeeërs voor Taiwan. Ook de D66'er Ybema meende dat de Chine zen meer compensatie hadden kun nen en moeten bieden voor het feit dat de Nederlandse regering weder om geen vergunning had willen ge ven voor de levering van (maximaal vier) onderzeeboten aan Taiwan. Ergernis Minister Andriessen liet deze kritiek gelaten over zich heen gaan. Volgens hem is het overgrote deel van de voor 1,8 miljard gulden in China geboekte orders keihard. Hij had het over een bedrag van 1,1 miljard, waarmee naar zijn mening de doelstelling van de missie, verdubbeling van de export naar China, was bereikt. Maar ook de resterende 700 miljoen gulden ziet de minister wel binnenkomen. Andries sen maakte er geen geheim van dat hij zich flink heeft geërgerd aan de negatieve woorden van zijn partijge noot Mateman. Deze zat gisteren, tij dens het mondeling overleg van de kamercommissie voor buitenlandse handel met de minister, vlak naast Andriessen. In antwoord op vragen van Groen Links erkende Mateman volmondig dat hij de minister had ge kritiseerd als CDA-kamerlid en niet als voorzitter van de commissie voor buitenlandse handel. Daardoor kwam de bewering van Van Iersel dat de CDA-fractie unaniem was in haar waardering voor Andriessen, in een merkwaardig licht te staan. Celstraf voor KLM-vlieger wegens belastingfraude AMSTERDAM - De officier van justitie van de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren een gevangenis straf van twee jaar en 500.000 gulden boete geëist eer P°' 59-jange KLM-vlieger. Hij stond terecht op verdenkin a van belastingontduiking door te doen alsof hij naar h( reI buitenland was verhuisd terwijl hij in Nederland biet "8 wonen. De man zou in 1983 naar Ierland zijn verhuis en vandaar in 1988 naar Griekenland. Hij is verkeers vlieger bij de KLM en behoort tot een groep van veertj vliegers naar wie de fiscus een onderzoek heeft ing^ steld. Eerder stonden voor de Haarlemse rechtbank KLM-vliegers terecht. Zij kregen straffen variëren van geldboetes en voorwaardelijke gevangenisstraf tr een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaai De verkeersvliegers zouden de fiscus voor miljoem gulden hebben benadeeld. De fiscus meent van de vei |of dachte zo'n 1,3 miljoen tegoed te hebben. DEN HAAG - Met de Hollandse groente is niets mis, met haar imago wel. Uit het gisteren versche nen rapport van het mi nisterie van landbouw blijkt dan ook dat de boer geen koopman is. Zo'n ge netisch gemanipuleerd vleestomaatje uit de kas verkoopt nu eenmaal an ders dan een vrolijke zon- gerijpte tomaat aan de staak tegen onze schut ting. Natuurlijk is de laatstgenoem de tomaat fors duurder dan haar lotgenoot uit de kassen, maar dat hoef je aan een Duit ser niet uit te leggen. De oos terbuur eet veruit de meeste Hollandse tomaten, dus hij weet alles van de verhouding tussen prijs en kwaliteit. Staatssecretaris Gabor kiest in zijn nota voor de boerenmetho- de onder het motto: veel pro duceren tegen de laagste prijs is de beste garantie voor een wassende omzet. Zolang het imago van het Hollandse mas- saprodukt ongeschonden is kan dat vrij probleemloos, maar in het gisteren versche nen rapport 'Van meer naar be ter' erkent Gabor dat het ima go van Holland deuken op loopt. In ambtelijke taal heet dat: „Er wordt met name in Duitsland, maar ook in eigen land, een aantal potentiële be dreigingen geïdentificeerd. Deze liggen op het gebied van produktiemethoden en kwali teit". aldus het rapport. In rond Hollands staat er: de Duitser kijkt uit naar een bio logisch verantwoord tomaatje en niet naar dat produkt van hoogwaardige tuinbouwtech- nologie. Het is weliswaar lek ker. het is bovendien lekker goedkoop, maar zo'n compu tergestuurde tomaat mist de grond onder haar voeten, na melijk de natuur. Dat het eco logisch gezien allemaal veel verantwoorder is te telen in het gesloten systeem van kassen maakt de Duitse consument niet enthousiast. Hij wil dit jaar een tomaat die wortel schiet in de grond en niet in steen wol. Science fiction DEN HAAG - Nederland gaat een keurmerk ontwikkelen voor alle agrarische produk ten. Naast de beoordeling van de kwaliteit zal daarbij ook ge keken worden naar de produk- tiewijze. Met de komst van een keurmerk en betere controle op de kwaliteit van agrarische produkten moet ingespeeld worden op de veranderende behoefte van de consument, zo zei staatssecretaris Gabor van landbouw en natuurbeheer gisteren bij de presentatie van het rapport 'Van meer naar be ter'. De bewindsman verwacht dat met name door betere voorlichting over de produk- tiewijze de consument eerder geneigd zal zijn het produkt te kopen. Gabor wees in dat ver band ook op Duitsland, waar steeds kritischer gekeken wordt naar de Nederlandse produkten uit onder meer de glastuinbouw. De bewindsman acht het niet uitgesloten dat zal blijken dat een meer biologische produk- tiewijze commercieel gezien aantrekkelijker wordt door bij voorlichting de nadruk te leg gen op de produktiewijze. Maar hij verwacht dat de hui dige produkten middels een goede campagne ook al voor de Duitse consument aantrekke lijker zullen worden. Volgens Gabor moet het keurmerk ook in andere landen worden er kend en status krijgen. De toe kenning van het keurmerk zal geschieden in overleg met de natuurbeschermings- en con sumentenorganisaties. Het gaat dan om zowel tuinbouw- en akkerbouwprodukten als vlees- en zuivelprodukten. De Duitser kijkt uit naar een biologisch verantwoord tomaatje en niet naar dat produkt van hoogwaardige tuinbouwtechnologie. foto: sp stelde zich onmiddellijk, kroop opnieuw in de huid van de tuinder en vertelde dat zo'n genetisch veranderd produkt kwalitatief heel verantwoord kan zijn. Volgens Gabor zijn Nederlandse groente en fruit kwaliteitsprodukten voor een lage prijs. En dat zullen we de Duitsers aantonen middels een nieuw te introduceren keurmerk, zo verwacht Gabor. Maar zoals gezegd, Gabor is een boer en geen koopman. De bewindsman hield gisteren op een persbijeenkomst bij hoog en bij laag vol dat je een Duit ser best de Hollandse teelt kunt verkopen, als je het maar eerlijk en goed vertelt. Maar vijf zinnen later gaf Gabor toch ook weer toe dat de Duitsers geen 'science-fiction tomaat' willen. De afkomst verraadt de smaak, meent de consument aan de overzijde van de grens. Doch de staatssecretaris her- De koopman had in zijn plaats natuurlijk geantwoord dat er wat hem betreft voor iedere high-tech tomaat een biolo gisch verantwoord tomaatje in de aanbieding ligt. Dat is een kwestie van verpakking. Uiter aard hangt daar een ander prijskaartje aan, maar dat neemt de Duitse eter voor lief. Imago En wat voor de tomaat geldt, geldt ook voor de andere Ne derlandse succesnummers als de paprika en de komkommer. Uiteraard groeit de 'Hollandse paprika' dan op in zuidelijke landen, maar voor een beetje De bewindsman probeert van een minder aantrekkelijk on derdeel van het 'Holland-ima go', namelijk de produktiewij ze, een leuk en eerlijk nummer te maken. In het rapport spreekt hij van een zo positief mogelijk Holland-imago. Di recteur milieu, kwaliteit en voeding van het ministerie, Ritsema, gaf toe dat het almaar praten over het tanende Hol land-imago slecht is en ver gaande gevolgen kan hebben. Want: vandaag de tomaat beurs, morgen het imago van de komkommer gestript en ten slotte gaten in de marktwaarde van onze goudgele kaas. De Edammer is iets te duur om af te glijden van luxe-produkt naar goedkoop beleg. De nervositeit in agrarisch Ne derland over het te technologi sche imago van de produkten neemt dan ook toe, zo toont het rapport van Gabor. En de dis cussie over de mate waarin landbouw nog iets te maken moet blijven houden met de natuur wordt ook intensiever. De NCRV bracht onlangs in een documentaire over de to maat een Belgische onderzoe ker voor de camera. Met een ei gentijdse formule 'hocus po- cus tomatus pas' gaf de geleer de te kennen genetisch materi aal bij de tomaat in te willen brengen waardoor deze resis tente eigenschappen krijgt die via kruising nimmer waren ontstaan. Zo kunnen bepaalde vliegen worden geweerd via een afstotende stof die de plant zelf gaat produceren. De koop man had voor de televisie zijn vuisten al woedend geheven. Twee zulke 'fantastische' vondsten uitgelegd voor de Duitse televisie en voorzien van een Hollands keurmerk, Gabor A of B, en je ziet de rode exporttomaten per kerende vrachtwagen terugkomen. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw meent bij monde van H. Verwegen dat het vreugdeloze verhaal geba seerd is op een foute analyse. „Ooit is een landelijke krant met zo'n story in komkommer tijd begonnen. Dat verhaal werd overgenomen door de Duitse media en toen namen de Nederlandse kranten die commotie weer over om hier te beschrijven. Maar de telers hadden toen juist een heel goed seizoen. Dit jaar gaat het wat minder vanwege de con currentie vanuit Spanje, Ma rokko en de Canarische Eilan den. Het is heel simpel. Het Holland-imago is altijd hon derd procent geweest. Dus het kan alleen maar minder wor den. Misschien is het nu wel negentig procent, maar dat ge beurt toch ook met biermer ken?", aldus Verwegen. Verwegen is dan ook meer koopman dan Gabor, zo blijkt uit zijn woorden. Hij begint zijn pleidooi voor de ronde rode vol vuur met: „Die to maat? Die tomaat heeft meer met de natuur te maken dan menig ander produkt zoals kaas of vlees. Het moet afrij pen in de zon enzovoort. We moeten misschien wat werken aan de emotionele problemen rond high tech, dat is het eni ge". Zo verkoop je dat. Neem een foto van een frisse tomaten- staak in de blakende zon tegen de schutting van een Westfrie- se molen. Die foto plak je ver volgens op de doos voor export naar Duitsland met de hartelij ke groeten van Frau Antje. En geen keurmerk dat daar tegen op kan. Alleen de echte bio-be- wuste Duitser grijpt naar de re- cycling-doos met groen-rode tomaten van eigen bodem die helemaal niet lekkerder zijn en ook niet ecologischer ver antwoord. Alleen mag geen en kele Nederlandse boer of tuin der het in zijn hoofd halen met de genetische echtheid van zijn produkt te gaan en laten manipuleren. Daarvoor moet hij echt even bij de koopman langs om te weten wat daarvan de gevolgen zijn. Actievoerders van Greenpeace hesen zich gisteren met een spandoek met de tekst „Verbranding is spelen met voer" in één van de afvalki n nen van de Afvalverwerking Rijnmond om te protesteren tegen de uitbreiding van de verbrandingscapaciteit. foto aiftbi ROTTERDAM „Een overval op klaarlichte dag. Gevaarlijk en onverantwoord." Met die kwalificaties uitten woord voerders van de Afvalverwer king Rijnmond (AVR) hun on genoegen over de actie die twintig leden van Greenpeace gisteren in de Botlek voerden bij de afvalovens. Twee en een half uur lang blokkeerden ze de toegang tot de stortbunker. Vijftien actievoerders keten den zich vast in een grijp- kraan, waarmee zij zichzelf en de bedrijfsvoering ernstig in gevaar brachten. De actievoerders en een aantal journalisten waren even na tien uur op het bedrijfsterrein gekomen met een bedrijfsbus- je waarop het AVR-logo was aangebracht. De portier zag over het hoofd dat de slogan 'energie uit afval' was veran derd in 'afval uit afval', het motto van de actie. De actie was vooral gericht tegen het at ihu valbeleid van de regering, da ai volgens Greenpeace nog veel naar verbranden neigt Greenpeace vindt verbrandei t geen oplossing omdat er ande re afvalstromen voor in plaats komen. DEN HAAG - De rijke landen dragen een bijzondere verant woordelijkheid bij het voorko men van een wereldwijde cri sis die begint met een grote voedselschaarste. Die 'ecoshoqk' kan zich al voordoen in de eerste vijfjaar na de eeuwwisseling, zo con cludeert het Centraal Planbu reau in een lange-termijnstu- die (1990-2015) die vanmiddag onder de titel 'Scanning the Future' werd gepresenteerd door CPB-directeur G. Zalm. Een vertaling die het CPB zelf aanhoudt van deze titel is 'De toekomst afgetast' De econo mische theorie geeft geen pas klare recepten om de toekomst met enige zekerheid te voor spellen, meent het planbu reau. Evenmin zijn er „succes formules" om potentiële pro blemen bijtijds te lijf te gaan Daarom is uitgegaan van een drietal economische theorieën: evenwichtige groei, de vrije markteconomie en de gecoör dineerde economie. Landen hebben tot dusver en met suc ces verschillende accenten ge legd op die drie fundamentele methoden van aanpak, die ove rigens, als ze te overheersend worden of te lang worden toe gepast, juist een rem op een stabiele ontwikkeling vormen. In een notedop wordt de VS- economie gekarakteriseerd als een vrije-markteconomie. Het prijsmechanisme werkt goed, eigendomsrechten zijn gega randeerd en de overheidsbe moeienis met het economische verkeer is beperkt. Mede dank zij factoren van de evenwicht- seconomie (goed opgeleide be roepsbevolking, goede infra structuur en een behoorlijk ni veau van besparingen) heeft dat recept tot in de jaren ze ventig goed gewerkt. Het ant woord op de verlaging van de produktiviteitsgroei tot gemid deld 1 procent in de jaren ze ventig van lagere belastingen en minder overheid heeft ave rechts gewerkt, concludeert het CPB De VS hebben „socia le innovatie" nodig, waarbij de natuurlijke afkeer van belas tingen en overheid terzijde wordt geschoven. Dergelijke analyses leveren voor Japan, waar de kenmerken van de vrije-markteconomie een zeer bescheiden rol spelen, op dat zijn sterke punten snel aan be lang zullen inboeten. Vergrij zing van de bevolking, een ver hoging van de consumptie en arbeidstijdverkorting kunnen echter worden opgevangen door het scheppen van structu rele begrotingsoverschotten, een toeneming van bedrijfsbe- sparingen en een blijvend hoog winstaandeel in het na tionale inkomen. West-Europa is nog niet helemaal af van de Eurosclerosis; diverse mark ten kampen met een overdaad aan overheidsregels, subsidie en protectie. De belastingen zijn te hoog evenals de sociale zekerheidsuitgaven. Meer prijsmechanisme en meer vrije markteconomie is hier het recept. Zuid-Holland krijgt kwart miljoen gulden van Gelderland ARNHEM - De provincie Gel derland gaat buurprovincie Zuid-Holland meer dan een kwart miljoen gulden betalen voor stukken grond die het heeft afgestaan bij de vorming van de Gelderse gemeente Lingewaal. Gedeputeerde sta ten van Gelderland hebben gisteren besloten deze 'afkoop som' aan Zuid-Holland te beta len. De kwestie over de beta ling loopt al enkele jaren. Lin gewaal werd in 1986 gevormd. Zuid-Holland heeft altijd een Financiële tegemoetkoming geclaimd, maar Gelderland stond daar aanvankelijk nogal afhoudend tegenover. Gelder land weigerde uit principiële overwegingen om Zuid-Hol land een tegemoetkoming te geven voor 'verlies aan inwo ners', maar kon uiteindelijk in stemmen met een claim voor verlies aan bouwland, grind en weiland (in totaal 7 hectaren). Winkels mogen langer open van Eerste Kame) DEN HAAG - Een meerd heid in de Eerste Kamer ga akkoord met wijziging vanj winkelsluitingswet. Daardq kunnen winkels door de wei tot half zeven 's avonds eni zaterdag eveneens wat langf open blijven. De wijzigin geeft gemeentebesturen oo meer mogelijkheden winke toe te staan op zondag open zijn. Bij de behandeling van* wetswijziging gisteren in Eerste Kamer bleken Pvdl D66. WD en Groen Links voor te zijn, zij het met de a tekening dat ze liever een wij ruimhartiger beleid hadde gezien. CDA-woordvoerdi I Vermaat kondigde aan dat e«j aantal leden van zijn fraclB volgende week tegen het vooH stel zal stemmen omdat ze hS niet eens zijn met verruimt» openstelling vanwege verst» ring van de zondagsrust. Prof. Teeuwprijs voor hoofdredacteur Tempo LEIDEN - De hoofdreda teur van de belangrijke Indi nesische krant Tempo, Go nawan Mohamad, krijgt d eerste Professor Teeuwprjj een bedrag van 15.000 gu den, zo heeft de Leidse urn versiteit vanmorgen beken gemaakt. Goenawan Moh mad is behalve hoofdreda teur dichter, essayist en lite rair criticus. De prijs wort op 25 mei uitgereikt in he jr, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN BURGERVLOTBRUG - Als de wc-bril verwijderd kan wor den, is de pot beter schoon te maken. Was er geen Neder landse uitvinder geweest, dan was een dergelijke handigheid nooit uitgevonden. En wat te denken van een machine die zakken aardappels stapelt, zo dat deze 50 kilo zware zakken niet langer door de akkerbou wer op de schouder genomen hoeven worden? Uitvinders- werk. Sinds enige tijd is er de Neder landse Orde Van Uitvinders (NOVU) die zich ten doel stelt de belangen van de uitvinder veilig te stellen. „Zodra er een journalist is die een stukje over een uitvinder schrijft, haalt hij of zij de stripfiguur Willy Wortel erbij. En daar wil len we vanaf, het is een zeer se rieus beroep", aldus de Rotter dammer R. Meltzer, voorzitter van de Orde. Onlangs meldde zich een delegatie Nederland se uitvinders op de internatio naal vermaarde uitvinders- Ideeënbus bespaart voor 103 miljoen DEN HAAG Ideeën van werknemers hebben het bedrijfs leven in ons land vorig jaar voor zeker 103 miljoen gulden aan besparingen opgeleverd. De indieners kregen belonin gen die samen uitkwamen op een bedrag van 10,8 miljoen gulden. Dat blijkt uit gegevens van het Ideeëncentrum uit Den Haag waarbij 460 bedrijven zijn aangesloten. Pieter van Vollenhoven reikt op donderdag 21 mei in de Hengelose schouwburg onderscheidingen uit aan negen bedrijven die goed omgaan met de ideeënbus. Gastheer van de bijeen komst is de divisie Zout- en Basischemie van Akzo. beurs 'Salon des Inventions' in Genève. De prijzen die zij er in de wacht sleepten waren niet van de lucht, zij het dat de beurs erom bekend staat dat er veel prijzen te vergeven zijn. Voor ieder deelnemend land is er voor alle categorieën goud, goud op zilver en brons te ver delen. Zo was er dit jaar één Nederlandse inzending voor de afdeling 'landbouw', de zak- kenstapelaar, die dan ook di rect goud won. De uitvinding voldeed aan de criteria zoals die bij octrooibureaus worden gehanteerd. De vinding moet uniek zijn en sociaal of econo misch wat verbeteren. De uit vinders van de zakkenstape- laar kregen eveneens de spe ciale prijs die door de Zwitser se en Nederlandse Kamers van Koophandel was uitgeschre ven voor de beste Nederlandse vinding op de beurs in Genève. Rug De dubbele prijswinnaar is te aanschouwen in het Noordhol landse Burgervlotbrug waar akkerbouwer P. de Raat acht jaar geleden begon te denken over een machine die zijn rug moest ontlasten. Hij had het mechanische gedeelte voor el kaar, maar zat met het compu tergedeelte. Toen hij via een familielid in contact kwam met uitvinder R. van Ulft bete kende dit voor De Raat defini tieve doorgang van zijn plan. Van Ulft aanschouwde De Raats zakkenstapelaar en zei: „Het kan". Ze deden er een jaar over alvorens de machine draaide. Vorige maand figureerde de stapelmachine, die inmiddels al vier jaar lang computerge stuurd dienst doet op het be drijf van de akkerbouwer, op de Salon in Genève en oogstte daar veel lof. Net als een aantal andere uitvindingen overi gens, zoals (onder meer) de wc- bril en een klein apparaatje dat hyperventilatiepatiënten ver lost van het plastic zakje waar mee zij hun ademhaling weer in het gareel moeten krijgen. Hèt bewijs van het nut van de NOVU, meent Van Ulft, die zich ook inzette voor de wor ding van de NOVU. „Het is een beroep, uitvinder. Alle bedrijven in Nederland hebben behoefte aan verbete ring van hun produktiesyste iis men. Niet zelden is het een uil nte vinder die het voor ze maakt' vertelt Van Ulft. Aardappeltelers De uitvinding van De Raat ei Van Ulft is een mogelijke op| lossing voor de ongeveer 35F aardappeltelers in NederlaiJ De allergrootsten onder hei| hebben al een systeem, groter is en tonnen meer koi dan dat uit Burgervlotbru Voor de allerkleinsten he< zelfs de investering van 601 70.000 gulden - de toekornj stige prijs van het model Raat' - geen zin. Ongeve^ 2000 aardappeltelers kunni met een stapelaar model Raat' echter voorkomen dat zj rugklachten krijgen. De 1 en Van Ulft zitten echter r de produktie van hun mode| die door het Hoogeveense b" drijf Sterbo ter hand zou wöl den genomen. Sterbo bekom momenteel van een faillisq ment en de pet staat daar r menteel niet geheel naar zalJJJ kenstapelaars. Zoie is open flu lal ih het ueten 11

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4