CeidóeSowiant Kok komt Pronk te hulp Nieuwe botsing dreigt tussen Ritzen en CDA til'HWHl'll Minister De Vries dreigt cao's 1993 niet algemeen bindend te verklaren Uitvinders Eeidae Sou/tont Dossier Oswald wordt vrijgegeven Meespelen Bergkamp nog onzeker 4 5 Eenzijdige vuurpauze Serviërs in Bosnië Ongerustheid over brand tv-toestellen [~14 Dagen Gratis^ "1 Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25338. Losse nummers 1,50. Vannacht weinig bewolking. Mi nimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Overdag zonnig. Mid- dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Wind zuid tot zuidoost, zwak tot matig, rond kracht 3. Zonnig en warm. Middagtempe- ratuur ongeveer 26 graden. Tij dens het weekeinde kans op een enkele onweersbui. Nederlanders bereiken top Mount Everest DEN HAAG - Ronald Naar (37) uit Den Haag en Edmond Öfner (33) uit Sassenheim hebben giste ren samen met hun twee Nepalese sherpa's de top van de Mount Everest be- Ronald Naar uit Den Haag. foto: anp A Edmond Ofner uit reikt. Zij waren niet de em- Sassenheim gen: in totaal behaalden B foto anp achttien mensen de top van 's werelds hoogste berg (8488 meter), het hoogste aantal dat daar op één dag in is geslaagd. Ronald Naar schreef met zijn prestatie geschiede nis. Hij is de eerste Nederlander die de hoogste bergen van alle zeven continenten heeft bedwongen. Begin dit jaar kondigden de Nepalese au toriteiten een grote schoonmaakactie in het gebied rond de Mount Eve rest aan. De bergbeklimmers hebben daar in de loop der jaren 50 ton af val achtergelaten. De schoonmaakactie kost één miljoen gulden. WASHINGTON De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA zal het dossier over Lee Harvey Oswald vrijgeven dat handelt over de periode van voor de moordaanslag op John F. Kennedy. CIA-directeur Robert Gates heeft dit gisteren voor een commissie van de Senaat verklaard. Het 110 pagina's tellende document gaat „met de minst mogelijke wegschrap pingen" naar de Nationale Archieven. Het dossier beschrijft het overlopen van Oswald naar de Sovjet unie in 1959 en zijn activiteiten na zijn tèrugkeer in de Verenigde Staten in 1961, aldus Gates. Hij deed zijn uitspraken in een hoorzitting over een wet die het vrijgeven van duizenden documenten over de moord op Kennedy mogelijk zal maken. Volgens Ga tes zal een maximale openheid de theorie zal ont krachten dat „de CIA ook maar iets met de moord op John F. Kennedy te maken had". AMSTERDAM - Het is nog onzeker of Dennis Berg kamp vanavond in actie komt in het duel van Ajax tegen Torino. Bergkamp, die al lange tijd werd ge hinderd door een knie-blessure, werd begin deze week geveld door griep. Coach Louis van Gaal was vanochtend evenwel optimistisch over het meespe len van de spits in de return van de finale om de Eu ropa Cup 3. De Amsterdamse politie heeft overigens scherpe vei ligheidsmaatregelen getroffen om incidenten, zoals die zich in het afgelopen weekeinde in Rotterdam voordeden, te voorkomen. „We tolereren niets", al dus een woordvoerder. Ajax werd voorafgaande aan de finale trouwens per fax succes gewenst door oud- coach Leo Beenhakker, momenteel trainer van Real Madrid. Zijn elftal werd door Torino uitgeschakeld. Pag. 11: Gebrek erkenning irriteert Casagrande FNV wil loon inleveren voor werkgelegenheid DEN HAAG - De FNV stelt ook voor de cao's van volgend jaar werk boven inkomen. De vakcentrale vindt dat één a twee procent van de loonruimte moet worden ingeleverd voor arbeidstijdverkorting. Op die manier kunnen er meer mensen aan werk worden geholpen. Dat houdt tevens in dat de looneisen met eenzelfde percentage omlaag gaan. FNV-bestuurder Draijer zegt dit in het FNV Magazine van deze maand. Hij vindt dat als het lukt op dit punt afspraken te maken met de werkgevers de FNV-bonden zich daaraan moeten houden. FNV-voorzitter Stekelenburg heeft de afgelopen dagen regel matig een pleidooi gehouden om volgend jaar de looneisen te matigen. Hij vindt dat behoud- van koopkracht voldoende is. Landbouw bezorgd over tanend Holland imago Veiligheidsraad: Commissie naar Nagorno-Karabach Leidse burgemeester moet minder joviaal doen DEN HAAG PvdA-lei- der Kok is zijn partijge noot Pronk te hulp geko men. Als het CDA niet op houdt de minister van ont wikkelingssamenwerking te tergen en uit te dagen, dreigt er een crisis in de coalitie, zo laat de vice- premier doorschemeren in een vandaag gepubli ceerd interview met het weekblad Elsevier. CDA-politici als minister Van den Broek van buitenlandse zaken en fractieleider Brink man willen de hulp van Neder land aan Oost-Europa aanzien lijk opvoeren. Volgend jaar zou daarvoor een miljard guldeh moeten worden uitgetrokken. Maar het CDA wil die rekening laten betalen door minister Pronk. Die moet maar geld af staan van zijn begroting voor Ontwikkelingssamenwerking. De PvdA-minister verzet zich daar met hand en tand tegen. Als Van den Broek zijn zin krijgt, stapt Pronk op als mi nister en ziet hij ook niets meer in voortzetting van een kabinet met het CDA. Dat ver klaarde Pronk onlangs in het openbaar. Een tijd lang zag het ernaar uit dat Pronk alleen stond. Maar nu heeft hij dan de steun gekregen van zijn partij leider annex vice-premier. In het vraaggesprek met Elsevier zegt Kok onder meer: „Ik sta achter Pronk. Hij heeft geen dingen gezegd waar ik het niet mee eens ben. Pronk staat niet voor een geïsoleerde kracht proef. Als het CDA waarde hecht aan het voortzetten van de coalitie met de PvdA. zal het de positie van collega Pronk moeten respecteren. Dat doen wij ook met de positie van Van den Broek". Kok gebruikt relatief vriende lijke woorden en zegt erbij dat hij en premier Lubbers het conflict tussen de twee minis ters graag zakelijk willen op lossen. Maar de boodschap van de PvdA-leider is er niet min der duidelijk om: wie aan Pronk komt, komt aan Kok en wie aan Kok komt, komt aan de coalitie. geestelijk leven/opinie2 binnenland 3/4 buitenland 5/6 i beurs 6 economie 7 leiden/regio 9/10 dienstverlening 10 sport 11 kunst/rtv 12 rtv-programma s 13 weer/puzzel/menu 13 leven welzijn 15 t/m 20 Simon Smit brengt reuzenbeschuit De legendarische ziekenvervoerder Simon Smit ding naar het huidige ziekenhuis te leggen werd keerde gisteren weer even terug bij het Elisabeth door de moderne ziekenvervoerders, de gebroe- Ziekenhuis, dat 100 jaar bestaat. Hij bracht met zijn ders De Jong, een reuzenbeschuit aangeboden handkar, de voorloper van de ambulance, een. aan de jongste patient: Emile Drinkwaard, die gis- reusachtige beschuit met aardbeien naar Leider- teren in het ziekenhuis werd geboren. De aanbie- dorp Die werd aangeboden aan de ex-patiënt J ding betekende de start van het eeuwfeest. Gister- Slijkhuis, die voorkomt op één van de oude foto's middag werd in de Leidse Pieterskerk een jubi- van het ziekenhuis, toen dat nog aan de Leidse leumsymposium over het ziekenhuis in de 21e Hooigracht was gevestigd. Simon Smit, al actief bij eeuw gehouden. Daarbij werden de eerste exem- de oprichting in 1892 leeft natuurlijk niet meer, zijn plaren van het jubileumboek uitgereikt, plaats was door een acteur ingenomen. De hand kar was van een museum geleend. Om de verbin- foto: henk van den ende DEN HAAG - Minister De Vries van sociale zaken en Werkgelegenheid dreigt de 's in 1993 niet algemeen bindend te verklaren. Aanleiding is het vrijwel ge heel ontbreken van afspraken over negatieve arbeidsvoor waardelijke prikkels om ziek teverzuim en arbeidsonge schiktheid tegen te gaan in de van dit jaar. Dit druist :ompleet in tegen het kabi netsbeleid. In het blad Bonds- beeld van de Industrie- en Voe dingsbond CNV, dat overmor gen verschijnt, 'verwijt De Vries de bonden dat zij invoe ring van negatieve prikkels „feitelijk onbespreekbaar" hebben gemaakt. Ook spreekt hij zijn twijfels uit over de duurzaamheid van de resulta ten van het beleid dat bonden en werkgevers in hun cao's hebben afgesproken. „Als het met de huidige aanpak niet lukt, krijgen we de discussie over twee jaar opnieuw terug. Ik vind dat verziekend voor de reert. „Laat ze het maar over- samenleving", aldus de minis- nemen". Verder vindt De Vries ter. Hij is er niet van onder de loonsverhogingen van „vier indruk dat het ziekteverzuim procent en een beetje" te veel al daalt. „Dat zie je altijd als van het goede. Het is slecht het wat slechter gaat met de voor de werkgelegenheid, zegt economie". Op de langere ter- hij. Als werk nog steeds boven mijn zijn „gedragbeïnvloeden- inkomen gaat, moet ons inko- de elementen" nodig. Hij wil men „ietsje langzamer" stij- ook niet worden aangekeken gen dan in de ons omringende op hoge premies en collectieve landen, zo vindt de bewinds- lasten als het ziekteverzuim man. Hij geeft toe dat de over- niet daalt. Daar heeft hij zo „de heid zelf een belangrijke me- pest aan" dat hij zelfs privati- deveroorzaakster van de infla- sering van de ziektewet sugge- tie is. BELGRADO Het 'parle ment' van de Serviërs in de republiek Bosnië-Her- cegovina heeft gisteren een eigen regering be noemd. Het kondigde gis teren ook een eenzijdig staakt-het-vuren van vijf dagen af. Het staakt-het-vuren ging van morgen om zes uur in. Het is mogelijk vooral bedoeld als adempauze v.oor de Servische milities en Joegoslavische troepen om zich beter te orga niseren en voorraden aan te voeren. Naar schatting 100.000 Kroa- ten dienen onmiddellijk Ser vië te verlaten om plaats te ma ken voor Serviërs die de ge vechten in Kroatië zijn ont vlucht. Dat vindt de voorman van de nationalistische opposi tie in Servië, Vojislav Seselj. „Anders kan Servië niet de ge vluchte landgenoten huisves ten. Het is een eenvoudige be volkingsuitwisseling", aldus Seselj. Het 'parlement' heeft ook be sloten wat de grenzen van de Servische republiek zullen worden en kondigde de oprich ting van een eigen leger aan. De Servische 'republiek' in Bosnië zal de Joegoslavische troepen „overnemen". Vlag en volkslied zullen identiek zijn aan die van Servië en Monte negro, die samen op 27 april de nieuwe federale republiek Joe goslavië vormden. De Serviërs deden een beroep op de EG om haar bemiddeling te hervatten en voegden er een dreigement aan toe: als de be middeling niet op 19 mei her vat is. zal het Servische volk een beroep doen op Serviërs in de hele wereld om „zich aan te sluiten bij de strijd om ons overleven". Pagina 3: Risico's voor VN-mi- litairen in Sarajevo nog aan vaardbaar Pagina 5: Bemiddeling EG als vuurpauze standhoudt VOETBAL OP TV Nederland 3 20.10 uur en BRT 2 20.00 uur: Ajax-Torino, tweede finalewedstrijd UEFA Cup. Uitval Als een furie zwaait Lu Hsiu-yi, parlementslid in Taiwan van de oppositionele Democratische Progressie ve Partij, met zijn paperassen. Zijn woede richtte zich gisteren tegen twee collega's van de regerende Na tionalistische Partij. Aanleiding voor de emotionele uitval was een controversieel voorstel over de finan ciering van Taiwans vierde kernenergiecentrale. foto: ap DEN HAAG - De Haagse brandweer is ongerust over het brandgevaar van televisies die een wachtstand kennen (stand by). Vanaf ja nuari is het in Den Haag tien keer voorgekomen dat mo derne tv's in de wachtstand in brand vlogen. De directe oorzaak is nog niet duidelijk. Het is mogelijk dat stof dat zich in het toestel ophoopt, vlam vat. De brandweer advi seert de toestellen na gebruik uit te zetten. AH-belegging populair bij klant Zodra een journalist iets over een uitvinder schrijft, haalt hij ZAANDAM - De Nederlandse Willy Wortel erbij. Daar wil de onlangs opgerichte Nederlandse u": Éfifi be- Orde Van Uitvinders (NOVU) nu wel eens van af. De orde stelt zich immers niet voor niets ten doel de belangen van de uitvinder veilig te stellen. Want uitvinder is volgens deze organisatie een beroep. Alle bedrijven in Nederland hebben behoefte aan verbetering van hun produktiesystemen. Niet zelden is het een uitvinder die het voor ze maakt. Lees het vandaag in de reportage van Hans Leber in de Leidse Courant. De krant die, als hij nog niet bestond, nu beslist zou moeten worden uitgevonden. Hieronder vindt u zelf wel uit hoe u hem in huis krijgt. huisvrouw en -man gaan leggingen. Een actie van het Ahold-concern om klanten van Albert Heijnfilialen via zoge heten 'spaarzegelboekjes' te laten beleggen in Ahold, kan als geslaagd .worden be schouwd. Gisteren werd, nadat de actie drie maanden liep, de 15.000-ste deelnemer inge schreven. Door het inleveren van drie volle zegelboekjes kunnen de AH-klanten voor 156 gulden drie 'units' (deelne mingen) in het bedrijf ontvan gen. Op 11 mei stond de koers van een deelneming op 53.45 gulden, wat betekent dat per aandeel 1,45 gulden winst is geboekt door de unit-houders. Pagina 7: Omzetstijging Ahold ook in Amerika hoger Ik wil C3 de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. door KOOS VAN WEES noemde die wet gisteren onaanvaardbaar en gaf Ritzen in overweging hem Kêrn van de discussie rond de wet is de verplichting die werkgevers (de scholen) heb ben om wachtgelders aan te den haag - Er dreigt in te trekken, opnieuw een aanvaring tussen minister Ritzen van onderwijs en de Twee de-Kamerfractie van het CDA. Nadat enkele weken geleden de emoties hoog opliepen bij een debat over de onderwijssalaris- sen, dreigt nu hetzelfde te gebeuren rond het wets voorstel voor arbeidsbe middeling in het onder wijs. De CDA'er Tuinstra der gebruik te maken, op straf fe van vermindering van de njksvergoeding. Een onthef fing van die regel kan eigenlijk alleen als geen van de wacht gelders over de juiste papieren beschikt, of niet voldoet aan de eisén die bijvoorbeeld scholen levensbeschouwelijke aantal wachtgelders wordt ge werkt. „Deze wet werkt ge woon niet. Je moet het niet in niet in een wet worden vastge legd, aldus Tuinstra. De CDA'er ziet wat dit betreft Den Haag regelen, maar ge- een grotere rol weggelegd voor woon aan de scholen en de ar- de cao-onderhandelingen die beidsbureaus overlaten", zo vanaf 1993 voor het eerst ook nemen. Doel van de wet is het grondslag aan hun leerkrachf- grote aantal mensen met ten kunnen stellen, wachtgeld omlaag te brengen. Woordvoerder Klaas Tuinstra In de wet staat geregeld dat van het CDA meent dat het on verstandig is het herplaat- singsbeleid van wachtgelders gelders die voor de functie in beter zijn als er op basis van af- aanmerking komen. De school spraken met het onderwijsveld hield hij minister Ritzen voor. Tuinstra wil dat er wel een meldingsplicht komt voor va catures. maar meent dat een voorrangsbehandeling van wachtgelders volstaat, zonder in het onderwijs plaats zullen vinden. Nu met een wet ko men zou de contractvrijheid van de onderhandelingspart ners volgens Tuinstra danig inperken. De opvatting van de baan weigert, en scholen die heeft als de wet van de minis- wachtgelders weigeren ter. Er zijn eerder afspraken moeten rekening houden met geprobeerd te maken met het is verplicht van die wachtgel- aan een vermindering van het sancties, maar dit moet dus onderwijsveld over terugdrin ging van de wachtgelders. Dat is niet gelukt. Dan moet je op een gegeven moment als over heid zelf die verantwoordelijk heid nemen. U maakt niet waar dat uw methode ook werkt", aldus Van Gelder. Tuinstra hield vol dat zijn me thode minstens zoveel wacht gelders laat terugkeren in het arbeidsproces. De christende mocraat kondigde aan tegen de wet te zullen stemmen als de minister zijn voorstellen niet overneemt. Omdat ook de WD, zij het op andere gron den, bezwaar maakt tegen de wet, staat Ritzen weinig anders open dan wat water bij de wijn te doen. Dhr/Mevr: Voorl: I I Telefoon: Postcode/Plaats: Bel 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzeg naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag (voor controle-op bezorging) 711848 003000 ■FT

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1