i/akantiewerker, een je recht LEVEN WELZIJN Planten en heesters wachten op verwennerij Produkten voor pa, ma en baby Smakelijk eten met minder zout WOENSDAG 13 MEI 1992 Florijnen op papier geven meer zekerheid door marthy rothe Is je dit jaar in de zomerva- antie wat gaat bijverdienen, en je één van de honderddui- inden jongeren die dat elk ar weer doen. Wat precies de chten en plichten van een ikantiewerker zijn, staat >el bondig in een speciale rant van de Jongerenbewe- ing verbonden met de FNV. 'eet in elk geval hoeveel je ioet verdienen. En je hoeft ik niet alles te doen wat de aas je vraagt. Heb je een acht of een vraag dan kun je e vanaf deze zomer doorge- n aan de Vakantiewerklijn in de FNV. maf je vijftiende mag je va- intiewerk doen, maar in immige gevallen heb je wel n uittreksel uit het bevol- ngsregister nodig. Je bent 'erigens vakantiewerker als i tussen begin mei en eind igustus een tijdelijke baan ebt en na augustus weer naar hooi gaat. In principe mag alle soorten werk doen. aar als je jonger bent dan 18 ar, geldt voor jou het Ar- jdsbesluit Jeugdigen. Dit is n wet waarin staat dat je én zwaar of gevaarlijk werk ag doen. Je mag ook geen erk doen dat schadelijk is or je gezondheid. Enkele lorbeelden van 'verboden' irk: ark met chemische stoffen, erk waarbij je zwaar moet len. Je mag beslist niet eer dan 50 kilo tegelijk til- i. Werk in gesloten ruimten, zoals tanks, silo's en ketels. Bovendien staat in de wet dat je geen nachtarbeid mag ver richten als je jonger bent dan 18 jaar. In fabrieken en kanto ren mag je niet werken tussen 18.00 uur en 7.00 uur. Ook schoonmaakwerk valt hieron der. Vakantiewerkers hebben niet alleen plichten, maar ook rechten. Die rechten staan in de wet. Bovendien hebben werkgevers en vakbonden af spraken gemaakt in een cao. Kom je er alleen niet uit, stap dan gerust naar de Jongeren beweging bij jou in de buurt of bel de Vakantiewerklijn. Het is slim om de afspraken die je met je baas maakt, op papier te zetten. Dan weten je baas en jij allebei waar je-aan toe bent. Die afspraken op pa pier heten een arbeidsove reenkomst. Hierin staat hoe veel je verdient, welk werk je gaat doen, hoe lang je in dienst blijft en bijvoorbeeld of je extra geld krijgt voor over werk. Op aandringen van de FNV -Jongeren heeft de on dernemingsorganisatie Loon KNOV een model-arbeidsove reenkomst voor vakantiewer kers opgesteld. In de arbeids overeenkomst kan met jou een proeftijd van maximaal twee maanden worden afge sproken. Tijdens je proeftijd kan je baas je zonder meer van de ene op de andere dag ontslaan. Ook jij kunt dan je vakantiebaan opzeggen, als het je niet meer bevalt. Gemiddelde Nederlander ontbijt slecht Veel Nederlanders liggen 's morgens liever iets lan ger in bed dan dat ze de tijd nemen goed te ontbijten. Eén op de tien Nederlanders gunt zichzelf geen rustig moment om te eten. De meeste mensen hebben 's mor gens te veel haasthet werk roept, en daardoor schiet het ontbijt er vaak bij in. Veel mensen zijn zich misschien niet eens bewust van het belang van een ontbijt. Maar tussen de laatste maaltijd van de vorige dag en het moment van op staan, ligt al gauw zo'n twaalf uur. Het lichaam heeft dan al het voedsel van de vorige dag verbruikt. Om nieuwe energie aan te maken, heeft het lichaam nieuwe voedingsstoffen nodig. Niet ontbijten kan lei den tot concentratieproblemeneen leeg en slap ge voel en zelfs slaperigheid. Deze wijsheden over het be lang van een ontbijt komen van W. Roozendaal van de Stichting Voorlichting Brood (SVB). Hij wijst erop, dat er natuurlijk wel een wereld van verschil is tussen het snel wegwerken van een boterham met pindakaas voor het aanrecht of aanzitten aan een uitgebreid gedekte tafel met de heerlijkste broodjes, verschillende soorten beleg en thee, jus d'orange en melk. Logisch dat haastige werkers erkende Neder landers niet zo snel voor de laatste mogelijkheid kie zen omdat dit wel erg veel tijd in beslag neemt. Maar uit het onderzoek van de SVB naar de ontbijtgewoon- ten van Nederlanders blijkt dat drie procent alleen maar een kopje koffie of thee nuttigt. Slechte onbijters komen het meeste voor in één- oj tweepersoon huishoudens. Twintig procent in deze groep ontbijt helemaal niet, meestal omdat het om werkende mensen gaat, die vroeg de deur uit moeten. Vijfenvijftig-plussers hebben de meest trouwe ont bijt- gewoonten. Bijna 95 procent van hen ontbijt elke dag. Blijkbaar geldt voor deze groep: als je een maal aan een ontbijtje gewend bent, dan wil je dat niet meer missen. Roozendaal geeft nog enkele harde cijfers over het Nederlandse broodverbruik tijdens het ontbijt. 's Ochtends worden in Nederland in totaal zo'n 690.000 broden weggewerkt, waarvan driekwart bruin. Ruim 400.000 kleine broodjes als bolletjes en •croissantjes zijn daar nog niet bij inbegrepen. Luxe broodjes' zijn steeds meer in opkomst. De verkoop van kleine broodjes is in de afgelopen vijf jaar met ruim 70 procent gestegen. Ook bedrijfskantines en 'andere horecagelegenheden spelen hier handig op in. De broodliefhebber kan tegenwoordig kiezen uit de meest uiteenlopende soorten broodjes. Kaas- en ham- croissantjes, ragoutbroodjes, broodjes brie, broodjes gezond, mueslibollen en sesam- en maanzaadbolle tjes vinden gretig aftrek. Door de meeste gezinnen wordt vooral in het weekeinde ontbeten met luxe broodjes. Bedrijven spelen eveneens in op de gewoonte van loerknemers om niet te ontbijten. Bij sommige bedrij ven krijgen werknemers de gelegenheid om 's mor gens vroeg in het bedrijfsrestaurant te ontbijten, om op die manier de files te ontwijken. Ook raken ont- bijt-afspraken in het bedrijfsleven langzaam inge burgerd. De SVB verwacht dan ook een stijging van het aantal mensen dat buitenshuis ontbijt. Tegen woordig ontbijt zo'n drie procent buitenshuis. Omdat de beroepsbevolking van Nederland het meest ge bruik maakt van de autowegen, biedt de SVB samen t de wegrestaurants diverse ontbijtmogelijkheden. Idoor BOB BIRZA Het kan niet uitblijven in dit telkens zo veel belovende jaargetijde: de jacht op boom pjes, struikjes en plantjes wordt weer met passie inge zet. Tuincentra krijgen in een paar weken tijd massa's tuin- liefhebbers 'over de vloer', want ze denken allemaal dat 'alles' in het voorjaar moet worden geplant. Dat is niet helemaal meer zo. Dat jaarlijkse ritueel behoort meer en meer tot de voltooid verleden tijd. Tegenwoordig kan eigenlijk elk moment in het jaar (behalve bij vriezend weer) boom, struik en plant aan de koestering van Moeder Aarde worden toevertrouwd. Dat kan dank zij de al jaren in zwang zijnde container, de plastic pot dus. Maar in dit verband toch nog wel een re geltje om te onthouden: poot vroege bloeiers in het najaar en andere in het vooijaar. Planten kan iedereen... Oh ja? Een plant is een levend wezen dat liefdevol wil worden be handeld. Ik kan er in elk geval écht niet tegen dat een of an dere automaniak een plantje platwalst en 'vrolijk' toete rend er tussen uitknijpt. De gek. Planten hebben zorg no dig. Worden ze op de verkeer de plek gezet, dan pleeg je fei telijk passieve euthanasie. Zonminnende struikjes horen niet in zware schaduw en droogteplanten kunnen niet tegen veel vocht. Zo zit dat. Volproppen Het valt me nogal eens op dat kersverse tuinbezitters wat paniekerig reageren. Ze wil len zo gauw mogelijk dat hun tuin 'volume' krijgt. Wel be grijpelijk, daar niet van, maar een beetje onverstandig. Je ziet dan de tuintjes volgepropt met de meeste uiteenlopende, lang niet altijd bij elkaar pas sende en liefst groenblijvende struikeYi. Soms zie je al rede lijk uit de kluiten gewassen coniferen (Chamaecyparis en Thuja meestal) en vooral ook sparren (Picea) in veel te klei ne tuintjes prijken. Dat kan niet goed gaan. Binnen enkele jaren priemen juist die snel groeiende bomen (want bó men worden ze) boven de dak goot uit. Bovendien groeien ze breed uit. En dan? Kappen of toch maar de kleinere struik jes laten sneuvelen? Heel jammer. Een zich van zijn verantwoor delijkheid bewuste hovenier of andere tuinspecialist zal ongetwijfeld de vraag stellen waar, op welke plek u uw aan winst gedacht had. Hij zal u, als hij zijn vak verstaat, des noods ook ontraden een be paalde aankoop te doen. Hol daarom piet zomaar naar een ramsj-partij coniferen, als u er slechts enkele nodig heeft, maar denk na, pleeg overleg met de expex-t en koop pas dan. Als tuinafscheiding kan een rij coniferen heel goed, aannemende dat u van een be schutte, wat sombere tuin houdt. Kopen bij een postor derbedrijf vind ik niet zo ver standig, omdat je maar moet afwachten wat je ontvangt. Meestal zijn de aankopen te duur en in verhouding daar mee te klein of ze passen ach teraf gezien, niet altijd in je tuin(grond). Voeding Als gezegd, planten léven. Die hebben voedsel nodig, een en kele uitzonder-ing (Kolkwitzia en Cotinus, bijvoorbeeld) daargelaten. Ze kunnen hun voeding tot zich nemen dank zij hun wortels en bladeren. (Ja. ja het zit technisch wat in gewikkelder in elkaar, maar daar gaat het op deze plek niet om.) Worden nu bomen, strui ken en planten geplant, wees dan voorzichtig met hun bla deren en wortels. Wortelklui ten (soms in jute verpakt, zo als Rhododendrons) mogen niet worden beschadigd. Die van Erica en Calluna (twee heidesoorten) trouwens ook niet. Zet die maar in met turf vermengde aarde en ze zullen u rijkelijk belonen. Rozen, hebben heel veel voed sel nodig. Op aam-aden van rozenspecia- list Buisman in Heerde heb ik in een bed sprayrozen een zo geheten 'basisvoorraad' korte koemest in de bodem ge mengd. Het gaat hier om een nieuwe type roos, die 'wel wat lust', vandaar dat in het najaar rijkelijk beender-, bloed- en hoornmeel werd onder ge- In het voorjaar volgde een flinke gift bloedmeel en nadat de rozen waren gesnoeid, volgde nog een mulchlaag van compost. Neen, kunstmest is taboe. Rozen zijn net mensen ze willen worden verwend. De Bodyshop brengt onder de naam 'Mamatoto' een serie produkten voor de (aanstaan de) vader, moeder en baby uit. Er zijn elf produkten voor de baby en zes produkten voor de moeder. Het uitgangspunt is de kracht van de aanraking, zowel tussen de (toekomstige) vader en zijn vrouw als tussen de otxders en de baby. Vaders in China maakten duizend jaar geleden al gebruik van acupressuur-massage op de buik van hun vrouw om zo te communiceren met de groei ende baby. Ook in Japan be staat een vergelijkbare massa ge. Vaders praten tijdens het masseren zelfs tegen de baby: „Omdraaien! Koprol! Zwem men!". Hierdoor hopen de va ders al voor de geboorte een band te krijgen met hun baby. Nederlandse mannen die hier niet voor terugschrikken kun nen de 'ontspannende massa ge-gel' met kokosolie bij hun vrouw proberen. Ook als de baby eenmaal is geboren is het volgens de Body-shop zin vol door te gaan met de massa ge. Niet alleen om de kas van de Bodyshop te spekken, maar ook omdat uit onder zoek blijkt dat de baby bij ge regelde massage beter groeit. Daarvoor kan een baby-mas sagegel met arachis-olie ge bruikt worden. Andere pro dukten zijn een verkoelende gel voor de benen, om de be nen tijdens de laatste maan den yan de zwangerschap te ontlasten. Idoor ANDRE VAN DER WATEREN Wie minder zout wil of moet ge bruiken heeft informatie nodig. Want wie weet er nu eigenlijk dat rnelk en meloen zout bevatten? Het Nederlands Zuivelbureau geeft in de brochure 'Zuivel en zout' tips, recepten en menu's om met minder zout toch smakelijk en gevarieerd te eten. Ons lichaam kan niet zonder zout. Het zorgt voor het transport van voedingsstoffen en zout beïn vloedt de werking van spieren en zenuwen. Zout is ook een belang rijke smaakmaker. We strooien er dan ook driftig op los om ons voed sel een lekker pittig smaakje te ge ven. Te driftig eigenlijk, want Ne derlanders gebruiken veel te veel zout. We vergeten vaak dat zout van nature al in veel produkten zit. In groenten en aai'dappelen bij voorbeeld die het zout aan de bo dem onttrekken. Daarnaast wordt zout nog veel gebruikt als conser veermiddel in allerlei fabriekspro- dukten. Om ons lichaam goed te laten func tioneren hebben we dagelijks 1,25 gram zout nodig, dat is ongeveer een theelepel. We eten gemiddeld echter een hele eetlepel vol, zo'n 10 gram. Voor onze nieren kan dat 'uiteindelijk schadelijke gevolgen hebben. Te veel zout kan ook lei den tot hoge bloeddruk wat weer meer kans geeft op hart- en vaat ziekten. Een beetje minder zout gebruiken bij het koken zou dus geen kwaad kunnen voor de meeste mensen. Aan de smaak wen je zo. Zout is trouwens op een smakelijke ma nier te vervangen door wat extra verse tuinkruiden te gebruiken. Bovendien zijn er voor yeel pro dukten zout-arme, maar smaakvol le vervangers op de markt. In de brochui-e van het Nederlands zuivelbureau zijn dagmenu's opge nomen met vier variaties: van ge woon met zout (4000 mg per dag), tot matig zoutbeperkt (lOOOmg). Het voordeel is dat dezelfde maal tijden voor het hele gezin bereid kunnen worden, met aanpassin gen voor degenen die op dieet zijn. Er worden ook suggesties gegeven voor ontbijt en tussendoortjes. Bij elk menu zijn recepten vermeld en tips om het eten pittiger te maken zonder zout. De hoeveelheden zout per maaltijd staan in een handige tabel. De brochure 'Zuivel en zout' is schriftelijk aan te vragen bij Het Nederlands Zuivelbureau, Post bus 90,2280 in Rijswijk. Het 'Weekboek Geld', een serie die momenteel in het blad Vrij Nederland loopt, stelt rariteiten uit het betalingsverkeer aan de kaak (en is een podium voorde velerlei begrijpelijke iiritaties van de consument op dat gebied). Een van de meest gekozen doelwitten isABN/AMRO. de nieuwste Nederlandse fusiebank, die, als we de inzenders van het weekboek mogen geloven, op buitengewoon botte wijze omspringt met hun geld en hun overschijvingen. Een van de scherpste klachten is die over de dagen datje geld spoorloos verdwijnt tussen overschijving en bijboeking, dagen waarin alleen de bank zelf er profijt van heeft. Terwijl een overschrijving, als we de immense computersystemen in ogenschouw nemen waaroverhet bankwezen beschikt, in een nanoseconde geregeld moet kunnen zijn. Zelf kregen we van een collega een kopietje van de brief waarmee een plaatselijk bijkantoor van ABN/AMRO probeert de toekomst veilig te stellen. De brief was niet aan de collega gericht, maar aan diens zesjarig zoontje Thomas, dat dus net de allereerste leesbeginselen onder de knie begint te krijgen. Toch beschouwt de bank hem als lid van een profijtelijke doelgroep. Leest u even mee? „Beste Florijnenvlootspaarder (zes lettergrepen! - RdC). Binnenkort word je 7 jaar! Wij willen je alvast van harte feliciteren met je veijaardag. Natuurlijk hebben we nog een speciale reden om jou deze brief te schrijven! De ABN/AMRO Bank heeft namelijk een rekening speciaal voor jongeren vanaf 7 jaar. Deze rekening heet YOUROP. YOUROP is een rekening waarop je zelf kunt sparen.... en waarmee je ook kunt betalen. Je kunt namelijk een eigen YOUROP-pas met Pin code en zogenaamde bankgiroformulieren aanvragen. Met de pas kun je geld opnemen bij geldautomaten. Bankgiroformulieren gebruik je om bijvoorbeeld de contributie van je sportclub te betalen". Zie, daar worden we lichtel ijk onpasselijk van. Nog geen zeven, en al aan je kop gezeurd worden over bankgiroformulieren en pincodes en geldautomaten. Het enige geld dat wij op die leeftijd van dichtbij zagen was het monopoliegeld waarmee onze oudere broertjes speelden, en daar snapten we al niks van. 'ederland wordt slecht ontbeten, maar zo bont als deze dame "laakt, maken het de meesten nu ook weer niet. foto: pr Planten hebben zorg nodig. Worden ze op de verkeerde plek gezet, dan pleeg je feitelijk passieve euthanasie. foto sp Je hebt ten minste recht op het minimumjeugdloon. Dit wordt elk jaar door de rege ring vastgesteld. Het loon geldt alleen voor mensen die meer dan 13 uur per week werken. Werk je minder, dan mag je baas je net zo veel (of weinig) betalen als hij zelf wil. De genoemde bedragen zijn zonder vakantiegeld. Dit krijg je apart uitbetaald. De netto bedragen kunnen bovendien iets afwijken van het bedrag dat je zelf in handen krijgt, doordat niet alle bedrijven evenveel premie betalen. Tot slot betaal je als vakantie werker ook zelf, net als andere werknemers, meestal premies. Bijvoorbeeld voor de ziektewet. Dus als je ziek wordt, heb je in veel gevallen recht op een ziektewet-uitke- ring. Vakantiewerkers betalen meestal te veel belasting en premie volksverzekering. Als jein 1992 minder verdient dan 4.660 gulden (bruto) kun je de betaalde belasting terugvra gen. Het totaalbedrag kun je vinden op een jaaropgave dat je werkgever begin 1993 móét geven. Om voor teruggave in aanmerking te komen moetje wel meer dan 310 gulden aan belasting en premies betaald hebben, want anders vindt de Bekend werk voor vakantiewerkers: bollenpellen. belastingdienst het bedi-ag te klein. Belasting terugvragen kun je doen door in het voor jaar van 1993 eeji T-biljet in te vullen. Let er ook op dat je niet dubbel verzekerd bent. Informeer bij je werkgever of bel de Vakantiewerkkrant hoe je het teveel aan betaalde pre- derhalve dag. Als je baas vindt mie kunt terugvragen. dat het te druk is om snipper- Ook vakantiewerkers hebben dagen op te nemen kun je ze recht op snipperdagen. Ben je °°k laten uitbetalen. Let er 40 uur per week in dienst en ook op dat je vakantietoeslag hpb je al een maand gewerkt? uitbetaald wordt. Je hebt mi- Dan heb je recht op ruim an- nimaal recht op een foto:anp van 8 procent van je bruto loon. Vakantiewerklijn van de FNV. Druk of draai 06-8212147 (slechts 20 cent per minuut). De klachtenlijn is van 9.00 tot 21.00 uur bereikbaar (van 1 mei tot en met 31 augustus. Wie wist, dat melk en meloen zout bevatten? foto: pr/ l.n. krul

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19