Fietsen volop in beweging LEVEN WELZIJN Overijssel en Achterhoek profiteren van arrangementen Oostenrijkers blijven vindingrijk bij het bedenken van attracties CcidaeSou/uMit WOENSDAG 13 MEI 1992 1| Fietsen. Het is steeds meer in opmars. Niet alleen wat betreft het houden van fietsvakanties, maar eveneens als weekeind- activiteit. Hoeveel mensen zijn er niet die achter op hun auto een fietsendrager monteren en met hun karretjes erop uit trekken om overal in het land fietstochten te maken. Qua be stemming gooit Overijssel daarbij als fietsprovincie met re gio's als Twente en Salland hoge ogen. Net als trouwens de Achterhoek met zijn kastelenroute. En ook Münsterland aan de overkant van de grens is als fietsregio bijzonder in trek. Ontwikkelingen, die lijken samen te hangen met enerzijds het verlangen naar meer beweging en anderzijds het toene mend aantal vutters, dat een aangename en tegelijk sportieve tijdpassering zoekt. Een reportage. De wachtkamer luistert mee HERMAN JANSEN Opgelucht stapt de blonde man uit de spreekkamer van de huisarts om het goede nieuws aan zijn vrouw te vertellen. Maar in de wachtkamer krijgt zij niet eens de kans haar echtgenoot als eerste geluk te wensen met het feit dat onderzoek heeft aangetoond dat er met zijn prostaat niets aan de hand is. Twee wildvreemde vrouwen geven hem de vijf. „Ja, ja, die dokter van ons die weet zijn weetje wel, hè", zegt de ene. „Hij hield je overigens wel lang in spa nning zeg", moppert de andere. De blonde patiënt kijkt verbou wereerd naar zijn eigen vrouw, die glimlachend opmerkt: „Ja schat, ik heb ook alles al gehoord en ik zat niet eens vlak bij de deur". Het gebeurt, steeds vakeren op steeds meer plaatsen. Computers met de meest persoonlijke gegevens worden krampachtig tegen krakers afgescheimd, maar zodra een medisch deskundige over je praat, lijkt het hem koud te laten of anderen dat kunnen horen. Vooral beginnende artsen en fysiotherapeuten proppen hun praktijk in een goedkope n ieuwbou wwoning of in een wijkcentrum met werkcellen, waarde muren dun zijn en de afstand tussen wacht- en spreekkamer minimaal is. Alleen mensen die met ernstige oorklachten komen, horen daar niet dat een ander toch snel wat moet laten doen aan z'n aambeien, of dat een borstcorrectie voor iemand met zo'n gezicht weggegooid geld is. De eerste en de laatste patiënt zijn in het voordeel. De eerste komt weliswaar nooit te weten wat de anderen in de wachtkamer mankeert, maar voelt niet de verlegenheid en spanning toenemen die de mensen na hem ei~varen. De laatste patient wordt via de - soms zelfs open - deur of gipsen tussenwand volledig op de hoogte gebracht van de medische toestand van de andere wachtenden, terwijl zijn eigen geheim ongehoord zal wegsterven tegen de wanden van een verlaten wachtkamer. Het is vooral de middengroep die, luisterend naar de vaak duidelijke stem van de medicus aan gene zijde van de muur, zweet bij de gedachte dat hun kwaaltje via de 'intercom van nonchalance' op straat komt te liggen. Een 60-jarig 'galblaasje'zal over die publiciteit niet zo inzitten, maar iemand die doorzijn vrouw wordt geslagen of als 15- jarige de uitslag van de zwangerschapstest komt halen, zit niet te wachten op een witgejaste stadsomroeper. En wie van zijn geneesheer te horen heeft gekregen dat-ie nooit meereen echte man zal zijn, durft na dat gesprek zelfs zijn jas niet meer op te halen in de wachtkamer. Bent u ziek, nieuwsgierig èn verlegen, zorg er dan voor als laatste bij een arts met een drukke praktijk aan de beurt te komen. Op een topdag kan u dat wel tien jassen opleveren. Bij de provinciale VW in Almelo zijn ze het er allemaal over eens: Overijssel is een fietsprovincie bij uitnemendheid. Ook een provincie voor een korte vakantie. Voor doe- vakanties zoals kanoën, paardrij den, wandelen en... fietsen. Tien tallen kilometers fietspad zijn door de provincie gestrooid, aangelegd door gemeenten, provincie, recrea tieschappen, samenwerkingsver banden en noem maar op. „Maar de fietsprovincies moeten elkaar niet als concurrent gaan zien", zegt Gerd-Jan Jacobs in Almelo. „Je moet grensoverschrijdende fiets routes gaan maken. Grensover schrijdend wat provincies betreft, maar ook wat de Nederlands-Duit se grens aangaat". In het Duitse Steinfurt zegt Jürgen Steiner, directeur van de overkoe pelende VW-organisatie 'Grünes Band' hetzelfde. 'Zijn' 100 Schlös- ser Route sluit aan op de Gelderse Kastelenroute. Overigens is die route onlangs uitgebreid met het Tecklenburger Land, waardoor het aantal burchten met 50 kon wor den uitgebreid. „Ons paradepaard je", weet Steiner. Op de Utrechtse vakantiebeurs ontmoette hij veel interesse voor deze 1.200 kilometer lange rondrit. „De mooiste kastelen van de 100 Schlösser route? Dan moet u in het zuiden van Münsterland zijn. Al lereerst hebt u dan het grootste kasteel, het Versailles van Westfa- len, slot Nordkrichen. Vervolgens Burg Visschering (met museum) bij Lüdinghausen en daarna kas teel Westerwinkel bij Ascheberg- Herbern. Al die kastelen zijn voor het publiek toegankelijk. Boven dien kun je ze op één dag bezoe ken. Misschien niet per fiets, maar zeker met de auto". Als andere high lights noemt Stei ner kasteel Anholt (vlak over de Nederlands-Duitse grens bij het Gelderse Gendringen), een eind verderop kasteel Raesfeld en tot slot kasteel Lembeck bij Dorsten. Maar Steiner weet als geen ander, dat op een aantal van 150 kastelen, er buiten deze zes nog legio andere mogelijkheden zijn. Een groot aan tal historische huizen en kastelen is echter - evenals als dat het ge val is in Overijssel en Gelder land - niet voor het publiek toe gankelijk om de doodeenvoudige reden dat ze particulier bewoond worden. Geen windeieren Dat het fietsen een gebied van Münsterland geen windeieren legt, komt onder meer tot uitdrukking in het aantal overnachtingen. In enkele jaren tijd is dat gestegen van 1,2 naar 3 miljoen. Steiner zegt dat het fietstoerisme voor een be langrijk deel verantwoordelijk is voor deze stijging. Daarbij ver wacht hij voor watetreft de nabije toekomst veel van ie Nederlandse markt, die hij in Utrecht voorzich tig heeft verkend. „Nederland is in dat opzicht nieuw voor ons", zegt hij er op rekenend dat het wegval len van de Europese binnengren zen met ingang van 1993 de trek naar Münsterland eens te meer zal vergemakkelijken In zijn be schouwingen neemt hij ook de 'Pattkes-fahrten' mee, waarbij ge fietst kan worden langs oude land wegen, die allerlei dorpjes met el kaar verbinden en waarop relatief weinig autoverkeer voorkomt. In Overijssel hebben de vijf ge meenten, die zich verenigd hebben in de Hof "an Twente, in de roos geschoten met een prachtige 95 ki lometer lange fietsroute, die door Markelo, Diepenheim, Goor, Stad en Ambt Delden voert. De fietser komt langs allerlei bezienswaar digheden, variërend van watermo lens tot musea en Saksische boer: drijen, van kastelen tot parken en kerken. Ruim 215 kilometer fiets pad is er in Twente aangelegd; op dit ogenblik wordt er aan gedacht de verharding met behulp van ge broken puin te vervangen door as falt of beton. Adjunct-directeur F. Swennenhuis van het Samenwer kingsverband Twente (Ootmar- sum) zegt, dat de ingroei van on kruid te groot dreigt te worden. „Bovendien mogen we niet achter blijven bij regio's als Drenthe en de Veluwe waar op dit ogenblik as falt op de fietspaden wordt ge legd". Asfaltlaag Het idee van asfaltlinten-als-fiets- pad wordt ingegeven door het standpunt, dat het Samenwer kingsverband Twente chemische onkruidbestrijding uit zijn boekje heeft geschrapt. „Maar eigenlijk is het niet mogelijk", aldus Swen nenhuis. „De 50 tot 60 centimeter brede, paadjes zijn soms nauwe lijks meer te berijden. Vooral niet in het voorjaar en tijdens de herfst". Het Samenwerkingsverband be reidt voorstellen voor om 80 tot 100 kilometer fietspad in Twente van een asfaltlaag te voorzien. Kosten: ruim 1 miljoen gulden. Swennen huis rekent er echter op dat het on derhoud goedkoper zal uitvallen - thans een half miljoen gulden, waarvan de provincie Overijssel de helft voor haar rekening neemt - terwijl de aantasting van natuur en landschap zijns inziens meevalt. Het Samenwerkingsverband wil de fietspaden in met name de Twentse natuurgebieden asfalte ren, omdat daar de ingroei van on kruid en dergelijke het grootst is. Swennenhuis: „Bovendien kun je door de mensen via een bepaalde route door of langs een natuurge bied te sturen, de kwetsbare plek- 'ken beter beschermen". Hij is van mening dat dit dè benadering is voor het toekomstige natuur- en landschapsbeheer: geen hek er omheen met bordjes Verboden Toegang, maar mensen daar naar toe brengen, waar de natuur 'het kan hebben' en waarbij de kwets bare gebieden worden ontzien. „Op die manier hoeven natuur en recreatie elkaar niet te bijten", al dus Swennenhuis, die ook bij Staatsbosbeheer een wat genuan ceerdere houding omtrent dit on derwerp bespeurt. In dat opzicht wil Swennenhuis meer picknick plaatsen en andere voorzieningen langs toeristische routes. Salland-routes In Salland wordt het fietspad langs het kanaal Raalte-Deventer aange prezen en verder de paden door al lerlei landgoederen zoals in de buurt van Dalfsen, Holten en Om men. Het recreatieschap Salland (zetelend in Schalkhaar) beheert ook ruim 200 kilometer fietspad. Daar komt nog het nodige bij zoals een fietspad door het Ravijn in Hellendoorn. Dat pad gaat van oost naar west lopen, waardoor de erg ste hellingen worden vermeden. Want daardoor is deze regio (inclu sief Münsterland) zo geschikt voor het fietstoerisme: het ontbreken van echte heuvels en bergen, waar door fietsen niet alleen een affaire wordt voor conditietrainers, maar ook voor mensen- met wat minder uithoudingsvermogen. Overijssel kent tal van fietsroutes. Bijvoorbeeld achttien ANWB-rou- tes, welk aantal de komende jaren wordt opgekrikt naar 33. Afgezien van de drie Hof van Twente-routes is er rond Diepenheim de zes Kas telenroute (26 km. lang) uitgezet. Een Drie Kastelentocht (17 kilome ter lang) vindt men rond Olst. En in de buurt van Dalfsen en Raalte is de 45 kilometer lange route ge markeerd. die bekend staat onder de naam 'Fietsen langs kastelen en Landhuizen'. Heel populair (met zo'n 1.000 overnachtingen) is de Saksische Boerderijentocht rond Oldenzaal, Vasse, Tubbergen. Her- tme en Delden. waarbij de fietser via een zesdaags arrangement in het stroomgebied van de Dinkel en het Lutterzand terecht komt. Ook het Springendal en de Bergvennen in de gemeente Denekamp doet zij aan. Bij al deze routes is er sprake van speciale VW-arrangementen, waarbij de fietser overnacht in fa milie-hotels en op verzoek de baga ge krijgt nagezonden. Kortom, een all in-pakket, dat hem per fiets door een bepaald deel van Overijssel brengt. Het aantal boe kingen voor deze arrangementen is vorig jaar ten opzichte van 1990 met 40 procent gestegen. En de maanden van dit jaar laten een zelfde stijging zien in vergelijking met dezelfde periode van het afge lopen jaar. Met name inwoners uit de randstad ontdekken Overijssel op deze manier; het aantal buiten landers dat de provincie op deze manier 'doet' is niet groot, of schoon het stijgt. Overigens 'ver koopt' Overijssel zich wel op deze manier aan het buitenland. Dat ge beurt samen met de drie noordelij ke provincies ('The top of Hol land'), waarbij niet alleen Duits land en Frankrijk worden bereikt, maar ook Denemarken. Camping geopend vlakbij Expo '92 Op de rechteroever van de rivier Guadalquivir, recht tegenover het toneelstellingsterrein van Expo '92, is de 'Camping Giralda' geo pend. De camping wordt slechts door de rivier van het Expo-terrein gescheiden; de oversteek per boot duurt 6 minuten. De camping is ge opend tussen april en oktober, dus zolang de Expo '92 duurt. Naast de campingplaatsen voor tenten, ca ravans en dergelijke staan er op het campingterrein ook enkele bungalows en is er ook een herberg met kamers waarin stapelbedden staan. Er is in de herberg geen bad kamer, maar men kan gebruik ma- ken van de algemene douche- en wasruimten op de camping. De camping beschikt over een groot aantal voorzieningen zoals ver huur van campingmateriaal, su permarkt, eerste hulppost, tele fooncabines en een kluis waarin men zijn waardevolle spullen kan opbergen. Voor meer informatie, reserveringen en dergelijke kan men zich wenden tot het postadres van Camping Giralda: Louis Ca- darso 14-portal 2-2°B, 41003 Sevil- la. De camping is telefonisch te be reiken via de telefoonnummers 09- 34 5 4530517/4530535. Voor 267 kilometer aan autosnelwegen erbij in Spanje De drie Spaanse hoofdsteden van 1992 zijn sinds kort met elkaar ver bonden via nieuwe autosnelwegen, die een totale lengte hebben van 267 kilometer. De belangrijkste openstelling is wel de ruim 69 kilo meter die nog ontbrak aan de auto snelweg N-IV tusen Sevilla en Ma drid. Met de openstelling van deze weg gedeelten kan men nu theoretisch gesproken van Barcelona naar Se villa rijden via Madrid in iets meer dan acht en een half uur. Hieronder een overzicht van de be langrijkste weggedeelten en rond wegen die in de maand april geo pend zijn: - toegangsweg naar de haven van Avilés: 2,1 km - weggedeelte Milagros-Aranda de Duero: 19,9 km - weggedeelte Cornella-Hospita- let: 2,4 km - weggedeelte Trinidad-Conreria: 5,2 km - rondweg naar Olot: 4,5 km - weggedeelte Navalcarnero-Tala- verffde la Reina: 15 km - weggedeelte Malpartida-Aliseda: 25,2 km der meer onder begeleiding van een sportarts. Cultureel Cultureel heeft Murau ook het no dige te bieden in het Renaissances- lot en het bekende Schwarzen- berghuis. Elke zondag zijn er 's zo mers concerten. Over cultuur ge sproken, ook Schladming in Stier marken heeft deze zomer voor de liefhebbers een zeer gevarieerd aanbod. Voor de 15e keer vindt van 12 juli tot 5 augustus de zogenoem de cultuurzomer plaats. Niet alleen muziek, maar ook kunstseminars voor plastieken, tekenen en schil deren zijn in de aanbieding. De 'Steirische Landesausstelleung' in het op 35 kilometer van Schlad ming liggende Trautenfels onder het motto 'Lust und Leid' met ba rokke kunst vormt tot 18 oktober het hoogtepunt dit jaar. Tot de nieuwigheidjes behoort in 1992 ook het door Schladming en Rohrmoos bedachte 'milieu-bele- vings-ticket'. Daarmee kan onbe perkt gebruik worden gemaakt van kabelbanen en lijnbussen voor een luttel bedrag van 55 gulden voor zes dagen; kinderen tot zes jaar kunnen zelfs voor niets mee. Bedoeling is onnodige aantasting van het milieu door autogebruik tegen te gaan. Het nabij gelegen Dachstein-gebied organiseert dit jaar voor het eerst het zogenoemde Gletscher-feest op meer dan drie duizend meter hoogte. Een prima plek om ook 's zomers eens lekker uit je dak te gaan. Tamelijk onbekende vakantie- gebieden in Waals-Brabant Steeds meer mensen monteren een fietsdrager achterop hun auto om hun liefhebberij elders te kunnen uitoefenen Het bekende slagveld bij Waterloo, waar een nagespeelde Napole on in 1985 de beroemde slag van 170 jaar eerder nog eens dunne tjes over deed FOTO AP Deze geheel uit hout vervaardigde zaag treft de vakantieganger aan in de buurt van Murau. Zoals meer uit dit materiaal gefabriceerde zaken de aan dacht trekken tijdens het nemen van de Houtroute. FOTO PR Oostenrijk doet er net als andere op toerisme mikkende landen van alles aan om zich in de gunst van de vakantieganger te blijven ver heugen. De creativiteit van de ma nagers in deze 'schone industrie' tonen daarbij een vindingrijkheid, waar collega's in andere oorden bij na een puntje aan kunnen zuigen. Maar wat wil je ook in een land, waarin de bergtoppen ver hemel waarts wijzen en dat wemelt van nostalgie en traditie. Mooi voorbeeld van een zeer ge richte, op één thema gebaseerde nationale aanpak was het Mozart- jaar in 1991. In het kader van de honderdste geboortedag organi seerde bijkans heel Oostenrijk tal van manifestaties, die de toeristen naar het Alpenland moesten lok ken. Hetgeen massaal geschiedde, waarbij menig debuterend bezoe ker bepaald niet werd teleurge steld. Al was het maar door bijvoor beeld de kwaliteit van de Oosten rijkse keuken, die de Belgische 'cuisine' naar de kroon steekt. Het geen een prestatie op zich mag he ten. want naar de smaak van vele gastronomen hebben onze zuider buren hun nog wat zuidelijker ope rerende collega's inmiddels al lang en breed afgetroefd. Maar terug naar Oostenrijk, en meer in het bijzonder Stiermar ken. Dit bondsland (lees: provin cie) van de Alpenrepubliek heeft zichzelf al eerder geafficheerd als niets minder dan het het 'Groene Hart van Europa'. Voor dit jaar en vooral gericht op de Nederlandse markt is daar nog een slogan aan toegevoegd: Stiermarken is het Gelderland van Oostenrijk. Dat wil zeggen bosrijk en gevarieerd qua natuurschoon. Hout Het plaatsje Murau vormt daarbij een in het oog springend plekje, dat zich graag ziet opgestoten in de vaart der volkeren onder het the ma 'hout'. Om zich nadrukkelijk te profileren heeft Murau zodoende bijvoorbeeld een houtroute aange duid waarlangs liefhebbers zich met verschillende middelen van vervoer kunnen verplaatsen. Over 150 kilometer voert die route onder meer langs het houtmuseum en tal van werkplaatsen, waar belang stellenden zelf het nobele hand werk kunnen bedrijven. Maar Murau heeft meer in de aan bieding. Het plaatsje, dat centraal in een denkbeeldige driehoek ligt gevormd door de provincies Stier marken, Salzburgerland en Karin- thië, kent al een prima klimaat. Het ligt namelijk aan de zuidkant van de hoofdkam van de Alpen en heeft daardoor weinig neerslag. Ook per trein, nabij gelegen sta tions Radstadt en Unzrnarkt. is het gebied goed te bereiken, hetgeen openingen biedt voor vooral fiet sers en wandelaars. Voor deze sportieve lieden heeft Murau bij voorbeeld dit jaar zo waar enige primeurs. Fietsers kunnen uitgebreid aan hun trekken komen in Stiermarken. Zoals deze dames, wie op het richtingenbord zelfs de weg naar de meest nabij gelegen uitspanning wordt gewezen. FOTO: PR Voor de eerste keer werd een heu se fietsweek, de Tour de Mur, ge houden over 280 kilometer in ze ven etappes, die ook Murau aan deed. De pedaleurs begonnen op 1 mei op de plaats waar de rivier de Mur ontspringt en finishten bij de staatsgrens met Slovenië. Een an dere tocht, de Samson-marathon wordt op 12 juli gehouden. Een rit over 200 kilometer, met duizend deelnemers en een hoogteverschil van maar liefst vijf kilometer. Ook een première vormt dit jaar een (bergbe)klimcursus. Na een test vorig jaar gaat die nu officieel van start. Over alle activiteiten in Murau en omgeving kijkt min of meer denk beeldig Samson uit. Deze bijbelse figuur kreeg in de zeventiende en achttiende eeuw letterlijk gestalte met z'n vijf meter hoogte en 80 ki logram gewicht (te dragen door een sterke man) tijdens processies. Nu is de figuur nog slechts 'in ac tie' te zien in Murau en Krakaudorf en geeft acte de présence bij tal van enenementen, zoals eerderge noemde fietstocht. Over fietsen sprekend is het ver meldenswaard dat het plaatsje Burgau in oostelijk Stiermarken zich afficheert als Fietsersdorp. Het gebied heeft zestig kilometer gemarkeerde fietspaden in een af wisselend landschap met soms 'hellingen' van 30 tot 40 procent. Een serviceplaats bij mankemen ten en een 'repatrierings-telefoon- dienst' behoren tot het aanbod. Burgau legt eer in met het organi seren van fitness-fietsweken, on- Er loopt een taalgrens door de provincie Brabant, maar wie er op vakantie gaat, zal daar weinig moei te mee hebben. Gastvrijheid wordt in heel België geboden, aantrekkelijk zijn alle provincies, Vlaams dan wel Waals, maar verrassend is Waal-Brabant ook nog, omdat er tamelijk onbekende vakantiege- bieden zijn te ontdekken. Speciaal voor dit gebied is nu een gids samenge steld, die opent met informatie over Brussel als hoofdstad van Europa. Dan volgt een uiterst nutti ge opsomming van alle toeristische diensten (met de telefoonnummers) in dit gebied. Waals-Brabant wordt voorgesteld aan de hand van zijn acht vallei en; waarbij het Slagveld bij Waterloo nog altijd de grote publiekstrekker een eigen hoofdstuk krijgt. Opvallend is de overzichtelijke indeling met bij voorbeeld onder 'Gastronomie' een opsomming van streekgerechten en onder 'Logies' worden alle soorten van overnachting vermeld van luxueus tot betaalbaar. Deze gids verrast door specialiteiten als de Collegiale Sint-Gertrude in Nijvel, het Mole naarsmuseum in Braine-Le-Chateau, of het Mu seum van het Water in Genval, en in Limal het unieke Levend Museum van de Waterplanten. Ze ker aanbevelenswaardig is ook een bezoek aan Lou vain-La-Neuve, het Waalse Leuven, dat de auto's laat parkeren onder het stadje, waar voetgangers zich vrij voelen in hun bewegingen. Tussen Rebecq en Rognon rijdt door de Vogel-Val lei een toeristisch treintje: 'Le Petit Train du Bon- heur'. Over 'Walibi', het pretpark bij Wavre, vindt je er ook informatie in. Nauwelijks bekend is dat er bij Ottignies een 'Bois des Réves' ligt, een wildpark en vogelreservaat. De achterzijde van deze prach tig uitgevoerde gids geeft een kaartje van 'Brabant Wallon': een deel Brussel en een deel Brabant. Het Belgisch Verkeersbureau in Amsterdam verschaft deze gids op aanvraag.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18