CfiidAcSomcwit LEVEN WELZIJN -WOENSDAG 13 MEI 1992 _L5 Design behang voor 800 gulden per rol „Rijke lui houden vaak knip op hun portemonnee" Afwasbare tatoeages met aardbeiensmaak Dierentuinen voeren actie Mode van vaderlandse bodem voor de man die meer durft „Eén Wereld, één Natuur". Onder dit motto beste den de acht dierentuinen, die zijn aangesloten bij de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen, deze maand extra aandacht aan de eenheid van natuur op aarde. Juist dierentuinen lenen zich volgens de vereniging goed voor dit doel, omdat ze de wereld- natuur in het klein laten zien.Alleen door kennis te maken met planten en dieren uit de diverse uit hoeken van de aarde kan de bewustwording on- staan dat het van levensbelang is de natuur als één geheel te behouden," zo onderstreept de Neder landse Vereniging van Dierentuinen de betekenis van de actiemaand. Het symbool voor de campagne van de dierentuinen is een kleurige wereldbol vol dieren en planten. Om financieel bij te dragen aan de natuurbescherming gaan de dierentuinen in mei drie projecten ondersteunen. Ze hebben be trekking op het behoud van leeuwaapjes en hun bossen in Brazilië, de zwarte neushoorns en hun sa vanne in Zimbabwe en de kaketoes en hun oer woud in Indonesië. De bezoekers van de dierentui nen kunnen deze actie steunen door een gulden in speciale parkeermeters te deponeren die beschik baar zijn gesteld door de gemeente Amsterdam. Wie in de meter een gulden stopt, ziet een leeu waapje, kaketoe of zwarte neushoorn langs het scherm van de meter komen. Ter gelegenheid van de actie „Eén Wereld, één natuur" verschijnt onder dezelfde titel een boek, geschreven door Leobert de Boer, directeur van de Stichting Nationaal Onder zoek Dierentuinen. Hij wil met het boek duidelijk maken welk belang de dierentuinen voor het na tuurbehoud in de loop van de jaren hebben gekre gen. Aanvankelijk legden ze zich vooral toe op de verzameling van allerlei diersoorten. Zo kon een dier een museumstuk worden: het stierf uit en al leen in de dierentuin was nog een zeldzaam exem plaar te vinden. Anno 1992 werken dierentuinen nauw samen met overheden en natuurbescher mingsorganisaties. strijden voor behoud van na tuurlijke leefgebieden van de dieren en houden zich intensief bezig met onderzoek naar levenswij ze, voortplanting en erfelijkheid van diersoorten. Daarnaast worden fokprogramma's ontwikkeld. Als een diersoort dreigt uit te sterven, worden na tuurparken aangevuld met speciaal hiervoor ge fokte beesten uit dierentuinen. De opbrengst van het boek komt ten goede aan de Europese fokpro gramma's voor bedreigde diersoorten. De dierentuinen die aan de actie in mei deelnemen zijn Artis in Amsterdan, Blijdorp in Rotterdam, Ou wehands Dierenpark in Rhenen, Burgers' Dieren park in Arnhem, Noorderdierenpark in Emmen, Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek, Die renpark Amersfoort en Apenheul in Apeldoorn. De trend van 'over-decore- ren' is op haar hoogte punt. Draperieën, ruches en frutsels sieren menig interieur. Meer trendset tende types moeten niets van al die poespas weten en houden hun inrichting juist rustig en eenvoudig. Verf-ëffecten, nu doorge drongen tot.de grote mas sa, maken daarbij plaats voor geraffineerde behan getjes: ter decoratie of als statement in huis. De meeste bijzondere papier tjes voor aan de muur zijn zo duur dat er een echte vak-be hanger aan te pas moet ko men: je zal maar een rol van achthonderd gulden verknip pen! Buitenland „Niet goedkoop", noemt de Amsterdamse importeur Wil- helmine van Aerssen haar be hang. Ze kosten tussen de tachtig en achthonderd gulden per rol en de merken die zij im porteert, zoals Nobilis, Osbor ne and Little en Timney and Fowler komen uit Italië, Frankrijk en Engeland. „Nederland loopt helaas nog achter, maar er zou verande ring in kunnen komen", zegt Van Aerssen. „Zaken als bij voorbeeld Rath en Doodeheef- ver durven nog geen design- rollen uit te brengen, want dat kost ontzettend veel geld. Ver nieuwende dingen moeten al tijd uit het buitenland komen, dat is een beetje het pro bleem". De trendsetters die verf en stuc laten voor wat het is en een behanger inhuren, hebben dan ook meer de internationa le behangtrend opgepikt. Ne derland is volgens Van Aers sen nooit een behangland ge weest, maar toch ziet ze nu een stijgende belangstelling voor behangen. „Gelukkig maar, want met verf bereik je nooit het effect dat je met behang kunt krijgen". Humor Zij ziet steeds meer humor in interieurs opdoemen en be hang is volgens haar daarvoor een goede toepassing. Trendy behangetjes zijn vaak knipo gen naar serieuze wandbe spanningen. Van Aerssen im porteert onder meer veel tromp de l'oeil-behang, hand beschilderd behang met af beeldingen van bij voorbeeld prieeltjes en zelfs hele schilde rijen. Naast dit soort behang sels raakt ook zwart-wit be hang volgens de Amsterdamse importeur in. Ze heeft het in wel honderd dessins: „Dieren, pianotoetsen, stippeltjes, em- pire-voorstellingen en dat soort gekke dingen". Ton-sur-ton effecten in het in terieur zijn min of meer passé. Wél trendy is behang in twee kleuren, dat zie je steeds meer terugkomen. Zoals bij voor beeld-in de blauw-witte behan- granden, die Van Aerssen een 'echte trend' noemt. Terug van weggeweest maar veel mooier uitgevoerd dan vroeger zijn de houtbehangen. Naast die hout motieven doen ook kopieën van steensoorten hun intrede. Textielen wandbekleding voor een luxe uitstraling blijft trou wens een klassieker. Muurbekleding Vroeger werden stoffen als muurbekleding gebruikt.- Maar omdat dat voor de mees te mensen te duur uitviel, werd er als alternatief behangpapier gemaakt. Supertrendy behangsels van nu lijken dus net als de stoffen wandbespanningen van vroe ger weer niet weggelegd voor het grote publiek. Dat moet dan maar wachten totdat ande ren het over enkele jaren gaan namaken in goedkopere ver sies en de echte trendsetters al weer lang iets anders hebben gevonden. Idoor GWEN VAN LOON In een hoek bij de toonbank liggen Muck en Gorby, twee Engelse bulldogs. Als ik bin nenkom liggen ze rustig te slapen, maar zodra ze de aan dacht krijgen van drie klan ten staan ze op uit hun mand en blijven je net zo lang aan kijken tot ze een aai over hun bol krijgen. Het is inderdaad een apart gezicht, twee honden in een kledingzaak in een klein Haags steegje tussen de Spuistraat en de Kettingstraat. Ei genaresse Nancy van den Dungen (29) van Times Square-Casual Wear in de Gortstraat wil dan ook een ongedwongen en gezellige sfeer creëren in haar boetiek. Aan het plafond hangen kleine halo- geenlampjes aan koperen draden. Vlak bij de pashokjes staan twee grote spiegels. „Ik heb er zelf een hekel aan om de hele winkel door te rennen om in de spiegel te kun nen zien hoe iets me staat. Daarom was een van mijn eisen dat die in de buurt kwamen van de pashok jes". Jungle Times Square verkoopt merken die vaak bektend zijn van dure par fums en haute couture. Maar vaak brengen die ook eenvoudige, goed kopere lijnen op de markt. Joop! Jeans bestaat voornamelijk uit simpele spijkerbroeken en over hemden. Kenzo Jungle daarente gen is erg kleurrijk en vooral be roemd om zijn drukke prints en shawls. Volgens de eigenaresse is vooral de vorm van de colberts erg goed. De collectie van Krizia Jeans en Trend zijn de duurste merken die bij Times Square te koop zijn. Voor een eenvoudige broek moet ongeveer driehonderd gulden op tafel gelegd worden. De voorname lijk sportieve lijn is, zoals Nancy het aanduidt, wat behoudender van vorm en kleur. Dat is zeker niet het geval bij Zino Judy. Het Belgische merk is erg kleurrijk en behoorlijk excentriek. In de collec tie is gewerkt met veel verschillen de materialen waarbij leer één van de belangrijkste is. Van Closed is vooral de spijkerbroek 'Pedal Pus- her' populair. Seventy tenslotte is in Nederland wel bekend voor heren, maar voor dames zijn in Ne derland tot de opening van Times Square geen verkoopadressen voor deze kledinglijn, die in rusti ge kleuren en uitsluitend natuur lijke stoffen is uitgevoerd. Sparen „Vaak hebben de merken die ik hier verkoop het imago van onbe taalbaar en bijna niet als gewone kleding te dragen. Maar dat is to taal niet waar. De kleding die hier hangt, is zeker betaalbaar en uiter mate geschikt om als vrijtijdskle- Bij Times Square in het centrum van Den Haag wordt kwaliteitskleding verkocht. FOTO: STEPHEN EVENHUIS ding te dragen". Dat wil zeggen: als men bereid is een hoger bedrag neer te tellen voor een betere kwa liteit van de stoffen en meer oog voor de details, zoals knoopjes en applicaties. Want voor een colbert moet je toch al snel zevenhonderd gulden neerleggen, voor een spij kerbroek honderdtachtig. „Ik heb geen echte concurrentie te duchten", zegt Nancy. „De merken die ik verkoop zijn bijna geen van allen te krijgen in Den Haag. Qua klantenkring zit ik tussen de Bij enkorf en Leeser". Ze wil een zeer gevarieerd publiek trekken. „Je kunt aan het uiterlijk van iemand niet zien hoeveel geld hij aan kle ding wil besteden. Vaak kopen mensen die eigenlijk niet zo veel geld te besteden hebben hier een colbert van zo'n'zevenhonderd gul den. Ze sparen er echt voor. De zo genaamde rijke lui houden hun portemonnee vaak dicht". Eigen lijn Het motto van Nancy is 'Lots of great things and always a good time'. Hiermee bedoelt ze dat de kleding fijn moet zitten, geen mas- saprodukt mag zijn en dat de servi ce klantgericht moet zijn, zodat men een garderobe aanschaft die men daadwerkelijk wil hebben. Als extra service biedt ze daarom aan de kleding gratis op maat te maken. Met de opening van Times Square eind februari ging haar meisjes droom in vervulling. „Eigenlijk ben ik kapster", vertelt ze. „Maar ik heb ook gewerkt als adviseur voor de in- en export van een groot handel in joggingpakken. Ik wilde toen dolgraag een eigen, zaak ope nen. Times Square was eigenlijk een gat in de markt, omdat de kle dinglijnen die ik verkoop vrijwel niet te krijgen zijn in Den Haag". Samen met haar man, die een kle dingatelier heeft in Den Haag, wil ze een eigen modelijn gaan ont werpen. „We hebben de stoffen al ingekocht. Ik kan kleding ontwer pen, maar absoluut niet zelf ma ken. Dat gaat mijn man doen. Maar het moet wel een exclusieve lijn blijven: ook als het goed aanslaat, moet het aantal exemplaren zeer beperkt blijven". door CHRISTA VAN DER HOFF „We moeten eens ophouden ons altijd weg te cijferen. Het is typisch Neder lands om te denken dat alleen wat in het buitenland gebeurt goed is". Aan het woord is Charly Op de Beek (46) uit Oisterwijk, die elk seizoen onder de naam Charly's company via 200 winkels in Nederland een eigen he renkledinglijn op de markt brengt. Om het vaderlandse element te onder strepen heeft Op de Beek een serie originele foto's laten maken, waaruit duidelijk blijkt dat het om warmbloe dige mode uit ons kille kikkerlandje gaat: stoere mannen in pakken bij een waslijn met schaatsen, met tulpen en paraplu's, klompen, hele kazen en reusachtige Delftsblauwe borden be licht met paars, rood en groen. Flitsend Charly Op de Beek: „Ik weet zeker dat de Nederlandse herenkleding echt niet onder hoeft te doen voor de Itali aanse. Als ik mijn huidige collecties vanuit Milaan als een Italiaanse fabri kant zou presenteren, dan zouden óók de Duitsers als vliegen op de stroop af komen". Ondanks het gebrek aan een flitsend imago van Neerlands herenmode bij onze oosterburen heeft- Charly's com pany niet te klagen over belangstel ling in ons land, in Scandinavië en En geland. Wat nu het eigene is aan zijn mode? Charly omschrijft de ontwer pen als brutaal en gedurfd. Dat zit 'em in drie dingen: het kleurgebruik, de stofdessins en de afwerking. Charly gaat wat uitbundiger met kleur en dessins om dan veel andere merken. Hij heeft pastels die net een tintje an ders zijn. De stofdessins worden in ei gen beheer bedacht: een klassiek pied-de-poule dessin wordt in eigen tijdse kleuren en voor heren gedurfd uitgevoerd, bijvoorbeeld in ecru met groen en beige met koffie. Volgend jaar zomer komt Charly met jasjes in het al weer een jaar geleden onderge- stofte seersucker. Een felle kleur als rood gaat Charly niet uit de weg. Ken merkend voor zijn kleding zijn verder de comfortabel diep uitgesneden armsgaten en de details als paspelzak- jes. Heel voorzichtig speelt het Oister- wijkse bedrijf ook in op ontwikkelin gen in de mode. „In Engeland is men weer begonnen aan de pantalons zon der bandplooi. Dat is hier nog niet he lemaal denkbaar. Maar toch probeer ik het heel voorzichtig, zij het nog wel met een klein plooitje. Anders is het helemaal geen gezicht, zo'n strakke broek". Tien jaar Charly Op de Beek is sinds tien jaar met zijn eigen bedrijf bezig. Daarvoor leerde hij alle facetten van het het he renmodevak kennen bij Van Gils. Met dit bedrijf heeft hij nog steeds goede relaties: de produktie van Charly's company is uitbesteed aan Van Gils. Die laat de kleding maken in Portugal en Marokko. „Je moet elkaar steunen. Alleen dan kan je bewijzen dat Neder landse produkten geen bijzaak zijn", aldus Charly. Zijn bedrijf heeft inmiddels een jaar omzet van achttien miljoen gulden, een bedrag wat hij tezijnertijd graag verdubbeld ziet. Twee zoons staan al in de startblokken om in het bedrijf te komen werken. Kleding van Charly is in deze regio on der meer te koop bij de volgende zaken: Recession, Middeldorp, Dubois, Oele Mode (Den Haag), The Saint en Pro Veste (Leiden), Ruudolf Mode (Voor schoten) en Nuovo (Delft). Wat begon met de verkoop van af wasbare tatoeages aan het strand van Scheveningen groeide uit tot een bloeiende groothandel in vere delde plakplaatjes. Guido Hovens (42) begon twee jaar geleden met zijn bedrijfje Removable Tattoos. Zijn nieuwste produkt: tatoeages met een vruchtensmaakje. Guido levert aan zo'n zeventig ver- kpoppunten waaronder twaalf win kels in Den Haag. De grootste afne mers zijn modezaken, feest- en ca deaushops. Er is een enorme varië teit in afbeeldingen. Hij is met drie stijlen begonnen en heeft dat aan tal inmiddels uitgebouwd tot twee ëntwintig. „Je hebt kleine tatoea ges zoals roosjes, kersen, beertjes en hartjes. Maar je hebt ook de gro tere met bij voorbeeld Japanse dra ken en doodskoppen". Hij heeft net een nieuwe bestelling binnen» gekregen, de tatoeage met smaak. In de vorm van een hartje, een duif of een vierkantje met een aardbei- en-. citroen- of een bosbessens- maakje. „Het smaakt nog goed ook!", grapt Guido. Kwaliteit Behalve de verschillende afbeel dingen is er ook verschil in kwali teit. Veredelde plakplaatjes op al coholbasis blijven één dag zitten en zijn gemakkelijk met water en zeep te verwijderen. Maar tatoea ges op waterbasis die op dezelfde manier aangebracht worden als de bekende kauwgomplaatjes, kun nen drie tot vijf dagen blijven zit ten. Met behulp van alcohol, baby olie of plakband kan men de plaat jes verwijderen. Een half jaar geleden begon Gui- do's bedrijfje echt te lopen. „De te lefoon staat hier roodgloeiend. De afneembare tatoeages zijn popu lair bij jong en oud. Veel mensen willen graag meemaken wat de re acties zijn van anderen als ze zien dat je een tatoeëring hebt, ze wil len mensen shockeren. Vaak vin den ze het ook leuk om eens wat anders te hebben. Of ze nemen een .tijdelijke tatoeage om te kijken of ze een echte tatoeëring laten zet ten". Het roodstuitleeuwaapje, dat in zijn bestaan wordt be dreigd. FOTO:PR Het komt niet vaak vóór dat snelle mannen op modefoto's met huishoudelijke apparaten worden afgebeeld. FOTO: PR Guido Hovens, eigenaar van een bloeiende groothandel in opplakbare plaatjes. FOTO. MILAN KONVAUNKA Je hebt tatoeages en tatoeages. Vaak wordt meteen aan doodshoofden ge dacht, maar er zijn ook hele lieve zo als beertjes en bloemetjes. Volgens Guido wordt tegenwoor dig anders tegen tatoeages aange keken. Vroeger vonden veel men sen een tatoeage ordinair. Alleen ruige kerels die veel van huis weg waren lieten zich 'brandmerken'. „Tatoeëerders zijn steeds vaker echte kunstenaars. De tekeningen die ze op je huid zetten zijn vaak zeer gedetailleerd uitgewerkt. Daarom is er een groeiende waar dering voor dit werk. Ook vrouwen tonen steeds meer interesse. Zij la ten dan vaak een roosje of een beertje zetten". Succesvol Guido Hovens is met vallen en op staan een succesvol ondernemer geworden. „Na meerdere pogingen om een eigen bedrijfje op te zetten, ben ik er deze keer van overtuigd dat mijn keuze voor een groothan del in afneembare tatoeëringen een goede keuze is geweest. Hoe wel mijn vrienden me in het begin uitlachten ben ik in hef succes van het produkt blijven geloven". „De rage die nu ontstaan is rond de af neembare tatoeages is een trend die zich in de komende vier tot vijf jaar doorzet. Daarna zal de markt stabiel blijven", verwacht hij. Voor meer informatie: Guido Ho vens. telefoonnummer 070 - 383 30 30. De 'plakplaatjes' kosten tussen de vijf en veertig gulden. Zelf heeft Guido maar één tatoea ge. „Toen ik veertien jaar was, vond ik het heel stoer om een hart je op mijn arm te tatoeëren. Ik heb er spijt van dat ik, gewapend met een kroontjespen en oostindische inkt, in mijn arm heb zitten prik ken. Maar ik ben er zeker van dat ik op mijn schouder een mooie ge stroomlijnde buffel wil laten zetten door tatoeagekoning Henk Schiff- macher uit Amsterdam".

Leidse Courant | 1992 | | pagina 15