LEIDEN OMGEVING Kans op rectificatie door SP lijkt gering L Bijscholing ambtenaren kost vierkeer zoveel Leidse leerlingen in speciaal onderwijs massaal thuisgebleven £eidóe6ou/ui/rit i Gou/iaut Zwartkijken Voetganger gewond Ruzie over vochtproblemen Slaaghwijk boos over gebrek aan onderhoud Uitnodiging mniHiim DINSDAG 12 MEI 1992 IN NAAM DER WET 24-jarige Leidenaar vorig jaar op een gure rond in maart bezoek van iee heren van de dienst ister-en omroepbijdrage. weigerde hen in eerste (stantie binnen te laten, aar koos toch maar eieren br zijn geld toen ze een H jiszoekingsbevel toonden, et gevolg was een boete jor het zwartkijken, die hij steren voor rechter mr. M. Ip< amp probeerde tot een mi- mum terug te praten. „Ik ist niet dat het verboden was de kern van zijn k'l toog- Officier van justitie, r D. Van den Broek, vond at allesbehalve overtui gd. „Meneer, we moeten :t z'n allen voor dit soort )rzieningen betalen. Aan rartkijken tilt men nu een- zwaar". De Leidenaar obeerde het opnieuw: „Ik 9-nd dat er sprake is van chts-ongelijkheid. De anti- [artkijkcampagne was jen nog niet aan de gang. Ik st het echt niet. Andere ensen krijgen nu wel de om achter de wettelijke palingen te komen en snel betalen, terwijl ze eigen- Ie hetzelfde hebben gedaan 9i ik". En dat sloeg wel aan rechter verklaarde de i an schuldig zonder straf op leggen, omdat de betaling j n één jaar extra omroep- drage, 160 gulden, al vol- ende straf zou zijn. 950 ■f ijspraak let is een ordinaire ruzie, eindigt op het Rapen- f. Dit zei de directeur- 'enaar van een technisch drijf, die voor deze gele- )M fnheid zijn advocaat had w'tegenomen. Hij had in jii '90 telefonische randap- HU ratuur verkocht en zou ze volgens de officier van 950 ititie zelfstandig beplakt 950 bben met de goedkeu- 950 igssticker van KEMA. 150 n den Broek zag de zaak 950|eerste instantie als helder eiste duizend gulden boe- De raadsman maakte ech- duidelijk dat zijn cliënt apparatuur nooit ver- iht kon hebben, omdat om een ander serienum- tr ging. Hij ging zelfs zo 950jr om te stellen dat de con- 95ojrrent facturen zou hebben valst. Rechter Kamp liet h hier niet over uit, maar nd wel dat het technisch Krijs vo'or het tenlastege- k_Fi^de ontbrak. Vrijspraak. 50-jarige Meppelaar iriam voor omdat hij op de i1 rising IJsselmeerlaan en Willem de Zwijgerlaan ir het rode licht zou heb- gereden. „Ik ben er hei van overtuigd dat het it nog op groen stond, :n ik er door reed. Ik ken kruispunt goed en weet e gevaarlijk het is. Ik zou oit door rood gaan", aldus gedaagde. Volgens de ver- lisant sprong het licht ech- op rood toen de man er g vijf meter van verwij- rd was. Van den Broek leg- uit dat het wel vaker voor- Tmt dat mensen er serieus overtuigd zijn dat ze niet or rood rijden. „In dit Drt gevallen geldt het pro- i-verbaal echter als volle bewijsmiddel. Het is na- rijk opgemaakt door ver- lisanten, die jarenlang ge- aind zijn in hét waarne en. Ze hebben het dus eestal bij het rechte eind", ze voegde er fijntjes aan i: Ze zullen u niet pesten (uw et rode lichten, want ze riben al genoeg te doen", erli officier voelde echter ch mee met de man en ng onder het normale ta- :f zitten. De rechter ging vi >g lager en legde een boete in honderd gulden op, het 'drag dat bij de transactie Tdaangeboden, inhfezelfde gedachtengang ilgde de rechter bij een an- ;r soortgelijk geval. Een 24- rige Leidenaar was in oordwijk door het oranje rit gereden, althans naar gen zeggen. Hij had een tuige, een bekende van im was namelijk achter voorbij het stoplicht ge- den. „Die ging wel door od, dat zegt hij zelf ook. aar hij wist zeker dat ik >g nét door oranje was ge- ian". De verbaliserende otoragent dacht hier toen- rtijd anders over en hreef in het proces-verbaal 't het licht al minstens seconden op rood ond. Leidenaar noemde de 'ent gisteren op de zitting en moeilijke man'. „Ik ben dag er na namelijk nog aar het bureau gegaan om ^en met hem te praten over zaak, maar hij wilde me et te woord staan". Kamp and dit gedrag op zich niet vreemd. „Die agent voel- waarschijnlijk niets voor !n welles-nietes-spelletje, eneer". De man kreeg 'eneens als boete het trans- liebedrag, honderd gulden keer. LEIDEN - Een 61-jarige Leide naar heeft gisterochtend rugletsel opgelopen bij een aanrijding op de Willem de Zwijgerlaan. De man stak rond half tien onverwacht de rijbaan over ter hoogte van de school 'de Noorderwiek'. Een auto, bestuurd door een 29-jarige Leide naar reed op de linkerrijstrook. Hij zag de overstekende man pas op het laatste moment en probeerde tevergeefs hem te ontwijken. De automobilist bracht het slachtoffer naar het AZL. Woning leeggehaald tijdens vakantie LEIDEN Een woning aan de Kokkelbank is tijdens de afwe zigheid van de bewoners wegens vakantie vrijwel leeggehaald door inbrekers. Bij de thuiskomst op 3 mei ontdekten de bewoners dat er een ruitje geforceerd was. Gisteren deden ze aangifte van diefstal van onder andere een cd- speler, een magnetron, compute rapparatuur, een videorecorder en geluidsboxen. De buren had den in de nacht van twee op drie mei een klap gehoord in de wo ning, maar hadden hier verder geen aandacht aan besteed. Jongen (14) komt om bij verkeersongeval ALPHEN AAN DEN RIJN - De 14-jarige Marcel de Bruyn uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag rond kwart voor vier op de af rit van de Koningin Julianabrug om het le ven gekomen. De jongen reed de brug op op het dubbel fietspad aan de linkerkant van de weg. Een tegemoetkomende bestelbus, die in de richting van de Prins Bernhardlaan reed, raakte met het rechtervoorwiel de trot toirrand en schoot het fietspad op. De auto werd bestuurd door een 28-jarige man uit Voorschoten. De jongen botste frontaal op het busje en was vermoedelijk op slag dood. De brug is anderhalf uur voor alle verkeer afgesloten geweest. Schelfttheater mag doorgaan NOORDWIJKERHOUT - Het experiment met het Schelfttheater in Noordwijkerhout krijgt een vervolg in het seizoen 1992-93. Gis teravond besloot de commissie welzijn voor het nieuwe theaterseizoen 18.000 gulden uit te trekken om het begrote tekort aan te vul len. Wel adviseerde de commissie de pro- grammadelen die de grootste verliezen ople veren te laten vallen. In het afgelopen seizoen paste de gemeente 20 gulden per bezoeker bij. In het komende jaar zou dat 11 gulden zijn. De commissie vond dat het theater een kans moet krijgen. Er werd aangedrongen op een speciaal kindertarief voor de jeugdvoorstel lingen. Komend seizoen komt er een pro grammaboekje dat mogelijk regionaal ver spreid wordt. CDA zoekt steun voor sportpark in Stevenshof LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad vindt dat de gemeente steun moet geven aan de oprichting van een sport park in de nieuwbouwwijk de Stevenshof. Enkele particulieren hebben zelf de belangstelling ge peild voor een sportpark in de wijk. Die blijkt groot te zijn, waarbij tennis als eerste sport wordt op gegeven. Jeu de boule staat op een goede tweede plaats. LEIDEN De kans lijkt gering dat woningbouw vereniging De Sleutels via een kort geding de Socia- listiese Partij kan dwin gen uitspraken terug te nemen over vochtproble men in de Merenwijk. Een jurist van de woningcor poratie onderzoekt op dit moment de mogelijkhe den voor juridische stap pen. Volgens E. van Kaam, hoofd bewonersza ken van De Sleutels, lig gen de zaken echter zo in gewikkeld dat de zaak in kort geding niet kan wor den opgelost. „Hier staan de meningen van deskundigen lijnrecht tegen over elkaar. Als eerst moet worden uitgezocht welk bu reau gelijk heeft en daarvoor het advies van een onafhanke lijk instituut als TNO nodig is, zijn we al een jaar verder. En dan heeft rectificatie geen zin meer". Tegenover elkaar staan de bu reaus Cauberg-Huygen en het technisch bureau van de Na tionale Woningraad enerzijds, en het Voorschotens inge nieursbureau S.W. Venema anderzijds. De laatste heeft ge concludeerd dat de vochtpro blemen in tientallen woningen in de Merenwijk niet zijn ver minderd maar juist zijn verer gerd door het aanbrengen van nieuwe dakbedekking. De So- cialistiese Partij heeft deze conclusies in de openbaarheid gebracht. Dat is door de andere twee bu reaus, in opdracht van De Sleutels, tegengesproken. Van Kaam: „Cauberg-Huygen is een zeer gerenommeerd bu reau, het op één na grootste in Nederland. Het technisch bu reau van de Nationale Woning raad is evenmin de eerste de beste. Bovendien heeft Vene ma al min of meer toegegeven dat onderzoek naar vochtig heid niet zijn specialisme is. En het betreft hier geen klein verschil van mening meer". Hoe het advies van de jurist ook zal luiden, De Sleutels is niet van plan zich terug te trekken. „Los van de inhoude lijke discussie heeft de SP alle vormen van beleefdheid die bij normaal maatschappelijk ver keer horen, naast zich neerge legd. De conclusies van het rapport van Venema hadden eerst aan ons moeten worden voorgelegd voordat ze in de pu bliciteit werden gebracht. De SP heeft gewoon een aantal dingen met elkaar in verband gebracht die niets met elkaar te maken hebben". De Socialistiese Partij blijft echter bij haar standpunt dat de klachten zijn verergerd en baseert zich daarbij op een vo rige week gehouden inventari satie onder bewoners van de 181 huizen rond de Hoeken. Daaruit bleek dat in 83 huizen nog steeds sprake is van vocht problemen eri schimmelvor ming, met name in de slaapka mers. Fractievoorzitter Cor Vergeer: „De vochtproblemen zijn nog steeds niet onder con trole. Er bestaan structurele problemen die met het aan brengen van een nieuwe dak- laag niet verholpen zijn". Ver geer presenteerde de resulta ten van de inventarisatie giste ren aan Sleutels-directeur A. Lepelaar. Die toonde zich wel ingenomen met het onder zoek, dat hij zou gebruiken om de problemen definitief te be strijden. In afwachting van de uitnodi ging voor een kort geding heeft Vergeer er alle vertrou wen in dat zijn partij geen blaam treft. „Het is waar dat wij voor publicatie van de on derzoeksresultaten geen con tact hebben gehad met de wo ningbouwvereniging. Maar wij hebben slechts gehandeld op basis van klachten van bewo ners. Wij hopen dat hun klach ten hierdoor nu eindelijk eens serieus worden genomen. Maar de uitnodiging van de ad vocaat heb ik nog niet gezien". Lollies De El Cidcommissie, de introductiecommissie voor eerste jaars studenten, heeft gisteren in de mensa van de universiteit ruim vierduizend lollies uitgedeeld aan ouderejaars studenten. Daarmee wilden ze mentoren werven, die de groepjes nuldejaars in het nieuwe studiejaar ken nis laten maken met Leiden Er zijn er volgens de commissie ongeveer 220 nodig. Tot gisteren hadden zich er twintig aangemeld. De El Cid- week is van 17 augustus tot 22 augustus. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De wijkgroep soci ale vernieuwing in de Slaagh wijk is boos over het achterwe ge blijven van onderhoud aan de infrastructuur in deze wijk. Tijdens een vergadering van de wijkgroep werd gisteravond gezegd dat er met name weinig gebeurt aan bestratingen. Ook stoepen en fietspaden zouden in slechte staat verkeren. De wijkgroep vreest dat op deze manier de wijk voor ouderen steeds moeilijker begaanbaar wordt. Dit terwijl de gemeente beloofd zou hebben dat de Slaaghwijk een fikse opknap beurt krijgt. De wijkgroep vindt dat gezien de hoge woonlasten in Leiden het onderhoud er karig vanaf komt. Ook zou er een gebrek aan fietsklemmen zijn. Als mo gelijke oplossing ziet de wijk groep de inzet van omgevings vaklieden. Voor het onderhoud binnens huis dat door de huurders moet worden uitgevoerd, over weegt de wijkgroep een klus jesman aan te stellen. Zo zou den ouderen of onhandige mensen geholpen kunnen worden met klusjes als de re paratie van kranen of het slaan van een spijker. Deze klusjesman zou via een banenpool kunnen worden aangesteld. Het is echter de vraag of dit mogelijk is omdat er wellicht sprake is van 'con currerende werkzaamheden'. Ook plaatsten enkele wijk- groepleden hun vraagtekens bij het plan omdat het weinig met sociale vernieuwing te ma ken heeft. Dit plan zou moeten worden bekostigd uit het budget dat de wijkgroep te besteden heeft. De wijkgroep bleek enige moeite te hebben om dit bud get op te maken, omdat er ruim 10.000 gulden zal over blijven van het budgetvan 1991. Voor het nieuwe budget jaar heeft de wijkgroep al een nieuwe besteding gevonden: een muziekproject dat wordt verzorgd door de Leidse Vere niging van Popmuzikanten (LVP). Er zal een popmuziek- cursus en een percussiecursus worden aangeboden van elk acht bijeenkomsten. Het pro ject zal in september van start LEIDEN/REGIO - Lei den heeft vier keer zoveel geld nodig dan nu is gere serveerd voor bijscholing van het ambtenarencorps. Wethouder A. van Bochove (personeel) wil - ondanks de krappe financiële marges - blijven streven naar perma nente scholing, zodat „het hele apparaat horizontaal en verti caal mobiel wordt". Dat zei Van Bochove gistermiddag na de ondertekening van een in tentieverklaring om banen poolers voor de dienst milieu op te leiden en hen daarna in vaste dienst te nemen. De ge meenten Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude ver plichten zich door onderteke ning tot het in dienst nemen van minimaal één banenpool er, speciaal belast met milieu taken. De nieuwe werknemers zullen via de banenpool twee jaar worden aangesteld. Tij dens die periode werken ze een korte tijd in elke gemeen te. Daarna is het de bedoeling dat de banenpoolers in vaste dienst treden van één van de gemeenten. Leiden heeft in middels op deze manier vier mensen binnengehaald, waar van er twee al verzekerd zijn van een vaste baan. Langs deze weg moeten er meer men sen uit de doelgroepen langdu rig werklozen, herintredende vrouwen en allochtonen aan een baan worden geholpen. „Het is wel mooi dat het mes op die manier aan twee kanten snijdt", vindt G. in 't Veld. hoofd directie milieu in Lei den. Zelf heeft hij de grootst mogelijke moeite adequaat ge schoold personeel te vinden. De banenpoolers worden in Leiden ingeschakeld voor on der andere vergunningverle ning en controles en handha ving. Voor dit niveau is een ho gere beroepsopleiding vereist, en met minder neemt In 't Veld ook geen genoegen. Des ondanks zijn inmiddels ook mensen met een lagere be roepsopleiding aangenomen bij de reiniging. Diamanten bruidsparen in het zonnetje gezet Zestig jaar delen ze al lief en leed en sommigen zelfs al langer. De gemeente Leiden hield gisteren een feestje voor bruidsparen die dit jaar hun 60- of 65-jarig huwelijksfeest vierden. Drie van de echtparen wa ren al 65 jaar getrouwd. Zij horen tot de de weinige Leidenaren die nog in het oude stadhuis, dat in 1929 afbrandden, hun ja-woord gaven. „Misschien zijn er zelfs aanwezigen die hebben geholpen het stadhuis weer op te bouwen", zei burgemeester C. Goekoop. Van de beroemde stadhuisbrand werd tijdens het feestelijk programma een film vertoond. Onder de aanwezigen waren er een aantal met typisch Leidse namen; zoals Filippo, Lefeber, Barning en Regeer. „Dat zijn namen die je in de Leidse geschiedenis steeds weer tegenkomt", zei Goekoop. FOTO: WIM VAN NOORT Lezing in Lakenhal LEIDEN In de Lakenhal wordt vanavond een lezing ge geven over bloemen in beel dende kunst en poëzie. Spre kers zijn drs. Doris Wintgens Hotte, conservator moderne kunst van de Lakenhal, en Wil lem van Toorn, schrijver en dichter. Toegang is gratis, de lezing begint om 20.15 uur. OMNIVERSUM Onderga het sensationele gevoel direct betrokken te zijn bij film beelden. die geprojecteerd worden op een scherm van maar liefst 840 m2. Als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee krijgt u een gratis entreebewijs voor het Omniversum toegestuurd. De nieuwe lezer krijgt onze krant de eerste 2 weken gratis. I1 Noteer als nieuwe abonnee ingaande: LEIDEN De ouders van kinderen die in Leiden speciaal onderwijs volgen hebben gisteren massaal hun kinderen thuis ge houden. De leraren van vijf speciale onderwij s- scholen in Leiden brach ten de dag door met dis cussies, het maken van spandoeken en het geven van informatie over de toekomst van het speciale onderwijs. Zij deden dat uit protest tegen het' plan van staatssecretaris Wallage, om basis- en speciaal onderwijs te integreren. Op de rooms-katholieke school Pan- cras bleven gistermorgen alle 120 leerlingen thuis. Ouders belden op om hun steun te be tuigen. „Ze voelen dat de situ atie wordt teruggedraaid naar de tijd dat hun kinderen ach terbleven in het gewone onder wijs", aldus directeur S. Silvi- us. Ook op de St. Jan lag het hele lesprogramma stil. Leraren trokken met spandoeken naar het Vijf Meiplein en gingen 's middags de regionale basis scholen af met een brief, waar in de actie werd toegelicht. Op de protestants-christelijke Van Voorthuysenschool hadden de leraren een discussie met de ouders. Van de 121 leerlingen waren er vier naar school geko men. Deze kregen aangepaste les op een basisschool in de buurt. Op T)e Manse' kwamen slechts twee leerlingen opda gen. Volgens adjunct directeur Van Nierop kwam dit voorna melijk doordöt deze kinderen vergeten waren de voorlich- tingsbrief aan hun ouders te geven, zodat deze niet op de hoogte waren van de protest acties. De Arentshorstschool sprak bij monde van adjunct directeur V. Pieterse van 'een doorslaand succes'. Van de 102 leerlingen kregen er slechts vijf les. De leraren verspreid den folders op kruispunten, waarin de penibele situatie voor het speciale onderwijs nog eens werd uitgelegd. Ook werden er spandoeken aan de buitenkant van het schoolge bouw opgehangen. „Het was uiteindelijk een vermoeiende re dag dan een normale school dag", aldus Pieterse. Ook in Lisse en Hillegom de den de scholen mee. In de Sa- vioschool in Hillegom kwam het personeel van deze school en de Don Boscoschool uit Lis- se bij elkaar. Samen met wet houders van onderwijs en raadsleden uit de commissie onderwijs discussieerde men over de toekomst van het spe ciale onderwijs. De scholen protesteren tegen de nota 'Weer samen naar school'. Staatssecretaris Walla ge schetst hierin het plan, om uiterlijk in '95 alle scholen voor speciaal onderwijs te la ten integreren met basisscho len. De scholen voor moeilijk opvoedbare en lerende kinde ren vrezen dat de reguliere ba sisscholen niet voldoende ken nis hebben om kinderen met leermoeilijkheden op te van gen. De nota zou vandaag behan deld worden in de Tweede ka mer, maar de behandeling er van is uitgesteld tot donder dag. Dhr./Mevr.: Voorl.. Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f82,80 Stuur als dank het gratis entreebewijs naar: Naam: Straat: j ■i

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9