Indernemers vrezen voor tere Japanse produkten Ié Kredietrisico in Nederland duidelijk slechter geworden Akkoord over tweejarige cao voor supermarkten ECONOMIE Gasunie verwacht dit jaar meer dan 18 miljard omzet Interesse in dieren? DINSDAG 12 MEI 1992 rschot Duitse delbalans iverdubbeld - Het overschot op de Duitse Jbalans is in maart ruimschoots ver- 0 tot 4,9 miljard mark, van 2,2 miljard 1 februari, aldus maakte het Duitse Ivoor de statistiek gisteren bekend. Jort steeg tot het recordniveau van triljard mark. Het vorige record da- 1 i oktober 1990, toen voor 62,5 mil le werd geëxporteerd. In februari be- ïexport in totaal 54,65 miljard mark, jin maart vorig jaar voor 56,2 miljard In andere landen werd verkocht. De kteeg in maart vergeleken met febru- jprocent tot 58,03 miljard mark. Ten je van vorig jaar bedroeg de toene- procent tot 53,36 miljard mark. Staking legt veel Franse havens plat PARIJS Bijna alle Franse havens zijn gisteren door een staking lamgelegd. Havenarbeiders wa ren voor een week in staking gegaan om te protes teren tegen voorgestelde hervormingen waarmee hun relatief beschermde positie zou worden aange tast. Alleen in de havens van Saint Nazaire, Brest en Cherbourg werd nog gewerkt. Het Franse parle ment begint morgen met een debat over een wijzi ging van een van 1947 daterend statuut over de po sitie van de havenarbeiders. Door de wijziging zou den de arbeiders worden beroofd van enkele privi leges en zouden hun salarissen en arbeidsvoor waarden meer in overeenstemming worden ge bracht met de huidige economische omstandighe den. In de afgelopen acht maanden hebben de bonden van de havenarbeiders 30 stakingen uitgeschreven die gemiddeld twee dagen duurden. Britten blijven zich verzetten tegen opheffen grenscontroles BRUSSEL - Groot-Brittannië heeft zich gisteren op een bij eenkomst van ministers van buitenlandse zaken van de Eu ropese Gemeenschap opnieuw verzet tegen het opheffen van grenscontroles voor personen binnen de EG. „We moeten vasthouden aan ons standpunt", zei de Britse minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd tegen ver slaggevers. Hij zei dat Groot-Brittannië gediend was met de handhaving van de grenscontroles. De controles moeten volgens een EG-verdrag op 1 januari 1993 zijn opgeheven, maar de Britten zijn van mening dat ze nodig blijven om hun eiland te beschermen tegen terroris ten, drugshandelaren en illegale immigranten. De ministers besloten de kwestie op iedere volgende bijeenkomst ter sprake te brengen, totdat een oplossing is bereikt. De Europese Commissie heeft gedreigd iedere lidstaat die zich tegen het opheffen van de binnengrenzen verzet voor het Europese Hof van Justitie te dagen. Uitstel plan roebelkoers LONDEN - Het plan om de roebel volledig convertibel te maken is uitgesteld. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling de roebel per 1 augustus bin nen een bandbreedte van 7,5 procent te koppelen aan de koers van de Amerikaanse dol lar. Het plan zal nu pas in de loop van de herfst in werking treden, zo maakte de president van de Russische centrale bank, Georgy Matiukjin, dit bekend. Het voornemen om per 1 juli nog maar één koers te laten gelden voor de roebel te genover de dollar, wordt wel gehandhaafd. Samenwerking Grolsch en Guiness in Spanje ENSCHEDE - Grolsch Export, een vol le dochter van de bierbrouwer Grolsch. en de grootste Spaanse brouwerijgroep La Cruz del Campo, voor 90 procent ei gendom van de Ierse Guiness, gaan sa menwerken bij verkoop en distributie op de Spaanse biermarkt. Een op te rich ten verkoopeenheid zal zich binnen de Spaanse brouwerij met het Grolsch- merk gaan richten op het zogenoemde premium-importsegment, dat de laatste jaren sterk groeit. De nieuwe eenheid zal zich vooral op de Spaanse horeca concentreren. De thuisverbruikmarkt zal centraal worden geleid en bewerkt vanuit de verkooporganisatie van La Cruz del Campo. Benzine morgen cent duurder ROTTERDAM - Benzine wordt morgen een cent per liter duurder. Daardoor ko men de advies-literprijzen op 191 cent voor super plus loodvrij, 187 cent voor euro loodvrij en 203 cent voor gelode superbenzine, al dus de oliehandelaren gis teren in Rotterdam. De prijzen voor autogas en diesel blijven ongewijzigd. De benzineprijsverhoging is een doorberekening van de produktnoteringen in combinatie met de dollar koers. 'ERDAM - Iets lan de helft van de landse onderne- 'erwacht „niet zon- ■er" de concurrentie kunnen met Japan- rijven die zich hier s ?rs in Europa vesti- i )rie kwart van hen dat ze betere pro- i moeten maken om panse concurrentie nen weerstaan. ;n vandaag in Amster- iresenteerd onderzoek Dutch and Japanese 'ederation (Dujat), die ighoudt met bevorde- ïn de handelsrelaties ieide landen. Anders- |ft het Nederlandse be- jaren grote om een plaats van eni- F kenis in Japan te vero- Nederland speelt niet ;en ondergeschikte rol t de export naar Japan (slechts 1 procent van ie export van ruim 200 I, ook de investeringen t-ventures zijn gering, landse bedrijven zijn te ldig en kiezen liever el verdienen in landen htbij liggen", aldus G. de Ruijter (Stork) van het in dustrieel comité van Dujat. Les Hij pleitte ervoor de inspan ningen op Japan te vergroten. „Niet alleen omdat er nog vol doende mogelijkheden zijn, maar vooral omdat wie in staat is een plaats op de veeleisende Japanse markt te veroveren, in de hele wereld terecht kan". De uitkomsten van de Dujat- enquête moeten een les zijn voor de hele industrie, vindt hij. Het industrieel comité is opge richt in navolging van het suc cesvolle agrarisch comité en wil meer bedrijven activeren zich op Japan te richten. Dujat benadert hiertoe thans 300 bui ten Japan succevolle exporte rende bedrijven. Handicap is, dat anders dan in de agrarisch sector, in de industrie minder wordt samengewerkt. Via de FME (metaalwerkgevers) en andere branche-organisaties wil Dujat dit verbeteren. Dujat biedt de bedrijven de ervaring van ondernemers die al voet aan Japanse grond hebben. Investeren Volgens Dujat-voorzitter mr. K. de Kluis (VRG-Groep) is er ondanks de economische te ruggang die Japan momenteel ondervindt juist nu alle aanlei ding voor Nederlandse bedrij ven om in Japan te investeren. Hij verwacht voordelen van de hardhandige sanering van de sterk vervlochten financiële en industriële sectoren in het land. Bovendien heeft de Ja panse overheid nog wel de mo gelijkheden om stimulerend op te treden. „Er is geen aan leiding om te geloven dat Ja pan de huidige recessie niet te boven zal komen". Uit de on- derzoeksresulaten concludeert De Kluis dat zijn leden dat klaarblijkelijk ook vinden. Drie kwart van de 110 Dujat-le- den die naar Japan exporteert verwacht dit jaar een afzetstij- ging, slechts 7 procent een da ling. Van de bedrijven die in Japan produceren voorziet 40 procent een groei, en eenzelfde percentage een stabilisatie. Export Meer dan de helft (55 procent) zal dit jaar meer investeren in zijn handelsrelatie met Japan, slechts 8 procent minder. Drie kwart van de Dujat-leden ziet vooral kansen voor Nederlanse toeleveranciers, nu steeds meer Japanse bedrijven zich in Europa vestigen. Volgens Dujat zit er niet veel schot in de betekenis van de Japanse markt voor de Neder landse economie. De export naar het land bedroeg vorig jaar 2.292 miljoen gulden. Dat dekte de invoer uit Japan (ter grootte van 8.554 miljoen gul den) voor iets meer dan een kwart. Dat dekkingspercentage is Eu ropees gezien slecht. Italië, Frankrijk en Duitsland zitten boven het Europese gemiddel de van ongeveer 50 procent, met als absolute uitschieter Italië, met 90 procent. Spanje en Griekenland doen het nog slechter dan ons land, met 14 respectievelijk 7 procent. Het EG-aandeel in de totale Ja panse uitvoer bedoeg over 1991 18,8 procent (59 miljard), terwijl Japan 13 procent van zijn import (31,7 miljard) uit de EG betrok. Over de eerste twee maanden komt zelfs meer dan een vijfde van de EG-invoer uit Japan De Nederlandse export naar Japan bestaat voorname lijk uit agrarische produkten (voeding, grondstoffen) en pro dukten voor industrieel ge bruik (chemie, machines en vervoermaterieel en optische en medische apparatuur). j&'AvV"- ff Superjumbo voor zeshonderd passagiers Deze tekening toont het ontwerp voor de McDonell Douglas MD-12 jetliner. Het wordt een viermotorig straalvliegtuig, dat met twee 'dekken' is uitgerust. De superjumbo moet in de toekomst maar liefst 600 passagiers kunnen vervoeren. Wanneer het prototype de lucht ingaat is nog niet bekend fotO:AP alstaking sland t toe 'URT AM MAIN £3 staking in de West- G metaal- en elektro- lgië dustrie, waar zo'n -•teniljoen mensen wer- ijkt nabij. Het be- van de bond voor [arbeiders heeft ls h ag verga'derd hoe s di worden gehandeld ;ksc vastgelopen loon- overheidsdiensten in ntsland. de spoorwe- de posterijen, is giste- stemming begonnen P ft bereikte compromis w l procent loonsverho- ondskanselier Helmut |en ste, samen met topver- lj= oordigers uit het 1 11 leven, een 'kentering n.®[ xmpolitiek', in het bij- Ult in het voormalige Oost- jnd. bondsleden onder de §aa oen werknemers in de ldu e diensten in West- *evi nd hebben tot morgen hor zich uit te spreken over n S' irocent loonsverhoging aan salarisklassen ge- de eenmalige uitkering I of 750 mark. Als zij dit 5j0( d te mager vinden zul- inds vrijdag opgeschor- ingsacties worden her- c^e' letaal hielden de werk- gisteren opnieuw, bij de regionale onderhande- in Hessen, vast aan hun Ji 3,3 procent loonsver- f De machtige vakbond nall eist 9,5 procent meer ls van de kant van de ^.vers geen toenade- )r® Jgingen komen, moet '(.'r van deze grootste Euro- u werknemersorganisatie g nog besluiten een re- urn uit te schrijven on- e4r„' i leden over de bereid- hl te staken. Begin vol- .week kan dan worden 1 in welke bondsstaten 'ste gestaakt gaat wor- risteren legden 42.000 arbeiders in Beieren al £r< ;ele sleutelpunten voor Jn" ijd het werk neer. leg 'j.ernste vliegveld cjipa in München IHEN - Het modernste [ld van Europa, de lucht- Franz Josef Strauss in ien, is gisteren feestelijk ld. Het nieuwe vliegveld Dsten van de Beierse rtad zal de deelstaat als ir van het zuiden met de ïn de wereld zal verbin- meer dan 30 jaar van ;n en bouwen is de lucht- eindelijk klaar. Hij kost er dan 8,5 miljard mark Jaarlijks ruim 15 miljoen Jiers moeten kunnen rken. AMSTERDAM - Het kre dietrisico in Nederland is in de tweede helft van vo rig jaar duidelijk verslech terd. De automatiserings branche, toeleveranciers aan de bouw, textiel en bloemen en planten sprongen daarbij het meest in het oog, aldus het gisteren verschenen jaarverslag van de Neder landse Credietverzeke- ring Maatschappij (NCM). Op basis van de betaalde premies steeg de binnenland se schadequote van 31 in 1990 naar 50 vorig jaar. Deze stij ging vormt een niet te ver waarlozen signaal van een ver slechterende conjuncturele fase waarin de Nederlandse economie zich bevindt. Vol gens de raad van bestuur blijkt hieruit eens temeer dat de gang van zaken bij de krediet verzekeraar een accurate en snel reagerende barometer is voor het economische klimaat. Resultaten De cijfers komen slechts ge deeltelijk tot uitdrukking in de resultaten van de NCM over 1991. De winst bleef met 33,1 miljoen vrijwel op het niveau van de recordwinst van 33,6 miljoen van het jaar ervoor. Aangezien de NCM de defini tieve rekening van een be paald jaar pas na enkele jaren kan beoordelen - in verband met de afwikkeling van scha declaims, incasso's etc. - wordt het resultaat over 1991 voorna melijk gevoed door de uitkom sten over 1987. Volgens de raad van bestuur wordt de economische proble matiek scherper weerspiegeld in de resultaten op herverzeke ringen. Deze resultaten, die slechts met een jaar vertraging worden verwerkt, lieten een negatief saldo zien van 3,9 miljoen in 1991 tegenover een positief resultaat van 10,3 miljoen het jaar ervoor. Deze omslag wordt veroor zaakt door toegenomen reserveringen voor schade-uit keringen en -meldingen van kredietverzekeraars in Groot- Brittannië, Zuid-Afrika, Span je, Noorwegen en Zweden. In de eerste maanden van 1992 kwam er weinig verandering in deze situatie. Kredietverze keraars in Groot-Brittannië en Zweden zagen de uitkeringen en meldingen zelfs verder toe- Staat Zaken voor rekening van de Nederlandse staat gaven in 1991 een belangrijke verbete ring te zien. Hoewel de premie inkomsten licht afnamen van 60,5 miljoen in 1990 naar 58,5 miljoen in 1991, nam het uiteindelijke negatieve resul taat voor de staat af van 550,5 miljoen tot 90,5 miljoen. Deze verbetering is het gevolg van afgenomen schade-uitke ringen en toegenomen betalin gen door debiteurenlanden. De NCM rondde vorig jaar de overneming af van de Britse Insurance Service Group (ISG), het geprivatiseerde kortlopende bedrijf van de Britse collega Export Credits Guarantee Department. Dat leidde tot vrijwel een verdub beling van het totale NCM-be- drijf. De Nederlandse krediet verzekeraar betaalde omgere kend 225 miljoen voor ISG. De overneming werd groten deels gefinancierd door de uit gifte van nieuwe aandelen aan de bestaande aandeelhouders, die bruto 189 miljoen in het laatje bracht. De Britse en Ne derlandse tak zijn inmiddels ondergebracht in de nieuwe houdstermaatschappij NCM Holding. UTRECHT - De werk geversorganisaties in het supermarktwezen (170.00 werknemers) en de vak bonden zijn het de afgelo pen nacht eens geworden over een nieuwe, tweejari ge cao. De afspraken hou den onder meer een loons verhoging van 10,3 pro cent in. De 10,3 procent is verdeeld over 2 loonsverhogingen van 2 procent, tweemaal 2,65 procent een een keer 1 procent. Hoewel de overeengekomen loonsver hoging 0,7 procent lager ligt dan de bonden hadden geëist, zijn die toch tevreden. „De achterstand die de werkne mers in de bedrijfstak hebben in vergelijking met collega's in andere sectoren, is daarmee nagenoeg weg", aldus een woordvoerder van de Dien stenbond FNV. Werknemers tussen de 19 en 22 jaar krijgen daarnaast nog een loonsverhoging van 1 pro cent, extra. Bovendien wordt het aantal functiejaren van caissières en verkoopsters uit gebreid, waardoor zij langer in salaris kunnen doorgroeien dan de twee jaar waarvan nu sprake is. Als tenslotte de prij zen in twee jaar tijd met meer dan 7 procent stijgen, wordt de prijsstijging gecompenseerd in de lonen. Voorts gaan werkgevers en bonden het komende jaar stu deren op de aanpak van het ziekteverzuim. Arbeidsvoor waardelijke prikkels om dat te rug te dringen zijn niet in het onderhandelingsresultaat op genomen. Het zogenoemde af- Aan het akkoord over een nieu we cao voor de supermarkten zijn veel manifestaties van het personeel vooraf gegaan, zoals deze op 8 april in Utrecht. foto: anp helpkwartiertje na sluitings tijd van de winkels wordt in het vervolg gecompenseerd in geld of vrije tijd. De vakbondswoordvoerder wilde niet spreken van een principe-akkoord, maar hij gaf te kennen dat hij zich kon voorstellen dat de leden het re sultaat zullen afwijzen. Aan het onderhandelingsre sultaat is een langere periode van relatief geringe arbeidson rust in de bedrijfstak vooraf gegaan. Vij weken lang is er op bescheiden schaal gestaakt. Het publiek heeft daar overi gens weinig van gemerkt. GRONINGEN - De Gasunie denkt dat de afzet ook dit jaar boven de 80 miljard kubieke meter zal uitkomen en dat de omzet zal liggen tussen 18 en 19 miljard gulden. Dit meldt het gisteren verschenen jaar verslag. De gasexport steeg met 4,3 miljard kubieke meter naar 38,6 miljard. Economi sche groei, koud weer én het toenemende aandeel van gas bij het inzetten van brandstof in Europa worden als oorzaken genoemd van die stijging. Daarnaast speelde een rol dat tegen het einde van het jaar in Duitsland en Frankrijk onze kerheid bestond door het uit eenvallen van de voormalige Sovjetunie. De export naar Duitsland steeg zelfs met 4 HSS gaat voor het eerst olie boren DEN HAAG Het energie fonds Holland Sea Search (HSS) heeft samen met de En gelse oliemaatschappij Pre mier Consolidated Oilfields de opsporingsvergunning L/17b op het Nederlandse gedeelte van het Continentale Plat aan gevraagd. Deze aanvraag is een mijlpaal in de geschiede nis van HSS, aangezien het de eerste keer is dat de vennoot schap een vergunning heeft aangevraagd als uitvoerder van een project. Dit blijkt uit het jaarverslag van de maat schappij. Voor het eerst sedert het inzakken van de olie- en gasprijzen in 1986 was de om zet van HSS vorig jaar hoger dan ƒ11 miljoen, namelijk 11.5 miljoen tegen 9,5 mil joen. Het verlies van 10 mil joen is ook aanzienlijk minder slecht dan in 1990 toen 31.6 miljoen werd verloren. Het verlies is toegevoegd aan het geaccumuleerde verlies dat thans 62,7 miljoen bedraagt. miljard kubieke meter naar 22.5 miljard, vooral in het Voor malige Oost-Duitsland nam de behoefte aan gas toe. De stij ging van de binnenlandse af zet met 4,7 miljard naar 45 mil jard kubieke meter wordt voor al toegeschreven aan de win terkou. Uitvoer In 1990 besloot de regering dat er ruimte was voor extra uit voer van 200 miljard kubieke meter Nederlands gas. Intus sen zijn voor deze additionele verkopen al contracten geslo ten met afnemers in Duits land, Frankrijk, België en Zwitserland. Het gaat zowel om het leveren van grotere hoeveelheden per jaar als het verlengen van de duur van de contracten Met Italië wordt onderhandeld De Gasunie heeft vorig jaar voor bijna 600 miljoen gulden geïnvesteerd in het net van lei dingen in ons land. Dat is meer dan het dubbele van 1990. Ook nu staan veel projecten op sta pel en verwacht wordt dat de investeringen dit jaar zullen uitkomen op 500 miljoen gul den. De Gasunie haalt op nieuw uit naar de Europese Commissie die de Europese energiemarkt verder wil libe raliseren. Volgens de Gasunie betekenen de huidige voorstel len „een fundamentele struc tuurwijziging met ingang van 1 januari 1993". De Gasunie ziet hierin een duidelijke be dreiging voor grote projecten zoals de ontwikkeling van de gasvelden in Siberië. Met de ondernemingsraad is het afgelopen jaar al gespro- ,ken over de mogelijke gevol gen van de Europese voorstel len. Bovendien is er „aanlei ding dit jaar extra aandacht te besteden aan de effectiviteit van de personeelsinzet", aldus het jaarverslag. irarische Kom studeren in Delft\ Ben je geïnteresseerd in diergezondheidszorg cn diervoeding, kom dan naar de voorlichtingsmiddag in Delft. Binnen de studierichting Veehouderij kun je zo'n kwart van de studietijd besteden aan jouw speciale interesse in dieren. Bel nu (015) 150288 of 150240 cn vraag naar Margreet de Groot of Rein van de Wal. Voorlichtingsmiddag donderdag 21 mei 1992 n 16.00 tot 18.00 uur. VOOR EEN BAANBREKENDE STUDIE

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7