Britse 'fantaste' 18 jaar onschuldig in cel De onopgeloste moord op de Belgische politicus Cools Zeid&z Somant BUITENLAND Massagraven in ex-DDR ontdekt Beveiligingsbranche bloeit in Rusland li Niemand weet waar 182.000 Kurden zijn gebleven DINSDAG 12 MEI Geruchten huwelijk prinses Caroline tegengesproken CANNES - De Monegaskische rege ring heeft gisteren met klem alle ge ruchten tegengesproken als zou prin ses Caroline binnenkort in het huwe lijk treden met de Franse acteur Vin cent Lindon. In Franse. Britse en Duitse publicaties werd onlangs gewag gemaakt van het voorgenomen huwelijk van Caroline, dat plaats zou vinden zodra het Vati- caan haar eerste huwelijk met Philippe Junot ontbonden heeft verklaard. Het voorlichtingsbureau van het prinsdom het weten dat deze berichten elke grond missen. De tweede echtgenoot van Caroline. Stefano Casiraghi. over leed 18 maanden geleden tijdens een ongeluk met een speedboot. Het Fran se weekblad Paris-Match toonde kort geleden een in het geheim gemaakte fotoreportage waarin de 35-jarige Caro line en de 32-jarige Lindon aan het spe len zijn met de drie kinderen van de prinses. Vrienden van Caroline zouden zich hebben laten ontvallen dat prins Rainier reeds een trouwcontract op hu welijkse voorwaarden opgesteld zou hebben. ..Pure fantasie", aldus een woordvoer ster van het prinsdom. Lindon geldt in Frankrijk als een veelbelovend acteer talent. Hij is de zoon van een rijke fa brikant en een schrijfster. De prinses en de acteur leerden elkaar enige maanden voor de dood van Casiraghi kennen tijdens een diner. Sindsdien vertoefde Lindon meerdere malen als gast op het jacht van prins Rainier en bracht hij afgelopen winter een skiva kantie door met de prinselijke familie. BERLIJN - In Oost-Duitsland zijn dertien massagraven ontdekt met de resten van honderden mensen die tussen 1945 en 1950 zijn omgebracht. Dat heeft een woordvoer der van de deelstaat Brandenburg gisteren meegedeeld. Sinds eind april zijn de stoffelijke over schotten opgegraven nabij Sachsenhau- sen, een kamp voor Sovjetgevangenen in de Tweede Wereldoorlog. De doden lagen anderhalve meter onder de grond. ..Hoe veel slachtoffers er precies zijn is niet te zeggen, omdat er alleen maar verspreide stukken bot liggen, maar er liggen zeker honderden lijken", aldus de woordvoerder. „Je kunt zien dat ze haastig op elkaar zijn begraven". Na de Duitse nederlaag in 1945 veranderde FOTO: AP Stalins geheime politie, de NKVD, het vroegeré concentratiekamp Sachsenhau- sen in een gevangenenkamp. Tot 1950 za ten er zo'n 50.000 tot 60.000 mensen vast. Daarvan zijn er 15.000 tot 30.000 omgeko men, van de kou, ziekte, honger, uitputting en het isolement, aldus historici en getui gen. Onder hen waren veel ex-nazi's, maar ook tegenstanders van de communistische machtsovername in Oost-Duitsland, paci fisten, sociaal-democraten en christenen. De eerste massagraven in Sachsenhausen zijn in het voorjaar van 1990 ontdekt. Eind vorig jaar werd er in het kamp een monu ment ter nagedachtenis van de slachtoffers van het stalinisme onthuld. In totaal heeft het Sovjetbewind elf interneringskampen opgezet in zijn bezettingszone in Duits land, die m 1949 de DDR zou worden. Van de 160.000 gevangenen zijn er 60.000 tot 80.000 omgekomen. Satelliet ontglipt shuttle-bemann CAPE CANAVERAL Een Amerikaanse astron gisteren opnieuw niet in geslaagd een vier ton weL teiliet te bergen. Net als zondagavond ontglipt* draaiende Intelsat-6 aan astronaut Pierre Thuot wordt een voorlopig laatste poging ondernome: miljoen gulden kostende satelliet, waarvan de st in het ruimteveer zou worden gerepareerd, uit de; halen. Astronaut Thuot gebruikte weer een 4,5 men grijpstok om de satelliet, ongeveer zo groot als ee bus, binnen te halen. Maar de satelliet draaide van hem weg. Vluchtleider Sam Gemar in Housto11 teravond dat nu het plan is te proberen desattel» hand te grijpen en binnen te halen. Maar geza Dan Brandenstein toonde zich niet bijster eni,e over het voorstel. „Duidelijk zijn er nog veel kvvi betrokken", zei hij na een lange radiostilte. De waarvan men hoopt hem nog tijdens de Olympis len in Barcelona te kunnen inzetten, vliegt in ee baan. Na reparatie zou hij volgens plan naar eeng naire positie op 36.000 km boven de aarde wc stuurd. LONDEN - Het Londen- se hof van beroep heeft gisteren erkend dat een Engelse vrouw achttien jaar gevangen heeft geze ten voor eën bomaanslag die ze niet had gepleegd. De 42-jarige Judy Ward werd op borgtocht vrijgelaten. Vol gens het hof waren haar om streden 'bekentenissen' het re sultaat van een geestelijke af wijking en beruste de weten schappelijke bewijsvoering tij dens haar proces op fouten. Judy Ward is het laatste slacht offer van een reeks dwalingen in het Britse justitiële appa raat. Evenals de zogeheten 'Guildford Four', de 'Maguire Family' en de 'Birmingham Six' was ze onschuldig, maar werd in de psychose van de ja ren zeventig rond het IRA-ter- rorisme tot een maximale straf veroordeeld. De zes Ierse man nen die de aanslag op een pub in Birmingham (1975) werd aangewreven - waarbij 21 mensen omkwamen - moesten vorig jaar worden vrijgelaten. Hun bekentenissen bleken destijds onder geweld afge dwongen. Wetenschappelijk onderzoek dat onomstotelijk aantoonde dat de mannen ex plosieven hadden gemanipu leerd deugde evenmin. Siga retten bleken dezelfde sporen te kunnen nalaten. Fragiel „Waarom zijn wij vrijgelaten terwijl Judy Ward nog gevan gen zit?", riep een van de 'Bir mingham Six' bij zijn vrijla ting. Het drama van de men taal verwarde Ward was dat ze Judith Ward viert feest nadat zij op vrije voeten is gesteld. Achttien jaar lang zat zij ons.chuldig in de gevangenis. foto- epa geloofde in haar eigen fanta siewereld. Psychiaters verge lijken haar nu met Walter Mit- ty, de ooit door Danny Kaye ge speelde schlemiel die zich een held waande. Ward was een be kende van de Britse politie vanwege haar overdreven sympathie voor de Ierse zaak. Ze gaf op getrouwd te zijn ge weest met Michael McVerry, een omgekomen IRA-terrorist, en een kind te hebben van een andere IRA-militant. Elke keer wanneer ze weer iets nieuws opbiechtte stuurde de politie haar weer weg, wetend dat de dakloze en werkloze vrouw problemen had. In januari 1974 sloeg de IRA opnieuw bloedig toe. Een militaire bus werd opgeblazen op de M62- snelweg in Yorkshire: twaalf doden onder wie een moeder en haar twee kinderen. Ward pochte in pubs dat zij achter de aanslag zat, werd prompt gear resteerd en bekende opnieuw alles. Toen de politie vaststel de dat ze op het fatale moment ver van de aanslag was wijzig de ze haar verhaal en bezweer- de de IRA-bommen te hebben vervoerd. Middels een nieuwe test worden kruitsporen aan de handen van de kettingrook ster ontdekt. Omdat elk ander spoor ontbrak ën de publieke opinie resultaten eiste van de politie werd Judy Ward veroor deeld tot twaalf maal levens lang plus dertig jaar verzeker de bewaring. Ontkenningen Ondanks ontkenningen van de IRA en talloze geruchten over haar onschuld werd Judy Ward Engelands langst ge strafte vrouw. Hoger beroep werd herhaaldelijk afgewezen. Ze kreeg uiteindelijk een nieu we kans toeïi duidelijk werd dat de als bewijs gebruikte 'sporen'-test van wetenschap pelijk expert dr. Frank Skuse rammelde. Zelfs bepaalde zeepsoorten lieten dezelfde 'explosieve' sporen achter bij degenen die vaak hun handen wasten. In afwachting van de nietig-verklaring van haar vonnis is Judy Ward voorlopig ondergebracht op een geheim adres. „Ik ben in de gevange nis volwassen geworden", ver klaarde ze onlangs, er zicht baar van genietend opnieuw in de belangstelling te staan. Na bijna de helft van haar leven in de gevangenis te hebben geze ten is het onduidelijk hoeveel smartegeld ze kan eisen. De 'Birmingham Six', die vorig jaar maart werden vrijgelaten wachten overigens nog steeds op behandeling van hun scha declaim. 18 juli 1991het lichaam van André Cools wordt weggevoerd. Wie de schoten heeft gelost is nog steeds niet bekend. MOSKOU Werp een blik achter de matglazen deur van een van luxueu ze dollarwinkels in Mos kou en je staart recht in het gezicht van een zware jongen met uit zijn uni form puilende spierbun dels. In het Wilde Westen van het post-communistische Rusland vormen de particuliere beveili gingsbedrijven een van de wei nige sectoren die niet getrof fen zijn door de economische recessie. Volgens schattingen van het eens zo machtige mi nisterie van binnenlandse za ken, dat nu wanhopig worstelt om een rol te blijven spelen, zal spoedig een miljoen Rus sen, een op de 150, werkzaam zijn als privé-detective of bo dyguard. In een land waar het staatsmo nopolie op alles - waaronder het recht om geweld te gebrui ken - eens absoluut en on betwistbaar was. betreedt het particulier ondernemerschap terreinen die in het Westen ui terst controversieel zijn: de ge zondheidszorg, de geneeskun de... en nu de veiligheid. Op al deze gebieden roomt de parti culiere sector in hoog tempo middelen en talent af. Valentin Kosyakov, een we reldwijze kalende man met dikke brilleglazen en een sar donische lach, diende de Sov jetstaat als corruptierecher cheur en bestreed in deze hoe danigheid de „diefstal van so cialistisch eigendom", in het oude jargon. Nu is hij een par ticuliere beveiligingstycoon. De afgelopen drie jaar heeft hij zijn bedrijf, dat bekend staat onder de naam Alex, opge werkt tot een van de succesvol ste van Rusland. Hij heeft al leen in de hoofdstad al 700 werknemers en 25 dochteron dernemingen door het hele land. Alex biedt zoals de meeste nieuwe beveiligingsbedrijven zowel fysieke bescherming als recherchewerk: de bewaking van eigendommen en mensen, maar ook het opsporen van be- drijfsspionage en copyright overtredingen. Alex berekent de westerse zakenman een flink bedrag aan dollars voor bescherming, maar doet ook aan 'liefdadigheidswerk', zoals het afweren van krakers uit ge bouwen waar babyvoedsel wordt bereid. De firma vertrouwt op een groeiende markt. Misdaadgolf Als managers van een 'fatsoen lijke' beveiligingsfirma met een hoofdkwartier in een rëge- ringsgebouw in het zuiden van de stad, hebben Kosyakov en zijn collega's wel zorgen. Kosyakov schat dat er min stens 150 louche beveiligings firma's opereren in Moskou. Deze bedrijfjes bezorgen het vak een slechte naam. Er is on- lanfes een wet aangenomen die orde op zaken moet stellen in •de beveiligingssector. Het is de bedoeling dat het ministe rie van binnenlandse zaken meer dan 3000 functionarissen wil aanstellen voor het ver strekken van licensies aan be veiligingsbedrijven. Zowel Valentin Kosyakov als zijn broer Andrei zijn scep tisch over de achterliggende bedoelingen van de wet. Hun achterdocht betreft vooral een paragraaf in de wet die de poli tie een monopolie geeft op de toevoer van wapens. Zij vrezen dat in de praktijk de politie, een knappe winst zal maken op de wapenhandel door ze voor ramsjprijzen op de privé- markt te brengen. The Times BRUSSEL Waarom en door wie werd de Waalse politicus André Cools ver moord? Het antwoord op deze vraag zal er mis schien wel nooit komen. De zaak-Cools is daarmee het zoveelste Belgische schandaal dat in een poli- tiek-gerechtelijke doofpot wordt gestopt. Het Vlaamse commerciële te levisie-station VTM zette deze week de feiten nog eens op een rijtje. Daaruit bleek hoezeer de socialistische voorman André Cools verstrengeld was ge-r raakt in een kluwen van poli tieke en economische belan gen. In België wordt er alge meen van uitgegaan dat de moord op Cools een politieke moord was. De moordaanslag was uitstekend voorbereid, sporen zijn er nauwelijks ge vonden. André Cools (63) werd op 18 juli 1991 's morgens om vijf voor half acht doodgescho ten op de parkeerplaats van een appartementengebouw in een Luikse buitenwijk. Op het moment dat hij met zijn veel jongere vriendin in zijn auto wilde stappen vuurde een on bekende man enkele kogels af, waarvan er één het strotte- hoofd van Cools doorboorde. De vriendin van Cools, Marie- Hélène Joiret, raakte bij de aansla^zwaar gewond. Aanvankelijk werd nog ge dacht aan een passionele moord. Maar die versie heeft de procureur-generaal in Luik, Leon Giet, inmiddels terzijde gelegd. André Cools woonde al zes jaar samen met Marie-Hé- lène Joiret. Haar eerste woorden, nadat Cools was neergeschoten, waren volgens een ooggetuige: „Dit is een po litieke moord". Stempel André Cools heeft gedurende dertig jaar een stempel op de Belgische politiek gedrukt. Deze zoon van een metaalbe werker klom op tot in de top van de Waalse socialistische beweging. In 1968 werd hij mi nister en vice-premier in het kabinet van Gaston Eyskens. Over Cools gaat het verhaal dat hij mensen kon makén, maar ze ook kon afbreken als ze hem niet hun onvoorwaardelijke trouw beloofden. Zo kwam Cools in Wallonië openlijk in conflict met partijgenoten als José Happart en Jean-Maurice Dehousse. Tien maanden voor zijn dood liet Cools de politiek voor wat ze was en stortte zich op de economie. Als voorzitter van de verzekeringsmaatschappij voor ambtenaren, de OMOB, richtte hij met het geld van deze maatschappij en dat van enkele overheden een aparte holding op. Daarmee wilde Cools vooral de Waalse bedrij ven helpen. Cools had ook plannen met Luik, waar een Europese luchthaven moest komen en waar in de toekomst óok de TGV zou moeten stop pen. In zijn ijver en goede wil voor Wallonië, begaf Cools zich ook op glad ijs. Hij plaatste vriend jes op sleutelposities. Onder hen de gepensioneerde kolo nel Dubois, die nu in de Luikse smeergeld-affaire rond ex-bur- gemeêster Close - over par keerautomaten en ander straatmeubilair - voor de rech ter moet verschijnen. André Cools haalde ook een Franse holding naar Wallonië, waar voor baron de Bonvoisin, die eerder in opspraak kwam om dat hij ektreem-rechts finan cieel steunde, het lobbywerk verrichtte. Zo deed Cools zaken met links en rechts. Niet uit eigenbe lang, maar om de partij en Wal lonië te helpen, zo zeggen zijn politieke vrienden. Zijn vijan den, onder wie de huidige mi nister van wetenschapsbeleid Dehousse, vinden dat Cools te ver is gegaan. Mistgordijn Al zijn er vermoedens, de moord op André Cools blijft ge huld in een mistgordijn. Vast staat dat politie en recherche hebben geblunderd. Ze waren te laat op de plaats van het mis drijf, waardoor de dader alle tijd had om te vluchten. Bo vendien werden door het ama teuristisch optreden van de re cherche zowat alle sporen uit gewist. Het moordwapen is nooit gevonden. De procureur-generaal in Luik, Leon Giet. zegt over geen enkel spoor te beschik ken. zij het dat er vermoed wordt dat er politieke en eco nomische belangen in het spel waren. Kort voor zijn dood zou Cools op een receptie tegen over de directrice van een Waalse krant hebben gesugge reerd dat hij weldra uit de school zou klappen over een gevoelige affaire. Ook wordt de moord in verband gebracht met de mafia, die in Wallonië - vooral in de bouwwereld - ac tief is. Cools zou ook bankaf schriften hebben gezie - uit zou blijken dat amb van het ministerie vai sie geld hebben ontvan Irak. In deze versie di 1 de levering van 1 non aan Irak op. De Luikse justitie we cieel nog met twee mai I zaak-Cools, maar zij zich daarnaast nog b andere misdrijven. De procureur-generaal G weert dat er in Bel_ zijn die meer weten|i niets willen zeggen. Perfect De Vlaamse politicus Ha veliers, die destijds d mentaire onderzoeksc sie leidde in verband Bende van Nijvel, v dat de dader wel nooit den gevonden. „Een oj komt er niet, juist door te economische en belangen. Niemand \vt' het motief is, en diege c zouden kunnen weten g. dat nooit zeggen". Volj Dl veliers is het gevaar ii dat politici hun belang» veel terreinen uit! j, „Daarbij bestaat er in n geen goed mechanis -j corruptie kan tegengaa c Bovendien heeft, aldu liers. de rijkswacht tev n tieke invloed en sehorf België nog altijd aan menwerking tussen rijkswacht en justitie. Zodoende is de moord dré Cools in het ondooj ge politieke, justitiële nomische web, dat Bi misschien wel de moord, waarin vriendeiL anden elkaar met sur hand boven het hoofd h P-1 Idoor FROUKJE SANTING Fa J Het verdwijnen van Kurden onder het geweld AMADIYA - „Waar zijn de 182.000 Kurden geble ven die sinds 1975 in Irak zijn verdwenen?" Deze stoutmoedige vraag stelde de moellah (geestelijke leider) van "de moskee in het stadje Amadiya aan de Turkse grens in 1990 aan de gewraakte dictator Sad dam Husayn. „Ik heb ze allemaal naar de hel ge stuurd", zo zou hij geant woord hebben. Het is de enige keer dat het bewind in Bagdad publiekelijk over de vermisten sprak. De medewerkers van het Kur- dische Ondersteunings Ge nootschap in Zakho (Noord- Irak) vertellen dit voorval om aan te geven dat de Iraakse Kurden nog steeds niet weten wat er precies met al deze man nen, vrouwen en kinderen is gebeurd. Het vermoeden be staat dat ze vermoord zijn, maar vooral de achtergebleven weduwvrouwen en moeders kunnen dit maar moeilijk ac cepteren. Ze eisen een stoffe lijk overschot, een graf. „Pas dan zal mijn hart rust vin den", zegt een oudere vrouw in het dorp Qush Tepe, even bui ten Erbil. In 1983 verdwenen uit deze nederzetting maar liefst achtduizend mannen en jongens, waarvan nooit meer iets is vernomen. De meeste kinderen hebben hun vader dan ook nooit gekend. Gedurende en na de Kurdi- sche volksopstand in maart vo rig jaar, werden stukje bij beet je de gevolgen van een kwart eeuw repressie in Noord-Irak ontrafeld. In politiebureaus en gevangenissen werden martel kamers en executieplaatsen ontdekt, terwijl grafdelvers voor het eerst in staat waren te vertellen waar de slachtoffers waren begraven. In de militaire basis van het Iraakse leger en in overheids gebouwen werden bovendien gedetailleerde documenten gevonden van de mishandelin gen die de militaire veilig heidstroepen en de speciale politie-eenheden op hun gewe ten hebben. Sommige van deze documenten bevatten lange, vaak met de hand ge schreven lijsten van politieke gevangenen die werden dood- gefolterd of doodgeschoten. Ook zijn er cassettebandjes, fo to's en videobeelden van mar- Andere documenten leggen bloot hoe vanuit Bagdad or ders werden gegeven voor de Anfal-campagne in 1988, waar bij duizenden Kurdische dor pen werden verwoest en de be woners werden gedeporteerd. Duizenden mensen kwamen hierbij om. Begraven ofwel op onbekende plekken in Iraaks Kurdistan ofwel in de woes tijngebieden in het zuiden, die onder controle staan van het centrale gezag in Bagdad. Anfal is een term uit de koran, die nog verder reikt dan de Heilige Oorlog (Djihad) en die door de machthebbers in Bag dad werd gebruikt als dek mantel voor hun razzia's onder de Kurden in Noord-Irak. De operatie, die pas in de open baarheid kwam na de gifga saanval op de Kurdische stad Halepja in augustus 1988. werd geleid door de huidige Iraakse minister van defensie en neef van Saddam Husayn Ali Has san al-Majid. Het Kurdische ondersteu ningsgenootschap opereerde tot vorig jaar augustus vanuit Londen, met onafhankelijke afdelingen in Nederland, Iran en Zweden. Nu de Kurden in Irak min of meer de controle over hun eigen gebied voeren, is er een kantoortje in Zakho, net over de grens met Turkije. De twee medewerkers die uit angst voor represailles voor fa milieleden in Bagdad hun naam liever niet vermeld zien, hebben in de afgelopen maan den de gegevens verzameld van 1150 families, waarvan één of meer leden worden vermist. Deels voorzien van foto's. Maar het werk ligt nu stil om dat er geen geld meer is. En de toezegging van de internatio nale mensenrechtenorganisa tie Amnesty International voor de levering van een computer, is ook nog steeds niet ingelost. „Eigenlijk zouden we in alle steden in Iraaks Kurdistan een bureau moeten oprichten", verzucht één van de medewer kers. „In een tijdsbestek van zes maanden zouden we dan vrijwel alle Kurdische vermis ten met naam en toenaam kun nen traceren". Het genoot schap werkt onder andere sa men met Middle East een Amerikaanse org; die in 1989 werd opgeri de mensenrechtensitu het Midden-Oosten en Afrika in de gaten te en de betrokken regerii nodig op de vingers te Vertegenwoordigers Middle East Watch brac december van het voi s een bezoek aan Noord-' de Kurden onder andeil strueren hoe massagra een vakkundige manii nen worden blootgeleg de haast waarmee de g aanvankelijk te werk» gen - zo werden er bijvc* I] bulldozers ingezet - slachtoffers niet meer geïdentificeerd. Het sche Ondersteunings schap vindt dat er even voor de VN een taak is legd bij de opsporing vermisten. „De manier de VN nu opereert in Ifi toestemming van het in Bagdad - geeft aan in New York nog stee echt geinteresseerd mensen in Irak, maar voortbestaan van de met Saddam Husayn' een bittere medewerker

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6