rael, Syrië en Libanon pycotten economisch overleg federland is bereid mee te srken aan vredesproces Suriname" jngerende agenten peren wapens in BUITENLAND Azeri's vrezen verovering Lasjin Politie Filipijnen waarschuwt voor geweld na verkiezingen Dalai Lama beducht voor gewelddadige opstand in Tibet Geen belastingverhogingen in Duitsland L - Ruim tweehonderd hongerende politieagenten in lebben gisteren hun dienstwapens ingeleverd om te >men dat één van hen „in een moment van ontmoe- of uitputting een onvoorzichtigheid met zijn pistool an". de hongerstakers zakte na twaalf dagen in elkaar est overgebracht worden naar het ziekenhuis, waar n collega's met uitputtingsverschijnselen waren op- lletr ien. gev 680 leden van het Luikse politiekorps zijn er 500 in rstaking uit onvrede met het salarisbeleid van de ge- e De hongerstakers eisen een loonsverhoging van zijn jrocent omdat collega's nit de buurgemeenten 500 i meer verdienen per maand. Luik heeft geen geld jrwerk en werkkleding te betalen, achtdiensten worden niet extra beloond. Ook de dal veer en het gevangenispersoneel zijn in staking. düüQounard DINSDAG 12 MEI 1992 Brits hof eist geld van Noriega PANAMA-STAD - Een Brits hof heeft de voormalige sterke man van Panama, generaal Manuel Noriega, verordonneerd om 30 miljoen dollar (54 miljoen gul den) terug te betalen aan de Pa namese regering, die hij tijdens zijn zesjarig regime gestolen zou hebben. Panama bracht enkele rechtszaken in verscheidene lan den op gang, waar Noriega over heidsgeld op bankrekeningen en in onroerend goed belegd zou hebben. De verklaring vermeldde niet hoeveel van de 30 miljoen dollar nog steeds bij Britse banken op rekeningen staat. Zege Rafsanjani TEHERAN - De aanhangers van president Akbar Hashemi Rafsanjani van Iran hebben de parlementsverkiezingen ge wonnen, zo blijkt uit de defini tieve uitslagen. 268 van de 270 zetels in het parlement zijn nu bekend. Twee resultaten werden ge schrapt. Meer dan 70 procent van de gekozen parlementsle den steunt Rafsanjani, zo zei een functionaris van een krant die de president steunt. Hij wordt in het Westen gezien als •gematigd en een voorstander van een markteconomie. Rafs anjani, die ook premier is, is al begonnen een nieuwe regering te formeren. Grote brand in Rarotonga RAROTONGA - In de hoofdstad van de Cook-Eilan- den, Rarotonga, heeft giste ren een hevige brand gewoed die veel regeringsgebouwen zoals ministeries in de as leg de, evenals de lokale recht bank, het postkantoor en de telefooncentrale. Ongeveer 3000 telefoonlijnen zijn be schadigd. Rarotonga is op het grootste eiland van de vijf tien Cook-Eilanden, waar 17.000 mensen wonen. De po litie sluit brandstichting als mogelijke oorzaak niet uit. De schade loopt in de miljoe- (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU - De inwoners van Sjoesja zijn al geëvacueerd, dus een slachting als eerder na de verovering van Kodjali leek onwaarschijnlijk als Turkije, Iran, Pakistan en de voor malige Sovjetrepublieken zouden ingrijpen. De Azeri's vre zen voor verovering van het stadje Lasjin, waarmee de Arme niërs een corridor kunnen forceren naar de republiek Arme nië. Volgens de Armeense regering voerden de Azeri's giste ren beschietingen uit op dorpen in het Mardakert-gebied in de enclave. Bij een Azerische tankaanval op het Armeense dorp Leninavan zouden zes inwoners gedood zijn. De ge vechten in de enclave namen in hevigheid toe nadat de Ar meniërs zaterdag de stad Sjoesja, het laatste Azerbaidjaanse bolwerk in Nagorno-Karabach, veroverden. Iran zet deze week zijn bemiddelingspogingen voort. Een overeenkomst over een staakt-het-vuren werd zaterdag prompt een dode letter toen het nieuws over de verovering van Sjoesja brak. Vasectomie als aidspreventie WASHINGTON - Een wetenschappe lijk experiment met het sperma van vier gesteriliseerde mannen die met het HIV-virus zijn besmet, doet ver moeden dat vasectomie zou kunnen helpen bij het verminderen van de ver spreiding van aids. Het bleek onmoge lijk het HIV-virus in sperma van met vasectomie gesteriliseerde mannen te kweken, terwijl dit wel lukt in het sper ma van besmette mannen die geen va sectomie ondergaan hebben. John Krieger van de Universiteit van Seattle voegde eraan toe dat vasectomie niet gebruikt zou moeten worden, even tueel in de toekomst, om condooms en andere vormen van veilig vrijen te ver vangen. 5SEL - De Europe- •meenschap heeft Is- k'aatfeyrie en Libanon op pen een einde te ma- i jan hun boycot van faterale vredesbe- ingen en meer fi- ele steun in het voor ma ht gesteld indien er Irussel vooruitgang mafe geboekt. t ;eloven dat zij een be- ike gelegenheid missen in standpunten in een ■e context te presenteren artijen buiten de regio staan om te-helpen". Portugese ambassa- erP /eonardo Mathias bij de uil opening van de besprekingen. Mathias zit het overleg voor aangezien Portugal het lopen de half jaar het voorzitterschap van de EG bekleedt. Het overleg in Brussel maakt deel uit van een wereldwijd fo rum over vrede in het Midden- Oosten. Zo beginnen deze week in Ottawa, Washington, Wenen en Tokyo besprekin gen over vraagstukken die voor zowel Israëliërs als Ara bieren van belang zijn. De be sprekingen vinden plaats in het kader van het Arabisch-Is- raelische vredesoverleg dat vo rig jaar oktober in Madrid van start ging. Sinds de oprichting van de staat Israel in 1948 zijn er prak tisch geen handelsbetrekkin gen tussen Israel en de Arabi sche landen gevestigd. Bijna de gehele Arabische wereld boycot Israel en het enige land waarmee Israel handel drijft is Egypte, dat als enige Arabi sche staat een vredesverdrag met Israel heeft gesloten. De omvang van de handel tussen Israel en Egypte is evenwel ge ring. Doel van de besprekingen in Brussel is te komen tot norma lisering van de economische betrekkingen tussen Israel en zijn buurlanden. Een EG-func- tionaris die anoniem wilde blij ven, zei dat de gemeenschap in „financiële en andere midde len" kan voorzien indien Israel en de Arabische landen stap pen zetten in de richting van regionale economische samen werking. De zegsman zei dat van Japan kan worden ver wacht dat het eenzelfde gebaar zal maken. Een Palestijnse delegatie met drie leden van buiten de bezet te gebieden was de enige partij die maandag in Brussel aan wezig was van de landen die deelnemen aan het directe vredesoverleg. Juist de aanwe zigheid van Palestijnen van buiten de bezette gebieden was voor Israel reden om het overleg te boycotten. Voor Sy rië en Libanon geldt dat zij weigeren aan de multinationa le besprekingen deel te nemen zolang er geen vooruitgang wordt geboekt in het bilaterale overleg. Een uitgeputte verkiezingsmedewerkster rust uit nadat de stembussen op de Filipijnen gesloten zijn FOTO: AP Dekens Familieleden van mijnwerkers proberen zich met dekens warm te houden in de buurt van een mijn bij Nova Scotia in de Verenigde Staten. Ze wachtten gisteren in het Amerikaanse Plymouth op nieuws uit de mijn, waar sinds een ontploffing op zaterdag wordl gezocht naar ingesloten mijnwerkers. FOTO:AP MANILA De Filipijnse politie heeft gewaar schuwd voor een gewelds- campagne, na de gisteren gehouden presidentsver kiezingen die de voorma lige rechter Miriam De fensor Santiago voorlopig de meeste stemmen heb ben opgeleverd. Terwijl het tellen van de stem men begon, ontploften maan dagavond drie bommen bij hoogspanningsmasten in de provincie Bulacan en in Ca- loocan, een voorstad van Mani la. Elders werden twee bom men onschadelijk gemaakt. De politie zei dat de bommen mo gelijk zijn geplaatst door aan hangers van verliezende kan didaten, die het tellen van de stemmen zouden willen ontre gelen om de winnaars dwars te zitten. Een hoge politiefunctio naris zei niet uit te sluiten dat politici opdracht hebben gege ven voor de aanslagen, maar hij trad niet in detail. Na de eerste voorlopige telling leidde Santiago met 28 procent van de stemmen, gevolgd door ex-minister van defensie Fidel Ramos met 21,4 procent en de zakenman Eduardo 'Danding' Cojuangco met 18 procent. Imelda Marcos, de weduwe van de in 1986 verdreven dicta tor Ferdinand Marcos, stond op de vijfde plaats. Santiago had al aan het begin van de tel lingen een voorsprong geno men. De ex-rechter zei ver heugd te zijn dat blijkbaar zo veel Filipijnen haar steunen in de strijd tegen de corruptie, het centrale thema van haar campagne. Volgens deskundi gen zullen Ramos en Cojuang co op Santiago inlopen als de uitslagen van het platteland gaan binnenkomen. Op het platteland werken de traditio nele politieke machines waar Santiago nauwelijks toegang toe had. De officiële uitslag zal pas over ruim een week bekend zijn. Op 30 juni moeten de president, de parlementsleden en de la gere functionarissen die giste ren zijn gekozen hun ambt aanvaarden^ IBO Kop en van het Jungle- lando en de Tucaja- ebben op de Neder- :in£e ambassade in Pa- iribo gevraagd op wel- ;SE|anier Den Haag kan den het bevorderen het vredesproces in k name. ambassadefunctionaris heeft gezegd dat er geen toe zeggingen zijn gedaan. Maar leden van het Junglecomman do en de Tucajana's meldden echter dat Nederland bereid is medewerking te verlenen aan verdere afwikkeling van het vredesproces. Als voorwaarde wordt gesteld dat het Jungle commando en de Tucajana's hun wapens inleveren. Over inlevering van de wapens hebben beide illegale groepe ringen nog geen duidelijk standpunt ingenomen. 'Vorige week zei Junglecomm&ndo-lei- der Ronnie Brunswijk dat men zich geen zorgen hoeft te ma ken over de wapens. Net zoals het akkoord van Brunswijk met Tucajana-leider Thomas Sabajo zou inlevering van wa pens ook een „verrassing" worden. Illegale groepen, vredescom- missie en regering stellen mo menteel alles in het werk om voor de reis van president Ro nald Venetiaan naar Neder land een vredesakkoord te sluiten. Nederland stelde in 1988 al 25 miljoen gulden be schikbaar voor de wederop bouw van het Surinaamse bin nenland als er vrede zou zijn gesloten. Pakistan biedt Najibullah vrijgeleide ISLAMABAD De Pakistaan se regering heeft de afgezette president Najibullah van Af ghanistan gisteren vrije door gang naar India beloofd. Naji bullah kan vrij via Pakistan naar India reizen zodra de Ver enigde Naties of iemand an ders om een vrijgeleide vra gen, zei minister van buiten landse zaken Shahrayar Khan. Niemand heeft meer een glimp opgevangen van Naji bullah sinds hij op 16 april pro beerde uit Afghanistan te vluchten. Vier dagen later werd Kabul door de islamiti sche rebellen ingenomen. Ver moed wordt dat Najibullah on derdak heeft gevonden in een gebouw van de VN in de Af ghaanse hoofdstad. De nieuwe regeling is het niet eens over wat er met de afgezette presi dent moet gebeuren. Radicale rebellen willen hem als een oo- logsmisdadiger berechten. An deren zijn voorstander van am- SYDNEY - De Dalai Lama heeft gisteren ge zegd dat hij snel naar Ti bet terug wil keren om het groeiende ongenoegen over de Chinese overheer sing te bedaren. De uitgeweken geestelijke lei der van Tibet zei te vrezen dat een nieuwe, militantere gene ratie geneigd zal zijn geweld te gebruiken, waardoor de pro blemen vergroot en toekomsti ge vreedzame betrekkingen met China op het spel gezet zouden worden. „Ik wil erg graag naar Tibet gaan, om de toestand te beda ren", zei hij op een persconfe rentie in Australië. „Sommige jonge Tibetanen winden zich erg op en zijn geagiteerd. Ze le veren altijd kritiek op mij, om dat mijn manier te afwachtend is én geen resultaat heeft". De Dalai Lama waarschuwde ech ter dat het gebruik van geweld tegen de Chinezen een enorme terugslag zal veroorzaken. De Dalai Lama zei met de Chi nese autoriteiten te willen on derhandelen over teruggave van land aan de Tibetanen. „De huidige situatie kan niet voortduren en ik geloof dat de zaken binnen vijf tot tien jaar zeker zullen veranderen". De Dalai Lama zei verder dat de Australische premier Paul Keating welwillend had gerea geerd op een verzoek van de Tibetaanse regering-in-bal- lingschap om een officieel in formatiekantoor te vestigen in Australië. Een dergelijke stap zou de betrekkingen met Chi na kunnen aantasten, maar Keating zou hebben toegezegd de zaak met zijn minister van buitenlandse zaken te bespre- Burgemeester van Milaan treedt af MILAAN - Piero Borghini, de omstreden burgemeester van Italië's industriële en econo mische hoofdstad Milaan, is gisteren afgetreden temidden van een zich steeds verder uit dijend corruptieschandaal. Het besluit van Borghini. die tot voor kort weerstand had ge boden aan de roep om zijn ver trek, betekende dat ook het ge hele stadsbestuur opstapte. Ongeveer dertig zakenlieden en politici zijn tot nu toe gear resteerd in verband met deze zaak, onder wie de directeur van het grootste bouwbedrijf van Italië, Cogefar-Impresit, een dochteronderneming van Fiat. Onderzoekers zijn er in geslaagd een ingewikkeld net werk van 'steekpenningen voor contracten' samen te stel len die door politici werden doorgesluisd naar de partijkas sen. Naar schatting de helft van het geld dat door bedrijven werd betaald als zogenaamde commissies, kwam terecht bij de Socialistische Partij, de op twee na grootste partij van Ita lië. De andere helft werd ver deeld onder de Christendemo craten van premier Giulio An- dreotti en de voormalige Com munistische Partij De politie heeft de vroegere so cialistische burgemeesters Carlo Tognoli en Paolo Pilliteri formeel op de hoogte gesteld dat ook hun betrokkenheid wordt onderzocht. Het schandaal verwoestte de kans van de leider van de soci alisten, Bettmo Craxi, op het presidentschap van Italië. Echtpaar Rosenberg stal geen atoomgeheimen ROME Een voormalige Sov- jet-spion heeft gezegd dat het Amerikaanse echtpaar Julius en Ethel Rosenberg ten on rechte is beschuldigd van het doorspelen van Amerikaanse atoomgeheimen aan de Sovjet unie tijdens de Tweede We reldoorlog. De Turijnse krant La Stampa heeft dit gisteren gemeld. De krant gaf een samenvatting van een interview-van de Rus sische televisie met de ex- spion Leonid Kvasjnikov. Vol gens de krant wordt het inter view binnenkort uitgezonden. La Stampa zei dat Kvasjnikov het Sovjet-spionageteam leid de dat informatie over de bouw van de atoombom vergaarde. Kvasjnikov bevestigde dat de Rosenbergs voor de Sovjetu nie spioneerden, maar zei dat ze nooit direct betrokken wa ren bij nucleaire informatie. De Rosenbergs werden in juni 1953 in de Verenigde Staten geëxecuteerd nadat ze waren veroordeeld wegens het door geven van atoomgeheimen. Ze hadden toegegeven dat ze communisten waren, maar zei den dat de tegen hen aange voerde bewijzen verzonnen waren. Een niet-geïdentificeerde vrouw zou er uiteindelijk in ge slaagd zijn de atoomgeheimen uit het onderzoekscentrum in Los Alamos in New Mexico aan de Sovjets door te spelen. De door de vrouw geleverde docu menten bevatten een gedetail leerde beschrijving van de eer ste atoombom, aldus Kvasjni kov. ITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI De haaimannen dirigeren de potvis naar een baai, waar an- ei flevangenen een soort dok hebben gebouwd. Daar blijft de vis »n Keloos liggen en Lupardi kan met hem doen wat hij wil. De pot- ib jgt ook kopantennes en dan snijdt Yoto een deel van de dikke •o aag weg. Na een paar uur zwoegen naait hij de huid weer dicht, dan heeft de potvis een soort koepel op zijn lichaam gekregen. °epel js gevuld met trotyl en voorzien van schokbuizen, die de lading onmiddellijk tot ontploffing brengen, wanneer zij iets aanra ken. - Enkele maanden later heeft Lupardi een kleine vloot van deze dieren tot zijn beschikking. 'Dat is mijn kustverdediging', zegt Lupar di tegen Yoto, wanneer dit werk is gedaan 'Ik houd de potvissen on der controle en geen schip zal het wagen in de buurt van dit eiland te komen.-En als dat toch gebeurt, dan is zijn lot bezegeld'. BONN - Er zijn in Duitsland geen belastingverhogingen in zicht. Bondskanselier Helmut Kohl hééft dat gisteren impli ciet gezegd toen hij het recente bezuinigingsplan van de mi nister van financiën, Theo Waigel (CSU), publiekelijk on dersteunde. Morgen buigt het Duitse kabi net zich over de inmiddels door oppositie en in eigen gele deren bekritiseerde voorstel len. Voor Kohl is de discussie overbodig: het kabinet zal met de voorgestelde bezuinigingen akkoord gaan en de staats schuld zal de komende jaren, tot 1996, maar met 2,5 procent stijgen; de helft van de voorzie ne stijging van het bruto natio naal produkt. Kohl zat gisteren de alweer elf de periodieke Duitse 'econo mische top' voor, met als voor naamste terugkerend thema de wederopbouw van de Oost- duitse industrie en het bedrijfsleven in de nieuwe deelstaten. Aan deze ronde-ta felgesprekken nemen verte genwoordigers van de over heid, de nieuwe deelstaten, de werkgevers en de vakbonden deel. Kohl constateerde naar aanlei ding van de gisteren gepubli ceerde exportcijfers, dat de meeste potentiële investeer ders terugschrikken voor snel stijgende loonkosten in de voormalige DDR. Hij consta teerde andermaal een beden kelijke kloof tussen de hoge lo nen enerzijds en de achterblij vende produktiviteit ander zijds. De produktie bedraagt nog geen derde van de totale Westduitse produktie; de lo nen en salarissen in de oude DDR daarentegen liggen al op 44 procent in vergelijking met het Westen. Dat zijn gemiddel de cijfers. Bij yeel Oostduitse firma's is de situatie nog veel slechter en zijn de loonkosten - in verhouding tot de gelever de produktie - opgelopen tot de hoogste van de wereld. In de Duitse economische top heeft Kohl daarom nogmaals beklemtoond dat er in heel de Bondsrepubliek op de rem moet worden getrapt waar het om loonsverhogingen gaat. Volgens Kohl zullen ook de deelstaatregeringen en ge meentebesturen veel meer moeten gaan 'besparen dan tot nu toe het geval of het voorne men is. De Duitse regering houdt vol dat mede dankzij de voortvarende aanpak van de Treuhand - de instantie die namens de overheid verant woordelijk is voor de sanering en privatisering van de Oost duitse industrie -de economi sche opbouw van de oude DDR zich in opwaartse lijn blijft be wegen. De komende tijd zal extra veel aandacht worden besteed aan de verbetering en professiona lisering van de Oostduitse middenstand. Daarnaast zul len zo'n 100.000 arbeiders wor den om- of bijgeschoold om in de bouw aan de slag te kunnen, omdat juist in die sector een nijpend tekort aan vakkundi ge bouwvakkers voelbaar wordt.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5