Casey geeft vaderschap toe Vrouwendecennium tot op heden flop „Samenstelling hervormde synode deugt niet" GEESTELIJK LEVEN OPINIE Kamper universiteit verhuist niet COMMENTAAR Kerken in Togo willen helpen bij democratie uT CeidócSou/io/nt Ceidóc Sotnaiit DINSDAG 12 MEI 1992 Baptisten willen zwarten vergeving vragen voor slavernij FORT WORTH Een minderheidsgroep binnen het Zuidelijke Baptistenverband, de grootste protestantse kerk van de Verenig de Staten, heeft zich naar aanleiding van de onlusten in Los An geles kritisch uitgelaten over haar „racistische verleden". ..Het Zuidelijke Baptistenverband draagt historische verant woordelijkheid voor de slavernij in de 18e en 19e eeuw", zegt de Baptistische Gemeenschap in een verklaring die in Fort Worth (Texas) werd openbaar gemaakt. Zij vindt dit een 'spirituele schandvlek', die de verhoudingen tussen zwarte en blanke Ame rikanen tot op de dag van vandaag verstoort. Het is de hoogste tijd om de zwarte Amerikanen „voor deze zon de om vergeving te vragen", meent de liberale groepering bin nen het als conservatief bekend staande Zuidelijke Baptisten- Verband, dat zo'n 15 miljoen leden telt. Dit verband werd in 1845 opgericht, onder meer vanuit de wens van Baptisten in de zuide lijke staten van de VS, die voorstander waren van slavernij, om zich los te maken van de kritische Baptisten in het noorden. Bisschoppen willen internationale controle geweld Niets voldoet aan hem die het toereikende als weinig beschouwt JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse katholie ke bisschoppen pleiten voor de komst een inter nationale delegatie van waarnemers die het ge weld in het land gaat con troleren. Zij sluiten zich hiermee aan bij de oproep van een aantal kerkelijke en politieke groeperin gen. De bisschoppen ondersteunen ook de steeds breder aange hangen visie dat de golf van politiek geweld veroorzaakt wordt door „sinistere krach ten" en niet gereduceerd kan worden tot geweld tussen zwarten of een machtsstrijd tussen de Inkathabeweging en het Afrikaanse Nationaal Con gres (ANC). Hoewel het geweld in Natal voor een deel het gevolg was van rivaliteit tussen verschil lende zwarte groeperingen, be nadrukten de bisschoppen dat in Transvaal, waar de afgelo pen maanden bijna 1000 doden gevallen zijn, 70 procent van de slachtoffers geen enkele „politieke binding" had. Zonder hen met zoveel woorden te noemen suggereer den de bisschopppen dat de politie en het Zuidafrikaanse leger direct bij het geweld be trokken zijn. De bisschoppen zeiden dit afgelopen weekend na een bijeenkomst van het be stuur van de Zuidafrikaanse katholieke bisschoppenconfe rentie in Pretoria. Het doel van het geweld „lijkt destabilisatie te zijn", meen den de katholieke kerkleiders. Degenen die verantwoordelijk zijn voor het geweld willen vol gens hen geen vrede in een de mocratisch Zuid-Afrika. Missionair elan in Lutherse Kerk DEN HAAG De Evangelisch Lutherse Kerk wil met 'nieuw missionair elan' de jaren ne gentig ingaan. Een aantal des kundigen uit de geloofs- gmeenschap heeft daarvoor een plan ontwikkeld. Opmer kelijk element in de strategie voor een 'aantrekkelijke kerk' is de overweging dat de plaat selijke Lutherse kerken ont moetingsplaatsen kunnen worden voor mensen met een andere achtergrond. Bewust wording van eigen karakter en openheid voor anderen zijn daarbij trefwoorden. In andere landen zijn goede ervaringen opgedaan met vernieuwing van het beleid; in Helsinki bij voorbeeld zit iedere zondaga vond een grote kerk vol met jongeren en randkerkelijken. Ierse RK Kerk in grote verwarring LONDEN - Eamonn Ca sey, een van Ierlands be kendste bisschoppen, heeft gisteren toegegeven dat hij de vader is van de 17-jarige Peter Murphy. Zijn moeder hield de Ierse natie vorige week aan de radio gekluisterd toen zij vertelde dat haar 17-jarige zoon Peter door de bis schop was verwekt tijdens een liefdesaffaire die ver scheidene maanden duur de. Casey zei gisteren ook dat er van geld van het bisdom ge bruik was gemaakt om Murp hy's zoon te onderhouden maar dat het hele bedrag - bij na 400.000 gulden - met rente was terugbetaald. Murphy heeft gezegd over een videota pe te beschikken waarop de bisschop haar in New York geld overhandigt. Hij ont houdt zich verder van ieder commentaar en heeft „om per soonlijke redenen" zijn ont slag ingediend. Hij zou zich op dit moment in de Verenigde Staten bevinden. De superieur van Casey, kardi naal Cahal Daly, zei dat hij diep bedroefd was over de zaak maar dat hij er geen reden in zag om kritiek op het celibaat te hebben. De Ierse katholieke kerk ver keert volkomen in verwarring na het ontslag van de bisschop Casey, en de onthullingen van zijn Amerikaanse maitresse. De bekendwording van de af faire van de bisschop heeft op nieuw een debat ontketend over het celibaat van de pries ters. De affaire komt op een ongun stig moment voor de katholie ke hiërarchie, terwijl de abor tuskwestie de campagne voor het referendum van 18 juni blijft beïnvloeden. Na lange tijd het geweten van de bevol king te hebben geleid, ziet de kerk zich nu steeds minder in staat haar autoriteit te doen gelden in de morele debatten die de Ierse maatschappij be roeren over zaken als abortus. scheiding en voorbehoedsmid delen. Volgens een peiling die giste ren werd gepubliceerd in het dagblad Irish Times is op dit moment 80 procent van de Ie ren voorstander van legalise ring van abortus in een be perkt aantal gevallen, zoals bij zwangerschap als gevolg van verkrachting of incest. Volgens een voormalige pas toor uit Belfast, Patrick Buc kley, is de „tragedie" van de bisschop van Galway „verre van uniek". „Ierland kent 6.000 priesters, waarvan ik er tientallen ken die relaties met vrouwen hebben. Eén of twee van hen hebben een kind bij hun minnares verwekt", zei hij op de BBC-radio. Islamitische raad reikt platform de hand DEN HAAG - Het bestuur van de Islamitische Raad heeft de moslimorganisaties die in juni een alternatief platform willen oprichten voor een ge sprek uitgenodigd. „We moeten samenwerken om het ijs dat is ontstaan, te laten smelten. De moslims zijn niet gebaat bij twee raden", aldus voorzitter C. Corüz. Deze is vo rige maand tot voorzitter be noemd van de raad, die begin dit jaar na veel problemen is opgericht. Hij moet minister Dales, coördinerend minister voor het minderhedenbeleid, van advies dienen over zaken als de geestelijke verzorging in de krijgsmacht. De voorzitter sluit niet uit dat het platform een zetel krijgt in de raad. Maar dan zal het moeten aan tonen dat het het voldoende moslims vertegenwoordigt. KAMPEN De universi teitsraad van de Theologi sche Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen heeft zich una niem tegen verhuizing van de universiteit naar Utrecht verklaard. De voorzitter van het College van Bestuur van de uni versiteit, ds. C.H. van den Berg uit Aalten, laat des gevraagd weten dat de universiteit hoogstwaar schijnlijk wel in Kampen zal blijven. Volgens de voorzitter van het College van Bestuur van de Kamper universiteit is het „on zin om te zeggen dat het stand punt van de universiteitsraad niets voorstelt". Maar de voor zitter zegt wel dat het onder zoek naar een eventueel ver trek van de universiteit naar Utrecht meer behelst. Van den Berg wijst erop dat hervorm den en gereformeerden nog in gesprek zijn over de erkenning van eikaars opleidingen. Bo vendien moet het College van Bestuur uit Kampen nog om d,e tafel met vertegenwoordi gers van de gereformeerde predikantenopleiding van de Vrije Universiteit. Van den Berg geeft echter toe dat de uitkomst van het onderzoek waarschijnlijk zafc zijn dat de theologische universiteit in Kampen blijft. De Kamper universiteitsraad vreest dat het profiel van de universiteit door een nauwe samenwerking met een her vormde en rooms-katholieke ambtsopleiding in gevaar komt. Bovendien zou de uni versiteit er qua accomodatie sterk op achteruitgaan. Volgende week beslist het Col lege van Bestuur van de uni versiteit definitief over het plan samen met de Katholieke Theologische Universiteit en de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht een dienstencentrum in Utrecht op te richten. De drie universiteiten zouden zelf standig blijven bestaan, maar een reeks van faciliteiten de- lên. Volgens rector prof. dr. A.J. Jelsma van de Kamper univer siteit bestond in de universi teitsraad de angst dat „in het overvolle Utrecht" de eigen identiteit van de opleiding in gevaar zou komen, zeker nu de Nederlandse Hervormde Kerk een contract met onder meer de Rijksuniversiteit Utrecht heeft afgesloten over de ambtsopleiding. Bovendien hebben de gerefor meerde deputaten (deskundi gen) voor de relatie met de Vrije Universiteit ervoor ge waarschuwd dat de verhuizing naar Utrecht voor de theologi sche faculteit van de VU, met Kampen de ambtsopleiding van de Gereformeerde Ker ken, nadelig is. Universiteiten werven hun studenten in toe nemende mate in hun eigen regio en Kampen en d<^ VU zouden zo in eikaars vaarwater gaan vissen. Ook qua accomodatie zou Kampen er niet op vooruit gaan, aldus Jelsma. De univer siteit kan nu onder andere In donesische studenten goedko pe huisvesting aanbieden. Ook zijn er voor de studenten veel meer en veel goedkopere ka mers beschikbaar dan in Utrecht. Bovendien speelde een rol dat de kunstacademie en de theaterschool hebben be sloten in Kampen te blijven en niet naar Zwolle te vertrekken. De opleiding in Kamen heeft op het ogenblik ongeveer 300 studenten en is daarmee de op een na grootste theologische opleiding in Nederland. Jels ma verwacht dat het aantal studenten zich op 200 tot 300 zal stabiliseren. Maar hij sluit niet uit dat de belangstelling voor de theologiestudie zal toe nemen, nu er een tekort aan gereformeerde predikanten dreigt te ontstaan. Onderzoek in Berlijn Opperrabijn Jitzak Kolitz uit Jeruzalem is in Berlijn begonnen met zijn advieswerk over de omstreden voormalige joodse begraafplaats. In de jaren dertig vernielden de nazi's de begraafplaats; in de jaren vijftig verkocht de joodse gemeente in Berlijn de grond. Een bouwonderneming wil nu een winkelcentrum bouwen op de grond. Daartegen is fel (internationaal) joods verzet gekomen; de verkoop zou tegen de joodse wet zijn geweest en dus ongeldig. De bouw is inmiddels stilgelegd, hangende het onderzoek dat de rabijn zal doen. Op de foto: de rabbijn (mid den) betreedt het omstreden terrein. foto epa GENEVE Vijf jaar na het begin van het vrou wendecennium, uitgeroe pen door de Wereldraad van Kerken, ziet het er niet best uit voor de vrou welijke gelovigen. De christenen lijken in het voetspoor te treden van het de cennium voor de vrouw van de Verenigde Naties, dat zeven jaar geleden werd afgerond zonder de positie van vrouwen noemenswaardig te hebben verbeterd. „Kerken tonen zich nauwe lijks solidair met vrouwen", meent Aruna Gnanadason, hoofd van het vrouwenbureau van de Wereldraad in Genève, dat in 1988 zijn oecumenisch decennium 'kerken solidair met vrouwen' uitriep. Bijna halverwege stelt zij vast dat het project tot nu toe geflopt is. In het begin overheerste het enthousiasme, een tussenba lans toont aan dat de achter stelling van vrouwen in de ker ken aanhoudt. Op synode bijeenkomsten zijn vrouwen nog steeds ondervertegen woordigd en de verkiezing van vrouwen op topfuncties bin nen de kerk blijven zeldzame gebeurtenissen. Op de verkiezing van de eerste lutherse vrouwelijke bisschop in Hamburg volgde een storm van verontwaardiging van con servatieve mannen binnen de Duitse kerk. Als bezoekers van kerkdiensten en in onbetaalde functies overstijgt de hoeveel heid vrouwen daarentegen het aantal mannen. Ook de Wereldraad van Ker ken draagt zijn heren nog steeds op handen. De organisa tie haalt praktisch nooit de 40 procent vrouwen die ze na streeft op de verschillende po sities. Vorig jaar dwongen or thodoxe ambtsdragers tijdens de wereldassèmblee in Can berra vrouwen ertoe om hun stemrecht in het centraal co mité af te staan. Op de vacatu res voor vier chefs van pro gramma-afdelingen bij de We reldraad werden onlangs lou ter mannen benoemd. Pas na protesten van vrouwen werden daarnaast vier vrouwen aange steld. Ook voor de functie van secre taris-generaal werd geen vrouw voorgedragen. De keuze voor een vrouw aan het hoofd van het overkoepelend orgaan van 320 kerken en 400 miljoen christenen zou sowieso stran den op het harde nee van de or thodoxe kerk. Maar de orthodoxe patriarchen zijn niet de werkelijke verant woordelijken voor de flop van het decennium voor vrouwen in de kerk. De meeste manne lijke kerkelijke leiders in de geïndustrialiseerde landen menen volgens Gnanadason dat hun taak volbracht is nu ze vrouwen op de kansel hebben toegelaten. Velen van hen vreesden echter ook voor hun macht in het ambt. Ds. Holwerda (Pijnacker) op Confessionele Vereniging In i ZEIST - „De synode van de Hervormde Kerk is in zijn hui dige samenstelling geen goede afspiegeling van het kerkvolk. Wanneer een classis in het Noorden van het land evenveel leden telt als de Hervormde Gemeente van Harderwijk, terwijl de classis Harderwijk nog 16 gemeenten omvat on der welke een drietal met net zoveel leden is er geen grote rekenkunde nodig om mijn ge lijk aan te tonen. Men versta mij wel. In het Noorden kun nen fijne gemeenten zijn; niet minder dan Harderwijk; maar op de synode klinkt de stem van bijvoorbeeld de Noord-Ve- luwe veel te zwak door vergele ken met andere delen". Ds. R. Holwerda uit Pijnacker hekelde gisteren op de jaarver gadering van de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk de manier waarop de synode van de Her vormde Kerk samengesteld wordt: iedere classis (regionale kerkvergadering) vaardigt, on geacht het aantal kerkleden, twee leden af naar de landelij ke kerkvergadering van de Hervormde Kerk. Ds. Holwer da die tevens tweede voorzitter is van de Confessionele Vere niging, gaf toe dat op de syno de alle stromingen uit de kerk vertegenwoordigd zijn, maar zijns inziens kloppen de aan tallen leden van de verschil lende stromingen niet. Vol gens Holwerda is de zoge naamde midden-orthodoxie oververtegenwoordigt, terwijl de confessionelen en de Gere formeerde Bond in de Her vormde kerk ondervertegen woordigd zouden zijn. De 'onevenwichtige' samen stelling van de synode heeft ook gevolgen voor de benoe mingen van hoogleraren. Ter wijl in de visie van Holwerda de helft van de Hervormde Kerk bestaat uit confessione len en bonders, ontmoeten aanstaande predikanten maar af en toe een confessionele of bonds-hoogleraar. „Ik weet dat", aldus de hervormde pre dikant van Pijnacker, „in mijn ogen zeer bekwame mensen gepasseerd zijn in een recent verleden. Een beroep ter syno de op de verantwoordelijkheid van deze vergadering ten aan zien van deze modaliteiten vindt tot nu toe geen gehoor. Ik denk dat dit te verklaren is uit de eenzijdige meerderheid, die daar is van midden-ortho doxen. Juist m die kring hoor je de uitdrukking 'breedte der kerk' vaak. Juist daar laadt men de verdenking op zich dan te bedoelen dat de midde- northodoxie breed genoeg is om heel de kerk in het oog te hebben. Dat is pedant, getals matig gezien onjuist en dus zéér smal gedacht". Huwelijk Ds. L.M. Vreugdenhil uit Vrie- zenveen maakte zijn zorgen publiek over de positie van het huwelijk in de toekomstige Sa- men-op-Weg-kerk. Hij vreest dat in de kerkorde van de SoW- kerk niet meer ondubbelzin nig gesproken zal worden over het huwelijk als een 'inzetting Gods'. Hij bracht in herinne ring dat de synode van de Her vormde Kerk dit voorjaar ac- coord ging met de invoering van een partnerpensioen voor de partners van samenwonen de en homoseksuele predikan ten. Het SoW-orgaan voor het pastoraat liet vorig jaar weten dat inzegenen van niet-huwe- lijkse relaties mogelijk moet zijn. Volgens Vreugdenhil is er geen aanleiding om het huwe lijk niet als instelling Gods te De zon in het water EVEN leek het of Brinkman al over het graf van dit kabir\' heen regeerde. Vooral die aai in het afgelopen weekeifc. over de bol van zijn politieke tegenstrever Van Mierlo zajj-t verdacht uit. Ze glimlachten in de theekoepel van het cLr tooi iets te beminnelijk, terwijl ze elkaar per saldo niet ud vertellen hadden. Maar gisteravond lag de kortstondige: en al weer aan flarden en haakte Brinkman toch maar weer arm nonchalant in die van de PvdA. Niets is zo dodelijk jj' een relatie dan het bij herhaling moeten verklaren dat je kaar trouw blijft, dus dat deed de fractieleider dan ook nie ,tc Heerenveen. Hij koos de strategie van de vanzelfspreke jrt heid die je mag veronderstellen in een gewoon verbond, inir tuurlijk zijn er pas in 1994 weer verkiezingen, zo betoogde 'or voor de overvolle zaal Friezen en uiteraard maakt Lubb 'el zijn karwei af, meende Brinkman. GEEN partij kent een regie die zo goed is als bij het CDA iemand in de top van de partij de zon in het water heeft schijnen, dan blijkt die zich ook in de vijver van de gew CDA-Kamerleden te weerspiegelen. Dat is voor de PvdA stikjaloers van te worden, maar het is wel overzichtelijk, regisseur in het torentje aan het Binnenhof zag tijdens dc gelopen sombere meidagen in de Hofvijver opmerkelijk nig zon, maar hij, Lubbers, zag toch kans hem te doen scl nen. En omdat dat nu eenmaal zo gaat in CDA-kring scheen de zon dus ook in Brinkmans vaarwater. De coal blijft, riep hij vrolijk wiebelend over het podium de zaal want er zijn ook een hele hoop goede dingen van dit kabi afkomstig. Wat er echt omgaat in de hoofden en harten van het pr| dium van dit kabinet blijft echter voorshands onduidelijk, onheilsprofeten die het kabinet al maanden zien wankel lezen in de Heerenveense CDA-avond een iets te glad vei pen campagne-avond die de tegenstellingen en spannini niet kan verhelen. Maar aannemelijker is het te veronders len dat in de CDA-boezem de gedachte is gerezen iets te aan de karakterloosheid van dit kabinet. De minister-pn n dent mag wel eens wat meer 'esprit' op de planken zetten de beoogde premier kan wel iets meer doen aan zijn eijel profiel. Vandaar dat Lubbers zich zowaar een enkele ste verheffing veroorloofde en Brinkman zich los maakte het katheder en zonder papiertje over de plankieren dwaal De tijd dat het parlement nog sprekers kende is voorbij. 'J' bleek, maar het brengt zeker leven in de brouwerij ook wordt het nooit zo leuk als in Frankrijk en het Verenigd lali ninkrijk. De coalitie had een oppepper nodig, want and ïrt raakt het laatste sprankje pit er uit. ar ed De inner-circle' van de CDA-leiding besluit te wachten de nekslag voor het kabinet. Misschien wordt het nog wat laten we het nog één keer proberen, was de impliciete ba ei schap op weg naar begrotingsbesprekingen voor 1993. lijkt ook ons maar het beste. AMSTERDAM De kerken in Togo willen de helpende hi reiken bij de democratisering in dit Westafrikaanse land. Dat zei Jan van Butselaar, secretaris van de Nederlandse Z|u£ dingsraad, na zijn terugkeer van een zesdaags bezoek aan To ra Hij maakte deel uit van een oecumenische delegatie van de c< ia fërentie van Afrikaanse kerken. Aanleiding voor het bezojel vormde de patstelling die is ontstaan tussen overgangsregeripn en voorlopig parlement en president Eyadema, die in augustl een groot deel van zijn macht kwijtraakte op een Nationale Ci ec ferentie, waar tot democratisering werd besloten. Omdat de p ij\ sident protestant is, zagen beide partijen aanleiding de conferi 0( tie van Afrikaanse kerken te vragen in het land te zoeken n^)! mogelijke wegen van verzoening. Vrouwen willen meer dan een 40 procent-bezetting. Ze willen „een 100 procentskerk", een volledige gemeenschap van mannen en vrouwen. Om dat te bereiken moeten ze ook moediger hun theologische bijdragen leveren. Waartoe dat kan leiden, bewees het optre den van de Koreaanse theolo ge Chung in Canberra. Haar verhaal werd gevolgd door protesten die voorname lijk van mannen afkomstig wa ren. Sindsdien is Chung voort durend het slachtoffer van per soonlijke aanvallen. Er is vol gens Gnanason moed nodig om de oude kerkregel te door breken die bepaalt dat vrou wen de kerk dragen en dat ze verder geacht worden hun mond te houden. Uitgave Westerpers bv (maakt deel u Kantoor redactie Apothekersdijk 34, Leiden Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37. Leiden Telefoon: Postadres: Hoofdkantoor: Telefoon Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17 00 uur Directeur/hoofdredacteur J. Leune 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag :tie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 8' Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. R Edens, drs. Chr van der Hoff. A v Holstem, E Hdisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator), B. Jansma, H. Piet Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef) en S Evenhuis Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T, Kors. I. Diekstra, L. Henny, p( )t De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied, - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een r dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland t België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Weesba: - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; Jg - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J. van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), drs A. Heering (Rome), B. van Huet (Londen). M de Koninck iVi (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B. Schampers (Brussel), W. Voordom fa: (Londen), drs R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem). G. van Wijlano (Belgrado), F. Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid var publicatierechten van The Times e M. de Cocq. n 08 30 tot 17.00 u n 18.00 tot 19 00 u Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand j per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar 27.00 79,80 312,65 Het abonnementsgeld die it te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905 Voor uitsluitend het geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 dotf-

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2