Kabinet wil geld lenen voor cao in zorgsector ch Dagbladen Sijthoff Pers gaan krachten bundelen CcidócSomcuit Veiligheidsraad vergadert over Nagorno-Karabach 14 Gasprijs omlaag: 80 gulden voordeel Rijken VS weer rijker. SOEP, SOEP EN NOG 'NS SOEP. Thuistaal lioxine van invloed op hormonen baby's i"l4 Dagen Gratis^ Professor Lijphart: „Bij kabinetsformatie kan niemand om 066 heen" bes Da ai Lama beducht je. voor gewelddadige pa I °Ps,and in Tibet ra| 5 LEIDEN OMGEVING Kans op rectificatie door SP lijkt gering Louis van Gaal wijst complimenten van de hand geestelijk leven/opinie binnenland buitenland economie leiden/regio dienstverlening beurs kunst/rtv sport rtvprogramma s weer/puzzeumenu Ccidóc <2owva/nt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune 83ste jaargang no. 25337. Losse nummers 1,50. Droog en flinke perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden. Middagtem- peratuur van 16 graden op de Waddeneilanden tot 24 in het zuidoosten van het land. Wind draaiend van zuidwest naar zuid en afnemend tot zwak of matig, kracht 3 of minder, maar van nacht in het Waddengebied eerst nog nu en dan krachtig, 6. Nieuw huwelijk prinses Anne LONDEN - De Britse prinses Anne zou weer gaan trouwen. Onlangs werd haar ver bintenis met Mark Philips ontbonden na 18 jaar huwelijk. De plechtigheid zou plaats hebben in de herfst, aldus Britse kranten. De tweede echtgenoot van de 41-jarige prin ses wordt de 37-jarige marine-officier Tim Laurence, haar vroegere adjudant waarmee ze al enige tijd bevriend is. Het huwelijk wordt volgens Engelse bladen kerkelijk in gezegend in Schotland. De Anglicaanse kerk aldaar staat huwelijken van geschei den mensen toe. De Britse pulpbladen brachten afgelopen zaterdag grote foto's en verhalen over Anne die de hele vrijdaga vond op een liefdadigheidsbal danste met Laurence. Volgens de kranten heeft konin gin Elizabeth haar fiat gegeven aan de liefde die haar enige dochter zes jaar geheim had moeten houden. Olympische ploeg dreigt te omvangrijk te worden ROTTERDAM - De Nederlandse ploeg voor de Olympische Spelen in Barcelona dreigt te groot te worden. Als het organi satiecomité COOB vasthoudt aan de beperking van het aantal sporters, moeten ongeveer twintig Nederlanders thuisblijven. Het gaat dan om sporters die aan de limieten hebben voldaan en dus „recht" hebben op uitzending. De problemen doen zich voor in de groep van sporten waar voor elk land deelnemers kan inschrijven. Zoals atletiek, judo of zwemmen. De zogeheten groep 3. Een voorbeeld: elk land mag drie lopers op de 100 meter inschrijven. Het COOB heeft de landen opgedragen niet boven het aantal in Seoul uit te stijgen. In Korea stuurde het NOC 110 mensen. De schatting voor Barcelona bedraagt *130: twaalf atleten, 23 roeiers, zes ka novaarders, 21 wielrenners, een gewichtheffer, tien judoka's, twaalf zwemmers, drie kunstzwemsters, twee schoonsprin- gers, veertien ruiters, zes boogschutters en twintig zeilers. Het verschil van twintig sporters met Seoul is een probleem. Pagina 12: Bolhuis hoopt op toegeeflijkheid comité APELDOORN Een gasprijsverlaging voor kleinverbruikers met 3,5 cent per kubieke meter betekent voor een gemiddeld gezin, dat 2.300 ku bieke meter per jaar verbruikt, een voordeeltje van 80 gulden op jaarbasis. Dat heeft de Vegin, de organisatie van gasbedrijven, gisteren bekendge maakt. De verlaging gaat 1 juli in. De gasprijs gaat op 1 juli door de gunstige ontwikkeling van de gasolieprijs met drie cent naar beneden. Inclusief btw bedraagt de daling 3,5 cent. De bandbreedte waartussen de gasprijs dan komt te liggen va rieert dan van 46,5 en 52,6 cent per kuub. Het gas bedrijf berekent het tarief op basis van de eigen kostenstructuur, waardoor de tarieven van bedrijf tot bedrijf kunnen verschillen. Pagina 7: Gasunie verwacht dit jaar meer dan 18 miljard omzet DEN HAAG - Het kabi net heeft zijn plannen om de pensioenfondsen in de gezondheidszorg te ge bruiken voor een loonver- hoging van het personeel in de zorgsector, aange past. De greep in de pensi oenkas zou moeten plaats vinden in de vorm van een lening, die binnen vijfjaar door de overheid wordt te rugbetaald, zo meldt de Volkskrant vanmorgen. Het ministerie van WVC zegt het bericht niet te kunnen be vestigen, maar wijst er op dat eerder al door de verantwoor delijke bewindslieden is gega randeerd dat een greep in de pensioenfondsen via andere wijze weer door het kabinet wordt aangevuld. „Er is een brief van het kabinet in de maak, die gaat nog deze week de deur uit, tot die tijd kunnen we niet zeggen hoe die garan tie wordt ingevuld", aldus een woordvoerder van het ministe rie vanmorgen. Volgens het bericht denkt het kabinet met de lening uit de pensioenfondsen 2,5 procent de in totaal 3,5 procent loonsverhoging in de zorgsec tor te kunnen bekostigen. Die betreffende 2,5 procent krijgen de verpleegkundigen in de vorm van een verlaging van de pensioenpremie die ze beta len. Daarnaast krijgen ze nog een half procent loonsverbete ring die wordt bekostigd uit het teruglopende ziektever zuim, en nog eens een half pro cent uit de rijksbegroting. De Abva/Kabo, de grootste vakbond in de zorgsector, wijst het aanbod af. Volgens bonds- bestuurder Adriaan Wirtz is 3,5 procent loonsverhoging, zeker vergeleken met andere cao's die onlangs zijn afgesloten, vergaand onvoldoende. Wirtz uitte vanmorgen verder zijn twijfels over terugbetaling door de overheid van de 500 miljoen gulden. „Als het be richt klopt vraag ik me af hoe het kabinet denkt te garande ren dat over vijfjaar inderdaad wordt terugbetaald, want dan zit er immers een ander kabi net. In dit soort zaken is het vrij ongebruikelijk over je ei gen graf heen te regeren", al dus Wirtz. Pagina 3: Personeel instellin gen krijgt lidmaatschap Nu'91 Gebaar Met een niet mis te verstaan gebaar illustreert de Amerikaanse president George Bush zijn betoog. Hij verhaalde gisteren over gewelddadige misdrijven tijdens een inzamelingsbijeenkomst in Philadephia voor de verkiezingskas van de Republikeinen. foto: ap NEW YORK/WASHINGTON De kloof tussen arm en rijk is de afgelopen jaren in de Ver enigde Staten gegroeid. De rij- NPW YORK/ANKARA - De Veiligheidsraad van de ke toplaag ging er ondanks de VN heeft besloten van- Verpleegkundigen van het Almelose Twenteborg ziekenhuis reden vanochtend lege bedden naar buiten uit protest tegen de werkom standigheden en de salariëring. foto:anp recessie op vooruit, terwijl steeds meer werknemers te rugvallen in de categorie laagstbetaalden. Gegevens van het Amerikaanse bureau voor de statistiek en het tijd schrift Forbes geven dat aan. Volgens het bureau is het aan tal laagbetaalden in tien jaar tijd gegroeid van één op de acht werknemers tot één op de vijf. In 1990 moesten 14,4 mil joen werknemers rondkomen van minder dan 22.500 gulden per jaar. Een gezin van vier personen valt daarmee onder de armoedegrens. In 1979 was het aantal laagstbetaalde werknemers nog 7,8 miljoen. Steeds meer redelijk betaalde banen in nijverheid en indus trie worden vervangen' door laagbetaalde banen in de dienstverlenende sector. Vol gens Forbes is het aantal ma nagers dat meer dan een mil joen dollar per jaar verdient in 1991 gestegen van 386 tot 407. daag een zitting te wijden aan de toestand in Nagor no-Karabach. Dat gebeurt op verzoek van Armenië, naar aanleiding van krijgslustige uitlatingen van de Turkse vice-pre- mier Erdal Inönü. De Azerbajdzjaanse president Jagoeb Mamedov vroeg giste ren aan Turkije, Iran, Pakistan en de voormalige Sovjetrepu blieken om in Nagorno-Kara bach „hun gezag aan te wen den om de Armeense agressor in te tomen" om te voorkomen „dat er eèn nieuwe uitbarsting van genocide plaatsvindt te gen de Azerische bevolking, dat een aanzienlijk deel van het Azerbajdzjaanse grondge bied wordt geconfisqueerd en dat de grenzen van Azerbajd- zjan door Armenië herzien worden". Turkije op zijn beurt vroeg gis teren de Verenigde Staten een actieve rol te spelen om vrede te bewerkstelligen in de om streden Armeense enclave in Azerbajdjan. Premier Suley- man Demirel telefoneerde met de Amerikaanse president Bush. Op de vraag of hij Bush had gevraagd het Turkse ver zoek te steunen, antwoordde Demirel: „We konden niet al te zeer in detail treden, maar we gaven opnieuw uitdrukking aan onze gevoeligheid aan gaande deze zaak". Turkije heeft nauwe banden met et nisch Turkse en eveneens isla mitische Azeri's. EG roept ambassadeurs terug uit Belgrado SARAJEVO/BRUSSEL - De ministers van buiten landse zaken van de EG hebben gisteren besloten de ambassadeurs terug te roepen uit de Servische hoofdstad Belgrado. Aanleiding is de aanhoudende agressie van de Serviërs in Bosnie-Herzegovina. De EG stelt verder voor het nieuwe Joegoslavië (Servië en Monte negro) voorlopig te weren uit de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) en andere internatio nale organisaties, totdat Servië de oorlogshandelingen tegerr de andere voormalige Joego slavische republieken stopt en de rechten van de minderhe den respecteert. Rusland blok keerde gisteren, net als zater^ dag, de uitsluiting van Servië. De Europese Commissie gaat zich beraden over het instellen van verdere sancties tegen Servië. De Verenigde Naties is gevraagd strafmaatregelen te ondersteunen. Kroatische en moslim-milities zijn in de afgelopen nacht suc cesvol in de aanval geweest in het noorden van Bosnië. Zij verwoestten oostelijk van Bo- sanski Brod een Servisch steunpunt en herwonnen zo de controle over een groot déél van het gebied. Servische een heden voerden de strijd op om Goradze. ten oosten van Sara jevo. In het zuiden lag Mostar, de hoofdstad van Hercegovina, weer onder vuur. In het cen trum van Sarajevo sloegen vannacht enkele granaten in. De Europese Gemeenschap heeft gisteren 70 miljoen gul den ter beschikking gesteld van een VN-programma voor vluchtelingen in het voormali1 ge Joegoslavië. Er zouden nu 1,3 miljoen daklozen of vluch telingen zijn. Actie Greenpeace bij AVR in Botlek ROTTERDAM - Greenpeace voert sinds vanochtend acü£ bij de Afvalverwerking Rijp- mond (AVR) in de Botlek. Zo?n 15 actievoerders van de milieu organisatie zijn begonnen met het blokkeren van de bunker met afval en een deel van hen heeft zich in de afvalkranen gehesen. Zij hebben een span doek bij zich met de tekst: „Verbranding is spelen met vuur". Volgens de AVR is de actie gevaarlijk. Congres dwangarbeid HALTERN - In het Duitse Haltern wordt op 27, 28 en 29 september een internationaal congres gehouden over dwan garbeid gedurénde de Tweede Wereldoorlog. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071 -122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MSTERDAM - Zuige- ngen die in de baarmoe- er in aanraking zijn ge- Wo °nien met het gif dioxine uidi lebben een afwijking in e stofwisseling van hun childklierhormonen. 2 p teze hormonen spelen onder neer een belangrijke rol bij de ontwikkkeling van de herse nen. Toch zijn bij de kinderen van een halfjaar oud geen neu rologische stoornissen vastge steld. Deze resultaten van een gezamenlijk onderzoek van het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam en het Zaanse streekziekenhuis De Heel komen donderdag in Am sterdam aan de orde op een in ternationaal congres over pas geborenen. Of zich ook op late re leeftijd geen neurologische stoornissen voordoen moet nog worden onderzocht, even als mogelijke schade aan in wendige organen. Eerder on derzoek heeft de aanwezigheid van dioxine in moedermelk aangetoond, onder meer nadat deze stof via afvalverbranding in koemelk terecht was geko men. De Amsterdamse hoogle raar neonatologie prof. J. Kop- pe zet naar aanleiding van de resultaten vraagtekens bij de huidige normen voor de dage lijkse dioxine-inname. Vol gens haar moeten die met 90 procent omlaag. De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) wil de limiet juist verhogen. Deze week heerlijke Royco soepen. Keuze uit Champignon crème soep, Asperge crèmesoep, Ossestaartsoep, Rundvlees soep, Chinese tomatensoep of Chinese kippe- soep, doosje met twee zakjes voor zes borden j£r 99 Royco knapper- bolletjes, 1 <->r> zak 100 gram >49" l.Zy Royco croütons, 1 zak75gram >49" 1.29 Grand'ltalia volkoren soep stengels, ln doos 125 gram 1.19 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Iedereen gebruikt thuistaal. Er zijn weinig gezinnen waar dat niet zo is. Althans als we Wim Daniels (37) uit Eindhoven mogen geloven. Hij ontdekte dat thuistaal niet alleen in zijn eigen familie maar overal wel wordt gebezigd. Vrienden, kennissen en collega's disten spontaan de nodige 'thuisvocabulaire' op. Een kleine advertentie in de dagbladen deed de rest. Daniëls kreeg de nodige publiciteit en honderden brieven. Zijn vondsten worden gebundeld in een boek dat half november verschijnt. Zo zal ook de krant wel hier en daar in thuistaal worden aangeduid. Het maakt niet uit wat dat dan is, als het de Leidse Courant maar is. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en IIJSWIJK/LEIDEN - De -4-5) edacties van de Leidse jfc* 'ourant, dagblad Het Bin- 'e, 2 'enhof en de Haagsche L8> !ourant gaan de krachten 3"nc erder bundelen. Als ge- hy.Lolg hiervan zal de natio (5-Ö- ïale en internationale be ,jk, 2 ichtgeving voor de Leid 5-4). ie Courant verzorgd wor Fellx len door de in Rijswijk ge- iet.2 vestigde redactie. Deze i mtstaat doordat Het Bin- draü ^enhof en de Haagsche r. 21 ^ourant straks onder één ?Ce» -te^ verschijnen. De be- .Cp 'ichtgeving over Leiden 2 c ïn omgeving blijft ver- Dcifi worden door de aan 2-54 de Apothekersdijk in Lei- 1 f den gevestigde redactie. De concerndirectie van Sijt hoff Pers, uitgever van de drie dagbladen, heeft de redacties en het overige personeel van daag van de plannen op de hoogte gesteld. Tot op heden neemt de Leidse Courant de pagina's met nationaal en in ternationaal nieuws over van dagblad Het Binnenhof. Het is nadrukkelijk de bedoeling dat in de nieuwe samenwerking specifieke elementen van Het Binnenhof/Leidse Courant, zo als de grote aandacht voor le vensbeschouwing, gezond heidszorg en onderwijs, be waard blijven. Sijthoff Pers verwacht zo zijn marktaandeel op de lezersmarkt te verster ken en beter het hoofd te kun nen bieden aan de concurren tie van de landelijke dagbla den. Het is de bedoeling dat de wijzigingen zonder gedwon gen ontslagen tot stand ko men. De SP-directie liet vandaag de redacties en de overige mede werkers weten dat de samen hang van de volgende factoren tot haar voorgenomen besluit heeft geleid: - het feit dat de Leidse Courant en Het Binnenhof al een aantal jaren in toenemende mate ver liesgevend zijn; - het feit dat er helaas geen uit zicht op rendabele exploitatie bestaat; - het advies dat een externe deskundige kortgeleden heeft uitgebracht. Sijthoff Pers heeft Pers Unie, een redactioneel samenwer kingsverband van regionale dagbladen in Nederland en België waarin Het Binnenhof een coördinerende functie ver vult, voorgesteld dat de redac tie in nieuwe samenstelling deze functie overneemt. Het overleg hierover wordt naar verwachting spoedig afgerond. Onontkoombaar Het besluit van de concerndi rectie roept bij mij als direc teur-hoofdredacteur van de Leidse Courant en Het Bin nenhof gemengde gevoelens op. De lezers van de Leidse Courant blijven verzekerd van een volwaardig regionaal dag blad. Het is echter bijzonder triest dat Het Binnenhof over enige tijd als zelfstandige krant verdwijnt. Al sinds jaar en dag oogsten we over het al gemeen meer lof dan krjtiek. Niet alleen uit vakkringen, maar wat belangrijker is, ook van de lezers. We mogen ech ter onze ogen niet sluiten voor de barre werkelijkheid dat een krant met een betrekkelijk kleine oplage vandaag de dag niet meer zelfstandig kan wor den geëxploiteerd zonder ver lies. Sijthoff Pers heeft het ver lies van Het Binnenhof en de Leidse Courant de afgelopen jaren voor lief genomen. Maar wil dit moederbedrijf zelf niet in de problemen komen, dan is deze oplossing onontkoom baar. Zeker nu er twijfel be staat of de overheid wel zal doorgaan met het ondersteu nen van verliesgevende kran ten. Tot vorig jaar gebeurde dat met als motief dat het goed was voor de pluriformiteit van de pers in ons land. De rege ring kondigt al lange tijd aan met nieuw beleid te komen, maar het lijkt wel of ze daar mee bewust wacht totdat de verliesgevende kranten het loodje hebben gelegd. Daarna hoeft er immers ook niet meer gesubsidieerd te worden. Ik ben in elk geval zeer opge lucht dat de nieuwe samenwer king van start kan gaan zonder dat dit leidt tot gedwongen ontslagen. De redacties ver sterken elkaar en ik ben ervan overtuigd dat de lezers een complete krant blijven krij gen, waarin ieder geïnfor meerd wordt over hetgeen voor hem of haar van belang is. vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. L Dhr/Mevr:Voorl: Straat: Postcode/Plaats: I Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^>501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1