LEIDEN OMGEVING Universiteit kan best strenger selecteren' Statenvragen over verlies functie molenviergang Regenachtige molen- en fietsdag Bedreiging in shoarmazaak [rof. Schermers bij congres 'Education Quality': lï ALLERLEIDS Indonesië In het Leidse stadhuis wordt vanaf vandaag een tentoon stelling gehouden over de parlementsverkiezingen in Indonesië, die op 9 juni ge houden worden. Aan de hand van foto's en Indonesi sche cartoons wordt ge schetst wat de verkiezingen voor Indonesiërs betekenen. De tentoonstelling duurt tot en met 29 mei. Postzegels Postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt vandaag weer een veiling- ruil- en contactavond. Dat gebeurt in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169. De zaal is om 19.00 uur open. de ka vels zijn vanaf 19.30 uur te bezichtigen. Inlichtingen 071-765828. Musea Kunsthistorica Eva Scham- hardt geeft morgen een le zing over 'het museum als inspiratiebron' in het Leidse Volkshuis. De lezing vormt de inleiding voor een cursus, waarin rondleidingen door Leidse musea de cursisten moeten inspireren zelf kunst te scheppen. Toegang van de lezing is gratis. Opgeven voor de cursus: Apothekers- dijk 33a, tel: 149180 Vrijheid Het milieukunde-dispuut Gaia houdt morgen een le zing en een forumdiscussie over de relatie tussen poli tiek, milieu en vrijheid. Cen trale vraag is in hoeverre de staat mag ingrijpen in de vrijheid van de individuele burger met het oog op een duurzame ontwikkeling. Aanvang: 20.00 uur. Cen trum voor Milieukunde. Ga- renmarkt la. Voor leden is de toegang gratis, niet-leden betalen 3,50. Israël De afdeling Leiden van het Genootschap Nederland-Is- raël houdt woensdagavond een bijeenkomst over 'Land schap en mensen van de Ne- gev tot de Golan'De heer Stern zal een lezing met dia's houden. De bijeen komst vindt plaats in de sy nagoge aan het Levendaal 14. De avond begint om 20.00 uur. Toegang voor niet-leden f2,50. Bingo In buurthuis Groenoord, Pasteurstraat 23, wordt woensdag een bingo-avónd gehouden. Er worden acht rondes gespeeld met als be kroning een superronde. De zaal is vanaf half acht open. een half uur later begint de bingo. Senioren De maandelijkse senioren- ochtend in het Rijksmuseum voor Volkenkunde staat woensdag in het teken van de tentoonstelling Boeddha en Shiva op Java. Er wordt een lezing met dia's gegeven over de Borobudur op Java. De ochtend begint om 10.30 uur en duurt tot 12.30 uur. De kosten bedragen vijf gul den (inclusief koffie of thee), boven de museumentree. Het is de laatste seniorenoch tend van dit seizoen. De vol gende is op woensdag 9 sep tember. Concert Het Nederlands Kamerkoor geeft woensdag een concert in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg. Het concert heeft als thema 'De Vlamingen in Eu ropa' en begint om 20.15 uur. iQowiant MAANDAG 11 MEI 1992 Inbraken in Oegstgeest Bromfietser gewond Hoogbejaarde vrouw in huis overvallen f LEIDEN - De politie heeft zaterdagnacht op het I Kort Galgewater een 19-jarige Hagenaar aangehou- den. Hij zou een groep van vier personen met een I mes hebben bedreigd. Rond vier uur meldden bewo ners van de Morsstraat dat in een daar gelegen shoarmawinkel ruzie was ontstaan tussen de Hage- I naar en vier bezoekers. Toen de politie ter plekke I aankwam was de Hagenaar al verdwenen en weiger- J de de groep aangifte te doen. Even later kon de Ha- I genaar worden aangehouden, toen hij terug wilde I keren naar de zaak. De politie ving hem echter op. J Hij bleek in het bezit te zijn van een mes en hard- drugs. De man had met één van de bezoekers, een 1 25-jarige Hagenaar, onenigheid gekregen over drugs. OEGSTGEEST - In een woning aan de Mathe- nesselaan in Oegstgeest is in de nacht van za terdag op zondag ingebroken. De inbreker is de woning binnengekomen via de bijkeuken. Er was geen inbraakschade. Vermist worden een strijkijzer en een stofzuiger. Uit een sportcom plex aan de Voskuil zijn tussen zaterdagmid dag half vier en zondagochtend kwart over acht een telefoon en 40 pijlen van de handboogvere niging gestolen. De inbreker kwam het gebouw binnen via een raam aan de achterzijde. Ook een winkelwagen die stond geparkeerd op de Lijtweg was tussen zaterdagmiddag half vier en zondagmiddag twaalf uur het doelwit van inbrekers. Het bleef echter beperkt tot een in braak. LEIDEN - Een 31-jarige bromfietser uit Rijnsburg is gisteren gewond geraakt bij een ongeluk op de kruising van de Oegstgeesterweg en de Boerhaavelaan. Hij reed rond half vier op het fietspad van de Oegstgeester weg, toen hij geen voorrang verleende aan een van rechts komende personenauto, die bestuurd werd door een 29-ja- rige Leidenaar. Hierdoor on stond een botsing, waarbij de bromfietser rugletsel opliep. Hij is overgebracht naar het AZL. NOORDWIJK Een 94-jarige vrouw is gistermorgen in haar woning het slachtoffer geworden van een bruta le roofoverval. Rond zes uur in de ochtend hoorde zij gestommel in haar huis. Aanvankelijk dacht zij nog dat het om haar huishoudster ging, maar toen zij op de overloop ging kijken werd zij tegengehouden door een onbekende man. Hij som meerde haar te blijven liggen en waarschuwde dat er beneden nog twee mannen bezig waren. Op de vraag waar zij haar geld en sieraden had liggen, antwoordde de dame dat „daar de bank goed voor is". Als dank werd zij met nylonkousen aan enkels en polsen aan haar bed vast gebonden. Het onbekende drietal haalde het gehele huis overhoop voordat zij in een beautycase voor enkele duizenden guldens aan gou den en zilveren sieraden vonden. Daarmee vertrokken zij. De vrouw wist zich na een uur te be vrijden. Met één van haar drie tele foons. de enige die niet onklaar was gemaakt, waarschuwde zij haar zoon. De technische recherche heeft giste ren een onderzoek gehouden, maar dat heeft nog niets opgeleverd. De man die zij tegen het lijf liep, om schreef zij als langer dan 1.90 meter, niet gemaskerd en goed Nederlands sprekend. Vernielingen auto in steeg SASSENHEIM - Een personenwa gen in de doodlo pende steeg bij het Boschplein in Sas- senheim was giste ren het doelwit van vandalen. Zo wer den twee ruitenwis sers, de antenne, de motorkap en het slot van de koffer bak vernield. Bo vendien liep de lin kerzijde van de wa gen krassen op. ÏIDEN - Het universi- onderwijs wordt ;eds Europeser. Het ntal studenten dat voor tra studievakken naar buitenland vertrekt oeit de laatste jaren orm. Dit levert echter nzienlijke problemen Welke studenten mo- n waar studeren? En >lke taal wordt er dan sproken? Prof. H. hermers, hoogleraar in- nationaal recht aan de idse universiteit, is één n de sprekers die op het ngres 'Education and lality' op deze vragen ingaan. drie-daagse congres is idaag begonnen met een le- gvan Schermers en zijn En- se collega Rudden uit Ox- Ze pleitten voor een ge- eerstejaars-onderwijspro- mma (propaedeuse) op alle ipese universiteiten. „Het grote voordeel hiervan is dat de studenten dan onderling uitwisselbaar zijn", aldus Schermers. „Als ze op Harvard namelijk hetzelfde lespro gramma krijgen als op een Ne derlandse universiteit, kun nen ze gemakkelijk de draad weer oppakken als ze terug in Nederland zijn. Bovendien krijgen studenten een beter begrip voor andere Europese landen". De traditionele studenten-uit wisselingen gaat volgens Schermers te veel onder het motto 'eerst thuis studeren, dan naar het buitenland'. Schermers: „Dit heeft zeker voordelen, wantje kan pas ver gelijken als je kennis vergaard hebt". „Maar Rudden en ik zouden studenten echter lie ver het eerste studiejaar naar Oxford of Heidelberg sturen, en dan in Nederland de studie af laten maken. Ze doen dan enorme ervaring op, die hen la ter van pas komt". Handicap Schermers staat het Ameri kaanse systeem voor ogen, waar studenten binnen drie jaar worden opgeleid tot alge meen jurist. Daarna wordt ge durende een half jaar het recht van de eigen staat bestudeerd worden. „Elke staat kent toch wel ongeveer dezelfde begin selen, het wijkt heus niet zo veel van elkaar af'. Volgens Schermers zou er binnen Eu ropa iets dergelijks mogelijk moeten zijn. „Dat geldt niet al leen voor de rechtenstudie. Bij een vrij verkeer van personen mag je verwachten dat de op leidingen in andere landen toch allemaal op een bepaald niveau staan". De rechtenstudie heeft in ze kere zin een handicap, omdat een in Italië afgeronde juridi sche studie in Nederland wei nig om het lijf heeft. „Dit is an ders met bijvoorbeeld genees kunde. Het.menselijk lichaam zit in Italië net zo in elkaar als in Nederland. Een arts uit Ita lië zou in ons land zo aan de slag kunnen". Schermers praat voornamelijk vanuit zijn eigen juridische achtergrond. Op dit moment schat hij het aantal Leidse ju risten in het buitenland op on geveer tweehonderd. „Zes jaar geleden waren het er mis schien slechts twee. Maar sinds de EG met haar Erasmu- sproject geld heeft gestoken in uitwisselingen, is het aantal enorm toegenomen". In Lei den zijn zo'n 150 buitenlandse juristen die hier een vak vol gen. „Dit gebeurt allemaal in het Engels. Ik sluit trouwens niet uit dat over tien jaar het gehele hoger onderwijs in het Engels gegeven wordt. Dat moet ook, willen we niet een provinciale uithoek van Euro pa worden". Hij nuanceert deze uitspraak enigszins: „De echte Nederlandse onderwer pen, zoals het Nederlandse recht, blijven natuurlijk altijd in onze eigen taal. Dan moeten buitenlanders maar Neder lands leren". Selectie Hoe meer studenten, hoe gro ter de noodzaak voor de uni versiteit om te selecteren. Met andere woorden, het gaat om de spanning tussen massaliteit en kwaliteit. Schermers komt nu op zijn parade-paardje, het Mordenate-gezelschap. Een eliteklasje voor studenten waarvan de cijfers gemiddeld rond de acht-en-half liggen ('more than eight'). „Wel een beetje willekeurig criterium, Prof. Schermers: „Bij ons zou de p ja, maar cijfers kun je objectief vaststellen. Alle zesduizend Leidse juristen interviewen gaat nu eenmaal niet". Hoe een Europese selectie er uit zou moeten zien weet hij nog niet. „Ik vind wel dat het Ne derlandse selectiesysteem best iets meer beperkingen mag bevatten. In Nederland móet de universiteit in princi pe iedereen met een VWO-di- ploma toelaten. In Engeland bijvoorbeeld selecteren de gro te universiteitenveel meer. Dat gaat echt heel erg streng, on der andere met behulp van in terviews. Bij ons zou de prope deuse best wat zwaarder kun nen zijn. Dat zou het totale on derwijs ten goede komen. Maar de minister is er tegen om teveel studenten in het eer ste jaar te laten zakken, omdat het te veel geld kost". 'Education and Quality' wordt georganiseerd door de onaf hankelijke Europese studen tenvereniging AEGEE. Ze heeft vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, de overheid en de academische wereld uit genodigd om zich samen met 500 studenten te buigen over de gevolgen van 'Europa' voor het hoger onderwijs. Het con gres in de Hooglandse Kerk duurt tot en met woensdag. uwfeest van jbliotheekwerk IIDEN Het honderd- jig bestaan van het pnbaar bibliotheek- rk in Nederland wordt ïstaande zaterdag en ïdag ook in de Leidse iliotheek gevierd. Bei- dagen zijn er activitei- in de centrale biblio- :ek aan de Nieuwstraat. nist Jan Vayne concerteert dag van 13.00 tot 14.30 op. r en na het optreden wor- videoclips vertoond. De bi- itheek is die dag van 12.00 16.00 uur open. Leidse band Isis speelt za- vanaf 14.00 uur en de- nstreert een groot aantal in- imenten aan het publiek, iet Heerenlogement aan de uwstraat worden zaterdag eschreven boeken ver- :ht. De bibliotheek staat rigens de hele maand mei iet teken van popsterren en eoclips. Materiaal over pop- ren is op een expositie sa- ngebracht en er' wordt een svraag rond dat thema op- et. De uitslag daarvan 'dt zondag 17 mei ook be id gemaakt. DEN HAAG/AARLAN- DERVEEN - Het verlies van de bemalingsfunctie van de molenviergang in Aarlanderveen eind dit jaar, is aanleiding voor vragen aan Gedeputeerde Staten door de CDA-sta- tenleden S. Veerman en J. van der Vlugt. Het tweetal vraagt zich af of er nog aanleiding is om het werk van de molen over te laten nemen door mechanische bemaling. Het is immers al weer vijf jaar geleden dat de provincie geen goedkeuring gaf aan het be schikbaar stellen van de 1,3 miljoen gulden voor de bouw van machinegemalen, een be sluit dat vorig jaar september door de Kroon werd vernie tigd. Volgens de twee is er in middels aanleiding om mecha nische bemaling niet uit te voeren. Zo gaat het waterschap De Aarlanden fuseren met De Veen- en Geestlanden. Mis schien denkt de laatstgenoem de er wel heel anders over. Ook zou mechanische bemaling van de polder niet meer nodig zijn omdat het gebied wordt aangewezen tot relatienotage- bied. Voorts wijzen de twee sta tenleden op de massale hand tekeningenactie om de wind- bemaling niet geheel buiten werking te stellen. De twee sta tenleden verwachten dat door inflatie en kostenstijging het benodigde bedrag wel eens ho ger zou kunnen uitvallen. Zij vragen zich in dit verband af of de Verenigde Vergadering al een begrotingswijziging voor een aanvullend krediet heeft ingediend. VW en ANWB onder één dak in Alphen ALPHEN - Directeur P. Nouwen van de ANWB en directeur Eijckemans-Van 't Hoff van de ANW (over koepelend orgaan VWs Nederland) openden za terdag samen het nieuwe VW-ANWB kantoor aan de Wilhelminalaan. Na een ontvangst in de Streek- muziekschool trok een stoet genodigden zaterdag naar het pand Amstelstein waar de VW sinds vier weken gevestigd is. Voorafgegaan door bereden politie volgden twee riksja's met de directeuren, een Jan Plezier met een dixielandband en de zeventig genodigden op de fiets. Zij troffen het niet want de route van de Muziek school naar het nieuwe VW- kantoor, via de voormalige adressen van deze organisatie, moest worden afgelegd in de stromende regen. Eijckeman en Nouwen be schilderden bij het nieuwe ge bouw een 'schilderij' in de kleuren geel en blauw, de kleuren van ANWB en VW, symbolisch voor de samenwer king. Inmiddels is die samen werking al in ol bedrijf. Behal ve voor toeristen kunnen ook de 12.000 ANWB-leden uit de regio nu dagelijks in Alphen terecht. Door de samenwerking heeft de VW Alphen binnen die or ganisatie een 'A-status' gekre gen. Daarmee is de toekomst van de VW veilig gesteld. On langs is bekend geworden dat kleinere VW-kantoren moeten sluiten of gaan samen werken. Zo komen de kanto ren in Nieuwkoop en Oude- Wetering onder de hoede van het Alphense kantoor komen. Tijdens de opening heeft de VW ruim vierduizend gulden gekregen. Dit geld is bestemd voor het schilderen van de bui tenkant van het oude pand Amstelstein. Vier gewonden bij kettingbotsing ROELOFARENDSVEEN - Vier mensen zijn.zon dagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Kerkweg in Roelofarends- veen. Een 37-jarige vrouwelijke be stuurster haalde een fiets in met haar auto. De situatie, ter hoogte van een brug, was on overzichtelijk en zij botste frontaal op een tegenligger, een 46-jarige inwoonster van Roelofarendsveen. Bestuur ders en passagiers liepen ver wondingen aan het gelaat op en moesten zich onder dok tersbehandeling stellen. I en W willen rookjes groen et verkopen Molen De Put aan het Galgewater in Leiden vierde afgelopen zaterdag zijn vijfjarig bestaan. De viering ervan viel door het slechte weer enigs zins in het water. Toch nam een flink aantal mensen nog een kijkje binnen in de werkende molen die ook was opgenomen in een fietstocht langs de negen Leidse molens. FOTO WIM VAN NOORT LEIDEN/REGIO - De na tionale molen- en fietsdag heeft zaterdag danig gele den onder het slechte weer. In de regio Leiden was een groot aantal mo lens geopend voor pu bliek. De gereconstrueer de Molen de Put aan het Galgewater in Leiden vierde op de molendag zijn vijfjarig bestaan, mo lenmuseum De Valk was gratis toegankelijk en in Hazerswoude begon een actie voor het behoud van molen De Rooie Wip. De Landelijke Fietsdag trok zaterdag 160.000 mensen, 20.000 minder dan vorig jaar; Volgens de ANWB nog een re delijk succes gezien de slechte weersomstandigheden. Deel nemers konden bij de VW- kantoren boekjes kopen met 200 fietsroutes en vermelding van de 600 plaatsen waar kon worden opgestapt. Het fietse- venement trok begin jaren tachtig 300.000 deelnemers, maar toen had het een andere opzet. Rooie Wip Het startsein voor de actie voor De Rooie Wip in Hazerswoude werd zaterdag geven door door wethouder G. Hoogendoorn- Oskam. Zij onthulde een geld- thermometer die de stand van de ontvangen giften zichtbaar moet maken. Oud-tennisser Tom Okker zette daarna de wieken van de molen in bewe ging. De - 'Rooie Wip' dateert van 1570. Van de slechts enkele gave wipmolens die in Neder land nog bestaan is dit een van de mooiste exemplaren. De wipmolen is het op een na oud ste Nederlandse molentype en de eerste watermolen. Omdat het onderhoud te kost baar is voor een particulier heeft een aantal inwoners van Rijneveld een stichting ge vormd tot herstel en behoud van deze waardevolle molen. De stichting heeft de molen in eigendom overgenomen van de huidige particuliere bezit ter, R. Kelly, die nu als beheer der van de molen is aange steld. Behalve de buitenkant van de molen moet ook het techni sche gedeelte worden opge knapt. Zo zijn de ijzeren bal ken waaraan de wieken han gen verroest en is een aantal eiken balken vermolmd. Voor de restauratie zou ongeveer een kwart miljoen nodig zijn. Omdat eventuele subsidies achteraf worden uitgekeerd moet nu een ton bijeenge bracht worden. Inmiddels is al 20.000 gulden toegezegd. De stiching wil het geld onder andere bijeen brengen door het werven van sponsors en donateurs. „Maar omdat wij de molen juist willen behouden om zijn mooie hollandse aan zicht zal het geen reclame-ob ject worden". Ook de Rijne- veldse worden benaderd om inzamelingsacties te organise ren. Men kan zich als vriend van de molen aanmelden voor mini maal 25 gulden per jaar bij St. molen de 'Rooie Wip', p/a Rijn dijk 139, 2394 AG Hazerswou de. Giften zijn welkom op Ra bobank rekening 39.59.01.782. IOBSWOUDE Een meer heid van het college van B W van Jacobswoude willen n strookjes gemeentelijk en aan 14 inwoners van Ja- iswoude te verkopen. Vorig heeft de gemeenteraad de Openbaar Groen vastge- d. Daarin is een aantal cri- a vastgelegd waaraan moet den voldaan wil de ge- ente tot overdracht over- n. Over stukjes groen die ter zijn dan 50 vierkante ter moet de raad een besluit nen. Drie inwoners van isaterwoude, een Wou- ggenaar. acht Leimuidena- en twee inwoners van Dgmade hebben een ver- k ingediend om gemeente- groen groter dan 50 vier de meter over te kopen. meerderheid van het col- e van B en W stelt de raad )r om geen van deze verzoe- in te willigen. Als redenen |ft het college aan dat er 'itmeubilair, kabels en lei- [en in de groenstrook voor in, het groen een essen- onderdeel uitmaakt van 'imtelijke opzet van de en bij één aanvraag blijkt groen geen groen te zijn een trottoir. De raad it donderdag een besluit.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9