m. gruwelijk voorval in Sao Paulo doodt Nederlander eest van Marcos spookt >nd presidentskandidaten lleurloze Belgische prins Filip op bezoek in Nederland BUITENLAND 7 Corruptie kost Italië twintig miljard perjaar Souoatit MAANDAG 11 MEI 1992 te„, 1»SL PAULO - De 21-jarige ■lander Roderic Hans van in de Braziliaanse Paulo dodelijk ge- ndell geraakt tijdens een over- ezakjEen vijftal criminelen vijs Jde in de nacht van don- vrijdag zes kogels af auto van de voormalige itenaar. Eén daarvan de Eje student elektronica in ijke |art. Over het motief van jd wordt nog in het duis- de lfetast. De Braziliaanse po- irijv litie denkt in eerste instantie aan een poging tot autoroof, maar de mogelijkheid van ont voering wordt niet uitgesloten. Donderdag vond in de wijk waar de Nederlander werd overvallen een geslaagde uit- braakpoging plaats in een ge vangenis. Daarbij nam een aantal vuurwapengevaarlijke criminelen de benen. De poli tie heeft een tiental recher cheurs gezet op de moordzaak, die in de Braziliaanse media -uime aandacht krijgt, fn de nacht van het gruwelijke /oorval bracht Roderic samen net zijn vader twee Groningse studenten naar huis. Beiden open in het kader van hun stu die milieukunde gedurende ?en halfjaar stage bij een Bra ziliaans staatsbedrijf in Sao Paulo. De twee studenten had den de familie Van Baggem ?en week eerder in een bio scoop leren kennen en uit deze ontmoeting was een etentje voortgevloeid, dat donderdag avond bij de Van Baggem s thuis plaatsvond. Tegen mid dernacht bood Roderic aan om beide Groningers thuis te brengen, zodat de stagiaires nachtelijk Sao Paulo niet met de bus hoefden te doorkruisen. De Braziliaanse metropool staat immers niet bekend als een 's werelds veiligste stad. Roderics vader besloot het drietal te vergezellen. Eenmaal aangekomen bij het onderkomen van de Groningse studenten in de wijk Aclimaao werd afscheid genomen. Ver volgens reden vader en zoon achteruit de eenrichtingstraat uit, waarna zij plotseling wer den omsingeld door een viertal mannen. Een van hen trok Ro derics portier open en zwaaide vervolgens met zijn vuurwa pen. In de paniek die toen ont stond maande de vader zijn zoon in het Nederlands om vol de achtervolging in. Deze gas te geven. Op dat moment klonk het fatale schot, dat de 21-jarige Nederlander dodelijk verwondde. Achtervolging Aanvankelijk had Roderic niet in de gaten dat hij geraakt was, want met piepende banden scheurde hij in hoge snelheid weg. De bandieten vuurden nog een vijftal kogels af. Een daarvan schoot de voorruit aan diggelen. Vervolgens spron gen de misdadigers in een ge reedstaande wagen en zetten moest echter spoedig gestaakt worden, omdat Roderics sport wagen stukken sneller was. Toen zijn vader even later aan zijn zoon vroeg of alles in orde was, klaagde deze over duize lingen. Kort daarop blies Rode ric boven het stuur zijn laatste adem uit. Als door een gods wonder slaagde zijn vader erin de hevig slingerende auto in bedwang te houden en vervol gens veilig aan de kant te zet ten. Twee toevallig passerende surveillancewagens van de po litie konden geen redding meer bieden. De Utrechtse familie Van Bag gem woont sinds 1975 in Sao Paulo. Zij verkaste naar het Zuidamerikaanse land toen de militaire regering niet langer toestond dat de winkelketen C&A de inrichting van haar winkels vanuit Nederland im porteerde. Van Baggem senior richtte daarom in Brazilië het succesvolle bedrijf Olver op, dat sinds die tijd het interieur verzorgt van een reeks grote winkelconcerns in het land. Door het overlijden van hun zoon blijft het gezin Van Bag gem kinderloos achter. Eili n IILA Zes jaar nadat ni j een revolutie aan de ^wam' probeert de on >Ünse president Cora- tenk \quino te voorkomen haar tegenstanders bij de verkiezin- F het roer overnemen. van de belang g te presidentskandi- aantn had ooit banden ui Ferdinand Marcos, de leve tor die in 1986 door i pj| no werd verdreven, hee egei het eerst sinds de eilan- gra oep in 1946 onafhanke- 3nt. 'er£i van de VS, kiezen de de lijnen niet alleen een pre- ands'f maar ook de leden van mis van afgevaardigden senaat en duizenden re- 0, zo le en plaatselijke be- becj ders. Naar Filipijnse tra- 20( hangt het succes •achl daten niet zozeer af van lSten ïologie of de kwesties die m ntraal stellen, maar van e gr< [enootschappen met daai olijke leiders, die in ruil positieverbetering bereid rjjvv un achterban te mobilise- Geweld bij verkiezingen Filipijnen va MANILA Temidden van sporadisch geweld en onregel matigheden bij stembussen zijn miljoenen Filipijnen van daag opgekomen om een op volger aan te wijzen voor presi dent Corazon Aquino. In de hoofdstad Manila waren tien duizenden militairen en poli tieagenten op de been. Giste ren kwamen bij een aanslag van het communistische Nieu we Volksleger vijftien mensen om, terwijl vandaag twee do den vielen bij een schietpartij tussen de politie en aanhan gers van een burgemeesters kandidaat in de provincie Pan- gasinan. Rond Manila werdén onregelmatigheden gemeld, zoals het ontbreken van stem bussen, tekort aan stembiljet ten en het niet tijdig komen opdagen van medewerkers van het stemlokaal. Presi dentskandidate Imelda Mar cos, de weduwe van de in 1986 verdreven dictator Ferdinand Marcos, arriveerde in een li mousine bij het stembureau en zei dat de Filipijnen zich be drogen zullen voelen als zij verliest. In de laatste peilingen liep de weduwe Marcos achter op de voormalige minister van defensie Fidel Ramos, die door Aquino wordt gesteund, za kenman Cojuangco en de oud- rechter Miriam Defensor San tiago. De verkiezingscommis sie schat dat de uiteindelijke winnaar, die op 30 juni beëdigd moet worden, niet meer dan 25 procent van de stemmen zal halen. De eerste voorlopige uitslagen worden rond zes uur Nederlandse tijd verwacht. De definitieve uitslag kan enkele dagen op zich laten wachten. rkiezingscampagne was cht fel. Echt vuurwerk Te zien aan het slot van ire partij bij een kom - Die manifestaties zijn ikelijk omdat de kandi- geen reclame mogen op radio en televisie of nten. Zij gingen daarom aat op om direct aan het ,n boodschap te verkon- maar die manier van ignevoeren is uitputtend iperkt. Daarnaast pro- in zij zoveel mogelijk in- ws af te dwingen, want de belangrijkste weg e massamedia, te opiniepeilingen we- t dat de voormalige mi- i landbouwhervor- Miriam Defensor Santi- an kop gaat bij de presi- candidaten, samen met Ramos, oud-minister van sie en favoriet van Aqui- luardo „Danding" Coju- volgde daar vlak achter. Marcos, de eind vorig jaar naar de Filipijnen terug gekeerde weduwe van Ferdi nand Marcos, werd in de pei lingen ver teruggeslagen. Vuistgevecht Santiago staat vooral bekend om haar radde tong. Dat zij de media weet te bespelen be wees ze onder meer nadat ze in 1988 tot hoofd van de immigra tiedienst was benoemd. Voor de televisiecamera's liet ze buitenlanders defileren die waren opgepakt wegens drugs bezit of prostitutie. Iedereen die binnen haar departement van de harde lijn zou afwijken, zou aan de haaien worden ge voerd, zo dreigde ze. Een parle mentariër die zei dat haar cam pagne tegen corruptie slechts schijn is, adviseerde ze zijn vingers in het stopcontact te steken, na hem te hebben uit gedaagd tot een vuistgevecht. Haar tegenstanders zeggen dat Santiago een psychiatrisch verleden heeft, maar ze ont kent en zegt hoogstens aan mi graine te hebben geleden als rechter in Manila, waar zij maandelijks tientallen nieuwe zaken kreeg toegeschoven. De campagne tegen Santiago heeft er niet toe geleid dat zij in de peilingen is gedaald. In de hoofdstad Manila zou zij zelfs een voorsprong van 15 procent op Ramos hebben. Na de couppoging tegen Aqui no in december 1989 verdween Santiago uit het kabinet, nadat kranten hadden geschreven dat muitende militairen haar in hun junta wilden opnemen. Santiago rekende daar op haar eigen manier mee af: „In dit land is gekonkel na seks de meest geliefde sport. Breng mijn naam niet in verband met jullie junta, maar zet mij op de lijst van de Filipijnsen met de mooiste benen". Beschuldigingen Aquino is door de grondwet uitgesloten van herverkiezing en heeft daar uiteindelijk in berust. Fidel Ramos, de man die haar politiek zou moeten voortzetten, wordt achtervolgd door zijn verleden. De Manila Chronicle meldde vorige week beslag te hebben gelegd op dagboeken van Marcos, waar uit zou blijken dat Ramos als hoofd van de nationale politie een van de belangrijkste mili taire leiders was tijdens de noodtoestand, die van 1972 tot 1981 duurde. Ramos heeft al tijd gezegd dat hij zich in stilte tegen de staat van beleg keer de, maar de Chronicle schreef dat Ramos zelfs was ingelicht voordat Marcos zijn maatrege len afkondigde en dat hij een lijst had opgesteld van mensen die gearresteerd moesten wor den. Of de beschuldigingen nu waar zijn of niet, zij lijken hun weerslag te hebben op Ramos, die zich opwerpt als de kam pioen van de democratie en de „erfgenaam" van Aquino. Se nator Juan Ponce Enrile, mi nister van defensie onder Mar cos en met Ramos genoemd als de aanstichter van de revolutie in 1986, zegt dat Ramos juist een heel andere rol had en de betogingen tegen de regering met geweld wilde neerslaan. Enrile, in november 1986 als minister van defensie aan de kant gezet na een mislukte couppoging tegen Aquino, heeft zelf alle aspiraties op het presidentschap opgegeven en probeert een zetel te veroveren in het huis van afgevaardig- Politieke fout Parlementsvoorzitter Ramon Mitra loopt in de peilingen achter op Santiago, Ramos en Cojuanco, hoewel hij de beste campagnemachine van het land heeft. Vooral rond Manila, een kritiek gebied, staat Mitra er niet goed voor. Hij is verder in het defensief gedrongen nu hij er van wordt beschuldigd drukpersen van de overheid te hebben gebruikt voor het aan maken van propaganda, wat de kieswet verbiedt. Er loopt in middels een onderzoek tegen Mitra, maar dat zou zeker niet voor vandaag zijn afgerond. Mitra had al af te rekenen met een imago van politiek-konke- laar-oude-stijl. De zittende vice-president, Salvador Laurel, is onderhevig aan een persoonlijke politieke eclips. Hij staat in de peilingen nog achter de weduwe Marcos. Nadat hij in 1972 bij het uitroe pen van de noodtoestand zijn senaatszetel verloor, keerde Laurel zich tegen het regime en was hij in 1983 een van de organisatoren achter de dra matische thuiskomst van Be- nigno Aquino, de echtgenoot van de huidige president. Aquino landde na drie jaar bal lingschap in de VS op de lucht haven van Manila, waar hij bij het afdalen van de vliegtuigt- Corazon Aquino en Salvador Laurel in de tijd dat het nog boterde. rap werd doodgeschoten. Lau rel werd na de machtsoverna me van Corazon Aquino tot premier benoemd, maar dat ambt werd al snel afgeschaft. Uiteindelijk stapte hij in 1987 ook op als minister van buiten landse zaken. Volgens commentatoren heeft Laurel een politieke fout ge maakt door Aquino vlak na haar machtsovername fel te bekritiseren, terwijl zij razend populair was bij de bevolking. Toen het later gemeengoed werd om Aquino af te kraken, waren velen de voortrekkers rol van Laurel vergeten. Idool Alle presidentskandidaten spreken zich min of meer uit voor deregulering van de eco nomie, industrialisatie, land bouwhervorming, het aantrek ken van buitenlandse investe ringen en het herverdelen van de politieke macht, waarbij Manila niet langer het allesbe palende centrum moet zijn. Amerikaanse waarnemers zeg gen lichtelijk ongerust te zijn dat de verkiezingen vandaag- zouden worden ontregeld door onkunde of fraude, die demon straties en politiek geweld tot gevolg zouden kunnen heb ben. Dat zou op zich weer in terventie van radicale militai ren kunnen uitlokken. Leger- chef generaal Lisandro Abadia zei vorige week dat er een com plot was ontdekt van militai ren die de verkiezingen door bom- en moordaanslagen naar hun hand hadden willen zet ten. Abadia heeft een speciale legerafdeling opgezet die mili taire dreigementen voor en na de verkiezingen de kop in moet drukken. Door de campagnecultuur zijn Filipijnen al snel verveeld als een kandidaat de aandacht vraagt voor werkloosheid, de stagnerende economie of de FOTO: AP buitenlandse schuld van 29 miljard dollar. „Waar blijven de artiesten", vroeg Angelita Castillo, huisvrouw uit Las Pi nas. De kandidaten zorgden er voor dat zij de bekendste ar tiesten meenemen naar de on bekendste uithoeken van de Filipijnen. Sommige kandida ten, onder wie Imelda Marcos, zingen zelf een lied en pinken op het juiste moment een traantje weg. Artiesten maken ook zelf van het systeem ge bruik om in het parlement te komen. Zo staat Joseph Estra da. bekend matinee-idool en huidig senator, aan kop in de aparte race om het vice-presi- dentschap, dat hij naast Coju angco wil gaan bekleden. Se nator Enrile vindt dat de vol gende president maar eens naar het kiesstelsel moet kij ken. Er is iets mis met een sy steem dat zoveel artiesten en sportlui in staat stelt in het parlement te komen, aldus En rile. t het thuisfront af en toe kromme tenen door zijn stuntelige optreden. BRUSSEL Hoe komt iet toch dat de gedoor- verfde Belgische troonop volger prins Filip in zijn eigen land als een sul wordt afgeschilderd. Op die jongen valt uiterlijk toch weinig aan te mer ken. Maar tijdens zijn op tredens schijnt hij nog nog wel eens zodanig door de mand te vallen dat ve len aan hem twijfelen als toekomstig koning der Belgen. De Belgische prins is van van daag tot en met vrijdag in Ne derland op werkbezoek. Hij laat er zich onder meer voor lichten over de integratie van migranten in Nederland en het drugsbeleid in Amsterdam. Verder bezoekt hij de Delta werken, het Kröller-Muller museum en een project voor grensoverschrijdende samen werking in Eindhoven. Wat er ook over Filip wordt ge zegd of geschreven, het beeld is niet echt positief. Onlangs nog bezorgde hij het thuisfront kromme tenen, toen hij op stuntelige wijze een gesprekje voerde met de eerste Belgische ruimtevaarder Dirk Frimout. „Ge moogt gerust Filip zeg gen. In de ruimte bestaat geen protocol", probeerde de prins zijn inmiddels veel beroemder, maar o zo bescheiden landge noot op z'n gemak te stellen. In een boekje, dat eerder dit jaar over koning Boudewijn en het geslacht der Coburgers verscheen, zegt dan weer een van de geïnterviewden dat ie dereen zich verkijkt op Filip. „Hij is beslist geen sul. Als je met hem alleen bent, zegt hij beslist wél zinnige dingen. Maar hij loopt helemaal verlo ren in dat strakke protocol waarin het paleis van Laken hem koste wat kost wil opslui ten. Die jongen kan nooit een pint gaan drinken, nooit een eind wegkletsen met vrienden, zonder dat er hysterische man netjes in pandjesjassen en wit te handschoenen om hem heen fladderen. Ik vind het eerder een blijk van gezond heid dat hij daar ziek van wordt". Echte Coburger Filip, voor de Franstalige Bel gen Philippe, is met zijn 32 jaar zo langzamerhand op een huw bare leeftijd gekomen. Maar slechts weinig adelijke vrou wen en meisjes lijken van hem wakker te liggen. „Het is een aardige jongen", schreef het tijdschrift L'Instant onlangs, „maar komt in het openbaar nu eenmaal niet zo goed over, vooral niet bij het grote pu bliek". De mensen van het pa leis nemen hem dat niet zozeer kwalijk, al maken ze zich wel een beetje zorgen over zijn ge brek aan belangstelling in het algemeen, en voor religieuze aangelegenheden in het bij zonder. De prins, de oudste zoon van Boudewijns broer prins Albert en prinses Paola, is volgens in gewijden een echte Coburger. „Ik ben ervan overtuigd dat hij zich zal ontpoppen als een au toritaire figuur. Hij weet ver domd goed wat hij wil", zegt ie mand in het boekje over de Co- burgers. De prins mag voor sommigen een kleurloze goede sul zijn, anderen roepen weer over zijn militaire heldendaden. De be scheiden biografie die zijn ka binet verspreidt, vermeldt op dat punt zijn solo-vluchten, met een Mirage-straaljager. Fi lip, die in 1989 werd bevorderd tot kolonel, is paracommando geweest. „Hij is een voortreffe lijk piloot. En iemand die uit een vliegtuig durft te springen, is geen bangerik", heeft een oud-minister eens gezegd. Hoogvlieger De laatste generaties Cobur gers zijn geen intellectuele hoogvliegers. Over Filip bewe ren boze tongen, niet bepaald behorend tot de supporters club van het paleis van Laken, dat de prins al op de middelba re school niet meekon met zijn leeftijdgenoten. „En zijn stu die politieke wetenschappen aan de universiteit van Stan ford in de VS stelde niets voor. Hij heeft trouwens geen echt diploma gekregen". Maar aan de andere kant zijn de fans van de jonge prins er van overtuigd dat er in hem een ruimhartig, sociaalvoe lend, integer en neutraal mens schuilt. En misschien is dat ook alles wat het koninkrijk der Belgen nodig heeft. Nu het federale België meer en meer vorm krijgt, heeft .het koning schap in de toekomst bij onze zuiderburen wellicht enkel nog een symbolische en proto collaire betekenis. Of Filip zijn oom Boudewijn opvolgt als koning, staat trou wens nog niet eens vast. Filip mag dan wel de oogappel zijn van het kinderloze konings paar Boudewijn en Fabiola, in een recente opiniepeiling bleek dat Filips jongere zuster Astrid bij het gewone volk goed in de markt ligt. Idoor AART HEERING ROME Al twee weken lang ontsieren corrupte politici en medeplichtige ondernemers de voorpagi na's van de Italiaanse kranten. En het ziet er niet naar uit dat er gauw verandering in zal komen. In Milaan zijn na de arres tatie van socialistische en links-democratische poli tici in de afgelopen dagen ook drie christen-demo cratische bonzen in de boeien geslagen. Datzelfde lot trof de managing director van de constructie maatschappij Cogevar, die te genwoordig maar nog niet toen de omkoopactiviteiten plaatsvonden deel uit maakt van de Fiat-holding. Twee andere politici konden niet worden aangehouden, om dat ze naar het buitenland wa ren gevlucht. Als bescherming tegen wraak acties heeft Antonio Di Pietro de Milanese officier van justi tie die de anti-corruptie-opera tie 'Schone handen' leidt, een gepantserde auto en een gewa pend escorte toegewezen ge kregen. Sinds eind vorige week dreigde bovendien een bestuurscrisis in de regio Lom- bardije, waarvan Milaan de hoofdstad is door de arrestatie van twee gedeputeerden die smeergeld hadden geëist bij de bouw van enkele bejaardente huizen. En tenslotte is er een nieuw omkoopschandaal aan het licht gekomen in Rome, waar de bouw van een ministerie, een opdracht ter waarde van 600 miljoen gulden, aan een niet bestaande maatschappij blijkt te zijn gegund. Corruptie is in Italië niet al leen een moreel maar ook een serieus economisch probleem. De voor steekpenningen be stemde bedragen worden na melijk doorberekend in de be groting die daardoor regelma tig stijgt om in vele gevallen op het dubbele of driedubbele van de oorspronkelijke aanneem- som uit te komen. Koeioneren Uit berekeningen van het Cen- sis, het Italiaanse bureau voor de statistiek, blijkt dat de poli tieke corruptie de Italiaanse staatskas in 1988 op die wijze circa 20 miljard gulden, ofwel ruim 10 procent van het begro tingstekort van dat jaar, heeft gekost. Met name in Zuid-Italië kan daar nog eens zo'n bedrag bij worden opgeteld, dét bestemd is voor de afpersers van de maffia. Het verschijnsel neemt boven dien steeds zwaardere vormen aan. In de afgelopen tien jaar is het aantal bewezen gevallen van corruptie en malversaties met overheidsgeld gestegen van 477 naar 1198 per jaar. En vorig jaar was tegen 17.000 van de 124.000 lokale en regionale bestuurders die Italië telt, een justitiëel onderzoek gaande. In de afgelopen weken is nog eens bewezen dat corruptie van lokale bestuurders in Ita lië algemeen en op grote schaal voorkomt, terwijl in principe geen enkele partij vrij uit gaat. Maar het schandaal van Mi laan heeft ook laten zien dat zowel de ondernemers als de bevolking weigeren om zich nog langer te laten koeioneren door arrogante en inhalige po litici. De vraag is alleen hoe ze gestopt kunnen worden. De vooraanstaande econoom Vic tor Uckmar heeft daarvoor een concrete oplossing. Volgens hem wordt de bron van het kwaad gevormd door de wijze van toewijzing van overheid sopdrachten. Tegenwoordig wordt slechts 4 procent van de opdrachten via een volkomen vrije openbare aanbesteding verstrekt. In de rest van de gevallen kan maar een beperkt aantal on dernemingen inschrijven, of is het de burgemeester of wet houder die persoonlijk de on derneming uitkiest. In dat laatste geval is de kans op om koping natuurlijk het grootst. Uckmar stelt daarom voor om net als in Noord-Europa een machtsscheiding in te voeren waarbij politici de principebe sluiten nemen en de uitwer king aan deskundigen wordt overgelaten. In principe is ie dereen het daar mee eens, zelfs de politici, maar in de praktijk kan het nog lang du ren voordat die gedachte wer kelijkheid wordt, omdat in Ita lië ook de deskundigen op grond van hun politieke voor keur worden benoemd.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7