Armenië vraagt iredesmacht VN Chaos is compleet in voormalig Joegoslavië Honderd Somaliërs per dag dood door honger BUITENLAND Amerikanen keuren regeringsbeleid in binnensteden af SS MAANDAG 11 MEI 1992 Miss Universe Miss Namibia, het 19- jarige blanke fotomodel Michelle McLean, is zaterdag in de Thaise hoofdstad Bangkok tot Miss Universe gekozen. Tweede en derde werden respectievelijk Miss Colombia, de 21- jarige studente Paola Turbay, en Miss India, het 20-jarige model Madhu Sapre. Nederlandse miljonair achter Britse tralies KNUTSFORD - De rechtbank in het Britse Knutsford heeft de 60-jarige multimiljonair Arn- fried Pagal uit het Noordhollandse Bergen ver oordeeld tot 14 jaar cel en een boete van 4,5 mil joen gulden. De rechtbank achtte bewezen dat hij deelnam aan een criminele organisatie die in drie maanden 10.000 kilo hasj vanuit Nederland naar Groot-Britannië heeft gesmokkeld. De drugs zaten verpakt in cementzakken van Pa- gals eigen bedrijf AP-Technische Mortel uit Am sterdam. Pagal kreeg landelijke bekendheid als kunstliefhebber, uitvinder en bon-vivant. Hal verwege de jaren tachtig werd hij beroemd met zijn schaakvereniging Koningsclub, waarvoor hij twintig topschakers kocht en razendsnel in de hoogste klasse belandde. Zijn medeverdach ten werden veroordeeld tot gevangenisstraffen tot acht jaar en boetes veroordeeld. Leningen aan Derde Wereld pas bij beperking defensie WASHINGTON - De Wereldbank zal de hoogte van de leningen aan 85 ontwikkelingslanden voortaan zwaarder laten afhangen van hun militaire uitgaven. President-directeur Lewis Preston zei gisteren dat de Wereldbank onder meer als doel heeft de armoede in de Derde Wereld te bestrijden en dat landen die daar aan meewerken, meer hulp kunnen verwachten. Lan den die daarentegen veel geld voor „niet-produktie- ve" posten als de aankoop van wapens reserveren, krijgen minder, aldus Prestop. De Wereldbank stelt de grenzen op aandringen van geldschieters als Ja pan, Duitsland en de VS. De Wereldbank geeft jaar lijks wereldwijd zo'n 24 miljard dollar krediet, In 1994 moet een onderzoek naar 85 landen in de Derde We reld afgerond zijn. Gekeken wordt naar de oorzaken van het mislukken van armoedebestrijding, het effect van overheidsuitgaven, het creëren van sociale zeker heid voor de armsten en de militaire uitgaven. Vlucht echtpaar Honecker mislukt BERLIJN De voormalige Oostduitse leider Erich Honecker heeft vorige week vergeefs ge probeerd met zijn vrouw uit Moskou naar Chili te vluchten. Dit meldde de Berliner Zeitung za terdag. Volgens de krant had het echtpaar Ho necker hun plan om op 1 mei een vliegtuig naar Chili te nemen laten varen toen zich vlak voor het tijdstip van hun vertrek vijf militaire voer tuigen posteerden bij de Chileense ambassade. De Honeckers zijn in december naar de ambas sade gevlucht na een dreigement van de Russi sche regering Honecker te zullen uitleveren aan Duitsland, waar hij wordt gezocht in ver band met het beruchte 'schietbevel' aan de vroegere Oostduitse grenswacht. De Berliner Zeitung zei dat de Honeckers beschikten over Chileense paspoorten en plaatsbewijzen voor een vlucht naar Santiago. 32 IskiaeSoinmit Gevangenisoproer Lima Een gevangene van de Miguel Castro-gevangenis bij Lima pakt een kopje water, terwijl andere gedeti neerden op de grond liggen. Gisteravond werd in de Peruaanse hoofdstad bekend gemaakt dat de op stand in de gevangenis het leven heeft gekost aan dertig mensen waaronder twee bewakers. Ook vielen er twintig zwaargewonden. Na vijf dagen verzet tegen de politie hebben de 541 gevangenen, allen lid van de maoïstische guerrillabeweging Lichtend Pad, zich zaterdagavond onvoorwaardelijk overgegeven. FOTO: EPA NEW YORK Een meerder heid van de Amerikanen vindt dat de regering-Bush niet ge noeg doet aan de problemen in verarmde binnensteden. Uit een vandaag gepubliceerde opiniepeiling van de New York Times en het televisiestation CBS blijkt dat het merendeel van de blanke en zwarte onder vraagden vindt dat president Bush onvoldoende heeft gere ageerd op de rellen die Los An geles en andere grote steden nu bijna twee weken geleden teisterden. De Amerikanen zien de onlusten als een 'waar schuwing' om meer aandacht te besteden aan minderheden en verarmde bevolkingsgroe pen in de binnensteden. Uit het onderzoek blijkt dat de Amerikanén de laatste vier jaar steeds bezorgder zijn ge worden om de toestand in de grote steden. Vier jaar geleden vond 35 procent dat de rege ring te weinig deed aan de po sitieverbetering van zwarten, nu is dat 61 procent. Daarnaast vindt 64 procent dat de over heid zich niet genoeg aantrekt van de problemen van minder heden in het algemeen. Vier jaar geleden was dat nog 34 procent. Hoewel ze het rege ringsbeleid afkeuren, zien de Amerikanen geen oplossing in het opendraaien van de geld kraan. Volgens meer dan de helft van de ondervraagden moet de bevolking zich ten eerste beter bewust worden van de problemen in de bin nensteden, waarna acties op nationaal niveau op gang zou den kunnen komen. Akkoord regering en oppositie Tadzjikistan DOESJANBE De regering en oppositie in Tadzjikistan heb ben vandaag overeenstemming bereikt over de vorming van een coalitieregering. Beide partijen hopen dat het akkoord een einde zal maken aan de bloedige politieke crisis in de Centraalaziati- sche republiek. Tegenstanders van president Rachmon Nabijev gaan acht van de 24 kabinetsposten vervullen. De oppositie levert de minister van defensie. Volgens de commandant van de troepen van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) in Doesjanbe, ko lonel Vjatsjeslav Zabolotny, zijn aan het akkoord langdurige nachtelijke onderhandelingen voorafgegaan. Berichten over het schieten van veiligheidstroepen op ongewapende burgers had den er eerder toe geleid dat het overleg was afgebroken. Bij de schietpartij vielen acht doden. De onderhandelingen werden vannacht hervat. De regering bestond tot haar val afgelopen don derdag nog uitsluitend uit communisten. President Nabijev houdt zich met regeringsfunctionarissen schuil in het kantoor van de geheime dienst. GISTEREN OPTV, VANDAAG GRATIS VERKRIJGBAAR. De Lekker weg ideeën krant staat boordevol tips en suggesties voor een weekend of vakantie lekker weg in eigen land. Haal nu deze gratis krant bij ANWB, VW-i kantoor of Shell-station. Jxkkutieg t inde demonstraties ipositie Thailand NGKOK - De Thaise oppositie heeft een ■k van massale demonstraties beëindigd. Bangkok Post meldde dat de oppositie vandaag een week een „staakt-het-vu- in acht neemt in de campagne voor aal-0! ndwetshervormingen. De acties worden jstaande zondag hervat als de regering niet genoeg handelt. Volgens de krant wor- vrijdag hervormingen ingediend in het [ac lement. De regering zou onder druk heb- ,r i toegegeven om premier Suchinda voormalig legerchef en geen vrij gekozen 'in it'cus Per aan de kant te zetten. >ng Junsai, lid van de oppositionele Pa- Dharma Partij, zei dat het leger op het it stond met geweld in te grijpen toen be- en werd om de demonstraties te beëindi- alle )SKOU - Armenië »ft gisteren om een ledzitting van de Vei- ïeidsraad van de Vere- Naties gevraagd r het sturen van een •vredesmacht naar de an streden Armeense en- -insj ve Nagorno-Karabach Izerbaidjan. ontv Armeense ministerie van enlandse zaken deed de iep terwijl Azerbaidjaanse dkrachten een tegenoffen- lanceerden om de stad sja te heroveren. Het laat- izerbaidjaanse bolwerk in "j orno-Karabach werd zater- door Armeense troepen in- gfomen. "baidjaanse functionaris- zeiden gisteren dat hun pen Sjoesja op de Arme- ondr5 hadden heroverd, maar had 'erc* hher van beide kanten end. Tachmasib Novroe- terii zov van het Azerbaidjaanse Volksfront meldde gisteren dat zijn troepen de Armeense stad Askeran hadden veroverd en dat hevige gevechten gaan de waren om de verovering van Nachitsjevanik, meer naar het zuiden. Het beroep op de VN was vol gens Armenië ingegeven door de angst dat Turkije zich aan de zijde van Azerbaidjan zou kunnen voegen in het conflict om Nagorno-Karabach. Een dergelijke interventie zou „mogelijk ernstige consequen ties voor de regio en de we reld" kunnen hebben, waar schuwde het ministerie in een verklaring. Armenië beschul digde Turkije van het leveren van wapens aan Azerbaidjaan se troepen in Nakitsjevan, een Azerbaidjaans gebied langs de grenzen van Armenië, Turkije en Iran. Zaterdag stuurde de Azerbaid jaanse VN-ambassadeur Gas- an Gasanov een brief naar de Veiligheidsraad waarin werd opgeroepen de „flagrante schending van de Azerbaid jaanse soevereiniteit en terri toriale integriteit" door Arme nië te stoppen, zo meldde het persbureau Itar-Tass. Armenië maakt aanspraak op Nagorno-Karabach. De vier jaar durende strijd om de en clave heeft ruim 1500 levens geëist. Sjoesja is voor de Ar meense strijders van groot be lang, omdat de Azerbaidjaanse troepen vanuit deze stad de Ar meense posities in de enclave onder vuur nemen. De aanval op Sjoesja begon vrijdag vrijwel onmiddellijk nadat de Armeense president Levon Ter-Petrosjan en Ja- goeb Mamedov, de waarne mend president van Azerbaid jan, in Teheran een bestand sakkoord hadden getekend. Zeker 30 Azerbaidjanen en 31 Armeniërs zouden bij de Ar meense aanval zijn gedood. volg op de eerdere aankondi ging van Servië dat het zijn handen aftrok van het leger in de buurrepubliek Bosnië/Her- zegowina. Dat de militairen daar uitsluitend de Servische zaak dienden, was voor de poli tici in Belgrado geen reden om hen niet als lastige vliegen van zich af te schudden toen dit in ternationaal gezien beter uit kwam. Diegenen die hun basis in Servië hebben kunnen te rugkeren, de overige soldaten moeten maar zien waar ze blij ven, was de boodschap. De ver wachting is dat er slechts twin tig procent van de officieren en troepen terug zal keren naar Servië, om daar het Nieuwe Joegoslavië te gaan dienen. Daar zullen zij de strijd tegen het Moslim-fundamentalisme voortzetten en waarschijnlijk niet rusten voordat de jonge staat Bosnië is opgedeeld tus sen Serven en Kroaten. Onschuld Hiertoe zijn al afspraken ge maakt, de onderlinge haat wordt even opzij gezet. Presi dent Milosevic zowel als zijn cbllega Tudjman in Zagreb wast zijn handen in onschuld, maar de gevechten in Bosnië zijn nog niet ten einde en zul len door de chaos alleen nog maar verergeren. Voornaam ste slachtoffers zijn niet alleen de Moslims, maar ook de mili tairen zelf. De generaal^ voe len zich - terecht -verraden en afgedankt door Belgrado, maar verrast kunnen ze hier niet over zijn. Nog voordat het het etnische geweld losbarste, klonk de waarschuwing dat het federale leger alleen be staansrecht had binnen de staat Joegoslavië als geheel. Op papier streden de gene raals dan ook voor de eenheid en behoud van het land. „Wij zullen en kunnen optreden om Joegoslavië te redden en om etnische geweld tegen te gaan", aldus een verklaring van de legerstaf in mei vorig jaar. Maar de praktijk wees an ders uit: eerst bleek het leger militair niet in staat de slag om Slovenië te winnen, zodat het ernstig prestigeverlies opliep. Door vervolgens in de burger oorlog in Kroatië nadrukkelijk partij te kiezen voor Servië, joegen de generaals nadien ook de andere republieken het land uit. Kroatië werd ont ruimd, slechts een verwoest gedeelte bleef onder militair gezag. Vervolgens vertrokken de militairen met stille trom uit de zuidelijke republiek Ma cedonië, dat nu in de wachtka mer staat om als zelfstandige staat te worden erkend. Fantasie En uiteindelijk maakten de ge neraals in Bosnië dezelfde fout: in plaats van zich in deze laatst overgebleven republiek met onafhankelijkheids-aspi raties werkelijk een neutraal, Joegoslavisch leger te tonen, werd opnieuw partij gekozen voor de militante Servische minderheid.- Opnieuw lieten de generaals zich voor het kar retje van Belgrado spannen, opnieuw werd een niet te win nen oorlog aangegaan, op nieuw ging een republiek voor Joegoslavië verloren. Dat Ser vië en Montenegro zich geen NAIROBI In het oosten van Etiopië sterven ten minste honderd mensen van Somali sche afkomst per dag door honger. Zeven miljoen men sen in het gebied worden met de hongerdood bedreigd door de ernstige droogte die er al drie jaar heerst. De officiële Etiopische radiozender meld de dat gisteren. Volgens de ra dio worden vooral vier distric ten in het gebied Harerge in het oosten van het land door de droogte getroffen. In deze dis tricten lijden al zeven miljoen mensen aan de gevolgen van de droogte en voedseltekorten. De bevolking verloor de laatste twee maanden meer dan 150.000 stuks vee door het ver dwijnen van grassen wegens de droogte. De Etiopische ra dio deed een dringende oproep voor internationale hulpverle ning om een menselijke trage die te voorkomen. De afgelo pen week deden de Verenigde Naties opnieuw een dringende oproep tot internationale noodhulp voor verscheidene gebieden in Afrika, waar in to taal ruim 20 miljoen mensen het slachtoffer dreigen te wor den van de dit maal vooral door droogte en mislukte oog sten veroorzaakte hongers nood. Mozambique vreest dat wel drie miljoen van zijn inwoners het slachtoffer van de hongers nood kunnen worden nu in zuidelijk Afrika de ergste droogte heerst in deze eeuw. De Mogambicaanse regering bereidt, in samenwerking met hulporganisaties van de Vere nigde Naties, een dringende oproep aan de wereld voor waarin deze week om hulp zal worden gevraagd voor het ook door een burgeroorlog ver scheurde land van 15 miljoen inwoners. Vorige week riep de Voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, FAO, op tot buitenlandse hulp om de Mogambicanen te helpen de droogte te overleven. leger van oud-Joegoslavische omvang zouden kunnen per mitteren kon iedereen uitreke nen, maar vergde voor de mili taire top blijkbaar te veel fan tasie. Na de Tweede Wereld oorlog internationaal geres pecteerd als een sterke militai re macht die Stalin buiten de deur wist te houden, gaat het federale leger nu beschimpt ten onder: de gemene zaak met de Serven in Kroatië, de be schietingen van burgerdoelen en momumentale steden, de strategie die leidde tot de com plete verwoesting van Vukovar en nu de wurggreep rond de moslims in Sarajevo hebben aan alle westerse goodwill een einde gemaakt. Overgebleven als generaals zonder land heb ben de bevelhebbers de onder gang van het leger zelf over zich afgeroepen. Ware het niet voor Bosnië, waar chaos en bloedvergieten alleen nog maar zullen toenemen nu de achtergebleven militairen door niemand meer worden gecontroleerd, dan zou nie mand een traan laten over hun ontslag. Skinheads en linkse jongeren in Duitsland op de vuist ITZEHOE De Duitse politie heeft 28 arrestaties verricht na vechtpartijen tussen Duitse skinheads en linkse jongeren in de nacht van zaterdag op zondag. Daarbij raakten veer tien politieagenten lichtge wond. Ongeveer honderd extreem linkse jongeren deden zater dagnacht een inval in een bar in Itzehoe waar zo'n vijftig skinheads zaten, met leuzen als „nazi's eruit". Ook in Mag- denburg, in de voormalige DDR, kwam het in de nacht van zaterdag op zondag tot on geregeldheden toen veertig neo-nazi's met knuppels en stalen staven een discotheek binnenvielen die vooral door punks wordt bezocht. Daarbij raakten acht mensen gewond. nglecommando en Tucayana's amillen vredesproces afronden IAMARIBO In Surina- willen de illegale groepen glecommando en Tucaya- imazones het vredesproces 'de regering binnen twee >n afronden. Dat heeft lie Brunswijk meege- De wens het vredespro- f te ronden is aan presi-' Ronald Venetiaan door ven. eiders van het Junglecom- do (JC) en de Tucayana I ien van overheidsdiena- het groene licht gekregen de oprichting van een ttmg ter ontwikkeling van ehele binnenland. Die on- teuning kregen JC-leider nie Brunswijk en Tucaya- Dmmandant Thomas Sa- gisteren in Moengo. p te richten stichting moet wikkeling van de woongebie den van indianen en bosne gers ter hand nemen. Het bin nenland, dat voor een deel af gesloten is, wordt volgens één der commandanten van de Tu cayana's pas vrijgegeven als de regering daadwerkelijk econo mische en sociale activiteiten gaat ontplooien en initiatieven in die richting ondersteunt. President Ronald Venetiaan zei enige reserves te hebben' tegenover zakelijke belangen die op de achtergrond van de overeenkomst tussen Bruns wijk en Samajo een rol lijken te spelen. „Zaken doen is goed, maar het moeten eerlijke, ge zonde en bonafide zaken zijn", aldus de president. Hij zei dat Suriname wat het vredespro ces betreft op een kruispunt Egypte vraagt Israël toch deel te nemen aan vredesbesprekingen CAIRO Egypte heeft er bij Israel op aangedrongen toch deel te nemen aan de vredes besprekingen over vluchtelin gen en economische ontwikke ling in het Midden-Oosten. Is rael heeft gezegd de twee werkgroepen van de multilate rale vredesbesprekingen te boycotten, omdat daaraan Pa lestij nen van buiten de bezette gebieden deelnemen. De be sprekingen over economische ontwikkeling beginnen van daag bij de Europese Gemeen schap in Brussel en die over vluchtelingen woensdag in Ot tawa (Canada). De PLO heeft gisteren meegedeeld in te stemmen met deelneming aan ZAGREB - Het ooit zo trotse federale leger van Joegoslavië bestaat niet meer: evenals het voorma lige land van Tito zelf, is de militaire macht defini tief in chaos uiteengeval len. ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI lerwinningsdag in Moskou oude Russische ex-marineofficieren begroeten elkaar tijdens de viering van 'Overwinningsdag' in ;ou afgelopen zaterdag. Overwinnigsdag wordt ieder jaar gevierd ter herinnering van het einde van weede Wereldoorlog. Dit jaar vond de viering voor het eerst plaats onder een niet-communistisch bi„ Wrang genoeg voor de gene raals is het juist Servië, lang hun zelfgekozen en enige bondgenoot, dat het leger afge lopen week de uiteindelijke doodsteek heeft gegeven. Als hoofdstad van het nieuwe Joe goslavië komt het Belgrado be ter uit met een eigen, klein le ger verder te gaan. Met dank voor de bewezen diensten en voor de steun in de burgeroor log ontsloeg het door Servië gedomineerde opperbevel dit weekeinde de gehele legertop. Veertig generaals konden ver trekken, wie hun pensioen be taalt is niet duidelijk. Het ontslag is een logisch ge lijken wel bruinvissen, wanneer ze zo door het water schieten. Maar wat wil Lupardi met deze zonderlinge monsters? Hij laat de mannen ver in zee zwemmen en daar werpen ze zich op een enorme potvis. De vis verweert zich heftig, wanneer de haaimannen hem aanvallen, maar onder de invloed van Lupardi's richtzender is het beest spoedig machteloos en zwemt rustig naar de wal. 3 mannen worden afgericht tot haaiman. De gevangenen Ikomen willoze werktuigen in de hand van Lupardi geworden met zich doen wat hij wil. Ze zien er zonderling uit in hun wa- zwemcostuums. Lupardi neemt dan zijn eerste proeven mensen. Hij brengt ze naar een steile rots en gebiedt de door middel van zijn richtzender in zee te springen. De haai- aarzelen geen ogenblik en duiken sierlijk naar beneden. Het

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5