Overleg over vast tarief ziekenhuis verrichtingen „Ook ambulance! en brandweer in politieregio's" BINNENLAND Krant op Zondag onderhandelt met buitenlandse investeerders „Vietnamezen desnoods met dwang het land uit" Bestrijding tbc bij asielzoekers door geldgebrek onder druk Kwart vracht- en bus- verkeer rijdt te hard CcidócGoivumt MAANDAG 11 MEI 1992 Explosieve groei HIV Vereniging UTRECHT - Het ledenaantal van de HIV Vereni ging Nederland heeft zich vorig jaar verdubbeld tot ruim zeshonderd. De belangenorganisatie, die gro tendeels op vrijwilligers draaide, gaat dit jaar wer ken met acht betaalde medewerkers. Van april af wordt gewerkt aan een betere informatieverstrek king aan HIV-positieven en aan de meer juridische belangenbehartiging. Uit het jaarverslag over 1991 blijkt verder dat de vereniging behalve op inkom sten uit lidmaatschappen, abonnementen op HIV- Nieuws, giften en donaties draait op op subsidies van het ministerie van WVC, het Aids Fonds ien de gemeente Amsterdam. De telefonische informatie lijn werd veel gebeld: het aantal gesprekken in 1991 lag met 413 bijna 100 procent boven het niveau van 1990. De bereikbaarheid werd verhoogd van vijf naar vijftien uur per week. Wekelijks komen er tien tot dertig mensen op de informatiemiddagen af. Risico besmetting HIV kleiner dan voordelen borstvoeding UTRECHT Jonge moeders moet overal ter wereld worden aan geraden borstvoeding te geven, ook als zij besmet zijn met het aidsvirus HIV. Weliswaar bestaat er dan een kleine kans op be smetting via de moedermelk, maar de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) vindt dat risico niet opwegen tegen de bescher ming van moedermelk tegen allerlei infectieziekten. Borstvoe ding kan de wereldwijde enorme kindersterfte door infecties als diarree en longontsteking voorkomen. De meeste van de drie miljoen kindersterftes per jaar door diarree worden veroorzaakt door kunstmatige of slechte voeding. Ongeveer eenderde van de baby's die worden geboren uit HIV-geïnfecteerde moeders raakt zelf ook besmet. De meeste besmettingen treden op tijdens dé zwangerschap en geboorte. Maar de meerderheid van zuigelin gen die borstvoeding krijgen raakt niet besmet door die borst voeding. De WHO heeft overlegd met internationale aidsdeskun- digen en adviseert nu toch borstvoeding voor iedereen, ook voor HIV-geinfecteerde moeders. Die moeten dan wel contact opne men met hulpverleners om dat zo veilig mogelijk te doen. Reistijd en aansluitingen busvervoer scoren laag UTRECHT Pakweg de helft van de Nederlanders kent de slogan 'de bus is aardig op weg' en vier van de tien zijn het daar ook mee eens. Maar vooral de reistijd, de aansluitingen en de bereikbaarheid scoren niet al te best, zo blijkt uit een NIPO-enquête onder 12.000 Nederlanders over kwaliteit en imago van het stads- en streekvervoer. Bijna zestig procent is het oneens met de algemene uitspraak dat de bus niet duur is. Meer waardering is er voor de stiptheid, de klantvriendelijk heid en het comfort. Reizigers blijken ook behoefte te hebben aan actuele reisinformatie, dus ook onderweg. Ongeïnfor meerd wachten lijkt wel twee keer zo lang te duren, vinden ze. Sinds gebruikers van de Amstelveenlijn op de halten via dis plays op de hoogte blijven van de aankomsttijden, duurt het wachten veel korter en rijden de trams altijd op tijd. „Denken veel reizigers", voegt Centraal Nederland daaraan toe. In het streekvervoer nam het aantal reizigers vorig jaar toe met vijf tien procent. Maar het autogebruik groeit ook gestaag: met vier tot zes procent per jaar. Waarschuwing voor tandarts na kaakbreuk UTRECHT - De klacht van een pa tiënte die na het trekken van een kies door haar tandarts een gebroken kaak opliep, is gegrond verklaard door de betrokken afdelingsraad van de tan dartsenorganisatie NMT. De tandarts heeft dan ook een waarschuwing ge kregen. De vrouw wilde ook schadever goeding omdat zij er een zichtbaar en blijvend litteken van tien centimeter aan heeft overgehouden, maar dat is door de afdelingsraad afgewezen. De •vrouw had in april 1991 last van de kies, maar geen ondraaglijke pijn. De tandarts besloot te trekken zonder een röntgenfoto van de kies te maken. Zo'n foto had wel gemoeten, vindt de afde lingsraad, te meer omdat de vrouw eerder chemotherapie had ondergaan, die misschien gevolgen voor de bot- structuur had gehad. Het trekken duurde ongeveer twintig minuten en de vrouw voelde veel pijn. Ook h zij gekraak in haar mond. In de erna bleven een deel van kaak en gevoelloos. De tandarts gaf daarna A verwij skaart voor een kaakchirurgF weer een dag later een breuk in der derkaak en een flinke ontzetting J de kaak vaststelde. De vrouw werdif dagen opgenomen en geopere waarbij twee platen in haar kaakJ gezet. De raad vermoedt dat de tandarts^1 het trekken „onevenredige krac heeft gebruikt. Verder vindt de r, het onjuist dat de tandarts volsttj met het geven van een verwij sk; Hij had meteen zelf moeten behanl len of ervoor moeten zorgen datr vrouw nog diezelfde dag naar een s| cialist kon. Dan zou de kaakbreuk nj schien minder erge gevolgen hebl[ gehad dan nu het geval was. Geen kostenstijging voor de gezondheidszorg UTRECHT - De verrich tingen in ziekenhuizen moeten een vast prijs kaartje krijgen, gebaseerd op de werkelijke kosten van die ingreep. Zo on- staat een eerlijke concur rentiepositie en krijgt de patiënt duidelijkheid. Dat is het uiteindelijke doel van intensief overleg tus sen de organisaties van zorgverzekeraars en zie kenhuizen, zo heeft een woordvoerder van de Ver eniging van Nederlandse Zorgverzekeraars (VNZ) zaterdag bevestigd. Een en ander kan betekenen dat de ene verrichting duurder wordt maar de andere weer goedkoper. In ieder geval moeten de tarieven meer be drijfseconomisch worden on derbouwd. Tot nu toe kan de prijs van een verrichting in een ziekenhuis sterk verschil len van de eigenlijke kostprijs. Een ziekenhuis, dat moet wer ken met een vast budget, ba seert die uiteindelijke prijs ook op zijn kosten voor andere dure ingrepen. De woordvoerder geeft een voorbeeld. Zo kan het voorko men dat het ziekenfonds in Amsterdam, met twee acade mische ziekenhuizen in zijn regio, relatief veel blindedar moperaties moet vergoeden en dus duur uit is. Een zieken fonds wat noordelijker in Noord-Holland is niet in staat tot gecompliceerde verrichtin gen en verrekent die dus ook niet in de prijs van zijn goed kopere blindedarmoperaties. Dat fonds laat zijn gecompli ceerde, dure ingrepen ook uit voeren in Amsterdam zodat het ziekenfonds daar uiteinde- concurreren. Tot voor kort kregen de fond sen dat wel 'na-gecompen seerd' uit een centrale kas, maar dat gaat met de stelsel wijziging allemaal veranderen. Zorgverzekeraars zijn nu ook al deels gebonden aan- vaste budgetten. Een verzekeraar betaalt het ziekenhuis dus lie ver voor wat er werkelijk is ge daan. Vooral nu zorgverzeke raars met elkaar moeten gaan concurreren. En heldere tarie ven zijn ook nodig om te kun nen concurreren met het toe nemende aantal privéklinie- ken, die nu al veelal een lagere prijs voor een verpleegdag re kenen. Als een specialist ver trekt naar een privékliniek, dan kunnen er van een ver richting bij voorbeeld geen tien, maar nog maar negen in het ziekenhuis gebeuren. Die negen stijgen dan weer in prijs om het verlies van die ene te compenseren, zolang nog niet met kostprijzen wordt ge werkt. De VNZ-woordvoerder bena drukt dat dit nieuwe systeem geen kostenstijging voor de gezondheidszorg hoeft te bete kenen. Het zal overigens een heel karwei zijn om van alle verrichtingen („misschien wel tweeduizend") de kostprijs te berekenen. Zaken die bij zo'n berekening horen zijn onder meer de kosten van het ge bouw, inrichting, arbeidskos ten en laboratoriumonder zoek. Te denken valt ook aan het indenken in clusters van verrichtingen die op elkaar lij ken, of het alvast bepalen van de kostprijs van een beperkt aantal verrichtingen. Maar de zorgverzekeraars en de zieken huizen hebben nog geen con crete uitwerking van hun plan nen op tafel liggen. Nog 96 gemeenten zonder rampenplan Goederen naar Zagreb Treinwagons met hulpgoederen die voor vluchtelingen uit Bosnië in Kroatië werden ingezameld door de Stichting Mensen in Nood, werden zaterdag in Tiel ingeladen. Dit tot nu toe grootste transport ter waarde van 150.000 gulden vertrekt morgen naar Zagreb. foto anp HILVERSUM Minister Dales van binnenlandse zaken wil de politieregio's en die van de brandweer ert ambulances zo snel mogelijk gelijktrekken. Het woud van bestuurlij ke organisaties die de kaart van Nederland op dit moment bedekt, is een situatie van „ultieme gek te". Dat stelde zij zaterdag in het radioprogramma TROS Ka merbreed. De vorming van de 25 politieregio's zal volgens Dales volgend jaar beslag krij gen. Niets wijst erop dat 1 april 1993 niet gehaald zal worden, aldus de minister. De kritiek dat er met de nieuwe politiere- giogrenzen wéér een nieuwe indeling van Nederland ont staat, wees zij van de hand met de redenering dat grenzen die ooit zijn gekozen, die van de politieregio's niet mogen hin- Wel vindt Dales het noodzake lijk dat de parate dienstent, de brandweer en ambula wat betreft regiogrenzen iil toekomst met die van de a tie gaan samenvallen. Ten» zien van de indeling van a dissementen en regio-insJ ties zoals van landbouw,] Dales graag eenzelfde ontij keling zien, maar zij geefll dat de uitvoering daarvan! korte termijn te ambitieus^ zijn. Twijfel Dat de datum waarop alle F derlandse gemeenten een iT penplan moeten hebben, l|c vember dit jaar, wordt gehaf lijdt volgens Dales even] twijfel. Nadat vorig jaar r bleek dat tweehonderd I meenten (van de zeshondf nog geen rampenplan had] liggen, is volgens Dales druk vanuit het ministeriA het beschikbaar stellen een mobiel hulpteam berl dat op dit moment „slechts!, gemeenten zonder ramij plan zitten. AMSTERDAM - De Krant op Zondag is met buitenlandse uitgevers in onderhandeling over een forse financieringsinjec tie. De huidige betaalde oplage van 100.000 is lager dan verwacht. Uitgever Pieter Storms ver klaarde zaterdag dat „het lan ger duurt en er meer geld no dig is" om het Nederlandse pu bliek te laten wennen aan zijn blad. Sinds de verschijning an derhalf jaar geleden is er 35 miljoen gulden ingepompt. Volgens chef van de redactie, Jos van Wersch, zijn er nu „vele miljoenen" nodig. De po tentiële financiers waarmee wordt overlegd, zitten in de ons omringende landen. Bij de Nederlandse uitgevers bestaat geen belangstelling. De huidi ge geldschieters als onder meer Joep van den Nieuwen- huysen van de Begemann- groep en een Britse belegger hebben al zulke „grote inspan ningen" verricht dat de krant nu zijn heil zoekt in het buiten land. Binnen zes weken wor den de resultaten bekend, zo verwacht Storms. De Nederlandse uitgevers be weren dat er voor een zondag krant geen markt is. Uitgever Storms meent echter dat er iets anders achter zit: „Het kost hen meer geld dan het zou opbrengen als de verschij ningsfrequentie van zes naar zeven keer per week wordt ver hoogd". Storms is nog steeds overtuigd van het bestaansrecht van zijn krant. Hij voelt zich gesteund door een recent lezersonder zoek waaruit blijkt dat er een markt voor is van anderhalf tot twee rpiljoen lezers. De Krant op Zondag had tot voor kort nog de hoop gevestigd op een marketingplan waarbij het me- depubliceren van een uitge breide radio en tv-gids een be langrijke rol speelde. De presi dent van de Amsterdamse rechtbank stak daar echter een stokje voor omdat dit naar zijn oordeel ten koste zou gaan van de omroepen die het mono polie op de programmagege vens hebben. (ADVERTENTIE) Idoor KOOS VAN WEES Na de mooiste dag van uw leven zorgt Palthe Fashion Cleaners dat uw waardevolle bruidsjurk er weer perfect uitziet We verzor gen een vakkundige reiniging en opmaak. En tijdens de speciale aktieperiode t/m 30 mei éls. krijgt u maar liefst 20% korting! Snel naar Palthe Fashion Cleaners dus. pH PALTHE IS ER GOED VOOR Hippolytusbuurt 17A, Delft. Theresiastraat 101, Het Kleine Loo 280, Laan van Meerdervoort 437, Javastraat 104, W. Royaardspleln 23, Leyweg 577, Den Haag. W.C. Leldschenhage, Leidschendam. Loosd. Hoofdstraat 90, Loosduinen. Steenvoordelaan P27, Rijswijk (ZH). Kon. Julianalaan 233, Voorburg. Stadhoudersplein 18, Wassenaar. Depóts: Den Haag, Maasdijk, Monster, Rijswijk, Voorschoten. DEN HAAG - Staatssecreta ris Kosto van justitie sluit niet uit dat de komende tijd Vietna mese asielzoekers opnieuw van hun bed worden gelicht en met dwang het land worden uitgezet. Volgens Kosto is er geen enkele reden meer voor deze mensen asiel in ons land te zoeken, nu de Vietnamese overheid schriftelijke garan ties heeft gegeven voor niet- vervolging bij terugkeer. Kosto noemt de betreffende groep Vietnamezen „geen ech te asielzoekers". De acties van Inlia, een steungroep die zich onder meer richt op kerkasiel voor zich tegen uitwijzing ver zettende Vietnamezen, keurt hij ten zeerste af. „Kerkasiel hoort bij een dictatuur, niet bij een land waar alles volgens de democratische regels verloopt. De Inlia kiest voor een actie model waar ik weinig begrip voor heb". Volgens de staatssecretaris zal de uitwijzing „de toets der hu maniteit ruimschoots kunnen doorstaan". Hij wijst er wel op dat Vietnamezen die onderdui ken of zich verzetten er reke ning mee moeten houden van hun bed gelicht te worden en onder politiebegeleiding te worden afgevoerd. „In zo'n ge val word ik daar gewoon toe ge dwongen", aldus Kosto giste ren voor de NCRV-radio. Protest van Macedoniërs Een voorbijkomende fietser kreeg zaterdag een toelichting van een van de ongeveer zestig Macedor die bij het Vredespaleis In Den Haag demonstreerden tegen een naamsverandering van de republiek cedonië, een voormalige deelrepubliek van Joegoslavië. De Europese Gemeenschap wil Macedonië erkennen als het zijn naam wijzigt. Dit komt door de opstelling van Griekenland, dat naamswijziging uit vrees dat de nieuwe staat op den duur gebiedsaanspraken zal maken op de gelijknamige provinc het noorden van Griekenland. foto: SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Uitgeverij/Wavery Productions UTRECHT Het tuberculose-onderzoek in de negen opvangcentra voor asielzoekers staat enorm onder druk vanwege de explosieve toename van het aantal asielzoekers. Er moet snel meer geld komen, anders kan de gunstige tuberculose-situatie in Nederland weer eens verslechteren. Dat schrijft de Eindhovense GG&GD-arts H. Daemen in het blad van de Vereniging van Directeuren Basisgezondheidsdiensten. Alle binnenkomende asielzoekers krijgen een medisch onder zoek waarin ook wordt gekeken naar tuberculose. Zij zijn name lijk vaak afkomstig uit landen waar tbc, in tegenstelling tot Ne derland, nog veel voorkomt. In 1990 werden onder 11.000 asiel zoekers 45 gevallen van longtuberculose gevonden, en dat is vijf tig maal meer dan alle vormen van tuberculose in de Nederland se bevolking. Bij een verwacht aantal van 20.000 asielzoekers in 1992 zijn dat ruim 80 nieuwe gevallen van longtuberculose. De tbc-bestrijding wordt betaald uit het gemeentefonds. De over heid stort voor tbc-bestrijding 1,44 gulden per inwoner in dit fonds. Er zijn slechts negen gemeenten met een asielzoekersop vangcentrum binnen hun grens die op termijn die belasting niet meer aankunnen, vreest Daemen. Hij wijst erop dat de bacteriën deze grenzen „beslist niet respecteren". Opheffing AABN wordt overwogen AMSTERDAM - Het bestuur van de Anti-Apartheids Beweging Nederland (AABN) overweegt de organisatie op te heffen. De achterban moet hierover nog worden geïnformeerd. Volgens woordvoerder F. van Aurich wordt nog gediscussieerd over het precieze moment waarop de AABN zou moeten stoppen. Volgens Van Aurich is het beste moment mogelijk de dag waarop de nieu-' we grondwet in Zuidafrika in werking treedt. Daarin worden apartheid en racisme verboden. De situatie in Zuidafrika is dan in een nieuw stadium, aldus Van Aurich. Hij sluit niet uit dat de Anti-Apartheids Beweging Nederland wel in een andere vorm wordt voortgezet. ■e DRIEBERGEN - Bij een verkeerscontrole zaterdag van de Algemene Verkeers dienst van de rijkspolitie (AVD) gericht op het vracht en bus verkeer is een kwart van de gecontroleerde voer tuigen geverbaliseerd we gens te hard rijden. De actie werd gehouden op de rijkswegen Al (Holten-Deven- ter), de Al2 (Bergh-Arnhem) en het verkeersknooppunt Valburg. De controle werd uit gevoerd door 65 politiemensen en leden van de Rijksverkeers inspectie. In totaal passeerden 199 bussen en vrachtwagens de controleposten. Tegen 54 bestuurders werd proces ver baal opgemaakt omdat ze te hard reden. De hoogst geme ten snelheid betrof een vracht auto die met 115 kilometer per uur langskwam, in plaats van de toegestane 80. Verder werden 51 overtredin gen van de rijtijdenwet gecon stateerd. Hiervan kregen 23 bestuurders een rijverbod op gelegd. Eén chauffeur zat ze ven uur onafgebroken achter het stuur. Ook werd een be stuurder betrapt die in plaats van officiële rusttijd van 8 uur tussen twee diensten, slechts 4 uur had gerust. Hij reed met een bus vol passagiers 110 kilo meter per uur. De man was al drie dagen onderweg. Een Poolse vrachtwagenchauffeur werd met zijn wagen van de weg gehaald waarna bleek dat de rem van enkele wielen niet meer werkte, het chassis was gescheurd en de stuurinrich ting was niet in orde. De Pool kreeg een boete van 1.500 gul den die hij ter plekke moest voldoen. Volgens de AVD was deze actie de eerste in zijn soort. Gezien de resultaten worden meer van deze controles gehouden. Record aantal kilometers Centraal Nederland UTRECHT - Vervi maatschappij Cent Nederland (CN) behaa in 1991 een nog eerder bereikt' aantal zigerskilometers: bi 550 miljoen. CN boekte verder een wi van 2,6 miljoen gulden bij omzet die met zeven proa. steeg tot 202 miljoen. Dat sA in het zaterdag verschel" personeel jaarverslag over rig jaar. Net als de landelijke tr daalde het ziektevuivi vooral in de tweede helft het jaar. In 1990 lag het zuim nog op dertien proc terwijl het vorig jaar op oi veer tien lag. De wagen was waren het meest ziek, oj voet gevolgd door chaufft CN zegt de daling te dan aan de extra aandacht val recte chefs voor zieke m werkers, het goede contact het GAK en het vrijwel o heven personeelstekort enE daardoor afgenomen vi| druk. Het wagenpark bestond c december uit 629 bussenl 5 ruim 95 procent!

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4