dames-her :en DA sluit «alitie met '66 niet uit Rotterdamse politie: niets helpt tegen vandalisme JUISTE PRIJS ENKINDERKLED 1 G op ING 101 KO: STUUMS 25% korting overhemden 20.-korting sweaters 40% korting opalleheren- PULLOVERS o lu lu v/) korting dp alle BINNENLAND „Werken met chemische stoffen slecht geregeld" De kiem van het kwaad r CC tot50% kortin op alle niet afgepri|sde op alle katoenen broeken levis v&d, uw warenhuis Gouocmt MAANDAG 11 MEI 1992 Kritiek optreden vachtcommandant ^STERDAM - Bijna de helft (49 procent) n alle klachten over de Amsterdamse po- ie heeft betrekking op het optreden van wachtcommandant op het politiebureau, ie in zijn optreden „vaak tekort schiet" lat zegt de Commissie voor de Politiek- ,chten Amsterdam in zijn jaarverslag over 991 dat vandag werd gepresenteerd. De li ommissie constateert dat wachtcomman- <n er vaak „niet voor zorgen dat er nor contact kan plaatsvinden tussen ar- istant en advocaat, met de huisarts of dat e familie op de juiste manier wordt geïn- irmeerd Ook wordt door burgers veel ge- aagd over een „partijdige" houding van wachtcommandant „in situaties waarin irgers en politie in een geëmotioneerde irhouding tot elkaar staan". olitn an' zo iaal UTRECHT - Het sy steem dat het werken met chemische stoffen in Nederland regelt, moet drastisch worden veranderd. In plaats van een stelsel dat het gebruik van die stoffen in principe vrij laat, zou er een systeem moeten komen dat chemische stoffen, waarvan de gebruiksrisico's onbekend zijn, automatisch indeelt in de categorie van meest gevaarlijke stoffen. Dat zei M. Wilders, beleids medewerker van de FNV, vanmiddag tijdens een stu diedag over de gevolgen van het werken met chemische stoffen voor de voortplan ting. Daar werd door de FNV en de Chemiewinkel van de Universiteit van Amster dam ook het boekje „Het kind van de rekening" ge presenteerd, dat ingaat op dat onderwerp. Uit het boekje blijkt dat in Neder land jaarlijks tot 250 kinde ren met afwijkingen worden geboren, doordat (één van) hun ouders met chemische stoffen werken. Het aantal miskramen met de zelfde oorzaak wordt geschat op circa 18.000. Vele daarvan blijven onopgemerkt, om dat zij in een vroeg stadium van de zwangerschap optre den. Zowel mannen als vrouwen lopen risico, zo stellen de onderzoekers vast. Het is dus niet alleen de zwangerschapsperiode die riskant is. Ook de voort plantingsorganen van man nen kunnen worden aange tast. Volgens de FNV kent de huidige regelgeving voor het werken met chemische stoffen een aantal gebre ken. Voor de meeste stoffen bestaan nog helemaal geen normen, aldus Wilders. Sinds 1981 zijn fabrikanten weliswaar verplicht infor matie over gezondheidsrisi co's bij hun produkten te le veren, maar volgens de be leidsmedewerker blijven daarin de negatieve gevol gen voor de voortplanting onderbelicht. Het ontwikke len van officiële normen voor nieuwe produkten duurt bovendien veel te lang om de groei bij te hou den. Het huidige beleid spant volgens Wilders het paard achter de wagen. „Producenten mogen alle mogelijke stoffen zonder meer op de markt brengen", zei hij. „De informatiever plichtingen zijn beperkt." Om in die situatie verande ring te brengen, is slechts één oplossing mogelijk, stelde Wilders: „Er wordt een normstellingssysteem ingevoerd waarbij een stof bij gebrek aan gegevens ge rekend wordt tot de catego rie van de meest gevaarlijke stoffen en wellicht zelfs ver boden wordt. Naarmate van een stof meer gegevens be kend zijn kan, afhankelijk van de aard daarvan, een stof in een lagere gevaarsca tegorie komen". Het voordeel van een derge lijk systeem is volgens de FNVer dat producenten er belang bij krijgen om onder zoek te laten verrichten naar de gezondheidsrisico's. „En automatisch zal er een rem komen op de produktie van zeer gevaarlijke chemi sche stoffen", zei hij. KOOS VAN WEES h HAAG CDA-frac- eleider Brinkman sluit iet uit dat zijn partij in Veijen volgende regerings- afhï oalitie zal samenwerken rde [et D66. Brinkman zei dit jsteren in een debat met is a 66-leider Van Mierlo in et NOS-programma Het apitool. Bij de kabinets- jrmatie twee en een half •ïisc ar geleden sloot het CDA n 111 e democraten nog uit ;n an regeringsdeelname. s 2(1 Ve willen altijd samenwer- met een partij met een re- r n tlijk draagvlak. Daar sluiten geen enkele partij van uit, ook D66 niet", aldus inkman. Toen Van Mierlo i arop constateerde dat er ijkbaar iets veranderd was |,vie n opzichte van de kabinets- rmatie, antwoordde Brink- at. an: „opvattingen kunnen re, randeren". in Mierlo sprak in het pro- pima overigens opnieuw voorkeur uit voor een e> n [noemde het „in democra- ch opzicht slecht" en „on- le{ s" dat de regeringsverhou- ïgen in ons land nu al decen- lang worden gedomineerd lor het CDA. De D66-leider zich in dat verband nogal ^'aad te maken over de veel ïoorde mening dat er geen :rnatief zou zijn voor CDA- danwel CDA-WD-kabi- :n. „Dat alternatief is er :e keer weer. Als de kiezers i6 tot een grote partij maken jb je er weer een alternatief CD A-deelname zou bij elke atie opnieuw bevochten ten worden. Die vanzelf- ikende deelname is on- aldus Van Mierlo. democraat hekelde verder gebrek aan zelfvertrouwen daadkracht van dit kabinet, ilgens Van Mierlo kan het 'linet maar beter opstappen. Iet moreel gezag is weg, dit 'linet is van niemand. De is gekomen dat er een nieuw mandaat wordt ge vraagd van de kiezers". Het drie kwartier durende de bat tussen beide fractieleiders draaide grotendeels om de wao-problematiek, de lasten verlichting en de loononder handelingen in de gezond heidssector. Brinkman prees desgevraagd de durf van het kabinet dergelijke zaken op de agenda te zetten, Van Mierlo bekritiseerde de fouten die zijn gemaakt bij de presentatie van die plannen. „Als je dat verdeeld presenteert roep je in de samenleving ook verdeeld heid op. De PvdA had zijn mond moeten houden", zo zei hij over de aanpak van de ar beidsongeschiktheid. Brink man nam die kritiek impliciet over. „Waar je voor moet zor gen is dat als je als coalitie met een totaalpakket komt, je je ook aan de afspraak houdt, ook daarvoor staat". De CDA-leider hield ook vast aan lastenverlichting via verla ging van het btw-tarief. Vol gens Van Mierlo kan beter eerst gekeken worden naar de gezondheidszorg en het onder wijs, waar verpleegkundigen en leraren van de overheid een salarisverbetering verwach ten. Bovendien betekent btw- verlaging volgens hem geen verbetering voor iedereen. Brinkman echter meent dat „niet al te moeilijk gedaan moet worden over het koop krachtplaatje. Ook leerkrach ten en verpleegkundigen pro fiteren van een lager btw-ta- rief'. Het gebruik van pensioenpre mies voor salarisverbetering in de gezondheidszorg werd door Van Mierlo afgewezen, en door Brinkman toegejuicht. Vol gens D66 kan beter een mini male verhoging van de verze- 1 keringspremies gebruikt wor den voor die salarisverbete ring; aan het gebruik van pen sioenpremies zitten te veel ri sico's. Brinkman ziet dat anders. „De mensen hebben een beetje de balen van premieverhogingen. Je kan beter goed kijken naar de pensioenpremies, die be dragen zijn echt wel de moeite waard". De me staat met paarden en honden klaar om doelgericht op te treden tegen de vandalen in de binnenstad van Rotterdam. foto (Vervolg van voorpagina) ROTTERDAM - Com missaris Ottevanger van de Rotterdamse politie er kende gisteren, dat er geen effectieve methode is in het bestrijden van dit soort vandalisme. „Als je de vandalen opdrijft, duiken ze elders weer op. Bo vendien ben je, zoals nu, de hele avond bezig. Als je arres taties pleegt, heb je veel meer mensen nodig dan de honderd tot honderdtwintig die we nu al op straat hebben. Die moeten dan elke arrestant een bepaald delict in de schoenen kunnen schuiven en dat lukt hier niet. Want ze trekken op in kleine groepjes die, vanzelf sprekend buiten het zicht van de politie, hun slag slaan. Mep pen helpt ook niet echt, want de meesten zijn er trots jp vrienden hun verwondingen en/of blauwe plekken te kun nen laten zien", aldus Ottevan ger. De Lijnbaan en de Korte Lijn baan, twee winkelpassages in het hart van de Maasstad, za gen er gisteravond spookach tig uit toen de ME en de bere den politie langs waren ge weest. Die hadden vandalen opgedreven en de winkelstra ten schoongeveegd. Overal lag glas langs de winkelpuien, soms waren twaalf millimeter dikke pantserruiten gesneu veld. Er sneuvelden tientallen ruiten. Asbakken waren met betonnen fundering en al uit de grond gerukt en terrasstoe len lagen ordeloos over het wandelgebied verspreid. Vóór de bekerfinale had de po litie ook al twintig aanhoudin gen verricht: zeventien men sen wegens het illegaal in bezit hebben van fakkels. Drie men sen werden gearresteerd we gens het zwart verkopen van kaarten. Drie supporters lie pen lichte brandwonden op, nadat ze delen van fakkels te gen zich aan hadden gekregen. En het had zo'n mooi feest kunnen worden. De Coolsingel in Rotterdam was aanvanke lijk één rood-witte zee van dei nende supporters, nadat Feye- noord in de Kuip de bekerfina le met 3-0 had gewonnen van Roda JC. Volgens de politie stonden er tegen de 60.000 mensen in het centrum. En al lemaal juichten ze toen de spe lers van Feyenoord met aan voerder John Metgod voorop om kwart over zes het balkon van het stadhuis opstapten. Bengaals vuur kleurde de om geving rood en het team dat het afgelopen seizoen het ene succes na het andere behaalde, werd door de grote supporter- schare uitbundig bedankt. Burgemeester Peper prees naast de individuele kwalitei ten van de spelers en de team geest die het afgelopen seizoen van Feyenoord afstraalde. Een groot spelers stond vorig jaar overigens op hetzelfde balkon na ook toen de KNVB-beker te hebben gewonnen. Toen wa ren er rond de 30.000 i op de Coolsingel. 51 door BERT JANSMA Het kan ook nooit goed gaan. Als er één club is die ik dit seizoen die beker gun, is het Feyenoord wel. Ik vind het een prachtig gezicht als er zestig duizend fans op de Coolsingel stoan te juichen. Maar, altijd dat maar. Maar bij de journaalbeelden uit Rotterdam daagde al het vermoeden dat 't ook wel eens faliekant fout kan gaan. En jawel, ongeregeldheden, politie- ingrijpen, gewonden, vernielingen van winkels en plundering. De laatste constatering schijnt door de Rotterdamse politie ingetrokken te zijn, maar vanmorgen vroeg' hoorde ik een winkelier bij wie de kleding door het ingeslagen winkelvenster was getrokken. Meteen al een smet op die glanzende beker. Stel dat Ajax woensdag, stél - ik hoop 't, dus ik klop 't bijgelovig maar even af- stel dat Ajax zijn beker wint. Wat kan dat worden na afloop in de hoofdstad op het Leidseplein. Of zou Van Thijn een huldiging verbieden? Nog erger. Massa's, ik blijf er huiverig voor. Eén idioot vol met bier begint iets, anderen volgen. Ook in het negatieve is de mens een kuddedier. Na die complete rassenoorlog in Los Angeles bleken er ook zwarte Amerikanen te zijn die de door hen geplunderde artikelen vol schaamte terug gingen geven. Spijtoptanten, tijdens hun wandaden blijkbaar meegesleurd in de massahysterie. In Nederland is inmiddels de vraag gerezen: Kan zoiets bij ons ook gebeuren? Met sombere scenario's overeen rassenoorlog in de Bijlmer. Nederland zit gelukkig ietsje anders in elkaar dan de Verenigde Staten, dus met zulk doemdenken wil ik niet mee. Maar de basis voor escalatie is snel gelegd. Ik hoorde op Moederdag van mijn ouders in Veenendaal het volgende verhaal: Op Koninginnedag staat bij hen om de hoek een dronken man een stel jonge Marokkanen uit te dagen. Eerst geen sjoege, maar hij houdt vol. Zuigend, scheldend. Dan volgt er een handgemeen. Van ergens verderop komt een andere Marokkaan zijn vriendjes te hulp. Hij heeft duidelijk vechtervaring. De dronken man gaat tegen de grond en de Marokkaan schopt en slaat verwoed op hem in. De man blijft roerloos liggen. Vervolgens verschijnt een ander die vliegensvlug de portemonnee uit de zakken van die man op straat plunde rt. In de snackbar er tegenoverstaat een Nederlands meisje op dat zegt: altijd weer die Marokkanen. Ze krijgt onmiddellijk een klap voor haar hoofd van een anders Nederlands meisje, dat verderop aan tafel zat met haar Marokkaanse vriend. Hier houdt het verhaal op. Het incident daar wordt gesloten. Maar het scenario ligt er. Klaar voor de hitte van een feestdag, de duivel van de drank, de vonk van venijn en het machtsvertoon van de massa. De kiemen voor een rassenrel. jchting Acties in zorgsector „grimmiger" UTRECHT - De acties in de zorgsector krijgen duidelijk een grimmiger karakter, aldus een woordvoerder van de vak bond CFO. De komende tien dagen zijn 46 acties aange zegd. Er staan onder meer op namestops op het programma. Vandaag zijn er in elk geval twee werkonderbrekingen: in het Delfzicht Ziekenhuis in Delfzijl en in Reigersdaal in Heerhugowaard. Opname stops zijn voor morgen aange zegd in het Twenteborg Zie kenhuis in Almelo en in het St. Clara in Rotterdam. Morgen gaan ook de bejaardenoorden meedoen met acties. Weer brandstichting in Venlo VENLO - Een houten school gebouw met twintig leslokalen van het Thomas College in Venlo, is gisterochtend vrijwel geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op twee miljoen gulden. Het gaat om de vijfde aangestoken brand in tien da gen. Het hoofdgebouw bleef behouden, zodat de lessen doorgaan. Van twaalf in de buurt gelegen flatwoningen moesten de bewoners korte tijd worden geëvacueerd. De Venlose brandweer vreest dat een pyromaan aan het werk is. Nagegaan wordt of er een ver band bestaat tussen de brand in het Thomas College en een brand zaterdagavond in een grote opslagloods van het ex peditiebedrijf Frans Maas in het vier kilometer van Venlo gelegen Duitse Kaldenkir- chen, waarbij voor circa tien miljoen gulden schade ont stond. m tg mmim Aanb^dmgef

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3