„We proberen bisschoppen bij de kerk te houden" Zingen in de kerk kan op verschillende wijzen GEESTELIJK LEVEN OPINIE Vertrouwen in Stolpe blijft Zoon wilde vaderschap bisschop erkend zien COMMENTAAR £eidóc(3owcmt CeidaeSoivtant MAANDAG 11 MEI 1992 Meer geld in oecumenisch ontwikkelingsfonds AMERSFOORT - Het aandelenkapitaal van de Oecu menische Ontwikkelingscoöperatie EDCS is in 1991 met 15,1 miljoen gulden gestegen tot 86,7 miljoen gul den. Het bedrijfsresultaat bedroeg 2,4 miljoen gulden, In verband daarmee zal voor de derde keer in successie aan de ruim 250 leden-aandeelhouders worden voorge- Ïteld een dividend van 2 procent uit te keren. )e EDCS, opgericht in 1975, verstrekt tegen een lagere tente dan de banken hanteren, leningen aan produktie- ye ondernemingen van achtergestelde bevolkingsgroe pen in de wereld. Het betreft doorgaans kleinschalige projecten. Voor het nieuwe kapitaal van de EDCS zorgden in 1991 vooral de Europese steunverenigingen waarin particu lieren die in de EDCS willen investeren, zich hebben verenigd. De Nederlandse steunvereniging, de NVOC was met ruim drie miljoen in 1991 de grootste kapitaal verschaffer. Zelfs schrijfmachines vertikken het soms. Karei Jonckheere HANNOVER - Het bestuur van de Evangeli sche Kerk in Duitsland (EKD) heeft opnieuw haar vertrouwen uitgesproken in minister president Manfred Stolpe van Brandenburg. Na een gesprek van meer dan vier uur met Stolpe ziet het bestuur geen enkele aanlei ding de vroegere Konsistorialprasident (hoogste kerkelijke jurist) van de Oostduitse Evangelische Kerk ervan te verdenken dat hij in zijn contacten met de DDR-staatsveilig- heidsdienst Stasi „de fronten heeft verwis seld", deelde EKD-voorzitter bisschop Klaus Engelhardt mee. Stolpeheeft de EKD ge vraagd de beschuldigingen tegen hem te on derzoeken. Vaticaan: drugsverslaving 'ziekte van de liefde' VATICAANSTAD - Drugsverslaving is voor het Vaticaan een „ziekte van de liefde". De verslaafde heeft geen liefde gekend en kan niet op een goede manier liefhebben, omdat hij nooit op een goede manier is bemind, schrijft de pauselijke raad voor het gezin in het document 'Van de wanhoop in de hoop', dat een scherpe aanval doet op het moreel falen van het gezin en de samenleving. Volgens het document is de totale of betrekkelijke afwezig heid van het gezin „ongetwijfeld een van de belangrijkste fac toren die mensen ertoe brengen hun heil in de drugs te zoe ken". De samenleving is schuldig aan de drugsverslaving doordat zij elke verwijzing naar God en morele waarden pro beert uit te wissen en de consumptie en het creëren van valse behoeften, vooral bij jongeren, aanmoedigt. Om het tij te ke ren zullen mensen onder meer het christelijk gezinsmodel in ere moeten herstellen. Ook „de onvervangbare solidariteit" tussen de gezinnen is een uiterst belangrijke preventie tegen verslaving. Acht Mei-manifestatie: reünie van gelijkgezinden UTRECHT - Vreemde lingenhaat, zorgen over Europa, indianenvragen, autoriteit en macht in de kerk, het kwam allemaal zaterdag ter sprake op de Acht Mei-bijeenkomst in de Utrechtse Veemarkt hallen. Maar de manifes tatie bleek toch op de eer ste plaats weer een reünie van gelijkgezinden. Wild vreemden vielen elkaar na een jaar weer om de bals. Het aantal bezoekers was min der dan een jaar geleden, elf duizend dachten de organisa toren die voor het eerst het weer duidelijk tegen hadden, want het goot een groot deel Van de dag. Maar binnen in de hallen was de sfeer prima. Men •trof aan wat men verwachtte aan het eind van de dag zon gen zij zichzelf weer moed in, toen het uit duizenden kelen ifi vervoering klonk: 'de steppe zal bloeien!' In haar openingswoord („Wel kom en proficiat dat wij hier in Christus' Naam bijeen mogen zijn") kaatste voorzitter Wies Stael-Merkx het bisschoppe lijk verwijt terug als zou Chris- •tus als Verlosser in de Acht Mei-manifestatie nauwelijks meer aan bod komen. Kardi naal Simonis herhaalde dit be zwaar vrijdagavond in NOS- Laat en onthulde daarmee dat de bisschoppen ook nu weer niet hadden kunnen komen. „Als Hij hier nu eens zou rond lopen", filosofeerde Wies Stael-Merkx, „nee niet hier op het podium, maar gewoon tus sen ons zat, wat zou hij dan ontwapenend zijn!". „Hij vraagt van ons het uiterste. Maar wij gaan. Rugzak op. Niet te veel bagage erin. Niet te veel dogma's en systemen. Geen brij van woorden om onze leer te verkondigen, want we moeten bewegen, mobiel blij- Op de persconferentie kwam zij op de kwestie terug. „Ik leg het verwijt maar naast me neer. Het is gewoon uit de lucht gegrepen dat Christus hier gemarginaliseerd zou worden. Als zij nou zelf eens kwamen kijken!" De relatie met de bisschoppen bleek voor de aanwezige media als vanouds het hete hangijzer. Stael-Merkx zette uiteen dat de Acht Mei geen randver schijnsel is. „Wij vormen hier met alle katholieke organisa ties samen de kerk. Penning meester T. Hommel verklaar de dat „we er erg veel energie in stoppen om de bisschoppen bij de kerk te houden". Ietwat gekscherend klonk het daarna van achter de bestuurstafel dat ze met liefde „als participant zouden kunnen worden inge schreven", uiteraard als ze het programma zouden accepte ren. En in dat programma zou men ook graag meer orthodoxe ge luiden wilen laten doorklinken als de medewerking daarvoor van de bisschoppen maar ge geven werd, zo werd verze- Drewermann Toch was de 'erkelijke contro verse' bepaald niet prominent op de manifestatie. Bestuurs lid Henk Baars zei „dat die controverse wat minder inter essant aan het worden is". Hij had zich met succes verzet dat in het programma bespreking van de jongste bisschoppelijke brief over ambt en celibaat ,In Christus' Naam' in de grote hal zou gebeuren. Dat vond nu plaats in een van de zeven ten ten op het Veemarktterrein. In de grote hal liet NOS-pre- sentatrice Maartje van Weegen de staatssecretarissen Piet Dankert en Aad Kosto discus siëren over Europa, over de rol van de economie en over het vreemdelingenbeleid. Daar was ook een geslaagde (maar Regen zat de Acht Mei-manifestatie in Utrecht tegen. Toch kon dat de belangstelling voor de „gesprek- stenten" nietderen. Mensen bleven buiten in de regen staan om de gesprekken te volgen. foto: anp wat erg lang uitgesponnen) sa tire van Theatergroep De Kern te zien met een dame en een heer die als indianen in het Co- lumbusjaar de „zegeningen" van bet westen verkende, en er kabbelde tussen de sprekers door salonmuziek. Maar daar arriveerde halver wege de middag Drewermann. De in recordtijd tot mediastar uitgegroeide Duitse priester en psycholoog met de gekwel de blik en de geradicaliseerde visie. Voor een bliksembezoek van nog geen twee uur, want nog diezelfde avond zou hij in Wenen moeten optreden bij de Oostenrijkse pendant van de Acht Mei-beweging Kirch im Aufbruch. De grote zaal stroomt vol en voor wie er niet bij kan is zijn verhaal te horen via de ruim tachtig tv-monito- ren die over het Veemarktcom plex zijn opgesteld. Zijn speech is ongetwijfeld het hoogtepunt van de dag. Drewermann eist dat de kerk eindelijk de taal van de gelovi gen leert spreken. „De leerstel ligheden waartoe zij nu haar toevlucht neemt, zijn alleen nog voor ingewijden te begrij pen". Het is een schandaal dat christenen zo over Christus spreken dat „geen jood" hen meer begrijpt. Geloof zal al leen nog werken als zij een brug weet te slaan tussen de culturen, als zij bijdraagt aan humanisering en bevrijding van angst". „We hadden zo iets twintig jaar geleden ook al gehoord", rela tiveert naderhand een waarne mer zijn verhaal, „maar we dreigden het te vergeten. Het i^oed dat het opnieuw gezegd wordt". Drewermann: „Ik zie mijn komst als een herstelbetaling aan de katholieken van Neder land. Het is fantastisch dat er hier een Acht Mei-beweging bestaat, wij in Duitsland heb ben dat helaas niet. Samen zouden Nederlanders en Duit sers er in geslaagd zijn de ver nieuwing na Vaticanum II door te zetten, maar jammer- genoeg liet het Duitse episco paat het op het beslissende moment afiveten. Dat wilde maar al te graag na de oorlog toestanden geaccepteerd wor- Beter dan wie ook had Drewer mann de aanwezigen er aan herinnerd waarom zij daar als Acht Mei in Utrecht waren en dus komen ze volgend jaar te rug. Bisschop Eamonn Casey RIDGEFIELD - De vrouw die zegt dat zij 17 jaar geleden een zoon heeft gekregen die ver wekt was door de Ierse bisschop Eamonn Casey, heeft afgelopen weekien- de gezegd dat zij hem nu een „ploert" vindt omdat hij weigert toe te geven dat hij de vader is. „Het was gewoon een van die dingen. Ik was een jong meisje en werd hopeloos verliefd", zei Annie Murphy (44) in een vraaggesprek over de affaire, die Casey dwong af te treden als rooms-katholieke bisschop van Galway nadat ze openbaar was geworden. Murphy zei dat ze haar zwangerschap uitdroeg in een tehuis voor ongehuwde moeders en zijn vaderschap geheim hield tot de jongen zelf besloot ,de zaak aan de grote klok te hangen. Ze zei dat haar zoon Peter Eamonn, die nu 17 is, geld voor zijn schooloplei ding wilde van zijn vader. Murphy zei dat de bisschop zijn zoon het geld weigerde te geven en dat hij zich inspande om de kwestie in de doofpot te houden. „Hij bood Peter 150.000 dollar om de zaak uit de pers te hou den", zei ze, waar ze aan toe voegde dat Peter in de verlei ding was om het geld aan te ne men, maar dat uitendelijk toch niet deed. „Hij wilde niet al leen het schoolgeld, maar ook de erkenning door zijn vader", aldus Murphy. Ze zei dat ze naar een tehuis voor ongehuwde moeders „ge stuurd werd", waar ze een ver keerde medische behandeling kreeg die ervoor zorgde dat ze na de geboorte van Peter geen kinderen meer kon krijgen. „Ik heb dat al deze jaren stil gehouden", zei ze. Maar kort geleden wilde ze smartegeld en kreeg ze, via een advocaat, 100.000 dollar van de bisschop. Ze zei dat kort. geleden haar zoon en Pennell naar Ierland gegaan zijn om te proberen „de communicatielijnen te openen" met de bisschop en om te zien of die zijn zoon wil de leren kennen. „Maar hij was nogal gemeen tegen Arthur en maakte zijn zoon te schande". In die paar vluchtige ogenblikken dat de bisschop de jongen voor de al lereerste keer aankeek, loo chende hij elke kennis van zijn zoon en ontkende hij diens va der te zijn. Over het aftreden zei Pennell: „Het kan heel veel goeds be werkstelligen in Ierland. Voor zover ik weet, wordt Ierland gedomineerd door de kerk. Vrouwen en kinderen hebben geen rechten". Tegenover de Sunday Times verklaarde Murphy dat Casey bijna 2 miljoen dollar heeft ge ërfd van een rijke Ierse wedu we en dat hij een rijk leven leidde. Andere bronnen zeg gen dat Casey het beheer over de erfenis droeg aan een fonds van de katholieke kerk. De be weringen volgen op specula ties over hoe Casey 15 jaar lang betalingen heeft kunnen doen voor de opvoeding van zijn zoon. Ierse bisschoppen ont vangen maar kleine vergoe ding. Carey hekelt uitwassen economie LONDEN Het uiteindelijk doel van het bedrijfsleven is Üiet het maken van winst ten eigen bate, maar het dienen van de mensen door hun goe deren en diensten aan te bie den die aan hun behoeften be antwoorden. Dividenden en salarissen zijn noodzakelijke Voorwaarden voor succes, flnaar niet het doel van de eco- riomie. Dat zei de aartsbis schop van Canterbury, dr. {jïeorge Carey, zondag bij een dankdienst voor de prestaties Van de Britse industrie in de kathedraal van Derby. Carey's rede maakte duidelijk dat de Anglicaanse Kerk kritisch tflijft staan tegen bepaalde uit wassen van de marktecono- rhie, ook nu de Conservatieve #artij voor de vierde achter eenvolgende keer de verkie zingen voor het Lagerhuis ljeeft gewonnen. Garey zei dat sommigen zich schijnen te laten leiden door Het „verkeerde principe" dat bedrijven alleen bestaan om de Aandeelhouders van dienst te aijn. „Sommige za kenlieden praten alsof het in het leven alleen maar draait om de winst- en verliescijfers en alsof het bedrijfsleven een wereld van het recht van de sterkste is, geregeerd door de Waarden van de markt", meen de Carey. De primaat van de Anglicaanse Kerk hekelde be- lëggers die soms zo ongeluk kig zijn met de vooruitzichten van een onderneming op korte tfermijn dat zij ter vergroting van de winst aandringen op het zo snel mogelijk ontslaan Van loyale en talentvolle werk nemers. ZWOLLE - In de kerk kan op heel verschillende wijze worden gezongen. Er is niet één stijl of genre die het alleenrecht heeft. Die conclusie kan worden getrokken na de tweede studiedag over de toe komst van het. kerklied, in Zwolle, afgelopen zater- De bijeenkomst was georgani seerd door een werkgroep van de herdenkingscommissie van de synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland (GKN). Volgende maand wordt het honderdjarig bestaan van deze kerken herdacht. De toekomst van het kerklied (in de reformatorischë kerken) is een actueel onderwerp: in discussie is de vraag of er een herziening moet komen van het Liedboek voor de Kerken, het 'Liedboek 2000', zoals die eventuele nieuwe uitgave in de wandelgangen is gaan heten. Het huidige Liedboek is in be gin jaren zeventig verschenen en wordt in veel reformatori sche kerken gebruikt. Taal en muziek van veel liederen die daarin zijn opgenomen sluiten niet meer aan bij de belevings wereld van met name de jonge re generaties, zo wordt wel be weerd. Daarom worden er in veel kerkdiensten liederen ge zongen die niet officieel door de kerken zijn geaccepteerd. De Groninger hymnoloog dr. Jan Luth gaf een overzicht van de discussie die de afgelopen jaren over dit thema in de werkgroep is gevoerd. De ui terste posities zijn: muziek maken in de kerk is niet voor mensen (dus doet zoiets als de smaak van het kerkvolk er ook niet toe); in de kerk wordt mu ziek gemaakt voor God. Het beste is daarom nog niet goed genoeg. Dus moeten hoge ei sen worden gesteld aan de mu ziek en moeten de deskundi gen het voor het zeggen heb ben wat wel en niet wordt ge zongen en ook: hoe dat ge beurt. Anderen menen juist dat voor al de 'smaak' van het brede kerkvolk van belang is voor muziek en zang in de kerk. Want hoe kan iemand z'n hart uitzingen -in liederen en op muziek die hij niet 'begrijpt'? Andere liederen Luth zei dat 'de waarheid wel ergens in het midden' zal lig gen. „Maar waar is het mid den"? zo vroeg hij zich af; daarmee een beetje zijn verle genheid aangevend. Dat er zoveel liederen buiten het officiële liedboek om wor den gezongen is historisch ge zien niets bijzonders, oordeel de Luth. De notulen van syno devergaderingen in voorbije eeuwen vermelden herhaalde lijk welke liederen officieel zijn en in de kerk mocht wor den gezongen. Dat die vaststel ling steeds opnieuw werd ge daan, is een aanwijzing dat er in veel kerken toch steeds ook andere liederen werden gezon gen, aldus Luth. De studiedag was opgezet om mede te werken aan een gun stig klimaat voor de discussie over het 'Liedboek 2000'. Be langrijk element voor dat kli maat is het leren kennen van diverse genres in de kerkmu ziek. Op de eerste studiedag, in 1991, werden daarom negen workshops gehouden waarin de deelnemers met even zove le muziekgenres konden ken nismaken. Dit jaar was geko zen voor vier hoofdgenres met de muzikanten Klaas Hoek, Tom Löwenthal, Kees Schrij ver en Willem Vogel. Hoek (van de Stichting Hori zon in Harlingen) bracht de moderne 'wereldlijke' muziek in de kerkmuziek; Löwenthal is bekend geworden van zijn werk (veel samen met Huub Oosterhuis) voor de rooms-ka- tholieke vernieuwingsbewe ging; Kees Schrijver is dirigen t/arrangeur in de evangelische Opwekkingsbeweging en Wil lem Vogel is een van de be kendste (lied)componisten in de lijn van de klassieke tradi tie. De ruim honderdvijftig deel nemers maakten in de work shops kennis met de onder scheiden genres en oefenden er liederen in die werden ge zongen in de afsluitende ves per. Ook hier bleek hoe liede ren van die, deels totaal ver schillende, vier genres heel goed kunnen samen-klinken in een dienst. De vesper werd geleid door de hervormde pre dikant ds. Barend Wallet uit Utrecht, voorheen voorzitter van de hervormde synode en nu landelijk secretaris voor Sa men op Weg. De werkgroep moet na de her denking van de GKN ophou den te bestaan, want dan wordt de overkoepelende commissie herdenkingen opgeheven. De leden van de werkgroep voe ren met de kerkmuziek- en li turgiedeskundigen van de Sa men op Weg-kerken (hervorm den, gereformeerden, luther- sen) overleg over mogelijkhe den voor voortzetting van de discussie die in de werkgroep is begonnen. Molukse kerken willen contact met Indonesië CAPELLE A/D IJSSEL - De twee grootste Molukse kerken in Nederland zoeken voor het eerst sinds de komst van de Molukkers naar Nederland in de jaren vijftig, officieel con tact met de Indonesische ker ken. Zij hebben de Samen op Weg-kerken in Nederland ge vraagd hierbij te bemiddelen. De Molukse Evangelische Kerk (GIM) en de Noodge- meente van de Protestantse Molukse Kerk in Nederland (NGPMB), die net als de mees te Molukkers in Nederland het ideaal van een eigen republiek hooghouden, leven op gespan nen voet met de Indonesische kerken. De twee kerken hopen daaraan een einde te maken in een gesprek met als doel „el- kaars standpunten en posities te verhelderen". In 1988 hebben de drie Samen op Weg-kerken (hervormd, ge reformeerd en luthers) zich al voorgenomen te bemiddelen bij dit gesprek. De afspraak was een onderdeel van een ge meenschappelijke verklaring, die zij samen met de twee Mo lukse kerken ondertekenden. In deze verklaring beloven zij de Molukse kerken in Neder land te ondersteunen. De afspraük is „even blijven liggen", aldus ds. J.M. van 't Kruis, die de contacten met de Molukse kerken onderhoudt, omdat de gemeenschappelijke verklaring bij de kerken in In donesië verkeerd viel. „Zij be tichtten de Nederlandse ker ken ervan achter het RMS-ide- aal te staan." De Molukse kerken hebben de Samen op Weg-kerken nu nog maals op hun afspraak gewe zen, omdat contact met Indo nesië voor hen „een aangele gen punt" is. Van 't Kruis denkt dat de poging kans van slagen heeft als de nadruk wordt gelegd op de opdracht van de kerken om oecume nisch contact met elkaar te on derhouden en als de politieke gevoeligheden voorlopig uit de weg worden gegaan. Synodevoorzitter ds. J. Rutu- malessy van de GIM (ruim 20.000 leden) is iets pessimisti scher. Er is sinds 1988 niet zo veel veranderd; als gevolg van de gespannen relatie tussen Indonesië en Nederland is de situatie eerder verslechterd. Bovendien bestaat zijn kerk nog steeds uit mensen die het ideaal van een eigen Molukse republiek (RMS) hooghouden. Beleid EG als los zand HET Joegoslavië-beleid van de EG - als men ten mins van beleid kan spreken hangt als los zand aan elkaar. 1 EG heeft er eerst alles aan gedaan om de Joegoslavisd staatsconstructie te behouden zoals ze was. EG-ministers y buitenlandse zaken schrokken niet terug voor openlijke dn gementen en chantagemiddelen aan het adres van Sloveni en Kroaten. Wanneer Slovenië en Kroatië het zouden aandi ven zich van Joegoslavië los te scheuren, zouden ze polits en economisch geboycot worden. De deuren van Europa zo den voor altijd voor hun neus worden dichtgeslagen. TOEN de EG zich echter bij het onvermijdelijke moest nei leggen om de eenvoudige reden dat Slovenië en Kroal de geijkte middelen van de democratie gebruikten om toti onafhankelijkheid té komen namen de EG-ministersi methoden van beide afgescheurde republieken over om van toepassing te verklaren voor de andere Joegoslavisc republieken die onafhankelijk zouden willen worden: vr verkiezingen, referendum, eerbiediging van de rechten v de mens, onaantastbaarheid van de grenzen, vrijwaring v de rechten van de etnische minderheden. ZOWEL Bosnië-Herzcgovina als Macedonië heeft aan voorwaarden voldaan, met de kanttekening dat in Bosn Hercegovina de Serviërs ongeveer eenderde van de bev king het referendum boycotten omdat zij tegen een on hankelijke Bosnische staat waren. Om die reden aarzelde EG aanvankelijk om de onafhankelijkheid van Bosnië-H cegovina te erkennen, maar zij veranderde daarna van n ning, toevallig net voor de installatie van het hoofdkwarti van de VN-vredesmacht in Sarajevo. De eis van een referendum in Bosnië-Hercegovina, waar I drie bevolkingsgroepen onder en door elkaar woonden, w echter het zekerste recept voor een burgeroorlog, eigenlj een afscheidingsoorlog vanwege de Serviërs. INEENS ontpopt zich de EG, daarin gesteund door de Vei nigde Staten, als de verdedigster van de Bosnische onafh. kelijkheid, maar zij wil niet de middelen inzetten ter verde ging van die territoriale integriteit. Het beroep op de VN-V ligheidsraad van de Bosnische president Izetbegovic is a dovemansoren gericht. De protesten van de EG en Washin ton blijven bij woorden. De Kroaten, die goed hebben begrepen dat de Bosnisc moslims helemaal alleen staan, hebben in het geheim n hun Servische vijanden een monsterverbond gesloten Bosnie-Hercegovina onder elkaar op te delen. Anders zo den, vanuit het gezichtspunt van Zagreb, de Servische m ties en het Joegoslavische nationale leger zich meester n ken van heel Bosnië-Hercegovina. ALS het onsamenhangende Joegoslavische EG-beleid al e doelstelling heeft gehad, dan is het wel deze: alle EG-maat gelen waren en zijn maatregelen ten gunste van de Servië Momenteel overwegen de EG en de CVSE sancties te nern tegen Servië, maar dat is maanden en maanden te laat. legden zich neer bij het ene voldongen feit na het andere, als ze zich allicht ook zullen neerleggen bij de creatie Groot-Servië. Ze protesteerden niet toen de Servische president Sloboc Milosevic de Kossovaarse autonomie ongedaan maakte, n toen het door de Serviërs beheerste 'federale' leger Slovei probeerde onder de voet te lopen, niet toen datzelfde lej Kroatië aanviel en daar dood en verderf zaaide. Paradox: genoeg treden zij nu op als de verdedigers van een onleefba republiek. Misschien wel omdat Bosnië-Hercegovina de h innering oproept aan het oude Joegoslavië. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit v, Kantoor redactie: Apothekersdijk 34, Leiden. Kantoor advertentie- en abonnementenafdeling Stationsweg 37, Leiden Telefoon: 071 -122 244 Telefax 071 -134 941 Postadres: Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9, 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9, 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon Telefax: Postadres Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van I 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J. Leune Adjunct-hoofdredacteur J. Timmers. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L van Koot Leiden en omgeving (tel. 071 -144 046/047/48/49) G - J Onvlee (chef-redacteur)| F Buurman, K van Kesteren. R Kleijn, drs. R Koldenhof, M Kroft. T Pieters en M Roso Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. R Edens, drs Chr van der Hoff, A van Holstein, E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij. R de Roo j Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coordinator), B Jansma, H. I Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel. 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H. Scf" Redactie-secretaresse (tel 070 - 3190 819): T. Kors De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een n dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland Belgie. De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H. Leber, drs K Swiers, M. van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Houl (chef), H Bijleveld, D. Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wee - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus: - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh v (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heerinq (Rome), B. van Huet (Londen), M de Koninck (Washington), F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voordou (Londen), drs. R. Vunderink (Moskou), W. Werkman (Jeruzalem), G van Wijlar* (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van de Stichting Pers Unie de exclusieve vertaal-e publicatierechten van The Times en The Sunday Times of London Vertaalster- d' M deCocq. Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma t/m vr. van 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand j per kwartaal per jaar Bij betaling per acceptgirokaart: per maand per kwartaal per jaar n 08.30 tot 17.00 uur n 18.00 tot 19.00 uur. op z 28,20 82,80 318,65 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -141 905 Voor uitsluitend het d(X geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2