Toestand in Bosnië hopeloos Ravage in Rotterdam na bekerzege Feyenoord Verrassing 10 15 18 19 Topsalarissen in VS fors gestegen lï Kamerlid De Kok wil militair ingrijpen Stekelenburg bepleit loonmatiging in 1993 L Super heffing zuiden EG werkt niet 114 Dagen Gratis CcldócSouöant CDA sluit coalitie met D66 niet uit Kleurloze Belgische prins Filip op bezoek in Nederland LEIDEN OMGEVING Leidse regio krijgt meer last van Schiphol Selinger geeft Harry Brokking een compliment Foreholte en VVSB mogen het nog een keer proberen Katwijk pakt periodetitel GEESTELIJK LEVEN/OPINIE2 oe lit BINNENLAND3/4 BUITENLAND5/7 ECONOMIE 6 JlEURS 6 Jfl bt LEIDEN/REGIO 9/10 ot DIENSTVERLENING 10 (UNST/RTV 11 rrv PROGRAMMA'S 13 WEER/PUZZEL/MENU 13 •eft d SPORT 15T/M20 muz ik m n vaftpan pakt 111'j veruren fors aan voo DKYO - Het Japanse minis- clde rje van arbeid gaat het over- s ovt erk fors aanpakken. In een kste irste poging daartoe zal het eiem aximaal toegestane aantal, ie h< 'eruren met ingang van okto- schi!r minstens 20 procent wor- kst een beknot, aldus een woord- ar lijder van het ministerie nhei lnbaag. Dood door overwerk - f aroshi' - vormt een groeiend 'obleem in het met tallofe jorkaholics bevolkte land. fieldde 6omcuit Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25336. Losse nummers 1,50. Morgen half tot zwaar bewolkt en in het noorden mogelijk wat regen of motregen. Minimum temperatuur omstreeks 7 gra den, middagtemperatuur on geveer 15 graden. Wind uit zuidwest, matig, kracht 4, langs de kust toenemend tot krachtig, 6, mogelijk enige tijd hard, 7. Jongen verliest teen op roltrap DEN HAAG - Een tienjarig jon getje uit Den Haag is zaterdaga vond om negen uur een teen kwijtgeraakt toen hij met zijn ou ders op de roltrap van de 'Palace Promenade' in Scheveningen liep. De jongen kwam door een nog on bekende oorzaak met zijn voet klem te zitten tussen de treden van de roltrap. Zijn ouders wisten de voet te bevrijden, maar de jon gen verloor daarbij wel zijn teen. De teen is later door personeel van de brandweer uit de roltrap ge haald. In het ziekenhuis Bronovo is nog geprobeerd te teen weer aan de voet zetten, maar dat bleek niet meer mogelijk. Imelda Marcos bij het passen van haar 1201 e paar schoenen. Imelda Marcos koopt schoenen MANILA - De Filipijnse pre sidentskandidaat Imelda Mar cos heeft gisteren, een dag voor de verkiezingen, gewinkeld en - hoe kan het ook anders een paar schoenen gekocht. De voormalige first lady. van wie bekend is dat ze 1200 paar schoenen bezit, werd door vrienden mee uit lunchen geno men ter ere van moederdag en ging daarna winkelen. Na in drie schoenenwinkels te hebben rondgekeken vond ze uiteinde lijk in een warenhuis iets van haar gading: een paar babyro- ze wandelschoenen met halfho- foto: epa Qe hak. NEW YORK - De salarissen van Amerikaanse topmana gers zijn vorig jaar tot recordhoogte gestegen, ondanks de recessie en lagere winsten, zo meldt het jongste nummer van het zakenblad Forbes. Liefst 407 van de 800 best betaal de managers verdienden in 1991 meer dan 1 miljoen dollar tegen 386 in 1990. Anthony O'Reilly van HJ Heinz was de absolute uitschieter. Hij ontving 75 miljoen dollar aan sala ris en bonussen. Andere recordhouders waren Walt Disney- president Michael Eisner mét 5,4 miljoen en Paramount- topman Martin Davis met 5,1 miljoen. Forbes vermeldt eveneens een aantal salarissen van Amerikaanse beroemd heden buiten het zakenleven. Filmster Arnold Schwarze negger incasseerde het lieve sommetje van 15 miljoen dol lar, ontwerper Ralph Lauren 64 miljoen en topman George Soros van het beleggingsfonds Quantum 100 miljoen dol lar. Basketballspeler Michael Jordan was met een inkomen van 16 miljoen dollar de best verdienende sportman. Twee voetballers gewond na rel DEN HAAG Bij ongeregeld heden tijdens de voetbalwed strijd VDS-Bazar aan het Theo Mann Bouwmeesterpad zijn* gisteren twee VDS-spelers ge wond geraakt. Een 27-jarige Hagenaar, uitkomend voor VDS, voerde op een gegeven moment een sliding uit, waar na de tegenstander op zijn voet ging staan. Er volgde een ruzie waarbij de Hagenaar een trap tegen zijn hoofd kreeg. Zijn 21- jarige broer kwam te hulp, maar liep eveneens verwon dingen op aan zijn gezicht. Beide spelers zijn vervoerd naar het Bronovo-ziekenhuis. SARAJEVO - De Vere nigde Naties en het Rode Kruis willen hun mede werkers terugroepen uit Sarajevo. Hun veiligheid in de Bosnische hoofdstad zou niet langer gegaran deerd kunnen worden. Het tekent de hopeloze toestand in Bosnië, waar het geweld uit de hand loopt. Het Bosnische ministerie van volksgezondheid maakte gis teren bekend dat er sinds het begin van de gevechten in de republiek, 44 dagen geleden, 1320 doden en zo'n 6700 ge wonden zijn gevallen. Zo'n 1900 Bosniërs worden vermist. Volgens het hoofd van het de partement, Arif Smajkic, zijn de aantallen - die ver boven eerdere schattingen lagen gebaseerd op incomplete gege vens. Hij zei dat er in de repu bliek 320.000 mensen dakloos zijn geworden en dat nog eens 350.000 Bosniërs naar het bui tenland zijn gevlucht. Het Rode Kruis zal zijn kan toor in Sarajevo sluiten als Ser vische milities weigeren twee gekaapte voertuigen terug te geven, aldus Hèidy Huber, de hoogste functionaris van het Rode Kruis in Bosnië. Huber is bang dat de Serviërs misbruik zullen maken van de Rode- Kruissymbolen op de gestolen jeep en vrachtwagen. De EG, die waarnemers in Bosnië heeft, bekijkt de situatie van dag tot dag. Al zes waarnemers hebben hun werk met de dood moeten bekopen. Gedurende de afgelopen nacht gingen de aanvallen van de Servische strijdgroepen tegen de hoofdstad onverminderd door. Vier Bosnische militiele den werden daarbij gedood. Een aantal granaten kwam bij artillerieaanvallen terecht vlakbij het presidentiële den Servische extremisten en het Joegoslavische leger onder andere de stad Gospic, 170 km bouw. Vuurgevechten deden zuidwestelijk van Zagreb. Ra- zich gedurende de nacht voor dio-Zagreb riep om dat alleen rond de buitenwijk Mojmilo. Vanuit de maarschalk Tito-ka- zerne werden granaten afge vuurd op een radiozender en het station. De kazerne is er een van vier die het Joegosla vische leger gisteren zou eva cueren. Ook uit Kroatië werden zware gevechten gemeld. Volgens de Kroatische radio bombardeer- in Bosanska Krupa de afgelo pen dagen al meer dan 50 do den .zijn gevallen. In Brussel kwamen vandaag de EG-mi- nisters van buitenlandse za ken bijeen voor overleg. In Helsinki bespreekt de Confe rentie voor veiligheid en sa menwerking (CVSE) de toe stand in het uiteengevallen land. CDA. en PvdA willen nu zo snel WEES mogelijk overleg met de minis- ters Ter Beek van defensie en DEN HAAG - De regerings- Van den Broek van buiten partijen CDA en PvdA vinden dat het hoofdkwartier van de Nederlandse VN-troepen in Serajevo verplaatst moet wor den. Ook moet gepraat worden over een militair ingrijpen, „omdat niet langer toegeke ken kan worden hoe volkeren elkaar onder onze ogen af slachten", zo zei het CDA-ka- merlid De Kok gisteren voor de IKON-radio. Het nog steeds toenemend ge weld in Bosnie-Herzegovina heeft geleid tot grote onrust onder beide partijen over het Nederlandse VN-contingent in Serajevo. Hoewel de troepen zelf nog niet rechtstreeks te maken hebben gehad met het geweld, sloegen de granaten en mortieren dit weekeinde op nog geen driehonderd meter afstand van het hoofdkwartier in. In heel Joegoslavië zijn er ruim driehonderd Nederland se VN-soldaten, waarvan zestig in Serajevo. landse zaken over de positie van de Nederlandse militairen. Daarbij zal door het CDA ook de mogelijkheid van een mili taire interventie ter sprake worden gebracht. Een militaire interventie weiu gisteren ook bepleit door se cretaris generaal van de West europese Unie Van Eekelen Hij betwijfelde echter of de Eu ropese regeringen mensenle vens willen riskeren voor zo'n ingrijpen. Aan de andere kant is alleen de aanwezigheid van gewapende troepen misschien voldoende om de strijdende partijen tot een staakt-het-vu- ren over te laten gaan. „Het gaat niet alleen om militair in grijpen, maar om de aanwezig heid van een Europese troe penmacht. Dat heeft al een sta biliserende werking. Het is van belang een Westeuropese vuist te maken, dat is ook goed voor de geloofwaardigheid van Europa", aldus van Eekelen. Schoon Scheveningen Onder het toeziend oog van d;" meeuw 'Pico Bello', de mascotte van het Scheveningse strand, kreeg minister Alders zaterdag de eerste Schoon Scheveningen Strandtas. De minister was op het strand om het nieuwe seizoen te openen, hoewel op dat moment nog niets wees op de naderende zomer. 'Hoe dichter bij zee, hoe schoner het wordt', luidt het motto waaronder vijftigduizend tassen van kringloop papier zijn vervaardigd. Iedere bezoeker die een strandstoel huurt, krijgt zo'n tas aangereikt om zijn afval van een dagje strand in te ver-! zamelen. foto: milan konvalinka DEN HAAG FNV-voorzitter Johan Stekelenburg vindt dat vakbonden en werkgevers vol gend jaar „zeer voorzichtig moeten omgaan met de loon ontwikkeling". Bij de cao-on derhandelingen voor 1993 moet de vakbeweging volgens hem slechts inzetten op hand having van de koopkracht en geen extra loonsverhogingen eisen. Dit betekent dat in de onderhandelingen alleen com pensatie dient te worden ge vraagd voor het gestegen prijs peil. Verder moet alle aandacht komend jaar worden gericht op verruiming en versterking van de werkgelegenheid, zo betoogde Stekelenburg giste ren voor de AVRO-radio. Nederland loopt volgens hem in zijn economische ontwikke ling achter op veel andere Westeuropese landen. Om ons land weer op het gemiddelde peil van Europa te brengen zullen werkgevers èn overheid alles in het werk moeten stel len om de investeringen te la ten toenemen. Stekelenburg meent dat daarvoor „geld zat" is. Hij verwees daarbij onder meer naar de enorme spaarre- serves bij banken, verzeke ringsmaatschappijen en pensi oenfondsen. Ook deze instel lingen moeten naar zijn me ning een extra bijdrage leve ren aan de groei van de econo mie. De werkgeversorganisa ties VNO en NCW hebben posi tief op de woorden van de FNV-voorzitter gereageerd, hoewel aan VNO-zijde wel de kanttekening werd gemaakt dat de merjing van Stekelen burg niet altijd automatisch de mening van alle vakbonden is. Miljoenen stuivers op Marktplein in Twello TWELLO - Meer dan vier en een half miljoen stuivers zul len op 21 juni op het Markt plein in het Overijselse Twello door 120 leden van Scouting District Salland tegen elkaar gelegd worden. De Vereniging Brein hoopt met deze actie meer begrip en erkenning te verkrijgen voor rtiensen die door een ongeluk, ziekte of een tumor in het brein gehandi capt zijn. Alle colleges van bur gemeester en wethouders in Nederland ontvangen deze week een brief, waarin wordt gevraagd om een bijdrage van één stuiver per inwoner. Voorts ontvangen alle zieken fondsen en particuliere Ziekte kostenverzekeraars een ver zoek om dezelfde bijdrage per verzekerde. De stuiveractie wordt ondersteund door de ge meente Voorst, de Rijksmunt en de PTT. if i* nderzoek anti-militaristische acties uitgebreid moeiRNHEM - Het Bölkow-team, dat twee maanden geleden :ed I gesteld werd om de aanslag op de vliegbasis Deelen te on- Id g« ?rzoeken, gaat in het onderzoek ook andere anti-militaristi- Whil :he acties betrekken. Dat heeft kapitein Martens van de Ko- lat o inklijke Marechaussee, leider van het Bölkow-team, van- k ha Drgen bevestigd. Het team is uitgebreid met vier mensen Dot i heeft nu 25 leden. De bedoeling is dat alle anti-militaristi- op I ;he acties tegen bases in het onderzoek worden betrokken, olgens Martens moet daarbij gedacht worden aan acties als lied) d doorknippen van hekken, het leksteken van banden, het Maarmaken van landingslichten en andere vernielingen, hof» nt. ii ISTER - De ministers van economische zaken van de ze ikeden grootste industrielanden (G-7) vinden dat de westerse lan dden hun markten snel toegankelijk moeten maken voor produk- uit Oost-Europa. Dit zeggen zij in een verklaring die dit ïkeinde is uitgegeven na afloop van een tweedaagse Oost- ma<festconferentie in de Duitse stad Münster. De G-7 bestaat uit d« ïrenigde Staten, Japan, Canada, Duitsland, Frankrijk, Groot- httannië en Italië. De verklaring is ook ondertekend door Po- Hongarije, Tsjechoslowakije en de vroegere Sovjet-republie- ;n Rusland, Oekraïne, Wit-Rusland en Kazachstan. De betrok- ïn landen worden gemaand onderling geen handelsbelemme- ngen op te werpen en toe te treden tot het internationale han- ilsakkoord GATT. Chaos op de Lijnbaan in Rotterdam. Zelfs een politiehond kan het verschil niet ruiken tussen een vandaal en een keurige burger, maar op bevel hapt hij in elke broek die hem wordt voorgeschoteldfoto: anp 1 leidooi open markt Oosteuropese produkten ROTTERDAM - Na af loop van de huldiging gis teren van de Feyenoord- spelers op het stadhuis aan de Coolsingel in Rot terdam hebben vandalen een spoor van vernielin gen en plunderingen ge trokken door het centrum van de stad. Zo werd voor velen de vreugde over de winst in de KNVB-beker- finale tegen de voetballers van Roda JC (3-0) snel te niet gedaan. ook winkels geplunderd. De vernielers hadden het vooral gemunt op sportzaken. Ook een juwelierszaak liep schade op. Er werden gisteravond ze ker vijftien arrestaties ver richt. De arrestanten worden beschuldigd van openlijke ge weldpleging. Ook bussen van het streek- en stadsvervoer werden bekogeld en bescha digd. Ook bussen met toeris ten moesten het ontgelden, maar zij werden ontzet door de bereden politie. Dat gebeurde bij het Hofplein. Veel van de aanwezigen bij de Feyenoord- huldiging hadden grote hoe- Op de Coolsingel, de Lijnbaan veelheden bier gedronken. Op en in de Hoogstraat werden winkelruiten ingeslagen en de Coolsingel en in de aanslui tende straten lag een tapijt van plastic bekers. De bierkranen stonden voortdurend open. Om half tien gisteravond wer den de cafés aan het Stadhuis plein, pal tegenover het stad huis, op last van de politie ge sloten om te voorkomen dat verder drankgebruik de ge moederen nog meer zou ver hitten. Na half elf verergerde de situatie. De politietactiek van opdrijven en verjagen hielp weinig. De relschoppers, een groep van vier a vijfhon derd man, verplaatsen zich en gingen elders door met vernie len. Onder de vandalen viel een aantal gewonden. Pagina 3: Rotterdamse poli tie: niets helpt tegen vanda lisme BRUSSEL De zuidelij ke EG-landen Italië, Spanje en Griekenland houden zich niet of nau welijks aan de produktie- beperkende regels voor de melkveehouderij Uit een nog niet officieel ge publiceerd rapport van de Europese Commissie blijkt dat de boeren in de drie lan den nog nooit superheffing hebben betaald. Het rapport gaat van 1990 terug tot 1984, toen de superheffing werd ingevoerd. De superheffing is een geldboete die boeren moeten betalen als ze meer produceren dan hun quotum toestaat. Uit het EG-rapport blijkt dat niet de boeren in Italië en Griekenland super heffing moesten betalen, maar dat de overheid die fi nanciële last op zich nam. De boeren werden dus niet ge stimuleerd hun produktie te beperken, hetgeen juist de bedoeling was van de super heffing. Dat de zuidelijke EG-lidsta- ten de regels voor de zuivel quoteringen aan hun laars lappen, is al langer een pu bliek geheim binnen de EG. Zo waarschuwde voorzitter H. Schelhaas van het pro- duktschap voor Zuivel in zijn jongste nieuwjaarstoespraak dat de concurrentiepositie van de Nederlandse zuivel te lijden heeft van de ontdui kingen in de zuidelijke lid staten. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Minder mensen dan vorig jaar, maar altijd nog zo'n 160.000 kropen zaterdag op het zadel om deel te nemen aan de landelijke fietsdag van de ANWB. Ondanks het slechte weer toch nog een redelijk succes, al is de belangstelling voor de tochten begin jaren tachtig waren er nog driehonderdduizend deelnemers de laatste jaren flink teruggelopen. Sommigen vinden dat het verrassingselement er een beetje uit is, want de routes komen vaak op hetzelfde neer. Maar de echte fietsers blijven in het zadel. Ook straks weer op Hemelvaartsdag als Sijthoff Pers zijn tiende fietsdag houdt. Inschrijving op donderdag 28 mei als fietser, hieronder nu via de bon als lezer van de Leidse Courant. Elke dag weer een verrassing. -g<— I Ik wil ff de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen, een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: iö maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: Telefoon: Bei 071-313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 1^2501 VC Den Haag g 711848 003000

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1