Girote achterstand in vergunningverlening lit jaar ingehaald Provincie stelt geluidsmuur bij Appelbes verplicht respijt krijgen Feest na vijf jaar zorg voor ouderen Een cadeau van formaat fieidae Sou*a/nt WEEKEINDE leidócQounarit LEIDEN OMGEVINGZATERDAG 9 MEI 1992 9 Hartebrugkerk LEIDEN - De Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat neemt morgen een nieuw koororgel in gebruik. Dat gebeurt tijdens de mis van 10.30 uur. De organisten Folkert Grondsma en Anton den Boer bespelen tijdens die viering zowel het nieuwe koororgel als aet oude Maarschalkerweerd-or- gel Het Hartebrugkoor brengt enkele motetten ten gehore en de 'missa octavi toni' van Di Lasso ten gehore. Bartitonsolist Rob in 't Veld zingt het pater noster van Liszt. LEIDEN - Bij de bouw van de ga lerijflat aan de Appelbes/Gooi meerlaan moet een geluidsmuur worden gebouwd tussen de wonin gen en de spoorlijn. De muur wordt anderhalve meter hoog en 150 me ter lang. Dit is de enige voorwaarde die de provincie stelt aan het bouwplan, dat zij verder heeft goedgekeurd. De muur moet uiter lijk 1995 klaar zijn. Dat zei woord voerder G. Ringenoldus gisteren na afloop van de behandeling van de bezwaarschriften van het actie comité Bebouwing Gooimeerlaan- /Appelbes voor de commissie beroep en bezwaar. Ringenoldus: „De provincie heeft nu weliswaar hiermee ingestemd, op voorwaar de dat er een geluidsscherm komt tussen de spoorbaan en de flat. Maar de minister heeft het laatste woord. We hadden graag aan de provincie willen mededelen dat we bang zijn dat dit niet genoeg is. De TGV zal -met gebruikmaking van het bestaande spoor- hier langs ko men Het comité vindt het zeer kwalijk dat er bij de verlening van de bouwvergunning niet gewacht is op de formele goedkeuring van de minister van VROM om een ge- luidshindervergunning te verle nen. Het actiecomité bleef gisteren bij haar standpunt dat de gemeente bij de verlening van een bouwver gunning voor een galerijflat, die vijf verdiepingen hoog en 130 me ter lang moet worden, onvoldoen de rekening heeft gehouden met de belangen van de buurtbewo ners. De gemeente zou verschillen- mte vindt het zeer aij de verlening van ming niet gewacht le goedkeuring van VROM om een ge- gunning te verle- bleef gisteren bij t dat de gemeente van een bouwver- een galerijflat, die 2n hoog en 130 me- vorden, on voldoen- seft gehouden met ran de buurtbewo- nte zou verschillen de keren hebben laten merken geen aandacht te hebben voor de naar voren gebrachte bezwaren. Volgens Ringenoldus deed de ge meente zelfs geen toenaderingspo ging: „We kregen pas een maand na het verlenen van de bouwver gunning te horen dat de raad onze bezwaren ten aanzien van het voor- bereidingsbesluit ongegrond had verklaard". Volgens G. Schramm van de direc tie ruimtelijke ordening, is het echter gebruikelijk dat deze be zwaren op een lijst geplaatst wor den en niet van tevoren worden aangekondigd. Grijs De Raad van State stelde vorige maand nog. bij het schorsingsver- zoek van het comité, dat de ge meente Leiden te weinig aandacht besteedt aan de inspraak. Ook commissie-voorzitter J. Olivier had gisteren kritiek: „Je moet je wel aan de door jezelf opgestelde inspraakverordening houden". Schramm zegde toe dat het advies van de inspraakcommissie er bin nenkort aankomt. Ook muziek behoort tot de activiteiten waaraan ouderen bij de dagverzorging Lorentzhof kunnen deelne men. De vaste medewerkers traden gisteren op. foto: wim van noort door MONIQUE R0S0 SIDEN De enorme hterstand in verlening in hinderwetvergunnin- >n zal dit en volgend jaar jrden ingehaald. Dat gt G. in 't Veld, hoofd in de directie milieu, ar aanleiding van een pport van de Regionale spectie Milieuhygiëne. arin wordt geconstateerd ;de vergunningverlening de elopen twee jaar ver achter- lieven is bij de planning. In 10 werden 27 hinderwetver- nningen afgegeven terwijl er 86 hadden moeten zijn. 1991 lag die verhouding nog lever: tegenover 136 geplan- vergunningen stonden chts 22 afgegeven vergun- igen. Slechts 25 tot 30 pro- ït van de bedrijven die hin- iwetplichtig zijn, beschikt er een vergunning. Volgens Regionale Inspectie kan de terstand van 163 aanvra- ijdragen: Frank Buurman, tan van Haasteren, Rens toldenhof en Monique Roso. aerus ligenlijk is het een triest ver raai, en past het perfect in het jijbelse: de verleiding van tva door de slang in het para- lijs. In het Leidse geval kan Jeter worden gesproken van Ie eenarmige bandiet die de Jenningmeester van de Pe- rusparochie verleidde tot Jnode zaken. Het is niet netjes lat de man deed, en natuur lijk heeft hij inmiddels op- lecht spijt van de diefstal van Ie giften van zijn mede-paro- Ihianen, zoals het een waar Ihristen betaamt. Berouw lomt na de zonde, en de joegang tot de hemel kan laarmee net als in vroeger da len nog altijd worden afge kocht. Ook al is een aantal me ieparochianen zonder zonde |l geruime tijd geleden begon- len met het gooien van ste en in de vorm van bedreigin- en aan het adres van de pen- ingmeester en zijn gezin. >e verdachte trof het de afge- Dpen week ook niet bepaald net een officier van justitie lsmr. J. van Ek, die zijn kriti- che grondhouding ten op- ichte van de kerk en alle aarmee verbonden instellin- en niet onder stoelen of ban en steekt. „Een postduiven- ereniging zou het beter heb- ien gedaan", sneerde hij afge- open woensdag voor een goed évulde rechtszaal in het laagse Paleis van Justitie, ilseen vlammend zwaard trof iet de direct betrokkenen echt in het hart. Want niet al- een de penningmeester had laast het potje gepiest, vond fan Ek, die weer meesterlijk )p dreef was. Het kerkbestuur lad zich eveneens onvoldoen- le van zijn taak gekweten loor de penningmeester min if meer carte blanche te ge- 'en. En wanneer de accoun- ant van het bisdom de boe ten controleerde, gebeurde lat met één oog, dat nog half [esloten was ook. Terwijl nu, behalve de pen- lingmeester, ook de pastoor ien verdachte blijkt te zijn in le hele affaire. Justitie wil we en wat er is gebeurd met een lift van een kwart ton waar hij lich over zou hebben ont fermd. Hebben we hier toch te Haken met een appel die tot kern verrot is? Zouden de ^Btntische geesten, onder ande- He verenigd in de 8 Mei-bewe- die de clerus al jaren vol- ^Ken als een lastige hond, ge- krijgen? We wachten het ^Justitieel onderzoek met span ning af, en hopen dat dat meer 'nzicht kan geven in een orga- k hisatie die altijd zo gesloten is gen slechts worden opgelost door een 'bovenmatige inspan ning' van ca. vijtig extra ver gunningen per jaar. „Op zich is het natuurlijk een krankzinnig lange achter stand", geeft In 't Veld toe. „We proberen nu in elk geval geen achterstand meer op te lopen in nieuwe aanvragen". Hij wijt de problemen bij de di rectie vooral aan het gebrek aan personeel. „Het duurt een half jaar tot een jaar voordat nieuwe vergunningmakers zijn ingewerkt. Maar de eerste vier maanden van dit jaar heb ben we al meer vergunningen afgeven dat gedurende het hele vorige jaar". Ook het strakke vijfjarenplan voor de directie heeft hen parten ge speeld, evenals het vertrek van twee ervaren medewerkers naar het bedrijfsleven. De planning zal volgend jaar ech ter worden bijgesteld, zodat de verwachtingen niet meer al te hoog zijn gespannen. 'Onverantwoord' De regionale inspectie wijst de gemeente ook terecht bij enke- geweest dat controle van bui tenaf nauwelijks mogelijk was. Want dat ook de geeste lijkheid niet onfeilbaar is, ook al rust Gods zegen op haar werk, is nu duidelijk. Dorpsdespoten (1) Het gemeentebestuur van Oegstgeest gaat ondemocra tisch te werk bij de nieuw- bouwplannen rond winkel centrum De Lange Voort. Dat vindt mr. P. Lever, die enkele zeer kritische brieven aan de gemeente heeft geschreven. Lever is overigens geen inwo ner van Oegstgeest. Hij woont in de aanpalende Leidse Raadsherenbuurt, die wel sterk is gericht op Oegstgeest, hetgeen ook weer blijkt uit de emoties die door de randge meente in dit stukje Leiden worden losgemaakt. „De raad durft aan de machts politiek van het Oegstgeester college geen eind te maken. Het is geen wonder dat de bur gers uitzien naar een meer de mocratische vertegenwoordi ging. Dorpsdespoten dienen onttroond te worden", stelt de Raadsherenbuurtbewoner in felle bewoordingen. Volgens Lever is met de be trokkenen niet overlegd over de grootschalige plannen, die onder meer de nieuwbouw van gemeentehuis en biblio theek, de bouw van een nieuw winkelcentrum en het afbre ken en elders opbouwen van een school omvatten. Wethou der H. Rijks vindt dat er nog geen sprake is van een con creet plan dus is overleg met de bewoners voorbarig. De winkeliers zitten niet te wach ten op meer winkels maar hun opmerkingen zijn tot nu toe genegeerd, niet eens in de no tulen van de vergaderingen over het onderwerp opgeno men. „Wat het college niet aanstaat wordt niet in de notu len opgenomen. De Vrienden van Poelmeer hebben dit ook al ervaren", aldus Lever.1 Dorpsdespoten (2) Een studie naar de noodzaak van de verbetering van het Lange Voortgebied is nooit ge maakt. Wel worden tonnen voor het maken van ambitieu ze plannen uitgetrokken. „Niemand weet wat nu eigen lijk de problematiek is. Amb tenaren, stadsontwikkelaars en beleggers zullen wel iets bedenken. Zo gaat dat in Oegstgeest", aldus Leidenaar Lever, wiens hart overduide lijk over de gemeentegrens ligt. En passant heeft hij ook nog een beschouwing gewijd aan de Voorjaarsnota. „Een le al lang slepende procedures. Vergunningaanvragen duren gemiddeld 29 maanden, maar er zijn gevallen bekend van 66 maanden en één aanvraag is al 48 maanden in behandeling. Ook moeten de plannen om de bedrijven Cupera en Kleine, beide nog gevestigd aan de Langegracht. eens worden om gezet in concrete stappen. Dat gebeurt binnenkort. Cupera heeft een nieuwe lokatie aan geboden gekregen op het in dustrieterrein Roomburg. Het chemisch bedrijf Kleine wordt verplaatst naar het bedrijven terrein Merenwijk. Verplaat sing is volgens de Milieuin spectie noodzakelijk door de „volstrekt onverantwoorde mi lieu-bedrijfsvoering". Volgens In 't Veld verloopt de verplaat sing van Kleine echter proble matisch omdat de bodem van de huidige lokatie ernstig is vervuild en niet duidelijk is wie voor de bodemsanering kan opdraaien. „Je kunt geen dure voorzieningen eisen want dan gaat het bedrijf de stad uit en daar is niemand bij gebaat. We kunnen hooguit onze wen sen in de onderhandelingen meenemen". waardeloos stuk, op grond waarvan geen beleid op lange termijn kan worden gevoerd", LEIDEN Al vijf jaar lang organiseert de Stich ting Ouderenwerk mid den-Leiden een dagver- zorgingsproject en eetta fel. Daarom werd gisteren een feestje gevierd in het verzor gingstehuis de Lorentzhof. Met een optreden van de Leid se zangeres Wies Cavé werd de stemming erin gehouden. Het dagverzorgingsproject en de eettafel zijn er op gericht om ouderen contact en gezellig heid te bieden. Zo worden spelletjes gespeeld of een kaartje gelegd. De eettafel biedt de deelnemers een sma kelijke maaltijd. De bezoekers, die voor het grootste gedeelte op zichzelf wonen, worden op gehaald met een busje. „Er bleek een grote behoefte te zijn voor deze projecten", zegt T. Verlaan, directeur van de Stichting Ouderenwerk. „Meer dan de helft had het ge voel in een isolement te verke ren. Men heeft geen zin om al leen maar thuis achter de gera niums te zitten. Om de dage lijkse sleur een beetje te door breken komen ze naar de dag verzorging". Het project is volledig afhan kelijk van subsidie van de ge meente Leiden, maar die is er vindt Lever. De gemeenteraad staat niet achter verhoging van de onroerend goedbelas- volgens Verlaan maar 'mond jesmaat'. Op dit moment is er drie keer per week dagverzor- ting en het reserveren van 750.000 gulden voor een nieuw gemeentehuis, maar ging, maar men zou dit naar vijf dagen willen uitbreiden. Daarom deed Verlaan een het college werkt wel met deze cijfers in de Voorjaarsno ta. „De raad zegt: U doet maar wij zullen wel zien. Wanneer tonen de raadsleden zich ech te volksvertegenwoordi gers?", vraagt Lever zich af. De vraag rijst of het autocrati sche college en de passieve gemeenteraad, die hun eigen inwoners kennelijk al als oud vuil behandelen, zich veel zul len aantrekken van de me ning van een Leidenaar. De Raadsherenbuurt zal waar schijnlijk wel nooit bij Oegst geest worden gevoegd, omdat Leiden niet gewend is gebied af te staan. Dat wordt alleen maar afgepakt van randge meenten. Misschien kan Le ver beter de activiteiten van het Leidse gemeentebestuur kritisch gaan volgen; daar zit ten wellicht nog veel meer on verkwikkelijke zaken. Koek en ei Voor de Leidse wethouder Hennie Koek moet woensdag een ware feestdag zijn ge weest. Goed oplettende lezers weten dan ook dat zij in onze krant van donderdag maar liefst drie keer voorkwam, en nog wel in positieve zin ook. Zo opende ze twee Raad en Daadwinkels en aangezien dat de paradepaardjes van haar sociaal vernieuwingsbe leid zijn, had ze alle reden blij te zijn. Hennie was vooral ge lukkig weer eens iets leuks in de Slaaghwijk te komen doen, want dit is een ware probleem wijk. Ook de commissievergade ring over haar plan 'het Leidse Ei' werd een victorie voor haar. Na aanvankelijk wat te hebben tegengesputterd, ver klaarde bijna de volledige raadscommissie het wel te zien zitten met dit idee. „Dat is dus koek en ei", grapte SP- raadslid Tim van Houten. He laas, die grap was al vaker ge maakt. Hennie wist echter ook nog wel een woordgrapje en no digde iedereen, dus ook Tim van Houten, uit voor een glaasje zwarte kip-advocaat om op de goede afloop van het Leidse Ei te proosten. Het jeugdige raadslid Huib Kruyt had het tot nu toe alle maal zwijgzaam aangehoord, maar had zijn troeven tot het laatst bewaard. De Benjamin van de CDA-fractie had name lijk gehoord dat het popfesti val 'Werfpop' niet door zou gaan en wilde van Hennie ei genlijk wel eens weten hoe dat zat. Gelukkig wist ze ook hierop een antwoord, zodat de feestdag compleet was. Ze stelde namelijk 'doende te zijn Werfpop te redden', en dit stelde Huib gerust. „Want wat zou het jammer zijn als Lei den dit unieke festival zou moeten missen". Tot bij Werf pop, Huib. beroep op de gemeente om het project volgend jaar 'financiëel wat beter te onderleggen'. Een-vijfde van Leidenaren arm LEIDEN „Ongeveer een-vijfde van de Leide naren slingert rond de ar moedegrens". Dit zei wethouder H. De La Mar van sociale zaken gister avond tijdens de forumdiscus sie over de vraag of er stille ar moede in Leiden bestaat. De avond, georganiseerd door de Club van Boze Buurtvereni gingen, liet vooral veel vragen open bij de oplossing van het armoedeprobleem. FNV-regio- bestuurder L. Peters nodigde de Leidenaren uit om mee te doen aan het koopkracht-on derzoek van minima, dat de FNV samen met Konsumenten Kontakt op touw heeft gezet. WD-raadslid A. Geertsema vond het een goed idee, maar waarschuwde voor een lokaal inkomensbeleid. Volgens Pe ters maakt slechts de helft van de potentiële gebruikers ge bruik van de mogelijkheid van bijzondere bijstand en kwijt schelding van schulden. „Het is belangrijk om na deze inven tarisatie eens te bekijken wat je aan de armoede kan gaan LEIDEN De gemeentelijke directie milieu moet nader on derzoeken of het bedrijf Car Care aan de Utrechtse Veer een hinderwetvergunning moet hebben. Als dit zo is, dan is het bedrijf volgens het be stemmingsplan niet toege staan en kan de gemeente haar dreigement om het bedrijf met politiedwang te sluiten alsnog uitvoeren. Dat zei voorzitter J. Olivier van de commissie voor beroeps- en bezwaarschriften gisteren bij de behandeling van het bezwaarschrift van Car Care tegen de dreigende ge dwongen sluiting van het be drijf. De gemeente dreigt zelfs met politiedwang als Car Care het pand aan het Utrechtse Veer niet verlaat. Volgens B en W past Car Care niet aan het Utrechtse Veer. Het zou een Hinderwetvergun ning moeten hebben als gara gebedrijf. En zo'n bedrijf is daar niet gewenst. Het bedrijf houdt zich volgens de gemeen te bezig met auto-onderhoud. Volgens de betrokken ambte naar G. Schramm in ieder ge val met werkzaamheden die vergelijkbaar zijn met die van een autowasserij. Het -inmid dels hernieuwde-bestem mingsplan Hogewoerd ver biedt dergelijke bedrijven zich in de buurt te vestigen. Car Care is het daar niet mee een$. Bij monde van advocaat Evers bracht ze naar voren dat het uitsluitend een dienstverle nend poetsbedrijf is, dat valt onder de in het bestemmings plan toegestane categorie 'ver zorgende bedrijven'. De werk zaamheden beperken zich vol- gens Evers tot het reinigen van. de bekleding en de binnen-' kant van auto's. „Heel vaak zijn het verzoeken van show rooms om hun wagens er piek-I fijn uit te laten zien". Boven dien verklaarde de Bovag ooit schriftelijk, dat Car Care niet gelijkgesteld kan worden mef een bedrijf uit de autobranche.- Schramm stelde hier tegeh- over dat in november bij eert buurtbezoek van de project groep Hogewoerd geconsta teerd werd, dat er grote op knapbeurten gegeven werden. Dit bleek volgens haar te meer uit de advertentie die Care Care begin dit jaar had ge plaatst en waarin ze onder houdswerkzaamheden aan bood. Het ging hier volgens Evers echter om een proefbaL Ion, om te kijken of er vraag naar was. Het college stelt dat buurtbewoners last ondervin den van Car Care. Gisterer{ overhandigde het bedrijf ech ter een geen-bezwaar-verkla- ring van tien buurtbewoners.' Eén van hen verklaarde dat het uitgesloten is dat mensen last hebben van het bedrijf. „Muizen maken meer geluid", aldus de man. „De auto's gaan naar binnen en je hoort verder niets". Volgens Car Care gaat het slechts om de af- en aan voer van drie tot vijf auto's per dag. R. Letteboer, de echtgenoot van Den Haan, zei alles te doen om geen hinder te veroorzaken en dus absoluut niet onder d^ hinderwet te vallen. Volgens hem wordt bij het schoonma-, ken van de auto's biologischj afbreekbare zeep gebruikt, die niet schadelijk is voor het mi-I lieu en duurder is dan gewong zeep. „Het is trouwens dezelf de zeep die we gebruikten in Leiderdorp. De gemeente had daar toen geen enkel bezwaar tegen". Volgens de gemeente Leiden zijn er wel degelijkl schadelijke stoffen in gebruik. Hen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw; deel als u ons een niciH we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee; wordt ook hartelijk! verwelkomd: deze; krijgt de krant drl eerste twee weke gra«sJ I^Noteor als nieuwe abonnee ingaande: t Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: O maand (automatische betaling) f 27.00 G kwartaal (automatische betaling) f 79,80 G kwartaal via acceptgiro f 82,80 l Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam Scheepskerkhof Roem is vergankelijk. Twee weken geleden liepen nog een miljoen mensen uit om dit bloemenschip temidden van een zee van fleurigheid te bewonderen Met de Hollandse driekleur in top en een bloem stuk in het kraaiennest, had het nog de wind in de hyacintenzeilen Maar inmiddels heeft het schip - door man en muis verlaten - schipbreuk geleden op de vuilnisbelt aan de Tespellaan in Noordwijker- hout De onvermijdelijke onttakeling is daar ingezet De trotse schoener rot langzaam uit elkaar, naast het licht verontreinigd tuinafval uit"de provincie. Het kraaienest bleek niet meer dan een afgedankte bollenmand, zelfs door het zwarte gevogelte geen blik waardig gekeurd. Het rottend karkas is bijna symbolisch voor de Bollenstreek. Een kortstondige periode van bloei, waarin de provincie Nederland en haar Nachbarn de loftrompet steken over de bollen wordt afgewisseld met een langdurige periode van mest, mist, metamnatrium en andere milieuverpestende middelen Typisch Hollands' was het motto van het corso van 1992. Een blik op het scheepskerkhof aan de horizon van de Bollenstreek roept ongewild gedachten op aan nog een stukje Hollandse folklore: De Vliegende Hollander Er waart een spookschip over de eeuwige geestgronden. foto henk van den ende

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9