Het Biafra-effect: honger, we weten het wel Was Lubbers zich aan het vervelen? n Hoe krijgen we onze economie uit het slop? OPINIE BRIEVEN VAN LEZERS CcidócSowiant ZATERDAG 9 MEI 199 Slechts toevalstreffers kunnen hongerend Afrika redden Jaren geleden, in 1968, werd het toenmalige Westafrikaanse land Bia- fra getroffen door een hongersnood van onge kende omvang. Miljoenen mensen kwamen om. Om de ergste nood te lenigen werd een internationale mediacampagne op touw gezet om geld en voedsel in te zamelen. De televi siekijkende westerse we reld raakte onder de in druk en was bereid een deel van zijn financiële rijkdom af te staan ten be hoeve van Afrika. Het was de eerste mondiale ac tie voor de miljoenen mensen die in dit deel van de wereld van honger dreigden om te ko men. Vooral in de eerste maan den hadden de initiatieven, rij kelijk ondersteund door radio, televisie en de geschreven pers succes. Maar alllengs verflauwde de aandacht. Zodra hongerbuikjes en verschrom pelde bovenarmpjes van jonge kinderen werden getoond, werd de televisie op een zen der gezet waar niet aan schuld gevoelens werd geappelleerd. De schrijnende ellende van een groot deel van het Afri kaanse continent werd daar mee geloochend. Het zogenaamde Biafra-effect had daarmee zijn intrede ge daan: één bericht over de hon ger is genoeg, dan weten we het wel. Het is een menselijke en tegelijkertijd zeer onmen selijke reactie. Maar de reac ties op tal van initiatieven, die nadien volgden waren zo mo gelijk nog onmenselijker. Op geen enkele wijze was en is de internationale gemeen schap in voldoende mate in be weging te krijgen om geld in te zamelen voor hongerend Afri ka. Sudan, Somalië, Etiopië, het gehele Sahelgebied Het merendeel van de wereldbe volking weet deze landen zon der te zoeken niet op de kaart aan te wijzen. Het zijn verge ten achterbuurten van deze wereld, waarin iedereen vrij, en tegelijkertijd ongeïnteres seerd toegang heeft. Futiliteiten Rassenrellen in Los Angeles, het instorten van een voetbal tribune op Corsica, de wao- kwestie en andere 'futiliteiten' zijn de items die ons nieuws beheersen. De waarschijnlijke dood van tientallen miljoenen medeburgers wordt veelal weggemoffeld op een binnen- pagina, zelfs nu de ergste hon gersnood van deze eeuw Afri ka bedreigt. Wie is de schuldi ge in dit alles? Zijn het de me dia, die ter wille van hogere op lagecijfers gebaat zijn bij dicht-bij-huis-nieuws? Beant woorden de media, uitsluitend ter wille van de commercie, aan de vraag van het lezers- en kijkerspubliek? Of zijn ook de dames en heren journalisten bang nieuws te brengen met een ingebouwd Biafra-effect? Waarschijnlijk speelt dat laat ste een prominente rol. Nieuws moet pakken, mag schokkend, maar zeker niet af stotend zijn. Nieuws mag tot op zekere hoogte een reactie oproepen als 'wat erg'. Maar dan moet het, overdreven ge steld, wel gaan over een hond je dat verdronken is, een kleu ter die mishandeld is, een be jaarde die is beroofd. Zodra het nieuws een waarlijk onmenselijk karakter en een omvang krijgt die ons begrip te boven gaat, wordt dat maar al te vaak verzwegen. Allemaal weten we of künnen we in elk geval weten dat veertig mil joen Afrikanen ruwweg drie keer de Nederlandse be volking binnen nu en drie maanden de hongerdood sterft. Onder meer omdat de Nederlandse omroepen 'geen nieuws' zien in hongerend Afrika, weigeren zij een geza menlijke uitzending om geld in te zamelen. Alle in de praktijk en door we tenschappers ontwikkelde me diatechnieken die radio, tv en geschreven pers kunnen be nutten, schieten dan op eens te kort. Sinds het leed in Biafra is elke hulpactie min of meer een toevalstreffer, hetgeen erkend wordt door onder meer Mi chael Burke, een van de nieuwslezers van de Britse te levisiezender BBC. Een aantal jaren geleden - hij was toen nog correspondent in Zuid- Afrika - werd hij in verband met een Britse geldinzame lingsactie voor hongerend Afrika naar West-Sudan ge stuurd. Vanwege de overvloe dige regenval in dat gebied ging hij door naar Oost-Sudan in de hoop daar wat 'interes santere beelden' te kunnen maken. Daar heerste op dat moment inderdaad een on voorstelbare honger. Hij maakte er een filmpje van vijf minuten. De uitwerking daar van ging zijn verwachtingen geheel te boven: zonder dat hij het zich tijdens de opnames re aliseerde, beroerden de beel den niet alleen de Britse televi siekijkers, maar de gehele westerse wereld. Het geld stroomde binnen. 'Maar nog maals, het was een toevalstref fer, zo geeft ook Burke toe. Triest Het is triest een dergelijke constatering te moeten ma ken: slechts met toevalstref fers kunnen we miljoenen mensen helpen. Tel daarbij de veelal lakse, aan bureaucrati sche regels gebonden activitei ten van multinationale instel lingen als de Verenigde Naties, de Europese Gemeenschap en de Wereld Voedsel Organisa tie, en het drama is compleet. Natuurlijk, overal op deze we reld laten deskundigen hun gedachten gaan over zoge naamde structurele oplossin gen: we moeten de Afrikaanse bevolking zelf leren hoe ze zich kunnen verzekeren van voldoende, zelf verbouwd voedsel. We moeten ze leren zelf uit die spiraal van ellende te komen. Dat is op zichzelf een nobele gedachte, ware het niet dat het nog lang niet zover is. Grote delen van Afrika kun nen zichzelf nog niet bedrui pen; grote delen van Afrika zijn nog steeds van ons afhan kelijk. En zo lang dat het geval is dienen wij onze toch wel egoïstische en onbarmhartige opstelling te laten varen. (De auteur is redacteur van de Zwolse Courant, een krant waarmee onze krant nauw sa menwerkt.) Het gaat niet erg goed met onze economie. Het is waar dat je nauwelijks op een betere plaats kunt worden geboren dan in Nederland en het is ook waar dat wij nog steeds tot de rijkste landen ter wereld beho ren, maar toch gaat het niet goed met onze staatshuishou ding. Op de ranglijst van welvarende staten hebben wij geregeld een stapje terug moeten doen. Als in onze samenleving niet een aantal zaken verandert zullen daar nog wel een paar stapjes bij komen. Ik maak mij daar echt zorgen over. De komst van een in economische zin verenigd Europa laat deze zor gen bovendien nog extra groei en. Waarom gaat het niet goed? In de eerste plaats omdat wij de dreiging van een economi sche neergang niet willen zien en ons niet willen aanpassen aan de veranderende omstan digheden. Ik geef enkele voor beelden. - De FNV zet nog steeds alle kaarten op het behoud van de huidige verworvenheden. - Als er tijdelijk werk is in de agrarische sector (bijvoorbeeld bollen pellen) dan voelen wij ons daarvoor blijkbaar te goed en laten wij Ieren komen om dit werk te doen. Honderddui zenden werklozen staan aan de kant en kijken ernaar. Willen zij niet? Wordt het aanbod hen onvoldoende onder ogen ge bracht? Of is het financieel niet aantrekkelijk? - De Nederlandse Spoorwegen hebben de grootste moeite ge had om conducteurs te wer ven. Een conducteur verdient een behoorlijk inkomen maar heeft vroege en late diensten. Blijkbaar werkt dat remmend op de belangstelling, en wel in het bijzonder in de Randstad. - Het midden- en kleinbedrijf kampt met vele onvervulbare vacatures en er is niemand in dit land die gelooft dat wij daar de mensen met de juiste voor- lopleiding niet voor hebben. Wij denken ons bijna alles te kunnen permitteren, maar dat is een misrekening die ons iwaar zal opbreken. High tech In de tweede plaats gaat het niet goed met onze economie omdat onze produktieve sector zwak is. Van onze tien sterkste exportprodukten komen er vijf uit de agrarische hoek. De Ne derlandse industrie presteert gemiddeld maar matig. Er is weinig aandacht voor techno logie-ontwikkeling en zo drei- gen wij af te glijden naar een produktiestructuur die drijft op bulkprodukten en meer eenvoudig te produceren goe deren. Wij voegen weinig waar de toe aan onze produkten. Een hele reeks landen kan het zelfde maken als wij en vaak tegen lagere kosten. En die reeks wordt steeds langer. Ne derlandse bedrijven die wèl in de high-tech-sector zitten heb ben het bovendien nogal eens moeilijk. DAF en Fokker zijn te klein en Philips dacht dat het onkwetsbaar was en han delde daar ook naar. Zijn wij dan wellicht sterker op het gebied van de commerciële dienstverlening? Oordeelt u zelf: veel arbeidsplaatsen zit ten in de transportsector, waar de bedrijven nauwelijks winst maken en het werk vaak een voudig is. Zijn Nederlanders werkelijk de enigen die met een vrachtwagen door Europa kunnen rijden? Gelooft u dat? Sociale zekerheid In de derde plaats gaat het met onze economie niet al te best omdat de werkende Nederlan ders te veel niet-werkende landgenoten moeten onder houden. Dat betekent een hoge premie- en belastingdruk en die maakt arbeid duur. Er moeten dus meer banen ko men voor degenen die willen werken. Dat vindt iedereen; werkgevers, vakbonden en alle politieke partijen. Sommigen bouwen zelfs het hele toekom stige stelsel van sociale zeker heid op de veronderstelling dat al die banen en wel zullen komen, zonder dat er ook maar enige zekerheid is dat dit in derdaad het geval zal zijn. Eerder is het tegendeel het ge val. De werkloosheid, die wij door een wijziging van het be grip 'werkloze' op papier aar dig hebben teruggebracht, loopt weer op. En .over de vraag hoe nieuwe arbeidsplaatsen tot stand kunnen worden ge bracht lopen de meningen ste vig uiteen. Loonmatiging helpt, dat weten wij. Maar hoe wij onze economie moeten om bouwen tot een kwalitatief sterke en minder vervuilende produktiesector en hoe wij onze dienstverlening op een hoger plan moeten brengen, dat weten wij niet. Hier faalt de politiek in het ma ken van doelbewuste keuzen. Een keuze voor beter onder wijs, voor een sterker en doel bewuster technologiebeleid, voor een gericht industriebe leid, voor op de toekomstige behoeften afgestemde over heidsinvesteringen èn voor het versterken van de concur rentiekracht van ons bedrijfs leven door allerlei prijs- en marktverdelingsafspraken ri goureus te verbieden. Zo moet het. En zo kan het, als wij echt willen. En we móeten het ook willen, want als we onze welvaart willen behouden en ons milieu willen verbete ren is er geen alternatief. de Vorige week heeft de Tweede Kamer het nieu we kamergebouw in ge bruik genomen. Dat ge beurde met een officiële bijeenkomst in de nieuwe vergaderzaal. In aanwe zigheid van het staats hoofd werden traditionele toespraken gehouden en werd avant-gardistische muziek gespeeld. Daarna brak een groot verhuis- feest los. Hieraan namen zowel alle bestuurlijke bo bo's van ons landje als en kele duizenden burgers uit het gehele land deel. Een gebeurtenis waaraan in de media veel aandacht is besteed. Terecht lijkt mij. Voor het eerst kan de volksvertegen woordiging vergaderen in een compleet nieuw, speciaal daar voor ontworpen gebouw. Al meer dan anderhalve eeuw werd vergaderd in wat eens de balzaal was van stadhouder prins Willem V. Toen na de Franse revolutie ook in Neder land de democratisering op rukte, werd in die zaal de Na tionale Vergadering bijeenge roepen. Dat was in 1796. En na de Franse tijd opende koning Willem in dezelfde zaal in 1815 de Verenigde Vergadering van beide Kamers. Sindsdien was de oude balzaal tot 9 april 1992 de vergaderzaal van de Twee de Kamer. Deze zaal met zijn kleine bank jes en de groene gordijnen is vooral na de intrede van de te- levisieverslaggeving bij vele Nederlanders een bekend beeld geworden. De Tweede Kamer \$ordt zichtbaar in beel den van deze zaal. Sterker nog, politiek Den Haag is deze ka rakteristieke vergaderzaal. Ik heb er zelf ruim twaalf jaar in rondgelopen, in gedebatteerd, in geïnterrumpeerd en vooral in zitten luisteren. Ik heb er kabinetten zien komen en gaan. Maar vooral kabinetten aan een zijden draadje zien hangen. Dat waren de span nendste momenten. Dicht op elkaar gepropt in die ellendige bankjes werd je dan meegezo gen in het politieke debat. Zo was er ver voor mijn tijd de Een hoogtepunt uit de geschie denis van de oude zaal was de nacht genoemd naar deze KVP'er FOTO ANP beruchte Nacht van Schmel- zer. Maar uit eigen herinne ring staat me nog altijd bij het debat over het zogenaamde NAVO-dubbelbesluit inzake de kernwapens. De toenmalige minister-president Van Agt moest laveren tussen de coali tiepartners CDA en WD. En Joop den Uyl stookte het vuur tje behendig op. Elk woord van de minister-president werd ge wikt en gewogen. Wat niet werd gezegd woog even zwaar als wat wel werd uitgesproken. Dit spitsroeden lopen, dit gevecht op het scherpst van de sriede voelde je in de oude zaal in al je vezels. In zo'n situatie was die kleine zaal theater en arena tegelijk. De bankjes wa ren dan opeens niet hard meer, de altijd aanwezige koude luchtstroom werd niet meer gevoeld. Dicht op elkaar, rege ring en parlement, coalitie en oppositie, voelde je iedere zucht en elke hapering. Zware druk Is dat nu voorbij met de nieu we vergaderzaal? Komt dat ooit weer terug? Al in het eer ste weekeinde na de officiële gebruikneming leek het erop of de proef op de som zou wor den genomen. Door politieke spanningen kwam het kabi- net-Lubbers/Kok onder zware druk te staan. Oorzaak waren de zeer vroegtijdige besprekin gen over de begroting-1993. Normaal vinden deze pas plaats in de zomermaanden juli en augustus. Maar minis ter-president Lubbers vond het deze keer nodig hier al maanden eerder aan te begin nen. Je vraagt je af of de pre mier na bijna tien jaar in deze functie gekweld wordt door de behoefte aan 'de broodnodige variatie'. Mij ontgaat nog steeds de politieke en maat schappelijke noodzaak om zo vroeg alles te willen regelen. Want in het voorjaar van het jaar dat vooraf gaat aan het jaar waar het over gaat is er nog weinig over dat komende jaar te zeggen. Veel van wat nu geldt kan er over enkele maan den weer geheel anders uit zien. Ik kan me voorstellen dat je enige bespiegelingen maakt als de minister van financiën zijn zogenaamde Kaderbrief aan het kabinet stuurt. Maar waarom verder gaan dan het stellen van globale kaders voor het financiële beleid? Zeker als bij een eerste doorbereke ning blijkt dat de effecten van het eventueel te voeren beleid sterk denivellerende inko mensgevolgen zullen hebben. Uitgangspunt van het kabinet van CDA en PvdA is een even wichtig inkomensbeleid. Daar in past niet dat je erin zou be rusten dat de mensen met een uitkering er een procent op achteruit gaan en de verdie ners van zo'n 90.000 gulden er 1,5 procent op vooruit gaan. Niet omdat we de laatsten dat niet zouden gunnen. Jaloezie mag niet de drijfveer zijn bij het vraagstuk van het inko mensbeleid. Wel de zorg over de positie van de laagstbetaal den en de uitkeringsgerechtig den die moeten leven van een minimum. Het gaat dan onder anderen over twee miljoen ao- w'ers. Het valt toch niet te rechtvaardigen deze groep de lasten te laten dragen waar an deren erop vooruit gaan. Dat is sociaal niet acceptabel; de zwakste schouders dragen dan de zwaarste lasten. Het leek er dus voor dat week einde op dat Lubbers en Brink man, het CDA dus, de werkge legenheid wilden doen groeien door de inkomensverschillen te vergroten. Maar binnen de Nederlandse verhoudingen, waar we nog steeds te rpaken hebben met een redelijke vak beweging, wordt dan wel een aanslag gepleegd op het soci aal klimaat. Er is dus naast een sociaal belang een economisch belang om zorgvuldiger om te gaan met de inkomensverhou dingen. Het gaat in deze kwestie dan ook niet alleen om gemillime- ter met tienden van procenten. In dat opzicht moet er geen ab solute waarde worden toege kend aan de zogenaamde koopkrachtplaatjes. Dat zijn de te verwachten effecten van voorgenomen beleid voor min of meer standaardsituaties. Het gaat dan om bijvoorbeeld een modale alleenverdiener, minima met of zonder kinde ren of alleenstaanden. De wer- keljkheid bij de burger is vaak anders. Er zijn maar weinig si tuaties die overeenkome de in de koopkrachtove I ten voorkomende posit dat opzicht is de Haags kelijkheid niet die van c ger in het land. Maar hoe pover de bet< van de koopkrachtplaatjf moge zijn, ze zijn wel eei Jö tig instrument in dc be t\ voorbereiding. De ric - waar de lasten en lusteip het beleid terecht k wordt er wel zichtbaar m maakt. En dan is de rond. Als het kabinet c teert aan de hand van de krachtcijfers dat een on d wichtige ontwikkeling zal het moeten corrigereiL uiterste krachtsinpanni dan geboden. En een k< f. met de PvdA erin mag ni rusten in een achterui zoals die zich dreigt v( [r doen. Dat was de inzet v< conflict dat dreigde in h binet en tussen PvdA-f ;(j en kabinet. Er zijn forse woorden j ken. De crisis is inmidc de lucht. Maar het is een i te denken dat de lucht vo '/t is opgeklaard. Pas deze 2 kan blijken of de coalitiei daad in staat is een brei j*( dragen begroting voor vast te stellen. Als de red heid en het gezonde ver ,j den zal dat blijken. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven en bij dragen (majcimaal 250 woorden) eventueel in te korten dan wel te weigeren. Anonieme inzendingen verdwijnen in de prullenbak. Brieven dienen te worden ondertekend en voorzien van naam, adres en telefoonnummer. Ze dienen geadresseerd te worden aan de hoofdredactie van deze krant, postbus 9, 2501 CA Den Haag. Armoede Het was weer zover. Voor de zoveelste keer won in de Zoe- termeerse gemeentepolitiek het financiële van het ideële. De gemeenteraad ging - na enige weken van aarzeling akkoord met verkoop van het voormalig theater De Graan schuur aan de firma Scheur water BV. Het plan: in dit voor malige Zoetermeerse bolwerk van cultuur zal het bedrijf een grand-café 'met een aantal leu ke en interessante culturele activiteiten' beginnen, aldus de aanbeveling van de verant woordelijke ambtenaren. Tij dens de raadsvergadering werd overduidelijk dat niet de culturele activiteiten, maar het hoogste financiële bod de doorslag gaf. Tijdens de com missievergadering die aan de raadsvergadering vooraf ging, bleek dat de protesten van de overige kandidaten over de on gelijke behandeling 'onge grond' waren. Iedere kandi daat was er van op de hoogte, dat in De Graanschuur een ho recagelegenheid gevestigd mocht worden. Dat kandidaat Greg Baud Productions in zijn suggestierapport ervan uitgegaan was dat de horeca slechts een nevenfunctie mocht vervullen, was geheel zijn eigen schuld. Wethouder Kamminga was weliswaar be reid toe te geven, dat de ge meente dit in de hierop volgen de correspondentie en ge sprekken had moeten ontken nen, maar ach. al te veel belang mocht hier niet aan worden ge hecht. Ditzelfde gold voor het feit dat de commissievergade ring over De Graanschuur plotsklaps een dag vervroegd was. De benadeelde kandida ten waren hiervan niet op de hoogte gebracht en hadden geen kans meer zich voor te bereiden op een weerwoord. Wethouder Kamminga sprak van een 'omissie', dit zou in het vervolg niet meer voorkomen. Aan de gedupeerde kandida ten werd geen seconde ge dacht. Tenslotte was er nog het rapport van de gemeenteadvo caat over verkoop. Hieruit was slechts een logische conclusie te trekken: verkoop aan Scheurwater was de enige juis te oplossing. Over de argu menten in dit rapport blijft ie dereen in het ongewisse, het rapport is namelijk geheim. Of, zoals burgemeester Van Leeuwen het zo keurig zei: „De burger zou het vertrouwen in de politiek verliezen als wij niet op de juiste tijdstippen be paalde stukken vertrouwelijk zouden behandelen". Open heid is als democratisch begrip kennelijk voor velerlei uitleg vatbaar. Nog meer argumen ten om Scheurwater tot ideale kandidaat te benoemen? Jaze ker! De Graanschuur ligt niet in de kop van de Dorpsstraat en juist dat gedeelte wil de ge meente cultureel gaan ontwik kelen. De culturele functie wordt al iets minder belang rijk. Twee straten verder had den de andere kandidaten veel meer kans gemaakt. En ten slotte was de eerste eis (in 1988) een minimumopbrengst van 400.000 gulden geweest. Pas daarna (in 1989) was daar de culturele eis bijgekomen. Nu het erop ging lijken dat het streefbedrag niet gehaald werd, werd eis nummer twee zo snel mogelijk afgezwakt. Cultuur is zeer welkom, als het streefbedrag maar gehaald wordt. Commercie en cultuur kunnen prima samenwerken, aldus wethouder Kamminga. Dat is waar. De plannen van de firma Scheurwater doen dit op perfecte wijze. 'Koffiekunst'. klinkt natuurlijk veel beter dan koffieshop. En een 'Cultu rele Zaal' is iets totaal anders dan een partycentrum. De ge meente heeft een grote kans gemist. Hopend op internatio nale allure voor het Stadsthea ter gooien zij rücksichtlos een deel van het Zoetermeerse cul turele erfgoed tegen de vlakte. Bang voor begrotingstekorten, bang voor schadeclaims kie zen ze voor de weg van de min ste weerstand: het grote geld. Gek genoeg geeft dit juist aan hoe groot de armoede binnen de Zoetermeerse gemeentepo litiek is. Sebastiaan Smits, Greg Baud Productions, ZOETERMEER. Basisvorming Als de wet op de basisvorming ter wereld komt, zullen er voor alle kinderen naast de bestaan de acht jaar basisschool drieja ren met vijftien verplichte vakken bijkomen. Er zal voor de scholen slechts een kleine marge zijn om daarbuiten an der onderwijs te geven. Wat is nu in grote lijnen de bedoeling van de basisvorming? In de eerste plaats wil men kinderen uit verschillende milieus zo gelijk mogelijke kansen bie den door de verplichte basis vorming. Bovendien wordt door de in het wetsvoorstel ge plande vorming van brede schoolgemeenschappen het behoorlijk afnemende kinder tal opgevangen. Althans, dat is de redenering van diegenen die deze wet alvast promoten. Er zijn enkele kanttekeningen te maken bij dit ongetwijfeld enthousiast opgezette onder- wijs-hervormingsgebeuren. Men kan zich afvragen of de kans van kinderen om in onze maatschappij volwaardig te participeren, nu werkelijk ver groot wordt door nog drie ver plichte basisjaren erbij met een vaststaand theoriepakket. Met name voor nu juist de minder intellectueel begaaf den zal dit een moeizame taak verzwaring betekenen, waarbij de kans op voortijdige uitval alleen maar groter zal worden. En deze groep leerlingen is toch met name de doelgroep! Als de wet er althans komt; want al is de lucht zwanger van zwierige plannen, al wordt door de toevloed van circulai res, fusieadviezen e.d. alom de suggestie gewekt dat de basis vorming een voldongen feit is, de 'bevalling' moet nog ge schieden! De laatste fase mag dan wel zijn aangebroken, de Eerste Kamer moet op 16 mei nog toetsen, een in onze parle mentaire democratie essentië le fase in het wetgevingspro ces. Met name de vraag of er spra ke is van formeel correcte wet geving, zal ook bij de toetsing van dit wetsvoorstel door de Eerste Kamer worden beant woord. Hoewel de wet voorstelt dat scholen drie jaar de tijd .krijgen vanaf het moment dat de wet in het Staatsblad staat, heeft de staatssecretaris de tel datum naar 1991 gehaald. Het gevolg is een enorme verwar ring en paniek in onderwijs kringen, waarbij zelfs termen als 'schoolstrijd' worden gebe zigd. Angst voor de woorden in de Memorie van Antwoord van Wallage, waar staat dat de re gels voor brede schoolgemeen schappen worden 'verscherpt' maakt de stemming er niet gunstiger op. Om in het kort samen te vatten: voornaamste kritiek op het wetsvoors het ontbreken van een j balans tussen kwantitatie kwalitatieve oplossingen weegschaal slaat door na rt 'linker' kant! Bijzonder k ter, kleinschaligheid, werk en beroepskwalil \x zijn geen termen van voorliggende wet. De vraag dringt zich op of economie gebaat is bij schoolsysteem dat bu leert om in prachtige nen te verklaren dat 'het retisch ingestelde ondi niet de gelegenheid biet n volwaardig te participerei n uitdrukking 'de handen 1 g mouwen steken' zal immt m volgende decennia terlijk dienen te worden vat. Dit wetsvoorstel diei r teraard niet te worden 'gt di teerd'. Op die agressieve behoort niet gereageeili; worden op spontane co ties van onze staatssecrejel Er geldt dus een 'nee'. Wallage de fusie niet de tijd en 'ruimte' geeft, ider u onvoldoende waarborgt kwantiteit onvoorwaanpj laat prevaleren boven teit. Men mag van harte wensf de geboorte slaagt, maar neer de nood dwingt pijnlijke keuze tussen 'ht torisch gegroeide besta of 'het nieuwe leven' za mand anno 1992 echt hebben met dit reeds lal leden opgeloste dilemma Eva van der Veen-Eskes, L DELFT.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6