i Thaise premier Suchinda riskeert volksopstand WINNAARS Video wint van de werkelijkheid in Los Angeles Moslims alleen in strijd om Bosnië Ui paasvignettenpuz|9 9 2 BUITENLAND agorno vecht door ondanks bestand jidóeQoivumt ZATERDAG 9 MEI 1992 ;0E - Armeense troepen >ben gisteren na zware ge- ;hten een groot deel veroverd de belangrijke stad Sjoesja lagorno-Karabach gevechten, waarbij volgens de partijen tientallen doden gevallen, zijn de zwaarste dit in de enclave waarop zowel nenië als Azerbajdzjan aan maakt. t atselijke persbureaus meld- I dat Armeniërs en Azerbajd- jen, bewapend met tanks en ire artillerie, straatgevechten 'e rden in Sjoesja. Volgens som- te re berichten namen de ge vechten bij het invallen van de avond in hevigheid af. Door de gevechten opnieuw te doen oplaaien drijven beide par tijen de spot met een officieel staakt-het-vuren dat de presi denten van Armenië en Azer bajdzjan gisteren in Teheran slo ten. De inname van Sjoesja zou een belangrijke militaire over winning zijn voor Armenië. Rond Sjoesja staan installaties waarmee Azerbajdzjan al maan den lang raketten afschiet op Stepanakert, de hoofdstad van Nagorno-Karabach. LOS ANGELES - Een week na het uitbreken van de bloedigste rellen die Amerika sinds lange tijd heeft gekend^ kunnen de Ameri kaanse burgers nog steeds niet genoeg krij gen van de beelden. „En dan nu een nieuwe schokkende video-op name van een aanval op een vrachtwagen chauffeur", luidde afgelopen dinsdag de aan kondiging op Channel 7. Een ander station liet 'exclusieve amateur-vi deobeelden' zien van de eerste rellen na de uitspraak van het Rodney King proces. Een bebloede man van Spaanse afkomst ligt op zijn knieën omringd door zwarte aanvallers. „Als u goed luistert, hoort u iemand zeggen: laten we die blanke vermoorden", zegt de ver slaggeefster. Haar collega's, met de gekwelde blik in hun ogen die vereist is bij het brengen van 'tragisch' nieuws, feliciteren haar met deze primeur. „Ja, het is echt een aangrijpend verhaal", zegt ze. De Verenigde Staten leven de laatste tien jaar steeds meer via de televisie. Natuurlijk gaat Los Angeles, de hoofdstad van de nieuwe uni versele cultuur, daarin verder dan andere Amerikaanse steden. De afgelopen week heeft de video-mythologie de werkelijkheid zelfs verdrongen. Af en toe leek het erop dat de hoofdrolspelers, van politie-agenten tot plunderaars, rechtstreeks uit een bestaande Hollywoodfilm kwamen. Bijna iedereen droeg een videocamera met zich mee. Voor de opsporing van plunderaars gebruikt de politie van Los Angeles momen teel video-opnamen die door de oproerkraai ers zelf gemaakt zijn. Het is alsof Amerika een leven zonder televisie niet de moeite waard vindt. De beelden van de mishandeling van Rodney King werden door zwarten voorzien van rap- muziek. De zwarten vinden dat Amerika niet naar hen geluisterd heeft. Maar de Verenigde Staten, en in het bijzonder Los Angeles, heb ben wèl geluisterd. Zij zagen de nihilistische, uiterst gewelddadige cultuur van de rappers echter niet zo zeer als een protest tegen de so ciale wantoestanden, maar meer als een uitingsvorm van een geheel andere wereld. Dit beeld van een 'vreemde' wereld had de blanke jury ook in gedachten toen ze de poli tie-agenten vrijsprak. De politie in Los Ange les wordt door de blanke inwoners gezien als een beschermend leger. De stad Los Angeles zoals die nu op video is te zien, weerspiegelt de donkere kant van de sa menleving die meer en meer het beeld van palmbomen, zwembaden en mooie snelwegen aan het verdringen is. Op slechts een paar minuten afstand van de glamour en de glitter, van de wolkenkrabbers en de restaurants die vijf soorten mineraalwa ter op hun menu hebben staan, ligt 'de zone', een plaats die we allemaal kennen van de tele visie, waar bendes en zwaar bewapende poli tie-agenten het straatbeeld bepalen. George Holliday, de amateurcameraman die de mishandeling van Rodney King op video vastlegde, maakt intussen reclame voor een videoband waarop hij laat zien hoe je geld kunt verdienen aan je eigen 'home video'. The Times stuur idrij De Thaise mier Suchinda Kra- yoon heeft gisteren in istekf televisietoespraak' i ;d dat hij nooit zal aftre- ïgekjn, tenzij hij daartoe rdt gedwongen door parlement. Duizenden nonstranten eisten jjr de vijfde achtereen- n glgende dag dat Krapa- n gr oon plaats maakt voor id gekozen premier, het v ein het hele land uitgezon- televisietoespraak zei Su- ïda dat hij zich realiseerde de situatie in geweld kan hiarden. De voormalige le- agen :hef verklaarde dat hij Da i premier had willen zijn, e jai ir dat hij door de coalitie- irere ijen was benoemd na de iezingen in maart. De coa- t wedie achter het leger staat, •f n ïigde gisteren opnieuw steun aan Suchinda. de toespraak trokken tien duizenden demonstranten op naar het koninklijk paleis en het parlement, maar de politie hield ze tegen. „Als jullie het volk willen doden, dood mij, de eerste persoon", zei de dissi dentenleider Chamlong Sri- müang aan het hoofd van de stoet tegen de politie. Demonstranten en oppositie partijen hebben de koning van Thailand, Bhumipol Adulya- dej, gevraagd in te grijpen en ervoor te zorgen dat Suchinda, die vorig jaar als legerleider een militaire staatsgreep tegen de toenmalige gekozen rege ring leidde, aftreedt. De demonstratie van gisteren was een voortzetting van die van donderdag. De hele nacht door werden op een veld in de hoofdstad Bangkok toespra ken gehouden en werd er mu ziek gemaakt. Het leger ver spreidde gisteren vanuit vlieg tuigen pamfletten waarop de demonstranten werden opge roepen naar huis te gaan en het oplossen van de problemen over te laten aan regering en parlement. De zeer populaire Chamlong, de leider van de pro-democra tische partij Palang Dharma, voert al zes dagen lang een hongerstaking voor het aftre den van Suchinda. De boed dhist Chamlong is een voor beeld voor velen en als hem iets overkomt zou dat een volksopstand tot gevolg kun nen hebben. Gisteren maakte Chamlong, die normaal ge sproken slechts een vegetari sche maaltijd per dag eet, een zeer zwakke indruk. Hij heeft gezegd te verwachten dat hij nog maar een paar dagen te le ven heeft. Chamlong en de leider van een andere oppositiepartij, Chava lit Yongchaiyudh, wijzen de door de regering aangekondig de grondwetswijzigingen af. Zij hielden de demonstranten voor dat het aftreden van Su chinda de enige acceptabele oplossing was. Liggend op zijn knieën probeert deze Thaise student bij de politie-ai „FBI heeft bewijs Libisch terrorisme" PARIJS - Het Franse week blad Le Point meldt dat de FBC het bewijs heeft dat Libië de hand heeft g^had in de bom aanslag in 1989 op een Frans verkeersvliegtuig boven de Sa hara, waarbij alle 170 inzitten-; den de dood vonden. Volgens- Le Point heeft de FBI op de plaats waar brokstukken van- de DC-10 van UTA neerkwa men, een slechts twee centi-; meter groot elektronisch on derdeel van het ontstekings mechanisme van de bom ge vonden. Bij naspeuringen in de afgelopen maanden hebben rechercheurs van de FBI de. herkomst van het onderdeel; getraceerd. Het onderdeel kwam van het bedrijf Tai Youn op Taiwan en maakte deel uit van een partij van 350 stuks, die werden verkocht aan het bedrijf Grasslin in Freiburg in Duitsland. De onderdelen wer den doorverkocht aan een on deraannemer die zaken doet met verscheidene Arabische landen, aldus Le Point. Een functionaris van de niet bij naam genoemde onderaanne mer vertelde het blad dat en kele onderdelen werden ver kocht aan „een ambtenaar van de regering in Tripoli". De FBI ontdekte dat de betrokken ambtenaar gespecialiseerd was in luchtvaartbeveiliging en dat het onderdeel officieel werd aangekocht om vlieg- veldbebakening in- en uit te schakelen, aldus het blad. k beraal abortus-wetsvoorstel nieuwe tegenslag voor Kohl SN - De Duitse coalitie-partijen FDP en CDU hebben het oppositiepartijen SPD en Bündnis 90 op een akkoordje id k ooid wat betreft de hervorming van abortus. Het voorstel, dat rdeze maand door de bondsdag besproken zal worden, is nen er meteen aangevallen door coalitie-partij CSU, die niet be- in k ken was bij de opstelling ervan. Het akkoord betekent een ior we tegenslag voor bondskanselier Kohl, die de regerings- weitie (FDP en CDU/CSU) steeds meer verdeeld ziet raken. In liet! nieuwe wetsvoorstel wordt het vrouwen toegestaan binnen ilf weken een abortus te ondergaan mits zij eerst een arts l zit jen geconsulteerd over alternatieven, een voorstel dat bijna ctïe eenkomt met de oude Oostduitse wet. Sinds de eenwording je h Duitsland in 1990 zijn er bij onze oosterburen op het gebied abortus twee vormen van wetgeving: een liberale in het oos- eb ke gedeelte, waarbij abortus tot aan de twaalfde week van de rd i ngerschap toegestaan is, en een strengere wetgeving in het Onz lelijke gedeelte van Duitsland. Daar is abortus verboden, be- p rn re op medische indicatie en om urgente sociale redenen. et v Na monsterverbond tussen Serviërs en Kroaten: 'A ,y -L SS- Grote schoonmaak Vuilnisophalers en straatvegers zijn gisteren voor zonsopgang in de straten verschenen om tonnen afval te lijf te gaan en bussen en me tro's vervoerden Duitsers weer naar hun werk, nadat donderdag een compromis was bereikt in het loongeschil dat de oorzaak was van een elf dagen durende staking van overheidspersoneel in Duitsland. Naar verwachting zal het een paar dagen duren voordat de achter stand bij het ophalen van vuilnis en de postverwerking is ingelopen. De ambtenarenstaking in Duitsland mag voorbij zijn, maar dat bete kent niet dat de arbeidsonrust in het land is verdwenen. Rond 80.000 werknemers in-de metaalsector hielden gisteren werkonderbrekin gen om hun eis aangaande een loonsverhoging van 9,5 procent kracht bij te zetten. Werkgevers bieden slechts 3,3 procent. Dinsdag houdt de IG-Metall, de grootste en machtigste vakbond van Duits land, een peiling onder zijn leden over de stakingsbereidheid. Ook in de bouw en bij druk- en papierbedrijven is het arbeidsconflict hoog opgelopen en gaapt er een brede kloof tussen de eis van de vakbon den en-het aanbod van de werkgevers. FOTO: EPA LJUBLJANA - Zelfs de meest gematigde en opti mistische moslim kan er niet meer omheen! Bos- nië-Hercegovina is ten dode opgeschreven. Nu de Serviërs en Kroaten open lijk afspraken hebben ge maakt de buurrepubliek Bosnië-Hercegovina te verdelen en de VN weige ren op korte termijn een vredesmacht te sturen, lij ken de moslims hun laat ste kans op het behoud van hun eigen republiek te hebben verloren. Hoewel met veertig procent van de bevolking de grootste etnische groep in Bosnië, wor den hun nationale aspiraties vermalen tussen die van de Kroaten en de Senders. Nog geen maand na officieel door Europa en de VS te zijn er kend, dreigt de moslimstaat militair te worden opgedeeld tussen zijn buurstaten. Het zuidwesten wordt groten deels door Kroatische milities gedomineerd, vanuit het oos ten rukken de Servische vrij willigers op. Beide strijdgroe pen zeggen hun nationale min derheden in Bosnië te bescher men. De Kroaten namen de wapens ter hand om hun door de Serviërs en het leger be dreigde nationale minderheid in Bosnië te verdedigen. De Serviërs zeggen hun ortho doxe natiegenoten te bescher men tegen de Kroatische ka tholieken en het opkomende moslimfundamentalisme. Waarom het daarvoor nodig is om middeleeuwse steden als Sarajevo en Mostar in puin te schieten en complete moslim gebieden in te lijven bij de-Ser visch gedomineerde streken, behoeft volgens hen geen uit leg. Een ieder die dat niet be grijpt, kent de geschiedenis en de sentimenten van de Balkan niet. De enige partij die nog voor het behoüd van Bosnië als een onafhankelijke staat strijdt, zijn de moslims. Weliswaar vechten zij daar waar uitkomt zij aan zij met de Kroaten te gen de resten van wat ooit het federale leger van Joegoslavië was, maar dat is meer uit nood dan uit liefde. „Uiteindelijk staan we alleen", realiseerde 'een met groene baret getooide moslimstrijder zich al kort na de onafhankelijkheid in Sara jevo. Deze week bleek zijn ge lijk toen uitkwam dat Serviërs en Kroaten afspraken hadden gemaakt over de 'vreedzame opdeling' van Bosnië-Hercego vina. Monsterverbond Daarmee is een oude angst van de moslim-bewoners van deze republiek bewaarheid gewor den. Al sinds de opkomst van nationalisme in Servië en Kroatië waarschuwen zij dat de beide republieken hun on derlinge haatgevoelens wel eens opzij zouden kunnen schuiven om ten koste van de tussen hen ingeklemde mos limrepubliek een monsterver bond te sluiten. De Serviërs rijgen op die manier via Bosnië de al eerder op Kroatië vero verde gebieden aaneen, de Kroaten halen hun voordeel doordat hun republiek verder buiten schot kan blijven. Tege lijkertijd compenseren de Kroaten de aan Servië verloren gebieden met terreinwinst in Hercegovina waar veel Kroa ten wonen. Iedereen in Joego slavië kan tevreden zijn. Behalve dan de moslims. Als minst agressieve bevolkings groep hebben zij tot het laatst toe gepoogd de vrede te bewa ren. Op het naieve af sloten zij compromis op compromis om de militante Servische min derheid tevreden te .stellen. Het laatste bod was zelfs het opdelen van de de republiek in kantons, waarbij de Serviërs veel meer grondgebied kregen toegewezen dan hen op grond van de aantallen toekwam. Tot vorige maand leek de politiek van pappen en nathouden suc ces te hebben. Het etnische ge weld dat Kroatië afgelopen winter teisterde maakte lang pas op de plaats bij de Bosni sche grens. Maar uiteindelijk bleek de oorlog ook in Bosnië onafwendbaar. 'Fundamentalisme' Voornaamste rechtvaardiging voor de Serviërs is dat het op rukkende moslimfundamen talisme moet worden gestopt. Maar wie inderdaad iets van de geschiedenis van de Balkan kent, weet dat dit een doekje voor het bloeden is. Juist de moslims in Bosnië zijn door de eeuwen heen nooit fanatiek gelovig geweest. Afstammend van een oude sekte, genaamd de Bogomielen. lieten de inwo ners van Bosnië zich onder de Turken maar al te makkelijk tot de islam bekeren. Als sla ven met toevallig een andere godsdienst dan hun orthodoxe of katholieke buren zien de moslims zichzelf meer als na tie dan als geloofsgemeen schap. Anderen tot de islam bekeren lijkt hen volkomen vreemd, eeuwenlang leefden zij vreedzaam samen met Ser viërs en Kroaten. Ondanks alle waarschuwingen lieten de moslims zich volledig verassen door het geweld. Vrij wel zonder wapens moeten zij het opnemen tegen de zwaar bewapende Servische vrijwilli gers, die in Kroatië al gevecht servaring hebben opgedaan en het scenario hebben beproefd: eerst vallen de milities een stadje aan, vervolgens trekt het federale leger binnen om de posities te consolideren. Moslimsteden als Zvornik, Bjelina, Derventa en Foca wer den binnen een paar dagen on der de voet gelopen. Slechts in Sarajevo weten de groene ba retten de Serviërs uit het cen trum te weren. Gevolg is dat de oude binnenstad, waar alleen moslims wonen, volledig wordt platgebombardeerd. Hetzelfde overkomt de door de Kroaten verdedigde stad Mos tar in Hercegovina. De Verenigde Naties hebben troepen in Sarajevo, maar deze hebben strikte opdracht om zich niet met de strijd te be moeien. „Het mandaat van de vredesmacht beperkt zich tot Kroatië", verklaarde de Neder landse commandant Vermaas onlangs in de Bosnische hoofdstad. Veel meer dan bin nen blijven en schuilen voor de rondvliegende kogels kun nen de militairen om die reden niet doen. Ook de gematigde Bosnische president Izetbegovic moet nu inzien dat de moslims inder daad alleen staan in hun strijd: „Ik zal buitenlandse mogend heden vragen om troepen te sturen", riep hij deze week op een persconferentie. Op de vraag welke landen hij daarbij op het oog had, kon de presi dent slechts met zwakke stem antwoorden: „Ik weèt het niet", om vervolgens schielijk de zaal te verlaten. PITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI raarde, dat hij aan de pinquins en de gevangen mannen niet ge in' e9 heeft. Want vóór alles wil hij zijn werkterrein goed beveiligen te- indringers. In het Zuidpoolgebied kon hij daarvoor over genoeg )els beschikken, maar hier moeten de vissen hem te hulp komen, neemt proeven met bruinvissen in een reusachtig aquarium en het gelukt hem ook voor deze dieren een frequentiegebied te vinden om hen te richten. Ondertussen werkt Yoto aan een costuum voor enkele mannen, die ook onder water zullen moeten kunnen zwem men. De gevangenen, die geheel onder de ban van de geleerde staan, laten.zich gewillig in deze pakjes steken. 'Ziezo', grinnikt Lu- pardi, wanneer de eerste is aangekleed; 'dit is onze eerste menselij ke haai..., de haaiman'. VS moeten Iran schadeloos stellen DEN HAAG De Verenigde Staten moeten Iran compense ren voor Iraanse bezittingen die sinds de Iraanse revolutie in de VS worden vastgehou den. zo luidt het oordeel van het Iran-VS Claims Tribunaal in Den Haag. Het gaat voorna melijk om industriegoederen, maar er wordt ook gesproken over een collectie Iraanse fos sielen, een Stradiviarius viool en een hoeveelheid nucleaire brandstof. De Amerikaanse re gering moet of toestaan dat de goederen verscheept worden of compensatie betalen voor de goederen die nog worden vast gehouden. De betreffende Iraanse bezit tingen worden al sinds 1979 door de VS vastgehouden van wege de gijzeling van het Ame rikaanse ambassadepersoneel in Teheran. De oplossing van de Paasvignettenpuzzel 1992 luidt "Puzzel mee met de Leidse Courant misschien wint u de hoofdprijs en gaat u naar Euro Disney bij Parijs". De winnaars zijn: J. Bouwmeester Roelofarendsveen A. van der Meer Woubrugge Zij hebben elk een reis voor twee personen naar Euro Disney bij Parijs t.w.v. f 790,- gewonnen. De prijswinnaars hebben wij schriftelijk bericht verzonden. ADVERTENTIEBEDRIJF

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5