Een minister op werkbezoek Greetje Lubbi: Kwaadheid als drijfveerl Ccidaceommil BINNENLANDZATERDAG 9 MEI 1992 ANWB verwacht stijging aantal zomervakanties Minister Ritzen van onderwijs (rechts) tijdens zijn werkbezoek aan Overijssel. ,,lk lees heel veel brieven van ouders die vinden dat er aan de positie van de leraren iets gedaan moet worden, maar het leeft niet breed, niet bij het bedrijfsleven, de vakbeweging, en andere maatschappelijke groeperingen" FOTO: F UYLENBROEK Een keer per maand trekt minister van onderwijs en wetenschappen Jo Ritzen het land in om de gevolgen van zijn beleid in de praktijk te aanschouwen. Een werkbezoek dat gekenmerkt wordt door een hoog gehalte aan afkortingen, weinig plichtplegingen en vooral veel praten en luisteren. Afgelopen week was de minister in Overijssel. auto op weg van zijn woon plaats Delft naar Zwolle, bena drukt Ritzen het nog maar eens: dit kabinet ziet het on derwijs voor vol aan. Bij bezui nigingen blijft het onderwijs grotendeels uit de wind. con stateert hij. Al kost het dan af en toe wat moeite, en is het zelfs nodig geweest met de portefeuille te rammelen. Want hoe goed het kabinet het ook voor heeft met het onder wijs, vanzelfsprekend is die uitzonderingspositie bij bezui nigingen niet. „Ik lees heel veel brieven van ouders die vinden dat er aan de positie van de leraren iets gedaan moet worden, maar het leeft niet breed, niet bij het bedrijfs leven, de vakbeweging, en an dere maatschappelijke groepe ringen. Datzelfde tref je ook aan in het kabinet. Elke keer weer moet duidelijk gemaakt worden dat onderwijs essen tieel is, dat je heel veel te ver liezen hebt". Ritzen wijst in dit verband naar de situatie in Amerika, waar het onderwijs jarenlang min of meer een verwaarloosd gebied is geweest. Hij werkte zelf van 1971 tot 1975 aan de universiteit van Berkeley, Ca- lifornie. „In Amerika zag je de gevolgen van die aftakeling. Mijn persoonlijk beeld is ook danig gekleurd door die erva ringen. Waar je het onderwijs verwaarloost, haal je je allerlei economische en sociale ellen de op de hals. Dat werkt op lan gere termijn. Als je dat weer wilt repareren gaan er tiental len jarerr overheen. Wat me toen opviel was dat de kinde ren van de wijken Watts en South Central in Los Angeles, waar nu die problemen zijn, vrijwel allemaal onvolledig on derwijs hadden gehad. Die kinderen van toen zijn de ou ders van nu", zegt hij. „Slecht functionerend onderwijs leidt tot slecht functionerende bur gers", voegt hij er nog aan toe. ZWOLLE Het had nau welijks beter geregisseerd kunnen zijn, maar het ge beurt spontaan: onder wijsminister Jo Ritzen, op werkbezoek in Overijssel, krijgt van een schooldi rectie in Zwolle een staat je voorgelegd met salaris gegevens. Het geeft een onthutsend beeld van de aanvangssalarissen van docenten in het middel baar beroepsonderwijs. Verdiende een beginnen de leerkracht in 1978 nog netto 2730 gulden in de maand, vorig jaar was dat 2415 gulden. Ritzen. zelf een vurig pleitbe zorger van verhoging van de onderwijssalarissen. zit aan vankelijk wat ongelovig naai de cijfers te staren. De school heeft ook nog even uitgere kend wat het salaris van toen, bij vier procent inflatie, nu ei genlijk had moeten zijn: 4545 gulden. „En daarom", zegt di recteur L. Veenstra van het christelijk college voor middel baar beroepsonderwijs De Fac toor, „is het heel goed dat u zich zo hard heeft opgesteld en dat er nu een begin kan wor den gemaakt met de ophoging van de salarissen. Dat u zich achter de bonden heeft ge steld. Ik proef dat al enkele ja ren, dat u prioriteit geeft aan de onderwijssalarissen. Dat waarderen we zeer", smeert Veenstra kwistig met stroop. Ritzen pakt de kans met beide handen aan. „Dit komt dus echt van de basis", constateert hij met een schuin oog naar de pers. En er volgt een gloedvol pleidooi over de motivatie van de man of vrouw voor de klas, die toch voor een groot deel be paald wordt door de salarië ring. „Als men op de werkvloer niet gemotiveerd is gaat dat ten koste van het onderwijs. Ik heb me dan ook nooit achter de bonden gesteld, zoals u zei, maar achter het onderwijs", zo corrigeert hij het beeld. Veel te verliezen Een uurtje eerder, in de dienst- Stuurman aan wal Hoe reageerden zijn collega's op de dreiging van enkele we ken geleden om af te treden? „Die zagen het als een nood maatregel, zo van: „als Wallage en Ritzen overgaan tot dit mid del moeten er wel ernstige din gen aan de hand zijn" De col legialiteit binnen het kabinet is heel groot", benadrukt de minister. „We hebben heel moeilijke tijden doorgemaakt, maar de ploeg is zeer stressbe stendig. En dan vind ik het wel heel erg ongelukkig als de bui tenwacht, en dan doel ik in het bijzonder op de heer Brink man. als een stuurman aan wal het kabinet steeds de les leest. Dat geeft geen gevoel van on dersteuning en maakt het niet makkelijk als kabinet te func tioneren". Ondanks die collegialiteit en de dreiging op te stappen ont kwam Ritzen niet helemaal aan bezuinigingen op zijn de partement Hij wordt geacht 350 miljoen gulden in te leve ren. „Dat is inderdaad een heel groot bedrag, maar aanzienlijk minder dan als onderwijs naar evenredigheid van de totale bezuinigingen had moeten in leveren. Bovendien is afge sproken dat er een forse eerste aanzet moet worden gepleegd, bij de begroting van 1993, voor het verbeteren van de gemid delde salarispositie van de on derwijsgevenden. De gemid delde salarispositie, dus niet voor iedereen, maar wel op die punten waar de nood het hoog ste is. Het gaat om aanvangssa larissen, de salarissen van ver vangers, verkorting van de car rièrelij nen en leerkrachten die moeilijk te werven zijn op de arbeidsmarkt. Dat bewijst nog eens hoe serieus dit kabinet onderwijs neemt". Humoristisch Terug naar Zwolle. Ritzen, om half acht 's morgens vertrok ken vanuit zijn woning in Delft, begint het werkbezoek aan Overijssel om half tien met een bespreking met de Over ijsselse gedeputeerde Schuur Die vraagt onder meer aan dacht voor het bedreigde agra risch onderwijs in Deventer, dat valt onder het ministerie van landbouw. „Ik weet wel dat het niet onder uw departe ment valt, maar toch...", zegt Schuur. Ritzen reageert gevat: „Ik begrijp dus dat u een plei dooi houdt het bij mijn depar tement onder te brengen". De minister krijgt de smaak blijk baar te pakken. „U weet dat het kabinet altijd met een mond spreekt", zegt hij, om er onmiddellijk relativerend aan toe te voegen, „ik ben 's mor gens altijd erg humoristisch merk ik". Het is die dag niet de enige keer dat Ritzen zich van zijn leuke kant laat zien. Het bezoek aan het christelijk college voor middelbaar be roepsonderwijs De Factoor wordt gekenmerkt door een hoog gehalte aan afkortingen. RCBO. BBO, VAVO, ROC. MTRO, je kan het zo gek niet bedenken of De Factoor heeft er mee te maken. De school, met 3500 leerlingen, wil onder deel gaan uitmaken van een groter verband, een Regionaal Opleidingen Centrum (ROC). Gestrikt Een rondgang door het ge bouw brengt de minister bij leerlingen die in het kader van het onderwijs een eigen be drijfje zijn gestart. Hout Cou ture Nederland. Het heeft de dag tevoren. Bevrijdingsdag, goede zaken gedaan met de verkoop van houten, fel ge kleurde strikken. De bewinds man krijgt er ter plekke een omgestrikt. Zijn wat dun uit gevallen hals gaat er vrijwel geheel achter schuil. Daarna krijgt de minister in zicht in de automatisering van de school, waarmee met een druk op de knop de gehele schoolcarrière van een van de leerlingen wordt opgeroepen. Ritzen is verbaasd, niet over de mogelijkheden, maar over het feit dat de betreffende leerling al de respectabele leeftijd van 21 jaar heeft bereikt. „Kunt u ook even laten zien wat hij hiervoor heeft gedaan?", vraagt hij. De dienstauto is inmiddels verwisseld voor een VIP-bus, waarin Ritzen en zijn ambte naren onmiddellijk het bezoek aan de Factoor beginnen te evalueren. De strik gaat af, de das weerom. Het was deminis- ter opgevallen dat de verhou ding tussen het lesgevend per soneel en het ondersteunend personeel nogal scheef lijkt. Van de 180 volledige banen worden er veertig ingenomen door onderwijsondersteunend personeel. De norm in het bedrijfsleven is tien procent. Zijn ambtenaren krijgen ter plekke opdracht een onder zoek te laten doen naar hoe deze verhoudingen in het mid delbaar beroepsonderwijs lig gen. „Zo ziet u maar", zegt hij, „het beleid wordt in de bus ge maakt". Lange naam De tocht gaat naar het kasteel Het Nijenhuis in Wijhe, onder komen van de kunstcollectie van de Hannema-de Stuers Fundatie, grotendeels bijeen gebracht door Dirk Hannema in de oorlog directeur van he. museum Boymans van Beu- ningen en bewoner van het kasteel. Nu is er een tentoon stelling van de collectie De Graeff-Bachiene. met veel bruiklenen van Boymans. Rit zen, die inmiddels sterk de in druk maakt overal verstand van te hebben, onderhoudt zich op deskundige wijze met de samenstellers van de expo sitie. Het tekenen van het gas tenboek daarna duurt vrij lang. „Heeft hij zo'n lange naam?", vraagt iemand. Rit zen hoort het: „Niet alleen praat ik uitvoerig, voor schrij ven geldt hetzelfde", zegt hij. De tocht gaat verder, richting Enschede, waar onder meer bezoeken op het programma staan aan de Hogeschool En schede en de AKI, de kunsta cademie. Onderwerp van ge sprek: de aansluiting tussen het voortgezet onderwijs en het hoger beroepsonderwijs en de Tweede Fase Autonome Beeldende Kunst. Element Het staat allemaal wat ver af van de meest nijpende proble men van de onderwijsminis ter, waarover hij 's morgens nog had verzucht dat.ze vrijwel allemaal draaien om twee za ken: geld en structuren. Wat hem betreft is nu de fase aan gebroken om weer over het echte onderwijs te praten, over zaken die niet vastliggen in wetten en regels, maar die al les te maken hebben met de in dividuele student, normen en waarden, de taak van de school als opvoeder, als plek waar kinderen kunnen opgroeien tot volwaardige burgers. En bij dit onderwerp lijkt Ritzen pas echt volledig in zijn element. „Het volgende verkiezingspro gramma zou daar veel meer over moeten gaan. Ik ben er van overtuigd dat je daarmee scoort, omdat mensen zich er in herkennen. Over moraliteit wordt nauwelijks gesproken, ik wil het geen taboe noemen maar het komt wel dicht in de buurt. Maar een samenleving zonder moraliteit is geen sa menleving. We verwachten veel van anderen, en dat kan alleen maar als anderen zich ook aan die verwachtingen houden. En voor kinderen wordt het heel lastig als wij ons al niet houden aan dingen die gewoon te maken hebben met goed gedrag. In het onderwijs wordt zo weinig gesproken over dit soort dingen. Maar we zijn nu op een punt aangeland dat we scholen daarover laten praten, zonder dat er ook maar een nota over verschenen is. En dat is waar ik de komende jaren veel meer naar toe wil". Boeren bedreigden haar telefonisch met de dood. Moeders gilden dat nu zeker wel de eerste kinderen zouden sterven omdat ze geen melk kregen. Niet de sfeer om leuk afscheid te nemen, maar Greetje Lubbi laat de gevolgen van de zuivelstaking redelijk langs zich afglijden. „Sommige mensen weten nu eenmaal niet beter. Moet ik die serieus nemen?", zegt ze. Acht jaar is ze voorzitter van de Voedingsbond FNV geweest. Dat vindt ze genoeg. Binnenkort treedt zc in de dienst bij de ontwikkelingsorganisatie Novib, als beleidsmedewerker. In status, macht en invloed een flinke stap terug. „Het enige dat voor mij telt, is dat het werk leuk moet zijn". Portret van een aartsoptimist, die zich vaak kwaad maakt. Idoor houd is voor mij belangrijker DICK HOFLAND dan de status of de macht die bij een baan hoort. Daarom heb ik er ook geen probleem mee om bij de Novib beleids medewerker te worden en dus niet langer een leidinggevende functie te hebben. Ik vind me zelf juist een geluksvogel dat ik tot nu toe altijd werk heb kunnen krijgen dat ik leuk DEN HAAG - Ze rookt shag. Hangt ontspannen achterover in haar stoel. Heldere blauwe ogen ach ter een moderne, smalle bril. In een hoekje van de werkkamer ligt haar hond 'Jansen', die af en toe een oog open doet om te kij ken of ze er nog is. Greetje Lubbi vertelt over haar eèrste bezoek aan Chili, ruim tien jaar geleden, waar ze colle ga's ontmoette die tijdens de dictatuur van Pinochet con stant werden bedreigd en niet zelden in elkaar geslagen. „Die mensen wisten dat hun leven gevaar liep. maar ze lieten zich niet intimideren. Hun motto was: als we niets doen, dan is het over honderd jaar nog zo slecht als nu. Met die mensen heb ik me heel erg geïdentifi- „Ik ben mijn hele leven ge boeid door mensen die zelf het heft in handen nemen. Voor mij is geen enkele situatie van zelfsprekend. Je moet je nooit ergens bij neerleggen. Dat wil niet zeggen dat je er altijd in slaagt dingen te veranderen, maar je moet het wel proberen Beter met open vizier ten on der, dan niet te strijden. Want het allerergste vind ik mensen die achteraf pas hun mond open doen. Daarom doet het me ook zo goed dat de leden zeggen: je hebt het ten minste geprobeerd". Ze groeide op in Drenthe, in een gezin dat ze bestempelt als doorsnee en niet politiek ge tint. Wel kreeg ze een opvoe ding waarin het traditionele onderscheid tussen vrouwen en mannen ontbrak. „Mijn moeder werkte en ik werd door mijn ouders enorm gestimu leerd om te leren". Toch vindt ze dat ze vooral is gevormd door de tijdgeest: „Ik denk dat ik een kind ben van de jaren zestig, de jaren dat het overal broeide. Op de middel bare school hadden we discus sies over de vraag of de leerlin gen ook nog wat te zeggen had den. Daar heb ik veel tijd aan besteed, wat leidde tot veel zes-minnen en overgaan met de hakken over de sloot. Toen ik vervolgens naar de univer- stiteit ging om Spaans te stu deren, was het bedje van de de mocratisering al gespreid, dus ik kon gewoon doorgaan waar mee ik bezig was". Tijdens de studie ging ze wer ken bij kamerleden. Eerst bij Wierenga, later bij Spieker. Via hem kwam ze in contact met vakbondsbestuurders in het noorden van het land en dat beviel haar heel goed. „Dat Spaans hoefde voor mij niet meer, en toen heb ik de afwe ging gemaakt of ik voor de po litiek of de vakbeweging zou kiezen. Het nadeel van de poli tiek vond ik dat je zo ver af staat van de mensen om wie het gaat en daf de resultaten van je werk zo ontzettend lang op zich laten wachten. Eigen lijk vond ik poltiek gewoon niet leuk en vakbondswerk wel. Dat is trouwens altijd mijn uitgangspunt geweest: ik wil boven alles lèuk werk. De in- Leuk? Wie Greetje Lubbi ziet, die ziet bijna altijd iemand die kwaad is. „Nou, niet altijd, maar kwaad heid is voor mij een hele goede drijfveer in het leven. Het is een enorme stimulans, het maakt veel energie los. Maar ik kan niet anders zeggen dan dat ik'95 procent van mijn werk hartstikke leuk vind". Maar waarom dan toch vaak zo kwaad? FNV-voorzitter Ste kelenburg heeft ruwweg toch dezelfde standpunten en die zie je zelden of nooit kwaad. „Het valt veel mensen inder daad op, dat ik net als Karin Adelmund, de vice-voorzitter van de vakcentrale FNV, vaak zo kwaad ben. Dat ik zo fel naar mensen, kan uithalen. Nou. ik denk dat Karin en ik niet bang zijn voor het conflict, en dat Johan Stekelenburg het conflict liever vermijdt. Ik kan me voorstellen, dat mensen die gewend zijn aan braaf ge babbel mij al snel kwaad vin den. Ik herinner me nog goed de eerste zuivelstaking die ik meemaakte. Toen was ik ook voor het eerst in de publiciteit en prompt kwamen er allemaal telefontjes binnen bij de bond van mensen die riepen: dat. is toch geen vrouw meer! Wat een viswijs! Dat is in de loop der jaren gelukkig wel veran derd. Maar ja, ik houd nu een maal niet van zoete broodjes bakken of het -ouwe-jongens- krentebrood-sfeertje". Emotie Die kwaadheid is niet ge speeld? „Nooit! Ik doe mijn werk met emotie en dat wil ik ook laten zien. Ik moet juist eerder op passen dat ik niet tè gebeten ben. Ik moet niet doorslaan, zodat ik ga staan briesen. Dat kan niet. Ik zou het echter niet terecht vinden als mensen denken dat kwaadheid een ei genschap van vrouwelijke be stuurders is. Ik zeg de dingen graag duidelijk en helder". Je hebt geen 'rooie' opvoeding gehad, je bent in je jeugd nooit met groot onrecht in aanraking gekomen, hel is op school en in het maatschappelijk leven van een leien dakje gegaan, en dan toch zo kwaad. Waar komt die kwaadheid dan vandaan? „Dat is waar. ik heb weinig ob stakels gekend. Niet erg dra matisch, hè? Ik heb mezelf nooit zo diepgaand geanaly seerd, maar het zal toch wel een karaktertrek zijn. Het is in elk geval niet een betrokken heid die je bijvoorbeeld bij missionarissen tegenkomt: niet het gevoel van goed willen doen. Dat is het niet. Maar wat het wel is, of waar het vandaan komt, dat weet ik niet goed. Het is wel duidelijk dat die reis destijds naar Chili mijn be trokkenheid met mensen in Moedeloos 'Moedeloos' is een woord da niet kent? „Nee, want moedeloos!^ leidt tot een onveranderd at situatie. Kijk, als je de gescr i denis van de vakbeweging iu kijkt, moet je constateren ir we meer slagen hebben ve rc ren dan gewonnen. Maar te re lijk zie je dat er in onze e( sociale geschiedenis eni veel ten goede is verand Mensen werken niet meer tien uur per dag en de tijd je alleen een uitkering ki als je bij de kerk hoorde isj al heel lang voorbij. Din veranderen niet van de t dag op de andere, dus je rr je blijden inzetten. En dan je dat het wel degelijk taat heeft. Ja, daar geloof ik Je zou me best een soort i soptimist kunnen noemen' Maar toch met tevreden. „Er zijn nog altijd bedriji waar inpaksters maar één k per dag naar de wc mogen, ze vaker willen, moeten zei bewijsje van de dokter la zien dat ze blaasontstek hebben. Als ik dat soort dinj d hoor, dan kan ik me ongek I. lijk opwinden. Dan word iki -c weer heel kwaad, ja. haha" Over die zuivelstaking ben vast ook nog heel kwaad. „Het klinkt misschien maar: nee. Ik heb er geen frustratie aan overgehoud ij Ik ben natuurlijk teleui steld. want we hebben het i e loren. Maar al die m< zeggen dat ik me wel een der afscheid had voorgeste moet ik teleurstellen. Ik l ia niet het type dat verslagen :h een hoekje gaat zitten. Da i voor is het werk al die jai r ook veel te leuk en inspirere iji geweest. Wat me daarentej :ii wèl heel erg raakt, is dat we gevers een bedankbrief n iij de boeren hebben gestut ri terwijl wij nota bene doorde aantal van die boeren met dood zijn bedreigd! In ons k toor in Haren hebben we om politiebeschern moeten vragen. Er kwar een paar agenten in één a en die hebben ons geadvise maar weg te gaan, omdatï niet voor onze veiligheid den instaan. Dat zijn toch ken die echt niet kunnen| een rechtsstaat. En dan gen die boeren daarvoor eL schouderklopje van de wefcti gevers. Zoiets kan toch niet! Groen Links zag jou wel ziti als opvolgester van fractiel der Ria Beckers. Maar je h{ D daar geen zin in? „Ik ben gepolst en ik heb d steeds geluiden gehoord Jnj het al geregeld zou zijn. Onat Ik hoor niet tot die groep r sen die 'ja' roept als het 'ja' roept. Als ik iets niet d dan zeg ik dat, en ik wil f riiet Ria Beckers opvolgen"! Afgeknapt op voorgangersÊ Ter Veld en Kok, die i'cmj vakbeweging naar de polit overstapten7 „Ik ben niet echt blij met zeJ begrijp dat je in de poli! compromissen moet sluim maar wees daar dan ook e over. Geef toe dat je son dingen niet hebt binner haald. Maar ik kan er echt i bij dat Kok en Ter Veld nu 1 hard maatregelen lopen te dedigen waar ze vroeger I kant tegen waren. Je houdt toch niet voor mogelijk PvdA-politici het hardst k nen uitleggen waarom de v maatregelen zo goed zijn. ïj dat zie ik mezelf dus n< doen". SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN zullen Duitsland bezoeken, voornamelijk het westelijk deel. De meer avontuurlijk in gestelde vakantieganger zal ook het voormalige Oost- Duitsland verkennen. De be langstelling voor Oost-Europa begint aan te trekken. Vooral Bulgarije en Tsjechoslowakije zijn populair. De ANWB denkt dat het nog altijd onrustige Joegoslavië vrijwel geen Ne derlandse toerist zal ontvan gen. Spanje krijgt dit jaar meer Nederlanders binnen dan an derejaren. In totaal zullen vol gens de ANWB 600.000 Neder landers het land bezoeken. De groei wordt vooral veroorzaakt door de drie grote evenemen ten Olympische Spelen in Bar celona, de wereldtentoonstel ling in Sevilla en Madrid Cul turele Hoofdstad van Europa. De afgelopen jaren is de Ne derlandse belangstelling voor Spanje alleen maar afgeno- Greetje Lui „Je houdt! toch niet vcf mogelijk d PvdA-politid het hardst kunnen uitleggen I waarom de| wao- maatregele zo goed zi|' Nou, dat zifüs mezelf dus nooit doen'f9 FOTO ERWIN DE LEEUW DEN HAAG - De ANWB ver wacht dat het aantal zomerva kanties dit jaar met ongeveer 1 a 2 procent zal stijgen ten op zichte van 1991. De groei komt zowel de binnenlandse- 100.000) als de buitenlandse vakanties 150.000) ten goe de. Dit jaar worden naar ver wachting 12 miljoen zomerva kanties gehouden, waarvan 6,7 miljoen in het buitenland. Die trips over de grens worden on dernomen door 6 miljoèn Ne derlanders. De groei van bui tenlandse zomervakanties zit hem vooral in het reizen met eigen auto. Er zal naar ver wachting weer meer gekam peerd worden dan in voorgaan de jaren. De vliegvakanties vertonen volgens de ANWB een licht herstel. Frankrijk blijft ook in 1992 vakantieland nummer 1. Dit land kan 1,7 miljoen Nederlanders ver wachten. De belangstelling voor Duitsland neemt toe. Ruim 1 miljoen Nederlanders Standaard Uitgeverij/Wavery Productions

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4