Persoonlijke wensen combineren met beleid tennisverenigingen 'finale 4 „Ik geef UVS meer dan vijftig procent kans" CcidócSoiwcwit' 31 „VNA bestaat uit jongens die zeggen waar het op staat" ZATERDAG 9 MEI 1992 I door PETER KLEIN LEIDEN Earle Zeig aimabel mens. Maar d loren de enige reden dat hij zijn t Poli hoor boeit. De uitspraken van de ;g'ng: rnan, die in Canada en de Vere nigde Staten met veel respect 'de vader van het sportmanagement' wordt genoemd, zijn uit het hart gegrepen. Met gedrevenheid pleit hij voor de vrijheid van de individuele sporter en doet hij een beroep op de leidinggevende figuren in de diverse sporten het klimaat te scheppen om per soonlijke behoeften en organisa tiedoel te integreren. Vertaald naar de tennissport betekent dat (zoveel, als de persoonlijke wen sen te combineren met het be- EVSK|eid van de verenigingen. Maar ook, dat clubs en coaches dienst- oojt verlenend worden aan hun spe- sr si Iers. Dc titel 'vader van het sportmanage- P ?5( ment' wordt niet zomaar vergeven. Zei- ;ler, de inmiddels gepensioneerde pro- essor in de Physical Education (licha- uü| nelijke opvoeding) van Universiteit van Western Ontario in London-Cana- 01 la, schreef meer dan twintig boeken 'n >ver zijn passie. Zijn doctorstitel werd Vee lehaald aan de beroemde Amerikaan- e jie Yale-University en zijn faam is in- zot niddels zo groot, dat opname in 'Who versc swho in the world' niet kon uitblijven. Kortom een kanjer, die zijn missie, het ?.orn rerbeteren van de sportcultuur veertig 1 .5 aar lang heeft uitgedragen. Zijn le- n§nl| 'enswerk blijkt nog niet voltooid, want l 1 n de nadagen van zijn toch al glanzen- Ie carrière, doet Zeigler nog een aantal ,fn'aanbevelingen voor de toekomst. Stel- l"kt 'n®en over vre'I)e'c' van handelen ."j van de sporters en integratie tussen pelerswensen en clubbelang, die er v liet om liegen, en. die bij de 'studenten' n lan het Groningen Sport Management nstituut, een initiatief van de Rijks Iniversiteit en de Rijks Hogeschool Groningen, en op studiereis in Canada, ten gretige aftrek vonden. In Nederland lijkt voor de reislustige [studenten van het SMI een markt open -■ te liggen. De trip naar Canada en aan sluitend twee universiteiten in de Ame rikaanse staat Ohio is gericht op mar keting in en voor de sport. Een onder werp, dat ook bij tennis steeds meer aanhang krijgt. Feit is, dat de befaamde vrijwilliger, die in zijn of haar tijd vele zaken regelt, een figuur is, die steeds moeilijker valt te strikken voor een lei dinggevende positie in de sport en bin nen de club. Feit is ook, dat voor de (tennis-) competitie op de hogere ni- veau's sponsoring onontbeerlijk is. Maar wie trekt de sponsor, en vooral op welke wijze En dat zeker in een we reld waarin de interesse voor tennis als reclamemedium dalende is dan wel mi nimaal gelijk blijft, maar tegen een steeds hoger wordend eisenpakket aan retourprestaties. De vraag naar een deskundig opgeleide 'regelaar' wordt bij de recreant en wedstrijdsporter/ten- niser, maar ook bij de gulle geldgever steeds nadrukkelijker. De tennisleraar en coach is thans in een beperkt aantal gevallen, maar wordt zeker in de toe komst een tennismanager, die dienst verlenend is aan speler, club en spon- Sponsor Een toeval of niet, maar in het weekein de van de terugkeer van de Groninger SMI-studenten uit de USA treden hun tennissende collega's van GSTC, voor alweer de vierde competitieronde aan tegen Dekker Warmond. Een treffen tussen een van de vele sportonderdelen van de Rijksuniversiteit en kwartet pu pillen van 'technisch manager' Carel de Bruijn. Via sportstimulatie en sport marketing probeert de Universiteit stu denten naaf Groningen te lokken, om ze als speler weer onder andere War mond te sturen. Het college van De Bruijn voert een beleid, waarin de 'stu- denten'-spelers in de competitie de ge legenheid krijgen zich te bekwamen in de professionele tennismarkt. GSTC herbergt allang niet meer de beste stu denten. Namen als Evert-Jan Hulshof en Hans Erik Zwaagstra spelen inmid dels voor gesponsorde clubs als Top- spinners en Raalte, waar de laatste sa men met de finalist van het Noorlander Paas A-toernooi samenspeelt. Ook bij Dekker hebben de beste mensen hun markt verlegd. Michael van der Berg zag zijn persoonlijke wensen beter ge regeld door Unicum en stapte over. Monique Kiene steeg wellicht nog na drukkelijker op de wereldranglijst dan de lange Koudekerker en probeert het Carel de Bruijn, manager technische zaken bij Dekker Tennis, had vorig seizoen nog de beschikking over Michael van der Berg maar na het vertrek van de lange Koudekerker gaven de Warmonders de plek in de hoofdklasse op. FOTO: HENK SNATERSE dit najaar bij Zandvoort in de eredivi- Filosofie De opleiding volgen in het tenniscolle- ge, maar ook 'in style' blijven en in de teamopstelling voorkomen van de War- mondse vereniging, is al jaren de filoso fie, die door Carel de Bruijn wordt aan gehangen. „We hebben alweer vele ja ren ons tenniscollege", stelde de man, die zich dit jaar bij aanvang van de com petitie laat omschrijven als een mana ger 'technische zaken'. Het eerste team mag nooit te ver verwijderd zijn vari ons opleidingsverhaal. Dan is er mogelijk geen aansluiting. Er mag nooit een gat vallen, want anders is de trek in en naar Warmond niet aanwezig. Na de over stap van Michael hebben we daarom ook de hoofdklasse opgegeven en nieu we mensen een kans gegeven. De Roe meen George Cosac, overigens nog steeds niet aanwezig, is de vreemde eend in de bijt bij Lydia Jonkman. Wimpe Thomas, Patrick Kieboom, en de weer teruggekeerde Birgit Pardoel. De Bruijn, die de coaching overdeed aan Richard van Rooy en Piet van Rij, alsmede Irfan Aytug voor het tweede team, opereert achter de bekende schermen. „We proberen toch een zo financieel afgewogen systeem in te stel len, zodata wij ons op langere termijn minimaal met de sub-top kunnen me ten. Ik voer budget-besprekingen, waarvan de hoogte afhangt van de ont wikkelingen van het Nederlandse ten nis, met centrumeigenaar Coen Dekker en directeur Philip van der Kwast, maar onderhandel ook over de contracten met de spelers. Ik moet er eerlijkheids halve bij zeggen, dat we hier de finan ciële achtergrond hebben om deze din gen te doen. Anders, vind ik, ben je te veel afhankelijk van het toeval of er niet net een speler met aanleg in je college rondloopt. We streven naar continuï teit" Het systeem van de Warmondse mana ger lijkt te werken. „Ik hoop, dat er in de toekomst spelers van Dekker, we derom zoals in de voorgaande jaren be naderd worden", licht Carel de Bruijn toe, daarbij doelend op het vertrek van Michael van der Berg en Monique Kie ne. „Het geeft erkenning van onze ten- nisopleiding, al heeft het ook zakelijke consequenties. Ik vind namelijk dat een betere opleiding ook beter betaald moet worden. Overigens correspon deert dat met de vraag van de ouders naar een meer zakelijke aanpak. De tijd van vrijheid en blijheid is voorbij, we hoeven niet alleen maar gezellig bezig te zijn". De vrijheid wordt bij Dekker bewust ingeperkt, al hebben spelers en ouders wel de vrijheid voor dit systeem te kiezen. Het college lijkt daarmee niet overeen te stemmen met de filosofie van Earle Zeigler, bij wie vrijheid van handelen door de sporter en combina tie met de doelen van de vereniging voorop staat. Anderzijds pleit de Cana dees voor nieuwe concepten bij het lei derschap. Uit zijn mond valt. „Uitein delijk bepaalt de manager het klimaat waarin het doel van de sportorganisatie gerealiseerd kan worden", als citaat op te tekenen. Wellicht dat Carel de Bruijn bij Dekker een nieuw concept wil aangeven, want na de gelijke spelen tegen Amstelpark 3 en de Manege 2 en het verlies tegen Heerhugowaard, zon der international Cosac, lijkt de War mondse manager toch het klimaat gere geld te hebben, waarin de jonge ploeg toch tot niet verwachte prestaties kan komen. Speelt Dekker morgen tegen Groning se studenten, die net als hun collega's. uit Canada en de States, nog maar even anoniem wensen te blijven, ook de te genstanders van de andere Leidse top clubs zijn nauwelijks echt bekend. De tegenstanders van Harry Verdegaals Hillegom, de Zwolse LTB zijn een kampioenskandidaat, maar Joy Mozai- »ek 2 uit Amsterdam, het Bossche Bas tion Baselaar en ETC/OVD 2 uit Ede, de opponenten van respectievelijk Uni cum, De Merenwijk en Zee en Duin horen tot de anonimiteit van de mid denmoot. Het koudekerkse Artesia kan bogen op twee derby's. Zijn de spelers van eerste teamcaptain Taco de Vries, Heddy Boers, Céline Froma, Hanno van der Mark en Patrick Niezen wellicht nog bekend, voorlopig kan TEAN 3 met jeugdtalent Martin Verkerk nog maar beter in de anonimiteit opereren. Arte sia 2 krijgt te maken met de in de Al- phense regio bekende namen als Catte- lijne Batelaan, Nicole Pietersen en de weer van Dekker teruggekeerde Ivor Bergsma. In afdeling 14 van de vierdek- lasse twee derby's. Forescate ontvangt het nog puntloze Hazerswoude, terwijl Botesa gastheer en -gastvrouw is van De Boekhorst 2. Het is voor UVS te hopen dat deze taferelen in de nacompetitie nog regelmatig te zien zul len zijn. Trainer Ruud de Groot schat de kansen op promotie op vijftig procent. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN trainer ruud de groot ziet zijn ploeg in hoofdklasse terugkeren LEIDEN De eerlijkheid ge biedt te stellen dat de kans dat UVS zich volgend seizoen weer hoofdklasser mag noemen niet overdreven groot is. Allereerst is ^daar de wetenschap dat er voor zes graag willende eersteklassers uit 1B en IA aan het eind van de nacompetitie slechts één plek in de hoofdklasse is gereserveerd. Daarbij is er de wetenschap dat UVS het op beslissende momen ten nog wel eens wil laten afwe ten. Een eigenschap die ook trainer Ruud de Groot bekend is. „De voorbeelden 'liggen inderdaad voor het oprapen. Dat degradatieduel tegen HOV, lang gele den. Die twee wedstrijden tegen AFC die UVS twee keer degradatie oplever den. Of twee jaar geleden, toen we uit eindelijk nog kampioen werden, maar wel die hele belangrijke partij tegen SVW gewoon verloren. Ën dit jaar na tuurlijk, dat alles beslissende duel tegen Tonegido. Met een overwinning zou den we praktisch hoofdklasser zijn ge weest. En UVS verloor". De beste komt, zo luidt de boodschap van De Groot, in een dergelijke nacom petitie lang niet altijd bovendrijven. Wel de gelukkigste. Hij heeft derhalve alle reden om pessimistisch in de toe komst te blikken. Maar .doet dat niet. „Taboes zijn er om doorbroken te wor den", zo weet hij. „En waarom zou het UVS nu niet gewoon een keertje mee zitten? Neen, ik geef UVS ondanks al les een hele goede kans om volgend jaar weer hoofdklasse te spelen. Meer dan vijftig procent". Uitgangspositie UVS kent van de drie deelnemers aan de nacompetitie van de eerste klasse B (de winnaar daarvan treedt later in het strijdperk tegen de sterkste periode kampioen van IA) de beste uitgangspo sitie. Zo plaatstde Leidse formatie zich, door de tweede plek in de regulie re competitie, voor de 'finale' als de drie ploegen in de toegift in punten en doelsaldo gelijk eindigen. Een andere voordeel is dat UVS morgen met een uitwedstrijd tegen 's Gravendeel opent. De Groot: „Op papier is dat de minste van de drie ploegen, 's Gravendeel is net boven de middenmoot geëindigd en speelt ook minder verzorgd voetbal dan UVS en SVW. Daarbij krijgen we SVW daardoor thuis. En dat komt ook goed uit. SVW heeft de laatste thuiswedstrij den stuk voor stuk gemakkelijk gewon nen. Vandaar". Aan dat uitduel bij 's Gravendeel kleeft overigens nog een praktisch voordeel. Loting heeft uitge wezen dat UVS ook bij een gelijkspel een weekje in de wachtkamer kan gaan zitten, omdat SVW en 's Gravendeel dan in de tweede partij in actie komen. Overigens valt er voor UVS in die eer ste wedstrijd nog wel wat goed te ma ken. Van 's Gravendeel werd dit sei zoen immers niet gewonnen. In de eer ste de beste wedstrijd van het seizoen werd UVS met maar liefst 0-3 geklopt, in de terugwedstrijd slaagde 's Graven deel er op de valreep nog in op gelijke hoogte te komen: 1-1. Van SVW"pakte UVS wel drie punten. Uit werd met I -1 gedeeld, thuis met 4-0 gewonnen. „SVW ligt ons ook beter", weet De Groot. „Die ploeg is fysiek zeker niet zwak, maar probeert wel verzorgd voet bal te spelen. En daar heeft 's Graven deel minder last van. Dat houdt ge woon zeven, acht man achter de bal en dat maakt voetballen een stuk moeilij ker". De Groot, volgend jaar werkzaam voor de in ernstig degradatiegevaar verke rende hoofdklasser Wilhelmus, gaat met zestien fitte spelers de eindfase van het seizoen 1991-1992 in. Drie man heeft hij inmiddels vrijwel definitief af geschreven voor dit voetbaljaar. De al maanden afwezige Rob Dorlas wordt door De Groot niet meer op tijd fit ver wacht en ook de het hele seizoen al met tegenslagen kampende Ruud Boot ziet hij niet terugkomen. In aanvallend op zicht denkt De Groot geen beroep meer te kunnen doen op Gerry Jansen. Jansen liep in het cruciale duel met To negido een hamstringblessure op die vorige week tijdens de training opnieuw opspeelde. „Ik ben Gerry nu zeker drie weken weer kwijt. Ik hoop hem dan nog te kunnen inzetten, want dat zou bete kenen dat we de hindernissen 's Gra vendeel en SVW hebben genomen". Routine Obstakels die dan vooral door de in breng van de geroutineerde UVS-kern moeten worden geslecht, weet De Groot. „In dit soort wedstrijden is rou tine een belangrijk gegeven. Nu, daar van heeft UVS genoeg in de ploeg. Daarbij is het niet onbelangrijk dat de meeste spelers gewend zijn aan een lan ger seizoen. In de hoofdklasse speel je zesentwintig wedstrijden, in de eerste klasse vier minder. Die verlenging van het seizoen behoeft voor UVS dus geen nadeel te zijn". De voorbereiding op die laatste duels verloopt overigens niet zoals De Groot dat graag zou hebben gezien. „Ik heb het bestuur voorgesteld zaterdag met de groep ergens in de buurt van Dor drecht in trainingskamp te gaan. Dat bleek niet mogelijk. Financieel kon dat niet worden geregeld. Jammer? Zeker, ik begrijp het ook niet zo goed". Ondanks dat is De Grool optimistisch. „Ik weet het. Zo'n nacompetitie blijft een loterij. En de voortekenen zijn niet allemaal even gunstig. Maar ik geloof werkelijk dat de ploeg in staat is om die plek in de hoofdklasse te veroveren". duid e' |E nif LEIDEN Als slechts de resul- l.DIjtaten zouden tellen, dan zou de Leidse voetbalclub VNA een on opgemerkt bestaan leiden. Ja renlang had de club aan de Bos- huizerkade een abonnement op Lv de laatste plaats op de ranglijst. Dit seizoen ging het echter on verwacht goed en eindigde de 1,5 club op de vijfde plaats. Een por tret van een charmante arbei dersclub pur sang. VNA staat voor Voetbal na Arbeid. Deze naam geeft al aan dat het een ech te arbeidersploeg is. Mocht dit nog niet overtuigend genoeg zijn, dan is een blik naar de oprichtingsdatum alles-onthul- lend: 1 mei 1946, De Dag van de Arbeid dus. Toch is het volgens voorzitter G. Van der Hoed absoluut niet zeker dat deze dag bewust is gekozen. „Het zou kunnen, maar waarschijnlijk is het toe val". Te bewijzen valt het volgens Dirk van der Neut nooit, omdat iedereen na de oorlog een beetje links was. Van der Neut is met zijn 77 jaar de meest beken de man van VNA. Hij is 25 jaar be stuurslid geweest en verzorgt nu nog de lotto. „Ik zou het wel gemerkt moeten hebben als het erg links was. Maar we deden altijd alleen maar aan voetbal, niet aan politiek". De club heeft op dit moment ongeveer 125 leden (vier seniorenteams, drie jeugdteams en een zaalvoetbalteam, dat dit jaar gepromoveerd is naar de hoofdklasse). Tot twee keer toe is er ge probeerd een dameselftal op poten te zetten, maar beide keren strandde het initiatief. „De eerste keer waren er te weinig meisjes. Als er een paar onge steld waren, waren er niet eens vol doende vervangsters voor handen", al dus Van der Hoed. „En de tweede keer was er een meid die de hele boel ver ziekte. Toen we met schorsing dreigden gingen haar vriendinnen achter haar staan en hebben we de boel maar opge doekt". Toch is VNA nu weer voorzich tig begonnen met de meisjespupillen. De sfeer binnen de blauw-witte club aan de Boshuizerkade is eerlijk en vriendschappelijk. Dit blijkt uit hele simpele dingen, zoals een bandje na af loop van een wedstrijd. „Maar we heb ben wel de intentie om ooit nog eens in de KNVB te spelen", vertelt Van der Hoed, die al zestien jaar voorzitter is. Het is VNA tot nu toe nog echter nog nooit gelukt. Sterker nog, het eerste kampioenschap moet nog gevierd wor den. Dit seizoen was de ploeg van Per Krispijn echter dicht in de buurt van een titel. „Enkele weken geleden heb ben we helaas onze kansen verspeeld toen we verloren tegen Teylingen. Toen was de droom over". Zo'n twaalf jaar geleden beschikte VNA over minstens net zo'n goed team. Van der Hoed: „We hadden toen vijf Hagenaars in het team, die allemaal afkomstig waren uit een woonwagen kamp. Die waren erg goed en vooral enthousiast. Ik weet nog goed het weekend, waarin de autovrije zondag viel. Ze kwamen die dag toch maar mooi met z'n allen naar Leiden". De relatie met buurman Leidsche Boys is goed. „Dat moet ook wel, omdat je elkaar altijd nodig hebt. Al is het maar om een kratje bier of koffiemelk", meent Van der Neut. Hij vindt het nog steeds jammer dat de fusieplannen tus sen VNA, Leidsche Boys en Oranje- Groewn zo'n tien jaar geleden nioet zijn doorgegaan. „Kijk, ik ben een VNA-man. Maar je moet reëel zijn. Met het kleine aantal teams dat we toen hadden dreigden we te veroude ren en dan is een fusie heel goed. Dan hadden we twee van de drie kantiners bijvoorbeeld kunnen gebruiken als je- uigdhonk, en één kantine voor ons al len". Van der Hoed denkt hier echter heel anders over. „Overal waar je bin nenkomt proberen ze je een fusie aan te praten, ook bij de gemeente. Kleine verenigingen hebben óók hun bestaans recht. En vooral nu gaat het erg goed met VNA, onder andere door de aan was van jeugdspelers". Op 16 mei wordt het jaarlijkse familie- toernooi gehouden. Acht teams van ne ven, nichten, ooms en oma's komen dan tegen elkaar uit en strijden om de eer. „Altijd reuze gezellig", aldus Van der Neut. Op 30 mei is het weer de beurt aan het Dirk van der Neut-toernooi. Vier Leidse clubs strijden om jaarlijks om deze bokaal. Van der Neut is be scheiden over het toernooi, dat zijn naam draagt. „Ik heb altijd voor de club gewerkt omdat ik het zélf leuk vond. Ik hoef daar dan eigenlijk geen ophef

Leidse Courant | 1992 | | pagina 31