DA blijft bij jezwaren rond basisvorming CWF1 Ministers benoemen politieke 'vriendjes' tot ambtenaar BINNENLAND mm Niet meer naar Cannes Nu'91: desnoods cao voor deel sector DAGOPLEIDINGEN MARKETING- EN PR-MANAGER SPD 992 hjdMOounant ZATERDAG 9 MEI 1992 3 kritiek kamerleden p baggerprojecten EN HAAG - PvdA en WD stellen gro- vraagtekens bij de gunning van een -stal baggerprojecten aan het Duitse an idrijf BBB. In de aanbesteding voor de ndsuppletieprojecten aan de Neder- f pdse kust zou Rijkswaterstaat ver- B 1 iimd hebben een sociale paragraaf op nemen waarin wordt gewezen op het it dat het werk volgens de Nederland- de .sociale wetgeving moet gebeuren. - ove ierdoor heeft het Duitse bedrijf, dat iet n iet Russisch materieel en personeel »rkt, beduidend lager kunnen in- hrijven dan Nederlandse baggerbe- jjven. In schriftelijke vragen aan mi- ster Maij (verkeer) en minister De •ies (sociale zaken) vragen PvdA en i)D om opheldering. I It KI Eerste zwangerschap met hulp biotechnologie UTRECHT De eerste zwanger schap ter wereld met behulp van een biotechnologisch vervaardigd hormoon is een feit. Dat maakte geneesmiddelenfabrikant Orga- non gisteren bekend. Organon pro duceerde dit hormoon, dat FSH heet. Het Britse medisch vakblad The Lancet doet er deze week ver slag van. FSH staat voor follikel stimulerend hormoon. Het is het actieve bestanddeel in een middel dat wordt toegepast bij reageer buisbevruchting. Het stimuleert de ontwikkeling en rijping van de vrouwelijke eicel. Organon heeft er jaren over ge daan om de ingewikkelde struc tuur van FSH te doorgronden. Nog eens jaren later slaagden onder zoekers erin een hormoon te pro duceren dat identiek is aan het na tuurlijke FSH. Daarbij is gebruik gemaakt van de recombinant DNA-techniek waarmee de nood zakelij kd erfelijke informatie voor het gewenste hormoon uit een menselijke cel is te halen en onder is te brengen in een andere cel. Via een kweektechniek wordt die cel vermenigvuldigd. De cellen groei en lange tijd door en produceren dan een hormoon dat kan worden afgetapt. Hoogleraren aan de Vrije Universi teit in Brussel zijn erin geslaagd met deze methode een zwanger schap te bewerkstelligen. Zij noe men het nieuwe produkt een dui delijke verbetering ten opzichte van bestaande middelen om de vruchtbaarheid te bevorderen. Geldinzameling voor eerste Breinhuis UTRECHT - De Stichting Brem is ge start met een inzamelingsactie om een eerste Breinhuis op te richten. Zo'n huis moet mensen met hersenletsel door ziekte, ongeval of tumor tijdelijk of lang durig opvangen en begeleiden. Alle 467 burgemeesters in het land zijn aange schreven om één stuiver per inwoner bij te dragen. Aan ziekenfondsen en verze keraars is hetzelfde gevraagd. Slaagt dit voor honderd procent, dan ligt er ander half miljoen gulden op tafel en kunnen er drie Breinhuizen starten. De stich ting, die haar vijfde verjaardag viert, deelde dat gisteren mee. Bij de Nationa le Commissie Chronisch Zieken is sub sidie aangevraagd voor de exploitatie kosten gedurende de eerste vier jaar. Kind overleden aan nekkramp WERVERSHOOF - Een 2-jarig meis je uit Wervershoof is woensdag over-, leden aan nekkramp. Een 7-jarige jongen die vrijwel zeker ook besmet is met meningococcen is ernstig ziek overgebracht naar het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Dat heeft directeur J. van der Ros van de GGD-Westfriesland gisteren meege deeld. Eind maart en op 20 april van dit jaar openbaarde zich bij drie 4 en 5-jarige kinderen uit Wervershoof en Hoorn hersenvliesontsteking. Deze jongetjes zijn herstellende. Uit voor zorg zijn de gezinsleden van de kin deren ingeënt met penicilline. Volgens de GGD-directeur draagt 10 tot 25 procent van de bevolking in Ne derland de bacterie in de keel. is gf KOOS VAN WEES at le orte EN HAAG - De Eerste BPdl amerfractie van het DA blijft bij de bezwaren gen de wet op de basis- dl irming, ondanks de toe- fdei gging die het kabinet 'et steren deed voor met ime de leerlingen in het ger beroepsonderwijs. 2 ilgens het CDA heeft die ezegging geen enkel ge lig voor de omvang van scholen. Zoals bekend il het CDA de ophef- igsnorm voor scholen 1,1 irlaagd zien van 240 naar 0 leerlingen. b ins ze 1 inister-president Lubbers )S-1< aakte gisteren bekend dat volk or leerlingen in het beroeps- derwijs vrijstelling mogelijk of meer vakken in basisvorming. In het indivi- eel voorbereidend beroeps- n dc derwijs 'wordt die vrijstel- 310 ig zonder meer gegeven. An- No re leerlingen kunnen een idei reoek om vrijstelling van n of meer vakken richten tot d speciale schoolcommissie. nde fitick '.ake Itf.deze toezegging is een be- ege tgrijk punt van kritiek op de t weggenomen. Die kritiek dde dat de basisvorming >r met name leerlingen in voorbereidend beroepson- rwijs te zwaar zou zijn. De iusl^druk zou te veel ligger op soretische vakken, en de ba- vorming zou ten koste gaan beroepsonderwijs, erlingen kunnen dergelijke vakken nu deels aan zich voor bij laten gaan. CDA-senator mevrouw Grol- Overling zei gisteren blij te zijn met de vrijstelling, maar toch vast te houden aan een opheffingsnorm van 180 leer lingen. Premier Lubbers liet gisteren tijdens de presentatie van de vrijstelling juist door schemeren te verwachten dat de discussie over de ophef fingsnormen wat aan scherpte zou vérliezen. Volgens hem draaien de be zwaren vooral om de vraag of brede scholengemeenschap pen niet leiden tot afname van het beroepsonderwijs. „Dan kom je dus uit bij een discussie over opheffingsnormen of over een adequaat vrijstellingsbe- leid. We hebben gekozen voor het laatste. Ik neem aan dat dit dan ook een belangrijke rol speelt in de Eerste Kamer", al dus Lubbers, implicerend dat hiermee aan de bezwaren tege moet is gekomen. CDA-senator Grol-Overling blijft echter van mening dat onder meer in dunbevolkte ge bieden een lagere opheffings norm moet gelden dan in ste delijke gebieden. Daarnaast wil het CDA garanties hebben voor het voortbestaan van het lager beroepsonderwijs. Premier Lubbers wees er giste ren op dat het beroepsonder wijs in grotere scholehge- meenschappen juist leidt tot een groei van dit type onder wijs. Tot nu toe nam het aantal leerlingen in het lager be roepsonderwijs af. De premier benadrukte dat de regering streeft naar e?n toename van jongeren met een vakgerichte opleiding. De wet op de basis vorming wordt 19 mei in de Eerste Kamer behandeld. Dode en zwaar gewonden bij ongeval snelweg Eindhoven Bij een gecompliceerd ongeval op de autosnelweg A-2 ter hoogte van Eindhoven, is vrijdagmiddag één weggebruiker om het leven geko men. Twee anderen raakte zeer ernstig gewond. Door het ongeval was de snelweg urenlang geblokkeerd. Het ongeval werd veroorzaakt door een tankwagen die achterop een stilstaande file reed De brandweer moest eraan te pas komen om de slachtoffers uit de wrakstukken te bevrijden. foto anP door BERT JANSMA Gisteren is het filmfestival in Cannes begonnen. Ik ben er niet bij. Ik volg het programma, lees de internationale filmbladen, en daarmee houdt het op. Zo gaat het al weer vele jaren. Deels een kwestie van geld en kiezen, want Cannes is een schrikbarend duur oord dezer dagen. Hotels verhogen hun prijzen zodra ze in de verte maar een filmbons zien. En aparte tarieven voor journalisten zijn er niet. Maar er is meer dan geld: Ik hóef met meer zo naarCannes. Nog sterker: ik mag niet eens naar Cannes. Tweemaal ben ik er in het ziekenhuis beland. De politie schijnt er de criminaliteit nu iets meer in de hand te hebben, maar zo'n negen jaar geleden - mijn eerste bezoek - was dat niet zo. Ik werd er beroofd en haalde het in m'n hoofd mijn ontvreemde portefeuille terug te eisen. Ieder die ik het later vertelde, zei onmiddellijk: stom, stom, stom. Ik huldigde nog het stupide standpunt dat wat van mij is, ook van mij hoort. Ik heb het geweten. De dief sloeg de tanden uit de mond van die domme Hollanderen zijn maat in het duister achter me vond me maar een agressief mannetje en sneed met een scheermes nét niet de belangrijkste aders en spieren van hals en nek door. Goed vooreen paar liter minder bloed, een operatie van vierenhalf uur, een week in het ziekenhuis en een maand herstellen thuis. En géén films zien. Een aantal jaren later loop ik met een buidel vers gehaald geld in datzelfde Cannes en word weer overvallen. Wéér ziekenhuis, nu met rugletsel, en wéér geen film. Mijn echtgenote vond het welletjes. Zij was misschien nog het ergst geschrokken van ons tweeën toen ze mijn wederwaardigheden op de voorpagina las en schielijk richting Cannes moest. Van haar mag ik niet meer omdat zij het goede met ons voor heeft. Ik gehoorzaam graag. Ook al heb ik aan m'n avontuur zéér lieve brieven van lezers te danken. Ik heb dat destijds niet zo beseft, omdat ik té bezig was met het likken van de eigen wonden. Dezer dagen maakte ik het dossier- Cannes weer open. En daar waren ze. Inclusief het zakdoekje met mijn initialen dat een lezeres me zond. Zulke cadeautjes knjgje niet als je thuisblijft. En wacht even, ik ben destijds ook nog op Schiphol opgewacht door mijn hoofdredacteur die me eigenhandig in een rolstoel door de douane loodste. Als ik het zo op papier zet, heeft het eigenlijk wel iets zeersjieks, besef ik. Nee, ik ben niet jaloers op m'n collega's. Zij hebben hun kersverse films. Ik kan dit tenminste navertellen. ak- en kleedgeld bejaarden aangepast EN HAAG - Het maandelijkse zak- en kleedgeld van bewo- :rs van bejaardenoorden wordt aangepast tot 299,04 gulden »r alleenstaanden en 517,54 gulden voor echtparen. Het kabi- ;t heeft dit gisteren besloten. De aanpassing was nodig omdat j sinds 1 januari uit hun zak- en kleedgeld het nominale deel in de AWBZ-premie moeten betalen. Het gaat daarbij om een intje (10,42 gulden) per persoon per maand. DEN HAAG Het staat er zo mooi op de Hofplaats voor de nieuwbouw van de Tweede Kamer: „Allen die zich in Nederland bevin den, worden in gelijke ge vallen gelijk behandeld; discriminatie wegens godsdienst, levensover tuiging, politieke gezind heid, ras, geslacht of op welke grond dan ook, is niet toegestaan". Maar men moet eens proberen directeur voorlichting te wor den op een departement als de minister of staatssecretaris daarvan tot een andere politie ke partij behoort. Negenenne gentig van de honderd keer zal men worden afgewezen. Dat prachtige artikel 1 van onze Grondwet wordt dus regelma tig met voeten getreden en nog wel door de politieke partijen die gezamenlijk de Tweede (en Eerste) Kamer bemannen. Prof. mr. S.W. Couwenberg, hoogleraar staats- en bestuurs recht te Rotterdam, vraagt aandacht voor dit kwalijke ver schijnsel in het jongste num mer van het Nederlands Juris tenblad. Couwenberg stelt vast dat de politieke partijen, nu het oude ideologische appèl als bindmiddel kracht verliest, proberen hun machtspositie via politieke benoemingen en contacten te versterken. „Dat is vanuit hun machtsstreven natuurlijk wel te verklaren, maar niet te rechtvaardigen gezien de beginselen van onze democratische rechtsstaat". Clandestien De Rotterdamse hoogleraar wijst erop dat al in 1974 door bestuurskundige Braam werd opgemerkt dat „ook in Neder land het ambtelijk apparaat fungeert als object van politie ke buitverdeling". In die tijd werd al gepleit voor de intro ductie van politieke of ministe riële kabinetten, die met de minister komen en gaan, zoals bij voorbeeld in Frankrijk, Bel gië en Zweden. Als men dat systeem blijft af wijzen komen er ofwel clan destiene politieke adviseurs, er worden nieuwe ambtelijke functies gecreëerd voor poli tieke vrienden of bestaande vacatures worden opgevuld met politieke geestverwanten, werd voorspeld. Ook het toen malige Tweede-Kamerlid Eric Jurgens (toen nog PPR, nu PvdA) bepleitte reeds in de ja ren zeventig de instelling van politieke adviseurs of kabinet ten. Pleidooien als van Braam en Jurgens stuitten echter steeds op groot verzet van de 'gewo ne' ambtenaren. Zij meenden dat hun verantwoordelijkheid zou worden uitgehold en dat de vertrouwensrelaties tussen hen en de minister verstoord zou worden. Maar volgens Couwenberg heeft dat verzet niet echt geholpen. Hij wijst erop dat „ook zonder politieke kabinetten de partijpolitieke recrutering op verschillende overheidsniveaus steeds meer in zwang komt". Taboe doorbreken Couwenberg meent dat daar snel een einde aan moet ko men. Niet alleen omdat het een vorm van discriminatie is. Zijns inziens ondegraaft het benoemen van politieke vriendjes in ambtelijke func ties ook het liberale beginsel van ambtelijke onpartijdig heid, terwijl ook de kwaliteit van openbare diensten er ge vaar door loopt. Het taboe dat op de discussie over het benoe mingsbeleid rust, moet zo srtel mogelijk worden doorbroken, vindt hij. De hoogleraar realiseert zich dat die discussie zeer moeilijk aan te zwengelen is, omdat de politieke partijen zelf natuur lijk belang hebben bij het bin nenhalen van partijgenoten in het ambtenarenapparaat. „Toch moet het worden gepro beerd", betoogt hij. „Te meer omdat partijen nu de neiging hebben zich meer en meer met de overheid en het overheids beleid te identificeren en voof hun voortbestaan een beroep doen op financiële overheids steun. waardoor de partijen steeds minder fungeren als in termediair tussen de overheid en de burgers". ieroepsmilitair an alle anten gepakt' ilERSFOORT - Deberoeps- ilitair voelt zich dezer dagen a alle kanten gepakt. Hij of wordt naar brandhaarden «de hele wereld gestuurd en 5 ®nl ;t zich daadwerkelijk in oor- gssituaties geplaatst. Op het uisfront wordt intussen aan sociale verworvenheden n militairen geknaagd. Door inkrimping van het defen- ïapparaat doemt voor veel ilitairen het spookbeeld van irkloosheid op. :ties, zoals stakingen, kun- in daar niet tegen onderno- en worden, want militairen Henn logen niet staken. Zo kan de acht van B. Snoep, voorzitter in de Algemene Federatie Militair Personeel, samen vat worden. Snoep bracht de •sitie van beroepsmilitairen sprake tijdens de algemene Ho^fgadering van de AFMP in wefnersfoort. De AFMP heeft 000 leden, uit alle rangen, cfensie telt totaal tussen de ic> 1000 tot 60.000 beroepsmili- °inü *ren- Volgens de AFMP moet een afvloeiingsregeling ko len voor militairen die over- )dig dreigen te raken door de (krimpingsplannen van mi- iter Relus ter Beek. Prinses Margriet slaat zilveren gedenkpenning /V i|la' UTRECHT Prinses Margriet heeft gisteren in het gebouw van 's Rijks Munt in Utrecht de eerste slag verricht van een zil veren penning die wordt uitge geven ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Ne derlandse Rode Kruis. Dit eer ste exemplaar is bestemd voor haar moeder, prinses Juliana. Zij is beschermvrouwe van de vereniging. Op de voorzijde van de penning staat het por tret van prinses Margriet. Sinds haar jeugd is zij actief betrokken bij het Rode Kruis werk, eerst als gediplomeerd helpster en tegenwoordig als ondervoorzitter. De penning naar een ontwerp van Willem Vis kost 72 gulden. Van elk verkocht exemplaar wordt een tientje afgedragen aan het Ne derlandse Rode Kruis. ASPER EN HOBBES 'Of. WIL Ji Pf ACWTEBMNT mcIES HEBBEN SEWOON Pt PIE- WH OE HET KEN WE6KNIP- WIET LIEVEP PiN EN WAT BIJ- U&l WEIZKEN ZiKiI? WETEN WILOE HET ECHT NIET HEEL KOeT? UTRECHT De vakbond Nu'91 is niet van plan „tot in eeuwigen dage" actie te voeren in het ziekenhuiswezen. De bond heeft een tijdstip in ge dachten waarop het afgelopen moet zijn met de acties, onge acht of er een nieuwe cao op ta fel ligt, aldus gisteren woord voerster A. Slappendel. Wan neer Nu'91 de pijp precies aan Maarten geeft, wilde zij niet zeggen, maar dat zal in elk ge val „voor de zomer" zijn. Slappendel: „Je kunt mensen die zich uit de naad werken niet blijven vragen om actie te voeren. We moeten zelf de re gie in handen nemen en ons niet laten bepalen door de werkgevers en de overheid". Het standpunt van Nu'91 bete kent volgens Slappendel overi gens niet dat voor de toekomst de rust in de instellingen ge waarborgd is. Het conflict in de sector gaat nu nog over een cao voor alle werknemers in de al gemene en psychiatrische zie kenhuizen, verpleeghuizen en zwakzinnigeninrichtingen. Mocht het daar niet van ko men, dan zal Nu'91 zijn ener gie gaan richten op een oude wens: een aparte cao voor ver- plegenden en verzorgenden. Slappendel sluit niet uit dat voor dat doel in een later stadi um opnieuw actie zal worden gevoerd. De AbvaKabo en de CFO, bei de verklaarde tegenstanders van een aparte cao voor verple gend en verzorgend personeel, reageerden woedend op de op vatting van Nu'91 dat de duur van de huidige acties beperkt moet blijven. „We hebben don derdag van het kabinet een klap in ons gezicht gekregen, nu krijgen we er één van Nu'91". aldus een woordvoer ster van de AbvaKabo. „Dit is puur stom. Het is een soort vrijbrief aan werkgevers en ka binet om met de armen over el kaar te gaan zitten". Over één ding zijn de drie bon den het wel eens: de voorstel len van het kabinet ter finan- ciëring van een nieuwe cao zijn uitermate teleurstellend. De teleurstelling over de opstel ling van de werkgevers is bij Nu'91 echter zo mogelijk nog groter. „Die werkgevers van ons zijn eigenlijk een stel slap janussen", zei Slappendel. Volgens haar hadden de werk geversorganisaties het kabinet donderdag direct moeten laten weten niet geïnteresseerd te zijn in oplossingen waarin fi- nanciëring van de cao met pen sioengelden is opgenomen. De christelijke bond CFO ver wacht dat de acties nog lang kunnen voortduren. Goedkoper reizen voor minima in Amsterdam AMSTERDAM Amsterdam wil nog dit jaar een experiment starten met goedkoper openbaar vervoer voor de minima in de hoofdstad. Het Amsterdamse college van burgemeester en wet houders heeft dat gisteren besloten. Het experiment kent twee elementen. Het eerste behelst de invoering van een daluren- strippenkaart voor de maanden augustus, september en oktober 1992. Deze speciale kaart zal gedurende de eerste twee maanden van de experimentsperiode verkrijgbaar zijn voor houders van de Amsterdamse Stadspas (een kaart die aan minima wordt ver strekt en die korting geeft op tal van vooral recreatieve voorzie ningen in de stad). Deze dalurenstrippenkaart zal 40 procent goedkoper zijn dan een normale. Het tweede element geeft de mogelijkheid voor een bedrag van 88 gulden in het bezit te ko men van de jongerenkaart of de rail-aktiefkaart van de Neder landse Spoorwegen (NS). Dat bedrag kan via de sociale dienst bo vendien gespreid worden betaald. ADVERTENTIE Twee van drie doden geïdentificeerd ROTTERDAM - De dode man die gistermorgen in een woning aan de Rotterdamse Bellevoystraat werd aangetroffen is de 68-ja- rige bewoner van het pand. Hij is door lichamelijk geweld om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot dat in een berm vlakbij vliegveld Zestienhoven werd gevonden is geïdentificeerd als de 17-jarige O M. uit het Belgische La Louvieère. Hij is door een misdrijf om het leven gebracht. Volgens een woordvoerder van de politie is de identiteit van de derde dode die gisteren op het Grote Kerkplein, vlakbij de Lau- renskerk in het centrum van de stad, werd gevonden nog niet be kend. Sectie heeft geen duidelijke doodsoorzaak aan het licht ge bracht. Maandag wordt hij nog toxicologisch onderzocht. In totaal telt de Rotterdamse politie dit jaar al 24 dodelijke slachtoffers van een misdrijf, twee meer dan het gehele vorig jaar. NIMA-A/B en NGPR-A éénjarig met extra NIMA-A/MBA tweejarig Beide opleidingen worden gegeven in samenwerking met de HEAO van de Haagse Hogeschool (sector Economie Management) en starten in augustus- september 1992. Studiefinanciering is mogelijk. Informatieavond woensdag 3 juni, Houtrustweg 2, Den Haag, aanvang programma 19.00 uur. Bel voor informatie Truusje van Straaten 070 - 3602938, of 070 - 250666/215389 voor de brochure. 29 jaar kwaliteit in opleiden KORT HOGER BEROEPSONDERWIJS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3