Kijkmarathon met 23 liedjes vanaf het Eurovisie-vignet 26 Kr PfM 'Ccidóc SouAcmt ZATERDAG 9 MEI 1992 Linda Martin (Ierland). Christer Bjorkman (Zweden). Cleopatra (Griekenland). Aylin Vatankos en de gebroeders Simsekyay (Turkije). Mia Martini (Italië). K 1 l -i'-k f .s\ V *jïh Dina (Portugal). Michael Ball (Groot-Brittannië). Merethe Troan (Noorwegen). MALMÖ Ze staan allemaal op een grote uitvoering van het Eurovisie-vignet, met die beken de Europese sterrenkring, en achter hen staat een eigentijdse parafrase van een vikingschip, met als centrale blikvanger een drakenkop, en aan weerszijden een stelletje schilden. Wie? De 23 deelnemers aan het 37e Euro visie Songfestival, dat vanavond vanaf negen uur 800 miljoen televisietoestellen kan bereiken. Tegen half twaalf wordt de altijd weer spectaculaire puntentelling verwacht. De liedjesmarathon wordt gepresen teerd door Lydia Capolicchio (28), in Zweden vooral bekend als presentatri ce van de ontbijttelevisie, en Harald Treutiger (35), een plaatselijke televi siegrootheid met de huiselijke uitstra ling van zoiets als bij ons Frank Kra mer. Tussen de liedjes houden ze het maar heel kort, hebben ze beloofd. Ne derlandse televisiekijkers krijgen alles (weer) uitgelegd door Willem van Beu- sekom, radiodirecteur van de NOS. Een overzicht van de liedjes en de uit voerenden: 1. Spanje: 'Todo esto es la musica' (Het is allemaal muziek) door de 27-ja- rige blinde zanger/pianist Serafin (Zu- biri) uit Pamplona. Sympathieke uit straling, aardige warme stem. Het liedje is een soort rockballad met nogal voor spelbare wendingen. 2. België: 'Nous on veut des violons' (We willen violen) door Morgane (die eigenlijk Ingrid heet). Ze is met haar 16 jaar de jongste vanavond, maar dat zal haar niet redden, daarvoor is haar uit straling te vlak, is haar stemmetje te dun en is haar liedje te rommelig (wel veel violen natuurlijk). 3. Israël: 'Ze rak sport' (Het is maar sport) door Dafna (Dekel), een bleke sabra-schoonheid van 26 jaar, een ge vestigde naam in eigen land en in 1990 tweede op het songfestival van Sopot (Polen). Het lied is een heftige Brazili- aans-achtige aangelegenheid. 4. Turkije: 'Yaz bitti' (De zomer is voorbij) door Aylin Vatankos en de ge broeders Simsekyay. Mooie samenzang met riskante hoge momenten. 5. Griekenland: 'Olou Tou Kosmou I Epida' (De hoop van heel de wereld) door Cleopatra (Angelopoulou) die zich al kan beroepen op een aardige in ternationale loopbaan. Haar lied is een sierlijke, wat pathetische mix van Griekse en andere folklore-elementen met de popmuziek. 6. Frankrijk: 'Monte la rivière' (Stroomopwaarts de rivier op) door Kali (Jean-Marc Monnerville) uit Mar tinique. De warme en smaakvolle maar wat saaie reggae in Caribisch dialect van de sympathieke Kali zal het wel niet zo ver schoppen als de sensationele bij drage van Amira vorig jaar, die een ge deelde eerste plaats behaalde. 7. Zweden: 'I morgon aer en annan dag' (Morgen is er een nieuwe dag) door Christer Bjorkman. Hij woont in Saint Tropez, heeft een aardige stem en zingt een vriendelijk maar na een mi- Humphrey Campbell komt uit voor Nederland. nuut al vervelende ballade. Hij speelt een thuiswedstrijd maar dat zal hem niet de winst brengen. 8. Portugal: 'Amor De Agua Fresca' (Friswaterliefde) door Dina, die zelf ook het melodietje componeerde en in eigen land geldt als een grote ster. Energiek liedje zonder verdere beteke nis. 9. Cyprus: 'Teriazoumi' (Voor elkaar gemaakt) door Evridiki. Opmerkelijke bijdrage: een mix van nachtclubact, Griekse zomerhit en emotioneel chan son. Spannend begin, apart einde (het publiek gaat vast te vroeg klappen). 10. Maïta: 'Little child' (Klein kind) door Mary Spiteri, een geroutineerde mevrouw die al vele jaren zingt en op het populaire vakantie-eiland een eigen tv-show heeft. Ze zet met machtig stemgeluid een gedragen lied neer waarvan in de wandelgangen de kansen op een ereplaats hoog worden geta xeerd. 11. IJsland: 'Nei eda ja' (Nee of ja) door de groep Heart 2 Heart, een vro lijke stelletje ongeregeld. Typisch Scan dinavisch niemendalletje. 12. Finland: 'Yamma Yamma' door Pave (Maijanen), in eigen land een ge vestigde naam (als muzikant en musica lacteur). Het energieke, strak uitge voerde rockwijsje is van zijn eigen hand, de tekst is van een meneer die Hector heet (en daar niet veel werk aan had: het woord 'yamma' komt een keer of tachtig voor). 13. Zwitserland: 'Mister Music Man' door Daisy Auvray. Even een rustpunt voor de ouderen onder ons: een stukje relaxte bigbandswing in jarenvijftigstijl, gedateerd klinkend maar goed gezon gen door de perfect fraserende Auvray- :Dat ze hier staat heeft te maken met een juridische steekspelletje in Zwitser land waarbij het winnende liedje werd gediskwalificeerd. 14. Luxemburg: 'Sou frai' (Zo vrij) door Marion Welter. Het groothertog dom zoekt het weer eens in eigen huis, niet alleen met een zangeres van eigen bodem, maar ze zingt ook nog 's in het Letzeburgs, het kleinste taaltje van het festival. Een uit rockclichés opgebouwd nummertje. 15. Oostenrijk: 'Zusammen gehn' (Sa men gaan) door Tony Wegas (geboren als Hongaar met de naam Anton Sarko- zi). Vorig jaar was hij tweede in de Oos tenrijkse voorronde, deze keer eerste. Zijn lied is zwaar pathetisch aangezet, iets te hoog voor zijn stem zo te horen. 16. Groot-Brittannië: 'One step out of time' (Een pas uit de maat) door Mi chael Ball. De op eigen eiland mateloos populaire musicalster uit Wales zingt een vrolijk swingertje van de hand van drie jongelui die verwijzen naar de Be atles en Bowie voor hun inspiratie. Ball, met krachtige positieve uitstraling, zet op professionele wijze een uitgespro ken kanshebber neer. 17. Ierland: 'Why me' (Waarom ik?) door Linda Martin, geschreven door Lydia Capolicchio en Harald Treutiger presenteren het songfestival. Eurovisiefenomeen Johnny Logan (2x winnaar). Martin was al eerder Ierlands afgevaardigde en geeft Logans roman tische rockballad met routine een over tuigende vertolking. 18. Denemarken: 'Alt det som inger ser' (Wat niemand ziet) door Lotte Nilsson en Kenny Lubcke. Nilsson (26) is al een veteraan met vijf Deense fina les op haar naam; Lubcke (25) is nieuw. Hun vrolijke duetje over verleiding klinkt vooral als een modaal Kinderen- voor-Kinderen-liedje. 19. Italië: 'Rapsodia' door Mia Marti ni. Deze mevrouw presenteert een ui termate krachtig stuk drama in typisch Italiaanse stijl, met door teveel grappa aangetaste stembanden. Het zielver- scheurende lied wordt gekenmerkt door (zeker in Eurovisieverband) ge durfde harmonische overgangen. 20. Joegoslavië: 'Lubim te pesmama' (Ik kusje met mijn liedjes) door Extra Nena (Szezana Beric) uit Belgrado, een I Servische dus in hedendaagse begrip pen. Uit Zagreb krijgt ze dus geen pun ten, en verder ook weinig, denken we: ze doet een elegant maar nietszeggend deuntje. 21. Noorwegen: 'Visjoner' (Visioenen) door Merethe Troan (22), bekend als musicalartieste. Het begint even heel mooi veelstemmig, maar daaraan komt snel een eind als het orkest inzet en het liedje een vooral schreeuwerige aange legenheid wordt. 22. Duitsland: 'Traume sind für alle da' (Dromen zijn er voor iedereen) door de ervaren groep Wind (al twee keer eerder op het festival). Handig ge schreven lied van Ralph Siegel en Bernd Meinunger (van 'Ein bisschen Liebe' en vele andere Duitse inzendin- j gen). 23. Nederland: 'Wijs me de weg' door Humphrey Campbell, bijgestaan door onder anderen accordeonist/songschrij ver Edwin Schimscheimer. Het orkest staat onder leiding van Harry van Hoof. Het liedje kennen we, na het Nationaal Songfestival en Campbells gastoptre dens in talloze praat- en showprogram ma's. In drie minuten wordt heel veel gespeeld en gezongen, op verschillende manieren. Misschien is het allemaal wel iets te veel; de jongens moeten ook wel heel erg aan hun pasjes en draaien den ken, wat weer ten koste gaat van het zingen. Tony 1Vegas Oostenrijk

Leidse Courant | 1992 | | pagina 26