3edrijven mogen zich lijven beschermen ECONOMIE 21 Japan legt de nadruk op levensstandaard Leden FNV akkoord met cao bij KLM Meer winst Van Doorne leidooi voor vrijheid van belastinginspecteur Bedrijfsleven moet zich op Europa oriënteren GELD EN GOED eidóc Sou/tout raat Beheer komt et claimemissie ST - De ontwikkelingen bij Braat Be- r (badmode, geweven damesmode, confectie/damesbonneterie) zijn gun- Het bedrijf' denkt dat de omzet dit zal stijgen van 63 miljoen naar 100 oen gulden, waarbij een nettowinst minimaal 5 miljoen gulden zal worden tegen 2.7 miljoen in 1991. Voor de nienng van recente overnemingen it Braat met een claimemissie, zo k tijdens de jaarvergadering. Aandeel- ders kunnen bij het bezit van drie aan- n voor 30 gulden een nieuw stuk ko- Braat denkt dat de winst per aandeel het vergrote aandelenkapitaal ten- ste 4,50 zal bedragen. Vorig jaar was vinst3,28. ZATERDAG 9 MEI 1992 TOKYO Japan zal in de toekomst meer na druk leggen op de ver hoging van de levens standaard dan op de groei van zijn econo mie. Het Japanse ministerie van handel heeft heeft daartoe enkele aanbevelingen ge daan, waarmee de regering gisterem heeft ingestemd. De bedoeling is om onder meer te voorkomen dat er weer conflicten met de han delspartners ontstaan over het Japanse handelsover schot. Het ministerie van handel stelt dat Japan in de afgelo pen jaren over de hele we reld voor voldoende aanbod heeft gezorgd, waarbij is na gelaten de mogelijkheden aan de vraagzijde in eigen land te ontwikkelen. Wat betreft levensstandaard en infrastructuur zijn de Ja panners dan ook slechter af dan de mensen in andere in dustrielanden, aldus het mi nisterie. Om aan de kritiek op het grote handelsoverschot te gemoet te komen moet het roer radicaal worden omge gooid. De regering moet meer voor de consumenten gaan doen en bijvoorbeeld de detailhandel beter toe gankelijk maken voor pro- dukten uit het buitenland. De voorschriften die gelden voor buitenlandse onderne mingen die in Japan actief willen worden, moeten wor den versoepeld en de over heid moet de binnenlandse vraag-stimuleren door meer geld uit te trekken voor ver betering van de infrastruc tuur en de sociale zeker heid. Het ministerie vraagt de handelspartners van Japan wel om zich meer in te span nen teneinde de vrije we reldhandel in stand te hou den. Het klaagt over de toe neming van protectionisti sche maatregelen, waarmee de handelsnchtlijnen van de GATT (Algemene Over-" eenkomst inzake Tarieven en Handel) worden onder mijnd. Anti-dumpingmaat- regelen. het afdwingen van 'vrijwillige' exportbeperkin gen en de dreigende vor ming van handelsblokken zoals de Europese Gemeen schap acht het ministerie ongewenst. PGGM houdt Rodamco uiten de deur ZEIST Het pensioenfonds PGGM en het tot de Robeco-groep behorende vastgoedfonds Rodamco hebben hun verkennende besprekingen over verregaande samenwerking afgebroken. Eind vorig jaar besloten beide fondsen op verzoek van Rodamco een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van samen werking. Volgens een woordvoerder van PGGM zijn de bespre kingen afgeketst op het probleem van de zeggenschap. „Wij wil den zelf de zeggenschap en de verantwoordelijkheid voor de be staande onroerend-goedportefeuille behouden. Rodamco wilde niet aan deze wens tegemoet komen en daarom vinden wij voort zetting van het onderzoek niet zinvol", aldus PGGM. Een woord voerder van Rodamco bevestigt dat de zaak is afgesprongen op de kwestie van de zeggenschap. Bestuurder H. Vellenga van de Dienstenbond FNV toonde zich tevreden over het afbreken van de besprekingen. „Dat is in het belang van PGGM en zeker ook in het belang van de werkne mers". De FNV-bond heeft zich altijd zorgen gemaakt over een samenwerking, ook al omdat de PGGM-mensen die naar Rodam co over zouden moeten er op achteruit zouden gaan in arbeids voorwaarden. Ook zouden er mensen moeten verhuizen naar Rotterdam. tET VOGELS STERDAM - „Einde een akkoord over be- ermingsconstructies bedrijven", juichten beurs en de bedrijven 1 april. Najaren praten •uziën sloten de beurs le bedrijven een over komst. ndernemingen weten zich steeds beschermd tegen wenste indringers en de leelhouders krijgen einde eens iets te vertellen over eigen bedrijf. Nu is het even afwachten of minis- [ok van financiën akkoord :hermingsconstructies len de gemoederen al tij verhit in ondernemend erland. Vrijwel alle beurs- teerde ondernemingen ten zich op de een of ande- nanier beschermd. Hoe [delijk die bescherming is uit het feit dat nog nooit beursgenoteerde Neder- onderneming tegen, zin is overgenomen. Dit rote verbijstering van de itiële overnemers. De be- in zijn bang dat het losla- beschermingscon- ies tot een massale uit- fip van het* Nederlands j/fsleven leidt, belangrijkste bescher- [svormen zijn de certifica- /an aandelen en de prefe aandelen. Certificaten :en soort tweederangsaan- Een bedrijf dat aande- itgeeft, plaatst die bij een administratiekantoor. Dat kantoor geeft vervolgens certi ficaten uit; dat zijn aandelen die wel recht geven op divi dend, maar geen stemrecht hebben. De koper van zo'n cer tificaat koopt eigenlijk een aandeel in het administratie kantoor. Dat administratie kantoor stemt op de aandeel houdersvergadering namens de eigen aandeelhouders. Daarbij is het administratie kantoor formeel onafhanke lijk. Dat is de theorie. In de praktijk hebben de bedrijven namelijk een dikke vinger in de pap bij de administratiekantoren. Verwateren De tweede belangrijke be scherming zijn preferente aan delen. Preferente aandelen zijn een soort extra aandelen die het bedrijf in huis heeft en kan gebruiken wanneer het hen goeddunkt. De aandelen worden geplaatst bij een be vriende stichting. Door de uit gifte van die nieuwe aandelen vergroot het uitstaande aande lenkapitaal, waardoor een eventuele overvaller het be lang in de onderneming ziet verwateren. Andere vormen van bescherming zijn het be- perken van het stemrecht of de structuurvennootschap, waar- doof aandeelhouders geen in vloed hebben op de benoe: ming van bestuur en commis sarissen. De ruzie die over de bescher mingsconstructies ontstond, is erg principieel. Heeft een aan deelhouder het nu wel of niet voor het zeggen binnen een be drijf? Nee. zeggen de voorstan ders van beschermingscon structies. Aandeelhouders zijn slechts een deel van de belang hebbenden. Het personeel en de klanten zijn ook belangrijk. Aandeelhouders kijken veel te veel naar het rendement op korte termijn en kunnen daar door beslissingen forceren die later slecht uitpakken voor het bedrijf. Kijk maar naar de Amerikaanse toestanden in de jaren tachtig. Overvallers kochten op grote schaal bedrij ven op en verkochten ze ver volgens in onderdelen met veel winst. De aandeelhouders vingen toen een mooie prijs voor hun aandelen, maar de bedrijven zijn naar de knop pen. Zwaar overtrokken vinden de tegenstanders van bescher ming deze redenering. De Ne derlandse aandeelhouder is van een heel ander soort dan de Amerikaanse. Beleggers letten hier veel meer op de lan ge termijn en zijn bereid mage re jaren te slikken voor een ge zonde toekomst. Verschuilen Beschermingsconstructies zijn slecht omdat de zittende bestuurders er zich achter kunnen verschuilen. Als het management van een bedrijf het slecht doet, kunnen de aandeelhouders hen niet eens naar huis sturen. Een ander punt is dat de be schermingsconstructies de beurskoers drukken. Daardoor wordt het voor bedrijven min der aantrekkelijk om aandelen uit te geven. Als gevolg hier van moeten ze hun investerin gen financieren met dure le ningen. Uit een recent onder zoek kwam naar voren dat het met die onderwaardering van het aandeel wel meevalt. De beurskoers zou slechts een paar procent dalen bij uitgifte van preferente aandelen. De tegenstanders zijn hier niet van onder de indruk. Het lou tere feit dat de constructies er zijn, drukt de beurskoersen en niet of ze al dan niet gebruikt worden. Ze wijzen daarbij op de structureel lagere koersen op de Amsterdamse effecten beurs in vergelijking met de grote beurzen in Frankfurt, Londen en New York. De beurs was ondertussen niet gelukkig- met de opeenstape ling van beschermingscon structies. De dichtgetimmerde bedrijven zorgen niet voor een levendige handel in aandelen. Aandelenhandel moet ook een beetje van speculatie leven en daar ontbreekt het in Amster dam aan. Vandaar dat enige ja ren geleden al het initiatief werd genomen om de bescher mingsconstructies af te bre ken. De bedrijven die zich veilig wisten achter de bescher mingsmuren kwamen echter direct met een tegenaanval. Ze richtten de Vereniging voor Ef fecten Uitgevende Onderne mingen op, de VEUO om de onderhandelingen te vertra gen. Terugbrengen Nieuwe bedrijven mogen niet meer dan twee beschermings constructies hebben en de al aan de beurs genoteerde on dernemingen moeten op ter mijn het aantal beschermings constructies terugbrengen tot twee. Vooral de populaire pre ferente aandelen worden aan gepakt. De regel is dat bedrij ven nog maar voor 40 procent van de gewone aandelen aan preferente aandelen mogen plaatsen. Bedrijven die toch 100 procent preferente aandelen willen uit geven moeten ook water bij de wijn doen. De stichting waarbij die aandelen worden onderge bracht moet veel onafhankelij ker worden van het bedrijf dan nu het geval is. De stichting die de aandelen beheert, moet zich als een gewone aandeel houder gedragen en niet als vriendje van de onderneming. Bovendien moet na twee jaar een aandeelhoudersvergade ring bijeengeroepen worden die stemt over het al dan niet intrekken van de preferente aandelen. Die periode van twee jaar is be wust gekozen. Een overvaller zal namelijk geen twee jaar ge duld hebben om toe te slaan. Dat is geen overbodige luxe. Elsevier en 'slachtoffer Wol- ters-Kluwer hadden bijvoor beeld een periode van bezin ning nodig om samen tot een oplossing te komen. Of het compromis door het ministerie van financiën tot wet wordt verheven, moet worden afge wacht. Binnen de VEUO zijn de meningen verdeeld. Een woordvoerder van financiën liet in een eerste reactie al we ten dat de regels voor alle be drijven moeten gelden. Het woord is dus aan de VEUO. Zij moeten de leden op een lijn krijgen, anders komt het mi nisterie alsnog met een eigen wet. Of de bedrijven zich dan nog goed beschermd weten is maar de vraag, want vanuit Brussel wordt druk uitgeoe fend om beschermingscon structies zoveel mogelijk af te breken. AMSTERDAM De leden van de Vervoersbond FNV hebben ingestemd met de onderteke ning van de nieuwe cao bij KLM. aldus een woordvoerster van de bond gisteren. De leden hebben wel de voor waarde gesteld dat de Ver voersbond opnieuw met de KLM moet praten over vijf ex tra vije dagen voor werkne mers van 55 jaar en ouder. Op dit moment krijgen alleen 60- plussers vijf extra vakantieda gen De cao geldt voor 25.000 werknemers. Zij krijgen in de tweejarige overeenkomst vier maal een loonsverhoging. In totaal stijgen de lonen tot 1994 met 8,5 procent. De Vervoers bond stapte eind vorige maand als enige bond uit het cao-over- TILBURG - Van Doorne's Transmissie (VDT) heeft vorig jaar de nettowinst zien toene men met 11,5 procent van 8,5 miljoen naar ruim 9,5 miljoen gulden. Voor 1992 verwacht de directie minstens eenzelfde re sultaat, zo blijkt uit het jaar verslag. VDT noemt het in het verslag zeer wel mogelijk dat op mid dellange termijn beursnote ring voor de aandelen zal wor den aangevraagd. Daarvoor is dan wel een omzetting van de huidige BV in een NV nodig. Intussen is de nominale waar de van de aandelen verlaagd van 93 naar 20 gulden. De meerderheid van de aandelen is nu in handen van verstrek kers van durfkapitaal. De grootste aandeelhouders zijn de Maatschappij voor Indus triële Projecten in Den Haag (47,4 procent) en Fiat in Turijn (29,4 procent). Winst Unigro stijgt veertien procent HOUTEN Levensmiddelen groothandel Unigro (Spar, Su per en Cirkel) heeft vorig jaar een winst behaald van ƒ32,2 miljoen tegen ƒ28,3 miljoen in 1990, een toename met 13,9 procent. De omzet steeg met 12,2 procent tot ƒ4,2 miljard, zo maakte Unigro gisteren be kend. De omzetstijging bij de aangesloten Super-winkels be droeg 7,6 procent, tegen 5.3 en 4,1 procent bij Spar en Cirkel. Unigro is geheel eigendom van de familie Albada Jelgersma. Union wil uitbreiden buiten fietsenseetor NIEUWLEUSEN - Union vindt dat haar divisie fietsen nu dusdanig is gestructureerd dat nieuwe acquisities op dit terrein niet in de lijn van de verwachtingen liggen. Behalve verdere optimalise ring van de bedrijven die al on derdeel uitmaken van Union, zal nu de uitbreiding van de vennootschap tot een houd stermaatschappij met gesprei de belangen actieve aandacht krijgen, zo schrijft de directie in haar jaarverslag over 1991. Union heeft al twee belangen buiten de fietsenseetor. Het zijn Lonneker Textiles en Feenstra's Technische Indus trie Dalfsen, een bedrijf dat zich concentreert op hoog waardige machine- en appara tenbouw. Lonneker Textiles (vestigingen in Enschede en het Belgische Wervik) houdt zich bezig met de ontwikke ling en produktie van beroeps kleding voor de gezondheids zorg, industrie en dienstverle ning. Union zag vorig jaar de omzet stijgen van 100,5 mil joen tot 105 miljoen gulden. De nettowinst ging van 6,1 mil joen naar 8,1 miljoen. Voorge steld wordt een dividend van 3,25 in contanten. (eden »in een vorkheftruck ingebouwde computer wordt 'gevoed' door eén medewerker van woonboulevard Eijerkamp in Zutphen. Het bedrijf ft onlangs een nieuw magazijn van 17.000 vierkante meter in gebruik genomen dat wordt beheerd door slechts 3 mensen. De heftruck ngt binnengekomen meubelen naar de juiste stelling en haalt meteen bestellingen op. FOTO: ANP (STERDAM - Het mi- terie van financiën et ad rem reageren op iernemers die afspra- i willen maken met de astinginspecteur over fiscale winstbepaling. stelde voorzitter drs. J.P.M. ons van de Nederlandse e van Belastingadviseurs eren op de jaarvergadering de orde in Maastricht. „Wij ven niet terug naar het ver ft waarin elke inspecteur r de vennootschapsbelas- een eilandje vormde en edig zelfstandig vooraf- «en, zogenaamde rulings, akte. De balans is nu echter te ver doorgeslagen naar cen trale sturing met alle bureau cratische vertraging van dien". Mr I. Damsté, partner van Pri ce Waterhouse, illustreerde de vertraging met het voorbeeld van een buitenlandse klant die een half jaar heeft moeten wachten op een richtlijn die door Financiën moest worden opgesteld. Bovendien bleek die instructie niet eens op alle verlangde punten de nodige helderheid te verschaffen. De vrije 'rulingpraktijk' van de inspecteurs kwam na 1986 on der vuur te liggen van de Tweede Kamer, die het ver schijnsel 'tax-shopping' had ontdekt. Handige belastingad viseurs wisten precies bij wel ke belastinginspectie zij welke inspecteur moesten benade ren om voor hun cliënt de voor deligste belastingafspraken te kunnen maken. Met de reorganisatie van de belastingdienst is het maken van voorafspraken voorbehou den aan de inspectie in Rotter dam. Dat mag zo blijven, meent voorzitter Simons. Zijn verwijt betreft het feit dat ook die met handen en voeten is gebonden aan standaard-ru lings. Alles wat daar buiten valt, moet eerst worden voor gelegd aan het Haagse depar tement waar de betrokken be leidsambtenaren met bureau cratische schotjes kampen. „Blaas het lijntje op het minis terie even schoon", raadde Si mons staatssecretaris Van Amelsvoort financiën aan. De bewindsman moet ook door tastender worden op andere punten, meent de Orde. Zo moet hij aangeven wat voor de belastingheffing een passende honorering is voor een onder nemer die thans (tijdelijk) zijn inkomen uit de eigen zaak laat zitten om onder zowel de in komsten als de Vermogensbe lasting uit te komen (een repa ratiewet is in behandeling). Ook ten aanzien van de fiscale behandeling van het kasgeld- beleid moet duidelijkheid wor den geschapen. Indien het een lijn wordt om te weigeren hier over van de tevoren afspraken te maken, komt er een kwalij ke ontwikkeling' op gang, vreest de Orde. Het jaarverslagenseizoen zit er bijna op. Gelukkig maar! Een bijna eindelo ze rij presentaties van de jaarverslagen sierde het geheel op. Opvallend verschijnsel bij die presentaties is, dat de be stuurders van beursgenoteer de (en andere) ondernemin gen zich steeds voorzichtiger uitlaten over de toekomst. Die toenemende voorzichtigheid wordt begrijpelijk, omdat de economie blijft stagneren. Van een recessie mag nog niet worden gesproken, hoewel er tekenen zijn die daarop wij zen. De gang van zaken in de staal-, aluminium- en chemi sche (basis)industrieën is bij voorbeeld bar en boos. Denk hier ook aan de jongste kwar taalcijfers van DSM. Een an der voorbeeld: de papierin dustrie tobt wereldwijd met een grote overcapaciteit. De resultaten van de Nederland se papierbedrijven zijn dan ook niet best. De euforie die in tijden van voorspoed telkens weer ont staat als omzetten en vooral bedrijfswinsten zich gunstig ontwikkelen, ontbreekt mo menteel geheel. Een hoofdstuk apart vormen de jammerklachten over wa ter-, milieu- en afvalheffin- gen, die zware lasten op som mige ondernemingen zullen leggen en hier en daar de po gingen doorkruisen om de vaste lasten te verlagen. Een ander opvallend facet van de huidige ontwikkelingen is, dat een langzaam aanzwel lend stroompje Nederlandse bedrijven besluit tot vestiging buiten de landsgrenzen, ter wijl andere concerns voor hun winstgroei afhankelijk blij ken te zijn van hun Ameri kaanse belangen. Ahold (Al- bert Heijn) is hier een mar kant voorbeeld. Ook in het licht van de huidi ge stakingsacties is de voor zichtigheid volkomen begrij pelijk. Omzetverliezen en doorlopende vaste kosten kunnen gemakkelijk leiden tot forse winstdalingen. De ac ties hadden vanaf werkge verszijde gezien eigenlijk niet op een ongunstiger moment kunnen komen. De vakbon den betogen echter dat langer wachten het gevaar zou kun nen inhouden van mislukken de acties. Onzekerheid Ook de grote stakingen in Duitsland en de niet geringe rellen in de Verenigde Staten zijn niet bevorderlijk voor een terugkerend vertrouwen in de economie. Bij dit alles komt dan nog de onzekerheid die kan ontstaan door de vorming van de grote Europese markt per 1 januari 1993. Direct verandert er voor het Nederlandse bedrijfsleven niet veel, maar wie het samen stel van EG-regels probeert te doorgronden komt al spoedig tot de conclusie dat de situatie er niet eenvoudiger op wordt. Door de zogeheten richtlijnen uit Brussel raakt Nederland een stuk autonomie kwijt. Daaruit vloeit voort dat een groot gedeelte van de reste rende beschermende muren rondom onze economie ver dwijnt. Als ik de betogen van sommige topmanagers beluis ter, kan ik mij niet aan de in druk onttrekken dat zij als struisvogels de koppen in het zand steken. Gelukkig komen de eerste problemen op Euro pees niveau al in de openbaar heid, zodat er nog enige tijd voor hard nodige studie over blijft. De Erven Lucas Bols willen kennelijk graag de kansen aangrijpen die de grote ge meenschappelijke markt biedt. In het verslag lees ik: „Bols is een internationaal opererend concern dat over wijwei de hele wereld met haar produkten aanwezig is. De produkten worden gedis tribueerd door groepsmaat schappijen en door licentie houders en distributeurs waarmee reeds lange tijd een nauwe relatie wordt onder houden. Hierdoor kunnen onze produkten goed worden ondersteund. Om de wereld wijde distributie krachtig te kunnen sturen, dient Bols over een sterke positie in haar thuismarkt te beschikken. Daarnaast wil Bols haar doel stellingen bereiken door in Europa, met name in de EG- landen, een belangrijke rol te spelen. Bols heeft al een ster ke marktpositie in de Benelux en in Italië. In Duitsland is Bols regionaal goed vertegen woordigd. Thans wordt ge werkt om de positie in de neue Bundeslander te verbeteren. In Frankrijk is de marktposi tie in wijn sterk. De export van onze gedistilleerdproduk- ten naar Frankrijk groeit, mede dank zij de sterke on dersteuning van onze mer ken. Ook in Spanje, Portugal en Griekenland groeit de om zet. Hoewel Bols geen deelneming heeft in het Vere nigd Koninkrijk, is er een goe de exportmarkt voor zowel onze gedistilleerdprodukten als voor onze wijnen". Handhaven nemens daartoe aandelen uit te geven. Het geheel over ziend ligt de conclusie voor de hand dat Bols zich ontwikkelt tot een echt Europees con cern. Het zijn deze concerns die Nederland hard nodig heeft om zich te kunnen handhaven in de komende Europese markt met 380 mil joen inwoners. En tenslotte nog iets over het opgeven van autonomie. Neem de Nederlandsche Bank (DNB). Zodra de Euro pese centrale bank een feit is. zal DNB geen zelfstandig mo netair beleid meer voeren mede daardoor wordt thans al overgegaan tot in krimping van het personeels bestand. DNB is een staatsin stelling. Ook de overheid zelf zal echter een stuk autonomie moeten prijsgeven en zich meer naar het Brusselse be leid moeten richten. Ook bij de algemene banken staat heel wat te gebeuren. De gang van zaken is weinig spectaculair. Ik ben althans behoorlijk geschrokken van de jaarcijfers van de NMB Postbank en vraag me serieus af hoe lang de banken in het algemeen nog kunnen door gaan met het verlenen van gratis diensten aan hun parti culiere klanten. Besloten is al om tientallen kantoren te slui ten en vele honderden ar beidsplaatsen te schrappen. Dat banken en verzekerings maatschappijen de handen ineenslaan, maakt ze sterker voor de te verwachten concur rentie uit andere EG-landen. De beste bedrijven zijn al met al de Europees georiënteerde zoals Bols. Hun overlevings kansen zijn vele malen groter dan die van bedrijven met di recties die betogen dat op 1 ja nuari 1993 alleen de grenscon troles verdwijnen. Van deze directeuren kan je alleen maar zeggen dat zij een le vensgevaarlijk gebrek aan vi sie hebben.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 21