PvdA'er s pleiten voor ander plan-Simons ér Joegoslavië zuivert legertop van haviken Sensatie Tl4 Dagen Gratis^ 3 Roofoverval op uitzendbureau 9 12 17 26 27 28 29 Lubbi razend over bedankbrief zuivelwerkgevers L President Banda maant tot kalmte na tientallen doden in Malawi £eidóe(3oti4£i/rtt Ministers benoemen olitieke 'vriendjes' tot ambtenaar CeidócSowicmt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25335. Losse nummers 1,50. In de ochtend eerst nog wat zon. Van het zuidwesten uit toenemende bewolking ge volgd door regen. Middagtem- peratuur omstreeks 13 graden. Wind uit westelijke richtingen, matig, rond kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer toe nemend tot krachtig, 6, in het zuidelijk kustgebied tot hard, 7. Thaise premier Suchinda riskeert volksopstand Kleuter schiet zich met vaders pistool door hoofd DELFT - Een 3-jarige kleuter heeft zich gisteren aan het Oostplantsoen in Delft op de achterbank van een auto door het hoofd geschoten. Het jongentje speelde met een pistool van zijn vader. Beide ouders zaten in de wagen. Het jongetje is intussen geo pereerd in het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag. Zijn toestand is voorals nog stabiel. De vader is aangehouden en zal worden verhoord. De man heeft in paniek na het schot zijn zoontje naar een Delfts ziekenhuis gereden. Daar werd besloten dat een operatie nodig was in Den Haag. De politie werd verzocht de ziekenwagen met het kind naar Den Haag te begelei den. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een gewapende roofoverval op een uitzendbureau in Alphen aan den Rijn hebben twee mannen gister middag enkele tienduizenden gul dens buitgemaakt. Rond kwart voor twee drongen de twee het kantorencomplex aan de Hoorn binnen, en liepen regelrecht naar de tweede etage, waar het uitzend bureau gevestigd was. Na hier te zijn binnengedrongen zette één van de twee overvallers een pistool tegen het hoofd van een vrouwelijk personeelslid. De ander maakte de telefoons onklaar en gebood de overige twee personeelsleden op de grond te gaan liggen. Met tape werdeh alle medewerkers vastge bonden aan handen en voeten. De twee overvallers liepen daarna re gelrecht naar de la met het geld. Bij hun vertrek namen ze de sleu telbos mee en sloten de buitendeur van het kantoorcomplex af. De sleutel braken ze af. Kort nadat de overvallers waren weggevlucht, slaagde één van de personeelsle den erin de aandacht te trekken van de buren, die onmiddellijk de politie belden. Eén van de daders was volgens de politie ongeveer 1,70 meter lang, sprak normaal Ne derlands en droeg een roze-rode broek. De andere man was iets kleiner. Beide daders droegen een groene bivakmuts. Volgens de po litie moeten de mannen zeer be kend zijn met de situatie in het ge bouw. Acties bejaardenoorden beginnen dinsdag UTRECHT - De acties voor verbe tering van de arbeidsvoorwaarden in de bejaardenoorden (80.000 werknemers) beginnen dinsdag. Het bejaardentehuis Waelestein in Rotterdam heeft de primeur. Het is de enige instelling waar op die dag actie wordt gevoerd. Het actie-over zicht van de bonden meldt voor vol gende week in totaal 27 acties. Het gaat met name om werkonderbre kingen. In sommige bejaardenoor den wordt enkele dagen achter el kaar het werk onderbroken. De ac ties beperken zich volgende week tot de provincies Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Bra bant. Eerste Nederlandse otterstation open LEEUWARDEN - Nederland krijgt op korte termijn de be schikking over een otterstation. Het complex komt in het recrea tiegebied 'De Groene Ster' bij Leeuwarden. Volgende maand wordt begonnen met de eerste fase, de aanleg van het foksta- tion, aldus voorzitter P. ter Veer van de Stichting Otterstation Ne derland (SON). Voor de start van de bouw is inmiddels genoeg geld binnen, aldus Ter Veer. Voor de rest van het complex is echter nog 2 miljoen gulden no dig. De SON is naarstig op zoek naar sponsors en subsidiënten. Minister van justitie in Kroatië treedt af ZAGREB - Minister van justitie Bo- siljko Misetic van Kroatië is gisteren tijdens een parlementszitting afgetre den. Misetic nam het besluit nadat het parlement een wet had aangenomen die de rechten van de minderheden in de republiek regelt. Deze wet voorziet in autonomie voor gebieden in Kroatië waar Serviërs in de meerderheid zijn. Twee gebieden zullen profiteren van het nieuwe statuut: Knin, in het achter land van Dalmatië, vanwaaruit de Ser vische rebellie tegen de autoriteiten in Zagreb werd geleid, en Glina, 50 kilo meter ten zuiden van Zagreb. Door deze wet aan te nemen hoopt Kroatië te voldoen aan de eisen die de Europese Gemeenschap aan alle republieken van ex-Joegoslavië heeft gesteld. Achterstand hinderwet gunningen Leiden wordt ingelopen Iriaan Hager, 40 jaar de kantlijn van de muziek Buusje van Mourik pat voor vuurdoop ijkmarathon met 23 liedjes vanaf het Eurovisie-vignet |De martelaren van Oradour Mee met de TGV Opsplitsing fTJsjechoslowakije niet Jnger 'doemdenkerij' 5TELIJK LEVEN/OPINIE jNENLAND (ENLAND IEN/REGIO jfcJSTVERLENING NSÏ7RTV B-PROGRAMMA S ER/MENU DEN HAAG - PvdA- staatssecretaris Simons van volksgezondheid kan niet meer rekenen op de onvoorwaardelijke steun van zijn eigen partijgeno ten voor zijn plan om een nieuw verzekeringssys teem voor ziektekosten in te voeren. Een werkgroep uit de PvdA heeft een rap port opgesteld waarin wordt gepleit voor een an dere opzet zijn plan. De werkgroep, bestaande uit PvdA-leden die werkzaam zijn in verschillende geledingen van de gezondheidszorg, houdt wel vast aan het idee van een basisverzekering voor ie dereen. Zij adviseert de partij echter met klem om de over heid bij de uitvoering van die nieuwe verzekering een flinke vinger in de pap te laten hou den. Het huidige plan-Simons geeft de verzekeringsmaat schappijen (die met elkaar moeten gaan concurreren) te veel macht, vindt de werk groep. Daardoor kan de over heid te weinig greep houden op de kosten in de gezond heidszorg. Verder wordt de vrees uitgesproken voor een toename van de bureaucratie in de gezondheidszorg in plaats van de vermindering die Simons juist voor ogen staat. In het CDA, de regeringspart ner van'de PvdA, bestaan al maanden twijfels over de haal baarheid en effectiviteit van het plan-Simons. liet CDA ha mert de laatste tijd sterk op de noodzaak een verplicht eigen risico voor iedere burger in te voeren. Op die manier is kos tenbeheersing volgens de christen-democraten veel be ter mogelijk dan in de opzet van Simons, waarbij de verze kerden geen enkele prikkel hebben om minder zorg te con sumeren. De PvdA heeft zich tot nu toe fel tegen een ver plicht eigen risico verzet. Ook de werkgroep heeft daar grote bedenkingen tegen. Zij biedt echter wel een alternatief: net als bij een autoverzekering zou er een soort no-claim-korting moeten worden ingevoerd. Wie bijvoorbeeld een jaar lang geen ziektekosten heeft ge maakt, hoeft het daaropvol gende jaar minder premie te betalen. Het rapport van de werkgroep, opgesteld in opdracht van het PvdA-voorzittersduo Rotten berg en Vreeman, zal de ko mende weken met PvdA-be- windslieden en leden van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer worden besproken. BELGRADO - Naast minister van defensie en legerleider Blagoje Adzic heeft het Joego slavische presidium vrijdag 38 generaals en admiraals met pensioen gestuurd. De lijst van de deels voortijdig van een grootschalige zuive ring van de militaire top. De oudgedienden die nu tot op stappen zijn gedwongen, kon den zich niet verzoenen met het uiteenvallen van Joegosla vië en droomden ervan de gepensioneerde militaire lei- oude federatie te herstellen ders bevat talrijke prominente namen van haviken, onder wie generaal Zivota Avramovic, het voormalige hoofd van het Eerste militaire district (Bel grado) en generaal Andrija Ra- seta, eens verantwoordelijk voor de legers in Kroatië en Slovenië. Ook het voormalig hoofd van de militaire geheime dienst, tot vandaag de Servische mi nister van defensie, generaal Marko Negovanovic, is wegge stuurd. Militaife kopstukken verantwoordelijk voor Bosnië- Nederlandse vredesbeweging met militair geweld. Met de massale pensionering wil de Servische president, Slobodan Milosevic, de wereld laten zien dat hij zich inzet voor een op lossing van de Joegoslavische crisis. In een brief aan de Europese Gemeenschap, de Verenigde Naties, de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa en de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, James Baker, bepleit de Hercegovina, commandant Milutin Kukanjac, voormalig- opperbevelhebber Dusan Uze- lac en de huidige onderbevel hebber Milan Aksentijevic, moeten eveneens opstappen. Westerse waarnemers spreken Wanhopig probeert dit gezin weg te komen uit Sarajevo waar de gevechten voortduren. FOTO:AP een samenhangender beleid tegenover het vroegere Joego slavië. Bosnië-Hercegovina moet onder bescherming van de VN worden gebracht, zo vin den de ongeveer zeventig par lementariërs. intellectuelen, kerkelijke vertegenwoordigers en schrijvers die de brief heb ben ondertekend. Pagina 5: Moslims alleen in strijd om Bosnië DEN HAAG - Greetje Lubbi, scheidend voorzitter van de Voedingsbond-FNV, is razend over een brief waarin de werk gevers in de zuivelindustrie met name de Drentse en Gro ningse veeboeren hebben be dankt voor hun steun tijdens de recente zuivelstakingen. Volgens Lubbi, die een kopie van de brief in haar bezit heeft, gaan de zuivelwerkgevers daarmee over de rand van be hoorlijk gedrag. Bij velen leeft de gedachte dat de Voedings- bond-FNV de zuivelstaking heeft beëindigd toen boze boe ren hun melk op straat gingen lozen en daarmee de publieke opinie op hun hand kregen. Voorzitter Lubbi legt uit dat dit maar de helft van de waarheid is. „Leden van onze bond zijn door boeren een aantal keren telefonisch met de dood be dreigd!". Deze bedreiging leidde ertoe dat de bond politiebescher ming aanvroeg voor haar kan toor in het Groningse Haren, van waaruit de stakingsacties werden geleid. Lubbi: „Er kwamen toen een paar agen ten in één auto en die adviseer den ons om maar weg te gaan. Ze konden niet voor onze vei ligheid instaan, zeiden ze. Dat zijn toch zaken die echt niet kunnen in een rechtsstaat. En dan krijgen die boeren nu een bedankje van de werkgevers!". Lubbi zegt het een en ander in een interview met deze krant, naar aanleiding van haar ko mende afscheid van de Voe dingsbond-FNV, waarvan ze acht jaar voorzitter is geweest. Ze wordt binnenkort beleids medewerker bij de ontwikke lingsorganisatie Novib. Pagina 4: Greetje Lubbi: Kwaadheid als drijfveer VOETBAL OP TV [daag 15.57 uur: Cupfinal' Li- tol-Sunderland, met in de rust sa- batting EK onder 16 jaar Neder- slaafde apotheker gdheid ontzegd 3ECHT - Niet alleen ge- ik van verdovende mid- ;n, maar daar ook op on- itmatige manier aanko- en misbruik maken van 'ertrouwen van de werk- fer. Het Medisch Tucht- :ge in Groningen heeft oor een apotheker de gdheid ontzegd. Het htshof in Leeuwarden de uitspraak bevestigd, zaak is gisteren gepubli- rd in het Pharmaceutisch ïkblad. De betrokken, theker gebruikte al jaren dovende middelen. Romeinen weer terug Nagewuifd door kinderen reed gisteren een Romeinse strijdwagen langs de Via Romana. Reden voor de terugkeer van de Romeinen is de heropening morgen van het Romeinse huis in het Bijbels Openluchtmuseum in Nijmegen. Tevens wordt dan een nieuwe Via Romana langs de oorspronkelijke in gebruik genomen. Deze weg liep 2000 jaar geleden van Nijmegen naar het Duitse Xanten. FOTO: ANP Leger Zuid- Afrika opnieuw van moord beschuldigd JOHANNESBURG - In Zuid-Afrjka zijn nieuwe aanwijzingen opgedoken dat de legertop direct be trokken is geweest bij de moord op anti-apartheid sactivisten. In een „uiterst geheim" mili tair document uit 1985 dat gis teren werd gepubliceerd door de krant New Nation wordt op dracht gegeven om drie actie voerders „voorgoed uit de sa menleving te verwijderen". Deze personen werden korte tijd nadien dood aangetroffen. President F.W. de Klerk heeft de aantijgingen weersproken, maar gezegd dat een onder zoek naar de sterfgevallen zal worden geopend. Het Afri kaans Nationaal Congres zei dat het bericht kracht bijzet aan zijn eis om een onderzoek naar de vermeende betrokken heid van het militaire apparaat bij het politieke geweld in Zuid-Afrika. Legerwoordvoer- der John Rolt zei dat het leger niet op de beschuldiging zou ingaan voor het inzage had ge kregen in het document. (ADVERTENTIE) 'Kinderen ruineren monumenten Italië' FLORENCE - Schoolkinderen op excursie leren niets, maar dragen alleen bij tot de afbraak van cultuurmonumenten, heeft een cultureel ambtenaar in Florence volgens Italiaanse kranten gezegd. De ambtenaar, Domenico Valentino, heeft de minister van cultuur in een brief gevraagd dergelijke uitstapjes te verbie den. Aanleiding tot de brief was mogelijk het bekladden, vorige week, van de toren van Pisa met graffiti. Geen krant ontvangen7 Bel tussen 18 en 19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nabezorgd. AUTOVERHUUR F.PRANGE®g Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 De cd ligt al in de winkel, maar de première moet nog volgen. Zelf heeft hij hem nog niet eens in zijn geheel beluisterd. Raymond van het Groenewoud aan het woord over zijn nieuwste produktie 'Sensatie'. In een bijdrage van Hans Piët aan Finale van vandaag. Raymond hoorde er al flarden van in de auto. Niet zo'n ideale plaats om er echt van te genieten, vindt hij. Stille liedjes gedijen niet als je over de snelweg jaagt. Ze komen beter tot hun recht in een rustige omgeving. Dus thuis, waar je ook je krant leest. En waar het effect van Finale net zo groot is als van een cd. Elke week bij geen andere krant dan de Leidse Courant. Voor ééji keer vandaag mèt 'Sensatie'. I Ik wril d de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: Id maand f. 27,00 (met automatische betaling) d kwartaal f. 82,80. Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: (ADVERTENTIE) Leraar Basisonderwijs in deeltijd informatieavond donderdag 14 mei 19.00 uur Hazenboslaan 101 Oegstgeest LUSAKA De Malawische president Hastings Kamuzu Banda heeft gisteren opgeroe pen tot vrede nadat bij bloedi ge rellen tegen de regering tientallen mensen omgeko men waren. Maar in de hoofd stad Lilongwe werd opnieuw onrust gemeld. Volgens Wes terse diplomaten zijn daar en kele honderden tabaksarbei ders met de politie in botsing gekomen nadat zij gisteren in staking waren gegaan. Het was niet bekend of er gewonden waren gevallen. „Laten wij ons als heren en dames gedragen en afzien van het vernielen van eigendommen", zo ver klaarde president-voor-het-le- ven Banda tijdens een radio uitzending. „Laten wij onze problemen zonder verlies van mensenlevens oplossen". De staatsradio maakte bekend dat deze week in de hoofdstad en mensen gedood waren bij ge vechten tussen relschoppers en politie. Volgens diplomaten en ziekenhuiszegslieden zijn echter 38 mensen omgeko men. Tijdens de rellen, die woensdag in Blantyre begon nen nadat een staking door ar beiders die meer loon eisten uit de hand liep en in plunde ringen omsloeg, raakten hon derden mensen gewond en in de tweede stad van het land, werden 100 mensen gearres- de iridustriestad Blantyre, 36 teerd, aldus diplomaten. (ADVERTENTIE) ADVOCATEN VAN ROY c.s Rapenburg 55, 2311 GH Leiden Tel. (071) 122362 I Telefoon: (voor controle op bezorging) Bei 071-313 677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^501 VC Den Haag 711848 003017

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1