René Hofman mentaal sterker Henk Fraser nu veel rustiger geidócGouAtvnt SPORT VOETBALLERLEI Finaleplaats Europa Cup ivordt later aangewezen Omzien zonder wrok vlak voor cupfinale tanaf volgend seizoen zal de UEFA pas de plaats van handeling Kide finales van de Europa Cup I en Il-toernooien aanwijzen, fanneer bekend is welke clubs zich hebben geplaatst. Die beslis- ngwerd genomen om de publieke belangstelling te vergroten, /gelopen woensdag bijvoorbeeld moesten Werder Bremen Duitsland) en AS Monaco (Frankrijk) de eindstrijd van het toer- ,ooi der bekerwinnaars in Lissabon afwerken. In de hoofdstad an Portugal bestond weinig weinig belangstelling voor de ont- noeting. Momenteel is het zo dat de UEFA al in een vroeg stadi- m bepaalt waar de finales van beide toernooien worden gehou- en. In het toernooi van de derde beker, de UEFA Cup, geldt het ,robleem niet. Bij dit evenement wordt ook de finale afgewerkt net een uit- en thuiswedstrijd. Greame Souness viert Nevin er bij voor Strachan verjaardag met spelers Graeme Souness, de revaliderende trainer van '4 Liverpool, heeft afgelopen woensdag zijn 39ste verjaardag te midden van zijn spelers gevierd. De Schot had van zijn doktoren toestemming gekregen de training van zijn selectie korte tijd bij te wonen. Souness vertelde zijn spelers, dat hij vandaag bij de Engelse bekerfinale tegen Sunderland aanwezig wil zijn. „Als het aan mij ligt, zit ik op Wembley op de tribune, maar de geneesheren hebben uiteraard het laatste woord". Souness werd een maand geleden aan zijn hart geopereerd. Bij de oud-international werden drie by-passes aangebracht. Woensdag mocht hij voor de eerste keer het ziekenhuis verlaten. „Ik voel me heel goed", liet Souness monter weten. „Ik heb het idee, dat ik met de FOTO. SP dag sterker word". In plaats van Gordon Strachan heeft de Schotse bondscoach Andy Roxburgh Pat Nevin van Ever- ton aangewezen. Net als Strachan heeft Nevin een weinig geslaagd seizoen achter de rug. In de kwali ficatiewedstrijden kwam hij slechts incidenteel en voornamelijk als wisselspeler aan de bak, zijn club Everton heeft hem een tijd op uitleenbasis bij Tranmere Rovers uit de tweede divisie gestald. Roxburgh noemde het bedanken van Strachan een groot verlies voor zijn ploeg. „Maar met Nevin heb ik een ideeënrijke speler op zijn plaats. Met Paul McStay en Gary McAllister zijn wij op het gebied van de creativiteit behoorlijk voorzien". In de groep voor een Noordamerikaanse tournee heeft Roxburgh ook drie spelers opgenomen uit Jong Schotland, dat de Duitsers uitschakelde voor het olympische toernooi van Barcelona, Wright (Aber deen), McLaren (Hearts) en Ferguson (Dundee United). door FRANK WERKMAN Morgen wordt het Nederlandse voetbalseizoen voor wat de eredivisie betreft besloten met de KNVB-bekerfinale. In de Kuip te Rotterdam treffen dan Feyenoord en Roda JC elkaar. Een handvol dagen vóór Ajax wellicht de UEFA Cup in de wacht sleept zal dan moeten worden be paald welke club ons land volgend seizoen in het Europa Cup Il-toernooi zal gaan vertegen woordigen. Aan het eind van het voetbaljaar, waarin Feyenoord zijn revival beleefde en pas in de halve finales van de Europese Bekerwin naarscup werd gestuit door AS Monaco. De club die toevalligerwijs twee jaar geleden ook Roda JC, maar toen in de eerste ronde, de weg naar verder Europees optreden versperde. De KNVB-bekerfinale, een confrontatie ,met een historisch raakvlakje derhalve. Tussen ploe gen, die elkaar in de competitie volledig in evenwicht hielden met 0-0 en 1-1. Een duel, waarover oud-Feyenoorder René Hofman van Roda JC en Feyenoorder Henk Fraser (ex-Roda) hun licht laten schijnen. Ze speelden één sei zoen samen in Kerkrade en kunnen 'maatjes' worden genoemd. Een dubbelportret onder het motto 'Omzien zonder wrok'. noord. Nu draaide de hele ploeg beter en viel het niet zo op dat ik in bepaalde wedstrijden wat minder maar over het algemeen redelijk speel de". Henk Fraser is van mening dat hij na zijn terug keer naar de Randstad is veranderd. „Ik ben rustiger geworden", zegt hij. „Zowel binnen als buiten het veld. Er buiten trad ik al niet zo op de voorgrond, maar tegenwoordig neern ik nog wat meer afstand. Ik hoef niet meer zo nodig met mijn mening naar buiten te komen. De publici teit zoek ik niet. 't Bevalt me wel zo". Beheerster Ook als voetballer vindt de vijfvoudige interna tional zich tegenwoordig beheerster. „Dat is een positief gevolg van die knieblessure", verklaart hij. „Ik ben wat terughoudender gaan spelen, neem minder risico. Ik heb dit seizoen maar drie kaarten gekregen, waarvan één in de Super Cup. vlak voor de competitie. Bij FC Utrecht stond mijn score wel eens op acht". Vorig sei zoen ontving Fraser nog wel een rode kaart tij dens het bekerduel bij Heracles. „Een correcte beslissing", zegt hij eerlijk achteraf. „Hoewel ik dit seizoen soortgelijke overtredingen, een ref lex-trap naar achteren, heb gezien waarvoor geen kaart werd gegeven. Hangt gewoon af van de scheidsrechter die je hebt". Van medici heeft Henk Fraser al te horen gekre gen dat hij Jast zal blijven houden van-z'n knie. „Maar", zegt hij, „die inscheuring van de ban den veroorzaakt nu alleen problemen bij zij waartse bewegingen. Vooruit geeft geen moei lijkheden pn dat zijn to.ch meestal de manoeu vres. Me is wel verteld dat ik met krachttraining de problemen grotendeels kan oplossen. Ik ben dan ook van plan om de komende zomer het no dige met gewichten te gaan doen. Van die enkel heb ik niet zo veel last. Daar kun je met goed ta pen veel aan doen. Die knie, waardoor ik dit sei zoen twee maanden buitenspel stond, is wat an ders, maar je leert er mee te leven". Oude maatjes 'De bekerfinale van morgen heeft ook Henk Fra ser de voorbije dagen behoorlijk beziggehou den. „Ik wil dolgraag winnen in deze wedstrijd. Het is tenslotte tegen m'n oude club', waar nog oude maatjes van me spelen. Het is onze laatste kans om in dit seizoen nog een prijs te pakken. In een jaar waarin we tenslotte meer hadden kunnen grijpen". VOERENDAAL René Hofman kan morgen wel eens zijn laatste wedstrijd spelen voor Roda JC. Uitgerekend in de Kuip, waar hij zes jaar geleden hoopvol binnenstapte om er drie seizoenen latei- tamelijk gedesillusioneerd weer te ver trekken. Hofman, die aan zijn tiende seizoen in Kerk rade bezig is, heeft van zijn huidige club offi cieel ontslag aangezegd gekregen. De in de voetbalwereld gangbare procedure om een speler een lager contract op te dringen. Hofman is niet van zins om aan dat plan mee te werken. „Op deze basis blijf ik niet. Ik heb begrepen dat Fortuna Sittard en MWal belangstelling heb ben getoond". De namen van René Hofman en Roda JC zijn ondanks z'n driejaar durende verblijf bij Feye noord bijna onlosmakelijk met elkaar verbon den. Ten onrechte, zegt de inmiddels 31-jarige vleugelaanvaller. „Dat wordt al zó lang gezegd, maar ik zit ondanks alles niet gebakken aan Kerkrade. Als er een andere mogelijkheid ont staat ben ik zo weg". René Hofman, de bescheidenheid in persoon ondanks zijn voetbaltalent, zijn toonaangeven de rol bij Roda JC en zijn in totaal dertien jaar ervaring, wordt bijna boos als- de handelwijze van zijn huidige club ter sprake komt. „Waarom moet dit nu zo gaan",'vraagt hij zich publieke lijk af. „Het is allemaal taktiek en het duurt daardoor zo onnodig lang. Waarom gaan beide partijen niet gewopn aan tafel zitten om zo snel mogelijk op een redelijke manier er uit te ko men? Dat moet toch kunnen? Voetbal is een raar wereldje. Daarom is het ook niet uitgeslo ten dat Roda en ik toch nog tot elkaar komen. Vandaag zeggen ze dat ze niet kunnen betalen, maar morgen kan dat ineens wel. Zo gaat dat". Niet verbaasd René Hofman staat niet meer zo verbaasd over bepaalde zaken in de voetballerij. Dat was vóór hij naar de Randstad kwam wel wat anders. „Ik ben erg veranderd", vindt hij. „Vroeger was mijn mentaliteit niet zo sterk. Toen ik naar Fey enoord ging, kwam ik uit een beschermd mi lieu. Ik was bij Roda JC bovendien iemand. In Rotterdam was dat anders. Was ik slechts één van een groot aantal. Bovendien in bepaald niet de beste omstandigheden. Feyenoord zat toen in een slechte periode. Cruijffwas net weg en de club zakte weg. Dat heeft eigenlijk tot vorig jaar !enk Fraser als 'eyenoorder, jöië opgelucht het veld verlaat FOTO: SP Rene Hofman in zijn Feyenoord-tijd, voor welke club hij drie jaar uitkwam. FOTO: SP 10TTERDAM Henk Fraser noemt de hvee jaar dat hij bij Roda JC speelde nog et niet de mooiste periode uit zijn voet- alcarriere. Maar het scheelt niet veel. e 25-jarige verdediger van Feyenoord, die in 190 naar Rotterdam terugkeerde waar hij bij >arta als prof begon voor hij naar FC Utrecht' ng, formuleert het wat onderkoeld. „Dat wa- n de jaren dat het me het meest heeft mee ge- ten", noemt Fraser zijn Limburgse tijd. „In le opzichten. Ik voelde me er thuis. Er waren ne spelers, een perfecte trainer (Reker; red.) i ik haalde via Roda het Nederlands elftal, oen Feyenoord belangstelling voor me toonde, ilde ik natuurlijk graag. Maar als die kans niet as gekomen was ik met alle soorten van ge- )egen daar gebleven". ing het met Henk Fraser in het 'bronsgroen ei- enhout' voorspoedig, onder de rook van de aasvlakte verliep het minder met de hoogst iringende verdediger van Nederland en omge- ng. Collectieve malaise in de Kuip verdoezel- eeen alles bijeen redelijke persoonlijke pres-, tie, die wel werd overschaduwd door enige ab- ?nties wegens een handfractuur. Daarna gooi- eeen knieblessure roet in het eten. Fraser mis- er dit seizoen een aantal wedstrijden door, laar maakte merkwaardigerwijs wel alle Euro- a Cupduels mee. Een chronische enkelkwet- rnr maakt het lijstje minpunten compleet, laar daar staat een hele reeks pluspunten te- enover. Zoals het doelpunt dat Fraser een jaar eleden scoorde in de halve finale-wedstrijd an het vaderlandse bekertoernooi bij PSV, aardoor Feyenoord rrlet 1-0 won en zich voor e later met 'dezelfde score van BW Den Bosch ewonnen eindstrijd plaatste. geduurd. Wat dat betreft zat ik er in de verkeer de tijd. Ook nog met een trainer. Rinus Israel, met wie ik het niet zo best kon vinden. Toch speelde ik daar de eerste twee seizoenen niet zo slecht. Het eerste jaar scoorde ik veertien 'goa- len' en had ik zeventien assists. Daarna scoorde ik elf keer. Het derdejaar, inmiddels onder Rob Jacobs, was een ramp. Over mijn eigen spel was ik redelijk tevreden, maar het hele elftal draai de verschrikkelijk slecht". Als vanouds Wat voor René Hofman de vervulling van een jongensdroom moest zijn, werd dus een nacht merrie. Hij keerde teleurgesteld terug naar zuid-Limburg' om zich bij de club waar hij als prof begon en die hem eenmaal als internatio nal (in Aken tegen Malta) mocht afvaardigen, na korte tijd weer als vanouds te manifesteren. „Feyenoord was een unieke kans", kijkt Hof man terug. „Ik heb hem helaas niet kunnen grijpen. Maar dat is historie en ik wil nu alleen maar vooruit kijken. Toch had ik 'Rotterdam' niet willen missen. Ik heb er een stuk levenser varing opgedaan, die me van pas is gekomen". De bekerfinale van morgen betekent voor René Hofman in een aantal opzichten een hoogte punt in zijn carrière. Nog los van de kans om zich in de Kuip weer eens van zijn beste zijde te laten zien begroet de technisch vaardige vleu gelspits de eerste beker-eindstrijd uit zijn loop baan. „De laatste twee seizoenen waren de beste uit mijn carriere". stelt Hofman vast. „Wat Roda betreft ligt er nu de kans om nog een hoofdprijs te halen dit jaar. Met plezierige gevolgen als het ons lukt die cup te winnen. De club heeft al het voordeel van de recette van de finale. Eventueel straks een duel om de Super Cup en Europees voetbal met alle financiële konsekwenties van dien". Underdog Roda JC start zondag als de underdog. „Feye noord heeft een voordeel", meent ook René Hofman. „Ze spelen in eigen huis aan het eind van een seizoen waarin het allemaal ineens weer een stuk beter ging met de club. Maar in voetbal weet je het nooit. Het spel van Feye noord ligt ons bovendien wel. In de competitie speelden we tenslotte twee keer gelijk tegen ze. Thuis hadden wij gezien het spel moeten win nen; uit hadden we inderdaad een beetje jgeluk. Maar waarom zouden we dat zondag niet weer hebben?". letere periode Dat was eigenlijk het begin van de betere pe- ode voor Feyenoord". zegt de oud-Spartaan. Vanaf dat moment is het bergopwaarts gegaan iet de club. Ik heb in die beste fase, met-die Eu- ipa Cupduels, zonder blessure kunnen spelen nvat, vind ik, voor mij een redelijk seizoen is sweest. Opvallend was wel dat ik net uit die nieblessure 'terugkwam' toen ik weer werd itgenodigd voor het Nederlands elftal; voor de itwedstrijd tegen Portugal, in februari. Was i'n eerste interland sinds het WK en meteen de evestiging dat ik weer bijna op mijn oude ni- eau was. Hoewel ik alles bijeen beschouwd ind dat ik bij Roda meer piekte dan bij Feye- ZATERDAG 9 MEI 1992 Barstende kruiken en holle vaten We hadden een tijd niets van hem gehoord, maar ineens was hij daar weer: Ed Nijpels. Eens mocht hij met zijn jonge-hondenkop als aanvoerder fungeren van de politieke partijdie zijn voorman naar het land van de fierljeppers en klüners zag verdwijnen. Maar dat werd geen succes. Ed bleek wel een lekkere smoel te hebben om de bloem der natie en de bloemetjesjurken naar de mond te praten, maar het iets kritischer ingestelde volksdeel liet zich niet vernaggelen. Ed verdween naar een ongevaarlijke post i n het kabinet en mocht daar gelijk de huidige Dorus zijn energie zien kwijt te raken aan het blazen van allerlei proefballonnetjes. Aangezien in zijn ministersjaren milieu een heet hangijzer was verscheen Ed nogal eens met een 'hot item'op de buis en in de krant. En doordat er lieden zijn die aan de minuten zendtijd en de millimeters ruimte per pagina afmeten hoe belangrijk iemand is, snorkte men in Nijpels' partij van tevredenheid. Maar in die gelederen wordt platvloerse populariteit wel vaker aangezien voor bestuurlijke bekwaamheid. Bij anderen doemen visioenen van holle vaten en barstende kruiken op. Het levende bewijs dobberde vorige week nog uitgebreid met het Friese statenjacht in de Haagse Hofvijver. Opnieuw een mooie publiciteitsstunt, dat wel. Maar wie heeft voor de kosten opgedraaid? Vroeger stak de moderne Hans Brinkers regelmatig zijn dikke vi ngertje op om het vaderland wakker te schudden en te waarschuwen voor het onheil dat de Rode Horden over zijn volk dreigden af te roepen. Tegenwoordig stopt hij die vinger nog slechts in de dijken rond zijn merenrijk om te voorkomen dat die leeglopen en hij niet meer kan spelevaren in zijn jacht. A Zijn opvolger vergaarde de meeste bekendheid met zijn prnpaganda-verhalen over de aanschaf van zo veel mogelijk, desnoods nucleair wapentuig om de dreiging van de Russische beer te weerstaan. Geen zee ging hem daarbij te hoog, waardoor hij de veelbetekenende bijnaam Ed Raket verwierf. Een predikaat dat in politiek opzicht geen gestalte werd gegeven, ivant er viel niet ergens in de provincie een burgemeestersketting op te halen of hij was met gezwinde spoed naar het Brabantse verdwenen. In Breda koesterde de voormalige WD-opperman zich geruime tijd in de luwte van het aanstaande vaderschap, maarzoals mocht worden aangenomen duurden de Brabantse nachten niet eeuwig. Zo af en toe dook de burgervader op in Den Haag om zich met zijn kroost gewillig te laten fotograferen. Tot grote vreugde van de pulp-pers, die in geuren en kleuren het wel en wee van de Bredase familie-Doorsnee in de kolommen uitmat. Vorige week haalde de ooit landelijk populaire kroonprins evenwel weer eens de serieuze media, hoewel de mate van aandacht betrekkelijk gering was. Slechts op de sportpagina's werd er namelijk melding gemaakt van zijn beslissing om de voetbalwedstrijd NAC - Go Ahead Eagles te verbieden. Hetgeen Breda en omgeving beroofde van de mogelijkheid om voorde tweede keer dit jaar carnaval te vieren én een potentiële polonaise. Waar Lubbers zich met graagte in snelheid meet met een autoradiodief of de hockeystick hanteert en Wiegel zich graag sportief uitdost met een schipperspet wordt Nijpels nu als sporthater beschouwd. Jarenlang kon erin Breda naar hartelust tegen een bal worden aangeschopt, waarbij men een gesneuvelde winkelruit of bierglas op de koop toe nam. Tot Ed Raket een rookwolkje doet opstijgen door een partijtje pillen te laten schrappen. Maar ook ditmaal heeft de voormalige voorman het moment slecht gekozen. Niet hij, maar zijn collega Van Graafeiland in het even provinciale Venlo steelt de show. Een eredivisie-wedstrijd, en zeker één waarbij FC Den Haag is betrokken, trekt nu eenmaal meer aandacht dan een wedstrijd van NAC. N ijpels h ield als een heuse prof het been gestrekt en voetbalminnend Breda tuimelde er in scoringspositie massaal overheen. Geel voorEd Raket. Als NAC nu na het open i ngsduel van de nacompetitie in eigen huis ook de promotie nog zal m issen weten vele van zijn burgers maar een straf voor Ed Raket: rood.' Een mooie combinatie. door FRANK WERKMAN FINALES KNVB-BEKER (PROFS) 16-06-1957 Rotterdam Fortuna '54-Feyenoord 4-2, 26-06-1958 Amsterdam Sparta-Volendam 4-3, 17-06-1959 Den Haag VW-ADO 4-1 14-06-1961 Den Haag Ajax-NAC 3-0, 20-06-1962 Rotterdam Sparta-DHC 1-0 (nv), 23-06-1963 Den Haag Willem ll-ADO 3-0, 14-05-1964 Eindhoven Fortuna '54-ADO 0-0 (Fort wns), 29-05-1965 Rotterdam Feyenoord-Go Ahead 1-0, 25-05-1966 Rotterdam Sparta-ADO 1-0, 07-05-1968 Amsterdam Ajax-NAC 2-1 11 -06-1969 Rotterdam Feyenoord-PSV 1 -1 14-06-1969 Rotterdam Feyenoord-PSV 2-0, 27-05-1970 Den Bosch Ajax-PSV 2-0, 20-05-1971 Amsterdam Ajax-Sparta 2-1 12-05-1972 Rotterdam Ajax-Den Haag 3-2, 31-05-1973 Rotterdam NAC-NEC 2-0, 01 -05-1974 Rotterdam PSV-NAC 6-0, 15-05-1975 Rotterdam FC Den Haag-FC Twente 1 -0. 07-04-1976 Rotterdam PSV-Roda JC 1 -0 (nv), 19-05-1977 Nijmegen FC Twente-PEC Zwolle 3-0 (nv), 05-05-1978 Amsterdam AZ '67-Ajax 1 -0. 15-05-1979 Rotterdam Ajax-FC Twente 0-0, 29-05-1979 Rotterdam Ajax-FC Twente 2-0, 17-05-1980 Rotterdam Feyenoord-Ajax 3-1 28-05-1981 Amsterdam AZ '67-Ajax 3-1 12-05-1982 Utrecht FC Utrecht-AZ '67 1 -0. 18-07-1982 Alkmaar AZ '67-FC Utrecht 5-1 10-05-1983 Amsterdam Ajax-NEC 3-1 17-05-1983 Nijmegen NEC-Ajax 1 -3. 02-05-1984 Rotterdam Feyenoord-Fortuna S 1-0, 06-06-1985 Utrëcht FC Utrecht-Helmond S 1 -0. 28-05-1986 Amsterdam Ajax-RBC 3-0, 05-06-1987 Den Haag Ajax-FC Den Haag 4-2 (nv), 12-05-1988 Tilburg PSV-Roda JC 3-2 (nv). 25-05-1989 Rotterdam PSV-FC Groningen 4-1 25-04-1990 Rotterdam PSV-Vitesse 1 -0, 02-06-1991 Rotterdam Feyenoord-BW Den Bosch 1-0.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19