'Notaris overbodig op huizenmarkt' Wapenindustrie moet vechten om te overleven Recordinvoer mosselzaad ECONOMIE chterblijvende groei aart EG grote zorgen NMB Lease blijft markt uitbreiden Weer verlies voor Mogen 92 UtaeGotvuuit VRIJDAG 8 MEI 1992 inen ifgel /ijken p de 'le; iappi hun •aars et Derksen financiert tbreiding Air Holland ifl 1TERDAM - Multimiljonair Piet Derk- wil de uitbreiding van de vloot van Air land financieren. Zijn beleggingsmaat- ipij Levend Water Beheer bv heeft al van de drie vliegtuigen van de charter- si atschappij gefinancierd. Met de aanschaf twee nieuwe vliegtuigen is al gauw meer ill honderd miljoen gulden gemoeid. Maar als ?r meer toestellen moeten komen, is .isen bereid door te gaan. Hij ziet Air Hand als een 'buitengewoon aantrekkelij- investering', zo bevestigde een woord- rder van Levend Water Beheer. Derksen >t financier ook aandeelhouder van de rtermaatschappij. De geldschieter bouw- ijn kapitaal op met Sporthuis Centrum !enter Pares. Tevens beheert hij tal van w holieke charitatieve instellingen. Van Melle verwacht goed eerste halfjaar ROTTERDAM/BREDA - Snoepfabrikant Van Melle verwacht een goed eerste halfjaar met een stevige omzet- en winstgroei. Het eerste kwartaal van 1992 is afgesloten met een goed resultaat, zo heeft directeur drs. I.L.G. van Melle gisteren gezegd op de jaar vergadering. In de eerste helft van vorig jaar daalde de winst fors van ƒ11 tot 7,5 mil joen en nam de omzet met 2 procent toe tot 214 miljoen. Van Melle herhaalde dat de Italiaanse Perfetti de enige strategische partner voor het bedrijf is. De Duitse Storck, die Van Melle verraste met een bezit van 24,85 procent van de certificaten, is voor het bedrijf „een van de vele overige certificaat houders". Van Melle lijdt in Brazilië nog on der de nasleep van de 'cocaïne-affaire' van 1991. Minder contante betaling Rusland MOSKOU De regering van Rusland heeft gisteren besloten dat betalingen van meer dan 10.000 roebel niet meer in contanten mogen plaatsvinden wegens een nijpend tekort aan geld. Wanneer deze noodmaatregel van kracht wordt is niet meegedeeld. Begin vorige maand was er al een tekort aan bankbil jetten van 40 miljard roebel. De krapte aan geld is het gevolg van de sterke prijsverhogingen sinds het begin van het jaar en de, zij het minder forse, stij ging van de lonen. Doordat het bank systeem onderontwikkeld is en de tech nische mogelijkheden beperkt zijn ver loopt het betalingsverkeer vrijwel volle dig in contanten. Acties Smit ROTTERDAM De ver- voersbond FNV heeft de directie van Smit Ha vensleepdienst in Rotter dam vrijdag een ultima tum gesteld. De bond eist dat Smit de plannen voor een op handen zijnde re organisatie' bijstelt. Wordt hier voor volgende week donderdagmiddag 12 uur niet aan voldaan, dan zal de bond overgaan tot het organiseren van acties. De vervoersbond kan ermee instemmen dat 256 van de 706 ar beidsplaatsen bij de sleepdienst vervallen. Nederland aan transatlantische. glasvezelkabel Winst van BP sterk gedaald DEN HAAG/EGMOND Nederland wordt voor de eer ste maal rechtstreeks aangesloten op een transatlanti sche telecommunicatie-kabel van glasvezel. Het aan- landingsdeel van de kabel zal op 12 mei bij Egmond aan Zee de kust bereiken. De 7320 kilometer lange kabel voor spraak- en datacommunicatie is een gezamenlijk project van PTT-Nederland. de Amerikaanse maat schappij AT&T en de Deutsche Bundespost. Via de ka bel kunnen gelijktijdig 23.000 telefoon- of dataverbin- dingen van hoge kwaliteit worden gelegd. Bijna 30 bui tenlandse PTT-organisaties hebben belangstelling voor deelname in de kabel getoond. Volgens PTT Nederland verdringt de glasvezelkabel steeds meer de satelliet op transatlantische trajecten omdat de verbindingen beter en goedkoper zijn. De nieuwe kabel moet medio oktober 1992 operationeel zijn. LONDEN - De oliemaatschappij British Petroleum (BP), een van de grootste ter we reld. heeft de winst op basis van vervan gingswaarde in het eerste kwartaal van 1992 sterk omlaag zien gaan. Lage olieprijzen en recessie in verschillende landen zorgden voor een daling van de nettowinst van 1,71 miljard gulden tot 313 miljoen gulden. Als in het eindresultaat de voorraadverlie- zen of -winsten worden verwerkt, heeft de multinational voor het eerst in zijn geschie denis een negatief resultaat behaald van 201,3 miljoen gulden. BP is somber gestemd over de komende maanden. De handelscon dities blijven net zo moeilijk als in de afgelo pen maanden. Daarbij is de multinational bang voor een overproduktie door de OPEC- leden. O «manie Volmac jjorCap Gemini Jbijna rond 'iREC 'ïsbe< 1CHT - Het automatise- sbedrijf Volmac Software iep neemt vrijwel zeker de viteiten in de Benelux van Franse tegenhanger Cap nini Sogeti (CGS) over. staat tegenover dat het iderconcern Cap Gemini controlerend belang krijgt olmac. De aandeelhouders Volmac hadden gisteren i bezwaar tegen de trans- I. De combinatie Volmac- Benelux zou vorig jaar 1 eveer 900 miljoen heb- omgezet. Volmac heeft vo- jaar een geconsolideerde owinst van 2,76 gulden per >ofdk deel geboekt tegen 3.03 ziet len over 1990. De netto- iaalhst van Volmac is vorig jaar ch St( 0 ympia York il bevriezing betalingen net 1 hee ibane «jf NDEN De noodlijdende ïadesc onroerend-^ t Olympia York stelt de w uldeisers voor de afbeta- jvan schulden voor een pe- Ie van vijfjaar te bevriezen rente wil O&Y betalen uit kasstroom. Mochten ook betalingen wegvallen dan werelds grootste ónroe- 'n d-goedbelegger bereid |je rvoor in ruil niet-stemge- *-tigde aandelen uit te ke- Dit is gisteren in Londen idgemaakt na overleg de vertegenwoordigers Ie banken. O&Y balan- op de rand van de af- door de recessie in l-Amerika en het Vere- Koninkrijk. Door de ijke economische situa- GRONINGEN - Er moet een einde komen aan de monopoliepositie van de notaris bij de koop van een woning. Dat vinden de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) en de Vereniging Eigen Huis (VEH). Op een door de NVM georgani seerd congres in Groningen uitten beide organisaties felle kritiek op de rol van de notaris. Volgens directeur H. van Her wijnen van de VEH is de ver plichte stap naar de notaris in toenemende mate overbodig. In de praktijk komt het er vol gens hem op neer dat de aspi rant-koper twee keer betaalt: één keer aan een makelaar bij de opstelling van de koopakte een woning. De beide organi- en daarna aan de notaris voor saties zijn verheugd over het het vastleggen van de trans- besluit van het ministerie van actie in het kadaster. De laat- economische zaken om de ta ste stap is wettelijk verplicht. rieven van de notarissen met de afgelopen jaren, gesteund De Koninklijke Notariële door de monopoliepositie, wei- Broederschap (KNB) wees de nig gelegen laten liggen aan de kritiek van de hand. Volgens verbetering van de rechtsposi- voorzitter J. Klinkenberg wor- tie van de consument. Ook de den de belangen van de- min- NVM is voorstander van het der draagkrachtigen opgeof- ter discussie stellen van de rol ferd als de tarieven niet langer van de notaris bij de koop van vaststaan. De broederschap Prijs koopwoning flink gestegen GRONINGEN - De gemiddelde koopprijs van woningen is in de eerste drie maanden van 1992 gestegen tot 186.200 gulden, een stijging van ruim 7 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 1991. Volgens de NVM blijkt de lichte prijsstijging die rond de jaarwisseling werd verwacht nu veel forser uit te vallen. Ko pers blijken echter niet bereid te zijn op te hoge vraagprijzen te reageren. Zij besluiten in die gevallen van aankoop af te zien. De vraag naar woningen is toegenomen. De NVM verklaart dat door de grotere belangstelling van huurders voor koopwoningen. Vol gens de NVM geen onbegrijpelijke stap gezien de continue huur verhogingen en de dreigende huurprijsliberalisatie. Bovendien is er nog steeds te weinig aanbod in de prijsklassen tussen 200.000 gulden en 250.000 gulden. Dit betekent dat mensen die een aantal jaren geleden een premie-A, B. of C-woning hebben gekocht, nu moeite hebben met het vinden van een betaalbare woning. probeert alsnog via de minister van justitie een bepaling in het nieuwe Burgerlijk Wetboek te krijgen met daarin de verplich ting dat de notaris ook al bij de koopovereenkomst wordt in geschakeld. Sinds de inwer kingtreding van het nieuwe Burgerlijk Wetboek op 1 janu ari van dit jaar is een monde linge afspraak tussen koper en verkoper niet langer geldig. Koper en verkoper moeten al in de koopakte uitgebreide schriftelijke afspraken maken. Staien ros Geboeid bekijkt prinses Margriet, met commissaris van de koningin in Gelderland. Terlouw, naar de fabricage van een fiets bij de viering van het 100-jarig bestaan van de Gazelle-fabriek in Dieren. Later monteerde ze het 8 miljoenste stalen ros persoonlijk af. foto anp STOCKHOLM - De Westeu- ilijven de panden van O&Y ropese wapenindustrie, die door het wegvallen van de Sov jet-dreiging veel klanten heeft verloren, moet om het hoofd boven water te houden inten siever samenwerken met con- een schuldenlast van currenten en honderduizen den mensen ontslaan. Dat staat in een rapport van het Internationale Instituut voor Vredesonderzoek in )ost( lartel een deel leeg staan- 0ok le p0ivaarde van de gebouwen it miQder zodat een even- e verkoop slechts verlies Syri vert' O&Y bezwijkt bijna n 22 milJard gulden. Of de jken het voorstel van O&Y pteren is nog niet duide- aftre ?ring banc Syri geleW Stockholm (SIPRI). Volgens SIPRI hadden wapenfabrie ken in Europese NAVO-landen in 1985 zo'n anderhalf miljoen mensen in dienst. Het insti tuut voorspelt dat het aantal arbeidsplaatsen in die landen in 1995 gedaald zal zijn tot 900.000. Tussen 1988 en 1990 zijn al 300.000 banen verloren gegaan en tussen 1992 en 1995 zullen nog eens 185.000 tot 350.000 mensen in'de defensie industrie van de 14 Europese NAVO-lidstaten hun baan ver liezen, aldus SIPRI. De noodzakelijke herstructu rering van de defensie-indus trie wordt niet alleen ingege ven door de politieke ontspan ning in Oost-Europa, maar ook door de stijgende kosten van de ontwikkeling van nieuwe wapens, de aanstaande een wording van de EG en het af nemen van orders uit de Derde Wereld. In het rapport staat dat kleine ondernemingen ver dwijnen en dat zelfs grote on dernemingen het niet meer vol kunnen houden. Om te overle ven Zijn veel bedrijven naar stig op zoek naar buitenlandse partners en wordt meer in an dere landen geproduceerd. Een vloedgolf van overnames hee"Ft ertoe geleid dat het grootste deel van de industrie nu in handen is van een paar grote ondernemingen, zoals het Duitse Daimler Benz en het Britse Aerospace. De 10 grootste bedrijven hebben nu een marktaandeel van meer dan 55 procent. De Europese NAVO-landen. met uitzonde ring van Turkije, hebben hun wapenaankopen vanaf 1987 verminderd. In 1990 hebben deze landen zo'n 30 miljard dollar aan wapens uitgegeven. Volgens SIPRI zullen de de fensiebegrotingen in de ko mende tijd jaarlijks met zo'n twee tot drie procent per jaar afnemen. De fondsen voor on derzoek naar nieuwe wapen systemen zijn onaangetast ge bleven, wat er op wijst dat er toch onzekerheid heerst. j^( SABON De Portugese lister van financiën, Jorge lCj. ga de Macedo, heeft van- in 5en morgen de weinig be- amas er)swaardige taak zijn EG- 13 bè BSa's voor te Saan in een in" ibancnee^ overleê dat, zo wordt d< racht» vnJ somber van toon g j lijn. De hoge rente, de ach- ,n ze lijvende economische gaal ii en de stijgende begro- I [stekorten vormen het ^onderwerp van het ge le in de Portugese stad Porto. grooiministers staan bovendien Ter druk van de Franse pre- Pierre Bérégovoy die on- s een brandbrief naar de hoofdsteden zond waarin om een ..discussie op het glii Ss^e niveau" over deze on- ^rpen vroeg. Bérégovoy ngen toen hij nog minister financiën van zijn land onn er ahes aan heeft gedaan het de inflatie zo laag mogelijk jUbb ouden - wil dat gezamen- Imaiache wordt ondernomen )verj een niet-inflatoire econo- evrei che groei te bevorderen. In 'rust !wil Bérégovoy dat de EG- len de buikriem strak aan- o« n- ^rslechterde economische 'nanciële omstandigheden 'e EG werpen bovendien schaduw over de plannen deelsf de Economische en Mo ei ure Unie (EMU). Die plan- bepa kunnen alleen worden ge- ;z al 'seerd als de EG-lidstaten 'enkele jaren tijd in slagen begrotingstekorten en het de tastbarend hoge inflatieper- age fors terug te dringen. EG-ministers zullen boven- dbef1 het financiële vijfjaren- sti1 van de EG - het zoge- Delors-II-pakket - scha Preken. Enkele grote en re- tj ïf .rijke EG-landen, zoals jla Island, Nederland en De- lig larken, hebben zich niet n laid ingenomen getoond Dai de voornemens van EG- ge 1 missievoorzitter Jacques voo 0rs de uitgaven van de Ge- !nschap fors te verhogen. inl 0rs wil dat EG-uitgaven in jaar tijd met ongeveer 35 Cent (200 miljard gulden) worden opgetrokken. Het wordt steeds duidelijker dat het realiseren van de EMU en de drastische verhoging van de EG:uitgaven zonder een aanzienlijke economische groei niet of nauwelijks haal baarzijn. Brussel heeft niettemin voor een lichtpuntje weten te zor gen. Uit de deze week gepre senteerde EG-begroting blijkt dat de Brusselse uitgaven dit jaar acht miljard gulden lager zijn uitgevallen dan was voor zien. Verwacht wordt dat de uitgaven voor 1993 zelfs 9,2 miljard gulden lager zullen uitvallen. Als gevolg van de Brusselse 'spaarzaamheid' zijn de ministers van financiën waarschijnlijk in staat het De- lors-II-pakket met het rode potlood te lijf te gaan, vooral als ze de lagere uitgaven door berekenen over de periode 1993-1997. Het is dan ook vrij wel zeker dat Delors niet volle dig zijn zin krijgt en dat er zelfs miljarden worden gekort op zijn ambitieuze en in tal van EG-hoofdsteden zeer omstre den plannen. Het wachten is intusen op de bevindingen van de Europese rekenkamer in Luxemburg. Die heeft van de ministers van financiën opdracht gekregen de plannen Delors nog eens te gen het licht te houden. Het gevolg zal waarschijnlijk zijn dat opnieuw de stofkam door het Delors-II-pakket wordt ge haald. Intussen staat de Gemeen schap onder druk de hulp aan niet alleen de GOS-landen, maar ook aan de Derde Wereld en de landen rond de Middel landse Zee drastisch te verho gen. Tegelijkertijd houden de zuidelijke EG-lidstaten - die uit zijn op meer fondsen om hun economische achterstand op de noordelijke landen van de EG in te lopen - de politie ke druk op de ketel. De Spaan se minister van financiën Car los Westendorp heeft opnieuw gedreigd de toetreding van nieuwe lidstaten te verhinde ren en de akkoorden van Maastricht niet te tekenen, als de zuidelijke EG-landen niet meer geld krijgen. 't Haasje Een groot speelgoedkonijn is symbolisch 't haasje. Leden van de PETA, een groepering die strijdt tegen mishandeling van dieren, legden het konijn gisteren onder een ""V guillotine. Ze protesteerden in Parijs voor de deur van het Franse cosmetica- concern L'Oréal, dat levende dieren gebruikt om produkten op te testen. FOTO. EPA AMSTERDAM - NMB Lease Groep blijft onstuimig groeien. Nadat deze dochter van ING in 1991 de leaseportefeuille zag groeien van 3919 miljoen naar 5908 miljoen gulden trad er in de eerste drie maandep van dit jaar weer een verdere stijging op van 1 miljard gulden. Ook de winst nam vorig jaar weer toe, van 50,1 miljoen tot 57,2 miljoen gulden. In het eer ste kwartaal nam de winst ster ker toe dan de groëi van de portefeuille. Ondanks dit alles is directeur T. Jesserun d'Oli- veira voorzichtig met uitspra ken over de uitkomsten van 1992. Hij wilde alleen kwijt dat er sprake zal zijn van „een be- hoorijke winstgroei". NMB Lease is sterk internatio naal georiënteerd. Van de por tefeuille heeft 60 procent be trekking op het buitenland. D'Oliveira schat dat NMB Lea se in Europa nu naar grootte bij de eerste tien in de markt hoort. Hij wil snel doorstoten naar de eerste vijf. Boven aan de verlanglijst staat Italië. NMB Lease verkeert voor overnemingen in een' goede positie. De komst van een be drijf uit een klein land wordt vaak als veel minder bedrei gend in de markt ondervon den. De vermogenspositie is sterk. NMB Lease weet ook snel te profiteren van de moge lijkheden die de markten bie den. Dat leidde ertoe dat er een sterke groei is geweest, vaak tegen de marktontwikkelin gen in. HARLINGEN - Nederlandse mossel kwekers hebben in Duitsland het afgelopen half jaar voor een bedrag van 32 miljoen aan jonge mosseltjes gekocht: 40 miljoen kilo in to taal. Nooit eerder importeerden Friese en Zeeuwse mosselaars zoveel mosselzaad uit de Duit se Waddenzee. Aan Duitse en Deense consumptiemosselen is ^inds september vorig jaar ruim 27 miljoen kilo inge kocht. Met de invoer van de volgroeide mosselen hebben de schelpdierverwerkers hun fabrieken in ondermeer Har- lingen en Yerseke draaiende kunnen houden. Het voortbe staan van talloze mosselbedrij- ven hangt aan een zijden draadje als gevolg van de ge ringe mosselproduktie op per celen in de Waddenzee en de Oosterschelde. Van de capaci teit van honderd miljoen kilo kan slechts een deel worden benut. Uit Duitsland is ruim 16 miljoen kilo ingevoerd en van Deense mosselvissers is een kleine 11 miljoen kilo inge kocht. De i'mportcijfers van de mosselen liggen enkele miljoe nen kilo's hoger dan het voor gaande seizoen. De ingeblikte en geconser veerde buitenlandse schelp dieren zijn overigens voorzien van het etiket 'Zeeuwse mos selen'. Volgens L. Lucas van het mosselkantoor in Bergen op Zoom is daar niks vreemds aan. Lucas: „De delicatessen hebben de smaak van de Oos terschelde. waar ze enkele we ken uitwateren. De mosselen krijgen hun laatse behande ling op de Zeeuwse manier, dus ze hebben recht op die naam". De grootscheepse inkoop van jonge mosseltjes uit Duitsland LEI DEN/AMSTERDAM Het Leidse biotechnologiebe drijf Mogen heeft vorig jaar op nieuw verlies geleden. Wel werd het verlies verminderd van 2,2 tot 1,3 miljoen gulden. Het bedrijf heeft sinds de op richting in 1985 nog nooit winst gemaakt. De directie verwacht in 1995 quitte te kunnen spelen. Zij verzekerde gisteren, bij de pre sentatie van het jaarverslag, dat het in de bedrijfstak „niet exceptioneel" is om 10 jaar met verlies te draaien. Mogen verricht onderzoek om gewassen als tomaten en aard appelen bestand te maken te gen ziekten door middel van veranderingen in de genen. Beleggers kunnen pas op divi dend rekenen als Mogen zo veel winst heeft gemaakt dat de verliezen uit het verleden daarmee woi'den gecompen seerd. Het geaccumuleerde noemt Lucas „zeer ongebrui kelijk". Van de 40 miljoen kilo ingekochte mosselen is slechts een geringe hoeveelheid uitge zaaid op de diep liggende per- verlies beloopt nu 14,1 miljoen celen onder Terschelling. Het gros van de kweekpercelen in de Waddenzee is op dit mo ment leeg. De meeste kwekers brengen hun produkten in de Zeeuwse wateren groot, want in tegenstelling tot de Wad denzee komen daar geen ei- dereenden voor die mosselen eten. Normaal gesproken worden halfwas mosselen in het voor- en najaar gratis uit de Wadden zee opgevist. De laatste jaren kent het Nederlandse Wad echter een zeer geringe zaad- val van mosselen. Het ministe rie heeft de zaadvisserij sterk aan banden gelegd om zo ook een deel van de schaarse jonge mosseltjes te reserveren als voedsel voor eidereenden en scholeksters in de Waddenzee. In oktober 1991 visten de mos selaars achttien miljoen kilo aan onvolgroeide mosselen op uit het Wad. terwijl de totale zaadval werd geschat op veer tig miljoen kilo. Op dit mo ment liggen er volgens een schatting van het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek (RIVO) 28 miljoen kilo jonge mosseltjes op de wadbodem. Het ministerie van visserij maakt één dezer dagen be kend hoeveel hiervan mag worden opgevist. Tijdens een 'vruchtbaar' seizoen voor dé zaadvisserij halen de mosse laars tussen de 50 en 75 mil joen kilo mosseltjes boven wa ter, die later worden uitgezaaid op kweekpercelen in de Wad denzee en de Oosterschelde. In Duitsland is het vissen op jonge mosselen vrijwel niet aan regels gebonden. Miljarden nodig voor GOS EASTON - Het is nog steeds niet duidelijk hoe groot de econo mische problemen van de landen van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS) zijn. Volgend jaar hebben de GOS-repu- blieken in elk geval nog eens 65 miljard gulden aan steun nodig. Dat heeft de president van de Wereldbank. Lewis Preston, giste ren verklaard. Er is ook grote behoefte aan investeringen van het bedrijfsleven. gulden. Als Mogen in 1995 quitte speelt, kan het wel eens tot het einde van de eeuw du ren voordat er dividend wordt uitgekeerd. De verbetering van het resultaat zal uit de groei van de inkomsten moeten komen. „De groei van de kosten is niet verder te mi nimaliseren" omdat Mogen voldoende kritische massa moet houden om bij te blijven in de nieuwe onderzoeksgebie den. De inkomsten komen uit contractonderzoek en uit ver leende licenties. In de laatste categorie nemen de inkomsten toe. Philips verkeek zich op Superclub EINDHOVEN - Philips heeft vorig jaar 404 miljoen gulden afgeboekt op de noodlijdende videoketen Super Club. ..We hebben ons ernstig verke ken op Superclub. Er zijn grote fouten gemaakt en dat heeft veel geld gekost", zei presi dent Jan Timmer gisteren tij dens de aandeelhoudersverga dering. Het was voor het eerst dat hij reageerde op het fiasco. Super Club leed vorig jaar een verlies van 800 miljoen gulden. Ook dit jaar zal Philips geld Kwijtraken aan de videoketen, die juist was aangekocht van wege hoge winstverwachtin gen. Het concern heeft 51 procent van de aandelen en wil Super Club'helemaal overnemen om interactieve software (muziek, videobanden, cd-i, computer spelen) te verkopen in België en de Verenigde Staten. Phi lips wil in een paar jaar tijd tien procent van haar totale omzet uit dit segment halen. De onderhandelingen met de aandeelhouders verlopen moeizaam, omdat ze vinden dat ze te weinig geld krijgen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7