Machtsovername in Tadzjikistan Kohl trapt tegen tieilige huisjes 999 JeidócSoivumt BUITENLAND Major ontmaskert geheime diensten li 'Akkoord' verdeling Bosnië-Hercegovina kapitein rob - de onderwereld van professor lupardi Rusland kan niet zonder reactoren type Tsjernobyl DAGOPLEIDINGEN MARKETING- EN PR-MANAGER SPD o'o er longerwinter leidde at schizofrenie Ned, aldi wad L «I VRIJDAG 8 MEI 1992 EN HAAG/WASHINGTON - Nederlandse juwen die tijdens de hongerwinter in de baar moeder zaten, hadden op latere leeftijd een gro- is1 ,re kans op schizofrenie, zo blijkt uit een Ameri- i» aans onderzoek. 'nkei 0igens de studie is het risico van opname we ens schizofrenie voor vrouwen wier moeder de erste drie maanden van haar zwangerschap in e hongerwinter beleefde twee keer groter dan 'rdf 00r vrouwen voor wie dat niet gold. was geen verschil tussen vrouwen wier moe- •r de hongerwinter in het tweede of derde kwar- van de zwangerschap inging met vrouwen niet aan ondervoeding blootstonden. Tussen 'Pt annen werden geen aanzienlijke verschillen hi ogenomen. Losgeld geëist voor vermiste topman Exxon NEW YORK - De Amerikaanse krant New York Post heeft bericht dat een groep met de naam 'Rainbow Warriors' losgeld heeft geëist voor de vrijlating van de sinds 29 april vermiste Sidney Reso, de president-directeur van Exxon International. De grootste oliemaatschappij van de Verenigde Staten werd gezegd een briefje op te halen, dat in een winkelcentrum lag. Daarop stond de opdracht om in afwachting van nadere instructies „een hoop geld gereed te houden", aldus de New York Post. De Rainbow Warrior was een schip van de milieubeweging Greenpe ace, dat in 1985 tot zinken werden gebracht door de Franse geheime dienst. Het schip werd ver vangen door de Rainbow Warrior II. Greenpea ce verklaarde niets met de vermissing van Reso te maken te hebben. Clinton weigert moordenaar gratie LITTLE ROCK - Een 25-jarige man die schul dig bevonden was aan het doden van een poli tieman, is gisteren met behulp van een dodelij ke inspuiting ter dood gebracht nadat het Hooggerechtshof geweigerd had de executie uit te stellen en gouverneur en presidentskan didaat Bill Clinton een beroep in laatste instan tie had afgewezen. In Huntsville (Texas) werd een man die in 1978 een vrouw gedood had bij een overval, met behulp van een dodelijke in jectie ter dood gebracht. Achttien staten voe ren weer doodvonnissen uit sinds een uit spraak van het Hooggerechtshof in 1976 dat dit in sommige gevallen mag. De Republikeinse president George Bush heeft er bij het Congres op aangedrongen de doodstraf uit te breiden tot een aantal nieuwe federale misdaden. Verlies voor Labour LONDEN De Labourpartij heeft bij de ge meenteraadsverkiezingen die gisteren in Groot-Brittannië werden gehouden grote ver liezen geleden. De Conservatieven van pre mier John Major, wier greep op de lokale poli tiek de laatste jaren mede als gevolg van de invoering van de inmiddels weer afgeschafte poll-tax ernstig was verzwakt, haalden wat lo kale verkiezingen betreft de beste resultaten sinds 1977. Toen de resultaten uit 200 van de 207 grote en kleinere steden waar verkiezin gen werden gehouden bekend waren stond de Conservatieve Partij, die vorige maand ook al voor de vierde achtereenvolgende keer de landelijke verkiezingen won, op een netto winst van 295 zetels en Labour op een verlies van 357 zetels. De winst van 67 zetels van de Liberaal-Democraten ging voornamelijk ten koste van Labour. Bevriend vuur' as fataal n Golfoorlog B VAN HUÉT 'ORD - Familieleden van [en Britse soldaten die om- door zogeheten 'be- ;nd vuur' tijdens de Golf- log beschuldigen de Ameri- ise militaire autoriteiten tegenwerking bij het zoe- naar de waarheid. Na vijf maanden van tegenstrijdi- berichten lieten de nabe- inden weten geen vertrou- jn te hebben in een speciale jderzoekscommissie. Deze im gisteren bijeen voor een ite zitting in Oxford. Een lerikaanse kolonel werd iij uitgejouwd nadat hij laten weten dat de belang- ite getuigen niet naar En- ind zouden komen. Het ia voltrok zich in de laat- dagen van het offensief te- jnlrak. Aanvankelijk was de iilieleden verteld dat slecht [cht en onvoorziene manoeu- is aan het front fataal waren :st. Twee A-10 tankjagers de Amerikaanse lucht- :ht openden per abuis het ir op een Britse pantserco- Maar soldaten die de ival hadden overleefd ver- len een ander verhaal. Het :ht was die dag perfect en de inne stond al geruime tijd Bovendien waren alle irtuigen voorzien van her- ingstekens. Waarom de UO's in twee opeenvolgende allen toch het vuur open blijft een raadsel. Verbit- nabestaanden menen dat lerikaanse legerleiding Iverantwoordelijkheid wil ipen door de zaak in de lot te stoppen. Een vader m 'een omgekomen soldaat tot aan president Bush zijn verzoek om ophelde- Deze beloofde hem dat de okken piloten zouden ge- Die daagden echter imer op. «l Een aanhanger van de oppositie i'n Tadzjikistan omklemt zijn zelfgemaakte wapen terwijl hij luistert naar toespraken van islamitische leiders. DOESJANBE - De laatste voormalige communistische machthebber in het Gemene best van Onafhankelijke Sta ten (GOS) heeft gisteren het veld moeten ruimen. In de Centraalaziatische republiek Tadzjikistan nam de anti-com munistische oppositie de macht over. Op de plaatselijke televisie verklaarden vertegenwoordi gers van de liberale en islami tische oppositie dat de „Opper ste Consultatieraad" de con trole heeft over het parle mentsgebouw. Het parlement was het laatste bolwerk van president Rachmon Nabijev en zijn aanhangers. Kort voor hij uit het gebouw vluchtte verklaarde Nabijev dat hij „de door het volk ver leende macht" niet zal opge ven. Hij leek te willen vasthou den aan zijn deelname aan de Consultatieraad, maar dat het zover komt is onwaarschijnlijk gezien de overwinning van de oppositie. De oppositie weigerde gisteren ratificatie van een eerder ge sloten akkoord over een coali tieregering met Nabijev. De president zou geheel van het politieke toneel moeten ver dwijnen. Na het aannemen van het pro tocol, waarin de twee partijen beloofden een verzoenings commissie in te stellen en af te zien van geweld, werd de toe stand in Doesjanbe aanzienlijk minder gespannen. Na weken lange betogingen verlieten de aanhangers van de oppositie het Ozodi-plein, en die van de regering het Sjachidon-plein voor het parlement. Het is niet bekend waar Nabij ev zich bevindt. Hij verliet aan het begin van de middag het parlement samen met enkele lijfwachten van de voormalige KGB. Talloze functionarissen van regering en parlement ont vluchtten de stad onder bege leiding van troepen van het ex- Sovjetleger. rUTTGART/BONN - londskanselier Kohl I eeft gisteren uitgebreid egen enkele heilige huis- aangetrapt: de Duit- el*° ers uit de westelijke deel- wej taten werken te weinig, ,pt o rijgen teveel vakantie en te vroeg met pen- loen. Iet een gemiddelde van 42 va- a j antie- en feestdagen per jaar vin ehoort de Duitse werknemer "iec it de best bedeelden in de we- eld. Kohl noemde dit gisteren dan 57 jaar nog eens twee nje dagen extra te geven. „In Jagen. Het is werkelijk bela- helijk". aldus Kohl, die hier- ver zelf moest lachen. n laar niet alleen dat. De bonds- °y anselier meent tevens dat de 'nf ïestduitsers eerder hun diplo id na's moeten halen én de ma- hines in de fabrieken langer Jnoeten laten draaien. In Ber in kwam Kohl gewapend en jaar oud zijn voordat ze hun Itudie hebben afgerond en dan carrière maken tot hun 59ste levensjaar, om vervolgens met pensioen te gaan. „Het resul taat is", zo zei Kohl, „dat de economie door de korte loop banen het groeiende aantal ge pensioneerden niet meer kan betalen. Het welzijnssysteem werkt niet meer, zo eenvoudig ligt het". Voordat het akkoord tussen vakbonden en werkgevers gis teren werd gesloten, reageerde de bondskanselier opmerke lijk laconiek op de stakingen. „Voor het eerst in achttien jaar dat de ambtenaren staken; dan móeten we er niet meteen een nationaal drama van maken, alsof dé wereld vergaat". Hoewel de bonden in Duits land alles deden om begrip voor hun acties te krijgen, groeide de laatste dagen de weerstand bij de burgers. Het zal nog dagen duren voordat de opgelopen achterstand in tal van diensten is wegge werkt. Een aantal bedrijfstakken klaagde niet over de staking, omdat ze er van profiteerden. Taxibedrijven, koeriersdien sten en bezorgdiensten, parti culiere vervoerders, busonder nemingen en privé-schoon- maakdiensten maakten winst gevende, bijna gouden dagen door. GEEF OM HUN WERELD BOUW AAN HUN TOEKOMST STICHTING VLUCHTELING GIRO DEN HAAG OMDAT HET HELPT LONDEN Britse spionnen staan niet langer in de kou. In zijn streven naar een doorzich tiger bestuur heeft premier Major voor het eerst het be staan erkend van MI6, de bui tenlandse inlichtingendienst. Major bevestigde ook wat de Britse media al lang hadden geraden, namelijk dat de dienst onder leiding stond van Sir Colin McColl (60). Deze voormalige Oxford-stu dent en diplomaat is de myste rieuze directeur-generaal 'C', zo genoemd naar voorganger Sir Christopher Curwen. In de boeken van oud-MI6-agent Ian Fleming werd 'C' omgedoopt in 'M', de baas van James Bond. Eerder dit jaar werd de identiteit van de nieuwe baas van MI5, de Britse BVD, geopenbaard. De Britten we ten nu dat mevrouw Stella Ri- mington (56), afgestudeerd aan de universiteit van Edinburgh, waakt over de binnenlandse veiligheid, met speciale aan dacht voor het IRA-terrorisme. Grenzen aan de kersverse doorzichtigheid van MI6 zijn er overigens wel. Want waar aan het jaarlijkse budget van ruim 600 miljoen gulden wordt besteed blijft net zo geheim als voorheen. Nu de Russen nau welijks nog weerwerk leveren zoekt MI6 naar nieuwe taken. SARAJEVO - Hoge ver tegenwoordigers van de Servische en Kroatische gemeenschappen in Bos nië-Hercegovina hebben overeenstemming bereikt over een vreedzame ver deling van de jonge repu bliek. Zij bereikten het akkoord tij dens een geheime bijeen komst in het Oostenrijkse Graz. De Moslim-bevolkings groep was niet uitgenodigd, zo heeft de Washington Post van daag gemeld. In het akkoord wordt met geen woord gerept over de etnische moslims in Bosnië-Hercegovina. Deze groep maakt in de voormalige Joegoslavische deelrepubliek ongeveer 44 procent van de be volking uit, tegen ruim dertig procent voor de Serviërs en bij na twintig procent voor de Kroaten. De overeenkomst werd uitonderhandeld door vertegenwoordigers van de et nische Serviërs en Kroaten die hun orders rechtstreeks ont vingen van de presidenten Slo bodan Milosevic (Servië) en Franjo Tudjman (Kroatië). Het akkoord lijkt regelrecht in te druisen tegen de vredesonder handelingen die de drie bevol kingsgroepen de laatste maan den voeren onder auspiciën van de Europese Gemeen schap. Krachtens het akkoord blijft voor de mosljms slechts een kerngebied in centraal Bosnië- Hercegovina over. In de tekst van de overeenkomst wordt li 140 - Nauwelijks heeft Lupardi die knop van zijn dirigeerzender in- aanvankelijk nog heftige pogingen doen om zich te bevrijden, wor- S Nrukt of van alle kanten komen troepen pinguïns de berghelling af den bestraald met de ultrantichagrinstralen wordt hun weerstand ensluiten de mannen in. Zo groot in aantal zijn de vogels, dat de drie spoedig minder. En even later lachen ze luid. Ze hebben er geen idee {jjannen, die zich heftig verweren, er niet in kunnen slagen zich vrij te van, wat hen is overkomen, maar ze voelen zich wonderlijk op hun Song festival door BERT VAN VELZEN Het zal de geleerde die in mei 2006 terugblikt op een halve eeuw Songfestival, niet ontgaan dat de Finnen in het jaar 1992 het lied Yamma-Yamma presenteerde, waarin de term Yamma-Yamma als hardnekkig kattegejammer 72 keer werd uitgekreten. Prachtig, prachtig. Het Yamma-lied werd ontworpen voor 600 miljoen televisiekijkers die op enkele miljoenen na geen woord Fins kennen. Yamma-Yamma verstaat natuurlijk iedereen, maar met zes dozijn Yamma-Yamma's zing je de sterren nog niet van de hemel. Daar is meer voor nodig. Zie 1968toen Spanje het festival won met het lied 'La La La'. De Spanjaarden, die ook in vriendschap, liefde en wellevendheid graag overdrijven, hadden niet minder dan 128 La La La's in deze onverbiddelijke meezinger verwerkt. Het lied had dienst kunnen doen als de Internationale der Dronkaards. Veertien jaar later dachten de Ieren hoge ogen te gooien met de La La-formule. Ze kwamen tot een totaal- generaal van 111 La La La's, maar dat bleek niet voldoende. Met La La La alleen kom je er niet. Aldus beginnen zich, bij opstapeling van de festivals der grote verveling, de contouren af te tekenen van een wetenschappelijke benadering van het festivalfenomeen. In de titels gebruiken de ontwerpers graag onomatopeeën (klanknabootsingen als boem en beng), baby taal of tweeletterwoordjes als Si, El, Hi en Go. Marokko zong in '67 Bada Boem, de Britten in '69 Boem Beng Beng, ons land zong in '75 Ding Ding Dong (le prijs), de Finnen probeerden het in '76 met Pump Pump, Australië deed in '77 een gooi met Boem Boem Boemerang waarmee de Boem werd genationaliseerd) en Portugal kwam in '82 met Bern Bom. Er was dus veel geschut en klokgebeier. De Noren hebben zes jaar geleden een poging aangewend om de kwaliteit van de doorgaans armzalige teksten te verbeteren met een lied over plannen voor de bouw van een hydro-elektrische krachtcentrale. Er was geen waardering voor. Er is nog te weinig materiaal voorhanden om te kunnen concluderen dat het winnen van het Songfestival een bewijs van maatschappelijk onvermogen is en het verliezen een proeve van bekwaamheid, maar de treurigste verliezer, deNoorJahn Teigen (nul punten in '78), is thans eigenaar van een flink aantal bedrijven, inclusief de enige niet-genationaliseerde bierbrouwerij in Nooi~wegen. Daar tegenover staan winnaars die in de bijstand terecht gekomen zijn. De politiek heeft in al die jaren nauwelijks vat gehad op het Songfestival. Tien jaar geleden trok Frankrijk zich terug omdat dit land zich niet langer met de culturele truttigheid van het festival wilde encailleren. Maar vanwege raisons d'état sloot Frankrijk zich kort daarop weer bij het canaille aan. In '87 probeerde een minister in Israël een banvloek over het Songfestival uit te spreken. 'Een belediging van onze nationale intelligentie', zo verklaarde hij. Hij was vergeten hoe Jordanië negen jaar eerder het Songfestival uit de lucht moest vegen toen Israël begon te winnen. De Jordaniërs kregen een bak bloemen te zien toen Israël aan de beurt was en later, toen het vanuit de gezichtshoek van Amman fout ging, werd de Eurovisie-uitzending afgebroken en vervangen dooreen detective-film. Politieke wetenschappers kunnen geen kant op met het festival, maar taalgeleerden kunnen zo langzamerhand aan de slag om de mystiek van de boemkletsdadalalalataal te analyseren. Het is opmerkelijk dat vroegere winnaars bijna allemaal verdwijnen in de coidissen van de geschiedenis. Maar heel af en toe hoor je van een ex-deelnemer aan het Songfestival en dan zie je vergeelde prentbriefkaarten van mensen die Öj Oj Oj zingen; een Portugees die de Anjerrevolutie bezingt maar zijn revolver thuis moest laten en de zwoegende borsten van Come Brokken. Uit het Verenigd Koninkrijk wordt gemeld dat Katie Boyle (deelneemster in '63) haar borsten heeft laten verkleinen tot een leuke maat 38B. Ze had 44DD en dat is met geen onomatopee ter wereld te beschrijven. Mandela verhuist naar blanke wijk JOHANNESBURG De zwarte Zuidafrikaanse leider Nelson Mandela zal binnenkort uit Soweto verhuizen en zijn intrek ne men in een van de blanke wijken van Johannesburg. Mandela vertrekt uit het gespannen Soweto uit veiligheidsoverwegingen en vanwege de scheiding met zijn vrouw Winnie, aldus een ANC- woordvoeder. De nieuwe verblijfplaats van de leider van het ANC zal niet worden bekendgemaakt. Winnie Mandela zal het huis van het echtpaar in Soweto aanhouden. (ADVERTENTIE) het gebied betiteld als „Kleine Pasja Alija", een verwijzing naar de huidige president (een moslim) van Bosnië-Hercego vina, Alija Izetbegovic. De noord- en oostrand van de jon ge republiek wordt volgens het akkoord vergeven aan de Ser viërs. De Kroaten ontfermen zich over het westelijk deel van Bosnië-Hercegovina. Hoge vertegenwoordigers van de moslim-bevolkingsgroep hebben woedend gereageerd op de Kroatisch-Servisch ruil handel. n. De pinguïns overmeesteren hen en slepen hen naar de grot. Daar staat Yoto al klaar met zijn lamp en wanneer de mannen, die BRUSSEL - Kernreactoren van het type RBMK, die ook in de kerncentrale van Tsjernobyl dienst deden, moeten ondanks hun vele gebreken in gebruik blijven om een economische ineenstor ting van Rusland te voorkomen. „In dit stadium is het niet realistisch te zeggen dat ze moeten worden gesloten", zei de wetenschapper Jevgeni Velikov, een adviseur van de Russische president Boris Jeltsin, gisteren op een seminar over nucleaire veiligheid in Brussel. Als ze zouden moeten worden gesloten, „dan zou er een onmiddellijke en radi cale terugval in de energieproduktie zijn, die ernstige sociaal- economische gevolgen zou hebben". De Russische olieproduktie is gedaald tot 30 procent van de lan delijke energieproduktie, terwijl ook de kolenwinning scherp te rug is gelopen. Voor de exploitatie van de enorme aardgasreser ves van Rusland zijn westerse investeringen nodig. „Kernener gie is de enige oplossing", zei Velikov. Rusland heeft elf van de verouderde reactoren van het type RBMK. In 1986 vond met een zo'n reactor in Tsjernobyl, in de republiek Oekraïne, het ergste kernongeluk in de geschiedenis plaats. NIMA-A/B en NGPR-A éénjarig met extra NIMA-A/MBA tweejarig Beide opleidingen worden gegeven in samenwerking met de HEAO van de Haagse Hogeschool (sector Economie Management) en starten in augustus- september 1992. Studiefinanciering is mogelijk. Informatieavond woensdag 3 juni, Houtrustweg 2, Den Haag, aanvang programma 19.00 uur. Bel voor informatie Truusje van Straaten 070 - 3602938, of 070 - 250666/215389 voor de brochure. 29 jaar kwaliteit in opleiden KORT HOGER BEROEPSONDERWIJS

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5