Chipcard voor snelle medische zorg Twintig jaar geëist voor dubbele moord Molens worden mak te veel ingebouwd BINNENLAND Zaak-Luitjens weer voor Asser rechtbank li Migrainepatiënten naar rechter voor vergoeding Imigran Ceidóc Souacwt VRIJDAG 8 MEI 1992 Eis acht jaar voor jarenlange incest BREDA Een 53-jarige man uit Oss hoorde gisteren voor de rechtbank In Breda acht jaar cel tegen zich eisen. De man zou zijn dochter in een periode van tien jaar ruim honderd keer hebben verkracht. Dat zou zijn begonnen toen het meisje negen jaar was. Hij zou tot zijn daden zijn geko men om wraak te nemen op de moeder van het meisje, die bij hem was weggelopen nadat hij haar had mishandeld. Tijdens de rechtszitting ontkende de man, die drie keer is veroordeeld voor mishandeling, in alle toonaarden. Hij zegt dat het gaat om een het ze, die na zijn echtscheiding is be gonnen. De uitspraak is op 18 mei. Familie-onderzoek cholesterolgehalte UTRECHT Er komt een onderzoek naar families waarin een verhoogd cho lesterolgehalte en ook een te hoog vetge halte voorkomen. Vermoedelijk één op de drie Nederlanders lijdt aan deze ge combineerde 'hyperlipidemie'. De Utrechtse internist dr. T. de Bruin gaat het onderzoek leiden. Hij krijgt er subsi die voor van de Nederlandse Hartstich ting. De combinatie van een te hoog cho lesterol- en vetgehalte verhoogt het risi co op een hartinfarct aanzienlijk. Bij fa milies met deze kwaal komen hartin farcten onder de zestig jaar naar verhou ding veel voor. De Bruin hoopt de verantwoordelijke er felijke factor op te sporen. Verder kun nen familieleden, als ze eenmaal zijn ge vonden, snel met een eenvoudige be handeling beginnen. ASSEN/VANCOUVER Jacob Luitjens, de 73-jarige in Canada wonende uit Roden af komstige oorlogsmis dadiger, is een nieuw offensief begonnen-om uit de handen van de Nederlandse justitie te blijven. Via de Haagse advocaat mr. A.M.M. Orie heeft de ex-landwachter en NSB'er na bijna 44 jaar verzet la ten aantekenen tegen het vonnis dat op 1 september 1948 door het bijzonder ge rechtshof van de recht bank in Assen werd gewe zen. Luitjens werd toen bij ver stek tot levenslang veroor deeld wegens „het opzette lijk in tijd van oorlog de vijand hulp verlenen, meermalen gepleegd". Mocht het verzet gegrond worden verklaard, dan moet de strafzaak tegen Luitjens opnieuw worden behandeld. Oordeelt de rechtbank in Assen Luit jens' verzoek ongegrond, dan blijft het vonnis van kracht. Tijdens een openbare strafzitting van de recht bank op 26 mei in Assen zal de strafkamer bepalen of Luitjens recht heeft op verzet. Hiertoe moet de rechtbank volgens persof ficier mr. J. de Valk een aantal zaken beoordelen. Zo is verzet uitsluitend mogelijk indien er bij een rechtszaak geen hoger beroep mogelijk is, indien de veroordeelde niet aan wezig was, hij niet op de hoogte was van de rechts zaak en ook niet van het vonnis. Tenslotte moet hij binnen veertien dagen na dat hij in kennis is gesteld van de uitspraak verzet aantekenen. Het zal met name dit laat ste onderdeel zijn waar zijn advocaat het heel moeilijk mee zal krijgen. Moeilijk Luitjens heeft namelijk tij dens de behandeling van zijn zaak voor het federale gerechtshof in Vancouver meerdere malen verklaard dat hij in 1983 al door een Nederlandse journalist op de hoogte is gebracht van zijn vonnis in Nederland. Dat zou betekenen dat hij veel te laat is met het aan tekenen van verzet. Pers officier De Valk: „Dat is juist, maar wij weten na tuurlijk niet met welke ge gevens de raadsman van Luitjens ter zitting ver schijnt". Mr. Orie weigerde in te gaan op de reden van Luit jens' actie. „Ik heb geen behoefte om voor de be handeling voor de recht bank uitspraken te doen". Hij verklaarde niet op de hoogte te zijn gesteld van de datum waarop de recht zaak in Assen wordt be handeld. „Ik ben die dag niet aanwezig, omdat ik dan met vakantie ben. En het is zo'n ingewikkelde zaak datje die ook niet ge makkelijk overdraagt aan een collega". Idoor WIM GOORHUIS BREDA In Nederland worden ieder jaar duizen den mensen in het zieken huis opgenomen door verkeerd medicijnge bruik. Enkele honderden patiënten - precieze cijfers ontbreken - ko men door verkeerde medicij nen zelfs te overlijden. Oor zaak van dit verkeerde medi cijngebruik is vaak onwetend heid. De internist bij het zie kenhuis weet niet - of soms te laat - welke medicijnen de pa tiënt wel of niet mag gebrui ken. En ook combinaties van bepaalde medicijnen kunnen fataal zijn. In Breda is deze week een ex periment van start gegaan dat een bijdrage moet leveren aan een sneller en beter overzicht van gegevens van patiënten. Burgemeester Ed Nijpels stel de daar het zogenaamde chip- card-project in het gezond heidszorg in gebruik. Acht huisartsen, drie apothekers, een internistenmaatschap van het plaatselijke ziekenhuis en 500 patiënten werken er aan Het systeem werkt simpel en effectief. De huisartsen, apo thekers en internisten in het ziekenhuis kunnen via een computerbeeldscherm de me dische gegevens van de pa tiënt inzien. Privacy Belangrijk daarbij is echter wel dat de privacy van de pa tiënt gewaarborgd blijft. Dit gebeurt door middel van de 'smart card' of gezondheid spas, die de patiënt zelf in zijn bezit houdt. Wanneer de pa tiënt de pas afgeeft aan een huisarts of internist, verleent hij op dat moment tevens toe stemming dat zijn//haar me disch dossier wordt ingezien. Het systeem is ontwikkeld door PharmaPartners in Bre da. in samenwerking met de Stichting Dienst Informatie verwerking. PharmaPartners houdt zich al geruime tijd be zig met automatiseringspro jecten in de gezondheidszorg. Volgens Hans van de Meeberg van PharmaPartners is deze wijze van waarborgen van de privacy van patiëntengege vens ontwikkeld in samenwer king met de Inspectie voor de Volksgezondheid. Voor huisarts of internist heeft een volledige inzage van de medicatie - de uiteindelijke be handeling met geneesmidde len - van de patiënt weer als voordeel dat hij een snel en compleet overzicht krijgt van het medisch verleden van de patiënt. En daarmee wordt de kans op fouten aanzienlijk ver kleind. „Door gebruik te ma ken van dit systeem is er een medicatie van tegen de 100 procent," aldus Van de Mee berg. Onderzoek heeft volgens hem uitgewezen dat medici in het verleden slechts in vier van de honderd gevallen een volledig inzicht hadden in de medicatie van een patiënt. En hoe beter en sneller de huis arts of internist geïnformeerd is over de medische geschiede nis van de patiënt, des te beter. Kwaliteit Volgens Van de Meeberg is de volledigheid van de medische gegevens zelfs bepalend voor de kwaliteit van de gezond heidszorg. Ander voordeel van het systeem is dat de chipcard ook een soort van SOS-functie heeft. Wanneer de patiënt de card bij zich draagt is een een snelle identificatie mogelijk (bijvoorbeeld bij een ongeluk). En kan de patiënt dus aanzien lijk sneller geholpen worden dan voorheen. En het Bredase project moet nu uitwijzen of bijvoorbeeld de patiënt de card in de praktijk ook werkelijk bij zich draagt. Wanneer dit laat ste niet het geval is, is het ver volgens ook niet mogelijk om bij de gegevens te komen. Ook niet bij een spoedgeval. In dat geval vindt actie plaats zoals dat in het verleden altijd ging. En dat duurt altijd langer. De woordvoerder van Pharma Partners noemt ook als voor deel dat de internist in een oogopslag kan zien welke me dicijnen de patiënt gebruikt of heeft gebruikt. Het is dan zo goed als uitgesloten dat de pa tiënt medicijnen krijgt voorge schreven die zich niet verdra gen met andere medicijnen die de patiënt al gebruikt. Het is de eerste keer in de ge- zonheidszorg dat met een der gelijke systeem met chipcards wordt gewerkt. „Voor het pro ject bestaat zelfs internationa le belangstelling," weet Van de Meeberg. Databank De databank waarin de gege vens van de patiënt worden op geslagen wordt centraal be heerd. Bovendien is er ook nog eens onderscheid in de gege vens die de huisarts en inter nist onder ogen krijgt, en de gegevens die bijvoorbeeld de apotheker krijgt. De apotheker hoeft immers beroepshalve geen inzicht te hebben in de volledige medische gegevens. De Bredase huisarts Bakers is een van de acht huisartsen in die plaats die aan het onder zoek - dat anderhalf jaar duurt - deelneemt. Ervaringen heeft hij uiteraard nog niet, ver wachtingen wel. Bakers sluit zelfs niet uit dat in de toe komst alle huisartsen over gaan naar een geautomati seerd en onderling uitwissel baar systeem voor registratie van patiëntengegevens. Ba- vink: „Maar het is heel belang rijk dat de privacy beschermd wordt en dat is bij systeem goed gewaarborgd. Het doel van het systeem is ook tweele dig: aan de ene kant om de in ternisten meer inzicht te ge ven in de medische gegevens, maar aan de andere kant ook om de privacy van de patiënt te beschermen. De patiënt maakt zelf uit wie zijn gegevens mag inzien. En vandaar dus ook dat de patiënt de apotheker een andere card moet overhandi gen. De apotheker heeft op die manier alleen inzicht in de me dicatie, niet in de medische ge gevens". Het bedrijf PharmaPartners vindt het op dit moment - bij de introduktie van het systeem - nog te vroeg om voorspellin gen te doen over de toekomst. „Wat we wel hopen is dat het nieuwe systeem in een behoef te voorziet en dat straks - wan neer het proefproject is afgelo pen - de mensen die er nu mee werken het systeem missen" aldus Van de Meeberg. BREDA Officier van justitie mr. A. van der Schans heeft gistermid dag voor de rechtbank in Breda voor een dubbele moord in Baarle-Nassau tegen drie mannen twin tigjaar cel geëist. Twee van de verdachten, de 21-jarige R. v.d. B. en de 26-ja- rige P.C., zouden bovendien tbs met verpleging moeten krijgen. Deze twee mannen hebben bekend in oktober vo rig jaar de 50-jarige H. Wöste- meier en diens 30-jarige vrien din G. van Dijk te hebben ver moord. De derde verdachte is de 27-ja- rige A. v.d. S., die als ex-portier van een discotheek uit Breda twee keer is veroordeeld voor mishandeling en openlijke ge weldpleging. Hoewel hij bij de overval in Baarle-Nassau nie mand heeft doodgeschoten, eiste de officier van justitie te gen hem ook twintig jaar. Vol gens mr. Van der Schans is V.d. S. net zo schuldig, omdat hij drie geladen wapens lever de en spullen om de slachtof fers vast te binden. In oktober vorig jaar drongen de drie gewapende mannen, van wie er twee waren ver momd met een bivakmuts, 's nachts het huis van Wöstemei- er in Baarle-Nassau binnen. Ze vermoedden daar anderhalf miljoen gulden aan zwart geld in een kluis te vinden. Toen Wöstemeier de kluis niet snel openkreeg, werd hij eerst in een been geschoten. Hoewel Wöstemeier de code gebruikte ging de kluis, waarin alleen maar historische munten met een waarde van enkele duizen den guldens lagen, niet open. Uit angst voor herkenning hebben de 21-jarige en de 26- jarige verdachte toen Wöste meier en diens vriendin, die met handboeien aan CV-bui- zen waren vastgeketend, door het hoofd geschoten. De over valler V.d. B. zou voordat hij de vrouw doodschoot ontucht met haar hebben gepleegd. Volgens mr. Van der Schans hebben de mannen na een grondige voorbereiding met uiterste koelbloedigheid gru welijke strafbare feiten ge pleegd. Zo zou van te voren af gesproken zijn, dat bij moge lijk gevaar voor herkenning de bewoners moesten worden „af gemaakt". In zijn eis hield de Bredase of ficier van justitie er rekening mee, dat de verdachten nog jong zijn, een betrekkelijk ge ring strafblad hebben en voor de slachtpartij in Baarle-Nas sau door psychiaters vermin derd toerekeningsvatbaar zijn verklaard. De uitspraak is op maandag 18 mei. Meer dan zeshonderd molens zijn morgen geopend voor het publiek tijdens de Nationale Molendag. Bij voldoende wind zal op veel molens graan worden gemalen, hout worden ge zaagd of water worden opgemalen. De Molendag valt ook dit jaar weer samen met de Landelijke Fietsdag. De te bezichti gen molens zijn herkenbaar aan de blauwe wimpel van de or ganiserende stichting „De Hollandsche Molen". te houden moet volgens De Vries aan drie voorwaarden worden voldaan. De molens moeten volgens hem in een bouwkundig goede staat zijn. regelmatig werken en wind kunnen vangen. „De eerste twee zijn meestal wel in orde. Veel molens zijn gerestau reerd en worden aan de gang gehouden door vrijwilligers. Bij ondoordachte bouwprojec ten als in Ede is het volgens De Vries echter afgelopen. AMSTERDAM - „Eén van de drie levensvoor waarden voor het voortbe staan van de molens in Nederland is wind. Zon der wind kan een molen niet draaien en dan zal hij, hoe goed misschien ook gerestaureerd, binnen tien tot vijftien jaar weer veranderen in een bouw val". Bij deze opmerking van G. de Vries, stafmedewerker van Stichting De Hollandsche Mo len, treden niet onmiddellijk alarmbellen in werking. Want als er in ons land aan één ding geen gebrek is, dan is dat wel de wind. „De situatie is juist heel zorg wekkend", legt De Vries ech ter uit. „Toen de Tweede Ka mer begin jaren '60 besloot de nog bestaande molens tot mo nument te verklaren werd na gelaten daar maatregelen tot bescherming van dat bezit aan toe te voegen. Het resultaat is dat tal van gemeenten welbe wust of zonder er bij na te den ken bouwplannen hebben uit gevoerd die de omgeving ern stig aantasten. In Ede bijvoor beeld is binnen 100 meter af stand van de Keetmolen een flatgebouw verrezen. Die mo len is dus niet meer te gebrui ken. De flat veroorzaakt turbu lentie. Er ontstaan valwinden. De molen zou volstrekt onre gelmatig worden; nu weer snel en plotseling weer langzaam draaien. Hij is niet meer onder controle te houden". Voorwaarden Om het molenbestand op peil „We beseffen heel goed dat er op elke plaats rekening moet worden gehouden met ver schillende belangen. We vra gen dan ook niets anders dan de mogelijkheid een molen 're delijkerwijs' te kunnen laten functioneren. Daarvoor is een redelijke windvang nodig". Als norm geldt daarbij volgens hem dat de eerste 100 meter rond de molen geheel kaal moet zijn. „Daarna mag de be bouwing per dertig meter met één meter oplopen; na 300 me ter dus zo'n 7 meter hoog zijn". Dat besef blijkt zelden te zijn doorgedrongen tot gemeente besturen. „Voortdurend wor den we geconfronteerd met plannen die het functioneren van bepaalde molens bemoei lijken of onmogelijk maken: dat fraai gerestaureerde mo lens door andere bouwwerken worden bedreigd. Iedereen zal beseffen dat het onzin is de ene maand te besluiten om een oude klapbrug over een gracht te restaureren en de volgende raadsvergadering om dezelfde gracht te dempen. Maar met molens gebeurt dat wel voort durend". Zorgen De monumenten van de win ning van energie door wind kracht werden dertig jaar gele den op het nippertje gered. I et de overtuiging dat nieuwe tl den waren aangebroken en d< binnenkort kernenergie zo. bijdragen aan een zorgeloz toename van de welvaart we den veel bouwsels geslooptri omgebouwd tot vreemdsoort a< ge woningen. Totdat het bese jg doordrong dat daarmee ooi veel schoonheid verloren ging Overal startten restauratiepro jel jecten en het resultaat is date an nog steeds ruim duizend wind en watermolens in min of mee volle glorie te bewonderei zijn. Toch ziet De Vries de toekom somber in. „Het molenbestam wordt door middel van subsi dies in redelijke staat gehou den. Maar er is veel meer geli ,n nodig dan er beschikbaar is j. Wanneer er voor 5000 guldei kosten worden gemaakt, dai ve draagt de staat 4000 gulden bij ja Maar alles wat daarbovei ar komt is voor eigen rekening ye Per molen is dat gemiddeli 10.000 gulden per jaar. Dil moet bijeen worden gebrach no door vrijwilligers of 'verdiend j, door het onderhoud in te leggen van amateurs. Maa het is onvoldoende voor r' zorgeloze toekomst". 'Mölenkaarten zijn verkrijg baar bij de ANWB-kantorene -agentschappen. Aan de ham daarvan kan men zijn eige route vaststellen. Voor nadef informatie over molens fcal men zich wenden tot Sticht^ De Hollandsche Molen. Sol phatistraat 634. 1018 AV At| sterdam, tel. 020-6238703. Tegelijk met de Nationale Jl lendag wordt morgen de li Landelijke Fietsdag gehoudt georganiseerd door ANW) TROS en VW. In tegenstelliï tot voorgaande jaren wordt S bruik gemaakt van ruim bewegwijzerde fietsrovM langs de mooiste plekjes in a regio. De gemiddelde lengteI 35 km. Routeboekjes, met ü1 gens korting op attracties °e< bijvoorbeeld een versnapering r zijn te koop bij de ANWB-kaf toren en -agentschappen en 6| de VW-kantoren. Visser vermist na 1 omslaan van kotter fl IJMUIDEN - Belgische en Nede L landse marineduikers zijn er gisten in geslaagd één van de twee vermis bemanningsleden van de gekapseis< a Belgische kotter Lucky uit het zinkei !i de schip te redden. De zoekactie na °J de nog niet gevonden visser is im loop van de middag gestaakt. Drie a dere bemanningsleden waren al eerd< L' opgepikt door een andere kotter, aldi n een woordvoerster van het Kustwacl centrum in IJmuiden gisteren. DeBt l| gische kotter zonk aan het einde vt 'e de middag voor de kust van Westkagx a, le (Walcheren). De oorzaak van h kapseizen van het schip is nog onb kend. De Kustwacht zegt er rekenii mee te houden dat de netten onder ter achter een zwaar object zijn gi haakt. Hoogleraar wil onderzoek naar ontsteking van schildklier UTRECHT Er moet meer onderzoek komen naar schild klierontsteking na een beval ling. Dat overkomt namelijk jaarlijks 14.000 vrouwen in Ne derland. Vaak worden de ver schijnselen, moeheid en neer slachtigheid, niet herkend als een gevolg van een schildklie rontsteking. Dat stelde prof.dr. W. Wiersinga vandaag in zijn inaugurele rede aan de Univer siteit van Amsterdam. Wiersin ga is hoofd van de „schildklier- groep" van de afdeling endo crinologie (hormonenleer). Het is hoog tijd voor meer onder zoek, omdat de ziekte dan te voorspellen en misschien ook te voorkomen is, aldus Wier singa. Hormonen worden door bepaalde klieren gevormd en daarna in de bloedbaan afge scheiden. Zij werken stimule rend of juist remmend op de werking van andere organen. Koningin Beatrix tekende gisteren het gastenboek op de Expo '92 in Sevilla. Terwijl de presidenten Mitterand en Walesa eerder deze week verwelkomd werden door leden van het Spaanse koninklijk huis, werd bet koninklijk paar begroet door de mihister van sociale zaken, Matilde Fernandez. Zij bracht samen met prins Claus een bezoek aan het Nederlandse paviljoen waar de Hollandse meesterwerken nu door zwart doek worden afgeschermd tegen het felle Spaanse zonlicht. FOTO: ANP UTRECHT - De Nederlandse Vereniging van Migrainepa- tiënten begint bij de rechtbank in Den Haag een verkorte pro cedure tegen het besluit van staatssecretaris Simons, slechts een zeer gering deel van het anti-migrainemiddel Imigran te vergoeden. Simons liet vorige week weten dat Imigran in het GVS (ge neesmiddelenvergoedingssys teem) wordt opgenomen in een groep ergotamine-preparaten. Het gevolg is dat de patiënten per tablet van 29,75 gulden slechts 52 cent vergoed krij gen. De staatssecretaris vindt dat Imigran geen relevante voordelen biedt boven de ergo tamine-preparaten en dat het middel dus goed vervangbaar is. De patiënten zijn het hier ab soluut niet mee eens. Ze ver wijzen daarbij naar de bijwer kingen van ergotamine. Vol gens secretaris J. de Kort-An- sems van de vereniging is er steeds meer van nodig om mi- graine-aanvallen te lijf te gaan, waardoor op den duur weer er- gotamine-afhankelijke hoofd pijn ontstaat. Injecties met ampullen Imi gran, die een kleine 70 gulden per keer kosten, worden nog wel volledig vergoed. De vere niging vreest evenwel dat ook daar een eind aan zal komen, aangezien de commissie van de Ziekenfondsraad zich bin nenkort ook over deze toedie ningsvorm gaat buigen. De meeste molens worden tegenwoordig door vrijwilligers draaiende gehouden. FOTO CORNÉ SPARIDAEN 1 SUSKE EN WISKE - DE SCHERPE SCORPIOEN Standaard Uitgeverij/Wavery Productions

Leidse Courant | 1992 | | pagina 4