fDoorstralen eipoeder, vis n schaaldieren verboden 'Souoont BINNENLAND Enquête: lichte winst PvdA Meer instructie bij opvang psychiatrische patiënt Positieve reactie van Vluchtelingenwerk over terugkeer Vietnamezen Kok gelooft niet in verbetering 'Onze moederlijke talegaat nooit verloren WD bindt strijd aan tegen gebruik van vuilcontainers wao-besluit Geen enkele kritiek op leiderschap Wöltgens VRIJDAG 8 MEI 1992 CBS: gunstiger ontwikkeling van de werk gelegenheid Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG - De werkge legenheid ontwikkelt zich gunstiger dan verwacht. Volgens nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zou één van de argumen ten van het kabinet om de koppeling los te laten nu niet meer opgaan. De verhouding tussen het aan tal mensen dat werkt (actie ven) en niet-werkt (inactieven) valt veel lager uit dan het per centage van 86 waar de rege ring van is uitgegaan. Woord voerders van CDA en PvdA zeggen echter dat het te vroeg is om nu al besluiten terug te draaien. Volgens het CBS zal het natio naal inkomen ruim tien mil jard gulden hoger uitvallen dan aanvankelijk becijferd. De werkgelegenheid zal naar ver wachting ruim 100.000 ar beidsjaren hoger uitkomen. Door de herziening van de ge gevens daalt het aandeel van de collectieve lasten in het na tionaal inkomen van 53,4 tot 52,4 procent. De staatsschuld vermindert met 0,1 procent, waardoor het kabinet, als het wil, zo'n 500 miljoen gulden extra te besteden heeft. Het CBS noemt de bijstellingen van zo'n 2 procent overigens bescheiden; bij de vorige her ziening, tien jaar geleden, was dat nog bijna 6 procent. CDA-woord voerder Terpstra: „Het is prettig dat het financie ringstekort iets daalt, maar het zou zeer onverstandig zijn om dat geld meteen te gaan uitge ven, bijvoorbeeld om de sala risverhoging in de zorgsector mee te betalen. Zijn PvdA-col- lega Melkert is ook terughou dend. „Het kabinet mag zich niet rijk rekenen met deze nieuwe cijfers. Dat zou zeer on verstandig zijn". dei )EN HAAG - De onverhoed- keuze van de PvdA-leidmg de Tweede Kamer op 1 mei ,m stelling te nemen tegen be- iriezing van de uitkering van 11e bestaande wao'ers tot vijf- besli ig jaar lijkt voor de PvdA, al- Uem thans bij de kiezers, vruchten frac 5f te werpen. )e PvdA staat in de jongste en- uéte van bureau Inter-View tx eliswaar nog op een drama- jsch verlies ten opzichte van SeZi je huidige 49 zetels, maar dig [hint met 17,6 procent van de te d temmen drie zetels op in ver te vi elijking met de enquête van r(^, ien week ervoor, naar uitein- lelijk 27 zetels. Het onderzoek is gehouden tot en met maan dag 4 mei, de dag waarop de onenigheid tussen de PvdA- bewindslieden. met staatsse cretaris Ter Veld van sociale zaken en werkgelegenheid in het bijzonder, en de fractietop onder aanvoering van fractie leider Wöltgens en diens plaatsvervanger Leijnse over de wao-opstelling naar buiten kwam. Het CDA zakt blijkens de peiling weer terug na het herstel dat de christen-demo craten vorige week ten deel viel in de commotie over de in komensontwikkeling voor 1993. WOLFHEZE Een instelling moet de huisgenoten en familie van een psychiatrische patiënt die met verlof gaat of wordt ont slagen de nodige instructie voor de opvang geven. In de praktijk schort het daar vaak aan, zodat degenen die de (ex-)patiënt moeten opvangen in het luchtle dige belanden. Door het ontbreken van begeleiding kan de kans op heropname toenemen. Drie organisaties van en voor familiele den van psychiatrische patiënten (La byrint, de Interkerkelijke Stichting In Perspektief en Ypsilon) stellen dit in de richtlijnen die ze hebben opgesteld voor een zorgvuldige communicatie tussen hulpverleners en familieleden. De richtlijnen zijn vandaag in Wolfheze aangeboden aan de voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezond heid, prof. J. van Londen. Ze zijn inmid dels ook voorgelegd aan de koepelorga nisaties in de geestelijke gezondheids zorg. De laatste jaren is het accent vooral ge legd op het verbeteren van de rechtspo sitie van de patiënt zelf. De contacten tussen hulpverleners en familie lopen soms stroef. Er zijn volgens de drie or ganisaties treurige voorbeelden van misverstanden en onnodige botheid, vaak door onvoldoende inzicht in de problemen van de familie. Familieleden en huisgenoten van psy chiatrische patiënten zitten meestal in een doolhof van onzekerheid en emo ties. Ze kunnen zich vaak met meer concentreren op een eigen leven en ze krijgen nauwelijks steun of informatie, aldus de organisaties. Geen tovermiddel De richtlijnen geven globale zorgvul- digheidsregels. De organisaties zien ze niet als een tovermiddel, maar hopen wel dat ze ertoe leiden dat „schrijnende voorbeelden van onverschilligheid en achteloosheid zullen afnemen" en dat de instellingen een „familieledenbe- leid" gaan voeren. De aanbevelingen hebben betrekking op informatie aan en het toegankelijk maken van de hulpverlening voor de fa milie en op de communicatie en samen werking tussen instellingen en familie leden van psychiatrische patiënten. Zo stellen de organisaties voor om zowel uit de kring van familieleden als uit het behandelend team een contactpersoon aan te wijzen. Verder noemen ze het zeer ongewenst het opnemen van de pa tiënt en/of het geven van informatie en steun aan familieleden afhankelijk te stellen van hun bereidheid om aan een bepaalde behandeling (bij voorbeeld gezinstherapie) mee te werken. lechtvaardig eduwen en leden van de Vrouwenbond FNV demonstreren op het Binnenhof. Ze wensen niet in de kou te worden gezet door de nieuwe abestaandenwet en pleitten gisteren voor een rechtvaardige wettelijke regeling. Binnenkort behandelt de Tweede Kamer het wetsvoorstel. FOTO: MILAN KONVALINKA UTRECHT - Vluchtelin genwerk kan zich vinden in de voorstellen van staatssecretaris Kosto, nu de Vietnamese regering het kabinet schriftelijk heeft gegarandeerd dat de Vietnamezen niet worden vervolgd voor hun 'repu- bliekvlucht'. De organisatie voor vluchtelin gen heeft bovendien op grond van overleg met het ministerie van justitie en de Internationa le Organisatie voor Migratie (IOM) de indruk dat het terug keerprogramma voor de Viet namezen er heel goed uit ziet, aldus Vluchtelingenwerk. Het plan van de IOM voorziet on der meer in hulp bij huisves ting, scholing en het zoeken van werk in Vietnam. Voorts houden vertegenwoordigers van het IOM gedurende negen maanden toezicht op alle indi viduele gevallen, die naar Viet nam zijn teruggekeerd. De in terkerkelijke vluchtelingenor ganisatie Inlia zet vraagtekens bij de garantie van de Vietna mese regering. „Waarom be perken ze die garantie alleen tot de 'republiekvlucht'? Wij willen dat de Vietnamese rege ring de asielzoekers ook op an dere terreinen de garantie biedt dat ze niet vervolgd wor den", aldus Inlia-directeur J. van Tilborg, die dit punt bij de Tweede Kamer wil aankaar ten. Wee doden in chtelijk drama FRECHT' De politie heeft steren in een woning in Irecht het stoffelijk over- hot gevonden van een 34-ja- [e vrouw. Zij bleek in de lapkamer met meerdere essteken om het leven te zijn iy, ïbracht. In de bij de woning ihorende kelderbox werd lama het stoffelijk overschot in haar 42-jarige echtgenoot ingetroffen. Onderzoek heeft re ilgens de Utrechtse politie tgewezen dat de man ver- oedelijk begin deze week Srst zijn vrouw om het leven eeft gebracht en daarna de rnd aan zichzelf heeft gesla- !n. Oorzaak van het drama 'doin irmden relatieproblemen. De jiand nlitie was gewaarschuwd om it de man sinds maandag niet al- eokeer op zijn werk was versche- DEN HAAG De citaten vlogen over tafel of het niks was. Nederlandse en Vlaamse schrijvers wer den aangehaald als waren ze dagelijkse kost voor ka merleden. Zelden zal een debat zo'n hoog cultureel gehalte hebben gehad als gisteren, toen het ging om de Nederlandse taal; een kostbaar bezit of een weg werpartikel als Europa straks echt één is? Maar goed beschouwd was het een bijeenkomst van niks, want iedereen was het er wel over eens, dat het Nederlands niet moet worden ingeruild voor een andere taal, Engels bijvoorbeeld. Zoals een essay ist eens schreef: 'hoe je het ook wendt of keert, in een vreemde taal blijven we - meer of min der vaardig - een pianist met houten vingers'. Ook staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenland se zaken vond dat. Maar daar om is het in haar ogen nog niet nodig in de grondwet vast te leggen dat het Nederlands de officiële taal van bestuur, rechtspraak en onderwijs is. Zij ziet er meer in dit in een wettelijke regeling op te ne men. Met andere woorden: Ne derlands is en blijft de hoofd taal. Van die regel kan in bij zondere gevallen wel eens wor den afgeweken. De Kamer voelt daar ook wel iets voor, al hadden CDA en GPV toch graag gezien dat het grondwet telijk werd geregeld, zoals in sommige ons omringende lan den. Maar een motie waarin dat werd voorgesteld, kreeg niet genoeg steun. Literatuur Het was bijna ontroerend te horen hoe sommige sprekers zich voor de gelegenheid had den verdiept in de literatuur om elkaar te overtreffen in be lezenheid. CDA'er Mateman maakte er zelfs een hele show van, waarin het aantal literato ren niet meer was bij te hou den. Hij concludeerde ook dat hij eigenlijk de meest Neder landse naam heeft van alle ka merleden, op de voet gevolgd door zijn partijgenoot Koetje. GPV'er Van Middelkoop, de initiator van het debat, noem de de Nederlandse taal de ge reedschapskist, het wapen bij uitstek van zichzelf en zijn col lega's. „Wat is een parlementa riër zonder taal: een bekla genswaardige figuur", zei hij. Alle verhalen kwamen er op neer, dat Nederlands geen der de- of vierderangs taal mag worden, omdat het daarvoor te kostbaar is. Een erfgoed dat we nooit mogen afstaan. Sommi ge deskundigen hebben al ge zegd dat het straks niet meer zal zijn dan een streektaal, naast één gemeenschappelij ke, Europese taal. Dat beeld was alle kamerleden een gru wel. WD'er Wiebenga herinnerde aan recente publicaties in de Italiaanse pers, waarin werd gemeld dat Nederland zijn taal wilde afschaffen. Dat verhaal was voor een belangrijk deel gebaseerd op uitlatingen van onderwijsminister Ritzen, dat Engels maar de officiële voer taal moest worden op universi teiten en hogescholen. Wie benga eindigde met een citaat van Vondel, deze dag uiterst populair. 'Neemt hij voor in Nederduits, zijn moederlijke tale, te zingen.„Deze spraak wordt tegenwoordig in 's Gra- venhage, de Raadkamer der Heren Staten, en het Hof van hunnen Stedehouder, en 't Amsterdam, de machtigste koopstad ter wereld, allervol maaktst gesproken...'. Wieben ga: „Moge dat nog lang zo blij ven". ASPER EN HOBBES IK KUIJ6 PAT STO/M/MÊ uaar nirreogp. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Net als het CDA wilde ook vice-pre mier Kok het nieuwe standpunt van de PvdA niet onaanvaardbaar ver klaren. Maar ook hij acht het bijna uitgesloten dat het voorstel van de PvdA- fractie een verbetering zal worden, gezien het feit dat de financiële doelstelling ongewijzigd blijft. De PvdA weigerde gisteren steun te verlenen aan een mo tie van WD, D66 en Groen Links, zoals woordvoerder Frans Leijnse reeds begin deze week had aangekondigd. Die motie behelsde hetzelfde als de PvdA-fractie wil (het ont zien van alle huidige wao'ers), maar de regeringsfractie zal haar definitieve standpunt pas bekend maken als het echte wetsvoorstel in stemming, komt. Dat gebeurt vermoede lijk in het najaar. Volgens WD-woordvoerder Linschoten is de PvdA „geen knip voor de neus meer waard nu zij niet voor de motie stemt en haar mooie praatjes niet omzet in daden en stemge drag". Maar volgens Leijnse was de WD er alleen op uit een conflict te veroorzaken' tussen enerzijds de PvdA-be-. windslieden Kok en staatsse^ cretaris Ter Veld (sociale za ken) en anderzijds de PvdA- fractie. „Het kan u niet schelen wat de betekenis van de motie is", brieste Leijnse. Hij wees erop dat de WD de wao voor nieuwe gevallen zo goed als wil afschaffen. De motie van Lin schoten was in zijn ogen dus> niets anders dan een „politiek spelletje". PIT IS iMKKtUJKt PÉWK ob écht PAT! OÉ A10ÉPÉI? M£ DEN HAAG - Er moet volgens de WD snel een onderzoek ko- UlBK 15 PIEK V0Ö£ men naar het gebruik van containers voor de inzameling van or ganisch afval (groente, fruit en tuinafval). Steeds meer gemeen ten schakelen over op containers, waarin geen luchtroosters zit ten. In deze bakken kunnen giftige bacteriën ontstaan, die zeer schadelijk zijn voor de gezondheid van mens en dier, aldus de WD-kamerleden Kamp en Te Veldhuis. De Kamerleden willen van het kabinet weten hoeveel van deze containers in Nederland worden gebruikt en hoeveel er de komende tijd nog bij komen. De WD'ers vinden het vreemd dat aan de risico's van het ge bruik van deze afvalcontainers tot dusver nog geen aandacht is besteed. Volgens Kamp en Te Veldhuis doen zich vooral 's zo mers in de afvalbakken zogeheten anaerobe microbiologische processen voor wegens de hoge temperaturen. Het risico wordt nog vergroot, doordat de containers soms pas na vier weken wor den opgehaald. DEN HAAG Geen enke le PvdA'er heeft gisteren in de fractievergadering van de sociaal-democra ten de positie van voorzit ter Wöltgens ter discussie gesteld. Dit verbaasde Wöltgens nogal, omdat een onbekend aantal le den in een ochtendblad ano niem had gezegd dat hij vol strekt had gefaald en dus on geschikt was geworden voor het leiderschap van de fractie. Die uitspraken veroorzaakten bij andere PvdA'ërs weer grote verontwaardiging. Zij eisten in de vergadering dat de „anonie me lafbekken" zich bekend zouden maken en zouden her halen wat zij 's ochtends in de krant gezegd hadden. Zoals gezegd meldde zich niemand. De fractievoorlichter leidde daaruit af dat er kennelijk ook niet veel kritiek was. „In onze fractie is men namelijk niet ge wend zijn mond te houden". PvdA-leider Kok verklaarde gisteren na afloop van het ka merdebat over het nieuwe standpunt van de PvdA over de wao dat hij alleen kritiek heeft op de procedure die Wölt gens en diens plaatsvervanger Leijnse gevolgd hebben. Zij maakten op 1 mei de nieuwe koers bekend zonder daar de eigen ministers van op de hoogte te stellen. Maar de in houd van het nieuwe fracties tandpunt respecteert Kok, ook al is hij het er (nu nog) niet mee eens. Hij vindt niet dat Wöltgens grote schade heeft opgelopen. „Dit is een soort slijtage waar geen fractievoor zitter aan ontkomt die in de- hitte van de dag moet werken. Dit is geen deuk van blijvende betekenis". fvolet yin.ol cht JTRECHT - Eipoeder, s en andere schaaldie- :n dan garnalen mogen i 1 augustus niet meer rorden doorstraald. die datum treedt het Wa- ^nwetbesluit Doorstraalde 'aren in werking, dat een op- imming geeft van produkten ie, om ze te conserveren, wel :e oorstraald mogen worden, it regelt ook de etikettering an doorstraalde produkten. it nu toe werd gewerkt met _>n systeem van individuele e^edkeuringen van de minis- 'an WVC voor het doorstra- van voedsel. De nieuwe verkoepelende regeling zorgt uniformiteit. Ze eldt zowel voor produkten aor de Nederlandse markt als nor produkten die voor de ex- zijn bestemd. Kern van et besluit is een lijst van groe- produkten die mogen wor- en doorstraald: kruiden en specerijen, gedroogde groen ten en (peul-) vruchten, garna len, kikkerdelen, pluimvee vlees, graanvlokken, arabische gom en diepgevroren maaltij den voor patiënten die ze op medisch voorschrift nodig hebben. Pluimveevlees staat op de lijst omdat het doorstralen in be paalde gevallen bijvoor beeld voor specifieke zwakke bevolkingsgroepen of bij ver dere verwerking - het risico van voedselinfectie kan ver minderen. Vergeleken met de oude situa tie is de opsomming beperkt. De lijst is ook beperkter dan die in andere landen waar doorstraling is toegestaan, zo als het Verenigd Koninkrijk, België of Frankrijk. WVC heeft in navolging van een advies van de Gezond heidsraad alleen gekozen voor produkten waarvan doorrstra- ling een duidelijk voordeel voor de volksgezondheid kan opleveren. Dat is onder meer het geval bij garnalen en bij kruiden en specerijen. Pro dukten die om andere redenen doorstraald zouden kunnen worden, bijvoorbeeld om kie ming te voorkomen, staan niet op de lijst. Het Warenwetbesluit Etikette ring bepaalt op het ogenblik al dat het op het etiket moet wor den vermeld als produkten ge heel doorstraald zijn. Dat gaat nu ook gelden voor produkten met doorstraalde ingrediën ten, zoals doorstraalde garna len in een salade of doorstraal de gedroogde groenten in dro ge soepen Nederland loopt met het nieuwe besluit vooruit op een EG-regeling. Het doorstralen van voedsel is een manier om de bacteriologi sche veiligheid ervan te verho gen. De Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) beschouwt deze methode als volkomen veilig voor de consument. Het wetenschappelijk comité van de EG onderschrijft dit stand punt, evenals de Gezondheids raad in Nederland. Wél kun nen, net als bij andere conser veringsmethoden, vitaminen worden afgebroken. Het besluit verbiedt uitdruk kelijk het zogenoemde „oplap pen" van ondeugdelijke grondstoffen. De keurings diensten zullen dan ook toe zicht gaan houden op de mi- crobiële kwaliteit van de pro dukten die doorstraald wor den. De Consumentenbond is blij met de nieuwe voorschrif ten. M. Schuttelaar, de coördi nator voeding en milieu van de bond, verwacht overigens niet dat de consumenten warm zul len gaan lopen voor doostraal- de voedingswaren. Nu deze be handeling duidelijk op de ver pakking moet worden aange geven, zullen ze nauwelijks gangbaar worden, is zijn prog nose. Overigens is de Consu mentenbond er nog steeds niet helemaal van overtuigd dat doorstraling onschadelijk is. Batavia Met een kraan zijn gisteren op de Bataviawerf in Lelystad de fokkesteng, de fokkebramsteng en de vlaggesteng op de fokkemast van de reconstructie van de Oostindië- vaarder Batavia gezet. Ongeveer twintig mensen hielpen mee om de operatie goed te laten verlopen. De fokkemast heeft het hoogste punt bereikt en is nu in totaal 44 meter hoog. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3