Haagse deken: „Ik voel mij geen boodschappenjongen bisschoppen" GEESTELIJK LEVEN OPINIE li Joodse gemeente boos op ministerie van WVC COMMENTAAR Paus: binnenkort weer bisschoppen in Albanië nT £cidóc@owuvnt CetelócSoivumt Hond Luther verslechtert relatie tussen CSU en FDP SCHLESWIG - De kleine zwarte dashond Luther is zich van niets be wust, maar hij heeft de relatie tussen de Duitse regeringspartijen FDP en CSU nog verder verslechterd. De naam van de hond van de toekom stige FDP-minister van justitie, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, was het doelwit van een bijtend commentaar in het CSU-orgaan 'Bay- ernkurier'. Het is een belediging van de christenen een hond te noemen naar de grote kerkhervormer, schrijft het blad. Bisschop Hans Christian Knuth, zelf bezitter van de hond Juichen en schrijver van een proefschrift over Martin Luther, is niet geschokt. Hij wijst erop dat Luther ook trouw en waakzaam was en „flink van zich af kon bijten". Volgens de overlevering bezat Luther ook zelf een hond. ATroost je. lieve hond, in de hemel zul je zeker een gouden staart krij gen", heeft Luther eens gezegd. De woordvoerder van de Evangelische Kerk in Duitsland, waarbij vele lutheranen zijn aangesloten, neemt de zaak minder luchthartig op. „Ik weet niet welke godsdienst Leutheusser-Schnarrenberger aanhangt. Ik kan alleen maar hopen dat de naam van haar hond niet haar enige band met de Evangelische Kerk is of zelfs duidt op een negatieve houding te genover deze kerk", zegt hij. VRIJDAG 8 MEI 1992 Waar de gastvrouw mooi is, is de wijn Frans spreekwoord Druïde als ziekenhuispastor NASHVILLE - Het academisch zie kenhuis van Nashville heeft als eerste ziekenhuis in de Verenigde Staten een druïdenpriester als geestelijk verzorger aangesteld. Patiënten kunnen zich voortaan niet meer alleen door een pre dikant. rooms-katholiek pastor of rab bijn laten bijstaan, maar kunnen ook kiezen voor de 29-jarige druïdenpries ter Andrew Ragland. Ragland heeft de zelfde rechten als de andere geestelijk verzorgers. Tot nu toe heeft Ragland het rustig. Er heeft zich nog geen patiënt bij hem ge meld. De druïden aanbidden goden en godinnen uit de tijd voor de komst van het christendom in Europa. Drs. P.J.M. Kuijper algemeen directeur van Vastenactie AMERSFOORT - Drs. P.J.M. Kuijper is met in gang van 1 oktober 1992 benoemd tot ^lgemeen di recteur van de Vastenactie Nederland. Hij volgt A.D.J. van Veldhoven op, die 22 jaar verbonden is geweest aan de Vastenactie, waarvan de laatste ne genjaar als algemeen directeur. Kuijper (40). afkomstig uit Amersfoort, studeerde van 1971 tot 1978 politicologie in Nijmegen. Hij trad in 1979 in dienst van de Vastenactie als stafme dewerker campagne en educatie. Op dit moment vervult hij de functie van adjunct-directeur. De vastenactie bracht in 1991 ongeveer 12 miljoen gul den op. Het grootste deel daarvan wordt gebruikt voor de financiering van kleinschalige projecten in de ontwikkelingslanden. Een kleine twee miljoen gulden wordt uitgetrokken voor bewustmakings projecten in Nederland. Manifestatie Acht Mei steeds minder kerkelijk UTRECHT - De Acht Mei-beweging wordt stee vast geassocieerd met het conflict met de Neder landse rooms-katholieke bisschoppen, toch ademt de komende manifestatie, de achtste in successie, een steeds minder kerke lijk karakter. Morgen is het weer zo ver. De organisatoren zeggen op basis van de aanmeldingen onge veer even veel deelnemers te verwachten als vorig jaar, toen zo'n twaalfduizend mensen de manifestatie bijwoonden. Onderwerpen die prominente aandacht op de manifestatie krijgen zijn 'Europa een door ^conomie?', multicultureel sa menleven en de crisis van de verzorgingsstaat. Staatssecre taris van buitenlandse zaken Piet Dankert is bij het eerste onderwerp present, Moham med Rabbae, directeur van het Nederlands Centrum voor Bui tenlanders bij het tweede en FNVers en PvdA'ers als Karin Adelmund en Piet de Visser bij het laatste. Een woordvoerder van de ma nifestatie zegt dat het logisch is dat de beweging aansluiting zoekt bij onderwerpen waar van gebleken is dat de belang stelling daarvoor bij de de ach terban groot is. Het geeft vol gens hem dan ook niet dat dit geen kerkelijke items zijn. Voorlichter Leon van der Meer wijst er op dat bij de Acht Mei beweging steeds wordt ge dacht aan het conflict met de bisschoppen (die ook dit jaar niet van de partij zullen zijn). „Maar als je het programma zjet, hebben we toch zeker veel meer in huis". Conflicten over de slotviering zoals ook vorig jaar weer het geval was zijn dit jaar niet te verwachten omdat na de vele interne kritiek van uit de beweging zelf op de eu charistieviering van vorig jaar is gekozen voor een vesper dienst. Bisschop Ernst die de beweging een goed» hart toe draagt voelde zich door het be stuur van de Acht Mei geno men toen hij achteraf hoorde van de onorthodoxe viering op de manifestatie met meerdere voorgangers. Van der Meer vindt overigens dkt je niet een sterke scheiding kunt aanbrengen tussen wat kerkelijk is en niet kerkelijk op de manifestatie. „Het lag voor de hand dat we dit jaar on derwerpen als de Europese eenwording en de ontdekking Vkn Amerika aan de orde zou den stellen. Maar daar blijft het natuurlijk niet bij. We heb ben kerkelijk georiënteerde mensen gevraagd daarover hun licht te laten schijnen. Bij dë eenwording van Europa la ten we een CNVer aan het woord. Als geloven alleen maar iets is dat zich binnen de vier muren van het kerkgebouw af speelt dan hoeft het voor mij met". Ook hebben de organisatoren hun best gedaan jongeren te bereiken. Niettemin is er een typisch kerkelijk onderwerp dat met het hart van de Acht Mei-bewe ging is verbonden. Dat is het verhaal dat de in ongenade ge vallen Duitse priester Eugen Drewermann zal houden. Zijn opvattingen over de genezen de kracht van de evangeliever halen kan in kerkelijke kring op grote belangstelling reke nen. Op de manifestatie zal hij spreken over autoriteit en macht in de kerk. Het conflict daarover heeft zeven jaar gele den de Acht Mei beweging in het leven geroepen. DEN HAAG - Van ambi tie zegt hij hij niet afkerig te zijn, toch vindt de nieu we deken van Den Haag, L.A.M. Banning (54), een van de aantrekkelijkste kanten van zijn nieuwe ambt dat hij - in kerkrech terlijke zin althans - geen enkele macht bezit. ,,Van een pastoor en een bis schop is duidelijk om schreven wat voor be voegdheden ze hebben, maar voor de deken ligt dat allemaal minder dui delijk. Dat komt mij ei genlijk wel goed uit, want ik zie het vooral als mijn taak dat ik mensen met el kaar in gesprek breng". In het verlengde daarvan meldt hij dat autoriteit niet lekker bij hem ligt. De nieuwe deken van Den Haag is op het eerste gezicht een man van tegenstrijdighe den. Zijn hart gaat uit naar het gewone pastoraat in een paro chie en hij heeft bisschop Bar dan ook laten weten dat hij voor een gedeelte van zijn werktijd als assistent in een Haagse parochie werkzaam wil zijn, toch trekt het besturen hem zeer aan. Hij zit in het be stuur van het Voorburgse priesteropleidingsinstituut, in dat van het Servicecentrum voor levensvorming en voor zijn komst naar Den Haag was hij al deken van Leiden. Een van de laatste, minder plezieri ge karweitjes die hij daar heeft moeten opknappen was de fraude van de penningmeester in de Petrusparochie. „Het ergste is natuurlijk de afstand die daar is ontstaan tussen het kerkbestuur en de parochia nen. Pastoor en bestuur waren gekend in die fraude". Banning werd in 1937 geboren in het Twentse dorpje Weerse- lo waar zijn vader burgemees ter was. Drie jaar later verhuis den zijn ouders naar Leid- schendam waar zijn vader een nieuwe benoeming kreeg. De toekomstige deken ging school op het Haagse Aloysius- college dat toen nog geleid werd door de paters jezuïeten. Halverwege de middelbare school stapte hij over naar het kleinseminarie Hageveld. In 1963 werd hij priester gewijd. Laatste neomist „Toen ik gewijd werd, zag het er naar uit dat ik zo'n beetje de laatste neomist zou zijn van Leidschendam. Elk jaar was daar tot dan toe zo iemand feestelijk in het dorp onthaald in een koets met een bezoek aan het gemeentehuis. Omdat mijn vader burgemeester was, zou de locoburgemeester dat voor zijn rekening nemen. Ik had zo mijn twijfels of het alle maal nog wel paste. Ik vond Deken L. Banning het te dominant katholiek. Je leefde ook daar eigenlijk ni«t nieer in een dorp. Vijf dagen voor het feest in Leidschen dam overleed paus Johannes XXIII, een lichtend voorbeeld voor ons. Dat had automatisch gevolgen voor de manier waar op mijn feest werd aangepakt. Er gold een soort kerkelijke rouw, maar ik was er bepaald niet rouwig om dat het rond mijn binnenkomst wat minder feestelijk aan toe ging". Het gebouw van het dekenaat is gevestigd in het oude pand van de Una Sancta- beweging aan het Nassauplein die in een recent verleden zich erop toelegde andersdenken den te bekeren tot het katholi cisme. Het fraaie gebouw met zijn brede trappen en stijlvolle kamers ademt oude glorie uit. Dat dit verleden voorgoed voorbij is vindt Banning niet erg. „Aan die triomfantalisti- sche kerk was ik niet erg ge hecht" en het klinkt uit zijn mond als een understatement. „Het was te veel uiterlijkheid. Die conclusie moet je toch wel trekken als je ziet hoe sterk en snel die plaatselijke kerk de af gelopen vijfentwintig jaar ineengekrompen is". Onzichtbaar Als we stellen dat de huidige kerk in vergelijking met twin tig jaar geleden wel erg on zichtbaar is geworden en wel erg sterk aan functies heeft in geboet, zegt hij het vooral te betreuren dat mensen met vra gen over zingeving in onze huidige samenleving haast niet meer terecht kunnen. „Ik maak mij niet zozeer zorgen over de toekomst van de kerk. Wel zie ik het als mijn taak plekken in stand te houden waar over zingeving gespro ken kan worden". Hij wil de in druk wegnemen die elders is gewekt dat hij in Den Haag als een soort beeldenstormer zou willen optreden door te verlan gen dat de huidige dertig paro chies worden teruggebracht tot acht. Wel vindt hij het be langrijk dat de parochies die nu al hergegroepeerd zijn tot acht zones binnen elk daarvan veel intensiever met elkaar gaan samenwerken. „Het gaat me meer om de kwa liteit dan de kwantiteit van het pastoraat. Daarom l?eb ik pas toor Streng gevraagd of hij vol gende week bij mijn installatie een verhaal wil houden over plaatsen van spiritualiteit. Ik ben er een beetje van ge schrokken dat er in Den Haag zoveel orgelfondsen bestaan. Ik ben natuurlijk niet tegen een orgel, ik vind het prachtig, maar er zijn toch belangrijker dingen in het pastoraat. Het gaat om de geest die ergens moet waaien. We zullen moeten laten zien hoe kerk vandaag de dag vorm kan krij gen". Over zijn eigen priesterschap merkt hij op dat hij pas vijfjaar na zijn wijding zich ook werke lijk priester voelde. „Natuur lijk wist ik waar ik voor koos in 1963, maar in 1968 was ik er geestelijk ook helemaal inge groeid. Aanvechting om het ambt te verlaten zoals zovelen van zijn generatiegenoten in de tweede helft van de jaren zestig ook daadwerkelijk de den, zegt hij nooit gevoeld te hebben. Aan het einde van de jaren zestig denkt hij met ge noegen. „Dat was een zalige tijd. Er bleek veel mogelijk en het is jammer dat de ontwikke lingen die toen op gang wer den gebracht van officieel ker kelijke zijde werden afge damd". Hij meent dat hij het nooit zou hebben volgehouden als hij zich niet minstens een maal per jaar geestelijk had kunnen terugtrekken. Een ervaring uit 1973 toen hij drie maanden kon uittrekken voor een kli- nisch-pastorale vorming zegt hij van bijzonder belang te vin den. Wachten Van de sores waarmee de RK kerk meestal de publiciteit haalt - celibaat, de blokkade van de vrouw in het ambt, ligt hij niet echt wakker. „Natuur lijk is bij de bisschoppen be kend hoe daar door ons over gedacht wordt. Het heeft geen zin dat ik daar opnieuw nog eens lucht aan geef. Je zult dus moeten wachten", verklaart hij berustend. Typerend voor deze tijd is, vindt hij, dat geen enkele lei der vandaag de dag kan zeg gen hoe het moet. „Natuurlijk worden wij met kerkelijke FOTO: MILAN KONVALINKA richtlijnen geconfronteerd, maar ik zie mij niet als bood schappenjongen van de hiërar chie die standpunten moet doorgeven van boven af. Niet dat ik er moeite mee zou heb ben om dat te doen, maar hun standpunten kunnen nooit het laatste woord zijn. In het pasto raat komt het altijd op luiste ren aan. De uitkomst staat nooit vast". Hij vindt het te kras uitge drukt te zeggen dat hij een haat-liefde verhouding heeft met zijn kerk. Hij zegt zich graag te laten inspireren door een man als Gorbatsjov die vernieuwing nastreefde maar zijn communistische achter grond nooit verloochende. „Ik kan dan soms wel problemen hebben met de kerk. de rijk dom van de christelijke tradi tie heb ik via de kerk ontvan gen. Wat voor mij belangrijk is dat je steeds leeft met het hoopvolle perspectief daty ons in de Schrift voorzegd is. Dat is voor mij erg belangrijk. De dood is immers het einde niet. Ik hoop dat we in die christelij ke traditie een nieuw element kunnen inbrengen, maar hoe dat er precies uit zal zien valt moeilijk zeggen. We leven in een typische zoek-maatschap- Pij" Deken L. Banning wordt woensdag 20 mei om 20.00 uur door bisschop R. Bar geïnstal leerd tijdens een plechtigheid in de Pastoor van Arskerk, Aal tje Noordewierstraat 4 in Den Haag. Ierse prelaat neemt plotseling ontslag DUBLIN De Ierse bisschop dr. Eamonn Casey heeft gisteren „om persoonlijke redenen" zijn ontslag ingediend. In de Ierse media wordt het ontslag in verband gebracht met de affaire rond een Amerikaanse vrouw met een kind, aan wie Casey gedurende meer dan vijftien jaar in totaal ruim 100.000 dollar zou hebben doen toekomen. Casey is sinds 1969 bisschop, eerst van Kerry en sinds 1976 van Galway in het westen van Ierland. Zijn ontslag is door paus Johannes Paulus II aanvaard, zo heeft het katholiek informatiebureau in Ierland bekendgemaakt. Casey is door zijn veelvuldig optreden in de media in Ierland zeer bekend. Hij ver oorzaakte opschudding toen hij in 1981 als tegenstander van het Amerikaanse beleid ten aanzien van El Salvador de Ierse rege ring opriep de diplomatieke contacten met de Verenigde Staten te verbreken. Drie jaar later ging hij een ontmoeting met presi dent Ronald Reagan tijdens diens bezoek aan Ierland uit de weg. beroepingen Islamitische Raad wil vijanddenken bestrijden Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Roden mevr. H Postma te Niehove-Oldehove; te Oosternijkerk- Metslawier-Nijawier T.S. Fahner te Dronten; te Jaarsveld (toez.) P.f. Bouterte Schel- lu,inert. Aangenomen naar Barendrecht (bui tengewone wijkgemeente) A. Jonker te Stolwijk Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Puttershoek (be jaardenzorg) (part-time) drs. C. den Otter, kandidaat te Ridderkerk; naar Oude-en Nijehorne H. Boersma kan didaat te Wanswerd. Bedankt voor Bodegraven H. Harke- ma te Onstwedde; DEN HAAG - De Islami tische Raad beschouwt de strijd tegen het vijand denken jegens moslims als een van zijn belang rijkste taken in de komen de tijd. Nu de communis tische regimes in Oost-Eu ropa zijn gevallen, raakt de islam steeds meer on der vuur, meent voorzitter C. Corüz. Bij de presentatie van het be leidsplan van de raad zei Co rüz, dat uit de reacties op de Golfoorlog is gebleken dat er in Nederland veel onbegrip over de islam bestaat. De meeste Nederlanders weten niet wat deze godsdienst bete kent. Er ontstaan bijvoorbeeld in de'vastenmaand Ramadan „fricties" tussen moslims en autochtone Nederlanders, om dat de laatsten niet weten dat de moslims dan alleen maar 's morgens vroeg of 's avonds laat voedsel tot zich mogen ne men. De raad hoopt het onbe grip onder meer weg te nemen door een actief mediabeleid en door regelmatig overleg te voe ren met de Raad van Kerken en de overkoepelende organi saties van andere godsdiensti ge groeperingen. Corüz onderstreepte dat de raad de overheid alleen over godsdienstige zaken van ad vies zal dienen. .Als een zaak geen religieuze aanknopings punten heeft, laten we haar aan anderen over. Wij kunnen wel wat zeggen over islamiti sche scholen, maar we zullen nooit zelf overgaan tot de stichting van zulke scholen", aldus Corüz. DEN HAAG - De Joodse Gemeente in Amsterdam is boos op het ministerie van WVC. Dat wil drie joods religieuze objecten op een lijst van bescherm- dé voorwerpen plaatsen, waardoor de Joodse Ge meente er niet meer vrije lijk gebruik van kan ma ken. Dit geldt zowel voor het gebruik bij gods- dienstbeoefening als het uitlenen aan derden. De afdeling rechtspraak van de Raad van State moet nu binnenkort oordelen of het besluit van WVC cor rect genomen is. Gisteren behandelde de Arob- rechter in Den Haag het beroep van het Kerkgenoot schap de Nederlands Israëliti sche Hoofdsynagoge in Am sterdam tegen het besluit van WVC. De Joodse Gemeente liet tijdens de zitting weten ge kwetst te zijn door het hande- leli; Wao-boemerang DaT de PvdA gisteren geen motie van de oppositie zou sti nen met de oproep de huidige wao'ers te ontzien was bes! ig j geen verrassing. De oppositie had maar liefst vier dagen har tijd om daarvoor kwalificaties als 'laf en 'sollen' en 'de frac fte is geen knip voor de neus waard' te verzinnen. De show] de WD leek weliswaar aardig, maar uiteindelijk blijkt det lu?' positie haar werk toch slecht te hebben gedaan. Wat de Pv j*c| deed was namelijk helemaal niet laf, maar politiek gezi voorspelbaar en correct. Er is eerst immers een wet nodig jjrr vorens die te kunnen veranderen. De oppositie maakte d len ook een iets te goedkoop nummer zonder zich spits af te vi ;e''J gen waarom het CDA zo minzaam reageerde nu de PvdA e" rugkomt op een eerder genomen heikel besluit. UITERAARD wilde de PvdA gisteren nog steeds de huid wao'ers ontzien, maar dat wist iedereen voor het debat al.l vraag had gisteren gesteld moeten worden waar de PvdAi belofte van wil betalen nu ze vasthoudt aan de bezuinigii van een miljard gulden op de uitgaven voor de wao. Het vi de oppositie blijkbaar niet op dat CDA-fractiewoordvoerd Biesheuvel tot twee keer toe aan de PvdA de garantie vro zich aan die bezuinigingsdoelstelling te houden en tot tn - keer toe bezwoer PvdA-vice-fractievoorzitter Leijnse datl dat zeker van plan is. En daarmee wierp Leijnse een boem rang weg die hij over een paar weken terugkrijgt. Dan wor IT echter niet de coalitie geraakt, maar hijzelf. De bezuinig» lis van een miljard op de wao kan namelijk alleen gehaald wi en den door arbeidsongeschikten die na-1994 in de wao terec ia komen extra te laten inleveren. hoi In het huidige kabinetsvoornemen wordt het al geen vetp voor een jonge werknemer die een ernstig ongeluk ovt^ komt. Zij krijgen namelijk voor elk jaar dat zij ouder zijn d jar 18 bovenop het sociaal minimum 1,75 procent van het laat om verdiende loon. Dat is net een bovenminimale uitkerii ie. maar wie uit de pot waar dit vandaan moet komen nog ee D°' een miljard van af wil halen schaft nagenoeg de wao af vo et nieuwe arbeidsongeschikten. Waarom heeft geen enkel Ian van de oppositie gevraagd of de PvdA het aanvaardbaar vin öl dat de nieuwe arbeidsongeschikten er nog verder op achti en uit gaan ten behoeve van de huidige wao'ers? Het had e oei pijnlijk en vrijwel onoplosbaar dilemma blootgelegd. 1 n CDA heeft dat dilemma wel gezien en van de PvdA gever 'n haar eerdere toezeggingen na te komen. Het is dus nu aan k'e' PvdA-fractie dat dilemma op te lossen. De wonderen zijn de wereld niet uit, maar die zijn echl xn niet uit PvdA-handen te verwachten. De boemerang van joi lijn-Leijnse op de eerste zonnige meidag van 1992 is met fi oh me worp vertrokken, maar binnen acht weken is die op de el rugweg. Het is exact uit te rekenen hoe hard die dan aa komt. VATICAANSTAD - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren] een gesprek met president Sali Berisha het herstel van de I schoppelijke hiërarchie in Albanië toegezegd. Berisha, de eeil niet-communistische president van Albanië in veertig jl sprak veertig minuten met het hoofd van de Rooms-Katholif Kerk. Slechts één bisschop, ongeveer dertig priesters en ongew evenveel religieuzen hebben de vervolging van de kerk sxndn vestiging van het communistische bewind in 1945 overleefd.! zijn in het land, dat in 1967 werd uitgeroepen tot de eerste athéi tische staat in de wereld, meer dan 2.000 kerken, kloosters moskeeën verwoest. Berisha bedankte de paus voor diens solidariteit met het Al ba se volk „vooral tijdens de zwaarste jaren van de tirannie", toonde zich verheugd dat het Vaticaan de diplomatieke betri kingen met het land heeft hersteld en de Indiase aartsbissch Ivan Dias vorig jaar heeft benoemd tot apostolische nuntius het land. len van WVC. De drie objecten, een machzor (gebedenboek uit circa 1240), een heilige ark met podium uit de achttiende eeuw en een rin- tel menora (kaarsenkandelaar voor synagogegebruik uit 1753) zijn krachtens de Wet tot behoud van cultuurbezit op een lijst van beschermde voor werpen geplaatst. Dit is ge beurd, omdat de drie voorwer pen, waarvan de machzor en de rintel menora tentoonge steld worden in het Joods His torisch Museum in Amster dam. verweven zijn met de ge schiedenis van de joden in Ne derland en daarom aange merkt kunnen worden als on vervangbaar en onmisbaar. De Joodse Gemeente vindt dat het besluit haar godsdienstvrij heid beperkt, omdat zij de ob jecten nu niet meer zonder voorafgaande toestemming van WVC mag verplaatsen of gebruiken in de synagoge. De advocaat namens het mi nisterie van WVC liet weten dat de voorwerpen nog steeds verplaatst mogen worden. Uitgave Kantoor redactie Kantoor advertentie abonnementenafdeling Stationsweg 37. Leiden. Telefoon 071 -122 244 Telefax Postadres Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Hoofdkantoor Telefoon Postadres: Alle kantoren zijn op maandag tot en met vrijdag geopend van 08 30 tot 17.00 uur Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 8 Leiden en omgeving (tel 071 - 144 046/047/48/49): G - J Onvlee (chef-redacteur)^ F Buurman. K van Kesteren. R Kleijn. drs. R Koldenhof. M. Kroft. T Pieters e M Roso Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel. 070 - 3190815) A van Ri|n (chef), W Bunschoten, drs R. Edens, drs. Chr van der Hoff, A van Holstein, E Huisman. H. Jansen, drs J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coördinator). B. Jansma, H Piët. Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef) en S. Evenhuis. Ch Bels (chef), A. Nieuwmans, H. Sch Redactie-secretaresse (tel 070-3190 819) T Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van. - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, t dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland es itj België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn H Leber, drs. K Swiers, M van de Ven en P Vogels De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H Bijleveld, D Hofland, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Weesf' - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland: drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), drs A Heering (Rome). B. van Huët (Londen), M. de Koninck (Washington). F Lindenkamp (Sao Paulo), B Schampers (Brussel), W Voordou»sr (Londen), drs R Vunderink (Moskou), W Werkman (Jeruzalem), G. van Wijland d! (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel). „»Hi n 08.30 tot 17.00 uur 118 00 tot 19 00 uur. op za van 14 00 ld Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 27.00 per kwartaal 79,80 per jaar 312,65 Bij betaling per acceptgirokaart per maand per kwartaal per jaar 28.20 82.80 318,65 e worden voldaan. Het abonnementsgeld dient vi Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 141 905 Voor uitsluitend het geven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 140 680 Bankiers ABN/AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK 663 050 *»jj

Leidse Courant | 1992 | | pagina 2