CDA: andere korting wao acceptabel BYOUX WILMA 20% korting 2 50.- 75.- Erfgoed 2 9 13 17 19 floers lupe van irbitrage Haagse wethouder treedt af na kritiek op beleid Ii Stakingen Duitsland beëindigd Moederdagaanbieding 'Gemeente moet eigen wegenbelasting heffen' r 14 Dagen Gratis VRIJDAG 8 MEI 1992 20 PAGINA'S in drie katernen GEESTELIJK LEVEN £eicl&e Sowtont Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25334. Losse nummers 1,50. Morgen perioden met zon en eerst nog een enkele bui. In de loop van de middag toenemende bewolking ge volgd door regen. Middag- temperatuur omstreeks 12 graden. Wind uit westelijke richtingen, matig rond kracht 4, aan de kust krach tig of hard, 6 a 7. Haagse deken Banning voelt zich geen boodschappenjongen Filmpje uit 1945 toont schietpartij op de Dam AMSTERDAM - Het gemeente-archief van Amsterdam beschikt sinds gisteren over kost bare filmdocumentatie van een schietpartij die op 7 mei 1945, vlak na de bevrijding, op de Dam in Amsterdam plaatsvond. Duitsers openden daar het vuur op een feestende menigte. Een verzamelaar dacht op het Waterlooplein een oude film over scheepvaart te hebben gekocht, maar bij thuiskomst bleek hij beelden van - even na de sqhietpartij te hebben ge kocht. Er moet nog worden bezien of de film moet worden bewerkt, maar de eerste blikken op de vijftig meter (anderhalve minuut) film zijn volgens een woordvoerder van het archief niet tegengevallen. Bij de schietpartij op de Dam kwamen 22 mensen om het leven en wer den ruim honderd mensen gewond. Bonden zorgsector kwaad over bod kabinet Nieuwe opstand tegen politie in VS UTRECHT - De vakbonden in de zorgsector, AbvaKabo en CFO, zijn kwaad. Woorden schie ten de woordvoerders tekort. De handreiking die het kabinet gisteren heeft gedaan, is „schandalig", een „slag in het gezicht van de werknemers" die zijn afgescheept met „een fooi". Het kabinet heeft gisteren in een gesprek met de werkgeversorganisaties in de zorgsectoren voor het eerst dit jaar geld uit de algemene mid delen toegezegd voor de financiering van de cao's. Als de werkgevers bereid zijn het grootste deel van hun loonsverhoging te financieren uit verlaging van de pensioenpremies, wil de rege ring de tot nu toe gehanteerde loonruimte ver hogen van 3 naar 3,56 procent. Beide bonden noemen het resultaat van het overleg „uiterst negatief' en onvoldoende om tot een oplossing van het conflict in de zorgsec tor te komen. Een zegsman namens beide bon den: „Het kabinet blijft helaas vap oordeel dat de financiering van de cao voor het overgrote deel uit de pensioenfondsen moet komen. Maar daar moeten ze afblijven. Dat is de spaarpot voor de toekomst". De acties voor een betere cao in het ziekenhuis wezen krijgen volgende week een harder karak ter, zo hebben de vakbonden gisteren aange kondigd. Behalve werkonderbrekingen staan dan ook zondagsdiensten, een opnamestop en stakingen op het programma. Voor vandaag zijn er werkonderbrekingen voorzien in 20 zieken huizen. Pagina 9: Acties in verpleging gaan onvermin derd door MINNEAPOLIS - In Minnea polis is de politie gisteravond met stenen bekogeld door een woedende menigte van 500 mensen die dachten dat de po litie een 15-jarig jongetje (toe stand nog kritiek) had neerge schoten. Een tv-journaliste en een cameraman (nog altijd be wusteloos) werden geslagen. Tijdens de gewelddadigheden werden twee andere mensen neergeschoten en werden hui zen in brand gestoken. Oogge tuigen zeiden echter dat het jongetje was neergeschoten door een man omdat hij over diens gazon had gefietst. 'Politie Zuid-Afrika moordt nog steeds' JOHANNESBURG De blanke regering van Zuid-Afrika heeft vanmorgen weer een harde klap te verduren gekregen. De Weekly Mail, een felle anti-apartheidskrant, kwam met onthullin gen dat de Zuidafrikaanse politie in het verleden systematisch politieke tegenstanders heeft ver moord en bovendien nog steeds betrokken is bij het geweld in de zwarte woonwijken. Bij het ont bijt kregen de blanke politici details geserveerd over de wijze waarop hun politie jarenlang over een ultra-geheime uitvalsbasis bij Johannes burg beschikte. De New Nation, een krant die met het ANC sympathiseert, drukte vandaag een brief af waaruit blijkt dat het hoofd van dè Zuidafrikaanse militaire inlichtingendiensten opdracht gaf voor de moord op Matthew Goniwe en andere anti-apartheidsactivisten. Doorstralen eipoeder, vis en schaaldieren verboden LEIDEN OMGEVING :n Forse daling aantal goedkope huurhuizen Europese titel Hugo Langeweg op nippertje Mariene Dietrich wordt in Berlijn begraven BOEKEN/PLATEN argriet de Moor moet de AKO-prijs krijgen geestelijk leven/opinie 2 binnenland3/4 buitenland5/6 economie 7 beurs14 leiden/regio 9/10/11 dienstverlening10 kerkdiensten12 iand en tuinbouw12 autonieuws14 sport 13 rtv-programma's15 weer/puzzel/menu15 kunst/rtv17 FILM18 boeken/platen19 I Pagjn „Als bezuiniging maar wordt gehaald" Idoor HILDEBRAND BIJLEVELD en RIK IN T HOUT DEN HAAG - Het CDA heeft geen onoverkomelij ke bezwaren tegen het ontzien van alle huidige wao'ers onder''de 50 jaar zoals coalitiepartner PvdA wil. Dat heeft CDA-woord- voerder Biesheuvel giste ren na afloop van het ka merdebat over de nieuwe opstelling van de PvdA desgevraagd verklaard. Maar de christen-democraten stellen wel als voorwaarde dat de geplande bezuiniging van ongeveer één miljard gulden op de wao na 1994 wordt ge haald. Het zal Biesheuvel dan ook niet verbazen, zei hij, als de PvdA zich met de nieuwe 'inspanningsverplichting' gro tere problemen op de hals heeft gehaald dan in het geval de fractie de kabinetsbesluiten onverkort was blijven steunen. Biesheuvel: „Wij hebben er op zich geen grote bezwaren te gen dat de huidige wao'er wordt ontzien. Alleen wil ik wel eens weten hoe de PvdA dat bezuinigingsbedrag dan wil vinden. Wij hebben daar ook over nagedacht en konden het niet bedenken. We zullen kijken welke dekking de PvdA binnen het wao-dossier heeft voor dit plan. Ik ben in ieder geval blij dat de PvdA vast houdt aan de eerder vastge- Daarmee geeft het CDA dus gedeeltelijk toe aan de PvdA. Voor en tijdens het debat steunden de christen-demo craten nog de kabinetsbesluit van augustus vorig jaar waarin werd besloten tot bevriezing van de uitkering voor wao'ers onder de vijftig jaar. Volgens Biesheuvel is dat namelijk nog steeds te verkiezen boven het ontzien van de huidige wao'ers. Zijns inziens is het moeilijk zo niet onmogelijk om binnen de wao-regeling nog een miljard gulden aan bezui nigingen te vinden. Dat kan al leen door nog meer te korten op de uitkeringen van nieuwe wao'ers. De PvdA verklaarde gisteren tijdens het debat andermaal dat zij zich aan de bezuini gingsdoelstelling zal houden. In 1994 bedraagt die doelstel ling ongeveer 100 miljoen, maar binnen enkele jaren loopt die op tot één miljard gul den. De fractie houdt tevens vast aan het voornemen het aantal wao'ers terug te bren gen tot op het niveau van 1989. Maarvice-fractievoorzitter Leijnse wilde niet zeggen hoe hij het een en ander denkt te realiseren. „Dat vind ik nu niet opportuun". Pagina 3: Kok gelooft niet in verbetering wao-besluit Voorhoutse kinderen in 'Dinges' Hij eet qras, en hij heeft gele voeten, net als wij". Dat was een deel van de beschrijving die de zesjarige Tjebbe van Meeteren gaf van een geit. Samen met een dozijn andere leerlingen uit de groepen drie, vier en vijf van de Voorhoutse Anöreassschool was hij uitgekozen om aan het populaire TV-programma 'Dinges' mee te werken. Gisteren waren de opnamen in een van de leegstaande lokalen van de oude Andreas- school. Bekende Nederlanders moeten in het spel raden wat kinderen bedoelen met hun omschrijvingen van voorwerpen. Daarvoor worden op ongeveer 30 scholen opnamen gemaakt, steeds van ongeveer 15 kinderen. henk van den ende Drie dode mannen aangetroffen in Rotterdam ROTTERDAM - In Rotterdam zijn vrijdagmorgen in verschei dene stadsdelen de stoffelijke overschotten gevonden van drie mannen. De politie gaat in alle zaken uit van een misdrijf. De eerste zaak speelde vanmorgen omstreeks vijf uur. Surveilleren de agenten troffen in een berm aan de Doenkade, een weg langs luchthaven Zestienhoven, het lijk aan van een nog onbekende man. Enkele uren later werd in een woning aan de Bellevoys- straat in Rotterdam-West weer een lijk gevonden van een nog on bekende man. Het derde lichaam werd 's morgens omstreeks ne gen uur aangetroffen op het Grote Kerkplein in het centrum. Deze eveneens nog onbekende man lag gewikkeld in een deken op straat. DEN HAAG - De Haagse milieu-wethouder R. Vlaanderen (D66) heeft gisteravond zijn porte feuille ter beschikking ge steld. Hij stapt op omdat zijn beleid inzake de vuilverbranding (WI) aan de Gaslaan niet lan ger het vertrouwen geniet van de overige leden van het colle ge van burgemeester en wet houders. Het college besloot vorige week dat de wethouders Dijk huizen (CDA), Van den Berg (WD) en Noordanus (PvdA) nadrukkelijker bij Wl-kwes- tie moesten worden betrok ken. Woensdagavond kreeg Vlaanderen in een extra B en W-vergadering te horen dat hij bevoegdheden aan de andere wethouders zou moeten overdragen. Dit was voor hem niet acceptabel. „Ik heb binnen het college twijfels geconstateerd over mijn be leid. Nu het vertrouwen weg is, dreigt het steeds meer te gaan over de man en minder over de bal en dat is niet goed", aldus de wethouder gisteravond aan het begin van de gemeente raadsvergadering. Het is nog steeds onduidelijk wat er met de oude installatie aan de Gaslaan gaat gebeuren. Half april stelden B en W voor de ovens te voorzien van een 180 miljoen gulden kostende filter en ze open te houden tot 1998. Later bleken de cijfers waarop dit voorstel was geba seerd niet te kloppen. Burgemeester Havermans leg de gisteravond een korte ver klaring af waarin hij uiteen zette dat het college gezien het ingewikkelde karakter van de kwestie en de grote financiële belangen, van mening is dat er meerdere wethouders bij moeten worden betrokken. „Jammer genoeg", aldus Ha vermans, „is wethouder Vlaan deren het hiermee niet eens. Het college respecteert zijn persoonlijke beslissing". STUTTGART/BONN - Dë stakingen in Duitsland zijti voorbij. De werkgevers (de overheid) en de vakbonden van overheidspersoneel be^- reikten gisteravond in Stutlj- gart een principe-akkoord, dat gebaseerd is op 5,4 proceng loonsverhoging voor alle werk nemers en een eenmalige ui& kering voor de meesten van hen. Door de eenmalige extra uitke* ringen over de afgelopen viel? maanden komt het netto resuB taat boven de 5,4 procent uir Bij de vakbonden sterkt dat het overwinningsgevoel na bij-; na twee weken ingrijpende st% kingen. De lagere- en midden inkomens krijgen 750 mark in eens, voor de hogere inko mensgroepen is er een extraat je van 600 mark, maar voor dfe topverdieners is er geen een malige uitkering. Gisteravond reden al weer trei nen op trajecten, waarop de af gelopen dagen gestaakt werd. Niet alleen bij de betrokken partijen, maar ook bij de sta kers zelf en de burgers is dui delijk sprake van opluchting, nu de vervelend wordende ar- beidsstrijd is beëindigd- Ver wacht wordt dat vandaag in dè. loop van de dag in vrijwel allp sectoren van het openbare le ven het werk is hervat. Hoewel de cao-onderhandelin gen gisteren werden voortge zet, was dat voor de vakbonden geen aanleiding om de sta: kingsacties op een lager pitje te draaien of tijdelijk te onder breken. Opnieuw beleefde westelijk Duitsland een veel omvattende stakingsdag,, waarop bijna een half miljoen ambtenaren en werknemers in overheidsdiensten het werk neerlegde^: streekvervoer, luchtverkeer, posterijen, spoorwegverkeer en reini gingsdiensten lagen in grote delen van de Bondsrepubliek stil. Tal van gemeentelijke diensten bleven gesloten, de acties in ziekenhuizen en kli nieken werden uitgebreid. De stakingsbereidheid bij het overheidspersoneel was gaan deweg de acties alleen maar toegenomen. Pagina 5: Kohl trapt tegen heilige huisjes ALGARY - De Nederlandse aterpoloërs zijn de tickets )or Barcelona in het duel met kwijtgeraakt. De Cuba an mochten ze met medewer- ig van een Braziliaanse cheidsrechter stelen. Oranje il in Calgary nog drie wed- rijden (tegen opnieuw sjechoslowakije, China en exico) moeten winnen om de lympische Spelen te berei- en. Een bijna onmogelijke 'gave. Nederland had tegen fba genoeg aan een gelijk Pel voor een plaats in de halve nales, maar trof de verkeerde aheidsrechters en haalde bo- lien het begeerde niveau an een dag eerder niet om aar tegenwicht aan te kunnen even: 5-8(1-1 1-11-3 2-3). i 13: Protest na neder- alle vaders en kinderen Zatërdag 9 mei tussen 10.00 en 13.00 uur (en op de wekelijkse koopavond) op de gehele collectie (met uitzondering van overige aanbiedingen) Moederdagtip Alle horloges per stuk mm \ic met garantie Leiden Gouda Den Haag Scheveningen 's-Gravenzande Haarlemmerstraat 193 Sint Anthoniestraat 10 Vlamingstraat 35A Strandweg 31A Strandweg 173 Langestraat 56 LEIDEN Om alle auto bezitters in Leiden te la ten meebetalen aan de aanleg van parkeervoor zieningen, moet een ge meentelijke wegenbelas ting van 120 gulden per jaar worden ingevoerd. Dat vinden althans de wijk- en buurtcomité's in de binnenstad. Zij reageren daarmee op de nota 'Op weg naar een autolu- we binnenstad', waarin maat regelen voor een autoluwe bin nenstad staan de beschreven. De bewoners van de wijken binnen de singels hebben al bij eerdere gelegenheid aangege ven dat zij het oneerlijk vinden dat alleen zij opdraaien voor een autoluwe/-vrije binnen stad. De autobezitters buiten de binnenstad zouden 120 gul den moeten betalen, bewoners van de binnenstad het dubbele met het recht hun auto hier wel te kunnen parkeren. Daarnaast wordt het college gevraagd de sociale veiligheid te garanderen, zowel op straat als in parkeergarages. Verder wordt meer actie verwacht om auto's van werknemers uit de binnenstad te weren. De WD trekt in haar reactie de complete onderbouwing van de nota in twijfel. Er wordt een oplossing aangedragen voor een probleem dat wordt veron dersteld, maar dat niet is aan getoond, aldus de liberale frac tie. De noodzaak voor anti-au tomaatregelen is de liberalen niet duidelijk: volgens hen staat de conclusie al vast en komt effectiviteit op de tweede plaats. De nota is slechts geba seerd op politieke voorkeuren, is hun commentaar. Nederlands blijft de hoofdtaal in ons land, al komt dat niet in de grondwet te staan. Dat bleek gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer, waarin alle met literatuur doorspekte verhalen erop neerkwamen, dat het Nederlands geen derde- of vierderangs taal mag worden, omdat het daarvoor te kostbaar is. Een erfgoed dat we nooit mogen afstaan. Sommige deskundigen hebben al gezegd dat het straks niet meer zal zijn dan een streektaal, naast één gemeenschappelijke, Europese taal. Dat beeld was alle kamerleden een gruwel. Meer hierover vandaag in het verslag van Dick van Rietschoten. In de Leidse Courant: elke dag weer volgeschreven in onvervalst Hollands. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. O direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: IG maand f. 27,00 (met automatische betaling) kwartaal f. 82,80. Voorl: Rusland laat prijs wodka vrij MOSKOU De Russische regering heeft gisteren de prijs van wodka, de nationale drank, vrijgegeven. Aleksej Oeljoekajev, een vooraanstaand economisch adviseur van president Boris Jeltsin, zei dat de beslissing vooral om economische redenen was genomen. „We hebben de prijzen vrijgegeven om het profiteren door de zwarte markt te voorkomen", aldus Oeljoekajev. „Dit be tekent in het geheel niet dat we willen dat ons volk minder vodka gebruikt. We hebben in het verleden dergelijke ervaringen ge had". Toen de Sovjet-regering in 1985 begon met een anti-alco holcampagne en de wodka-produktie verminderde, gingen vele mensen illegaal stoken. Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) (Indien doartoe aanleiding bt Bei 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, - 2501 VC Den Haag 711848 003000 £cldóc(Soutmit mriii»n,in»n;iy.t

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1