Margriet de Moor moet de AKO-prijs krijgen Felle aanklacht tegen Columbus BOEKEN/PLATEN 19 Swingende Neville Brothers kklaeSouocmt VRIJDAG 8 MEI 1992 zes genomineerde boeken voor [AKO-prijs 1992: ico Dros: 'Noorderburen'. Uitgave an Oorschot. Prijs: 27,50. Eric de uyper: 'Grand Hotel Solitude - tafe- ilen uit de adolescentiejaren'. Uitga- Sun. Prijs 29,50. Nelleke Noor- ïfvliet: 'Het oog van de engel'. Uit- ave Meulenhoff. Prijs 34,50. Mar let de Moor: 'Eerst grijs dan wit dan auw' Prijs 34,90. Jacq Vogelaar: dood als meisje van acht'. Uitga ve Bezige Bij. Prijs 34,50. Joost «german: 'Vals licht'. Prijs 34,90. Is dan volgende week dins- igavond tijdens een plechtig istijn de enveloppe van He KO-jury 1992 wordt geopend, er hoogstwaarschijnlijk de aam uitkomen, die door velen ordt verwacht. Maar er is joit zekerheid in het kans- iel dat zelfs een jury speelt onder leiding staat van zo'n irtrouwenwekkend heer, de recteur van de Nederlandse ank, Wim Duisenberg. je aanneemt dat de stenen illen. zoals dit jaar in dat ge- ;hap zou moeten gebeu rt, zal Margriet de Moor voor ar prachtige roman 'Eerst ijs dan wit dan blauw' gefê- erd worden met deze jaar- kse prijs, de bekendmaking van de uiteindelijke nominaties ;k het programma NOS-Laat heel precies te weten dat »riet de Moor de winnares u worden. Men ging immers et de camera bij haar op be ek en niet bij Ene de Kuyper Joost Zwagerman, niet bij cq Vogelaar en evenmin bij twee schrijvers van histori- he romans in dit gezelschap genomineerden: Nico ost en Nelleke Noordervliet. e zich in een beschouwing gesprek uitspreekt voor een de genomineerden, komt orgaans heel overtuigd bij irgriet de Moor uit. Dat is op- Jend. valt meer op als je de zes eken naast elkaar legt. Er n twee historische romans er is een verhaal over een nsterdamse student en zijn latie met een hoertje. Eric de >er vertelt over zijn iljaren in Antwerpen; Vogelaar heeft in 'De dood als meisje van acht' een heel merkwaardige „pastora le" geschreven en ook in het boek van Margriet de Moor is er alle aandacht voor de „topo grafie" van het verhaal. Alle romans hebben veel te vertel len over een dorp of stad, over de bijzonderheden van de plaats van handeling. In een van de boeken maak je een au torit in een onweersbui door Berlijn, waarbij je van straat tot straat te horen krijgt, waar je bent. In een ander boek wan del je met de hoofdpersoon mee langs de Antwerpse leien en straten. Je leest alle details over de dijken, de duinen en het wad van het noordelijke topje van Texel. Elders wandel en fiets je met de hoofdper soon mee door de Amsterdam se Pijp en door andere wijken van die stad. De keuze van de AKO-jury zit dit jaar vol cou leur locale! Historische romans In de roman van Nico Drost. 'Noorderburen' ligt dat voor de hand. Het gaat hier om een aristocraat uit het begin van de vorige eeuw. Hij wordt vanwe ge een door hem geschreven pamflet naar een uiterst primi tief gehucht in het kopje van het eiland Texel verbannen, waar hij een paar jaar verblijft. Hij maakt zich er nuttig als on derwijzer, ontwerpt plannen voor de inpoldering van een groot stuk wad, die later ook uitgevoerd zou worden. Hij is een soort Robinson Crusoë, al is hij daar niet moederziel al leen. Maar de kinkels die in Noorderburen leven, zijn na tuurlijk zijn soort niet. Er komt een verandering door zijn liefde voor een van de vrouwen uit het gehucht. Voor haar bouwt de man zelfs een windharp. Hij wint de sympa thie van de vrouwen van het dorp, door voor hen een soort medebeslissingsrecht af te dwingen; later verzoenen hun mannen zich ook met hem. Het verhaal eindigt met een barre tocht door de ijzige win ter, op zoek naar een dokter, omdat het slecht gaat met de bevalling van de geliefde. Dra matische taferelen, die meer lijken te zijn ingegeven door wat er in historische romans zoal plaatsvindt dan door wer kelijke verbeelding. Ook 'Het oog van de engel' van Nelleke Noordervliet, heeft dit nadeel. Nu gaat het om de tij den van de Franse Revolutie. Een woelige tijd, vol gepeupel ip kroegen en stegen, op stra ten en pleinen. Rauwe solda ten en boeren, lichtekooien, parende, hongerende, zich be drinkende of van ellende kre- perende, stinkende mensen. Elisabeth is de predikster van vrijheid, gelijkheid en broe derschap. Ze heeft een uitpui lend (en dus magisch) oog, ze treedt als een wraakengel op tijdens seances voor edelen en burgers in Haarlem en elders. tEen fel historiestuk, bijna een spektakelfilm, beeldend be schreven, maar meer in de sfeer van onderhoudende lec tuur dan van literaire durf en inventiviteit. Pastorale Jacq Vogelaar heeft in 'De dood als meisje van acht' iets gedaan met de pastorale ro man. Het gaat over een terug keer van een vrouw naar haar jeugd en de raadsels daar. In haar geboortedorp herhalen zich geschiedenissen, die te maken hebben met vreemde lingenhaat, oorlog, angst, my thevorming. Het is een erg „li terair" boek, waarin de zins bouw, constructie, lokatie, ka rakterisering, sfeer en vooral ook de omzichtigheid waar mee de verteller zijn onder werp benadert, belangrijker zijn dan het verhaal, de thema tiek en de spanning. Steeds weer zijn er, in lange formule ringen, met veel toegevende en aarzelende bijzinnen, vra gen. Een zorgvuldige roman, maar wel een boek waarin de vorm overduidelijk de inhoud op de tweede plaats zet. In het boek van Joost Zwager- rpan 'Vals licht', dat in het ju ryrapport over de zes genomi neerden opvallend gunstig wordt aangekondigd, is de lite raire vorm duidelijk geheel on dergeschikt aan de inhoud. Het verhaal over een student in Amsterdam, die terecht komt in de wereld van de pros titutie en later ook nog van al TACOANEMA les te weten komt over versla ving aan drugs, is een prettig leesbaar, vakkundig geschre ven, maar nogal modisch ver haal. De karakters zijn feitelijk zo plat als een dubbeltje, alleen hun symboolwaarde recht vaardigt hen: de raadselachti ge hoer en het leven in een on werkelijke wereld dat zij leidt en de student, die al in zijn geboortestadje tijdens zijn schooljaren, gefascineerd werd door betaalde liefde. We komen te weten waar we in Alkmaar de dames kunnen vinden en waar overal in Am sterdam. De grote, gepassio neerde liefde loopt slecht af. Antwerpen In het vijfde boek, van Erik de Kuyper. over jeugdjaren van de schrijver in Antwerpen, gaat in het laatste deel net te veel fout om het tot een waar dige kandidaat te maken. Het zat er in een lang deel van het verhaal toch echt wel in. Als jonge middelbare scholier komt de hoofdpersoon, een hij van wie je de naam niet komt te weten, met moeder en oude re broer in Antwerpen te wo nen. Ze zijn verhuisd uit Brus sel. Op een Jezuïten-college, waarvan je alle details, ook waf betreft de lokatie in de stad, te weten komt, bouwt hij - een haat/liefde-verhouding op met de stad, vrienden, gezin, zich zelf vooral. Het is een prachtig geschreven verhaal over een zaamheid, die natuurlijk in hoge mate te maken heeft met de homo-erotische gevoelens, die deze jongen begint te krij gen. Dat proces is gekoppeld aan de relatie met de stad: uit eindelijk voelt hij zich door Antwerpen afgewezen. De literaire constructie is heel knap en inspirerend voor de le zer. Op allerlei manieren wordt duidelijk gemaakt dat het hier gaat om een autobiografisch verslag, heel subtiel vaak. maar tegelijk heeft het boek een veel bredere betekenis. Dat dit verhaal door de AKO- jury genomineerd is, komt wellicht ook door jurylid Maar ten 't Hart. die toch veel van zijn eigen jeugd- en vertaal problematiek moet herken nen, ook al gaat het nu niet om streng-protestantse ouderlin gen en ook al zijn we niet in het Westland. Waar 'Grand Hotel Solitude' feitelijk echt tekort schiet, is het laatste deel., waar nogal rancuneus en zonder echte wijsheid of afstand gram ge haald wordt op die verschrik kelijke paters Jezuïten, die de jongeman zijn feitelijke eind- examencijfers niet willen toe kennen, door dictatoriaal ge- foezel. Daar verliest dit boeien de, prijzenswaardige boek veel van zijn kracht. Meeslepend Wat heeft Margriet de Moor, als je de vergelijking moet ma ken met de andere genomi neerden zeker, een prachtig, indringend en meeslepend boek geschreven! „Eerst grijs dan wit dan blauw" is een ro man over de onbegrijpelijk heid van het leven, over de wanhoop van mensen over hun plek in het bestaan, en over de totale onmacht om je te oriënteren, als je echt de vra gen over je leven gaat stellen. Het is in deze reeks van zes ge nomineerde boeken in elk op zicht de roman die de andere vijf heel ver achter zich laat. Deze roman gaat om het le vensverhaal van vooral vijf mensen. Twee echtparen uit Noordwijk. Erik en Nellie, de oogchirurg en zijn vrouw, heb ben een autistische zoon van negentien; Robert en Magda zijn hun vrienden, even oud en kinderloos. Magda is de cen trale figuur in het drama, dat op bijzonder bekwame manier verteld wordt in vier aangrij pende episodes. De twee mannen, indertijd schoolvrienden, zijn in het eer ste en tweede deel van het boek de hoofdfiguur. In deel I ontdekt Erik op een maandag ochtend, als hij naar zijn ope ratiekamer in het ziekenhuis rijdt, dat er iets ongewoons aan de hand is in het huis van zijn vriend. Hij loopt er binnen en er blijkt een bloedig drama te hebben plaatsgevonden: Ro bert heeft zijn vrouw ver moord. In kort bestek is niet uit te leg gen hoe de verhalen van deze mensen, vooral van Robert en Magda, in de episoden van deze roman ontrafeld worden. Het derde deel, besteed aan Magda, wordt verteld over haar verdwijning, die zo'n twee jaar heeft geduurd en die vooral de aanleiding is tot het dodelijk geweld door haar man. Zij is met haar moeder na de arrestatie van haar joodse vader, uit Tsjechoslowakije naar Canada gevlucht. Daar kwam ze Robert, de Noord- wijkse man tegen. Om voor haarzelf onduidelijke redenen is ze met hem eerst in Frank rijk gaan wonen, later kwamen ze in het ouderlijk huis van haar man in Noordwijk te recht. Op zeker moment ver dwijnt ze daar, twee jaar lang en is opeens gewoon weer thuis. Op zoek naar haar le venswortels. Vierluik Het boek zit op een ongeloof lijk knappe manier in elkaar. Het is een vierluik, waarin de gegevens - bijvoorbeeld over de levensgeschiedenissen van de personen heel prachtig worden opgetekend. Allerlei wisselingen van vertellers, van decors, tyden, emoties, zijn zo helder, zo knap van montage, dat dit meeslepende boek over de dood en het leven een ere prijs verdient. Het laatste deel, waarin de gedachtenwereld van de autistische zoon van een van de twee echtparen wordt verhaald, geeft blijk van een meesterschap en een wer kelijke greep op stijl, verhaal, inhoud en vorm. 'Eerst grijs dan wit dan blauw' van Mar griet de Moor is een warm en wijs boek, een relaas dat de le zer niet loslaat, een roman van betekenis. Daar kan deze AKO-jury natuurlijk van zijn leven niet omheen. rtolomé de Las Casas: 'De ver- esting van de West-Indische lan- vertaald en ingeleid door Mi- Nieuwstad. Uitgave Sun. ƒ24,50. IJ. VERSTAPPEN ionderd jaar geleden ont- te Christopher Columbus irika. Naast een Expo in illa dienen ook veel boe- itgaven, bijvoorbeeld van scheepsjournaal van de te ontdekker, ter opluiste- gvan dat ingrijpende histo- ;he gebeuren. het allemaal zo mooi wat helden uit Spanje en Portu- daar tot stand brachten? (geschiedenis heeft een heel lere wending genomen in 12, dat is duidelijk. Een aanse priester, Bartolomé Las Casas, heeft verslag ge- van de andere, minder rieuze en zeker niet roem1 aspecten van de ontdek- van Amerika. Zijn indnn- ide verslag onder de titel verwoesting van de West- lische landen' is door uitge- ij SUN in de boekhandel racht. Michel J. van Nieuw- dt verzorgde deze uitgave vertaalde het document, relaas van deze De Las Ca- beslaat iets meer dan hon- d pagina's van dit boekje, ar het is van een grote hef- leid. In de proloog richt e Fray Bartolomé zich tot prins van Spanje", Don lips, die de taak van zijn va- Karei V. uitoefent, monnik is in deze inleiding -Ct al boos en hij geeft on- bloemd uiting aan zijn ge- oktheid: „Wanneer Uwe ogheid dit resumé zal heb- i ingezien en de wanstaltig- d zal hebben begrepen van onrecht dat deze onschul- mensen wordt aange- n, die worden vernietigd en itpkken gehakt zonder an- oorzaak of terechte reden de begerigheid en de eer- ht van hen die deze wanda- an - dan1 zal Uwe 3gheid ook wel zo goed wil- zijn om Zijne Majesteit (d.i. el V), met doeltreffende ïekbeden ervan te overtui- dat hij met een „neen" die- en moet weigeren die voor gelijke schadelijke en af- Uwelijke ondernemingen 'temming vragen". Zo .is de klacht van De Las Casas vlammend protest tegen schofterigheid van vroege oniale politiek in het nieu- andAmerika. Een Multatu- veel opzichten. wereld: „Indië werd ontdekt in 1492. Het jaar daarna reeds be gonnen Spaansè christenen zich er te vestigen, zodat nu al sedert 49 jaar een grote menig te Spanjaarden zich daar op houdt". De ontdekkingen zijn nog niet achter de rug, telkens ontdekt men er nieuw land bij. Er leeft een heel mensenge slacht, waar de kronikeur over opmerkt: „Al deze ontelbare mensen van. allerlei soort schiep God simpel, argeloos en ongecompliceerd". Deze India nen bejegenden de christenen „als kwamen ze uit de hemel", zo meldt De Las Casas. Hij voegt er een bedroevende en beschamende zin aan toe: „Ze bleven dat doen totdat zijzelf of hun buren bij herhaling mishandeld, beroofd, gemar teld en onderdrukt waren en er op alle mogelijke manieren ge weld tegen hen gebruikt was". Daarna gaat De Las Casas in op allerlei gebieden van de nieu we wereld en de zaken die de ontdekkers en de opvolgers van Columbus daar aanricht ten. Het begint met Hispanio- la. Daar begon „de grote ver woesting", de ellende en de uitroeiing van dit ongelukkige volk". De Spanjaarden pleeg den volop gewelddaden, ver krachtten en onderdrukten. De Indianen gingen op de vlucht, de bergen in, ze ver stopten hun vrouwen en kin deren. Als ze naar de wapens grijpen, is dat zinloos. Godverlaten Verderop komt De Las Casas te spreken over „een godverla ten gouverneur; een afschuwe lijk tiran, zonder wijsheid, zon- .der menselijk gevoel, een in- 'elbare mensen iuteur noemt zijn beschrij- een „zeer kort relaas", ir het liegt er werkelijk niet Hij schrijft vijftig jaar na >ntdekking van de nieüwe Christopher Columbus vertrekt vanuit Spanje voor de reis die later naar Amerika bleek te voeren. FOTO:SP strument der goddelijke toorn". Een man die hele lan den uitmoordde, die geheel nieuwe kwellingen en wreed heden uitvond om de Indianen ertoe te brengen goud te ont dekken en dat aan de Span jaard af te geven. „Eén van zijn officieren, die van hem bevel gekregen had de mensen te be roven en uit te roeien, bracht op één enkele tocht veertigdui zend.mensen om het leven". De Las Casas krijgt de naam van deze schurk niet over zijn lippen. Hij walgt van dit soort daden van zijn landgenoten. Als hij het over Venezuela heeft komt hij opnieuw woorden tekort, maar dat is steeds het geval in zijn relaas. Hoe harteloos waren de Span jaarden in dat land? De kroni keur wil er dit over kwijt: „Se dert het tijdstip dat zij het land betraden, stuurden zij, tot op de dag van vandaag, zestien jaar lang dus, schepen vol Indi anen naar Santa Marta, Hispa- niola, Jamaica en San Juan, om hen daar als slaaf te verko pen: bij elkaar een aantal van meer dan een miljoen India nen. En nu, in het jaar 1542, is daaraan nog altijd geen einde gekomen". De gruwelijke getuigenissen van De Las Casas houden niet op. In Peru sluiten de Span jaarden een grote menigte In dianen op in drie huizen die ze daarna in brand steken „zon-, der dat zij de Spanjaarden ook maar niets hadden misdaan". Als een geestelijke een jonge tje uit het vuur trekt, wordt het kind hem uit de handen ge rukt door een andere Span jaard, die het weer in het vuur gooit. Die man sterft dezelfde dag nog, en de omstanders me nen dat men hem niet begra ven moet. Onthutst De gruwelen zijn volop te vin den in dit relaas. Telkens is de geschiedschrijver woedend en onthutst over de feiten van deze kolonisatie en moordpar tij. Zijn verslag is angstaanja gend: het beschrijft immers de gruwelijke moordpartij van een Europese koloniale macht op een cultuur van hoge ont wikkeling. Angstaanjagend dat een christelijke, ontwik kelde en gevorderde samenle ving dit op zijn geweten heeft. Beschamend ook. Het boekje van Bartolomé de Las Casas laat de tegenkant van de fees telijkheden rond de Colum- bus-herdenking zien. Deze man uit Sevilla. nu de plek van de grootste herdenking van 1492, zou door alle feestvier ders gelezen moeten worden. Om het fijne te weten te ko men van de „schaamteloze en onredelijke begeerte", waar deze kroniek uit 1542 gewag van maakt. De Neville Brothers onderstrepen hun vrijheidsstrijd muzikaal met een aanstekelijk funky geluid. FOTO: PR Idoor GERT MEIJER De Neville Brothers vormen met z'n vieren de verpersoon lijking van de smeltkroes, die hun woonplaats New Orleans is. De stad is van oudsher het snijpunt van de lijnen, die de diverse culturen met elkaar verbinden. In de muziek van de Neville Brothers horen we jazz, rhythm 'n blues, latin en soul. Vooral soul. Anders kun je je ziel en zaligheid niet blootleggen. De broers Neville doen dat ook weer uitgebreid op 'Fa mily Groove', het zevende al bum van het kwartet. Het is zonder meer het meest swin gende album van de heren. Was er op vorige elpees altijd nog uitgebreid ruimte voor een sprankelend soort inge togenheid, op 'Family Groo ve' wordt de vrijheidsstrijd van de Neville Brothers mu zikaal onderstreept met een aanstekelijk funky geluid. Dat begint al op de enige co ver, een zuigende versie van Steve Miller's 'Flv Like An Eagle', waarvoor Miller zelf graag overkwam om het re frein mee te zingen. Het nummer maakt de weg vrij voor subtiele, melodieuze funk in spannende tracks als Line On Fire' en 'Day To Day Thing'. Natuurlijk krijgt de meest gewaardeerde zanger van de vier, Aaron Neville, weer de nodige ruimte om met zijn adembenemende falsetto liefdesliedjes van een extra dimensie te voorzien, al zijn z'n drie solo-bijdragen minder sensueel dan voor heen. Ze lijken gewoon geïn tegreerd in de nieuwe aanpak van de Nevilles, die wellicht tot doel heeft om een nog gro ter publiek aan te boren. Zo lang de band daarbij -zoals hier- haar beginselen hand haaft en geen artistieke uit verkoop houdt, lijkt me daar niets op tegen. XTC XTC is afgeleid van het En gelse woord ecstacy, een woord dat inmidddels een dubbele betekenis heeft ge kregen dankzij de gelijkna mige drug. De Engelse band van die naam lijkt er alles aan te doen om te voorkomen dat iemand op het idee komt XTC te associëren met de drug. Op haar tiende album 'Nonsuch' klinkt het trio, hier aangevuld met Fairport Con- vention-drummer Dave Mat- tacks, bij tijd en wijle zo slaapverwekkend, dat zelfs een pepmiddel geen wonde ren meer kan verrichten. 'Nonsuch' is' de poging van XTC om liedjes te schrijven. Liedjes met een memorabel refrein en een kop en een staart. Een heel enkele keer lukt dat inderdaad ('Omni bus', 'The Wave' of 'Books Are Burning' waarin einde lijk de gitaar tot leven komt), maar meestal vervalt zanger Andy Partridge in Paul McCartney-achtige kinder deuntjes of een Beach Boys- achtige harmony. Alles lijkt in het werk gesteld om op de hitparade te scoren, zodat van de eigenzinnigheid die de band in z'n gouden jaren omringde, weinig meer over Mr. Big Het Amerikaanse Mr. Big komt eind deze maand voor een eenmalig concert in ons land naar de Groningse Eve nementenhal. Gelokt door de akoestische klanken van het vriendelijke 'To Be With You' staat de zaal daar straks vol met prille tienermeisjes en eerzame huismoeders, die vervolgens met windkracht tien worden weggeblazen omdat Mr. Big een hardrock band blijkt te zijn. Het Extre me-effect kortom, al heeft die band instrumentaal en com positorisch heel wat meer in z'n mars dan Mr. Big. dat op het inmiddels al weer een jaar oude, twëede album 'Lean Into It' vooral leunt op de capaciteiten van bassist Billy Sheehan en gitarist Paul Gilbert. In het voorpro gramma van Mr. Big staan the Stage Dolls uit Zweden, een trio dat zo te horen Abba te zoet vond en Roxette te zacht. Dan kom je uit bij de even voorspelbare als hitge voelige mainstream-rock op de tweede cd 'Stripped'. Weer zo'n band, die van twee walle tjes wil eten. Mannelijk vlees centraal in verhalenbundel Willem Melchior Willem Melchior: 'De roeping van het vlees'. Uitgave Contact. Prijs 24,90. Paul Rodenko: 'Literaire essays', 'Verzamelde essays en kritieken' deel drie. Uitgave Meulenhoff. Prijs 45,00. De mannelijke hoofdpersonen in 'De roeping van het vlees', de verhalenbundel van debu tant Willem Melchior, zijn ge obsedeerd door hun eigen li chaam. Ze bewonderen en koesteren het, maar tegelijker tijd roept het verlangens op naar onderwerping, vernede ring, marteling en dood. Neem bijvoorbeeld de volgende uit spraak van Jonas, de hoofdper-, soon in het titelverhaal, die heeft besloten dat hij moet worden vermoord: „En een lustmoord moet het alleen zijn dat... dat de moordenaar ge niet, zal ik maar zeggen. Van mijn verbijstering, en van de aanblik van het mes in mijn vlees, begrijpt u? Daar draait het mij om". Met zijn verhalen bundel lijkt Melchior een ei gen beeldtaal te hebben ge vormd, die' wordt versterkt door een persoonlijke stijl. Hij kan .schrijven, maar het is te hopen dat hij bij een volgend literair werk wat meer variatie aanbrengt in de keuze van zijn onderwerpen. Paul Rodenko Iemand die een onmisbare rol heeft gespeeld binnen de na oorlogse literatuur is Paul Ro denko. Met zijn baanbrekende bloemlezing 'Nieuwe griffels, schone leien' lanceerde hij in 1954 een nieuwe visie op de Nederlandse poëzie, waarin vooral de internationale ver banden een grote rol speelden. Maar behalve als samensteller van deze bloemlezing was ook ook altijd actief als schrijver van stimulerende en prikke lende beschouwingen. On langs verscheen het derde deel van zijn 'Verzamelde essays en kritieken', waarin zijn ver spreide literaire essays zijn bij eengebracht. Ook uit dit deel blijkt hoezeer Rodenko bezig was om de Nederlandse poëzie te plaatsen binnen een inter nationale context. Werk van bijvoorbeeld Eluard, Pound en Breton wordt door hem in ver band gebracht met werk van zijn Nederlandse tijdgenoten. De essays verschenen eerder in verschillende week- en maandbladen, in de periode 1945-1975.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 19