Afwachtende reacties op bezuiningsplannen in Noordwijkerhout Nieuw raadhuis van Sassenheim [^officieel open College Oegstgeest ergert zich aan onrust over centrumplannen foidóeOounant LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 8 MEI 1992—ll Buurt klaagt over hinder garagebedrijf Eurosport en RTL Plus op kabel D66: College heeft geen visie Historische beelden i van Noordwijkerhout Noordwijk intensiveert bestrijding overlast Afval voortaan ook gescheiden in Wasbeek Kaalslag bij station was te voorzien REGIOJOURNAAE Rommelmarkt De Sassenheimse carna valsvereniging De Sdks&n houdt morgen een romnwl- markt op de J.P.Goüver- neurlaan in het bollen- dorp. Van negen tot -vijf uur kunnen belangstellen den terecht. Er wordTjfil- dermeer een ballonwed strijd georganiseerd. De ballon die het verste zal de gelukkige oplater-95 gulden opleveren. Muntenruilbeurs De Numismatische $Tiil9 Bloembollenstreek -houdt dinsdag in 't Poelhinjs tn Lisse een munten ruil- en veilingavond. De handel is aanwezig en er komLeeu speciale muntenzoekfogk voor de jeugd. De beurs aan de Vivaldistraai"bé- gint om zeven uur. Milieubeleid Professor F. Muiswinkel 'zal maandag tijdens een 'bij eenkomst van het CDA tn Sassenheim spreken.over het milieubeleid van fle overheid. De samnenkomst vindt plaats inhet Jeugd huis aan de JuliangXaaV- De lezing begint om half negen. De toegang is vrïj. Molen Sinds 1957 staat in de Keu kenhof in Lisse een acht kante bovenkruier. ..Deze molen werd precies "hon derd jaar geleden gebouwd in de gemeente Slochteren. Zaterdag, tijdens Molen dag, zal de molen daaroih feestelijk in werking, wor den gesteld. J. Lebbink, burgemeester van Slochte ren zal de handeling, om twaalf uur verrichten.-Le den van het Gildeproject van Slochteren zullen daarbij aanwezig zijn om enkele oude ambachten-te demonstreren. Katwijker vrijgesproken van dodelijke beroving AMSTERDAM/KATWIJK - De rechtbank in Amsterdam heeft donderdag een 33-jari- ge man uit Katwijk aan Zee vrijgesproken van zijn betrokkenheid aan een beroving met dodelijke afloop. Tegen de man was twee jaar gevangenisstraf geëist. Hij zou, al dus justitie, hebben meegedaan aan een roof- en schietpartij op 9 december 1989 in een Amsterdamse woning. Toen werd een 32-jarige Amsterdammer doodgeschoten. Cocaïnehandel speelde bij deze beroving en dodelijke schietpartij een rol. De rechtbank in Amsterdam heeft inmiddels een ander veroordeeld wegens de daadwerkelijke doodslag op de Amsterdammer. De betrok kenheid van de Katwijker aan de beroving en dodelijke schietpartij achtte de recht bank niet bewezen. VOORSCHOTEN - Bewoners van de Hofweg hebben opnieuw bij de gemeente geklaagd over overlast van het snelgroeiende garagebedrijf Rodenburg. Dat vestigde zich drie jaar gelden in de leegstaande meubelfabriek, naast de Voorschoterweg. De toegang via de Voorschoterweg is echter door de provincie afge sloten, uit oogpunt van verkeersveiligheid. De enige aan- en af- voerweg is daardoor de woonstraat. Wethouder Van de Poel heeft inmiddels gesprekken gevoerd met bedrijf en bewoners en wil proberen eventueel een andere toevoer of eventueel alleen afvoerweg te vinden via het indus trieterrein. Dat heeft een - particuliere - uitgang op de Leidse- weg-Noord. Dat overleg heeft de sfeer tussen bedrijf en bewo ners wel verbeterd. Ook de bewoners zien in dat het drukke toe- rijden moeilijk voorkomen kan worden. Verplaatsing van het be drijf is echter alleen mogelijk als het bestemmingsplan wordt veranderd, maar ook dan is het financieel niet haalbaar. REGIO Het kabelnet in de Bollenstreek wordt uitgebreid met vier zenders. Nog deze zomer zullen abonnees naast het huidige pro- grammapaket kunnen kijken naar Eurosport, RTL Plus en Discovery Channel. Mensen die over een D2MAC breedbeeldtelevisie beschikken kunnen boven dien genieten van de uitzen dingen van TV Plus. Dat heeft het bestuur van kabel exploitant CASEMA woens dag besloten. De uitbrei ding zal de kijker geen geld gaan kosten. Uitbreiding zal overigens pas plaats kun nen vinden na het gereed komen van de modernise ring van het kabeltelevisie net in de Bollenstreek. Men verwacht in juli zover te Naast de nieuwe program ma's heeft het CASEMA-be- stuur besloten de mogelijk heden te onderzoeken om te komen tot een multitalen- kanaal, een met een aantal televisiezenders die zich richten op verschillende minderheidsgroepen in Ne derland gedeeld kanaal. Op dit moment zijn nog niet alle betrokken programma aanbieders bereid aan een dergelijk initiatief mee te werken. Ook is besloten tot doorgifte van digitale radio via de ka bel. Daarmee is radio-ont vangst van CD-kwaliteit mogelijk. De luisteraar moet dan wel over een spe ciaal daarvoor geschikte tu ner beschikken. NOORDWIJKERHOUT - De inhuldiging van pater Van Iersel in 1949 en het afscheid van burgemeester VajrJer- sel. Twee memorabele momenten uit de historie van Noordwijkerhout die volgend weekend centraal staari tij dens een extra expositie in het Bavo-museum in Noord wijkerhout. De gebeurtenissen, waarvoor indertijd het hele dorp uitliep, werden op film vastgelegd. Ze zijn over gezet op video en zullen zaterdag en zondag vertraagd vertoond worden. Het museum, dat 12>/2 jaar bestaat, heeft ook beslag weten te leggen op veel originele, foto's en prentbriefkaarten van Noordwijkerhout. Hennie_van Scharenburg, de kleine grote man achter het Bavo-mu seum, is bijzonder in zijn schik met een serie foto's uit de nalatenschap van Henk Bemelman. Bemelman, dieenke- le jaren geleden kwam te overlijden, had een drogisterij annex fotozaak in het bollendorp. Het museum is op beide dagen geopend van tien tot vier uur. Flat uitgebrand Een defect aan de wasdroger was er gistermiddag vermoedelijk de oorzaak van dat een flatwoning aan de Spinozalaan in Rijnsburg uitbrandde. De bewoners waren op het moment van de brand niet aanwezig. De Rijnsburgse brandweer die met twee wagens was uitgerukt was de brand in korte tijd meester. De schade bleek toen echter al zo groot dat de woning moest worden dichtgetimmerd. FOTO: WIM VAN NOORT NOORDWIJK - Noord- wijk gaat de bestrijding van overlast in het dorp dit jaar extra aanpakken beperken. Zo zal de politie in de zomer meer aan dacht besteden aan het voorkomen van auto-in braken. Via bewonerson- derzoek en publicaties in de pers worden betrokke nen op de hoogte gehou den. De gemeenteraad van Noord- wijk besloot een jaar geleden de overlast in de uitgaansgele genheden tegen te gaan. In middels is daarover een tus sentijdse rapportage versche nen. Die werd gisteren in de commissie Algemene Bestuur lijke Zaken besproken. De flexibele inzet van politie blijkt te werken. De controles op de overlast zijn verscherpt, zodat adequaat kan worden in gegrepen. De politie is tevre den als het gaat om het HALT- project. Jonge wetsovetreders worden snel aangepakt en de politie ziet onmiddelijk resul taat van hun aanhoudingen. Het overleg tussen de gemeen te en de horeca heeft ook resul taat opgeleverd. Zo zullen bin nenkort zogenaamde 'susploe- gen' in samenwerking met de politie worden ingezet om de orde te handhaven. De 'sus- ploegen' die door de horeca zelf worden gefinancierd, heb ben onlangs bij de politie een training gevolgd. De horeca heeft tevens besloten dat er geen pasjesregeling komt. Het invoeren van een pendeldienst tussen de grote parkeerterrei nen en het horecacentrum is tot op heden een groot strui kelblok. Taxihaltplaats De afvoer van klanten via taxi's en bussen verloopt rede lijk. Alleen als de laatste bus buiten Noordwijk komt ont staan er problemen. Er wordt door de gemeente gekeken naar de haalbaarheid van een taxihaltplaats bij het Picke- plein. Pas bij de herinrichting van dit plein wordt deze zaak actueel. Via een publiciteitscampagne door de horecaondernmers worden bezoekers opgewekt een bijdrage te leveren aan het bestrijden van de overlast en vandalisme. Bij de horeca leeft verder de bereidheid een alco- holmatigingsbeleid te ontwik kelen. Dit kan onder meer ge beuren door het drinken van alcoholvrij bier te bevorderen. SASSENHEIM - Het afval in de Sassenheimse wijk Was beek wordt sinds gisteren ge scheiden ingezameld. Dit is mogelijk geworden dóór dé in gebruikname van een nieuwe geavanceerde huisvuilwagen; de Packer I. Wethouder H'. de Vries overhandigde hiertoe tij dens een feestelijke bijeen komst bij de gemeente£ai;age de sleutels aan een chauffeur van de reinigingsdienst. De nieuwe wagen is uitger'ust met een mechanische hef boom waarmee de vuilcontai ners opgetild worden ë'n,'ge leegd. De Packer zal de ene week groente-, fruit- en tuinaf val ophalen en de andere'\Vèek het resterende huisvuil. De gemeente startte vorig jaar al met het gescheiden öfcjhióilen van huivuil in Postwijk. Mei de ingebruikname van de nieuwe wagen zullen de komende maanden ook de overige^wij- ken van Sassenheim volgen.. Kassabox met 5000 gulden gestolen LEIDEN Vier mannen heb ben gistermiddag bij ctè'Gam- ma Bouwmarkt aan de Hallen- weg een kassabox met 5000 gulden gestolen. De kassa .was op dat moment onbeheerd en werd aan het zicht onttrokken omdat één van de mannen een krant opensloeg. Ze namen de kassabox mee en snelden weg. Jdoor MARGRIT TIBBOEL '^SASSENHEIM - Het ge il. meentebestuur dat in :ei 1871 de scepter zwaaide in ;ei Sassenheim vergaderde in een kamer van café Het Bruine Paard aan de J j Hoofdstraat. Het bollen- telde destijds circa te duizend inwoners. Nu dat 14.000 zijn is het nood zakelijk dat het bestuur 'a^zijn intrek neemt in zijn tderde op ruimere leest ge- a schoeide gemeentehuis. )p Dat zei commissaris van de-ko- ie< ningin S. Patijn gisteren bij de 1 officiële opening van het nieu- we gemeentehuis. Burgemees- ;eter H. de Jonge die niet onder i stoelen of banken stak bijzon- der ingenomen te zijn met de v nieuwe behuizing - een ont wil werp van architect Bas van vi Hille - twijfelde er niet aan of io< de degelijkheid van het ge- bouw een duurzaam gébruik cl bevordert. Hij gaat er vanuit b< dat het zeker over 60 jaar, zo- ur lang ging het vorige gemeente- huis mee, nog in gebruik is. i Hoewel het dan wel de vraag is of de gemeenten zoals we die n |nu kennen nog bestaan. Ook Patijn ging in op de veran- d deringen in de regio. „De l Duin- en Bollenstreek is een v sterk veranderend gebied. De ta hjd dat er nog sprake was van >s een echte bollen streek is dui- !5 Idelijk voorbij. Tachtig procent ni 'Van de de bollen komen uit de v Wieringermeer en de Flevopol- der. Toch blijft de streek tus sen de grote stedelijke agglo- moraties prettig om in te wó nen en te werken. Het is een gebied waar menige begerige blik op wordt geworpen". Patijn ging in zijn toespraak in op de toekomst van het ge meentebestuur in het alge meen dat veel meer varianten zal krijgen dan nu. Over het nieuwe gemeentehuis merkte hij op. „De brug die naar de raadzaal voert, werkt als een symbool voor de toegankelijk heid voor dit open gemeente huis". Voormalig burgemeester A. Kret, tot wiens laatste werk zaamheden in 1989 de aanzet tot het nieuwe gemeentehuis hoorde, toonde zich erg tevre den met het resultaat. De keus om extra geld uit te trekken voor meer vloeroppervlak, de kosten stegen daardoor van 8 tot 10 miljoen, vond hij een ge lukkige. Met zichtbaar genoe gen kwam Kret terug op ge sprekken met AKZO-manager J. Pitlo die een nieuwe lokatie zocht voor het schildersmu seum van Sikkens, toen nog gevestigd in Den Haag en dat nu in het oude raadhuis een onderkomen heeft. „Zo ging het balletje rollen en binnen niet al te lange tijd was er een tienjarige huurovereenkomst getekend". Het nieuwe schil dersmuseum wordt volgende week geopend. Het nieuwe raadhuis is - niet bepaald tot de vreugde van burgemeester De Jonge - in de volksmond al De Skischans gedoopt. Morgen kan de bevol king tussen tien en vier uur een oordeel vestigen over het interieur, want dan is het geo pend ter bezichtiging. NOORDWIJKERHOUT De raadsfracties in Noordwijkerhout hebben gisteren slechts terughou dend gereageerd op de Voorjaarsnota van het col lege forse bezuinigingen worden aangekondigd. De fracties willen eerst hun achterban raadplegen voordat ze eind deze maand in de raadsverga dering met definitieve re acties komen. Het tekort van de gemeente kas zal de komende jaren in Noordwijkerhout flink oplo pen als er geen maatregelen worden genomen. Aan het be gin van deze week ging het col lege uit van een ombuiging van bijna zeven ton voor het jaar 1993. Volgens de laatste berekenin gen van wethouder Heems kerk van financiën is door de tegenvallende exploitatie van het zwembad en geringe ver huur van de sporthal in De Schelft alleen al acht ton aan bezuinigingen nodig. Het col lege wil dit gat' dekken door onder andere verhoging van de rioolrechten en de afvalstof fenheffing en het korten dan wel afschaffen van subsidies aan verenigingen en instellin gen. Hoofdlijnen De leden van de commissie al gemene bestuurlijke zaken gingen gisteravond slechts in hoofdlijnen in op de gedane voorstellen. Zq ging de discus sie met name in op wat de keVntaken van een gemeente moeten zijn. Voor D66 hebben zaken als milieu, onderwijs en de zorg voor ouderen de hoog ste prioriteit. D66 wil dat er zorgvuldig wordt gekeken naar de posten, waarop kan worden bezuinigd. E. Hulspas- Jordaan: „De bezuinigings voorstellen van het college zijn boekhoudkundig tot stand ge komen. Er wordt maar wat ge schaafd, zonder dat de overwe gingen bij ons bekend zijn. Het college zal dan ook moeten ko men met een visie". Burge meester J. Andel weerlegde de aanval van D66. „Tijd voor een discussie vooraf was er niet. We zitten als gemeente in een moeilijke periode en hebben dan ook met een bloedend hart gepoogd de problemen te ver helpen". L. Hoogervorst (WD) wil nog wachten met de bezuinigingen op het verenigingsleven, aan gezien de voorstellen van het college voorlopig zijn. „De drie ton minder van het rijk is nog allerminst zeker. Voordat er onrust komt bij de getroffen verenigingen kunnen we beter de ontwikkelingen in de ko mende maanden afwachten". C. van Duin (CDA) vindt dat niet kan worden gemeten met twee maten. „Het is gelijke monnikken, gelijke kappen. Je kunt beter alle instellingen met tien procent korten, waar na je gaat onderzoeken hoe het verder moet". Naar de opvatting van W. Hof- van Putten (PvdA) mag het be zuinigen geen doel op zich worden. „Dat is het paard ach ter de wagen spannen. Wat no dig is, is een goed sociaal be leid, waarbij de lasten zo eer lijk mogelijk worden verdeeld. Het zou goed zijn het totale subsidiebeleid eens onder de loep te nemen, zodat het wille keurig schrappen ondenkbaar OEGSTGEEST De onrust teijdie onder de bevolking van Oegstgeest is ontstaan over de plannen voor het centrum is volgens het college van B en W voorbarig. „Het heeft ons be droefd, teleurgesteld en geer- gerd", aldus burgemeester Sj. Scheenstra gisteravond in de commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden. Volgens Scheenstra is de stu- idie voor het centrumplan in goed overleg uitgevoerd. „Daaruit zijn drie alternatie ven naar voren gekomen. Ge- kozen is model drie (het meest Jl verstrekkende) nader uit te werken. De raad heeft nog niet voor een plan, maar slechts voor een model gekozen. Daar uit zal wellicht een vierde mo del voortkomen waardoor mo del drie alweer van de tafel is. Wij zijn nog niet in de fase van de inspraak. In het college is besloten actiever toelichting te geven". Scheensta stelde dat te hoog van de toren wordt geblazen door critici, alsof het college aan de leiband zou lopen van een projectontwikkelaar uit het zuiden van 't land. „Ieder een heeft de handen vrij", be klemtoonde hij. „Wij geven al leen een ton uit aan een idee. De trein rijdt nog niet". M. Poelmans (D66) opperde een referendum te houden. De overige commissieleden on derstreepten dat de bevolking goed moet worden voorgelicht. De onduidelijkheid die bestaat en het gevoel dat alles toch al in kannen en kruiken is moet worden weggenomen. De critici vrezen een verstede lijking van het gebied rond de Lange Voort als een door een Maastrichts bureau gepresen teerde invulling daarvan wordt uitgevoerd. Volgens hen zou het college al een besluit heb ben genomen, in overleg met institutionele beleggers als het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds en het Administra tie Kantoor Zuid-Limburg, de eigenaren van het winkelcen trum en omliggende flatge bouwen. De raad zou te snel hebben in gestemd met het meest ver strekkende model en er zou te weinig inspraak zijn geweest. In de commissie ruimtelijke ordening bleek die ongerust heid vorige week. Verontruste Oegstgeestenaren spraken zich uit voor de vorming van een nieuwe partij. Tijdens de Oegstgeester Jaarmarkt van afgelopen dinsdag werden 800 handtekeningen ingezameld tegen de plannen die Oegst geest verder zouden doen ver stedelijken. Commissaris van de koningin Patijn en burgemeester De Jonge nemen het nieuwe gemeentehuis van Sassenheim in ogenschouw. Patijn verrichte de opening door het watergordijn naar een ontwerp van kunstenaar Henk van Bennekum in werking te stellen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORSCHOTEN - De kaal slag na het kappen van bomen bij het station Voorschoten was te voorzien. De zestien grote zware bomen oesten ver dwijnen voor de aanleg van de tunnel onder de verbrede spoordijk. Het zal nog jaren duren voordat fiet gedeelte in de omgeving van het station Voorschoten weereen groen is. Wel zal de NS na het gereedko men van de ondertunneling 150 nieuwe bomen planten waarvan 90 met een dikte van 25 centimeter. Wethouder J. van de Poel zei dat gisteravond in de commis sie openbare werken. Aanlei ding was een brief van de PvdA-fractie. Alle commissie leden betreurden het opbak ken van de oude grote bomen langs de Wijngaardenlaan.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11