G gaat prijsverschillen ieuwe auto's aanpakken Omzet Air Holland groeit als kool ECONOMIE 'Vissers dwingen tot groepsvorming' DUID rijzenslag drukt sultaat Philips Nieuwe trucks Daf 'immens belangrijk' Stakers supermarkten weer aan de slag 'Parkeerbeleid Schiphol is een schande' Dasa komt Fokker tegemoet DONDERDAG 7 MEI 1992 dernemers: missie driessen succesvol HAAG - De Nederlandse ondernemers die maand met Andriessen meereisden naar zijn zeer tevreden over de resulaten en ptreden van de minister. In een brief aan essen schrijft Stork-topman dr. J. Hovers de ondernemers: „Wij willen nogmaals kelijk onze erkentelijkheid uitspreken energieke wijze waarop U aan onze zeer volle missie leiding heeft gegeven". An- en heeft de brief, samen met een verslag reis en het memorandum van understan- dat met de Chinezen is overeengekomen, naar de Kamer gestuurd. In de Kamer direct na de reis forse kritiek geuit op de kamerleden teleurstellende resultaten handelsmissie van Andriessen naar Chi- zouden te weinig concrete resultaten ge- zijn. EG gaat omscholing douaniers betalen BRUSSEL - De Europese Commissie draagt dit en volgend jaar ruim 920 miljoen gulden bij aan de omscholings- en overplaatsingskosten van particu liere douaniers en expediteurs die door het wegval len van de EG-binnengrenzen eind dit jaar hun baan verliezen. Dat komt neer op twintig procent van de totale kosten, zo zei EG-commissaris Chris- tane Scrivener. Het gaat om bijna 16.000 bedrijven waarbij 293.000 mensen werken, waarvan zeker 63.000 banen verloren gaan. Zij sprak wel enkele lidstaten en de sector zelf aan op het feit dat zij het probleem onvoldoende en niet tijdig hebben onder kend. Het is de bedoeling dat de lidstaten dan ook zelf haast maken met het indienen van projecten. Voor omscholing is geld beschikbaar gesteld door het Sociaal Fonds (ongeveer 690 miljoen gulden) en het Interreg-fonds dat sinds 1990 bestaat voor de grensregio's. RIJSWIJK - Nederlandse vis sers moeten worden gedwon gen regionale groepen te vor men. Daarin kunnen de vang strechten worden verdeeld en beheerd. Vissers die weigeren toe te treden tot een dergelijke groep, krijgen allerlei belem meringen opgelegd. Degenen die toetreden, krijgen de voor waardelijke toezegging dat ze het hele jaar mogen doorvis- sen. Dat stelt de commissie Bies heuvel in een concept-rapport over de aanpak van de voort durende vangstoverschrijdin gen. Minister Bukman zei en kele weken geleden dat de vis sers meer verantwoordelijk heid moeten overnemen van de overheid. De voorstellen van de stuurgroep Biesheuvel geven daar verder vorm aan. Het bestuur van de regionale groepen krijgt het beheer over de visquota in handen en wordt verantwoordelijk ge steld voor de naleving van de overeenkomsten. Het kan daarop ook worden aangespro ken. Het belangrijkste effect dat de commissie wil bewerkstelligen is dat de aanvoer van met name tong en schol beter over het hele jaar wordt gespreid. Momenteel verkeren de vis sers in een zogeheten priso- ners-di lemma, stelt de stuur groep. Uit angst dat het natio nale quotum door collega-con currenten wordt volgevist, pro beren de vissers hun persoon lijk quotum zo snel mogelijk vol te vissen. Het gevolg is dat in de eerste helft van het jaar de aanvoer hoog is en de prij zen laag zijn. Volgens secretaris Van der Bend kan met het nieuwe sy steem ook worden ingespeeld op het voornemen van minis ter Bukman het aantal zeeda gen per visser drastisch te be perken. Bovendien bevat het elementen van sociale contro le, aldus Van der Bend. Vissers die weigeren deel te nemen aan de groepsvorming moeten worden geïsoleerd, zo stelt de stuurgroep. Zij moeten een verbod krijgen op het hu ren en verhuren van vangst quota en scherper in de gaten moeten worden gehouden door de Algemene Inspectie dienst. Vissers die wel deelne men aan een regionale groep maar toch te veel vis vangen, moeten boetes opgelegd krij gen. Hoogovens bouwt afvalverwerker IJMUIDEN - Hoogovens IJmuiden hoopt tussen 1993 en 1995 in fasen een eigen centraal afvalver werkingsbedrijf in ge bruik te nemen. Het staal concern investeert in de installatie twintig miljoen gulden. Hoogovens heeft tot de bouw van de groot ste reiniger van met olie vermengd afval besloten, omdat geen enkele Neder landse installatie de pro- duktie van Hoogovens aankan en verwerking in eigen beheer goedkoper zou zijn dan uitbesteding. SSEL De Europe- mmissie gaat stren- ptreden tegen auto anten die gebruik van exclusieve de- etwerken. iding zijn de grote prijs- illen tussen auto's van fde type binnen de lid van de EG. De Commis- de laatste twee onder- ar de prijzen en consta- verschillen die opliepen procent voor eenzelfde [auto. Het onderzoek dat gisteren door de Britse com missaris, Leon Brittan, werd gepresenteerd, biedt volgens hem echter onvoldoende hou vast om het gebruik van exclu sieve dealerschappen te ver bieden of aan te passen. De richtlijn die deze afwijking van het normale zakendoen bin nen de Gemeenschap regelt, loopt eind juni 1995 af. Een verlenging tot eind 1999 het moment waarop er sprake moet zijn van een volledig vrije markt in de auto-sec tor - is echter mogelijk. Vol gens Brittan moet de auto-in dustrie er dan wel voor ge zorgd hebben dat prijsver schillen binnen de door de EG aanvaarde grenzen liggen. De overkoepelende organisa tie voor consumentenbelan gen binnen de EG, de BEUC. had zich twee jaar geleden bij de Commissie beklaagd over de grote prijsverschillen. De organisatie was ervan over tuigd dat het exclusieve dea lerschap de hoofdoorzaak van deze prijsverschillen vormde. Uit het onderzoek kwam naar voren dat bij Ford, Honda, Mazda, Peugeot en VW voor tenminste een type prijsver schillen optraden van rond 40 procent. Bij BMW en General Motors (Opel) kon dat verschil oplopen tot 30 procent. Alleen Mercedes Benz bleef met prijs verschillen van 17 procent bin nen de toegestane marge van 18 procent, gerekend over een langere periode. Uit het onder zoek bleek voorts dat de auto's in België en Nederland - na aftrek van belastingen het goedkoopst zijn. Spanje en En geland zijn voor de aankoop van een nieuwe auto het duurst. Originele k)jk op keuken-kleuren? inbouwkeukens zijn er in talloze, minder gewaagde kleuren. 'OP, bijvoorbeeld, is een echte noviteit. Nog veel méér kleurrijk staat u te wachten als u bij de Select Dealer binnenstapt. )HOVEN - Olympi- Centurion Spelen of niet, de 22' iop van tv's en vide- jjiidt dit jaar niet tot 3 erende resultaten. Jiinste, dat denkt be islid H. Appelo van (te. iere divisies van Philips 37 in het eerste kwartaal f ede resultaten zien. „Dat 18; 'namelijk het gevolg van ingen in het kader van 293nturion operatie", aldus Wereldklasse die u toekomt VOGELS licht negatief bedrijfsresul taat, maar dat komt wel goed". J il Europa is een slagveld de fabrikanten elkaar 7'ige prijzen beconcurre- fe hopen dat de prijzen- ïel stopt, maar meer dan kunnen we niet". Euro- grootste markt voor de mentenprodukten bij s. Werd er op de verkoop 5 DEI con sumentenelektronica video's, camcorders en ijke in het eerste al van 1991 nog ruim triljoen gulden verdiend, rd het een verlies van 90 n gulden. Omdat Poly- huishoudelijke appa- het goed bleven doen, biedi er saldo nog een positief fsresultaat van 106 mil- gulden worden geno- o waarschuwde dat de e produkten, cd-i en de 2Jle cassette, dit jaar nau- i s aan de resultaten zul- jdragen. „De nieuwe ap- 2i ïn worden dit jaar groot- i ps geïntroduceerd, maar 1 tl jaren duren voor deze 1 kten een behoorlijke bij- aan de winst gaan leve- u Appelo bevestigde dat de 2 luctie van cd-i in Ameri- 111 groter succes is dan ver maar weigerde aantal- 2 'erkochte apparaten te 3 en. „Laat de concurren- ioi tar zelf maar achter ko- 7 de nieuwste aanwinst 5j Consumentenprodukten, 75^club, was Appelo weinig 10 deelzaam. „We beraden 2 'er de hoogte van het bod 2i e aandeelhouders. Wat ik 9 an zeggen is dat de schul- 4 st van Superclub af- 't. We hebben nog een De stakingsshirts werden gisteren uit gedaan. HANNOVER De twee nieu we trucks die vrachtautofabri kant Daf uit Eindhoven deze week introduceert op de groot ste Europese bedrijfswagen- beurs in Hannover, zijn „van immens belang" voor de on derneming. De scheidende voorzitter van de raad van bestuur ing. A. van der Padt zei dat gisteren in Hannover. Daf heeft ondanks de verliezen van de afgelopen jaren nadrukkelijk besloten de ontwikkeling van de nieuwe types Daf 75 en Daf 85 voort te zetten. De ontwikkeling van de nieuwe modellen vergde de af gelopen vier jaren een investe ring van 550 miljoen gulden. Het beleid om door te gaan met de ontwikkeling van de nieu we modellen was volgens Van der Padt een moeilijke beslis sing. Een vrachtwagenfabri kant van de omvang van Daf kan volgens hem echter alleen blijven bestaan als de produk ten beter zijn dan die van de concurrenten. Van der Padt benadrukte dat Daf alle moge lijkheden heeft om zelfstandig te blijven voortbestaan. Voor waarde daarbij is wel dat het eigen vermogen van de onder neming verbetert. De nieuwe 75- en 85-serie zijn speciaal bedoeld voor het zwa re distributievervoer op de korte en middellange afstand. Jaarlijks worden in West-Euro pa een kleine 120.000 trucks met een totaal gewicht vanaf 17 ton verkocht. Dat is ruim eenderde van de hele truck- markt. Daf heeft in dit seg ment nu al een marktaandeel van ongeveer acht procent. Van der padt verwacht dat dit percentage dankzij de twee nieuwe trucks de komende ja ren kan toenemen. Een per centage waarop Daf denkt uit te komen wilde hij echter niet noemen. AMSTERDAM De acties bij de supermarkten zijn gisteren afgeblazen. Op een bijeen komst in Amsterdam besloten circa 350 werknemers uit de supermarktsector in grote meerderheid met onmiddellij ke ingang weer aan de slag te gaan nu de cao-onderhandelin gen volgende week maandag worden hervat. Afhankelijk van het onderhandelingsresul taat beslissen de vakbondsle den op 18 mei over de vraag wat er verder moet gebeuren. De Dienstenbonden van FNV en CNV willen maandag een tweejarig contract afsluiten waarin de loonachterstand die er volgens hen in de super marktsector is vergegeleken met bedrijven als KBB althans gedeeltelijk wordt wegge werkt. In de supermarktsector werd sinds vijf weken op be scheiden schaal gestaakt. De staking zette echter niet veel zoden aan de dijk omdat de werkgevers met werkwilligen de zaak draaiend konden hou den. ENSCHEDE De vakantie ganger is de dupe van de dras tische verhoging van het tarief voor langparkeren op Schip hol. Voorzitter F. Fransen van reisorganisatie Arke zei dit gis teren tijdens de presentatie van de jaarscijfers. Hij vindt het parkeerbeleid „een regel rechte schande". Schiphol wil door de tariefsverhoging voor het langparkeren passagiers bewegen meer gebruik te ma ken van het openbaar vervoer. Fransen kan zich vinden in deze theorie, maar volgens hem vergeet Schiphol dat het openbaar vervoer geen alter natief is voor de vakantiegan gers uit het oosten, noorden en zuiden van het land. 's Och tends vroeg rijden er vanuit die regio's geen treinen. A'ke heeft bij de NS aangedrongen op nachtverbindingen met Schiphol. De strategie van Schiphol heeft er volgens Fransen toe geleid dat de regionale lucht havens Eindhoven, Maastricht en Twente steeds meer aan po pulariteit winnen. Daar doen zich geen parkeerproblemen voor. Vorig jaar was het aantal klanten dat met Arke vanaf deze luchthavens vloog circa 10.000. Dit jaar rekent het be drijf op een stijging tot zo'n 20.000. Behalve over consumenten produkten liet Philips gisteren positieve geleiden horen over het eerste kwartaal. Vooral de divisie Licht liet een mooie vooruitgang zien. Het bedrijfs resultaat ging 135 miljoen gul den omhoog tot 235 miljoen gulden. „De omzetstijging komt geheel voor rekening van de verkopers, die zich flink ingespannen hebben. Daarnaast heeft Centurion zijn vruchten afgeworpen in de kosten- en efficiëncysfeer. Ook bij de overige divisies zien we een duidelijke verbetering in de resultaten als gevolg van Centurion". De operatie is blijkbaar zo goed aangeslagen dat massa ontslagen nu tot het yerleden behoren. Vorig jaar verloren 27.000 mensen hun baan, in het eerste kwartaal van 1992 slechts 400. „Er zullen overal en altijd kleine reorganisaties blijven, maar de grote klap hebben we gehad. Hoeveel mensen er dit jaar hun baan gaan verliezen kan ik niet zeg gen, daarvoor is het nog te vroeg in het jaar", aldus Appe lo. Om zijn woorden kracht bij te zetten verwees hij naar Con sumentenprodukten. „Hoewel de gang van zaken daar veel slechter was dan vorig jaar, zijn er nog geen 100 mensen ontslagen bij deze divisie". Met de massa-ontslagen be spaarde Philips zich vorig jaar 450 miljoen gulden. De helft van die besparingen werd dit jaar al weer ingeleverd aan stij gende lonen en salarissen. De financieringslasten gingen verder omlaag. Het saldo van de financiële baten en lasten verbeterde met 65 miljoen gul den tot 323 miljoen gulden ne gatief. Aflossing van de schul den, die 74 procent van het to tale vermogen uitmaken blijft echter geboden. Philips wil daarom nog praten over een di videnduitkering. „Hoewel ik me realiseer dat we onze aan deelhouders zwaar teleurstel len als we voor het derde opeenvolgende jaar geen divi dend uitkeren". Pas na de cij fers over het derde kwartaal wil Philips over het dividend gaan nadenken. BADHOEVEDORP - De toekomst ziet er zonnig uit voor Air Holland. Di recteur P. Langendijk ver wacht voor het lopende boekjaar een omzet van 50 miljoen gulden en een be scheiden winstje. -„Het jaar daarna verwachten we een omzet van 100 miljoen gulden een winst van 10 mil joen. Mogelijk hebben we dan al 5 vliegtuigen in de lucht, waaronder minstens een voor de lange afstand". Ook voor de oud-Air Holland medewerkers is dit goed nieuws. Het afgelo pen halfjaar kregen 83 mensen hun baan terug en de groei zal tot nog meer werkgelegenheid leiden. Ar Holland -lijkt uit haar as herrezen. Vorig jaar was de vliegmaatschappij maandenlang goed voor vette krantekoppen over een faillis sement en ging het personeel massaal de straat op om het be drijf te redden. .Hoewel de fi nanciële wereld het bedrijf al had afgeschreven kwam Lan gendijk op het laatste moment opdagen als reddende engel. De reiswereld reageerde voor alsnog sceptisch. De grote con currenten Martinair en Trans- avia kaapten de chartercon tracten voor de neus van Air Holland weg en de grote tour operators wilden geen zaken meer doen met een vliegmaat schappij die niet zeker was van overleving. „Het nieuwe Ar Holland is een doodgeboren kindje", was de algemene overtuiging. Nauwelijks een half jaar later kan Langendijk al lachen om de verhalen. „De zaken gaan uitstekend", verzekert hij. „In het originele reddingsplan gin gen we uit van één toestel waar mee gevlogen zou worden en een tweede toestel in de loop van 1992. Nu hebben we al twee toestellen volbezet tot no vember 1992 en komt er een derde toestel bij. We zijn nu al bezig met een vierde en vijfde Sinds op 20 december 1991 de eerste vlucht van het afgeslankte Air Holland werd gemaakt, is de maat schappij flink gegroeid. B foto ANP toestel voor 1993 en 1994". Nieuw elan Voor de personele bezetting heeft dit ook consequenties. „We begonnen met 117 werk nemers en nu zitten we al op 200 mensen. As de groei door gaat moeten er aan het eind van dit jaar opnieuw mensen aangenomen worden. Daarbij hebben de oud-werknemers voorrang. Het gaat dan niet al leen om cabinepersoneel, maar ook om kantoormensen. We zitten nu aan onze maxi mumcapaciteit. As u 's avonds om negen uur langs het kan toor rijdt zult u overal nog licht zien branden, omdat de men sen nog aan het werk zijn". De motivatie van het personeel is het duidelijkste bewijs voor het nieuwe elan van Air Hol land. Toen het bedrijf vorig jaar in moeilijkheden kwam trok het personeel de beerput open. De oprichter en direc teur John Block werd min of meer als een dictator afgeschil derd en het personeel dat de kans kreeg vertrok. Een van de eerste dingen die Langendijk daarom deed bij zijn aantreden was de organisatie veranderen. „Vliegen is een dynamische bezigheid en daarom moet je organisatie flexibel zijn. We hebben nu korte communica tielijnen en mijn deur staat al tijd open. We werken nu sa men in een klein en hecht team, waardoor er snel beslis singen genomen kunnen wor den". De niet voorziene snelle groei is het gevolg van een gewijzig de strategie. „Het oude Ar Holland was voor 80 procent afhankelijk van chartervluch ten naar zonbestemmingen en dergelijke. In de nieuwe opzet mag dat hoogstens 30 procent zijn. De nieuwe markten waar we op zitten zijn wet lease en subcharters. Bij wet lease ver huurt een maatschappij vlieg tuig en personeel voor langere tijd aan een andere maat schappij. Subchartering is op korte termijn jezelf verhuren. Je moet hierbij denken aan ex tra vluchten naar Barcelona in verband met de Olympische Spelen of voetbalreizen naar het EK in Zweden. We ver wachten ongeveer 30 procent van die markt te kunnen pak ken. We streven nu naar een omzetverdeling van ongeveer eenderde per deelmarkt. Daar mee worden we minder kwets baar, omdat we minder afhan kelijk worden van een bepaald segment van de markt. Het derde vliegtuig zit nu al rede lijk vol op de markt voor sub charters". Spreiding Ook op de chartermarkt, tradi tioneel het terrein waar Air Holland zich op begeeft, moet meer spreiding komen. „We moeten minder afhankelijk worden van de zogenaamde zonbestemmingen, Spanje, Griekenland en de Canarische Eilanden. De trend is dat con sumenten steeds verdere en exotischere bestemmingen kiezen. Daarom zijn we nu be zig met het verkrijgen van ver gunningen voor vluchten naar Noord-Amerika en het Cari- bisch gebied. Waarschijnlijk komt die toestemming nog dit jaar". Voor de komende winter houdt Ar Holland het nog wat dichter bij huis. „We hopen on geveer 70.000 stoelen te kun nen verkopen voor het.winter- programma. Er zijn al contac ten met touroperators en de bedoeling is er langlopende contracten mee af te sluiten. De onderhandelingen over de zomer van 1993 moeten nog beginnen, dus daar kan ik nog niets over zeggen". De groei ziet er op papier dus goed uit, maar de yraag is of Ar Holland het allemaal finan cieel rond kan breien. Enige tijd geleden verschenen er be richten in de pers over een strop van 10 miljoen gulden doordat de motoren van een geleasde Boeing vastgeroest waren. Die 10 miljoen extra uitgaven op een eigen vermo gen van 25 miljoen gulden zou den het bedrijf direct weer in de gevarenzone brengen. „Vol strekte onzin", reageert Lan gendijk. „De motoren waren gewoon aan revisie toe. De 10 miljoen gulden zijn ook hele maal geen kosten. Door de re visie kunnen de motoren weer langer mee. De waarde van de motoren is dus ook met 10 mil joen gulden verhoogd, zodat er op de balans geen veranderin gen zijn gekomen". Langendijk benadrukt dat de vermogenspositie van Ar Hol land kerngezond is. „We zijn begonnen met 25 miljoen gul den risicodragend vermogen. Nu is het aandelenkapitaal uit gebreid tot 30 miljoen gulden en hebben we een achterge stelde lening van 10 miljoen gulden. Het balanstotaal be draagt 120 miljoen gulden. Dat zijn voor luchtvaartbegrippen zeer solide vermogensverhou dingen". 'Overheid traag met verwerken EG-richtlijnen' BRUSSEL - Het VNO wil na gaan of het bedrijfsleven de schade kan verhalen die zij op loopt indien Nederland begin januari door eigen schuld nog niet klaar is voor de interne markt. Volgens voorzitter Rinnooy Kan „is het gênant te moeten constateren dat Nederland bij de uitvoering van de richtlij nen van de EG nog steeds met de rode lantaren zwaait". De VNO-voorzitter wijst de mi nisteries van landbouw, wvc, justitie en financiën als hoofd schuldigen aan voor de trage verwerking van de EG-richtlij nen. De meeste pijn zit volgens hem op het terrein van de ac cijnzen en technische handels belemmeringen. MÜNCHEN De Duitse vlieg tuigbouwer Deutsche Aerospa ce (DASA) overweegt vlieg tuigprojecten uit te stellen ter behoeve van nauwere samen werking met Fokker. Uitstel is waarschijnlijk de eni ge manier om uit de patstelling te komen die de vergaande sa menwerking tussen Dasa en Fokker blokkeert. Fokker stelt als voorwaarde aan Neder lands-Duitse samenwerking - binnen het spoedig te star ten project voor een verkorte Fokker 100, de Fokker 70 dat Dasa niet tegelijkertijd een eigen vliegtuig voor de korte en de middellange afstand ont wikkelt dat een concurrent is voor de Fokker-produkten. Dasa-dochter MBB bouwt al de rompen voor de Fokker 100. Dasa wil echter de eigen pro jecten voor een straalvliegtuig met 92 stoelen en een met 122 stoelen niet voorgoed laten vallen. Fokker heeft er nooit een ge heim van gemaakt niet op ei gen kracht de financiële risi co's te kunnen torsen die zijn gemoeid met het ontwikkelen van een generatie geheel nieu we straalverkeersvliegtuigen. Voorlopig echter is de genera tie waartoe de Fokker 100 be hoort nog niet verouderd. Dat komt volgens Fokker doordat er op het gebied van vliegtuig bouw geen revolutionaire uit vindingen in het verschiet lig gen die een heel nieuw vlieg tuig een voorsprong zouden geven op bestaande vliegtui gen. Daarom heeft volgens Fokker het starten van een heel nieuw vliegtuigprogram ma op dit moment geen zin.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 9