W-af gezant Bosnië luit vredesmacht uit Internationale drugsbende opgerold BUITENLAND Bush belooft Los Angeles hulp Wapens zwijgen in Kabul Parlement van de Krim komt terug op besluit •rbatjsov pt op tot mocratie Weinig belangstelling voor 'hongersnood van de eeuw' sen zonder Grenzen rtrekt uit Sarajevo iTER DAM (AzG) heeft afgelopen maandag een dat in en om Sarajevo medicijnen nedisch materiaal verstrekte aan zie- huizen en poliklinieken, tijdelijk te- jetrokken. Ook zei hij de uitdaging van de armoede in de grote steden in de Verenigde Sta ten het hoofd te willen bieden. De presi- of de distributie in Bosnië-Hercego- dent bracht vanmorgen een bezoek vanaf een andere plaats kan wor- voortgezet. AzG heeft tot begin april ïulporganisatie onderzoekt Q i vanaf een andere plaats kan wor- brengen aan de wijk South Central, die voortgezet. AzG heeft tot begin april bij de rellen en plunderingen zwaar icijnen en medisch materiaal gedis- werd beschadigd. De ongeregeldheden leerd in Bosnië-Hercegovina. Sinds braken een week geleden uit uit toen ar ge- uitbreken van de gevechten is de be- een blanke jury vier blanke politieman- ,it de ingsvrijheid van het team sterk be- nderect- voert sinds september 1991 getipi Hercegovina. o-lite- geval i. Dal ellen- ir HPj ...•Vis juiste tende erk te rijven •e om zelfs se les- ks df twee - Tiene' icker nffeld DONDERDAG 7 MEI 1992 LOS ANGELES De Amerikaan- se president, George Bush, heeft gisteravond bij aankomst in het vorige week door rellen getroffen Los Angeles hulp beloofd. vrijspraken van de mishandeling van een zwarte automobilist. Bij aan- programma uit in Kroatië en Bos- komst op het vliegveld van Amerika'; tweede stad zei Bush dat de rust in Los Angeles is weergekeerd. Dat was de eer ste opdracht, zo zei de president onder verwijzing naar zijn besluit federale troepen te sturen om de orde te herstel len. „Nu zijn de goede mensen van South Central Los Angeles vrij om ach ter hun gesloten deuren vandaan te ko men en te beginnen met het moeilijke maar uiterst belangrijke proces om de stad weer op te bouwen... Ik kan hen en de andere burgers van Los' Angeles ver zekeren dat de federale regering zich verplicht heeft te helpen bij de wederop bouw van de stad", aldus Bush. Critici hebben Bush beschuldigd van onver schilligheid na de bloedige rellen, die aan 58 mensen het leven hebben gekost en waarbij 2200 gewonden vielen. De schade beloopt enkele miljarden gul dens. KABUL - In de Afghaanse hoofdstad Kabul zwe gen vandaag voor de tweede achtereenvolgende dag de wapens, nadat leiders van de mujaheddin- verzetsgroepen een dag eerder vredesonderhan delingen waren begonnen. Een woordvoerder van de regerende overgangsraad in Kabul bevestigde dat de autoriteiten met de dissidente guerrillatroe- Erich Honecker moet Rusland uit MOSKOU De Russische regering wil dat de voormalige partijleider van de DDR, Erich Honec ker, zonder voorwaarden naar Duitsland vertrekt. De plaatsvervangende Russische minister van buitenlandse zaken. Boris Kolokov, heeft dat pen waren overeengekomen dat een eind wordt teren tegen het persbureau ITAR-TASS gezegd. gemaakt aan de bombardementen en dat een staakt-het-vuren in acht wordt genomen. De raket beschietingen van de hoofdstad, waarbij de afgelo pen twee dagen vijftig doden vielen, zijn inmid dels gestaakt. De Afghaanse regering deelde mee een speciaal gerechtshof in te stellen om „verraders en invasie plegers" van het vorige regime te berechten. De regeringsraad besloot officieel tot ontbinding van de Watan-partij (Moederlandpartij) van het vorige communistische bewind. Honecker is volgens Kolokov op uitnodiging van de voormalige Sovjetpresident Michail Gorbatsjov naar Rusland gekomen zonder officieel visum en zonder verblijfsvergunning. De beslissing Honecker uit te wijzen is in overeen stemming met het internationale recht, zei Kolo kov. De Chileense minister van buitenlandse za ken, Enrique Silva Zimma, zei dinsdagavond in Santiago (plaatselijke tijd) dat zijn land de diplo matieke onderhandelingen in de kwestie Honec ker wil voortzetten. IAJEVO/HELSINKI )e speciale afgezant de Verenigde Naties, rack Goulding, heeft ;ren uitgesloten dat edig een internationa lij. redesmacht naar Bos- ge uil Hercegovina zal wor- gestuurd. gelijk ockei esprekken met de Bosni- politieke leiders en gene- Milutin Kukanjac, de op- ;velhebber van het twee- Top egerkorps, concludeerde (jer. ding dat er geen basis is Juistr een akkoord tussen de tkent 'enc^e partijen in de repu- over het sturen ismacht". Johannes Paulus II riep VN-secretaris-gene- Jjj Boutros Boutros-Ghali op )te doen voor een regeling iet conflict in Bosnië-Her- i'ina, „dat dood en vernie- zaait'Namens de paus jft kardinaal-staatssecre- Angelo Sodano aan de se- ris-generaal, dat de VN de irzakers van de proble- gen van de strijd in de hoofd stad bekeek, had nogmaals aangedrongen op uitbreiding van de VN-vredesoperatie in Kroatië naar Bosnië-Hercego vina. Weliswaar is het hoofd kwartier van de VN-vredes- macht in Sarajevo gevestigd, maar haar mandaat beperkt zich tot gebieden in de buurre- publiek Kroatië. Goulding was duidelijk onder de indruk van de enorme ver nielingen in Sarajevo. „Ik kan begrijpen dat militaire doelen worden aangevallen, maar hier is een groot burgergebied wil lekeurig gebombardeerd", zei de afgezant. Ondanks een bestand dat het federale leger en het Bosni sche presidium dinsdagavond onder toezicht van de EG slo ten, werd gisteren op verschei dene plaatsen in Bosnië-Her cegovina gevochten. CVSE Wegens het aandeel van Servië in de strijd in Bosnië-Hercego vina willen de Verenigde Sta- tot rede zouden kunnen ten en Oostenrijk dat de repu- en de vrede in Bosnië- j$egovina zouden kunnen tellen. De paus pleitte tij zijn wekelijkse audiëntie een interventie van inter- inale organisaties, zodat J. en staakt-het-vuren tot 'komt en er een oplossing dl gevonden die zowel de t als Europa waardig is. bliek wordt uitgesloten van ac tiviteiten van de CVSE, de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa. De maatregel dient als een waar schuwing en zo nodig kan har dere actie worden onderno men als de strijd in Bosnië ver der escaleert. De conferentie, die gisteren op aandringen van isnische president Alija Oostenrijk in Helsinki een govic die gisteren met spoedzitting hield, werd on- ing de rampzalige gevol- derbroken door een conflict over de vraag of het nieuwe Joegoslavië wel spreekrecht had. Volgens Oostenrijk is de nieuwe federatie van Servië en Montenegro niet de rechtmati ge opvolger van het oude Joe goslavië. De meerderheid in de CVSE leek zich af te tekenen voor schorsing van de Joego slavische delegatie, die wordt geleid door Servië. De vertegenwoordigers van de zes voormalige Joegoslavische republieken bij de EG-vredes- conferentie boekten gisteren in Brussel geen enkele voor uitgang. Lord Carrington, de voorzitter van de EG-vredes- conferentie, waarschuwde na afloop voor de door Servië en Montenegro aangekondigde terugtrekking van niet-Bosni- sche militairen van het federa le leger uit Bosnië-Hercegovi na. Hij zei te vrezen voor „een zeer gevaarlijke situatie". Zo'n terugtrekking zorgt voor een gewapende Servische macht die „onder federaal gezag noch onder gezag van de Bosnische leiding" staat. Slechts twintig procent van het federale leger in Bosnië bestaat uit niet-Bos- niërs. De rest zijn Servische Bosniërs. De voorzitter van het Joegosla vische staatspresidium, Bran- ko Kostic, verklaarde onder tussen dat het aantal soldaten van het Joegoslavische leger in Bosnië onveranderd zal blij ven. De niet-Bosniërs die wor den teruggetrokken, worden vervangen door Bosnische Serviërs die nu in Joegoslavië dienst doen. Regering Libanon treedt af Premier Omar Karami van Libanon heeft gisteren het aftreden van zijn door Syrië gesteunde regering aangekondigd. Dat gebeurde temidden van ernstige onlusten in het land, waarbij demonstranten tegen de economische chaos in het land winkels plunderden en wegen blokkeer den. In een verklaring zei Karami dat hij de stap nam „om het land te redden". FOTO: EPA SIMFEROPOL - Het parle ment van de Krim leek giste ren terug te zijn gekomen van de onafhankelijksverklaring die het een dag eerder had aan genomen. Het voerde een wij ziging door in zijn grondwet waarmee wordt gesteld dat het schiereiland deel uitmaakt van Oekraïne. „De republiek van de Krim maakt deel uit van de Oekraïnse staat en bepaalt zijn eigen betrekkingen met Oe kraïne op basis van verdragen en akkoorden", aldus het amendement, dat met grote meerderheid werd aangeno men. Het parlement had de Krim dinsdag onafhankelijk verklaard. De bevolking zou zich tijdens een referendum op 2 augustus uitspreken over het besluit. De stemming was een reactie op de wet die eerder door het Oekraïnse parlement was aangenomen waarbij de Krim een autonome status bin nen de republiek kreeg. Daar mee wilde Kiev voorkomen dat het schiereiland zich zou af scheiden. Het ziet ernaar uit dat de afgevaardigden gisteren van hun besluit zijn terugge komen uit vrees voor een har de reactie van Oekraïne. Op deze manier zou toch een com promis kunnen worden be reikt waarbij de Krim meer zelfbestuur krijgt, zonder hele- maal met Kiev te breken. Vulkaan Etna is weer actief ZAFFERANA ETNEA - Na een rustperiode van twee we ken is de Etna weer actief ge worden. Gisteren hebben zich op de helling van de vulkaan drie nieuwe vuurmonden geo pend, van waaruit nieuwe stro men lava met betrekkelijk gro te snelheid neerdalen in de richting van het stadje Zaffera- na Etnea. Franco Barberi, de vulcanoloog die de operatie te gen de lava leidt, wil het actie terrein van tweeduizend meter hoogte naar duizend meter verplaatsen. De cementblok- ken en de explosies waarmee tot nu toe geprobeerd is om de lavastroom af te buigen, hel pen nu niet meer. TON - Vlak bij de plaats Winston Churchill 46 jaar ,nüen het begin van de Kou- .[Oorlog verklaarde, heeft ïail Gorbatsjov dat conflict ren symbolisch begraven ,reen oproep tot democratie hele wereld. „Eén tijd is voorbij, een tweede be- aldus de vroegere presi- van de ontmantelde Sov- ïie in Fulton in Missouri, die lange tijd orthodoxe dsten waren, wisten het Maar het leven heeft de- tegengesproken die ten dat zij allesweters en iassen waren", aldus Gor- ov. „Een grote internatio- inspanning is vereist om irandering in de richting en democratische wereld ikeerbaar te maken in wereld die democra- is voor de hele mensheid, et de helft ervan". Hij riep een wereldomvattend op de uitvoer van con- pJonele wapens in het jaar -j- en drong aan op het bij liepen van een wereldcon- "tie over voedsel, bevol en economische hulp. itsjov meed het academi- hoofddeksel dat hem was reikt samen met een ere- 1 in de rechten, en hij zijn toespraak in zijn ge melijke grijze pak. DEN HAAG - In Zuide lijk en Oost-Afrika dreigt de ernstigste hongers nood in jaren, sommige deskundigen hebben het zelfs over de hongersnood van de eeuw. Toch komt de hulp uiterst langzaam op gang. De voedsel- en landbouworga nisatie van de Verenigde Na ties (FAO) stuurt sinds februa ri noodkreet na noodkreet de wereld in, maar moest afgelo pen maand opnieuw constate ren dat de hulp die de donor landen hebben toegezegd „aanzienlijk achterblijft bij de behoefte". Volgens de FAO zullen in au- Prins Filip op werkbezoek gustus en september van dit jaar zo'n 30 tot 40 miljoen Afri kanen volsterkt afhankelijk zijn van voedselhulp. „De wes terse regeringen lijken niet meer zo geïnteresseerd te zijn", verzucht P. Newhouse, het hoofd van het FAO-bureau dat tijdig de noodklok moet luiden bij naderende voedsel tekorten (het 'Early Warning System', EWS). Op de opmer king dat er nu nog geen beel den zijn van hongerende men sen reageert hij fel. „Er gaan wel degelijk cameraploegen naar de getroffen landen. Ik heb opnamen gezien van een Somalisch meisje dat nog maar twee dagen te leven had. CNN zendt 's nachts steeds filmpjes uit van hongerlijden de mensen. Maar de respons blijft gewoon uit. Het raakt de mensen op de een of andere manier niet meer, ze denken blijkbaar: o ja, dat is Afrika, daar hebben mensen honger". Ook de Nederlandse hulpor ganisaties die Afrika op een enorme ramp zien afstevenen, besloten vorige maand nog geen nationale actie te organi seren om een mislukking te voorkomen. „Het is al de vier de actie voor honger in Afrika in zes jaar", voert een mede werker van de Stichting Oecu menische Hulp (SOH) aan. „Vorig jaar hebben we acties gehad voor de Kurden in Irak, voor de watersnood in Bangla desh en ook al voor Afrika. De mensen hebben nu meer inte resse voor andere regio's van de wereld". De organisaties die bij de SOH zijn aangesloten, waaronder Cebemo en ICCO. hebben nu van 16 tot 24 mei een eigen ac tieweek in de Nederlandse ker ken georganiseerd. „Wij kun nen bij zo'n noodsituatie toch niet stil blijven zitten", aldus de zegsman. „Een nationale actie is heus niet zaligmakend", merkt een woordvoerder van de Novib daarentegen op. Medewerkers van Novib zijn onlangs naar Etiopië geweest, onder meer om aandacht op de honger te vestigen. Zij kwamen terug met verhalen over gezinnen die nog maar één keer per Vrouwelijke Speaker it ontvangen? Bel tussen 18 uur, zaterdags tussen 14 en 15 ie|elefoonnr 071-122248 en uw wordt nabezorgd. Het Britse Lagerhuis zal weten dat het een nieuwe voorzitter heeft. Betty Boothroyd, de eerste vrouwelijke Speaker, geniet van haar nieuwe rol en poseert trots in haar ceremonieel gewaad. Een pruik wil en hoeft zij niette dragen. FOTO: EPA BRUSSEL - De Belgische prins Filip komt volgende week voor een werkbezoek naar Nederland waarbij hij zich onder meer zal laten voor lichten over de aanpak van mi granten en het drugsbeleid in Amsterdam. De 32-jarige prins, de gedoodverfde opvol ger van koning Boudewijn, verblijft van 11 tot 15 mei in Nederland. Het bezoek draait om enkele thema's zoals kust verdediging en waterbeleid, waarvoor de prins de Deltawer ken gaat bekijken. Andere the ma's die aan de orde komen zijn landwinning (IJsselmeer- polders) en natuurbescher ming (Park de Hoge Veluwe). Filip is de oudste van de drie kinderen van Boudewijns broer prins Albert en diens vrouw prinses Paola. 4PÏTEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI week eten omdat er domweg niet meer voedsel is. „Wij kon den de honger vorig jaar al aan zien komen, daar hoef je niet zo deskundig voor te zijn. Onze organisatie heeft dan ook in eerste instantie gezocht na?ir mogelijkheden om extra fondsen vrij te maken voor de getroffen landen. Daarnaast vinden wij dat de regeringen en grote multilaterale organi saties wat moeten doen en daar oefenen wij dan ook de nodige druk op uit", vertelt hij. En hij voegt er geruststellend aan toe: „Wij weten dat de Ne derlandse bevolking massaal in actie zal komen als wij daar om vragen, dat maatschappe lijk draagvlak is er". Spanning neemt toe in Thailand BANGKOK - De spanning in Thailand neemt toe. Vandaag braken duizenden anti-rege ringsbetogers door het politie- kordon heen om oppositielei der Chamlong Srimuang te be reiken. De voorzitter van het Thaise parlement was gedwon gen de vergadering te schor sen nadat leden van de opposi tie een toespraak van premier Suchinda overschreeuwden. Honderden zwaar bewapende soldaten bewaken de residen tie van premier Suchinda Kra- prayoon. Zijn tegenstanders eisen dat hij vandaag aftreedt. Zij zeggen dat Suchinda. een voormalige generaal die vorig jaar een militaire-staatsgreep regisseerde, moet aftreden omdat hij het premierschap heeft aanvaard zonder aan de verkiezingen van maart te hebben meegedaan. Voor het parlementsgebouw in Bangkok breken duizenden anti- regeringsbetogers door het poli- tiekordon heen. FOTO: AFP It 1 im< - De drie mannen begrijpen natuurlijk niet, wat er aan de hand proberen de aandacht te trekken van hun dorpsgenoten, maar isie iageren niet en blijven hard aan het werk. "Ze zijn in de macht lie magere man", fluistert één der redders. "We moeten probe- lem te vangen". Ze sluipen achter een rots, die hen goede dek- biedt en maken dan hun lasso klaar. Wanneer Lupardi wat al te dicht in de buurt komt, suist het touw door de lucht en even later spartelt hij tussen hemel en aarde. De mannen hijsen hem op en grij pen hem stevig vast. De geleerde is even beduusd, want hij weet niet, wat hem is overkomen. Maar op het laatste ogenblik, juist wanneer de mannen hem stevjg vastgrijpen, slaagt hij er in zijn linkerhand even vrij te maken en een knop te bereiken van zijn dirigeerzender.- ROME Honderden carabi nieri en politieagenten, onder steund door helikopters van de Italiaanse marine, hebben gis teren in een gecombineerde bliksemactie in verschillende steden in Italië en Duitsland een belangrijke bende van Si- ciliaanse drugs- en wapenhan delaren opgerold. In totaal zijn daarbij 43 gang sters gearresteerd, terwijl een honderdtal anderen in staat van beschuldiging is gesteld. De bende had haar basis in het Siciliaanse stadje Castelvetra- no, maar beschikte daarnaast over vertakkingen in Palermo, Trapani, Rome en Milaan en in Duitsland. De Siciliaanse maf fia-leden betrokken cocaïne van de Colombiaanse drugs kartels, die vervolgens via een net van onverdachte distribu teurs over heel Europa werd verdeeld. Een deel van de co caïne werd daarbij geruild voor heroïne, die op haar beurt werd geleverd door de Turkse maffia, waarvan in Milaan eveneens een lid is gearres teerd. Tipgever De politie is op het spoor van de bende gekomen dank zij Vincenzo Balsamo, een tot veertien jaar cel veroordeelde maffia-killer, die heeft beslo ten om samen te werken met de politie. Uit zijn bekentenis is gebleken dat de maffiaben de jarenlang ongestoord heeft kunnen opereren doordat zij bescherming genoot van poli tici en rechtsdienaren. De als vermoedelijke bendeleider ge arresteerde Antonino Vaccari- no is burgemeester geweest van Castelvetrano en is daar nog steeds raadslid voor de christen-democratische partij. Onder de gearresteerden be vindt zich ook een functionaris van de rechtbank van Rome, die geheime informatie over processen doorspeelde aan de maffia en er bovendien voor zorgde dat hun zaken door 'maffia-vriendelijke' rechters werden behandeld. Volgens de politie stond de bende op het punt een vooraanstaand maffi abestrijder, de Palermitaanse rechter van instructie Paolo Borsellino, te vermoorden. Bij honderden huiszoekingen is bovendien gebleken dat de bende in meer dan drugs en wapens alleen handelde. In de woning van Vaccarino heeft de politie een vijftigtal valse pas poorten aangetroffen alsmede een grote hoeveelheid archeo logische voorwerpen, die waar schijnlijk mede hebben ge diend als betaling voor de co caïne.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 7