Wallage houdt vast aan opheffingsnorm voor basisvorming I! ,,'t Zou niet gek zijn als m'n studiefinanciering ook nog iets extra's oplevert." BINNENLAND Taxi wordt belangrijker in het streekvervoer Ons koninkrijk nog slechts een graafschap van Europa? j fektae (Somant DONDERDAG 7 MEI 1992 Fiod onderzoekt aangifte lease-rijders DEN HAAG - De Fiod start bin- jnenköi t een speciale actie in ver- v 101 band met fraude in de belasting aangifte door bestuurders van lukk een lease-auto. De inlichtingen- Cei en opsporingsdienst zoekt met Tur name naar aangiften waarin de twintig procent van de catalogus- - ^*waarde van de auto, die lease-rij ders bij hun inkomen moeten op- n tellen, niet is opgegeven. De vori- teru ge actie onder lease-rijders stamt al van vijfjaar geleden. De lease-be- d drijven in ons land is inmiddels Ni gevraagd de gegevens over hun klanten ter beschikking te hou den. In Nederland rijden in totaal .000 lease-auto's. len Blankert opvolger Ruding bij NCW Amsterdamse vis niet te eten DEN HAAG Het overnemen en exploi teren van taxibedrijven door streekver- voersbedrijven is een goede zaak. Daarbij moet echter wel voorkomen worden dat subsidies voor het openbaar vervoerbe drijf niet oneigenlijk worden aangewend waardoor oneerlijke concurrentie ont staat. Dit zei minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat gisteren bij de lan cering van het idee regiotaxi's in te voe ren. De minister heeft daarvoor tien mil joen gulden beschikbaar gesteld die wordt verdeeld over vijf of zes experimenten. De regiotaxi is bedoeld voor die gebieden waar het openbaar vervoer dun gezaaid is. Dan gaat het in de eerste plaats om lande lijke gebieden, maar ook stadsgewesten worden niet op voorhand uitgesloten voor dergelijke initiatieven. Door het vervoersbedrijf te bellen komt een taxi de passagier van huis halen die vervolgens bij de dichtstbijzijnde halte wordt afgezet en andersom. Bij de thuis reis wordt door het streekvervoersbedrijf een taxi opgeroepen die de reiziger bij de laatste halte oppikt. De kosten zullen iets hoger uitvallen dan die voor treintaxi's, die nu vijf gulden per rit per persoon kos ten. Volgens de minister is dat gerecht vaardigd, vanwege de langere afstanden. Waar de tweejarige experimenten eind dit jaar zullen starten is nog niet bekend. De regio Den Haag wordt uitgesloten net als andere regio's waar grote onrust heerst onder de taxichauffeurs, zo heeft de minis ter meegedeeld. In de commissie die de minister heeft geadviseerd zaten onder meer de vertegenwoordigers van de taxi bedrijven. Zij steunen de experimenten die de minister wil starten. De regiotaxi zal dan ook een vergaande samenwerking betekenen tussen het openbaar vervoer bedrijf en de particuliere taxibedrijven. De minister juicht dat toe. In Nederland wordt al op een veertigtal plaatsen door busbedrijven taxi's ingezet. De commissie onder leiding van het oud-ARP-kamerlid Van Leeuwen was het niet geheel eens over de arbeidsovereenkomst waar de chauffeurs van regiotaxi's straks onder moeten vallen. Volgens de taxi-onderne mers moeten de taxi-bedrijven dat zelf gaan uitmaken, terwijl de meeste commis sieleden menen dat de chauffeurs onder de cao van het bedrijf moeten vallen waar ze door ingehuurd worden, namelijk die van het openbaar vervoer. ZOETERMEER - Drs. J.C. Blankert, de hui dige voorzitter van de werkgeversvereniging FME (metaal- en elektrotechnische indus trie), wordt de nieuwe voorzitter van het NCW. Hij volgt mr. Onno Ruding op, die on langs overstapte naar de Raad van Bestuur van het Amerikaanse Citicorp. Blankert be gint in september bij de christelijke werkge versorganisatie, zo meldt het doorgaans goed geïnformeerde Financieele Dagblad vandaag. Een woordvoerder van het NCW wilde het be richt vanmorgen bevestigen noch ontkennen. De 51-jarige Blankert is uit hoofde van zijn functie ook nu al nauw betrokken bij het NCW. Hij is lid van het bestuur en voorzitter van de commissie van NCW en VNO die de cao-onderhandelingen namens de werkge vers begeleidt. Voor het FME onderhandelde Blankert over een nieuwe cao voor de 200.000 werknemers in de metaalindustrie. AMSTERDAM - De vis die in de Amster damse haven en in het Noordzeekanaal wortlt gevangen bevat zoveel giftige stoffen dat con sumptie ontraden moet worden. Aldus de stichting Natuur en Milieu, die minister Maij- Weggen van verkeer en waterstaat verzocht heeft onmiddellijk een vangstverbod af te kondigden. Wanneer dat zou gebeuren moeten de circa vijf broodvissers, die met name veel paling op deze plaatsen vangen, schadeloos worden gesteld, meent de stich ting. De watervervuiling is er de oorzaak van dat de vis niet meer eetbaar is. Gevangen paling en snoekbaars bevatten hoge tot zeer hoge orga- no-chloorbestrijdingsmiddelen. Het dioxine gehalte van snoekbaarslever is drie tot vier keer zo hoog als de Canadese consumptie norm. Snoekbaars wordt veel gevangen door sportvissers. i Iraai ZOETERMEER - Staats- secretaris Wallage zwicht niet voor de druk van de 3 Üerste Kamer om de op- ïeffingsnorm voor scho en te verlagen. Voor de CDA-fractie is de harde i Milnorm van 240 leerlingen •e het grootste struikelblok voor invoering van de ba- 1 sisvorming. Ij Volgens Wallage is „het stadi- h um bereikt dat de zakelijke ar- ee gumenten voldoende zijn uit- gewisseld". Dat antwoordt hij ndeiop schriftelijke vragen van de e te Eerste Kamer. De staatssecre- slot bris houdt onwrikbaar vast aan zijn visie dat 240 leerlin gen in principe de ideale maat is voor een „brede scholenge- meenschap". Zo'n brede erh school is voorwaarde voor in- voering van de basisvorming. egt In bijzondere gevallen kan zo'n grote school wel een „ne venvestiging" in stand houden om te voorkomen dat de leer lingen te ver moeten reizen. Ook geeft hij aan dat het lo pende fusieproces binnenkort wordt geëvalueerd. Als dan blijkt dat er scholen zijn die voor „onoverkomelijke proble men" staan, zal hij uitzonde ringen overwegen. Van alge mene verlaging van de norm kan echter geen sprake zijn. Vooral de CDA-fractie in de Eerste Kamer heeft grote moeite met dit onderdeel van de wet op de basisvorming. De CDA'ers vinden dat 180 leer lingen een voldoende grote school oplevert. De regerings partij houdt tot nu toe vast aan de dreiging zijn steun aan het wetsontwerp te onthouden als de staatssecretaris hen niet te gemoet komt. De politieke confrontatie volgt nu in de mondelinge behandeling, die op 19 mei plaatsvindt. Garantie Staatssecretaris Wallage van onderwijs en de onderwijsbon den hebben gisteren overeen stemming bereikt over een for matiegarantie voor het perso neel in het basisonderwijs. De fusies in het basisonderwijs zullen tot 1996 niet leiden tot gedwongen ontslagen. De schaalvergroting leidt ertoe dat de komende jaren ruim duizend basisscholen worden gesloten. Circa 300 scholen verliezen bovendien hun zelf standigheid. Overbodig gewor den personeel behoudt door het nu gesloten akkoord in elk geval tot 1 augustus 1996 zijn baan. In het jaar daarna, tot 1 augustus 1997, is nog een for matiegarantie van 50 procent van kracht. i i Dinosauriërs in Blijdorp Een van de dinosauriërs die gisteren Diergaarde Blijdorp in Rotter dam werden binnengebracht. Vanaf 23 mei is in de dierentuin een egei tentoonstelling van zestien dinosauriërs te zien in de Rivierahal. De dieren kunnen bewegen en maken geluid. De tentoonstelling was al in verschillende plaatsen te zien, onder meer in Leiden. De groep is in Rotterdam te bezichtigen tot 31 december. FOTO. ANP Vertrouwen FNV •in coalitie is nog lang niet hersteld FOXHOL Er moet nog heel wat gebeuren voor het zwaar ichokte vertrouwen van de blikbeweging in de regerings partijen (PVDA en CDA) zich üerstelt. Dat zei FNV-voorzit- ler J. Stekelenburg vandaag in foxhol bij de start van een ac- ie van de Industriebond FNV im het ziekteverzuim in de Jroningse scheepsbouw terug e dringen. t>e FNV-voorman toonde zich averigens ingenomen met de plannen van de PvdA-fractie in le Tweede Kamer die aanvan- :elijk de door de vakbeweging fel aangevallen wao-plannen het kabinet omarmde, maar die nu bij nader inzien in ieder geval de bestaande wao- gevallen wil ontzien. „Het is laat maar het getuigt van poli tieke moed om de koers te her zien nu het nog kan", aldus Stekelenburg. Hij beaamde dat er bij de thans lopende cao-onderhandelin gen als regel niets terecht is gekomen van „arbeidsvoor waardelijke prikkels" - inleve ren van loon of vrije tijd of juist extra loon en meer vrij - om het ziekteverzuim te lijf te gaan. Stekelenburg zei dat de FNV zelf al niet van harte met „prikkel-afspraken" ak koord ging. De bonden en de werknemers in de bedrijfstak ken voelden er helemaal niks. En de werkgevers had den er op hun beurt geen trek om bij de cao-onderhande lingen een aanpak door te zet ten die volgens Stekelenburg vermoedelijk toch niet het ge wenste resultaat zal opleveren. De FNV-voorman ziet veel meer heil in de afspraken die bijvoorbeeld in het cao-overleg uit de bus zijn gekomen om het ziekteverzuim te vermin deren via preventieve maatre gelen. Illustratief noemde Ste kelenburg recent onderzoek van de Loontechnische Dienst onder circa 600 bedrijven. In juli '91 deed slechts 29 procent van de bedrijven iets aan ver zuimbeleid en reïntegratie van zieke werknemers. Een half laar later was dat al 41 procent. In juli '91 deed 24 procent iets aan technische investeringen om de arbeidsomstandigheden te verbeteren. Een halfjaar la ter was dat al 39 procent. DEN HAAG Boze boe ren hebben de afgelopen jaren menigmaal op het Binnenhof gedemon streerd. Zij schroomden zelfs niet met hun tracto ren de ingangen van de Tweede Kamer te versper ren. Maar de debatten die vervolgens in diezelfde Kamer werden gehouden over de landbouwprijzen, hadden onveranderd als uitkomst dat de besluit vorming al in 'Europa' had plaats gehad en dat Nederland daar niets meer aan kon veranderen. Met het voortschrijden van de integratie van de twaalf lidsta ten van de Europese Gemeen schap neemt het aantal van dit soort 'Brusselse' besluiten, die de beleidsruimte van de natio nale overheden drastisch in perken, hand over hand toe. Waarmee uiteraard de zeggen schap van de nationale parle menten als mede-wetgevend en controlerend orgaan steeds verder afneemt. Symposium Omdat ook de Nederlandse parlementariërs zeer geïnte resseerd zijn in deze ontwikke lingen werd er gisteren in de nieuwe vergaderzaal van het land een symposium gehou den met de intrigerende titel 'Overleeft de Tweede Kamer Europa?'. Merkwaardigerwijs bleek ka mervoorzitter Deetman het antwoord al te weten. In zijn openingsspeech weigerde hij 'Brussel' te zien als een „nieu we bestuurslaag boven ons". De eigen buitenlandse en de fensiepolitiek van de lidstaten geven volgens hem aan dat de Europese Unie, zoals de EG na de conferentie van Maastricht graag wil gaan heten, zo'n rol nog niet kan vervullen. Tot die tijd zal het nationale parlement dus onmisbaar zijn, aldus Deetman. Het zal echter worden door de staatsrechtge- grotere controle komt op en en grotere openbaarheid van de Europese ministerraad en er een Europees tweekamersys teem wordt ingesteld. Professoren wel meer zicht moeten en wil len hebben op wat de nationale regering in Brussel heeft ge daan, doet en nog zal willen doen. Is daarvoor nu niet juist het Europees Parlement opge richt? Ja, zei Deetman, maar het duurt nog minstens een ge neratie eer het EP een echt parlement zal zijn. Onder dit laatste verstaat de kamervoor zitter dat de afstand tussen kiezers en gekozenen op Euro pees niveau aanzienlijk ver kleind zal zijn. En dat kan al leen maar, denkt hij, als er een leerde prof. mr. T. Koopmans. Hij riep de Tweede Kamer op de gedachte te laten varen dat zij op nationaal gebied alles te vertellen heeft en op Europees terrein niets. De Nederlandse regering neemt in Brussel deel aan de besluitvorming op EG-niveau en is daarvoor vervolgens ver antwoording voor verschul digd aan de eigen Kamers der Staten-Generaal. Maar dan is het wel nodig dat deze Kamers Nadat Deetman en de vele Tweede-Kamerleden in de zaal opgelucht adem hadden ge haald, was de consternatie des te groter toen een andere hoog leraar staatsrecht de vloer aan veegde met deze visie. Prof. mr. C. Kortmann meent dat Nederland alleen in formele zin nog een soevereine natie genoemd mag worden. Func tioneel zou het al een provincie van de Europese Gemeen schap zijn. Kortmann wees erop dat Ne derland als het al een richtlijn van Brussel' niet prompt wil uitvoeren, steeds vaker op de vingers wordt getikt door de Europese hoven van justitie. Daarna zit er voor regering en parlement niets anders op dan zich voorstellingen gaan ma- een of meer wetten te verande- ken Kortmann, waarop het natio nale parlement nog een be langrijke rol kan spelen: door samen met de regering een eenheid te vormen en op Euro pees niveau op te treden als be langenbehartiger van de Ne derlandse waarden en tradi ties. „En bloc dus, zonder al te veel kibbelarij". Kortmann attenteerde erop dat de Staten-Generaal erva ring hebben met een dergelij ke rol. In de tijd van de Repu bliek der Zeven Verenigde Provinciën bestonden de sta ten uit deputaties van afgezan ten van de provincies die in Den Haag ieder hun eigen be langen bepleitten. In Brussel, de hoofdstad van de Republiek der Twaalf Verenigde Landen, gaat het eigenlijk net zo. „Het koninkrijk der Nederlanden wordt een Europees graaf schap of hooguit een hertog dom". Pronk heeft geen voorkeur meer voor CDA DEN HAAG PvdA-minister Pronk voor ontwikkelingssa menwerking heeft geen voor keur meer voor het CDA als coalitiepartner voor de PvdA, zoals hij dat in het verleden wel had. In het weekblad Vrij Nederland van deze week zegt Pronk dat de voorkeur die hij tot voor kort voor het CDA had, nu niet meer aanwezig is. Pronk heeft onlangs heftige aanvaringen gehad met het CDA. Zo werd hij vanuit de CDA-fractie zeer scherp aange vallen in verband met het af wijzen door Indonesië van Ne derlandse ontwikkelingshulp. Bovendien is Pronk veront waardigd over de wijze waarop minister Van den Broek van buitenlandse zaken het budget en de positie van de minister voor ontwikkelingssamenwer king ter discussie stelde. Vori ge week zaterdag gaf Pronk publiekelijk blijk van zijn wre vel hierover. Pronk was in het verleden een van de weinige PvdA-promi- nenten die openlijk stelling nam tegen speculaties als zou de PvdA in een volgende re geerperiode een kabinet moeten gaan vormen met WD en D66. Pronk zegt daarover nu in Vrij Nederland: „De op merkingen die ik heb gemaakt over continuering van de coali tie met het CDA herhaal ik nu niet meer. Ik was een van de weinigen die zich steeds voor continuering van de samen werking met het CDA uit sprak. Ik heb dat regelmatig gezegd. Maar ik zal een derge lijke uitspraak niet meer her halen". Prinses Juliana krijgt Revalidatie- prijs 1992 DEN HAAG Prinses Julia na krijgt woensdag de Natio nale Revalidatie Prijs 1992 uitgereikt in de Herrnhut- ters-kerk in Zeist. De prijs wordt sinds 1985 jaarlijks toegekend aan personen, or ganisaties of instellingen die zich bijzonder hebben inge zet voor mensen met eefi handicap. De prijs bestaat uit een oorkonde en een geldbe drag. hoofd een model van een ruimteveer. Frimout bracht gisteren een bezoek aan Estec in Noordwijk. De Belgische astronaut was in maart een van de zeven bemannings leden van het ruimteveer Atlantis. FOTO: ANP GAK overweegt eigen verzekeringsmaatschappij AMSTERDAM - Het GAK heeft plannen om een eigen verzekeringsmaatschappij op te richten. Het idee is een reac tie op het kabinetsvoornemen om werkgevers voortaan een deel van het ziekengeld zelf te laten betalen. In de plannen van het GAK kunnen werkge vers dit eigen risico herverze keren. Vanuit de dertien bedrijfsver- zekeringen die hun admini stratie laten verzorgen door het GAK is verdeeld gerea geerd op de plannen tot oprich ting van een eigen verzeke ringsmaatschappij. De Vereni ging van Nederlandse Onder nemingen (VNO) en de Neder landse Christelijke Werkge versorganisatie (NCW) zijn fa liekant tegen. Bij mogelijk heid tot herverzekering van het eigen risico zullen werkge vers zich niet meer inzetten voor het terugdringen van het ziekteverzuim, voorspelt het NCW. En dat juist de bedoeling van het wetsontwerp Terug dringing Ziekteverzuim. De vakbonden en de werkge vers in het midden- en klein bedrijf zien het voorstel van het GAK wel zitten. De vak bonden omdat zij denken dat werkgevers dan eerder bereid zijn het ziekengeld aan te vul len tot honderd procent van het loon en het KNOV omdat het risico voor kleine bedrijfjes te onvoorspelbaar zou zijn. CASPER EN HOBBES V6&ETAKISCH ??StTVfEH IK BEN (SEEN VEófTAgifp! IK BEN EEN.. l PfSSKWIEK. Wie z'n studiefinanciering op z'n girorekening laat storten, kan gratis een Postbank Studentenpas krijgen. gestort, kun je bovendien PostbankCard. de credit- schaffen. En kun jc óók nog epns tot f 1.000,- 'rood.' staan zonder dat het je veel rente kost. En wat dacht je van de nieuwe, voordelige studentenverzekering van Aisj< studeert, en je laatje studie- kosten geld opnemen 'uit de r financiering op je girorekening storten, je giromaatpas. Vraag dus via telefoonnummer Bovendien krijg je gratis de Post- 06 - 0400 de folder 'Studeren en de Je hebt niet alleen het gemak van bank Studentenpas. Daarmee kun je bij Postbank' a; girobetaalkaarten. Ook kun je zonder allerlei winkels tot 20% korting krijgen. wijzer van. Thuisbankieren doe je met de Postbank. n. Daar word je een stuk postbankJbD DOOR BILLWATERSON

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3