Uit Ceidóe Soutant PvdA-fractie trotseert Kok in wao-affaire Hardere acties in zorgsector Chinese pot V^Hulshoff £cidóe@oma/nt 2 13 r Ti MUSEA v_i Mariene Dietrich wist niet wat glamour was Speciaal onderwijs Leiden voert actie Bewakers koningin klagen over werkdruk KLM nog gehinderd door Duitse i staking ,14 Dagen Gratis DONDERDAG 7 ME11992 22 PAGINA'S in drie katernen Medische experimenten alleen na toestemming toetsingscommissie Grote bezwaren PvdA tegen huurplan Heerma Weinig belangstelling voor 'hongersnood van de eeuw' LEIDEN OMGEVING osten noch moeite gespaard bij Comenius-herdenking 6 PAGINA'S GEESTEUJK LEVEN/OPINIE BINNENLANO BUITENLAND BEURS ECONOMIE LEIDEN/REGIO DIENSTVERLENING SPORT KUNST/RTV RTVPROGRAMMAS15 WEER/PUZZEL/MENU 15 3/4/6 11/12 MuseumladdeR Geen krant ontvangen? Bel tussen 18 K19 uur, zaterdags tussen 14 en 15 telefoonnr. 071-122248 en uw Kfant wordt nabezorgd Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hootdredacteur: J.W.C Leune. 83ste jaargang no 25333- Losse nummers 1,50 Vannacht bewolking en mo gelijk regen. Morgen van het westen uit af en toe zor en later in het noorden een enkele bui. Minimumtempe ratuur omstreeks 10 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Wind uit west tot zuidwest kracht 4, aan de kust krachtig, 6. Glastuinder moet licht 's nachts uitdoen MAASSLUIS De Raad van State heeft gis teren beslist dat glastuinbouwer Van der Meijs uit Maassluis voorlopig het licht in zijn kassen 's nachts moet doven. De Initiatief groep Stop Verlichting Lickebaert die bestaat uit vijftig omwonenden, had in een spoedpro cedure de onmiddelijke schorsing van de hin derwetvergunning van het bedrijf geëist. Ze beweerden dat hanen door het licht de kluts kwijt raakten, egels hun winterslaap over slaan en dat ze zonder het licht van een sche merlamp 's nachts de krant konden lezen. Een woordvoerder van het Landbouwschap zei nog niet te kunnen overzien wat de conse quenties van de uitspraak van de Raad van State zijn voor de glastuinbouw. De definitie ve uitspraak wordt volgend jaar verwacht. PARIJS - De gisteren in Parijs op 90-jarige leeftijd overleden filmactrice Mariene Dietrich heeft eens gezegd: „Ik weet niet wat glamour is", waarschijnlijk de meest bescheiden uitspraak in de geschiedenis van de show-we reld. De verleidelijke blonde ac trice met de beroemde benen heeft meer dan 40 jaar lang mil joenen mensen in haar ban ge houden. De Amerikaanse film ster, die op 27 december in 1901 in Berlijn werd geboren, maakte in 1930 furore in de rol van een nachtclubzangeres in de film 'De Blauwe Engel'. Mede dankzij haar mentor, de regisseur Joseph von Sternberg, deed zij haar in trede in de filmwereld. Al snel veroverde de actrice met de hoge jukbeenderen, de lange benen en de zwoele stem met een Duits ac cent de harten van velen in de hele wereld. Zij speelde vervol gens in een twintigtal films, waar onder 'Morocco' (1930), 'Agent X27' (1931), 'Shanghai Express' (1932) en de 'The Scarlet Em press' (1934). Zij leefde sinds 1976 een teruggetrokken leven in haar appartement aan de Avenue Montaigne in Parijs. Pagina 13: Mariene Dietrich: Een Duitse die haar plicht deed. Recordomzet bloemenveiling NAALDWIJK - De Bloe menveiling Holland heeft afgelopen maandag een ab soluut record behaald in de dagomzet: maar liefst 20 miljoen gulden. Dit is een stijging van 0,6% ten op zichte van vorig jaar, op de zelfde dag. Het record is veroorzaakt door de drukte rond Moederdag komende zondag. De bloemen die het meest geveild worden in deze Moederdagtijd zijn rode en roze bloemen. Ook de chrysanten en gerbera's zijn zeer geliefd. Potje van 164.000 gulden op Brabantse schoorsteen DEN HAAG - Een vrouw in Brabant zit vanaf gisteren met een lege schoor1 steen, maar met een uitzonderlijk dik ke portemonnee. Een potje waarvan zij de waarde absoluut niet kende, werd bij het Haagse veilinghuis Glerum ge veild voor bijna 164.000 gulden. De vrouw had een deskundige van de vei ling laten komen om hem een lampje te laten taxeren. Maar taxateur Cees Broekhof had meer belangstelling voor een Chinese pot met blauwe draken op de schoor steen. Het bleek te gaan om een 14de eeuwsa wijnpot uit de late Yuan-dynastie. Het lampje waar het allemaal mee begon was van geringe waarde. DEN HAAG - Boosheid van partijleider Kok heeft de Tweede-Kamerfractie van de PvdA er niet toe kunnen brengen haar nieuwe standpunt over de wao terug te nemen. Woordvoerder Leijnse maakte vanmiddag in de Tweede Ka mer duidelijk dat de PvdA van mening blijft dat alle huidige wao'ers -en dus niet alleen de 50-plussers- bij de komende wetswijzigingen moeten wor den ontzien. Dit standpunt wordt inmiddels gedeeld door partijvoorzitter Felix Rottenberg en diens duo- zitter Ruud Vreeman. Beiden waren gisteravond aanwezig op een bijeenkomst van het be stuur van de fractie. Met name het argument dat er geen ma nier is om de 'onomkeerbare gevallen in de wao' te sparen, bracht ook Rottenberg en Vreeman tot de conclusie dat dan maar alle oude 'gevallen' hun huidige waardevaste uit keringen van zeventig procent van het laatstverdiende loon moeten behouden. „Zeer ongelukkig" Het voorzittersduo is het ech ter nog steeds met Kok eens dat de fractie haar mening op een „zeer ongelukkig" tijdstip naar buiten heeft gebracht. Fractievoorzitter Wöltgens en diens plaatsvervanger Leijnse maakten vorige week vrijdag op 1-mei-bijeenkomsten het nieuwe standpunt wereldkun dig. Tot grote ontsteltenis van Kok en staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken), die meen den hiermee gemaakte afspra ken werden geschonden. „Er was uitdrukkelijk afge sproken dat de fractie het ad vies van de Raad van State zou afwachten", vertelde gisteren iemand dichtbij Kok. Volgens deze bron heeft de vice-pre mier vooral daarom dinsdag avond -op een spoedbijeen- komst op het partijburau in Amsterdam- fractievoorzitter Wöltgens en diens plaatsver vanger Frans Leijnse verwij ten gemaakt. In politiek Den Haag wordt al gemeen verwacht dat de Raad van State binnen één of twee maanden harde kritiek zal ui ten op het kabinetsbesluit de wao-uitkeringen van alleen mensen jonger dan 50 jaar te bevriezen. Als de PvdA-fractie dit moment had afgewacht, dan zouden ook de PvdA-mi- nisters een reden gehad heb ben om hun standpunt te her zien. Nu hebben zij die reden niet, waardoor coalitiepartner CDA niet meer weet welke PvdA'ers zij moeten geloven. Toch werd gisteren niet ver wacht dat de jongste wao-affai re (nu al) tot de val van het ka binet zou leiden. De PvdA- fractie heeft Kok en Rotten berg beloofd de zaak in het ka merdebat van vanmiddag niet op de spits te drijven. Zij zou slechts zeggen dat zij „neigt" tot de bescherming van alle huidige wao'ers. Maar het defi nitieve fractiebesluit hierover wordt „uiteraard" pas geno men als de kabinetsvoorstel len in de Tweede Kamer inge diend zijn en behandeld wor den. Ikebana in Keukenhof Ikebana,^cpansis b'oemsierkunst, worc't beoefend in de hele wereld. Het bewijs is sinds gisteren te bewonderen op de Keukenhof in Lisse Een internationaal gezelschap van vijftig bloemsierkunstenaars is verantwoordelijk voor een expositie van Ikebana-stukken. Rihoh Semba, hoofd van de Japanse Koryu Shöohkai School, verrichtte de opening. De schaarse bloemenpracht, Ikebana staat ook wel bekend als de kunst van het weglaten, is tot 10 mei te bewonderen. Het Land van de Rijzende Zon staat ook centraal op 16 en 17 mei. Dan vindt in de Keukenhof het Japan Festival plaats. In traditionele kleding vindt dagelijks een thee-ceremonie plaats, omlijst door Japanse muziek en dans. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDEN De zes scholen voor speciaal onderwijs in Lei den komen maandag in het ge weer tegen het plan 'Samen weer naar school' van staatsse cretaris Wallage. Dat plan wordt dinsdag besproken in de Tweede Kamer. Maandag wor den de ouders gevraagd hun kinderen thuis te houden. „Omdat de plannen de ouders direct raken willen we ze bij de acties betrekken", aldus Vin cent Pieterse van LOM-school De Arendshorst. Behalve de Arendshorst doen ook de LOM-scholen De Twee Sleu tels en Sint Jan en de MLK- scholen De Manse, de Van Voorthuizenschool en de Pan- cras mee aan de actie. Het plan van de staatssecretaris voor ziet in het uiteindelijk verdwij nen van het speciaal onder wijs. Kinderen met leerproble men zouden extra aandacht moeten krijgen binnen het ge wone basisonderwijs. )rie jaar cel eëist tegen nningmeester n St. Petrus HAAG/LEIDEN - Offi- ■r van justitie Van Ek eiste ;teren voor de Haagse recht- k tegen de voormalige pen- igmeester van de Leidse St. ;rusparochie een onvoor- rdelijke gevangenisstraf in drie jaar wegens verduis- •ing en valsheid in geschrif- Er werd meer dan een mil- :n gulden ontvreemd, dat ir de verdachte werd ver- ikt. Overigens is nu ook de itoor bij de zaak betrokken, zou volgens justitie iets te ken hebben gehad met de luistering van een gift van .000 gulden. »gina 9: „Een postduiven- ireniging regelt zijn finan- iën beter". DEN HAAG - De Veiligheids dienst van het Koninklijk Huis (VDKH) heeft zich in een brief aan de vaste kamercommissie voor politiezaken beklaagd over de enorme werkdruk in dit 120 man sterke korps. Volgens de brief is de werk druk „onacceptabel hoog", en worden alle bestaande regels met betrekking tot de werktij den constant overschreden. „Het zal duidelijk zijn dat de veiligheid van zowel de leden van het Koninklijk Huis als die van de medewerkers van de veiligheidsdienst niet zijn ge diend bij het langer voortdu ren van deze situatie", aldus de brief. De VDKH voert aan dat het be schermen van koningin Bea trix en haar gezinsleden en van prinses Margriet en haar gezin leidt tot werkdagen van zestien tot achttien uur, zon der dat daar voldoende com pensatie in tijd tegenover staat. Bovendien heerst er gro te onvrede over de vergoedin gen die er staan tegenover be waking van de leden van het Koninklijk Huis tijdens bui tenlandse reizen of vakanties. De uren die de werknemers van de VDKH 's nachts maken worden dan niet vergoed. De politiebonden NPB en ACP willen de problemen tussen de agenten van de VDKH en de korpsleiding binnenkort be spreken met minister Hirsch Ballin van justitie. AMSTERDAM - De KLM heeft vanmorgen geer} vluchten uitgevoerd naar Hamburg waar de staking voorlopig voortduurt on danks het overleg tussen de vakbonden en de over- hpid. Op de lijn Amsterdam-Düsselï dorf kon de Nederlandse lucht* vaartmaatschappij alleen pasi sagiers meenemen op de heen reis. De vliegtuigen kwamen zonder vrachtpost of passa^ giers terug als gevolg van eerl staking door beveiligingsbe ambten. De vluchten naar de overige grote luchthavens in Duitsland verliepen normaal. Op de vliegvelden Tegel e¥i Tempelhof van Berlijn is de staking vandaag een dag opge schort. Bij de spoorwegen en de poste rijen gaan de stakingsacties echter onverminderd door. De ÖTV, de grootste vakbond van werknemers in de publieke sector in Duitsland, had voor vandaag meer dan 320.000 lé den opgeroepen niet te gaafi werken. Het aantal ÖTV-sta- kers bedroeg gisteren 300.000. De Nederlandse binnenvaart lijdt een miljoenenschade als gevolg van de stakingen iri Duitsland. Ongeveer vijfhon derd binnenschepen liggen bij de oosterburen vast voor de Rijn-sluizen. De schade is ner gens te verhalen, valt onder het „eigen ondernemersrisi co". In de Rotterdamse haven is volgens woordvoerders van het Rotterdamse Havenbedrijf en van de havenwerk gevers in de SVZ weinig te merken van de staking. De SVZ constateert wel dat de afvoer naar Duits land stagneert, maar er is in de haven voldoende opslagcapa citeit om dat probleem te on dervangen. Pagina 6: Cao-onderhandelin gen vanmorgen weer hervat ADVERTENTIE Werknemers van het Rotterdamse verpleeghuis Stadszicht demonstreren voor het nieuwe gebouw van de Tweede Kamer. Slechts twee verplegers bleven in Rotterdam achter om met een aantal familieleden voor de 270 demente bejaarden te zorgen. foto:anp UTRECHT - Naast werkon derbrekingen zijn vanaf vol gende week in de zorgsector ook hardere actievormen te verwachten zoals zondags diensten. Een woordvoerster van de AbvaKabo heeft dat gis teren aangekondigd. Op de eerste actiedag in het ziekenhuiswezen is gisteren volgens de vakbonden alom gehoor gegeven aan de oproep om het werk een of twee uur te onderbreken. „We zijn tevre den over de actierespons. Te meer als je bedenkt dat actie voeren de werknemers in het ziekenhuiswezen bepaald niet met de paplepel wordt ingego ten", aldus een woordvoerster van NU '91, een van de bonden van verplegend personeel. Bo vendien probeerden vooral in kleinere instellingen directies hier en daar de actievoerders te intimideren, bijvoorbeeld door nadrukkelijk te noteren wie er mee deed aan de werk onderbrekingen. Gisteren stonden er bij in to taal 31 instellingen werkon derbrekingen op het program ma. Vandaag zijn bij slechts twaalf instellingen werkonder brekingen voorzien. Volgens de woordvoerster van de Abva Kabo heeft dat geringe aantal niets te maken met een afne mende actiebereidheid. „Daar is geen sprake van. We bouwen de actie langzaam maar zeker op. Deze week is' bedoeld als opwarmertje". De werknemers in het zieken huiswezen zijn vandaag, op de tweede actiedag, ook in af wachting van de uitkomsten van een gesprek tussen minis ter De Vries van sociale zaken, staatssecretaris Simons van volksgezondheid en de werk gevers in de zorgsector. Si mons heeft deze week te ken nen gegeven de werknemers in de zorgsector iets meer te willen geven dan de 3 procent die hij in eerste instantie bood, maar vooralsnog lijkt de kans nihil dat de overheid ingaat op de looneis van de bonden van 4,5 procent. Het zal je maar gebeuren zoals het die Brabantse vrouw overkwam. Ze liet een lampje dat ze op de schoorsteen had staan door een veilingdeskundige taxeren. Het was maar weinig waard. Maar het oog van de taxateur viel wel op een Chinese pot met blauwe draken, die er vlak naast stond. Het bleek een veertiende-eeuwse wijnpot te zijn uit de late Yuan-dynastie. Misschien wel zo één als in die reclamespot op de televisie die op het nippertje wordt gered van een aanstormende speedboot. De verrassing kwam op de veiling, toen de pot bijna 164.000 gulden bleek op te brengen. Zo zie je maar datje in de sigarenwinkel soms zomaar een krant kunt kopen, terwijl nota bene de Leidse Courant er vlak naast ligt. wm bh wmm mmm mm m I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. O een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. LQ 1 Dhr/Mevr:Voorl: Wandkasten op de cm2, met extra plezier Deze week bij iedere Pastoe wandkast: boekenbon van f 150,- kado! Da's mooi meegenomen deze zveek Anders DENKEN OVER IVO^ Leiden: Nieuwe Rijn. Oen Haag. Rijswijk. Leidschendam. Rotterdam. Hilversum. Zwolle. Voorschoten: produktie en distributiecentrum Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) 8ei 071 - 313677 Of deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag •n proefabonnement w

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1