Werder kampioen van de armoede IFAwil erbod van toodtribune Skibby juicht te vroeg SPORT 11 Jegen Ajacieden in selectie Richard Krajieek slaat slag op gravel Uithaal Roemenië SPORT OP TV amp in Bastia laatste dieptepunt in trieste serie echtbank bepaalt bij aradona vaderschap iQowiant DONDERDAG 7 MEI 1992 1ST - Wim Jonk Michel Kreek zijn |jr bondscoach Ri- 5 Michels opgeno- i in de voorlopige /ctie van het Ne- flands elftal voor Jeindronde om het èopees kampioen- lap voetbal in juni Weden. Ir de keuze voor beide lieden is het totaal )al spelers van de Am sterdamse club op negen gekomen. Michels heeft in totaal 25 namen bekend gemaakt. Van deze voorlopige se lectie zullen nog vijf spe lers afvallen. De defini tieve groep van twintig zal op maandag 18 mei worden vrijgegeven en op maandag 25 mei in Noordwij k aan de voorbe reiding op het EK begin nen. De Boer, Jonk, Kreek, Menzo, Roy. Van 't Schip, Winter (allen Ajax), Van Aerle, Van Breukelen, Kieft, Van Tiggelen (allen PSV), Bosz, De Goeij, Taument (allen Feye- noord). Van Basten, Gul- lit, Rijkaard (allen AC Mi lan), Ronald Koeman, Ri chard Witschge (beiden FC Barcelona), Huistra (Glasgow Rangers), Wou ters (Bayern München), Van Vossen (Beveren) en Viscaal (AA Gent). HAMBURG - Richard Krajieek is bezig ook op gravel zijn naam waar te maken. Samen met Paul Haarhuis bereikte de Hagenaar gisteren de derde ronde van de Open Duitse tennis kampioenschappen in Hamburg. Krajieek, zestiende op de wereldranglijst en in Duits land als twaalfde geplaatst, zegevierde in twee sets over Perez-Roldan: 6-3, 6-4. De Argentijnse gravelspecialist had in de eerste ronde ge wonnen van Michiel Scha pers. Paul Haarhuis toonde zich in de beslissende tie break de meerdere van de Oostenrijker Thomas Mus ter: 5-7 6-3 7-6(7-1). De organisatie nam af scheid van Ivan Lendl en John McEnroe. Uitgescha keld door Italianen, die net kwamen kijken, toen zij op het toppunt van hun kun nen waren. Lendl, die vorige week in Madrid al niet ver der kwam dan de eerste ron de, verloor met 7-6 6-2 van Omar Camporese. John McEnroe ging in een felbe- vochten driesetter tenonder tegen Stefano Pescosolido: 7-6 1-6 6-4. De 33-jarige Amerikaan kreeg bij 4-4 in de derde set drie breekpunten voor. 5-4, maar benutte er geen. Geër gerd gooide hij zijn racket op de grond om vervolgens zijn eigen opslag te verlie zen. Zowel Lendl als McEn roe reisden onmiddellijk af naar Parijs om zich daar voor te bereiden op Roland Garros. BUKAREST Roemenië is de aanloop naar het wereldkam pioenschap in de Verenigde Staten begonnen met een gro te zege. In Bukarest werd het elftal van de Faröer Eilanden met 7-0 verslagen. Bij rust was de stand al 5-0 door treffers van Balint (2), Hagi, Lacatus en Lupescu. Na de rust maakte Pana het zesde doelpunt en bracht Balint zijn persoonlijke totaal op drie. Roemenië, dat met Popescu (PSV) maar zon der Sabau (nog Feyenoord) speelde, nam door deze over winning de leiding in groep 4 van België over. VANDAAG Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sportjournaal. Duitsland 2, 22.15 uur: Sport ex tra met tennis. Duitse open kam pioenschappen voor mannen Super Channel, 20.00 uur: Sport Sportnet, 18.00 uur: Sport. Eurosport, 18.00 uur: Sport. MORGEN BBC 2, 15.15 uur: Cricket. Ben son and Hedges Cup. Duitsland 2,13.00 uur: Sport ex tra met tennis. Duitse open kam pioenschappen voor mannen Sportnet, 08.00 uur: Sport. Eurosport, 09.00 uur: Sport. Vij tBYLCjSTIA - De wereld- ïtraai Ltbal federatie zal „zeer lenkort" overgaan tot verbod op het plaat van noodtribunes in EACiltbalstadions. Joseph ïeethJtter, secretaris-gene- van de FIFA, ver- irde dat gisteren. „De 45.21a heeft al vele maatre- :n op het gebied van •iliging genomen. Na iramp in Bastia zullen 2I °°k het plaatsen van Itribunes, zowel op 'eo 1{i°naal a*s internatio- .isjtl niveau, gaan verbie- 00, i(i. De FIFA is geschokt de gebeurtenissen in ;ia", aldus Blatter. (16)1 21.30] dodental als gevolg van ODE(jins torten van een tijdelijke Bastia lijkt minder >t dan aanvankelijk werd isd. Politie-autoriteiten len het er gisteravond op ien toeschouwers zijn om- imen. Eerder op de dag ci- trden berichten dat de lp, die zich dinsdagavond ik enkele minuten voor- Ie bekerwedstrijd tussen landskampioen [pique Marseille zou be ien aan minstens 26 men- -jjnet leven had gekost. „0 «f spraken de politie-autori- 15 ipn toen van achttien doden, —-discrepantie tussen die cij- wordt door de autoriteiten :ten aan de verwarring na •amp. Sommige slachtof fers zouden dubbel zijn geteld, anderen niet voldoende zijn geidentificeerd door de diver se hulpdiensten, de gendarme rie en de politie. Oorlog Het grote aantal gewonden ging de opname-capaciteit van de ziekenhuizen tot in de verre omtrek van Bastia te boven. „Sinds de tweede wereldoorlog hebben we hier op het eiland niet zulke toestanden meege maakt", aldus Francois Du- boulos, die de ambulance dienst probeerde te coördine ren. Van de 527 gewonden wer den er 247 overgebracht naar Marseille en Nice. Honderd kwamen in de hoofdstad Ajac- cio terecht en honderdtachtig in Bastia zelf. Volgens de poli tie verkeren vijftien van hen in levensgevaar. President Mitterrand stelde zich gisteravond ter plekke op de hoogte. De Franse presi dent was op de terugreis van de wereldtentoonstelling in Sevilla, toen hij hoorde, wat zich op Corsica afspeelde. Overlevenden en nabestaan den van slachtoffers van het eerdere voetbaldrama in het Engelse Hillsborough-stadion hebben overigens emotionele en financiële steun toegezegd na de instorting van de noodt- ribune. Trevor Hicks, voorzit ter van de Hillsborough - steungroep, zei dat de organi satie alle mogelijke middelen beschikbaar wil stellen. HAAG - De ramp in Bastia, ir^rbij dinsdag door het instor- ,ark van tribunes tenminste tien ?n en vele gewonden vielen, is volgende dieptepunt in een >te serie. eeuw vielen al duizenden slacht- dai s bij ongevallen of geweld in en 119 voetbalstadions over de gehele ld Europees recordhouder is het g J{ borough-stadion in de Engelse Sheffield waar op 15 april 1989 in 19.3 il 95 supporters van Liverpool wer- dood gedrukt. In chronologische 't ee >rde vonden sinds het einde van de ;de Wereldoorlog de volgende voet- g,®k! mpenplaats: 3; rt 1946: 33 doden en 500 gewonden rellen bij de Engelse bekerfinale nalin Bolton Wanderers en Wolver- va pton Wanderers, mber 1957:120 gewonden door het rten van een tribune bij de Itali- dac e competitiewedstrijd Fiorentina - ïdier ntus. 11961: 5 doden en meer dan .30 ge- nderjien door instorten tribune bij inter land Chili - Brazilië in Santiago. Mei 1964: 350 doden en 500 zwaar ge wonden door rellen bij interland Peru - Argentinië in Lima. December 1964: 84 gewonden door pa niek onder toeschouwers bij interland Turkije - Bulgarije in Istanbul. Maart 1966: 300 gewonden door rellen bij Egyptische competitiewedstrijd Za- malek - National Sporting Club Cairo. 17 september 1967: 44 doden en 600 ge wonden door rellen bij Turkse competi tiewedstrijd Kayseri - Sivas. 23 juni 1968: 73 doden door gedrang voor stadionpoort bij Argentijnse com petitiewedstrijd Boca Juniors - Estudi- antes. 2 januari 1971: 66 doden door instorten tribune Ibrox Park bij Schotse competi tiewedstrijd Glasgow Rangers - Celtic. 17 februari 1974: 48 doden door rellen in Cairo bij vriendschappelijke wed strijd Zamalek - Dukla Praag. 12 maart 1975: 20 doden door paniek onder toeschouwers na uitvallen licht bij jeugdwedstrijd Sovjetunie - Canada. 1 april 1977: 1 dode en 15 gewonden door massale valpartij bij Duitse com petitiewedstrijd Hamburger SV - Bay ern München. 9 juni 1979: 70 gewonden door rellen bij Duitse competitiewedstrijd Hamburger SV - Bayern München. 16 september 1979: 12 doden door pa niek onder toeschouwers bij voetbal wedstrijd in Medan, Indonesië. 8 februari 1981: 21 doden en 54 gewon den door paniek onder toeschouwers bij Griekse competitiewedstrijd Olym- piakos Piraeus - AEK Athene. 18 november 1981: 17 doden door in storten tribunè in voetbalstadion Iha- gue, Colombia. 20 oktober 1982: vermoedelijk 66 doden door paniek onder toeschouwers bij UEFA Cup-wedstrijd Spartak Moskou - Haarlem. 18 november 1982: 24 doden en meer dan 50 gewonden door paniek onder toeschouwers bij Colombiaanse compe titiewedstrijd America - Deportivo Cali. 27 november 1982: 8 doden en meer dan 600 gewonden door instorten tribu nedak bij voetbalwedstrijd in Algiers. 11 mei 1985: 56 doden en 60 zwaarge wonden door tribunebrand in Engelse stad Bradford. 19 mei 1985: onbekend aantal gewon- LISSABON - Otto Reh- hagel heeft gisteravond in Lissabon de kroon gezet op een dienstverband van twaalf jaar bij Werder Bre men. Na de landstitel (1988), de Duitse Super Cup en de nationale beker (1991) veroverde de 51-ja- rige coach met zijn wer- kersploeg de Europa Cup voor bekerwinnaars. Routinier Allofs en de Nieuw- zeelander Rufer maakten in een povere finale van AS Mo naco een kansloze ploeg: 2-0. Rehhagel deed zijn bijnaam 'Koning Otto' in Portugal alle eer aan. Werder Bremen werd de kampioen van de armoede. Met degelijk voetbal werd het speelse team van AS Monaco uitgeschakeld. Eerder reken den de Noordduitsers op het Europese platform af met SC Bacau, Ferencvaros, Galatasa- ray en Club Brugge. Tegen de Belgen werd in de halve eind strijd de enige nederlaag (0-1) geleden. Werder Bremen is na Borussia Dortmund (1966), Bayern München (1967), FC Magdeburg (1974) en HSV (1977) de vijfde Duitse club, die de Europa Cup II wint. Voor de peperdure Franse for matie, het exclusieve speel goed van Prins Rainier, was het de eerste verliespartij in het toernooi. In de halve finale werd Feyenoord (1-1 en 2-2) weerstaan. AS Monaco is de vijfde Franse ploeg, die in een Europese finale faalt. Reims (1956, 1959), Saint-Etienne (1976), Bastia (1978) en Olym- pique Marseille (1991) gingen de Monagasken voor. Nog nooit won een Franse club een Europese beker. Ingang Bij een temperatuur van 25 graden in het imposante l'Es- tadio da Luz, met 15.000 toe schouwers slechts voor dertien procent bezet, zette de Itali aanse arbiter d'Elia de finale in gang. Werder Bremen, dit sei zoen niet meer dan een mid denmoter in de Bundesliga en strijdend voor de laatste kans op Europees voetbal, begon nerveus aan het karwei. Na amper tien seconden had oud gediende Borowka al knullig een hoekschop weggegeven. Binnen vijf minuten mochten de Fransen er nog twee ne men. De gevreesde lucht macht van Monaco (Weah, Mendy, Fofana) kon echter niet in stelling worden ge bracht. Na de aarzelende opening kwam Werder iets beter in de wedstrijd. Ook de Duitsers, met Allofs (35) verrassend in het basisteam, kregen drie hoekschoppen. De kleine Franse doelman Ettori werd evenwel niet bedreigd. Voor Allofs was het zijn derde Euro pese finale. Eerder was de oud international met Fortuna Düsseldorf (1979) en FC Köln (1986) actiefin de eindstrijd. Vijf minuten voor de rust brak Corsicanen leggen bloemen op de plek waar de ramp plaatsvond. De inzet geeft een beeld van de im mense ravage. FOTO: AP Allofs de tamme strijd verras send open. De oude meester profiteerde van een dekkings-. fout van Valery en een beoor delingsfout van Mendy. Tegen het knappe schot van de Duit ser in de verre benedenhoek had Ettori geen verweer, 1-0. Werder Bremen speelde op dat moment al met Schaaf voor Wolter. Laatstgenoemde moest in de 35ste minuut ge blesseerd het veld verlaten. Na de rust bouwde Monaco aan een groot offensief. Werder kon slechts gokken op een - counter, een taktiek die in de Bundesliga regelmatig en vaak succesvol wordt toege past. In de 54ste minuut kreeg r Rufer, op rand van buitenspel, een vrije doortocht richting Et tori. De oud-international, tien jaar geleden al actief bij het WK in Spanje, speelde de sluit post koelbloedig uit en schoof de bal simpel in het lege doelv 2-0. De wedstrijd, geen mo-' ment een finale waardig, was beslist. Voor topschutter Rufer was het de vierde treffer in het toernooi. AS Monaco (Fra) - Werder Bremen'-1 (Dui) 0-2 (0-1). 40. Allofs 0-1. 54 Rufer 0-2. Scheidsrechter: d'Elia llta). Toe schouwers: 15.000. Gele kaart: Votava (Werder Bremen), Weah, Dib en Gna- ko (AS Monaco). AS Monaco: Ettori: Mendy. Valery (63. Djorkaeff). Petit en Sonor: Bar ros, Dib. Gnako en Passi: Weah en Fo fana. Werder Bremen: Rollmann; Bralscth, Wolter (35. Schaaf). Borowka en Boe- kenfeld; Votava. Neubarth (75. Kohn). Ei lts en Allofs; Bode en Rufer. den door rellen in Peking bij interland China - Hongkong. 27 mei 1985: 10 doden en 50 gewonden door paniek onder toeschouwers bij voetbalwedstrijd in Mexico-Stad. 29 mei 1985: 39 doden en 400 gewonden door rellen in Brussel bij Europa Cup finale Juventus - Liverpool. 19 april 1986: 2 doden en meer dan 100 gewonden door rellen bij competitie wedstrijd in Bangladesh. 10 maart 1988: vermoedelijk 30 doden en meer dan 100 gewonden door instor ten tribune bij interland Libyë - Malta. 12 maart 1988: 72 doden en meer dan 100 gewonden door paniek in hagel storm bij wedstrijd in Kathmandu, Ne pal. 15 april 1989: 95 doden en 200 gewon den door paniek onder toeschouwers in Sheffield bij Engelse bekerwedstrijd Liverpool - Nottingham Forest. 13 januari 1991: ten minste 40 doden en meer dan 50 gewonden door rellen bij voetbalwedstrijd in Johannesburg, Zuid-Afrika. 5 mei 1992: ten minste 10 doden en 200 gewonden door instorten tribune bij Bastia - Olympique Marseille. Thomas Wolter van Werder (links) struikelt over de benen van Rui Barros. ELS - Diego Maradona heeft gisteren langs juridische weg u. oon toegewezen kregen. Een rechtbank in Napels bepaalde, e ex-international de vader is van een kind van zijn voorma- 'ïtaliaanse vriendin Christiana Sinagra. Maradona werd ver- nde tot het betalen van een maandelijkse bijdrage aan de h Ziiler van 9 000 Sulden. De Argentijn heeft altijd ontkend, dat hal# vader was van de thans zesjarige Diego Armando junior, voidbestuur van Napoli is overigens bereid Diego Maradona na 0-19 p van zijn schorsing weer in genade aan te nemen. „De toe- losk st van Maradona hangt slechts van hemzelf af', benadrukte :ureJ sitter Corrado Ferlaino gisteren. „Als Diego zijn problemen it en aangeeft dat hij weer wil en kan spelen, is hij meer dan pom bÜ Napoli". De wereldvoetbalbond (FIFA) sloot Marado- pati »ng jaar voor vijftien maanden uit wegens doping gebruik, legcf- •<'- loërs dicht bij de Spelen rt SAW - Het Nederlands waterpoloteam is bij het olym- Be 1 kwalificatietoernooi in Calgary heel dicht in de byurt van o:elona gekomen. Oranje won tot onuitsprekelijk genoegen 1 (Opluchting van bondscoach Ivo Trumbic („Ja. zo zie ik ze °r 8 spelen") in het eerste duel van de tweede ronde met royale ïL rs (13-7) van Tsjechoslowakije. Doordat het gelijkspel van teëen Australië (6-6) is blijven staan, moet Cuba, dat met 1 serioor van de Australiërs en nog maar één punt heeft, van- si I wel erg ruim van Nederland winnen om nog tot in de halve 1-19 les - en dus Barcelona - te geraken. Griekenland en Frankrijk gden daar dank zij de erg gunstige loting gisteren al in. Nederlandse team gaat in juni niet naar Sevilla, dat de laat- 00rbereiding zou zijn op de Olympische Spelen van Barcelo- wanneer ten minste aan de kwalificatie-eis wordt voldaan. De 3 b< lnse organisatoren schrapten uit bezuinigingsoverwegingen de amen van drie uitgenodigde landen. Het peloton van de Ronde van Spanje staat op het punt een tunnel in te gaan. FOTO: AP SABINANIGO - Hij wist zich geen houding te ge ven. Giechelend, dan weer verlegen lachend, zat Jes- per Skibby in de koffer ruimte van de stationcar van zijn ploeg. De Deen was de paljas van de tien de Vuelta-dag. Hem overkwam gisteren waar iedere coureur het liefst niet aan denkt en hoopt dat het hooguit in nachtmerries voor komt. De spillebeen uit de ploeg van Cees Priem dacht in Sabinanigo, waar de tiende rit na een tocht over 196 km van Luz St. Saveur eindigde, rit winnaar te zijn. Die stond ech ter al lang en breed te glunde ren op het erepodium in de zonovergoten aankomstplaats. Julio Cesar Cadena was al dik vier minuten binnen. Arsenio Gonzalez, tweede, en Roberto Torres, derde, bijna een mi nuut. De Spanjaard Jesus Montoya bleef leider in de al gemene rangschikking. Jesper Skibby jubelde voor de vierde plaats. En schaamde zich, al grapte hij geforceerd met een populaire Nederland se reclame-slogan: „Foutje, be dankt". De 28-jarige Scandina- viër was onderweg de tel kwijt geraakt. Hij veronderstelde dat alle vluchters waren terug gepakt. Hij had zich echter misrekend, want in plaats van de door hem getelde drie vluchters, waren vroeg op de dag zes coureurs op jacht ge gaan naar de dagprijs. „Ik wist het echt niet. Nie mand die het me verteld heeft en in een hectische finale heb je geen tijd te informeren. Bo vendien heb ik onderweg geen enkel signaal ontvangen dat nog steeds drie man voorop re den. Niet van de ploegleiding, maar ook niet van jury op de motor", zocht de hansworst naar een verklaring. Hij putte zich echter niet uit in het zoeken naar excuses. „Stom, gewoon stom. Het is de eerste keer dat het me over komt. Het zal ook de laatste zijn. Een volgende keer ga ik vragen naar de situatie. Ik sta nu voor joker", besefte hij. „Dit gebeurt niet meer". Olaf Ludwig denderde maar door. Gisteren won de Duitser de tweede etappe van de Vier daagse van Duinkerken en werd hij gelijk de nieuwe lei der in de algemene rangschik king. De tweede etappe ging over 191 kilometer van Valen- ciennies naar Laon. Een kwar tet met de Nederlander Wilco Zuyderwijk reed lang vooruit. Vijftien kilometer voor het ein de kwam een eind aan de vlucht. Romandië De tweede etappe van de Ron de van Romandië leverde gis teren een overwinning op voor de Tsjech Jan Svorada. Hij won na 179,7 kilometer tussen Fribourg en Courtetellc een massasprint voor de Italianen Massimo Strazzer en Maximi- liano Sciandri. De Fransman Armand de las Cuevas bleef leider in het algemeen klasse ment. Auriol sterkste AJACCIO De Ronde van Corsica, tellend voor de we reldtitelstrijd rallye, is gister- ochtend in verband met het voetbaldrama in Bastia voortij- dig stopgezet. De Fransman Didier Auriol werd voor de vierde keer in zijn loopbaan tot winnaar uit geroepen. De coureurs gingen gisteren nog wel van start voor het vierde en laatste trqject van de Ronde van Corsica. Korte tijd later besloot Jean- Marie Balestre, voorzitter van de Franse Autosport Federatie, de wedstrijd al om 11.30 uur te beëindigen en niet om 14.30 uur zoals was voorzien. De me dische teams, die het deelne- mersveld van de rallye bege leidden, hadden de hele nacht assistentie verleend bij het drama in het voetbalstadion van Bastia. Veel coureurs had den bloed afgestaan voor de slachtoffers. Auriol, met bijrij der Bernard Occelli, had alleen nog concurrentie te duchten van landgenoten Francois De lecour en Daniel Grataloup. die op anderhalve minuut volgden. De Fransen Philippe Bugalski en Denis Giraudet werden derde op ruim drie mi nuten.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 13