Mdöc<w»a LEIDEN OMGEVING Onderzoek naar rol pastoor in fraude Petrusparochie Man steekt eigen woning in brand Werkloze eraren nschakelen bijbasis- ducatie" !e Arbeidsvoorziening blijft bang voor openbaarheid Steun voor 'Het Leidse Ei' Slimme EHBO-kit r CeidócSouACvnt wnim,ua#.uuiwtmipni DONDERDAG 7 MEI 1992 Frontale botsing door koppigheid ZOETERWOUDE-DORP - Een iets te lang volgehouden koppig heid leidde gistermiddag in Zoe- terwoude-Dorp tot een frontale botsing. Het ongeval vond plaats op de brug van de Noordbuurtse- weg naar de Dorpsstraat. Een 50- jarige Zoeterwoudenaar reed de smalle brug op toen van de ande re kant een 57-jarige plaatsgenoot hetzelfde deed. Beide weigerden te stoppen zodat een botsing on vermijdelijk was. Behalve fikse materiële schade klaagde een van de doorzetters over een beklemd gevoel op de borst. Geen acties Diaconessenhuis LEIDEN - Bij het perso neel van het Diaconessen- huis bestaat weinig animo om acties te voeren voor loonsverhoging. Bij een gistermiddag belegde ver gadering was de opkomst van verplegend personeel zo laag, dat er voorlopig af gezien wordt van acties. Volgens een woordvoerder wordt nu per afdeling als nog! een inventarisatie ge houden naar de actiebe reidheid. ALPHEN - Een 30-jarige Aiphenaar heeft gisteren tegenover de politie bekend dat hij zijn eigen woning in brand heeft gestoken. In de nacht van dinsdag op woensdag ont stond er brand in een flatwoning aan de Stortemelk. De man werd tijdens de brand verdekt opgesteld op straat aangetroffen. Na de brand vond de politie een vuurwapen in de uitgebrande woning en werd de man aan gehouden op verdenking van brandstich ting. De man heeft verklaard te hebben ge handeld uit liefdesverdriet, nadat zijn vrien- dien de relatie verbroken had. 'Werfpop moet doorgaan' LEIDEN - Wethouder H. Koek van cultuur zal alle zeilen bijzetten om het popfestival in het Van der Werf- park toch door te laten gaan. Dit zei zij gisteren nadat enkele gemeente raadsleden hun zorgen hadden uitge sproken over het bericht dat het LVC van de organisatie zou afzien. Door communicatiestoornissen met de di rectie cultuur bestond namelijk on duidelijkheid over de subsidie voor dit open lucht-festival. Koek zei ech ter grote waarde te hechten aan dit festival, dat altijd in juli tijdens de La- kenfeesten wordt gehouden. Zij zal daarom met de directie van het LVC om de tafel gaan zitten om te pogen Werfpop te redden. Postkantoor Breestraat ook zaterdags geopend LEIDEN Het postkantoor aan de Bree straat zal met ingang van deze zomer op za terdag geopend zyn van tien uur 's morgens tot twee uur 's middags. Naar aanleiding van een verzoek van PvdA-raadslid A. Boot zijn onderhandelingen met PTT Post gestart. Dat heeft inmiddels toegezegd de deuren voor het publiek op zaterdag te zullen ope nen. Nog niet duidelijk is of klanten daar ook terechtkunnen voor gemeentelijke diensten, zoals verlenging van een paspoort. Boot zou daar een warm voorstander van zijn als de afdeling burgerzaken van het stadhuis niet op zaterdag zou worden geo pend. Volgens een kleine enquête is daar geen behoefte aan. Bovendien verzetten de ambtenaren zich ertegen. Knappe automobiliste oorzaak van aanrijding SASSENHEIM - Een aantrek- kelijke dame was gistermiddag de aanleiding tot een botsing tus sen twee personenwagens op de van Pallandtlaan. De twee be stuurders stonden voor het rode stoplieht te wachten. De achter liggende bestuurder keek daarbij zo aandachtig naar het vrouwelij ke schoon in een wagen aan dc andere kant van de weg, dat hij te hard optrok bij het op groen springen van het stoplicht. Uit eindelijk botste de verliefde' be stuurder tegen zijn voorganger aan, waarbij alleen materiele schade ontstond. m in loket v etnische minderheden krij- gZ( n, als de inbreng van de ge vente Leiden wordt overge- men door de overige ge- ïenten en de sociale part- rs, in de nabije toekomst de irme aandacht van de ar- idsvoorziening. Bedrijven in regio krijgen een rapporta- verplichting over het aantal ochtonen dat zij in dienst ;a; bben. De afspraken die ie arover in verschillende le 10's zijn gemaakt, worden en die manier beter gecontro- ïrd. Leiden wil in dit opzicht an et wachten op een wettelijke aatregel. Allochtone onder- e mers krijgen meer steun en de geleiding. De registratie van ïeinische minderheden op het beidsbureau ontmoette aan- nkelijk tegenstand, vooral de fracties van Groen Links i de WD. Ook zij konden :d. hter akkoord gaan toen dui- •m dijk werd dat dat slechts ge ef urt op basis van vrijwillig- iui 'd. 0 het beleidsplan is eveneens is genomen het streven om eer - arbeidsintensieve - drijven aan te trekken die as aggeschoolden aan werk gi mnen helpen. Ook moeten n meer vacatures worden ge- 50 orven in de buurregio's. ihiphol biedt goede mogeljk- iden hiervoor. aarnaast moet het sanctiebe- id beter worden ontwikkeld, ia e arbeidsbureaus gaan hier- 10 'or intensiever samenwerken V et de gemeentelijke sociale r ensten. In Leiden gebeurt al sinds 1 januari. Mensen bij de sociale dienst een 11 itkering aanvragen, worden a Erst doorgestuurd naar het aastgelegen loket van het Ar- 1 eidsbureau. Gebleken is dat a Eel eerste aanvragers via deze o leine omweg vaak aan het lo- o et al snel weer aan een baan 'orden geholpen. Dit één-lo etexperiment wordt daarom oki itgebreid. t Drie jaar geëist tegen penningmeester ,EIDEN Werkloze lera- en die op wachtgeld zijn ezet, en gedeeltelijk ar- eidsongeschikte leraren Duden goed kunnen wor- l si en ingeschakeld voor ba- ik iseducatie aan allochto- en. Dat zou wel moeten j| ebeuren op basis van vol- e trekte vrijwilligheid. blil ie suggestie deed PvdA'er Boot gisteren bij de behan- ding van de gemeentelijke Ida Dofd punten not a voor het be- h0 idsplan RBA 1993. Vooral de 0 tiblemen die allochtonen op arbeidsmarkt tegenkomen, ijgen daarin meer aandacht. yJ[, en groot probleem om aan ,e| ;n goede baan te komen is aarbij vaak de gebrekkige innis van het Nederlands. ■e( oor de basiseducatie bestaat liter een lange wachtlijst, die J~ iet snel kan worden wegge- jerkt. Boot keek het idee af C1 an Rotterdam, waar 100.000 ci [ulden is uitgetrokken voor bel inschakelen van werkloze arbeidsongeschikt ver- irde docenten bij alterna- lat#ve vormen van basiseduca- Zij voorspelde al dat met ime de vakbonden zich hier- ,r( gen zullen verzetten, omdat t om werk gaat dat eigenlijk een normale manier moet irden betaald. „Maar wacht- ran lders mogen nu wel vrijwilli- irT rswerk doen". Het verzor- n van basiseducatie mogen werkloze docenten ook op jutten als vrijwilligerswerk, lar wel een kleine vergoe- 0 ng tegenover mag staan. ithouder Walenkamp noem- het 'een interessant experi- jent' en was bereid het in het IA te verdedigen. Alleen de vi icialistiese Partij en Groen Inks verzetten zich. J. Lau- ïr (Groen Links): „Het is in leiite een reguliere maatschap- na ilijke taak". DEN HAAG/LEIDEN - „Het was doorzichtig, maar het ging. Ik werd door niemand geremd". De 67-jarige penning meester van de St. Petrus parochie in Leiden kon ja renlang ongestoord de in komsten van de kerk in zijn eigen zak steken. Het opgestreken geld, meer dan miljoen gulden, ging op aan gokken. Inmiddels onderzoekt het openbaar ministerie ook de rol van de pastoor in de zaak. Hij zou betrokken zijn bij de verduistering van een gift van 25.000 gulden. Officier van justitie Van Ek eiste gisteren voor de Haagse rechtbank tegen de voormali ge penningmeester een on voorwaardelijke gevangenis straf van drie jaar wegens ver duistering en valsheid in ge schrifte. Van Ek verwonderde zich over het gebrek aan con trole van zowel mede-be stuursleden als het bisdom Rotterdam op de verrichtingen van de penningmeester. „Ik denk dat een doorsnee-post duivenvereniging dit beter had gedaan," aldus Van Ek. Het bisdom Rotterdam liet de boekhouding van de parochie in 25 jaar tijd slechts drie keer door een accountant controle ren. Stukken werden vals op gemaakt, schriftelijke verkla ringen van de bank werden na gebootst, maar geen accoun tant die dit doorhad. „Bij de laatste controle ging die klun gel van een accountant er nota bene naar toe met de indicatie 'fraude' stelde Van Ek ver wonderd. Het was de echtgenote van de penningmeester, die het bis dom op mogelijke fraude at tent had gemaakt. Het gezin verkeerde voortdurend in geldproblemen en de vrouw die een bon van het casino had gevonden, kreeg argwaan. Pas vorig jaar liep de man tegen de lamp toen de nieuw aangestel de penningmeester rare din gen in de boekhouding aan trof. Pastoor De rol van de pastoor was in deze zaak op zijn minst merk waardig. De pastoor, zelf ver dacht van het verduisteren van een gift van 25.000 gulden - het openbaar ministerie onder zoekt op dit moment zijn rol in die zaak sprak als tweede ge tuige de verklaring van de eer ste volledig tegen. De eerste getuige, de voormalige pasto raal werkster van de St. Pe trusparochie, had de pastoor er al in 1986 op gewezen dat de penningmeester zich mogelijk aan fraude schuldig maakte. Hij had tegenover haar name lijk bekend af en toe geld weg te nemen voor zijn gezin. „Maar ik betaal het altijd te rug", had de penningmeester haar verzekerd. Het zat de vrouw echter niet lekker en samen met een be stuurslid schreef zij een brief naar de pastoor. Later zette zij haar bedenkingen uiteen in een persoonlijk gesprek met de pastoor, zo luidde de verkla ring van de pastoraal werkster. Er gebeurde vervolgens niets. De pastoraal werkster was hierover zo verontwaardigd dat zij naar een andere paro chie vertrok. De pastoor ver klaarde op de zitting echter dat de vrouw bij hem was geko men om te zeggen dat ze on voorwaardelijk vertrouwen had in de penningmeester. Daarop zou hij de brief hebben verscheurd. Triest 'Triest' noemde de officier het feit dat de penningmeester het vervalsen van papieren onder de knie had gekregen in een periode dat de mensheid hier mee wél was gediend: tijdens de Tweede Wereldoorlog. In die tijd redde de man hiermee een groot aantal onderduikers van de ondergang. Het wegne men van het parochiegeld had de verdachte, die een baan had als bankemployee, gedaan om de geldproblemen in zijn gezin met vier kinderen het hoofd te kunnen bieden. Om het kre diet van de kerk weer te kun nen aanvullen, beproefde hij zijn geluk in het casino en via diverse loterijen. Het gokken werd voor hem een obsessie. De man, die sinds enige tijd maandelijks duizend gulden terugbetaalt aan de kerk, zei inmiddels van zijn gokversla ving af te zijn. „Ik heb geen re den meer om te gokken, ik heb er ook geen geld meer voor". Gezien de omstandigheden waardoor de fraude zo gemak kelijk was geweest, bepleitte de advocaaat van de verdachte, J. Pen, geen celstraf maar een lange dienstverleningsstraf voor zijn cliënt. Ook wees hij op de slechte gezondheid en psychische toestand van de ex- penningmeester. De rechtbank doet op 20 mei uitspraak. LEIDEN - Ondanks alle po gingen om het Regionaal Be stuur voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA) - het overkoepe lend orgaan voor de arbeids markt waarin werkgevers, werknemers en overheid sa menwerken tot meer open heid te bewegen, blijven verga deringen besloten. De fracties in de Leidse gemeenteraad zijn daar niet gelukkig mee. Zij pleiten al geruime tijd voor meer openheid en meer infor matie vanuit het RBA, en her haalden die kritiek gister avond tijdens een vergadering van de commissies economi sche en sociale zaken en on derwijs. Wethouder J. Walen kamp, voorzitter van de ge meentefractie binnen het RBA, gaf toe dat hij in dat op zicht, bakzeil heeft moeten ha len. „Het woord 'compromis' dat in dit geval is gebruikt, is zelfs nogal geflatteerd. We hebben er sterk voor gepleit om de vergaderingen van het bestuur openbaar te laten zijn. maar de cultuur binnen zowel werkgevers- als werknemers kringen is duidelijk een ande re. We hebben ons daarbij moeten neerleggen". Wel mag elke partij bij de vergaderin gen een toehoorder meene men. Het afgelopen jaar hebben de verschillende geledingen gere geld tegenover elkaar gestaan, met de overheid aan de ene en de sociale partners aan de an dere kant. Vooral in kwesties die de gemeenten aan het hart gingen, zoals de banenpool en openbaarheid van vergaderin gen, bleken de meningsver schillen fundamenteel. Werk gevers en werknemers toon den zich duidelijk niet geluk kig met de banenpool. Met name de vakbonden zijn bang dat banenpoolers arbeidsplaat sen bezetten die ook door 'ge wone' werkzoekenden kunnen worden vervuld. Inmiddels is echter wel overeengekomen dat vacatures voor banenpool ers eerst worden getoetst op de mate waarin zij andere werk zoekenden verdringen. 'Onmisbaar' Verschillende fracties uitten gisteren kritiek op de op het oog weinig coöperatieve hou ding van werkgevers en werk nemers. „Het is een trieste constatering dat werkgevers en werknemers slecht, geïnfor meerd zijn en door de gemeen ten moeten worden bijge praat", aldus J. Laurier (Groen Links). Wethouder Walen kamp weet die achterstand aan de structuur van de werkne mers- en werkgeversorganisa ties. „Zij werken anders en hun organisaties zijn anders gestructureerd. Terugkoppe ling is minder vanzelfspre kend. De gemeente is in de ogen van werkgevers de weg waarlangs dat moet plaatsvin den". Ook hij benadrukte dat de sociale partners hun eigen organisaties beter kunnen be nutten. Het RBA noemde hij echter, ondanks alle kleine fricties, „een onmisbare scha kel om gemeentelijke doelstel lingen te bereiken". Ook K. van Grunsven, directeur van het Arbeidsbureau in Leiden, vond dat de meningsverschil len niet moeten worden over trokken: „Over het beleid voor de toekomst zijn we het wel de gelijk eens". Hogewoerdsbrug heropend Een rondvaartboot vol met werknemers van het stadsbouwhuis was gisteren het eerste schip sinds maanden dat onder de Hogewoerdsbrug doorvoer. Die was namelijk vier maanden gesloten geweest voor vaarverkeer, omdat de brug een grote onderhoudsbeurt heeft ondergaan. Met het verwijderen van een vlag van een lantaarnpaal zette wethouder T. van Rij een officieel punt achter de werkzaamheden. De brug, waaronder het Rapenburg-water onder het Gangetje door naar de Nieuwe Rijn stroomt, moet nu weer minstens 50 jaar meegaan. Er is veel rottend beton vervangen door nieuw beton. Voorts zijn de fun deringen en muren vernieuwd. De onderhoudsbeurt heeft iets meer dan 600.000 gulden gekost. De brug is expres in het winterseizoen aangepakt, omdat er 's zomers veel rondvaartboten onderdoor varen. FOTO: WIM VAN NOORT lï Raad- en Daadwinkels geopend Eindelijk was het dan zover en dan nog wel twee tegelijk: de Raad- en Daadwinkels in de Slaaghwijk en de Oostelijke binnenstad werden gisteren officieel geopend. Officieus waren de winkels de afgelopen weken al open, maar toen ging het om proefdraaien. De eerste offi ciële bezoekster van de winkel aan de Slaaghwijk (Havikshorst 7) was wethouder H. Koek van sociale vernieuwing. Hiervoor moest ze echter eerst de rood-wit-blauwe strik lostrekken. Ondertussen zorg de een draaiorgel voor een feestelijke stemming. Die was hard nodig, want de laatste tijd was het niet bepaald koek en ei tussen de wijk- groep sociale vernieuwing in de Slaaghwijk en het gemeentebestuur. Koek was dan ook blij eindelijk eens voor 'iets positiefs' naar de Slaaghwijk te komen. „Tijdens alle problemen heb ik steeds gezegd: 'ja maar er komt toch ook een Raad- en Daadwinkel'. Daarom ben ik zo blij dat 'ie nu eindelijk open is". Het is de bedoeling dat buurtbe woners met allerlei vragen in de Raad- en Daadwinkels terecht kun nen, omdat meerdere gemeentelijke instellingen er zijn vertegen woordigd. Volgens Koek is het echter ook de bedoejing dat ook de gemeente wijzer wordt van dit idee. „Omwonenden kunnen hier na melijk ook met hun ideeën terecht". FOTO: WIM VAN NOORT Werk aan flat Opaalstraat niet voortgezet LEIDEN - Werkzaamheden aan de de galerijhekken van een flat aan de Opaalstraat worden voorlopig niet hervat. Afgelopen maandag bleek dat bij het zandstralen gritstof niet werd opgevangen en vrij kwam. Het met verf verontrei nigde gebruikte grit hoort zorgvuldig te worden opge vangen. Het materiaal wordt binnenkort als schadelijke af valstof opgenomen in'de wet chemische afvalstoffen. LEIDEN Het onderwijsplan 'Het Leidse Ei' zal vrijwel ze ker worden uitgevoerd. Bijna de gehele gemeenteraad steunt dit plan om allochtone kinderen met een taalachter stand vier jaar lang apart on derwijs te geven. Dat bleek gis teren bij een vergadering van de raadscommissies voor soci ale vernieuwing en onderwijs. De instemming komt na aan vankelijke kritiek op het plan van een aantal instellingen en raadsleden. Zo bestond er twij fel of de allochtone kinderen, na het volgen van de zoge naamde beginnersschool, wel evenredig over de verschillen de scholen kunnen worden verspreid. Volgens J. Vervoorn van het wijkcomité Noord zal dit niet lukken, omdat ouders hun kinderen toch zullen stu ren naar de school die het dichtstbij is. Het gevolg zou dus zijn dat er 'witte' en 'zwar te' scholen blijven bestaan. Wethouder Koek van onder wijs denkt echter wel dat een evenredige spreiding haalbaar is. „Ouders zijn namelijk be reid de adviezen over naar wel ke school hun kind het beste kan gaan, op te volgen", zegt ze. „Ook allochtone ouders zien hun kind het liefst op een gemengde school, dus dat zal het probleem niet zijn. Boven dien zullen we goede afspra ken maken met de schoolbe sturen om een evenredige spreiding te bereiken". Vervoorn zei ook dat de ge meente het bestaan van 'zwar te' en 'witte' scholen beter kan aanpakken door een ander woonruimteverdelingsbeleid te voeren. Zo zou ervoor ge zorgd moeten worden dat al lochtonen beter verspreid over de stad wonen. Raadslid T. van Houten (SP) deelde dit stand punt. De suggestie is al eerder door organisaties van allochto nen ingebracht. Wethouder Koek ontkent echter dat het huisvestingsbeleid de oorzaak van het ontstaan van 'witte' en 'zwarte' scholen is. Het PvdA-raadslid R. Hulsker bracht het idee naar voren om de kinderen van de beginners- school gymnastiek, muziek- of handenarbeid-lessen te laten volgen met kinderen van een basisschool. Koek stond hier welwillend tegenover. „Zo kunnen de Nederlandse kin deren en de allochtone kinde ren al wat eerder met elkaar kennis maken". Het raadslid N. Demirbas van de PvdA vond de periode van vier jaar waarin de kinderen gescheiden onderwijs genie- ten wat aan de lange kant. Hier werd tegenin gebracht dat deze periode niet altijd vier jaar hoeft te duren. Allochtone kinderen die na twee jaar be ginnersschool al een redelijke kennis van de Nederlandse taal hebben opgedaan, wordt namelijk de mogelijkheid ge boden om tussentijds naar een basisschool over te stappen. Nu een meerderheid van de raad zich positief over het Leidse Ei heeft uitgesproken, kan de directie onderwijs het plan verder uitwerken. Na overleg met de schoolbesturen zal eind juni een convenant worden opgesteld, waarmee de diverse partijen zich aan het plan verbinden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis fö' Noteer als nieuwe abonnee ingaande: 1 (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 27,00 kwartaal (automatische betaling) f79.80 kwartaal via acceptgiro f 82.80 I Stuur als dank de EHBO-kit naar: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag JNZ

Leidse Courant | 1992 | | pagina 11