Prima tips voor een vijver in de tuin Nederland maakt Indische produkten voor Australië ■Hfc. GEZOND WEL Tuinstoel met 'gordels' als armleuningen Relaxen in 't ei van Columbus Ouderen krijgen extra aandacht van apotheker £<Ack>c Soutant WOENSDAG 6 MEI 1992 Oosterse gerechten sco ren, na het Italiaanse eten, het hoogst in Neder land. Er wordt vaker nasi of bami gegeten, dan boe renkool of erwtensoep. de A-l van Amersfoort naar Amsterdam, op het Baarnse industrieterrein. Van buiten valt niets waar te nemen van het mengen en roeren van ke- cap of het bakken van kru- puk. Het fabricageproces is inmiddels een high-tech aan gelegenheid geworden. De dampen uit de Oosterse brouwsels worden zorgvuldig En de rijsttafel rukt ook. ^fgtVogen en géreTnigd D? in de rest van de wereld op. Conimex, de fabrikant die in ons kikkerlandje artikelen produceert voor 'de Oosterse keuken thuis', maakt sinds lange tijd handig gebruik van de kennis van de culinai re tradities van Indone sië. sambal wordt niet meer ge proefd door Oosterse specia listen; de smaak wordt gecon troleerd in een laboratorium. En ook het vroegere perso neel, dat in de jaren dertig en veertig verse Spaanse pepers met de hand moest ontpitten, is er niet meer. Conimex is altijd een geheel Baarnse aangelegenheid ge weest. Baarn is ook een beetje de weduwe van Indië, in de schaduw van de echte, Den Haag. De Indische achter grond van Baarn heeft te ma ken met de vroegere kolonia len die in tabak, thee of koffie stralië. Het Baarnse bedrijf fortuin hadden gemaakt. Ze De produkten van het bedrijf zijn dan ook niet meer alleen verkrijgbaar in Nederland, maar ook onder meer in Au- moet in de jaren vijftig voor veel Indische Nederlanders, een baken in onbekend ge bied zijn geweest. Eén van de grootste problemen was het Nederlandse eten, dat in geen enkel opzicht aansloot bij dat wat de Gordel van Smaragd te bieden had. Hutspot in plaats van nasi koening. Broodje van Kootje in plaats van een portie gado- streken graag in Baarn neer, waar ze hun landhuizen neer zetten. Die 'Indische Baarnaars' vormden voor de oorlog de 'markt' voor Toni Schouten, de grondvester van Conimex. Schouten, die in het begin van de Tweede Wereldoorlog over leed (niet vanwege de oorlog overigens), wordt omschreven als een avontuurlijk type. Zijn gado. Een aantal Indische Ne- vader, notaris Schouten, bezat derlanders zocht daarom haar toevlucht tot de produkten van de Baarnse fabrikant, die uit kruiden en spaanse pepers sambals maakte. Die smaak ten dan misschien niet pre cies zoals de kokki ze in Indië bereidde, maar ze waren wel acceptabel. High-tech De Conimex-fabriek staat aan aan de Eemnesserweg Baarn een kapitaal pand met een forse tuin, waarin een koetshuis stond. En in dat koetshuis is Schouten junior op zekere dag sambals gaan bakken. Oorsprong De oorsprong van Conimex was een nering in exotische produkten van Schouten. Al thans, wat in die tijd voor exo tisch doorging: blikjes vis uit Vigo in Portugal. De naam Co nimex staat voor Conserven lm- en Export. Schouten ver kocht de handel, die hij betrok bij een Baarnse reder, aan vrienden en kennissen. Later haalde hij een jeugdvriend, Alphons Sterneberg, er als compagnon bij. Volgens divisionmanager F. Herman de Groot, heeft een Hilversumse apotheker, die vestigingen door heel Indone sië bezat, de stoot tot de pro- duktie van de Oosterse Coni- mex-brouwsels gegeven. De dochter van de apotheker was een vriendinnetje van Toni Schouten. Schouten en Sterneberg, on dernemers van het eerste uur, lieten zich eerst een proefzen ding Indische produkten uit Java toesturen, een affaire die niet direct tot optimisme leid de. Het pakket bestond uit gula jawa (Javaanse suiker) en trasi (garnalenpasta). De sui ker was door de warmte tij dens het (zee)transport ge smolten en daardoor was een onsmakelijke massa ontstaan. De trasi wekte de indruk ^an bedorven voedsel en de begin nende ondernemers, onbe kend met dit in de Indische keuken veel gebruikte pene trant ruikende ingrediënt, be sloten daarop de handel ze kerheidshalve weg te gooien. Beginjaren Joop Sterneberg, de broer van wijlen Alphons, wil desge vraagd nog wel wat vertellen over Conimex uit de beginja ren. Hij herinnert zich nog dat de Spaanse pepers, die op een gegeven moment met duizen den kilo's werden aange voerd, door een legertje mede werkers met de hand moesten worden ontpit. De ontpitters. Reclame in het Duits door RENE DE COCQ veelal scholieren in de vakan tie, leden heel wat af door de scherpte van de pepers, die niet alleen de mond, maar ook de huid van handen schrijnt. De eerste sambals die Schou ten en Sterneberg in het koetshuis van de Baarnse no taris brouwden, zijn de basis geweest geweest voor een mil- joenenbusiness. Conimex is aan het eind van de jaren zes tig overgenomen door een En gelse multi-national en maakt sinds 1990 onderdeel uit van de levensmiddelengigant CPC. Het bedrijf telt 740 man personeel en maakt duizen den liters sauzen, kecap, bum- bu's in droge vorm en grote hoeveelheden krupuk, voor een wereldmarkt De Indische keuken verovert volgens F. Herman de Groot namelijk ook gebieden, die nimmer een band met het Oosten hebben gehad. In Oos tenrijk, om maar één afzetge bied te noemen, loopt nasi go- reng ook, volgens Herman de Groot. Op de verpakking van dit Conimex-mengsel moet dan wel 'Gewürzte Gemüse- mischung' staan. In Frankrijk wensen de consumenten een glas wijn bij de rijsttafel. Bij Conimex worden de boem- boes om deze reden per ex portland aangepast. Herman de Groot: „In Duitsland moet er meer vlees in, ze vinden de nasi goreng zoals wij die eten maar niks". Een voorbeeld van een markt die zichzelf creëert, vertelt Herman de Groot, is een ge bied als Australië. „Als je in Perth woont, ben je sneller in Bali dan aan de andere kant van Australië. Die mensen maken dan kennis met het In donesische eten en willen dat thuis ook graag klaarmaken. Daar springen wij op in met onze produkten. Er zijn geen Indonesische bedrijven die de zaak zo industrieel aanpak- Conimex beperkt zich niet al leen meer tot de recepturen van tempo doeloe. Er wordt voortdurend op voedings trends ingehaakt. Het bedrijf haakt met sauzen in op het po pulair geworden 'roerbakken'. 'Roerbakken' is een oosters keukengebruik, waarbij een mengsel van groenten en vlees in hete olie wordt aange bakken. Ze doen er in Thai land en China nog ingrediën ten bij, die het maal pikanter maken. Het Baarnse bedrijf heeft dat allemaal in één saus gevan gen, zo wordt gepretendeerd. „Nou ja", zegt Herman de Groot, „als je het aan een in woner van Hong Kong voor zou zetten, zou hij het gerecht wel herkennen, maar hij zou zeggen dat het recept is aan gepast aan de Westerse smaak". Sommigen vinden het 't einde: een plas wa- nen, natuur- sier,- vis-, terras- en speelvij- ter in de tuin oftewel een vijver. Maar bij de vers en zelfs tuinbeekjes. En het lukt hem aanleg daarvan kan nogal eens wat misgaan, daarbij zelfs een grote 'plas-water-in-de tuin' Schrijver Peter Stadelmann geeft in het on- -hater enthousiast te maken, langs verschenen boek 'Tuinvijvers', echter Stadelmann gaat ook in op het 'interieur' zoveel adviezen en aanwijzingen dat misluk- van de vijver. Hij waarschuwt daarbij voor ken vrijwel niet meer mogelijk is. het meenemen van waterplanten uit de wil- Hij beschrijft vijvers in grote en kleine tui- de natuur; veel planten behoren namelijk tot de beschermde soorten. Daarbij komt ook dat veel planten die in het wild groeien ongeschikt zijn voor tuinvijvers. Het is het beste om voor dit soort zaken te rade te gaan bij de gespecialiseerde waterplantenkwe ker. 'Tuinvijvers' is prachtig geïlustreerd en biedt eën schat aan gegevens over onder meer zaken als ontwerp, onderhoud en over wintering. Vooral de praktische tekeningen met ontwerpsuggesties en het uitgebreide waterplantenoverzicht zullen voor huidige en toekomstige vijverbezitters een nuttige informatiebron zijn. 'Tuirivijvers' is voor 29,50 verkrijgbaar in de boekhandel. Tellen kunnen we het niet, maar het percentage puur-Engelstalige reclame in ons land moet behoorlijk hoog liggen. Dat is dan reclame die op ons Nederlanders is gericht. In het Engelsomdat dat aan de reclame-uiting of aan het geadverteerde produkt een image van glamour geeft, van eigentijdsheid, van snelheid, van jongheid, u snapt het ongeveer. You are young and you want something, en cool cool fresh, en this is the feeling, en just do it. Zoiets. Nu mogen we een nieuwe buitenlandstalige reclamevariant signaleren. Namelijk: Duitstalige reclame voorde duurdere autoradio's van het merk Pioneer, die worden geleverd met een diefonvriendelijk los dus uitneembaar en meeneembaar) bedieningspaneeltje. De reclame komt in reuzenformaat op billboards te hangen, toont een geteisterd dashboard waar in plaats van een radio alleen nog losgerukte draadjes waarneembaar zijn, en de slagregel roept in gigantische letters: Scheisse! Onderaan staat dan weer in het Duits) dat het nu toch tijd wordt zo'n losfrontige Pioneer te kopen. De adverteerder en zijn reclamebureau melden dat met deze reclame niet op het Nederlandse publiek wordt gemikt, maar dat de biljetten met deze tekst op de billboards worden geplakt in perioden dat er veel Duitse toeristen in ons land zijn. Dat ze daarmee-niet alleen reclame voor Pioneer maken maar in het voorbijrijden ook de beangstigende suggestie wekken dat het in Nederland kennelijk onvermijdelijk is datje autoradio wordt gepikt, daar hebben ze even niet over doorgedacht. Fijntjes is het in elk geval niet. Nike is inmiddels een nieuwe, ook al niet zo fijngevoelige, campagne vooreen nieuwe lijn in sportschoenen begonnen. Een revolutionair concept, zegt de beroemde fabriek, onder de naam 'Huarache Fit' (spreek uit 'Heuratsjie', met te verwarren met ons klassieke niesgeluid), dat „nieuwe inhoud geeft aan begrippen als pasvorm en comfort.Gezwollen reclamepraat, dat begrijpen we nog wel. Wat we niet helemaal kunnen doorgronden is de dieptepsychologische filosofie waarmee Nike de schoenen en de campagne lardeert. Het thema is namelijk geleend uit een liedje van John Lennon 'Instant Karma'), waarbij de tekst 'It's up to you'als aansporing moet dienen om 'aan jezelf te werken'. Oog hebben voorde dingen om je heen, oog hebben voor je eigen lichaam, je fit voelen en meer genieten van het leven. Dat soort softie-taal. Nike citeert vrijelijk uit Lennons teksten: What do you think you areA superstarWell, right, you are!", en trekt daaruit de conclusie dat dat allemaal wel lukt als je op 'Huarache Fit'- sportschoenen gaat lopen. Volgens ons had Lennon iets spirituelers in gedachten met zijn liedje dan dat we allemaal in het park zouden moeten gaan hardlopen op Nikes. En daarom vinden we, eigenlijk, deze campagne niks anders dan wéér een vorm van hebberige lijkenpikkerij. Yoko Ono zal het wel hebben goedgevonden en ze zal er wel weer geld voor krijgen. Maar daarmee is het nog niet goèdgepraat. Tuinstoel met gordel als armleuning. Jardin heeft in de nieuwe Fleury Collection tuinstoelen banden verwerkt die gemaakt zijn van vrijwel hetzelfde materiaal als autogordels (de basisvezel van beide produkten is gelijk). De rugleuning van tuinstoel Hopper wordt met elastische banden (die tegelijkertijd als armleuning dienst doen) versteld. De banden zorgen er ook voor dat de stoelleuning iets meeveert. Volgens marketingmanager R. van Baarle zijn de banden aanzienlijk dikker en elastischer dan autogordels. „Autogordels hebben een dikte van 1 millimeter, de banden zijn ongeveer 5 millimeter dik. De armen kunnen ook makkelijk op de banden rusten", aldus Van Baarle. „Alleen bij het opstaan kunnen ze voor enige problemen zorgen, omdat ze daarbij niet als steun kunnen worden gebruikt. Maar bij het opstaan kun je ook steunen op de voorpoot van de stoel". De Hopper is zowel met een lage als hoge rugleuning verkrijgbaar. De bijbehorende Cosmos tafel is# vervaardigd van de nieuwste en hardste kunststof die op dit moment voorhanden is: een kunststof met glasvezel. Hetzelfde materiaal wordt ook gebruikt voor de nieuwe PTT-brievenbussen; ook wordt dit materiaal toegepast in de auto-industrie. De tafel is eenvoudig te demonteren en het potenstel kan eenvoudig worden ingeklapt. De prijs van de Hopper- stoel met een lage leuning is 179 gulden en met een hoge leuning 199 gulden. De Cosmos tafel is verkrijgbaar voor 499 gulden. Alle produkten zijn te koop in de betere tuincentra. Voetensteun voor tuinstoel Tuinstoelen met een voetensteun bestonden al. maar als accessoire was het laatstgenoemde nog niet verkrijgbaar. Hartman introduceert nu een aparte 'footrest' die op de Ambassador club of Lotus club-fauteuil van de tuinmeubelenfabrikant past. De steun is van dezelfde kunststof vervaardigd als de clubs.De 'footrest' is verkrijgbaar in het wit voor de prijs van 49,95 gulden. FOTO: PR Idoor IDA BROMBERG Ontspannen èn een aan tal schoonheidsbehande lingen ondergaan terwijl je in een apparaat ligt, zonder dat er een vreem de aan je friemelt. Dat kan met vijfentwintig mi nuten Alphamassage. Het wordt misschien wel de populairste trendy lunchpauzebesteding van de toekomst. Het apparaat is nu op minder dan tien plaatsen in ons land te vinden, maar importeur Verwer verwacht dat het aan tal zich snel uit zal breiden. Twee van zulke apparaten uit Amerika (kosten: 27.500 per stuk) zijn straks in elk geval beschikbaar bij 'Save Sun', een beauty-project dat op het Amsterdamse Rembrandts- plein komt. De Alphamassage is vooral bedoeld voor mensen die snel eens lekker willen ontspannen. Geboden wordt totaal relaxen met massage en aromatherapie en tegelijker tijd een ozon- en droge sauna behandeling. Alles met één apparaat: een cabine waar de salonbezoeker helemaal in verdwijnt. Alleen het hoofd blijft buiten. Het kapsel blijft in model en je stapt zo weer in de kleren. Columbus „Wat is dat nu?", dacht Wil Most, directeur van Verwer Import toen zij tijdens een be zoek aan een beurs in Chicago voor het eerst een Alphamas- sage-apparaat zag staan. Ze probeerde het apparaat uit en was direct verkocht. „Dit is het ei van Columbus. Dat moet ik in Nederland verko pen", dacht ze er meteen ach teraan. Het allereerste exemplaar van het apparaat staat sinds janu ari bij beauty farm 'Perfect body' in Hoofddorp. Eigena resse Roni Moerman is er in middels aan verslaafd en haar klanten zijn er dol op. Zowel mannen als vrouwen komen puffend binnen en gaan hele maal bijgekomen de deur uit. Veel klanten vinden het de eerste keer wel een beetje 'eng'. Vooral de 'brainwave', een bril die lichtjes uitzendt wordt soms argwanend beke ken. Het ding brengt de herse nen op een lager niveau, zo tussen lichte slaap en nor maal, wat met meditatie ook mogelijk is. Ontspannen wordt zo gemakkelijker. Op het hoofd komt een koptele foon met een ontspannend muziekje, waar het geluid van het massagebed overigens wel doorheen zoemt. De zachte en warme kussens van het ligbed laten ondertussen het hele li chaam vibreren; de massage snelheid kan op verschillende niveaus worden ingesteld. Over het gezicht strijkt gezui verde lucht. De computer laat ondertussen de voorgeprogrammeerde be handelingen los op het li chaam in de cabine: droge sauna, waarbij verschillende temperaturen mogelijk zijn; aromatherapie, goed voor de huid en ontspanning; een sti mulerende ozonbehandeling: alle functies zijn in verschil lende combinaties toe te pas sen. Een losse behandeling kost bijna zestig gulden. Wie in het ei wil relaxen, verdwijnt er nagenoeg geheel in. Eitje bakken met Skottelskaar Braai Op weg naar Frankrijk en on derweg trek in een gebakken eitje? Met de Skottelskaar Braai en een gasfles is dat geen probleem. Dit nieuwe produkt, dat bestaat uit een speciaal ontworpen braadpan en een aanvoerbuis met regel- kraan, zorgt ervoor dat in combinatie met een gasfles gebakken en gebraden kan worden in de open lucht. „Je kunt in de pan onder meer groente, aardappelen en vlees klaarmaken. Maar je kunt er net zo goed ook pannekoeken in bakken", aldus Carla Arends van Themans Zut- phen, de importeur van de Skottelskaar Braai. De Braai is ontstaan uit de gewoonte die Zuidafrikaanse boeren hadden om in de open lucht hun maaltijd te bereiden. Ze plaatsten dan een ploegschaar boven een vuur en 'braaiden' daarop hun vlees, vis, eieren, groente, etcetera. De ploeg schaar is nu vervangen door een braadpan met een diame ter van 52 centimeter. Het De Skottelskaar Braai. FOTO'PR open vuur heeft plaatsge maakt voor een gasbrander. De braai kan gemakkelijk worden meegenomen, weegt 6,3 kilogram en is eenvoudig schoon te maken. Hij is ver krijgbaar bij tuincentra, cam pingwinkels en ijzerwaren- winkels voor 169 gulden (ex clusief gasfles). De komende maanden kun- ken apothekers desgevraagd kers slikken oudere mensen pen ouderen zelf nog wel eens nen ouderen rekenen op „spe- de wijk in om lezingen te hou- veel meer medicijnen dan jon- wat. De apotheker vindt dat ciale zorg en nog meer aan- den in wijkcentra, verzor- geren: 65-plussers zelfs drie- deze cliënten recht hebben op dacht" in de apotheek. Er ligt gingshuizen of op de soos. De maal zoveel. Vaak ook gebrui- onafhankelijk advies „op een flinke hoeveelheid bro- apothekers houden deze actie ken ze meer geneesmiddelen maat" en dat kunnen ze de ko- ■chures, geluidscassettes en vi- onder het motto „Vertelt u mij tegelijk wat wel eens tot pro- mende maanden extra krij- deo's voor ze klaar. Ook trek- eens...". Volgens de apothe- blemen kan leiden. Ook ko- gen. Romige balvanaise Remia heeft twee nieuwe hal- vanaises op de markt ge bracht, waarin slechts twintig procent vet en twintig procent yoghurt is verwerkt. Volgens de fabrikant bevat de nieuwe saus maar liefst 75 procent minder calorieën dan mayo naise. Behalve de Halvanaise naturel presenteert Remia ook een smaakvariant met stukjes komkommer. De nieuwe sauzen smaken, on danks de geringe hoeveel heid, vet romig en fris en kun nen worden gebruikt in sala des en sla, op toastjes en als sausje bij fondue of gourmet. De halvanaise wordt verkocht in potjes van 350 ml voor de prijs van 1,89 gulden. Potjes halvanaise en hetzelfde produkt toegepast op toastjes.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 18