Opening in overleg cao zorgsector Geslaagd Ook varkenspest in Bodegraven Bosnië vraagt CVSE militaire steun Bush en Clinton staan gelijk 12 Bush helpt slachtoffers Los Angeles met leningen Tony Bennett top ster an Midsummer Jazz Gala Politiekorpsen kampen met wachtlijsten Grootste luchthaven Duitsland ligt plat «r 14 Dagen Gratis^ EcidócSowumt DINSDAG 5 MEI 1992 14 PAGINA'S in twee katernen GEESTELIJK LEVEN q pus Dei Nederland in ;k |n nopjesmet 'eerste Hi zalige op video' £cidóe (Sowiant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 83ste jaargang no. 25331Losse nummers 1,50. Perioden met zon. Later op de dag wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Mini mumtemperatuur om streeks 5 graden. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. BODEGRAVEN - In de regio Bodegra ven is opnieuw een geval van varkens pest geconstateerd. Met ingang van 10.00 uur vanochtend geldt een ver- voersverbod van varkens en runderen tussen Woerden en Bodegraven. Het gaat om het gebied tussen Oudewater, Woerden, Zwammerdam en Bodegra ven. Alle varkens van de betreffende veehouder zijn vandaag vernietigd. Vorige week werd in Pijnacker voor het eerst sinds jaren varkenspest geconsta teerd. Naar aanleiding hiervan zijn al di verse maatregelen getroffen. Onder meer mogen er geen varkens meer worden aangevoerd op de vee markten. SARAJEVO - Tijdens fel le gevechten in Sarajevo heeft de regering van Bos- nië-Hercegovina gisteren om militaire steun ge vraagd van de CVSE, de Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Europa. President Alija Izetbegovic zei dat de Bosniërs de strijd tegen de Servische milities en het door Servië beheerste federale legér niet meer aankunnen. Izetbegovic zal de CVSE, die als taak heeft conflicten in Eu ropa in toom te houden eri te gen te gaan, morgen officieel om militaire bijstand vragen. De CVSE vergadert momen teel in Helsinki. Ofschoon de CVSE zich openlijk tegen de door Serviërs beheerste rege ring van Joegoslavië en tegen het federale leger heeft ge keerd, was het volgens diplo maten niet waarschijnlijk dat de CVSE tot militair ingrijpen in Bosnië zal besluiten. De EG is vanmorgen begon nen met de terugtrekking van niet-essentieel personeel van het EG-waarnemersteam in Bosnië-Hercegovina terwijl in de Bosnische hoofdstad Sara jevo hevige straatgevechten woedden. De vredesbesprekin gen tussen Izetbegovic en de bevelhebber van het Joegosla vische leger in de republiek, Milutin Kukanjac, zijn giste ren niet doorgegaan na de aan val van een Bosnische militie op een konvooi militairen dat Sarajevo mocht verlaten in ruil voor de vrijlating van de presi dent. Pagina 5: Sarajevo trilt op zijn grondvesten WASHINGTON - Als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden in de Verenigde Staten zouden president George Bush en de Democratische pre sidentskandidaat Bill Clinton bijna evenveel stemmen krijgen. Dat blijkt uit een opiniepeiling die gisteren is ge publiceerd. Volgens de peiling zou Bush op 46 procent uitkomen en Clin ton op 43 procent. Omdat de peiling een foutmarge heeft van drie procent is dat verschil marginaal. Als de onaf hankelijke kandidaat Ross Perot als keuzemogelijkheid wordt toegevoegd, zakt Bush naar 33 procent en delen Pe rot en Clinton de tweede plaats met ie der 30 procent. Doodvonnis voor dertien islamieten in Algerije ALGIERS - Een militair gerechtshof in Ouar- gla, op 800 kilometer ten zuidoosten van de Al gerijnse hoofdstad Algiers, heeft gisteren der tien militante islamieten ter dood veroordeeld wegens een aanval op een grenspost in novem ber en daaropvolgende gevechten. Het was het grootste proces in Algerije sinds het door het leger gesteunde Hoge Staatscomité in januari de macht overnam om een overwinning van moslim-fundamentalisten bij parlementsver kiezingen te voorkomen. De aanklagers eisten de doodstraf voor vijftien van de 62 verdachten die de afgelopen week terecht stonden. Zeven van de 62 werden bij verstek berecht. De ande re straffen varieerden van vijf jaar tot levens lange gevangenisstraf. Zestien mensen werden vrijgesproken. f Wereldrecord doorzingen gaat niet door Jri rn eestelijk leven/opinie 2 '■ie iMNENLAND UITENLANO iEURS ;onomie :iden/regio enstverlening port ()p UNST/RTV 1 ITV DDnriQA 11/14 13 13 DEN HAAG - Het kabi net lijkt alsnog bereid de werknemers in de zorg sector meer loonsverho ging te bieden om op die manier de ergste arbeids onrust te voorkomen. Minister De Vries van sociale zaken en staatssecretaris Si mons van WVC hebben de werkgevers in het ziekenhuis wezen (NZF), de welzijnssector (FWW) en de bejaardenoorden (VNB) uitgenodigd voor tus sentijds overleg. Deze bijeen komst wordt donderdag ge houden. Naar verluidt zouden de be windslieden bereid zijn de werkgevers toestemming te geven om de lonen met 3,65 procent te verhogen in plaats van de aanvankelijk toegesta ne 3 procent. Naast die verho ging zouden voor bepaalde groepen personeelsleden nog enkele extra regelingen kun nen worden getroffen.. De bonden in de zorgsector zijn er niet gerust op dat het overleg tussen de bewindslie den en de werkgevers tot be vredigende resultaten zal lei den. De aangekondigde acties in ziekenhuizen en bejaarden huizen zullen dan ook niet worden opgeschort. Morgen worden in 31 ziekenhuizen en verpleeghuizen werkonder brekingen gehouden, voorna melijk in het zuiden van het' land. Voor donderdag staan ac ties op het programma in Noord-Holland, waarna de eer ste actieweek vrijdag wordt be sloten met werkonderbrekin gen in het noorden. In totaal krijgen dezer dagen bijna zes tig zorginstellingen met acties te maken. De regering heeft tot nu- toe steeds vastgehouden aan een loonsverhoging van 3 procent voor de verschillende sectoren in de zorg. De bonden eisen echter loonsverhogingen van 4,5 procent. De werkgevers (di recties van de instellingen) zijn het daar grotendeels mee eens. Zij willen hun werkne mers een „marktconforme" loonsverhoging bieden van om en nabij de 4 procent. Zij vre zen dat ze anders veel perso neel zullen kwijtraken of on voldoende in staat zullen zijn nieuw personeel te werven. Een tweede struikelblok op de weg naar een cao voor de zorg sectoren is de financiering van de loonsverhogingen en de verbetering van andere ar beidsvoorwaarden. Het kabi net stelt dat die grotendeels betaald moeten worden uit verlaging van de pensioenpre mie. Daarnaast zou een deel van de ruimte moeten worden gehaald uit de verlaging van het ziekteverzuim. Werkge vers en vakbonden hebben die manier van financiering eens gezind van de hand gewezen. Pagina 3: Voorzichtig begin acties zorgsector UU|EN HAAG - Voorafgaand aan het North Sea Jazz Festival 1992 jndt op donderdag 9 juli het Midsummer Jazz Gala plaats in het ,2, bin Paviljoen van het Nederlands Congresgebouw in Den 6-2(aag. De ster van dat gala is zanger Tony 'Mr. Romantic' Ben- duttt- 9 e Amerikaanse entertainer, door Frank Sinatra betiteld als 2_gj werelds grootste zanger' komt speciaal voor deze gelegenheid San Francisco overvliegen en wordt als altijd begeleid door (let Ralph Sharon Trio. Voorafgaand aan de show van Tony Ben nett treden op de voltallige Big Band van Lionel Hampton en dé intdekking van het North Sea Jazz Festival 1991, de zangeres lachelle Ferrell. De feestelijke afsluiting van de avond is de tra- cJiotionele Jazz Dance Party, dit keer met AVRO's dansorkest [he Skymasters onder leiding van Herman Schoonderwalt. Voorafgaand aan dit Midsummer Jazz Gala is er een Italian Sum mer Buffet. De toegangsprijs van het Gala, inclusief een glas 5 Jhampagne en het Italian Summer Buffet, bedraagt 185,- per Het Midsummer Jazz Gala wordt exclusief gesponsord 9-ójoor Koninklijke PTT Nederland NV. WASHINGTON/LOS AN GELES De Amerikaan se regering zal ongeveer 600 miljoen dollar (ruim één miljard gulden) ter be schikking stellen - de helft als lening, de andere helft als gift van de slachtoffers van de rellen in Los Angeles. Het Witte Huis wijt de rellen aan het falende welzijnsbeleid van de jarén zestig en zeven tig. President Bush zal nieuwe pogingen doen om conserva tieve wetten door het Congres aangenomen te krijgen over het creëren van onderne mingszones in steden, het aan moedigen van het huizenbezit en het scheppen van banen. Naar verwachting zal Bush niet met ingrijpende nieuwe voorstellen komen om de ras sentegenstelling en armoede aan te pakken, maar bestaande federale wetgeving nieuw le ven inblazen. Bush zei alleen dat „een zeer goed concept" betrekking heeft op de stimulering van het eigen-woningbezit. Een idee waarvoor de regering reeds lange tijd pleit, aldus Bush. Naar zijn zeggen hebben de Democraten, die in het Con gres in de meerderheid zijn, voorstellen van de regering ge blokkeerd. Donderdag al Bush zelf naar de getroffen stad rei zen om polshoogte te nemen. Irak heeft gisteren om een spoedzitting van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties gevraagd naar aanlei ding van de rellen in Los Ange les. Irak vindt dat de raad de schendingen van de mensen rechten bij deze rellen moet veroordelen. De Iraakse stap kwam ongeveer een jaar nadat de Verenigde Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië de Veiligheidsraad ertoe over haalden zich voor het eerst met binnenlandse kwesties te bemoeien door bescherming te gaan bieden aan de Kurdische minderheid in Noord-Irak. Pagina 5: De doughnuts zijn weer te koop in LA Tony Bennett komt speciaal voor het Midsummer Jazz Festival naar Nederland. FOTO:ANP DEN HAAG - De politiekorp sen van de grote steden kam pen na jaren van personeels tekort met wachtlijsten met jongeren die bij de politie wil len werken, zo heeft woord voerder K. Wilting van de ge meentepolitie Amsterdam vanmorgen bevestigd. De wachttijden om aan een poli- tie-opleiding te beginnen be dragen een half jaar tot een jaar. Volgens Wilting is de be langstelling voor een baan bij de politie mede door de lande lijke wervingscampagnes van de afgelopen jaren enorm ge groeid. In Amsterdam wachten daardoor enkele honderden op een opleiding. Wegens een be perkte capaciteit op de oplei dingsinstituten kunnen er voor het Amsterdamse korps echter slechts zestig agenten per kwartaal worden opgeleid. "Tien miljoen gulden schade bij brand 5NSCHEDE - Voor de tweede keer in vijf weken tijd is het lino-complex in Enschede getroffen door brand. De brand in het ude fabrieksgebouw werd vanmorgen om half vijf ontdekt en prgde voor een geweldige rookontwikkeling. De in het oude fa briekscomplex gevestigde garage-en metaalbedrijfjes, stoffe- Ïlïopslag, tuinmeubelopslag en Kringloopwinkel gingen in de /lammen op. De schade bedraagt volgens een woordvoerder van ïe brandweer zeker tien miljoen gulden. 'ïpteekpartij na schoppen kat ngidSIDEN - Een 23-jarige Leidenaar is vannacht in de Lange Lijs et jbethstraat in de rug gestoken. Dit gebeurde nadat iemand uit :t. een groepje van vijf personen naar zijn kat schopte. Een 24-jarige t gWiendin van de man zei hierover iets tegen het groepje, waarna ueiize voor 'hoer' werd uitgemaakt. De man ging hier tegenin waar zoo na een vechtpartij ontstond. Hierbij werd de man in zijn rug ge- stoken. De politie heeft even later twee van de vijf, een 19-jarige Leidenaar en een 17-jarige Haagse, aangehouden op de Nonnen- [brug. Het slachtoffer is overgebracht naar het AZL. FRANKFURT - De grootste Duitse luchtha ven, Frankfurt, ligt van daag voor het eerst tijdens de stakingsacties van het Duitse overheidsperso neel plat. De KLM heeft daarom de vluchten naar Frankfurt en Hannover vanuit Amsterdam en Rotterdam geannuleerd. Transferpassagiers zullen per bus vanuit Nederland naar deze steden worden vervoerd. Vanuit Amsterdam zouden vandaag vier retourvluchten op Frankfurt en drie retour vluchten op Hannover worden uitgevoerd. Vanuit Rotterdam gaat het om drie retourvluch ten op Frankfurt. Het openbaar vervoer en de spoorwegen in vrijwel heel West-Duitsland liggen plat of ondervinden onberekenbaar grote vertragingen. Het inter nationale treinverkeer heeft in tegenstelling tot eerdere mel dingen vandaag geen grote be lemmeringen ondervonden als gevolg van de stakingen in Duitsland. De aansluiting op Nog tien dagen en het begint. Het eindexamen, waar al zo lang tegen opgekeken en naar uitgekeken wordt. Naar schatting zijn er dit jaar 194.000 kandidaten. Veel minder dan vorig jaar toen er nog 210.000 waren. Voor het eerst sinds vele jaren is het aantal daarmee onder de 200.000 gezakt. Tal van de geslaagde kandidaten worden straks traditiegetrouw met naam en toenaam in de kolommen van de krant vermeld. Alle scholen in Leiden en omgeving werken eraan mee, dat de lijsten van geslaagden straks weer compleet in de Leidse Courant staan. Reden om nu al de bon in te vullen, zodat u straks in dubbel opzicht kunt zien hoe geslaagd het allemaal is. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor I slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 19,50. direct een definitief abonnement. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: O maand f. 27,00 (met automatische betaling) O kwartaal f. 82,80. I LO a Dhr/Mevr: I I I Postcode/Plaats: Voorl: Straat: I intercity- en lokale treinen in Duitsland wordt echter steeds moeilijker. Omdat geen onder houd meer wordt gepleegd ko men steeds meer locomotieven en rijtuigen op non-actief te staan. Volgens een verkeersin- formant van de Nederlandse Spoorwegen heeft het beroeps- goederenvervoer van en naar Duitsland nog geen problemen ondervonden. Slechts één ex presgoederentrein, die vanuit Utrecht naar Duitsland zou rii- uitgebreid naar de grootste luchthavens in Duitsland. FOTO: EPA den, staat al een paar dagen in Utrecht vast. „Maar er valt al tijd wel een trein uit", aldus de woordvoerder. I Telefoon: Bd 071-313677 I Of deze bon opsturen in een I open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^^>501 VC Den Haag (voor controle op bezorging) I I I 711848 0030001, j

Leidse Courant | 1992 | | pagina 1