Franse dokwerkers vechten voor privileges Milanese burgemeesters aangeklaagd Zwanezang van Genscher Afghanen vrezen vrede onder Hekmatyar I Eeklóe Somcwt BUITENLAND 'Aldo Moro werd bewust opgeofferd' Cambodjaanse vluchtelingen per trein gerepatrieerd MAANDAG 4 MEI Enver Hoxha opgegraven voor herbegrafenis TIRANA Albanese arbeiders hebben zich gisteren een weg ge baand door zand, beton en ijzer om het lichaam op te graven van de voormalige Albanese communistische leider Enver Hoxha. Hoxha en ongeveer tien andere voormalige communistische kopstukken worden herbegraven op een gewoon kerkhof in Ti rana. Hoxha wist tijdens zijn regime een persoonlijkheidscultus op te bouwen. Hij lag tot gisteren begraven op een heuvel vlak buiten de stad. Inmiddels verachten de meeste Albanezen hun voormalige leider en geven ze hem de schuld van de economi sche rampspoed waaronder hun land gebukt gaat. Hysny Millos- hi. leider van de communistische splinterpartij die als enige aan Hoxha's denkbeelden is trouwgebleven, noemde de herbegrafe nis een „anti-humane en anti-nationale daad". Dit voorjaar ver loor de Socialistische Partij, de opvolger van de Communistische Partij, de meerderheid in het parlement aan de Democratische Partij. De huidige president Sali Berisha ziet als een van zijn eer ste taken de rechtsorde in Albanië te herstellen. Door de armoe de en het wegvallen van het autoritaire communistische regime is de misdaad enorm toegenomen in Albanië. Wegens corruptie Idoor AART HEARING ROME - Twee voormalige burgemees ters van Milaan, Carlo Tognoli en Paolo Pilliteri. zijn zaterdag voor een Milanese rechtbank gedaagd op beschuldiging van heling en corruptie. De beschuldiging vloeit voort uit de be kentenis van Mario Chiesa, een hoge ge meentelijke functionaris die twee maan den geleden op heterdaad werd betrapt bij het aannemen van steekpenningen. Chie sa werkt sinds zijn arrestatie samen met de politie. Hij heeft verklaard dat de voor malige burgervaders tijdens hun ambts periode respectievelijk 750.000 en 1,5 miljoen aan steekpenningen van Milanese ondernemers hebben ontvangen. De soci alist Tognoli, burgemeester van 1976 tot 1986 en zijn partijgenoot en opvolger Pilli teri, die tot 1991 burgemeester was, heb ben de beschuldigingen tijdens een emo tionele persconferentie verontwaardigd van de hand gewezen. Volgens onderzoeksrechter Antonio Di Pietro hebben Milanese politici van vrij wel alle partijen in de afgelopen jaren in totaal een kwart miljard gulden aan smeergeld geïncasseerd. Door de aan klacht tegen de beide oud-burgemeesters wordt nu ook de landelijke politiek be trokken bij het schandaal. Zowel Tognoli als Pilliteri zijn kamerlid en de eerste is bovendien minister van toerisme en cul tuur in de demissionaire regering Andre- otti. Pilliteri is de zwager en naaste ver trouweling van de eveneens uit Milaan af komstige socialistische partijleider Betti- no Craxi. De positie van deze laatste, die tot voor kort gold als de meest waarschijn lijke opvolger van Andreotti, is door de af faire beduidend verzwakt. Craxi heeft in middels toegegeven dat zijn partij door corruptie is 'geïnfecteerd' en grondig uit gemest dient te worden. PARIJS Het werk in de Franse havens ligt op nieuw stil. De 8300 haven arbeiders volharden in hun strijd tegen de wijzi ging van hun statuut. De Franse regering wil van de dokwerkers gewone werknemers maken en de oude regeling, de uit 1947 dateert en die de havenar beiders een aantal specia le voorrechten geeft, af breken. Binnenkort neemt de Franse Tweede Kamer de wet aan die de nieuwe positie van de dok werkers regelt. In afwachting daarvan voeren de arbeiders, gesteund door de vakbond CGT, sinds november vorig jaar verbeten actie. De havens van Antwerpen en Rotterdam profiteren het meest van de si tuatie. Veel vervoerders heb ben besloten om de Franse ha vens te mijden. Het werk ligt nu nog twee dagen per week stil. Maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat een totale staking wordt uitgeroepen. De acties zouden tot nu toe aan de Franse havens 350 miljoen gul den hebben gekost. De Franse dokwerkers moeten net zulke werknemers worden als iedere andere, vindt de Franse regering. Er zijn er op dit moment te veel, ze krijgen te veel salaris uitbetaald, en vaak ook nog om niets te doen, aldus Jean-Yves le Drian, staatssecretaris voor zeezaken uit de inmiddels verdwenen regering van Edith Cresson. Le Drian zag de hoeveelheid aan geboden containers en stuk goed in de Franse havens te ruglopen. Reders prefereerden vooral Antwerpen en Rotter dam. Het overladen zou daar een stuk goedkoper zijn en het aantal stakingsdagen ligt er la ger. Dat alles zou het gevolg zijn van het in Frankrijk in middels beruchte 'statuut uit 1947'. dat de rechtspositie van de dokwerkers regelt. De ha venarbeiders, allen verplicht lid van de communistische CGT, presenteren zich iedere dag op een beurs, waar de stukgoed- en containerbedrij- ven het benodigde aantal werknemers contracteert. De overblijvende arbeiders gaan daarop met behoud van sa laris - weer naar huis terug. Zo is het in de Franse havens niet ongebruikelijk, dat een ar beider 60.000 gulden per jaar verdient voor 140 gewerkte da gen. Het beroep van havenar beider was verder gesloten, want volledig gecontroleerd door de communistische vak centrale. Volgens Le Drian moet daar een einde aan worden ge maakt, willen de Franse ha vens niet volledig worden overspoeld door de Rotterdam se en Antwerpse concurrentie. De cijfers stellen hem in het gelijk. „De kosten voor het uit laden van een ton fruit in Mar seille bedragen honderd gul den. In Antwerpen is dat 63 gulden. Er zijn negentien per sonen nodig om een container schip te legen in Le Havre, tien slechts in Antwerpen", aldus de voormalige staatssecretaris. Hij stelt dan ook voor, dat de dokwerkers in vaste dienst ko men bij de stukgoed- en con- tainerbedrijven. Concreet houdt dit in dat 3600 van de 8300 havenarbeiders op straat komen te staan. Verder zouden de 'vaste' dokwerkers een maandsalaris ontvangen, iets dat ze nu niet hebben. Le Dri an denkt zo de rechtspositie van de overblijvende havenar beiders te verbeteren. Per ha venstad zouden de onderhan delingen met de overslagbe drijven worden gevoerd. Toen hij zijn plannen in no vember vorig jaar presenteer de, besloot de CGT om twee da gen per week het werk neer te leggen. Alleen in Saint-Nazai- re was een meerderheid over tuigd van de zin van de plan nen van Le Drian. De rest voert sindsdien actie. Toen de staatssecretaris begin april werd vervangen door Charles Josselin dacht de CGT dat ze het pleit had gewonnen. Maar de nieuwe bewindsman is net zo vastbesloten om een einde te maken aan de voorrechten van de havenarbeiders. Het ziet er dus naar uit dat de pro testerende havenarbeiders aan het kortste eind trekken. De publieke opinie heeft zich te gen hen gekeerd en de opposi tiepartijen zijn eveneens voor de invoering van een nieuw statuut. Ook in een ander op zicht is de zaak rond de Franse havens een duel dat met veel aandacht wordt gevolgd. Als de hervorming wordt doorge zet, verliest de ooit almachtige CGT een nieuw stukje van zijn prestige. GUIMARAES - Hans-Die- trich Genscher, de scheidende Duitse minister van buiten landse zaken, genoot zicht baar. Met een glas wijn in de hand drentelde hij zaterdag middag over de binnenplaats van het middeleeuwse kasteel van Guimaraes in Noord-Por- tugal. Voor de laatste keer was hij voor een informeel gesprek met zijn elf EG-collega's bij een. die hij, met ettelijke tien tallen tv-camera's op zich ge richt, als zijn „familie" zei te beschouwen. De vertrekkende minister maakte zelfs oprecht gewag van zijn ontroering. Hij zei zich te koesteren aan „het mooiste gevoel op dit soort bij eenkomsten echte vrienden te mogen ontmoeten". Achttien jaar heeft Genscher de Europese zaak gediend en zijn collega's wensten zijn af scheid dan ook niet onopge merkt voorbij te laten gaan. Na het diner van afgelopen vrij dagavond zongen ze hem toe, aangevoerd door de Portugese minister Deus de Pinheiro, die zich bij die gelegenheid ont popte als een vaardig bariton. „Eigenlijk neem ik geen af scheid van Europa", aldus Genscher op het binnenplein van het 'Castelo' van Guima raes. „Ik ga in de Bondsdag op nieuw de Europese zaak die nen op een wijze een Duits-Eu ropeaan waardig". Terwijl de senior van de Europese poli tiek zijn zwanezang zong. hield minister Van den Broek zich enigszins op de achter grond. Niettemin wordt hij, na het vertrek van Hans-Dietrich Genscher, de langst dienende minister in de Europese club van twaalf. Tijdens zijn laatste bezoek aan Bonn, twee weken geleden, kwam Van den Broek trouwens nog indringend met Genscher op het Joegoslavisch conflict, dat tot vele misver standen tussen beide mannen heeft geleid, te spreken. Van den Broek hield Genscher voor, dat grote haast in die kwestie niet geboden was. Of dacht Genscher dat de wereld in een maand tijd ingrijpend zou veranderen?, vroeg Van den Broek. „Jazeker, zelfs in minder dan een maand", ant woordde Genscher. Toen die laatste enkele dagen later zijn vertrek aankondigde, begreep Van den Broek pas wat zijn Duitse collega precies had be doeld. ROME - Aldo Moro, de voor zitter van de Italiaanse chris ten-democratische partij (DC) die in 1978 na een gevangen schap van 55 dagen door de Rode Brigades werd vermoord, is bewust geslachtofferd door zijn eigen partijgenoten. Dat zegt ex-president Francesco Cossiga in het eerste interview na zijn aftreden. Het interview verscheen gisteren in de Cor- riere della Sera. De uitspraak van Cossiga, die ten tijde van het drama minister van bin nenlandse zaken was, staat loodrecht op het officiële standpunt, dat zegt dat de DC al het mogelijke heeft gedaan om Moro te redden. De affaire- Moro is nog steeds een zwart gat in zijn eigen verleden en dat van de DC. Cossiga, die tij dens het gesprek in tranen uit barstte, liet als bewijs daarvan de witte vlekken op zijn han den en gelaat zien, de sympto men van een psychosomati sche ziekte waaraan hij sinds het Moro-drama lijdt. Uit late re getuigenissen van leden van de Rode Brigades is inderdaad gebleken dat een symbolisch gebaar voldoende was geweest om het leven van Moro te red den. De DC-leiding weigerde echter principieel iedere concessie aan het terrorisme. Tegelijk is het geen geheim dat Moro als theoreticus van de kort daar voor tot stand gekomen sa menwerking met de commu nisten binnen zijn partij veel vijanden had. Politie Luik blijft hongeren voor loon LUIK De politie van Luik is na een week hongeren van plan haar actie vooT meer loon en betere den op te geverft Een bod van de burgemeester van de „vurige stede", Schlitz, voor een loonsverhoging van 4,3 procent, werd ge week van de hand gewezen. De bonden van de eisen een verhoging van 20 procent. Door de Luik nu alleen het hoofdcommissariaat nog open. De agenten hebben inmiddels een medische dat zij niet in staat zijn te werken. Vorige week den de attesten door de Luikse onderzoeksrechter in nomen. De magistraat wil nagaan of de medische niet ten onrechte zijn ingediend. De politieagenten van begin vorige week in hongerstaking gingen, zeggen de ge bevriezing van hun inkomen beu te zijn. Luik staat nancieel wanbeheer al enkele jaren onder curatele van het se gewest. Om de financiën weer op orde te brengen zijn pende bezuinigingsmaatregelen ingevoerd. Voor het personeel van de stad betekent dat dat zij steeds gaan verdienen. PESHAWAR Een zwar te tulband om zijn hoofd en een woeste baard vor men zijn handelsmerken. Hij spreekt zacht en glim lacht daarbij. De beschuldigingen tegen hem liegen er echter niet om. Zo zou hij vrouwen die weiger den een sluier te dragen, zoals de strenge islamitische regels voorschrijven, zuur in het ge zicht gegooid hebben en werd hij in de jaren zeventig van de universiteit van Kabul verwij derd wègens zijn vermeende betrokkenheid bij de moord op een medestudent. Gulbuddin Hekmatyar, de lei der van de fundamentalisti sche guerrillabeweging Hezb- i-Islami (Partij van God), is de meest gevreesde rebellenlei der uit de oorlog in Afghanis tan. In de straten van Kabul wordt hij evenzeer gehaat als Najibullah in de vluchtelin genkampen in Pakistan. En veel Afghanen zijn van me ning dat er in hun land geen vrede mogelijk is zolang Hek matyar niet van het toneel ver dwijnt. Hekmatyar is een sluwe en ambitieuze leider. Zijn fanatie ke volgelingen staan rondom Kabul opgesteld en Hekmaty ar eist dat de strijders van Ah med Shah Massoud de samen werking staken met de militie van Rashid Dostum, die door de gevluchte president Naji bullah in het leven werd geroe pen. De militie van Dostum be staat uit leden van de Oez- beekse en Toerkmeense bevol king in het noorden en werd door Najibullah ingezet tegen de Pathanen, de bevolkings groep uit het zuiden waartoe Hekmatyar behoort. De militie sloot zich bij de rebellen van Hekmatyars rivaal Massoud aan, wat de val van Najibullah bewerkstelligde. Massouds re bellen en de militie namen de afgelopen week de hoofdstad in. Als de militie niet binnen een paar dagen' vertrekt, wordt Kabul aangevallen, zei Hekmatyar. Weinigen geloven echter dat zijn guerrillalegertje hiertoe in staat is, maar de vuurkracht van Hezb-i-Islami is krachtig genoeg om Kabul met de grond gelijk te maken. Droom Talloze malen verwierp Hek matyar de vredesvoorstellen om een einde te maken aan de veertien jaar durende oorlog. De voorstellen kwamen niet tegemoet aan zijn eis de door de Sovjets geïnstalleerde rege ring van Najibullah te vervan gen door een fundamentalisti sche islamitische macht. Bo vendien zaten er volgens Hek matyar steeds buitenlanders achter. In de jaren zeventig vocht hij tegen de socialisti sche regering van Mohammed Daoud, die in 1973 de monar chie in Afghanistan om zeep had geholpen en regeerde tot dat hij zelf tijdens een commu nistische militaire coup ge dood werd in 1978. Vanaf 1974 In de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gisteren meer dan honderd vrachtauto's met meel, suiker, medicij nen en bakolie gearriveerd. Er is nu voor de komende twee of drie maanden brood. Ook de electriciteits- voorziening werd hersteld. fotclepa rbeelt voerde Hekmatyar zijn jiGoed (heilige oorlog) vanuit PajHey tan. Hij werd een trouwe bcpr d genoot van de Pakistaanse|— litaire leider generaal Moh^_ med Zia ul-Haq, die met matyar de droom deelde een pan-islamitische conf^H ratie die zich uitstrekt van kije tot aan westelijk China^^B Nadat 115.000 Sovjèt-troe^^B in 1979 Afghanistan bin^H stroomden, werd Pakistan frontlijnstaat in de oorlog het westen tegen het comi^H nisme. Honderden miljoe^H dollars aan wapens en voo^H den werden naar de guerri^H strijders gesluisd. Het groo^H deel hiervan kwam bij Heki^H tyar terecht omdat deze I Hezb-i-Islami tot de meest disciplineerde en fanati^H strijdmacht wist te mak^H Lange tijd werd aangenon^H dat Hekmatyar de enige die de regering in Kabul om^ kon werpen. Maar na de terugtrekking het Rode Leger in 1989 kwam hier in, niet in de laatste plaats dij de toedoen van Hekmatyar z(jn n, die zich meer en meer - - het westen en in het de Verenigde Staten, te zetten. Twee jaar werd in een rapport van Amerikaanse congres geuit op de steun aan de cale leider die werd ven als niets ontziend en logisch onhoudbaar. Afghaanse brandmerkten hem als moordenaar. Yunis Khalis, fundamentalistische geest ke die met Hekmatyar bral zijn eigen Hezb-i- vormde. beschuldigde tyar ervan veel rebellen moord te hebben die het eens waren met zijn van de islam. SISOPHON/PHNOM PENH Toen de aftand se, negen wagons tellende trein met de blauwe vlag van de Verenigde Naties tot stilstand kwam aan de rand van de Cambodjaan se hoofdstad Pnomh Penh, riep de 59-jarige Mon Phoun: „Heeft ie mand mijn zoon Van en mijn dochter Semean ge zien? Mijn zoon heeft een donkere huid en mijn dochter een schoonheids vlekje. Ik heb al dertien jaar niets van ze gehoord". De 38-jarige Sin Voeurig, voor de eerste keer sinds haar vlucht in 1979 terug in haar ge boorteland, had misschien nieuws: „Ik ken twee mensen die ze waarschijnlijk in het kamp hebben gezien, maar ze zitten niet in de trein". Deze keer had ze geen geluk, maar Mon Phoun blijft het proberen. De treinreis van Sisophon bij de Thaise grens naar Phnom Penh roept beelden op van de terugkeer van de Duitse krijgsgevangenen uit Siberië. Ook toen stonden moeders met foto's van hun geliefde zo nen op de stations. De inwo ners van Phnom Penh onthaal den de trein met angstige maar optimistische reizigers. De treinreis was een primeur op Cambodja's moeizame weg naar de vrede, een twaalf uur en 360 kilometer lange rit dwars door Cambodja. Ruim zeshonderd vluchtelingen die sinds 1979 in Thailand in kam pen hebben gewoond keerden terug naar huis. Het was de eerste repatriëring per trein sinds de operatie om 370.000 vluchtelingen terug naar Cam bodja te brengen vorige maand van start ging. Ik reed twee uur mee in de trein en stapte in in het dorpje Krai Lovea, waar twee jaar ge leden een groot aantal treinrei zigers werd vermoord bij een hinderlaag van de Rode Khmer. De dorpelingen liepen uit om de 'sneltrein', die met niet meer dan zo'n 35 kilome ter per uur voorttufte, te zien. Naast de vluchtelingen waren twintig soldaten aan boord en een medisch team van de Ma- laysische troepen die deel uit maken van de vredesmacht van de VN in Cambodja. De operatie was op touw gezet door hel Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Sommige van de passagiers, afkomstig uit groepen die het regime van Phnom Penh be streden hebben, hadden niet echt vertrouwen in hun terug keer. „Ik ben erg bang", zei Van Chom, vijftig jaar en moe der van zeven kinderen. „Hoe wel ik me als vrijwilliger heb aangemeld, wil ik nu eigenlijk niet meer terug". „Er wordt gezegd dat er nog steeds Vietnamese troepen zijn in Cambodja. Ik heb alleen maar besloten om terug te ke ren omdat de vredesmacht hier is. Maar nu ben ik erg bang". De Rode Khmer zeggen in hun propaganda-uitzendin- gen dat er nog steeds Vietna mese troepen in Cambodja zijn, alhoewel deze zich in 1989 hebben teruggetrokken. Het merendeel van de terugke rende vluchtelingen kwam uit een kamp van de Rode Khm in Thailand. „De mensen vt 1 Pol Pot komen terugar 1 schreeuwden sommige Cark v bodjanen toen de vluchteli gen de grens over gebrac werden om in Sisophon op trein te stappen. Óp het ve woestte platteland waren 1 mensen evenwel niet vijandi En in Phnom Penh wartmu: spandoeken te zien met te 'rd° sten als: ,,De grote Khmer-f Jet milie eindelijk herenigd". di Bij hun aankomst buitt Phnom Penh werden de vluc en<I telingen naar een opvangce^ve' trum gebracht. Vandaar zulltdri zij verder reizen naar Kor ,rJc pong Speu, vijftig kilometre ten zuiden van de hoofdsta "ng waar de meesten hopen ee1 aa stukje mijnenvrij land te kr Min gen om te bewerken. npo (c) The Timfeeu\

Leidse Courant | 1992 | | pagina 6