Herstel Los Angeles onbegonnen werk ,Izetbegovic heeft anschappen niet neer in de hand" Mogelijk ook stakingen bij Duitse televisie BUITENLAND Jesterse burgers iruggehaald t Sierra Leone Griekenland blijft erkenning van Macedonië blokkeren Gomatit MAANDAG 4 MEI 1992 ÈETOWN Wegens de aanhoudende onrust in Sierra bne, waar president Joseph Momo vorige week door staatsgreep werd afgezet, zijn de VS en Frankrijk be- hnen met het evacueren van burgers. Gisteren zijn 270 [erikanen geëvacueerd. Frankrijk stuurt een vliegtuig 160 toeristen terug te halen. De leider van de na de ktsgreep aangetreden militaire staatsraad, luitenant- lonel Yayah Kanu, is gevangengezet en vervangen door ('tweede man van de junta, de 27-jarige kapitein Valenti- Strasser. Kanu zou zich de woede op de hals hebben ge- 'S kid van de 22 leden tellende militaire staatsraad door te Hdaren niet te zullen samenwerken met politici van de positie, omdat het merendeel van hen tot de partij van Jafgezette president Joseph Momoh had behoord. Mafiabestrijder in parlement PALERMO - Leoluca Orlando (44), de voormalige burgemeester van Pa lermo die uitgroeide tot de bekendste Italiaanse mafiabestrijder, wordt lid van het nationale parlement. Zijn anti-mafiapartij, La Rete, heeft tij dens de in april gehouden parle mentsverkiezingen 25 procent van de stemmen in Palermo gehaald. Orlan do liet weten de strijd tegen de mafia voort te zettèn. Hij wil ondermeer de parlementaire onschendbaarheid op heffen en een ontwikkelingspro gramma voor Sicilië tegenhouden. De miljoenen die hiermee gemoeid zijn verdwijnen volgens Orlando in de zakken van corrupte politici en verrij ken de mafia. Ziekten eisen jaarlijks vijftig miljoen levens GENÈVE - Ieder jaar sterven er door ziekte bijna 50 miljoen mensen over de hele we reld. Driekwart van de slachtoffers valt in de ontwikkelingslanden. Als de gezondheids zorg beter zou zijn, hadden zeker 20 miljoen levens kunnen worden gered, zo meldt de Wereldgezondheidsorganisatie van de Vere nigde Naties (WHO) vandaag. Eénvijfde van de wereldbevolking, één miljard mensen, lijdt aan een ziekte. Ziekten aan hart en bloedsomloop veroorzaken de meeste slachtoffers, gevolgd door zware ademha lingsproblemen, kanker en diarree. De WHO verwacht dat tussen nu en het jaar 2000 tussen de 30 en 40 miljoen mensen be smet zullen worden met het HIV-virus dat aids kan veroorzaken. Aanval op Stepanakert STEPANAKERT - Azerbajd- jaanse troepen hebben gisteren een grootscheepse aanval op de hoofdstad Stepanakert van de Ar meense enclave Nagorno-Kara- bach geopend. Naar schatting 1500 Azerbajdzjaanse troepen, ondersteund door Mi-24 helikop ters en pantservoertuigen, na men vanuit de omgeving de stad onder vuur. Als gevolg van de be schietingen zouden al zeker der tien mensen om het leven zijn ge komen. Het Azerbajdzjaanse of fensief werd zaterdag ingeluid met langdurige artilleriebeschie tingen. Vier vrouwen en twee ba by's werden gedood toen een ra ket insloeg in een kliniek. Man bij Burmaanse oppositieleidster RANGOON - De Britse echtgenoot van de Burmaanse oppositieleidster en No belprijswinnares Aung San Suu Kyi heeft zaterdag voor de eerste keer sinds bijna driejaar een bezoek aan zijn vrouw gebacht. De militaire junta van Burma gaf hiervoor vorige maand toestem ming. De Brit Michael Aris arriveerde zaterdag in Rangoon en reisde direct door naar de woning van Suu Kyi. De toestemming voor Aris' bezoek aan zijn vrouw is een van de verrassendste ontwikkelingen sinds het aantreden van generaal Than Shwe als junta-leider en premier ruim een week geleden. Sinds dien zijn 48 politieke gevangenen vrijge laten. Rechts parlementslid bekent bomaanslag JOHANNESBURG - Het recht- se Zuidafrikaanse parlementslid Koos Botha heeft bekend vorig jaar de bomaanslag gepleegd te hebben op een zwarte basisschool in Pretoria. Botha deed dit nadat bekend werd dat de gesloten school de deuren zou openen voor het geven van onderwijs aan zwarte kinderen. Er vielen geen slachtoffers. Botha zegt dat hij gefrustreerd was over de verdwij ning van de apartheid en de op komst van zwarte politieke groe peringen. Nu zegt hij zijn mening veranderd te hebben en verklaar de tegen het gebruik van geweld te zijn. Hij is onafhankelijk parle mentslid. ill Vervolg van de voorpagina) )S ANGELES - Burge- eester Tom Bradley van >s Angeles heeft evene- entenorganisator Peter ïberroth, dezelfde die >k de Olympische Spe- n van 1984 in Los Ange- opzette, aangesteld om it herstel van de stad te ordineren. taak leek gisteren legonnen werk. Hier en ar werden wat glasscherven n het trottoir geveegd, ter- 1 langs de kilometerslange kaarsrechte straten en la- n van South Central de rava- tot aan de horizon reikte. In ;aal zijn in LA vijftig doden 2100 gewonden gevallen in ie dagen van onlusten, rechtbanken van Los Ange- hebben het hele weekeinde lorgewerkt om de meer dan gearresteerde burgers rmeel in staat van beschuldi- ng te stellen - en vervol- 'ns over het algemeen weer ij te laten. De massa's goede ren die door plunderaars uit winkels zijn geroofd, begon nen in het weekeinde beetje bij beetje tevoorschijn te ko men op geïmproviseerde marktjes die door de rovers op de trottoirs werden gehouden. Een 'koopman' bezwoer zijn klant dat hij het aangeboden kleuren-tv-toGstel niet zelf had gestolen. Maar hij erkende dat het van een plundering afkom stig moest zijn en deed het daarom voor slechts 30 dollar van de hand. De orde in LA wordt nog steeds gehandhaafd door zwaar bewa pende politie en door troepen van de Nationale Garde. Fede rale soldaten zijn niet ingezet. Wel heeft president Bush de zwaarst getroffen delen van Los Angeles tot federaal ramp gebied verklaard. Daardoor komen winkeliers in aanmer king voor rente-vrije leningen om hun zaak weer op te bou wen. De meesten van de gedu peerde middenstanders zijn Aziatische en Latijns-Ameri kaanse immigranten. In hun kring zijn de verslagenheid en de wrok tegen de zwarte buurt genoten groot. „Alles wat we door jarenlang keihard werken met het hele gezin hadden op gebouwd, is in een half uur door een bende losgeslagen jongens vernield. Ik begrijp hun woede om de vrijspraak van die agenten die Rodney King hebben afgeranseld. Maar waarom moesten ze ons straffen?", zei een huilende ei genares van een uitgebrande wasserette. Veel inwoners van Los Angeles, die de stad uit wa ren gevlucht, zijn gisteren weer naar hun huizen terugge keerd. Velen hadden enkele nachten doorgebracht op de stranden benoorden en bezui den de stad. Grote delen van het strand van Los Angeles zelf waren als gevolg van de avondklok verboden gebied. Toerisme Veel zwarte leiders in LA en el ders in het land vrezen dat hun bevolkingsdeel als geheel ex tra discriminatie zal ondervin den als gevolg van de nu voor bije rellen. Zij beklemtonen dat een relatief gering aantal zwarten heeft deelgenomen aan de vernielingen, dat ook Latino's en blanken zich heb ben misdragen en dat de over grote meerderheid van zwart Amerika ondanks enorme eco nomische problemen geweld afwijst. Het gemeentebestuur van LA en de regering van de staat Californië op hun beurt zijn bang dat hun regio blij vende schade ondervindt van het gebeurde, omdat buiten landse toeristen weg zouden kunnen blijven en midden standers zouden willen weg trekken naar andere delen van de VS. Veel vakantiereizen van Japanners naar Californië (een van de grootste inkomsten bronnen van de regio Los An geles) zijn in de afgelopen da gen afgelast. Reisbureaus voorzien dat het toerisme van uit Azië (naar onder meer Hoolywood en Disney World) langdurig op een laag pitje zal blijven. Er was al maanden lang sprake van een anti-Ja panse atmosfeer in de VS als gevolg van handelsconflicten. De tv-beelden van Aziaten die zich binnen Amerika met vuurwapens moesten verdedi gen tegen Amerikanen, heb ben daarom extra diepe indruk gemaakt in Japan. Met een tuinslang probeert deze Amerikaan de smeulende resten te doven van één van de vele uitge brande gebouwen in Los Angeles. FOTO: EPA Iran en China: VS schenden mensenrechten TEHERAN - Iran, China en Israël hebben de rellen in de VS ernstig veroordeeld. „De wereld is getuige van een vol ledige schending van de men senrechten in de Verenigde Staten. Vandaag zijn de VS ge dwongen het gordijn op te ha len dat ze zich hadden aange matigd en dat ze gebruikten om onze natie aan te vallen", aldus de Iraanse president Ali Akbar Rafsanjani. China, dat net als Iran vaak kritiek krijgt van de VS vanwe ge de slechte toestand van de mensenrechten, noemt de rel len het gevolg van ernstige ras- sendisriminatie en wangedrag van de politie in de VS. „Het raciale conflict in Los Angeles is iets ongelukkigs, maar niet toevallig. Het onthult dat schendingen van mensenrech ten zoals ernstige rassendiscri minatie en misbruik van ge weld door de politie bestaan in de VS", stelt het Chinese mi nisterie. Links en rechts in Israël verge lijken de rellen in Los Angeles met de opstand van de Palestij- nen in de bezette gebieden. „Intifadah in Los Angeles", luidde gisteren de kop van de grootste krant van Israël, Ye- dioth Ahronoth. ;EN: 2 Vervolg van de voorpagina) jkRAJEVO - Bosnische rijders hebben gisteren !gen federale legervoer tuigen veroverd, zo heeft 6 G-gezant Colm Doyle 3 ?rnomen. oyle liet weten nog niet uit 2i ïafhankelijke bron een be- 093 jstiging te hebben gekregen i 'er de gebeurtenissen, maar oeg zich af of de Bosnische •esident Izetbegovic zijn Manschappen in de hand ;eft. 105 eneraal Milutin Kukanjac, de Jlevelhebber van de federale oepen in Bosnië, leidde het teren aangevallen konvooi, Kiaar wist te ontsnappen. „Ik eet niet wat er verder gaat ko- ien. Meer dan de helft van de aertuigen werd (van het kon- ooi) afgescheiden en omsin- 13 eld. Mensen werden ver- ïoord, geheel ontkleed, het verschrikkelijk", aldus, en geëmotioneerde Kukan- !ac. Kukanjac en de naar schat- 7 ing 500 militairen die deel uit naakten van het konvooi, za- en het afgelopen weekeinde 'ast in hun hoofdkwartier in Sarajevo dat door Bosnische noslim-milities werd omsin- eld. SG-waarnemers besloten gis- eren hun werkzaamheden 'oor onbepaalde tijd op te ihorten na de dood van de lelgische EG-waarnemer Ber- rand Borrey. Deze kwam za terdag om in een vuurgevecht bij Mostar. De Belgische waar nemer begeleidde een Bosni sche elektromonteur die een beschadigde elektrische in stallatie in het zuiden van de republiek moest repareren. Zijn stoffelijke resten zijn in middels overgebracht naar Split voor autopsie. De EG heeft een onderzoek ge opend naar zijn dood. Volgens een plaatselijke onderzoeks rechter werd de waarnemer ge troffen door een groot stuk ge schut dat werd afgevuurd van de kant van het Joegoslavische leger en Servische eenheden. Het Belgische ministerie van buitenlandse zaken zei zondag over de doodsoorzaak nog in het duister te tasten. Het Joe goslavische leger meldde dat Borrey werd getroffen bij een aanval door een federale heli kopter. Het federale ministerie van defensie liet weten de dood van Borrey te betreuren. Al eerder schortten de EG- waarnemers de controle op het staakt-het-vuren op toen in ja nuari in Kroatië een van hun helikopters werd neergescho- ten door de Joegoslavische luchtmacht waarbij de vijf in zittenden omkwamen. De speciale VN-afgezant voor Joegoslavië, Marrack Goul- ding, is vandaag in Belgrado gearriveerd om de mogelijkhe-' den na te gaan voor een statio nering van een VN-vredes- macht in Bosnië-Hercegovina. Goulding reist ook naar Sara jevo en Zagreb. Een moslim-strijder in Sarajevo schreeuwt het uit van de pijn. GUIMARAES - Dè twaalf machteloze, maar zeer geïrriteerde EG-lan- den hebben het afgelopen weekeinde hun bereid heid uitgesproken om de afgescheiden Joegoslavi sche republiek Macedonië op termijn te erkennen. Zij stellen daarbij echter als voorwaarde dat Mace donië pas formeel erkend wordt, als het de naam wij zigt. Die formele erkenning werd door de Griekse premier Mit- sotakis, die op dit ogenblik ook als minister van buitenlandse zaken optreedt, onmogelijk ge maakt omdat Athene vindt dat de voormalige Joegoslavische republiek niet de naam Mace donië mag dragen. De EG is overigens bereid elke naam die aanvaardbaar is voor beide partijen te accepteren. Minister Van den Broek zei eergisteren in Guimaraes dat als er geen oplossing voor het vraagstuk van de naamgeving komt, de individuele leden van de EG zich over dat probleem moeten gaan beraden. Dat be tekent dat het overgrote deel van de EG-landen overweegt buiten het verband van de Ge meenschap tot afzonderlijke erkenning van Macedonië over te gaan. Dat kan tot grote span ningen met Griekenland lei den, waar de emoties over de Macedonische kwestie zo hoog zijn opgelopen dat ook premier Mitsotakis niet bij machte is iets te doen. Twee weken gele den ontsloeg de premier zijn minister van buitenlandse za ken Samaras. Bosnië De EG-ministers spraken ook hun grote zorg uit over het toe nemend geweld in Bosnië- Hercegowina. Ze besloten evenwel met het nemen van verdere stappen te wachten totdat de speciale VN-afgezant Goulding zijn missie naar Bos nië heeft voltooid. Ofschoon veel EG-ministers bijzonder geïrriteerd zijn over de hou ding van Servië en het federale leger in het conflict, besloten ze de relaties met Belgrado vooralsnog gaande te houden. „We moeten met Servië blijven praten, omdat dat de enige mo gelijkheid is om tot een poli tiek akkoord te komen", aldus minister Van den Broek. Zijn Duitse ambtgenoot Genscher maakte het Servisch leider schap ernstige verwijten, om dat dat het federale leger op leidt, bewapent en betaalt, en daardoor de agressie in Bos- nië-Hercegowina in de hand werkt. De nieuwe door Servië en Montenegro uitgeroepen Joe goslavische ï-epubliek zal voor lopig niet door de EG-landen worden erkend als opvolger- staat van het voormalige Joe goslavië. Volgens de EG-mi- nisters moeten alle republie ken van het vroegere Joegosla vië samen beslissen welke de opvolger-staat zal zijn. Dat kan volgens Van den Broek gebeu ren in het kader van de Joego slavische vredesconferentie die door de EG in gang is gezet. l\ (APITEIN ROB - DE ONDERWERELD VAN PROFESSOR LUPARDI 1136 - De mannen staan stomverbaasd, wanneer ze de wonder- j baarlijke instrumenten zien, die in het laboratorium van Lupardi staan opgesteld. Ze begrijpen er niets van en erg op hun gemak voelen ze ']j zich niet. "Uw voorouders komen immers uit Frankrijk, nietwaar?", !7 vraagt Lupardi, wanneer ze voor het televisietoestel staan. De man- 7 nen knikken. "Dan zal ik u eens laten zien, hoe het er daar uitziet", 7 zegt Lupardi en draait aan een paar knoppen. Even later verschijnen 6 l beelden van Parijs op het scherm. De mannen raken nu helemaal van streek en zouden het liefst zo snel mogelijk willen vluchten. Maar dat moet Lupardi voorkomen. Hij geeft Yoto een sein; de kleine Ja panner richt een lamp op de mannen, die ultrantichagrinstralen uit zendt. Wie daarmee wordt bestraald, wordt bijzonder vrolijk gestemd en verliest bovendien tijdelijk zijn geheugen. (vervolg van voorpagina) FRANKFURT - De Duitse vakbond van het post- en tele- communicatiepersoneel over weegt acties bij de nationale radio enHelevisie. Een woord voerder van de vakbond waar schuwde er gisteren in Bild am Sonntag voor, dat als de werk gevers blijven weigeren te on derhandelen over de geëiste loonsverhoging, „de televisie schermen wel eens zwart kun nen worden". De vakbond ÖTV heeft voor vandaag meer dan 220.000 le den opgeroepen het werk neer te leggen. Aan het begin van de tweede stakingsweek verdub belt de bond hiermee het aan tal stakenden. Het openbare leven in Duitsland wordt al een week lang getroffen door de stakinger) van het overheids personeel. Vandaag ging het personeel op een groot aantal vliegvelden in staking. In een groot aantal steden ligt het streekvervoer stil en wordt er geen huisvuil opgehaald. Ook het personeel van sluizen in ri vieren en kanalen blijft in sta king. Terwijl in de eerste sta kingsweek het gezondheids wezen, nuts- en verzorgingsbe- drijven zwaartepunten vorm den in het arbeidsconflict, wil de ÖTV nu de staking uitbrei den naar de verpleegafdelin- gen in ongeveer 90 ziekenhui zen. De bond legt er overigens de nadruk op dat geen patiënt bang hoeft te zijn dat hij of zij als gevolg van de staking ver waarloosd wordt. De vakbond ÖTV eist een loonsverhoging van 9,5 procent,' terwijl de werkgevers niet verder willen gaan dan 4,7 procent. De stad Aken akkoord is gegaan met een loonsverhoging van 5,8 procent voor zijn ambtenaren De stakingen in de stad wer den afgeblazen. Onderhande laars namens de federale over heid, de deelstaten en de meentelijke overheden en ver tegenwoordigers van de vak bonden zouden vandaag wee rond de tafel gaan zitten. Bijeenkomst mensenrechten verboden JAKARTA De Indonesische politie heeft dit weekeinde een bijeenkomst over mensen rechten verboden die belegd was door islamitische intellec tuelen. De politie beval de In donesische Associatie van Isla mitische Intellectuelen (ICMI) de vergadering zaterdag af te gelasten omdat de organisatie geen vergunning had. „Wij hebben in het verleden soort gelijke bijeenkomsten gehou den, maar toen deden de auto riteiten niets. Ik weet niet waarom deze keer wel", aldus een zegsman. Hij zei dat de be weging niets wist van een ver bod van de regering op verga deringen van meer dan 50 mensen tussen 2 mei en 16 juni met het oog op de aan staande verkiezingen.

Leidse Courant | 1992 | | pagina 5