Nieuwe Kamer trekt 100.000 bezoekers CDA overvallen door wending bij PvdA Van Rooy: bedrijfsleven heeft kansen in Taiwan BINNENLAND leidócSouocmt MAANDAG 4 MEI 1992 anval Deetman op Eerste Kamer EN HAAG - Voorzitter Deetman ji de Tweede Kamer voelt niets ior een dialoog met de Eerste Ka- er over een vorm van samenwer- A ng in moeilijke politieke kwesties. ,{j heeft dat zaterdag gezegd op de tOS-radio, die tijdens de tweede en dag in het nieuwe kamerge- n. tyuw een uitzending verzorgde van- het Binnenhof. imervoorzitter Deetman reageer- u. daarmee op de oproep van zijn llega Tjeenk Willink van de Eer- ZlKamer, die dinsdag bij de ope ning van de nieuwe vergaderzaal de lksvertegenwoordigers heeft uit- ige nodigd om voortaan meer te over- zinaggen over hete politieke hangij- rs. betman toonde zich zaterdag geïr riteerd over de opstelling van vla hi Tjeenk Willink. „Hier wordt de da gelijkse politiek gemaakt. Het kan niet zo zijn dat de Eerste Kamer be paalt wat de Tweede Kamer moet doen. Ik ben daar niet enthousiast over", zei hij. De voorzitter van de Tweede Kamer wees er op dat de Eerste Kamer wetsontwerpen van het kabinet al tijd kan afkeuren als zij het er niet mee eens is. De Tweede Kamer be oordeelt het kabinetsbeleid op zijn politieke meritus, terwijl de Eerste Kamer meer een technische beoor deling behoort te geven. De laatste jaren bedrijft de Eerste Kamer meer en meer politiek, waar door het voortbestaan van het kabi net nogal eens aan een zijden draad je heeft gehangen. Deetman vindt dat daar een einde aan moet komen. V De total vernielde taxi en de zwaar beschadigde auto na het dodelijke ongeval in Heerlen. I Taxi geeft brandweerauto geen voorrang: twee doden koeien dood HEERLEN - Door een botsing tussen in vlammenzee een taxi en een brandweerauto zijn za terdagavond tegen middernacht in HARDENBERG - Heerlen twee inwoners van Simpelveld Door brand zijn het gedood. Drie personen, eveneens uit afgelopen weekein- Simpelveld. werden zwaargewond en de in Hardenberg zijn in het ziekenhuis in Heerlen opge- 280 koeien om het nomen. De vijf mannen zaten in de taxi. leven gekomen. Het De chauffeur, een 24-jarige man uit vuur ontstond na- Kerkrade, liep een lichte shock op. Hij dat een hoofdzeke- kon na behandeling in het ziekenhuis ring van een stal weer huiswaarts keren. was doorgeslagen. Volgens de politie heeft de taxichauf- Een ventilator bleef feur op een kruispunt in Heerlen geen als gevolg hiervan voorrang verleend aan de brandweerau- zolang draaien dat to die met zwaailichten op weg was naar er oververhitting een containerbrand. De taxi werd totaal ontstond. De scha- brandweer- vernield. De brandweerauto liep grote de beloopt enkele I FOTO: ANP schade op. tonnen. n I HERMAN ROSENBERG an i ,sA)EN HAAG - Gedrang lanaj de ingang, de Lange mejoten volledig geblok keerd, paniekerig kamer- en dat alles om- poeld door druk tromge- bffel en trompetgeschal uan aan- en afmarcheren- prje muziekkorpsen. Het elijfest rond de opening van nieuwe Tweede Kamer werd dit weekeinde nog eens dunnetjes overge daan. Dat er veel publieke belang stelling is voor het granieten gebouw, bleek vrijdag al toen 30.000 mensen kwamen kij ken. Maar de drommen men sen die de schepping van Pi de Bruijn zaterdag bijna letterlijk bestormden, overtroffen elke verwachting. Naar schatting passeerden ongeveer 70.000 mensen de grote glazen deu ren aan de Lange Poten. Van geluiden als zou de bevol king niet meer geïnteresseerd zijn in de politiek, wilde ka mervoorzitter Deetman, de hele dag aanwezig, dan ook niets weten. „Het parlement wordt door de Nederlandse be volking gekoesterd. Dat mag nu wel eens onderstreept wor den", zei hij zaterdag. De chef beveiliging van de Tweede Ka mer, R. Gunst, keek zaterdag niet zonder trots terug op de twee kijkdagen voor het pu bliek: „Er is niet één incident geweest en de EHBO-post heeft nog geen pleister hoeven plakken". De straten en pleinen rondom het Binnenhof zaten aan het begin van de middag zo ver stopt met mensen, dat bij een oudere Hagenaar weer herin neringen aan mei 1945 naar bo ven kwamen. „Zoveel mensen zijn er sinds de bevrijding niet meer op straat geweest in de binnenstad", aldus de man. Gedrang Dat de mensen niet allemaal tegelijk naar binnen mochten leverde bij de ingang veel ge drang en irritatie op. Eenmaal binnen was er door deze gere guleerde toelating echter ruimte voor iedereen. Hoogte punt was voor vele bezoekers de nieuwe vergaderzaal met z'n felle kleuren. De mensen werden in een grote rij over de tribune geleid terwijl kamerle den vanaf de rij voor de pers met luide stem een toelichting gaven op hun werkplek. Vooral Erika Terpstra van de WD stal de show door het volk met lui de stem - eerst zonder verster king, later met een megafoon - toe te spreken. „Prachtig hè, die kleuren. Het groen van de vloerbedekking verwijst naar het gras van de weilanden, het blauw van het plafond naar de hemel. Dames en heren, door lopen graag!". „Erika! Waar zit nou Janmaat?", vroeg iemand. „Janmaat? Even kijken..die zit daar, helemaal alleen op de achterste rij". Krakers Het publiek toonde zich vrij wel zonder uitzondering en thousiast over de nieuwe ruim ten tussen Hofplaats en Plein. De enige kritische noot kwam gisteren van het Spui in vorm van keiharde Fusionmuziek. Op het dak van de drie paars geschilderde kraakpandjes naast Asta liet een band van de krakers een luid protest horen tegen de voorgenomen sloop van de huisjes, waar reeds ja ren de alternatieve discotheek Tets Vrijers' is ondergebracht, en de weigering van de ge meente een andere ruimte ter beschikking te stellen. Op een spandoek dat aan een van de gevels wapperde stond: 'Zij een dak, wij een dak!". Een verwijzing naar zowel de nieu we Tweede Kamer als het in aanbouw zijnde nieuwe stad huis. Het Tweede-Kamergebouw kan nog tot 12 september wor den bezichtigd. Via het speciale telefoonnummer 06-8305 kun nen belangstellenden horen wanneer zij welkom zijn. Van af Prinsjesdag zijn alleen nog de publieke tribunes toeganke lijk. De luxe van de oorlog door BERT JANSMA Ik kwam op de wereld in '42, een oorlogskindje dat geen boodschap had aan de sores om hem heen maar tijdens een kort oponthoud in Sassenheim géboren werd als zwaarste kind van dat jaar. Ik heb de luxe me niets direct van die Tweede Wereldoorlog te herinneren. Alle 'herinneringen' zijn van na '45, toen schoon en stralend, gel ijk toen" het voorjaar kwam. De verhalen over wie om ons heen we waren inmiddels terug gegaan naar de Amsterdamse Plantagebuurt - werden weggehaald, hoe mijn vader voorschietende Duitsers vluchtte via de achteruitgang van een biljartcafé, later toch opgepakt werd en tenslotte onderdook in Friesland. Hoe de Duitsers bij ons binnenvielen en hun sinistere interesse in mijn zwartharige moeder verloren toen ze haar hoogblonde, Arische baby zagen kraaien: ,,Ach, zo een Schatz heb ik auch zu Hause". Absurde herinneringen van een klein kind, die ze opving uit de tafelgesprekken van na de oorlog. Want die gingen over niets anders. Jarenlang heb ik nachtmerries gehad van Duitsers die bij ons binnenvielen, terwijl ik me verborg achter het blankeiken meubilair. De Hollandse Schouwburg was bij ons achter. Toen nog geen momument, maar een leeg gebouw waar de bittere geschiedenis was weggesloten achter hermetisch dichte deuren waar je zwijgend voorbijging. Duits was een taal die naar de tweede klassen van de middelbare scholen degradeerde. Mijn ouders gingen lang niet naar of via Duitsland op vakantie. In '62 was ik voor het eerst in Polen, vlak bij Auschwitz, maar het aantal over enthousiaste Amerikaanse studenten dat daar heen wilde en de overgeleverde herinneringen aan de gruwelen, weerhielden mij: ik was bang. Pas in Lodz ging ik, geleid door een onderwijzeres die er had gezeten, aarzelend een voormalig Lager binnen. We kwamen er met diepe hartpijn uit, niet meer in staat tot conversatie. Een Duits sprekende Pool in Wroclaw die me het werk van Gertrude von Lefort gaf en die het had over de superioriteit van de Germaanse cultuur, schudde ik zo snel mogelijk van me af. Het was pas jaren daarna dat ik voor het eerst persoonlijk kennis maakte met een echte Duitseren zijn vrouw. Een jonge ingenieur wiens naam ik nog altijd weet, en die zó aardig bleek dat ik hem van de weeromstuit thuis uitnodigde. Ik heb er die nacht van wakker gelegen. „Niet een van de ongeborenen zal de vrijheid ooit zo beseffen" schreef Bloem in zijn prachtige vers 'Na de bevrijding'. Ik natuurlijk ook niet. Ik had de luxe de oorlog niet te hebben meegemaakt. Maar ik heb ook de luxe in die oorlog geboren te zijn. Dat denk ik, 's ochtends op de vierde mei. -Gedrang in de Lange Poten. I FOTO JET BELGRAVER Kamervoorzitter Deetman ontving zaterdag de vijftigduizendste be zoekers): de heer Kok uit Berkel-Enschot met zijn drie kinderen Fons, Birgit en Imre. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Groeihormonen ook voor volwassenen UTRECHT - Toediening van groeihormonen is niet alleen nut tig voor kinderen met groeistoornissen, maar ook voor herstel lende ernstig zieken en volwassenen met een langdurig tekort aan eigen groeihormonen. Dit concludeert A. Binnerts in zijn proefschrift 'Groeihormoonbehandeling bij volwassenen' waar op hij op 13 mei promoveert aan de Erasmus Universiteit in Rot terdam. Met behulp van nieuwe bio-technieken is het sinds 1985' mogelijk onbeperkte hoeveelheden groeihormonen te makerf. Daardoor was het mogelijk om te onderzoeken of deze hormonen ook nuttig konden zijn voor volwassenen. ADVERTENTIE (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Het CDA voelde zich gisteravond overvallen met het PvdA- Standpunt over de wao'ers. Volgens CDA- fractievoorzitter Brink man neemt de PvdA vol strekt onverwacht afstand ran het eerder genomen )esluit. Irinkman wilde niet reageren >p de gevolgen die deze opstel ing van de PvdA-fractie heeft roor de coalitie. „Het CDA gaat loor met de besluiten te steu nen die essentieel zijn voor de :oalitie, ook wanneer die pijn- ijk doch onontkoombaar zijn. )e CDA-fractie wil er niet in lerusten dat voor grote vaak onge groepen wao'ers stimu- ansen ontbreken op enigerlei vijze terug te keren op de ar beidsmarkt", aldus Brinkman via zijn woordvoerder. WD-fractiewoordvoerder Lin- schoten die voor donderdag een Kamerdebat heeft aange vraagd zal in de eerste plaats vragen of de PvdA-fractie haar standpunt over de wao 'defini tief heeft ingenomen of dat er nog compromissen mogelijk zijn. Na een unaniem advies van een PvdA-cornmissie conclu deert de PvdA-fractie dat tus sen blijvend arbeidsonge schikten (de onomkeerbare ge vallen) en tijdelijke wao'ers geen juridisch en praktisch on derscheid gemaakt kan wor den. „Om de echte onomkeer bare gevallen in de wao niet de dupe te laten worden.' willen wij alle wao'ers vrijwareri van de korting op hun uitkering vanaf 1994", aldus de woord voerder van de PvdA-fractie in toelichting op de visie van Leijnse. Volgens de PvdA-fractie- woordvoerder zal de PvdA het ontzien van de huidige wao'ers als wetswijziging voorstellen. Die wordt niet voor half juni verwacht. Deze wet Terugdrin ging Beroep Arbeidsonge schiktheidsregelingen (TBA) moet nog naar de Raad van State. Het bevat een bevrie zing van de wao-uitkeringen voor de huidige wao'ers onder de vijftig. Dat betekent dat de uitkering wat het aantal gul dens betreft gelijk blijft. Maar door de geldontwaarding neemt de koopkracht met en kele procenten per jaar af. De koopkrachtdaling gaat door tot het moment waarop de uitke ring even hoog is als die van de werknemers die na 1993 ar beidsongeschikt worden. Hun uitkering is gebaseerd op het bijstandsniveau plus 1,75 pro cent van het laatstverdiende loon voor ieder jaar dat de werknemer ouder is dan acht tien. Het huidige niveau ligt nog op zeventig procent van het laatstverdiende loon. Volgens de fractiewoordvoer der is het verwijt van het CDA onterecht als zou de PvdA te rugkomen op een eerder geno men toezegging de wao voor de huidige groep te verlagen. „Wij hebben uitdrukkelijk gezegd eerst te willen kijken naar de mogelijkheid de onomkeerba re gevallen te ontzien. Nu die groep niet valt te onderschei den van de andere arbeidson geschikten met een wao-uitke- ring moeten we ons aan de mo tie van het PvdA-congres hou den", aldus de woordvoerder. In deze motie wordt de Kamer fractie opgedragen „alsnog een uiterste inspanning te doen om een bevredigende op lossing te vinden voor de zoge naamde onomkeerbare geval len". Deze motie zegt echter niet dat alle wao'ers ontzien moeten worden als voor de on omkeerbare gevallen geen be vredigende oplossing wordt gevonden. Volgens de PvdA- woordvoerder is dat wél het ge val. Overigens gaat de PvdA-frac tie akkoord met het op grote schaal herkeuren van de huidi ge wao'ers en is bovendien be reid het begrip passende ar beid aanzienlijk te verruimen. Dat betekent dat iemand ver plicht kan worden 'gangbaar werk' te accepteren dat van ge heel andere aard is dan de werkzaamheden in het oude beroep. FNV-voorzitter zegt 'uitermate verheugd' te zijn over de nieu we opstelling. Hij hoopt dat de verlaging van de wao-uitke- ring voor nieuwe arbeidsonge schikten ook nog enkele jaren uitblijft. Hij verwacht dat de veranderende visie van de PvdA-fractie de verhouding met de vakbeweging ten goede zal komen. regen runderlappen en andijvie Doorregen runderlappen, ®®o® c 500 gMS 7.49, kilo lèSS 13.99 Andijvie, 500 gram 99 SCHIPHOL - Het Nederland se bedrijfsleven heeft volop kansen om mee te werken aan het nieuwste zesjarenplan van Taiwan, zo zei staatssecretaris Van Rooy van economische za- ken gisteren op Schiphol. Ze heeft in Taiwan, als „erom jgevraagd werd", het niet leve ren van Nederlandse onder zeeërs aan dat land toegelicht. De bewindsvrouw zei Taiwan op „persoonlijke titel" bezocht te hebben. Ze was vergezeld van slechts enkele ambtena ren en een kleine vertegen woordiging van het Neder landse bedrijfsleven. Van Rooy wilde niet speculeren over de mogelijkheden voor Nederlandse bedrijven, indien de Tweede Kamer tot de con clusie zou komen dat de missie van minister Andriessen naar de Volksrepubliek China on voldoende orders heeft opgele verd en er alsnog onderzeeërs geleverd kunnen worden. De staatssecretaris heeft niet de indruk, dat de onderzeeboot kwestie belemmerend heeft gewerkt op de mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfs leven. Zij denkt dat ons land vooral een rol kan spelen bij landaanwinning en de aanleg van havens en luchthavens. Van Rooy was rond de paasda gen in Taiwan en reisde van daar door naar Vietnam en ver volgens Indonesië. In Indonesië sprak de be windsvrouw onder meer met president Suharto. Hij onder streepte dat Indonesië welis waar de ontwikkelingsrelatie met ons land heeft beëindigd, maar streeft naar verbreding en intensivering van de econo mische, culturele en weten schappelijke betrekkingen. „Ik ben niet teruggekomen met een koffer vol orders", al dus Van Rooy. Haar bezoek had tot doel de betrekkingen te intensiveren en was „suc cesvol1'. De mensenrechten in Indonesië zijn niet ter sprake gebracht en er was geen be hoefte aan een toelichting op het verbreken van de ontwik kelingsrelatie, aldus Van Rooy. Ze wees erop dat haar ambtgenoot Siregar dat laatste CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON deed tijdens een bezoek aan ons land. Ook zei ze dat presi dent Suharto graag ziet dat de samenwerking tussen de KLM en de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda toe neemt. Vooral op het gebied van landbouw, transport en te lecommunicatie biedt Indone sië mogelijkheden voor Neder landse bedrijven. Bovendien is dat land een goede spring plank voor het bedrijfsleven naar Zuid-Oost-Azië, aldus Van Rooy. In Vietnam maakte de be windsvrouw vergezeld van een grote handelsdelegatie een „oriëntatiereis". Zo sprak ze onder anderen met premier Van Khiet. Volgens Van Rooy biedt Vietnam gezien het op leidingsniveau van de bevol king goede mogelijkheden voor investeringen. KONINKLIJK HUIS Koningin Beatrix en prins Claus zijn vanavond aanwezig bij de Nationale Herdenking in Amsterdam. Zij zullen de herdenkingsdienst in de Nieuwe Kerk bijwonen en een krans leggen bij het Nationaal Monument op de Dam Ook kroonprins Willem-Alexander zal bij de herdenking aanwezig zijn Morgen zullen koningin Beatrix en prins Claus in Carré in Amsterdam de Natio nale Viering van de Bevrijding bijwo- Rundergehakt, 500 gj4«r 5.99, kilo pas'10.99 Kipkarbonade, ca. 2000 gram ff ■xs©® 10.99 Jonagold, zachtzure handappelen, kilo 3.99 01 Koffiemelk, vol 12^51 of halfvol \IM. fles 0.5 liter 1.49 D-E Décafé, snelflltermallng pak 500 gram o® SM 5.69 Nieuw: Johma haring in mosterdsaus of Johma haring in currysaus, ®s® pot 300 g 3a? 2.99 01 Mayonaise, pot 0.65 liter ZW 1.89 Op bevrijdingsdag 5 mei schenken wij u graag een kopje Perla Mild koffie. Voor de kinderen Is er limonade. Wij zijn open van 9.00 tot 18.00 uur. Sélection SUacques, rood of wit, fles 11 MS 3.95 Nu met statiegeldfles 50 ct. Mona biogarde roer, naturel, beker 0.51ISS 1.49 j 01 Boerenwit of -bruii verpakt, heel 01 Halfvolle vanille yoghurt, pak 1 liter MS 1.69 01 Keukenrollen, met moederdag- tips, pak 3 rollen 3£T2.' bruia 235" 1.99 L'IH Deep Blue fancy pink zalm, blik 418 gram MS 3.49 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. AH-ServicelIJn: bel gratis 06-0305. Artikelen waar kleine cijfertjes bi) staan kunt u alléén kopen In AH- wlnkels waar één van die cijfers op de deur staat Prijzen gelden van dinsdag 5 t/m zaterdag 9 mei a s 'Zolang de voorraad strekt

Leidse Courant | 1992 | | pagina 3